IE TWEE uitersten. ever IS THEE. inksen, sthaven 128. I i Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. HU 41ste Jaargang. No. 8888. FEUILLETON. Donderdag 28 Augustus 1902. DINERS RS i', 'I Vjw ITO A F Y ZONEN, M. Wondirbalum Woadtn&lf Bultenlandsch Overzicht. zich beleefd aan I Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? inidd. ge- on. Verspreide Berichten. verhaal, Wordt vervolgd) Zn. Gouda I, 3'/t, dubbele flescli Vegte, Zaltbomnw Rotterdam. nhago. J. Ozn. Rotterdam er post f 1.60. Nederland I, Rok in 8 Amsterdam aandie Schutaenapotheke Rohitsch, Oeiterroich het Centraal-Depót Sander BOUDE DAMMER lerk MEUK te letten VAN N worden afgele- de pakjes van vijf en een Ned. ons van N om nier et van nevenstaand le Wet gedepo itvoering van ibevelénde BIJL, 1EBAART Lz. jgbaar bij r JTERS Jz. wijs van echtheid ia jn kurk steeds voor don naam der Firma >PPE wereld bekend on rtroffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg Prys per flacon st t 115. i geneeskrach meestal elke ptfnlyke 1 overbodig. Met I voor ongeneeslifk mlangs 7eon bijna 22 Brengt genezing en den, ontstekingen enz overtroften liors wolbekend et Fabrieksmerk). ide, radicale en g van alle, zelfs Inekkige xenuw- ral ontstaan door jeugdigen leef tg d Ike zwakte, Bleet Hoofdpijn g - Maagpgn Onvermogen 3 enz. Uit- Telefoon No. ftï ADV E RT E N T1 E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Engelsche bladen bevatten een brief van den correspondent van Reuter te Johan nesburg, dd. 2 dezer, die belangwekkende dingen bevat. Eerst klaagt de schrijver, dat Engeland zich niet genoeg moeite geeft om zyn aan deel in handel en bedrijf van Zuid-Alrika naar zich toe te trekken. Een handelscom- missie is op een rondreis van zes weken in Zuid-Afrika geweest. Maar Canada en een der Australische kolonies hebben handels- commissies uitgezonden die drie jaar blijven. Dan heeft de schrijver het over het gebrek aan Kaffers op den Rand, niet alleen in de mynen, maar voor de huishouding. Men moet soms tot f 60.in de maand voor een bediende betalen, en dan nog zijn voeding. De kustplaatsen zitten vol werkeloozen, oud gedienden van de ongeregelde troepen. En ook te Johannesburg loopen ze bij zwer men rond. Slechts een klein aantal is sterk genoeg voor den handenarbeid, die hun in de mijnen wordt aangeboden. De slechtste soort van dat volk (was er dan slecht soort onder Engelands ongeregelde troepen?) ge ven voortdurend lafet aan de politie en zyn een bedreiging vöor mensch en goed. Als dit niet spoedig verandert zal er groote el lende worden geleden in heel Zuid-Afrika. Intusschen verliest het land de meer ge- wenschten van de koloniale troepen van overzee. Men beschuldigt het burgerlijk be stuur, maar dat is onbillijk. Het is een kroonkoloniebestuur en moet dus voor zijn maatregelen veelal de goedkeuring van Dow- ning-street hebben. Op eigen hand kunnen zy moeilijk aan die duizenden werk verschaf fen, terwijl de goudwet en de wet op de kolonisatie nog niet bekrachtigd zyn. Het ergste voor den toestand is op het oogenblik toch het gebrek aan zwarten voor de mijnen. Men schat, dat men er minstens een half millioen noodig heeft, als ook de diepere en de armere mijnen ontgonnen wor den, en het is twijfelachtig of er wel 40,000 zwarten aan den gang zyn. Men zegt, dat een deel der mijnmagnaten voor den invoer van Chineezen is, en dat deze magnaten daarom het aannemen van blanken als mijn werkers tegenhouden. Maar de overgroote meerderheid van de bevolking is zoo sterk tegen de Chineezen, dat daar wel niets van komen zal. Ten slotte herhaalt de correspondent zijn klacht over het onherstelbaar verlies van die duizenden Australiërs en Canadeezen, die men moet laten gaan, omdat er niets klaar is om hen te houden. iloften, enz. sis en alles wat desvorlangd met Iver, tafellinnen zyn karaktertrekken, die vooral den Duitscher aantrekken, ,en dan gewezen wordt op het geen Italië in het eerste regeeringsjaar van dezen koning bereikt heeft. Het artikel be sluit aldusKoning Victor Emanuel vindt bjj ons open harten. Reeds in het derde geslacht houdt het huis Hohenzollern met dat van Savoje een trouwe vriendschap, die het politieke