oop J JE TWEE UITERSTEN. Pinksen. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, t-Gouda- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, - llulleiiliiiHlsch Overzicht. FEUILLETON. DINERS, ERS Isdt, straat 103. iClff leao 41ste Jaargang. KEVXI8GEVTXG. 8889. Vrijdag 29 Augustus 1902. s, Blokjes, weverij, aanslui- erkregen Verspreide Berichten. slt zich beleefd aan HOOFDSTUK III. Wordt vervolgd.) festhaven 128. het spoedig tot stand komen van den Aus- gleich. houd gratis. aan het Rijks Inter en 170 -90-100 irden verkrijgbaar 'ER DE VI8CH lakens 1. 175 ct. jer jaar voor pcr- f van K. M. 1, ril, de Echte agen, tesameu- mingen in den ten naam des S, vervaardigd het wereldbo- Gebr* Stoll- 175-190 iets vuil. 00-125 ct. 10-100- 120 Telefoon ^o. M'i ADV ER TENTIEN worden geplaatst vaii 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. proftnajea I, o. Ó.35- r voor Neder- Koning Victor Emanuel is gisterenmiddag om kwart voor zes te Pretoria aangekomen. Ter ontvangst waren o. a. gekomen de Keizer, de Kroonprins, de prinsen Eitel Friedrich en Joachim, de rijkskanselier en Waldersee. Een bataljon garde-jagers vormde de eere- wacbt. De begroeting was buitengemeen hartelijk, de vorsten kusten elkander her- haaldelyk. Naar het Nene Palais reed de Keizer met den Koning, de rijkskanselier met Prinetti in hetzelfde rijtuig. Het publiek juichte de vorsten langs den geheelen weg toe. De langs den weg geschaarde Itali- aansche werklui begroetten hun Koning met luide evvia’s. Naar hetgeen de Berlijnsche kranten melden heeft de uitgeversfirma I. F. Lehmann te München het recht van uitgaaf van president Kruger’s gedenkschriften voor alle landen aangekocht. Zij zullen in November tege lijkertijd in verscheidene talen verschijnen. Voor de uitgave van het handschrift moet de aldaar wonende predikant naar Utrecht ontboden zijn. President Kruger heeft in den loop van dit jaar het handschrift aan twee van zijn vertrouwden gedicteerd. De voornaamste inhoud moet bestaan uit een heldere uiteenzetting van de Epgelsche listen en lagen die sedert jaren zijn toege past, terwijl van den oorlog zelf in ruwe trekken een kort overzicht wordt gegeven verder van de reis van president Kruger naar Europa, van zyn „Portugeesche gevan genschap” en van zyn verblijf in Nederland. In het slotwoord spreekt de president zijn onwankelbaar geloof in de toekomst van volk zijn uit. )n«chadelyk»t« en xtamiddel voor Heereil «nKinder»choenw«rK ™t.i ■nnr*e» tr. 14. Men lett. ibrlekimerk.— ,N Zn. Goud» Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J Jannes en zijne rechtverkrijgenden, tod het oprich ten van eene kachelsmederij in de schuur, be hooiende bij het erc*el aan de Tuinstraat wijk L no. 276. kadastraal bekend sectie C no. 2636 Gouda, den 28 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. ruiloften, enz. otels en alles wat t, desvorlangd met zilver, tafellinnen. it melk gekookt drank voor da- 5 theelepels van Chocolate) Als >ij geval van r te gebruiken, naamst» H. Ti, GIIIINIIEMINT Niet alleen de onderhandelingen met Hon garije bezorgen aan von Koerber slapelouze nachten, maar ook die met de Tsjechen. Want in dit zonderlinge land hebben wy niet alleen te doen met een Ansgleich (ver gelijk) met Hongarije, maar ook met een tossenen Duitschers en Tsjechen, die ten minste half weegs tot stand moet komen als de minister op den Rijksraad wil rekenen. Matcullc Tsjechische bladen zeggen eerst toelating van het Tsjechisch in de briefwis seling tusschen Tsjeche ambtenaren (innere Czechische Amtsspracho) en oprichting van een Tsjechische polytechnische school te Brunn, voordat er aan eenige transactie ifiet de Duitschers gedacht mag worden. En daar dit vergelijk in nauw verband staat met hqt lot van den Hongaarschen Ansgleich in het parlement, hitsen de kranten de afge vaardigden op om hunne toestemming daartoe zoo duur mogelijk te verkoopen en, als Koerber zou trachten door een nieuwe groe- peering van partijen de Tsjechen in een hoek te dringen, dan tot dwarsdrijverij over te gaan. Men kan begrijpen hoe dit alles de positie van den Oostenrykschen minister tegenover zijn Hongaarschen collega Szell verzwakt, en hoe dit mede een oorzaak is waarom aan de onderhandelingen met Hongarije geen einde komt, en waarom het niet mogeiyk is om de hooge rechten, welke de Oostenryk- sche fabrikanten wegens het nieuwe Duitscbe tarief voor hun industrie noodig achten, er door te krijgen. De Hongaren willen er niets van hooren, en daai de posten op fabrikaten en halffabrikaten het leeuwendeel vormen van het nieuwe Oostenryksch-Hongaarsche tarief, bestaat er nog maar weinig kans op kan ik mij voor den geest roepen en toch ge - voelen, dat ik wijselijk getuchtigd werd. Ik ver loor hem den dag voordat hij mij naar het altaar zou geleiden, waar ik alleen den troost kon vinden, dien niemand mij kon schenken En zoo eindig den eenige jaren van menschelijke liefde, Sybil, zei