verbond tusschen de twee staten haar zegel opdrukt. Tusschen Duitsch- land en Italië bestaat er geen reden tot afgunst. Wij verheugen ons over den krach tig omhoog strevenden bondgenoot. Wij wenschen het Italiaansche volk dat het evenals het Duitsche uit eigen kracht op den grondslag van nationale eenheid en welvaart zijn wereldplaats opbouwt. Moge de geschiedenis eens roemen, dat de regee- ring van Victor Emanuel den Derde Italië een lang tijdvak van vreedzame overwin ningen en gelukkigen vooruitgang gebracht heeft. Seropre avanti Savoia!” In een redevoering te Providence (Rhode- Island) heeft president Roosevelt zich op zeer besliste wyze over de trusts uitgelaten, en duidelijker dan vroeger zyn denkbeelden over de te nemen maatregelen aangeduid. Tegenover de klachten over de industrieele en handelscombinaties betoogde hij allereerst dat zy even noodzakolyk zijn als de combina ties der loontrekkenden. Maar hij voegde er by, dat men het recht heeft in ieder geval te vragen dat zy goed zullen doen en geen kwaad. Het is een dringende eisch die corporaties to stellen onder een controle die niet nominaal is, maar werkelijk macht uitoefent. Zy moeten gesteld worden onder een overheid, die opper gezag over hen heeft, en die haar voorschriften weet te doen eerbiedigen. Dit is nu niet het geval met de trusts, want de tegenwoordige trusts ontsnappen aan de wetgeving van den staat waarin zy gevormd zyn. Zy strekken hun operaties uit tot andere trusts, vaak met een neiging om zich er meester van te maken. Het is dus noodig aan een centrale regee- ringsoverheid volle macht te geven over deze machtige, kunstmatige wezens. Die overheid moet de nationale regeering zelf zyn. Wanneer de regeering volle macht heeft gekregen, zal zy alle neigingen ten kwade dier combinaties kunnen bestrijden. Maar zy zal toch altijd met gematigdheid moeten handelen. f.01 IM HE «ffl •- Telefoon M. r De,Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pjijs per drie maanden is 1.25, franco per post-1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. op 10 T««too«- Schoenspp-etuur, GUntcrémc en*, n voor het zonder ven alle zwarte de Heeren, Dames rzehoenen. Ver bi) winkelier* in :rk, Galanteritn, i enz. Men lette iet fabriekmerk. Mn, Arnhem. Frankrijk. De politiecommissaris van Brost, de heer Vaillant, die te Pont-Croix gewond werd by ongetwijfeld minder sterk geworden. Misschien had de opgedane levenservaring haar den belangrijken plicht doen kennen om in het leven, in de maat schappij nuttig werkzaam te zijn. Hoewel haar vader zich nooit tegen haar verlangen verzet had, had hij het ook nooit aangemoedigden thans had hij nog grootore en gewichtiger aanspraken op hare toewijding. Door de-teleurstellingen in zijn groote verwachtingen had zelfs zijne zachte, edele geaardheid geleden. Hij had behoefde aan belangstelling en troosten Sybil vatte het besluit op dat, indien waakzaamheid en sympathie een bestaan konden verzachten, dat anders verbitterd zou worden, dat dan ten minste deze bescherm engelen het leven haars a Iers zouden veraange namen. Toen de straftijd om was, was Gerard met zijne dochter naar Mowbray teruggekeerd Er was eene openbare inzameling gehouden om de door hem bewezen diensten te beloonen. Morley, die in goe den doen was, bood zijn vriend aan huis en beurs met hem te deelenHatton was rijk; zijne aan biedingen waren onbegrensd Maar alles werd af gewezen Gerard wilde door den arbeid lev*n zijne bekendheid als Hink werkman bezorgde hem spoedig eene goede p'aats, hoewel thans in de stad Mowbray, hetgeen hem vooral voor zijne dochter, zeer speet, Hij had nu geen aangenaam tehuis voor Sybil, maar hij had het vooruitzicht er weer een te krijgen. Sir Gordon Sprigg. verkeert, met zyn ambt- genooten, in een allerzonderlingsten toestand. Hij vindt in bet Kaapsche Parlement voor namelijk steun by de Afrikander Bondsleden, en ziet zich daardoor genoodzaakt met dien Bond mede te stemmen. Dramatisch noemen de Engelsche bladen de stemming van jl. Vrijdag. Door sir Henry Jura was voorge steld een adres te richten tot den gouver neur betreffende de vervulling der vacante zetels. Sir Gordon Spiigg had dit voorstel bestreden omdat het z. i. niet aanging ver kiezingen uit te schryven, zoolang de krijgswet in de kolonie niet was opgehoven. By de stemming begaven Sir Gordon en zyne ambt- genooten zich van de ministerstafel naar de zyde van het Huis waar de Bondsleden zitten, zochten daar plaatsen en stemden met den Bond tegen het voorstelde progressisten stemden voor. Hieruit blijkt, zegt de Daily Telegraph, dat de overeenkomst tusschen Sir Gordon en den Bond volkomen is. De Engelsche Jingo-pers is woedend, om dat sir Gordon thans steun vindt by de tegenstanders der beginselen, die hij tot nog toe heeft beleden. En zy ziet daarin een nieuw bewys dat het Kaapsche Parlement eigenlijk maar naar huis moest worden ge zonden. De Times byv. betoogt dat „sir Gordon Sprigg zich volkomen op genade of ongenade aan den Boerenbond hoeft over geleverd”. De Westm. Gazette daarentegen doet uit komen, dat sir Gordon niet anders kon han delen. Sedert hij zich tegen de schorsing der Grondwet verzet heeft, doen de zooge naamde progressisten niets anders dan pogen hem het leven zuur en de regeering oninogelyk te maken. Sir Gordon echter laat zich daardoor niet afschrikken; hy gaat kalm zyn weg, en op elke interpellatie, op eiken aan val antwoordt h(j met zoo afdoende argu menten, dat zyn1 tegenstanders wel moeten zwijgen. Wanneer zy dan toch pogen om door een stemming hun zin door te dryven, is er voor het Kaapsche ministerie maar een houding mogelykzich aan te sluiten by de party, die met gezond verstand oordeelend, zyn politiek steunt. En als de toestand in het Kaapsche Parlement iets doet uitkomen, dan is het niet de noodzakelijkheid om de Grond wet te schorsen en het Parlement naar huis te zenden, maar wel het verval van de pro- gressistische party, die door een gezochte en deloyale oppositie het ministerie poogt ten val te brengen. 5 43) Dit is tevens eene vergoeding voor de inkom stenbelasting, die dit moet ge vooral doen uit komen, eene proefneming is en geheel in hun eigen belang is ingesteld. Spreek zoolang over be langrijke maatregelen en proefnemingen, totdat het tijd voor u wordt om heen te gaan. Uwe of- ficieele verplichtingen gaan natuurlijk voor. Dien wenk zullen zij rwel begrijpen, Ik twijfel er niet aan, of ge zult die zaak wel tot een goed einde brengen, mijnheer Hoaxem, vooral wanneer, ge »open en duidelijk» zijtdat is de beste manier, wanneer men wenscht zijne eigene meening te verbergen en die van anderen in de war te bren gen. Goeden morgen. HOOFDSTUK II. Twee dagen na het gesprek in Downing Street kwam er een*buitengewone bode op Marney-ab- dij van den gouverneur van het graafschap, den hertog van Fitz-Aquitaine. Onmiadelijk nadat het bericht dat hij had overgebracht, gelezen was, onstond er eene groote bedrijvigheid in huis lady Marney werd naar de bibliotheek van haar echtgenoot geroepen en kreeg daar de opdracht De koning van Italië is in Zwitserland met groote staatsie ontvangen. Hy heeft zyn reis naar Duitschland voortgezet. Op Zwit- sersch grondgebied vergezelt de bondspresi dent hem. In een artikel ter begroeting van den koning van Italië zegt de Reichsanzeiger, dat de vriendschap tusschen de vorstenhuizen voor het Duitsche zoowel als het Italiaan sche volk van waarde is als het onderpand voor de politieke betrekkingen die de twee landen onder elkander en met Oostenryk- Hongarye verbinden. Het drievoudig verbond zoo heet ’t verder berhst op de gemeen schappelijke om de grenzen in Middel-Europa te handhaven. Het legt aan geen van zyn leden een last op, dien niet elk van die staten in zyn eigen belang vrijwillig op zich zou nemen. Als den staatsman, die voor Italië in den geest van zyn koning tot ver nieuwing van dit beproefde stelsel van waarborg van grondgebied meegewerkt heeft, zijn wy verheugd minister Prinetti, die met den vorst medekomt, te begroeten. Ook de Norddeutsche Algemeine Zeitung wydt den koning een hartelyk welkomst- artikel, waarin vooreerst gewaagd wordt van eene soort van gewapende vrede Het kinderloos blijven van lord Marney deed zijn inwendigen haat tegen Egremont nog grooter worden. Vijfjaren waren verloopen sedert het begin van ons verhaal, en dit tijdsverloop had klaarblijke lijk eene groote verande/ing teweeggebracht in het karakter van den broeder van lord Marney. Hij was, vooral gedurende de laatste twee of drie jaren, stil en ingetogen geworden zelden verscheen hij in gezelschappen. Teleurgestelde sympathie was de oorzaak van Egremonts droefgeestigheid. Hij beminde en beminde tevergeefs. De overtuiging dat zijn harts tocht, hoewel hopeloos, niet geheel en al onbe antwoord w. s, maakte hem des te ellendiger want de teleurstelling is grooter en scherper naarmate de kans beter is. Hij had Sybil niet moer terug gezien na den morgen waarop hij haar op Smith’s Square had verlaten, kort voor haar vertrek naar het noorden. De zaak van Garard was dat fjaar voor de rechtbank behandeldhij was schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van achttien maandendoor de tusschenkomst van Egremont, zoowel in het lagerhuis als bij de regeering, werd hij niet als gewoon misdadiger, maar als staatsgevangene behandeld. Gedurende deze pogingen had er eenige briefwisseling plaats gehad tusschen Egremont en Sybil. Door de in vloedrijke tusschenkomst van Ursula Trafford, woonde Sybil gedurende de gevangenschap hairs vaders in het klooster te York en bezocht hem dagelijks Het vurig verlangen om den sluier aan te ne men, dat Sybil vroeger steeds koesterde, was om dadelijk verscheidene brieven te gaan schrijven die aan bezoekers welke verwacht werden, moes ten melden niet te komen kapitein Grouse liep iedere vijtminuten in en uit dezelfde bibliotheek, bevelen en tegenbevelen ontvangende. Al die beweging beteekende, dat het regiment bereden landmilitie van Marney onder de wape nen werd geroepen. Lord Marney die er ingeslaagd was eene be trekking aan het hof te verkrijgen, was bijgevolg zeer ingenomen met de landsinstelling en vast besloten ze te verdedigen maar te gelijker tijd was hij met eene eigenaardige voorzichtigheid en wijsheid eveneens vast besloten dat de bezit tingen die voornamelijk beschermd zouden worden zijn eigene waren, en dat hij voornamelijk zorg zou dragen voor de orde in zijn eigen distrikt. Ik weet niet wat de hertog bedoelt met het oprukken in de oproerige distrikten, zei lord Mar ney tot kapitein Grouse. Dit zijn oproerige distrik» ten. Er hebben drie branden in eene week plaats gehad, en ik zou wel eens willen weten welke on geregeldheden erger is dan zoo iets en onder stel eens, dat zij de fabrieken dwingen te sluiten wat is het dan nog Voor mijn part werden ze alle gesloten, men zou dan weder eens als heer kunnen leven. Egremont kwam uit Londen aan op dezelfden dag als de brief van den gouverneur, daar hij vernomen had, dat het regiment van zijn broe der, waarin hij over een troep het bevel voerde, onmiddellijk onder de wapenen moest komen Tus schen Egremont en zijn broer had in de laatste jaren eene eigenaardige verstandhouding bestaan, Ue commissaris van politie, Vaillant, te Br.ëst heeft zich naar Pont-Croix begeven om daar tegen een achttal personen proces verbaal op te maken, wegens ongeregeld heden door hen aangestookt, by de sluiting eeuer congreganistische school, waarbij ge noemde commissaris lichamelijk letsel ontving. In de Brêtonsche gemeenten LéonenCor- nopailles hebben er betoogingen plaats gevon den ten gunste der uitgeweken „Zusters van deft Heiligen Geest”, De uit de Dreyfus-zaak welbekende senator Tr»rieux heeft, als voorzitter der „Liga voor de rechten van den mensch”, zyn oor deel gezegd over de houding der congrega tiën en haar vrienden tegenover de regee ring en de redenen ontvouwd, waarom er vo<r do Liga geen gronden aanwezig zjjn om de party der geestelijke vereenigingen te Jciezen. De regeering was wel genood zaakt tot krachtdadig optreden over te gaan daar de belangen der geestelijke vereenigin gen. als strijdleuze misbruikt werden door allé vijanden der republikeinsche regeering. Alleen de congrogatische instellingen, die liefdadigheid beoefenen en b.v. hospitalen en armenhuizen beboeren, moesten ongemoeid blyven. De Liberté bqvat een bericht uit Rome, volgens hetwelk tal van monniken en nonnen zie» in de omstreken van Aosta gevestigd helpen.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1