Ursula, terwijl zij zich boog om haar te om helzen. Eene macht grooter dan de wereld maakte er een ‘einde aan en nu leeft alles alleen in mijne herinnering voortdit is mijn troost, en toen hij hier kwam om naar u te vernemen, riepen zijne tegenwoordigheid en zijn bewogen harte mij het verledene weer voor den geest. De gedachte is al te onzinnig, zei Sybil, het zou zijn ondergang zijn, de ondergang van allen. Neen, wij zijn gescheiden door een noodlot, waar aan evenmin iets te veranderen is als aan dat van uwij zijn levend dood voor elkander. Men kan nooit vooruit zien, wat de dag van morgen ons brengen kan, zei Ursula. Gelukkig zou ik mij inderdaad gevoelen, Sybil, indien uwe onschuld binnen deze muren zou worden bewaard, en dat de leerlinge uit mijne beste jaren, en de vriendin van myn rijperen leeftijd, mijne opvolg ster in dit huis zou worden. Na deze woorden omhelsde Ursula Sybil en gaf haar verlof heen te gaan, want het gesprek waarvan wij het laatste gedeelte hebben weerge geven, had plaats toen Sybil volgens hare gewoonte op Zaterdagmiddag verlof was komen vragen van de moeder-overste om haar vader te bezoeken In een vrij ruime en niet ongerieflijke kamer op de eerste verdieping boven de drukkerij van de Phalanx van Mowbray, had Gerard een tijde- Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur <le.® midd. De Oostenryksche bladen bespreken de reis van den koning van Italië naar het hof van keizer Wilhelm met ingenomenheid, maar laten niet na er op te wyzen dat Italië be paald voordeel heeft by de vernieuwing der Triple alliantie. De „Pester Lloyd” vooral zegt, dat Italië in zyn bondgenooten slechts vrienden, geen mededingers zal vinden en lacht om de bewering, die men den Itali- aansche chauvinisten in den mond legt, als zou Italië een politiek moeten volgen, die niet de handhaving van het statu quo ten doel had. Het bezoek van Victor Emanuel, aan St. Petersburg gebracht, geeft blyk, dat Victor Emanuel integendeel den huidigen toestand wil bestendigen, en bovendien is tusschen de drie verbonden* mogendheden geen enkel staatkundig'vraagstuk hangende, zoodat men niet anders dan gunstige rusultaten mag ver wachten van de thans plaats hebbende reis naar Berlyn. Telefoon 'o. M2 De ('itgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De moeder-overste was niet alleenop een lagen stoel naast haar, haar hand vasthoudende en tot haar opziende met een blik van eerbiedige sympathie, zat eene maagd, over wier hoofd vijf zomers waren gegaan, sedert wij haar voor het eerst te midden van de puinhoopen der Marney- abdij ontmoetten. Ja, ik betreur ze, zei Sybil, die vaste over tuiging, die mij het oog deed vestigen op hpt klooster als mijn tehuis. Heeft de wereld mijne ziel verdorven En toch heb ik nog geen wereld- sche vreugde gesmaaktik heb nog niets dan lijden en tranen leeren kénnen. Zij zullen toch terugkeeren. die visioenen van mijne gelukkige jeugd, lieve vriendino, zeg mij, dat zij zullen terugkeeren I Ik heb ook visioenen gehad in mijne jeugd, Sybil, en niet van het klooster; toch ben ik hier. En wat moet ik daaruit afleiden zei Sybil. Dat mijne visioenen van de wereld waren en mij in het kloöster brachten, en dat de uwe van het klooster waren en u tot de wereld heb ben gebracht. Het bloed steeg Sybil naar de wangen, én keerde daarna weer even plotseling naar het hart terug; haar bevende hand drukte die van Ursula, terwijl zij zuchtend fluisterdeNeen, neen, neen. Ja, dat is hel wat u schort, Sybil, en tever geefe tracht gij te vergeten wat uw hart bezig houdt. Sybil drukte de hand van Ursula aan hare lippen en fluisterde: spreek voort. De droomen van vervlogen dagen, ging Ur sula met bewogen stem voort, het geleden verdriet gegeten, dat er van bezuinigingen geen sprake kan #ezen, daar in de laatste jaren, met het oog op den ongunstigen financieelen toestand, de uitvoering van een menigte noodzakelyke werken uitgesteld werd. Onaer deze omstandigheden is Rouvier er op uit nieuwe bronnen van inkomsten voor den Staat te openen door intrekking van sommige vrijstellingen, verleend aan de bouil- lenrs de cru (stokers van brandewijn voor eiger. gebruik)maar hy is overtuigd, dat een wetsontwerp daartoe in de volksvertegen woordiging groote tegenkanting ontmoeten zal, daar een geheele hervorming van de belasting op het gedistilleerd er een gevolg van zal wezen. Hy vertrouwt echter op de vaderlandsliefde der afgevaardigden, die zeker niet zullen aarzelen ’s lands belangen hoogqr te stellen dan die van een aantal d rankstokers. ten onder- tpryzen. n Restan- dan 6 st. Het licht der ondergaande zon, verzacht door de geschilderde ruiten van een klein gothisch ven ster, bescheen de kamer van de moeder overste van het klooster te Mowbray. Ursula Trafford zat in een hoogen leuningstoel. Haar bleek en fijn gelaat, dat zich in hare jeugd door zijn groote schoonheid onderscheidde, paste zeer goed bij haar geestelijk ambt haar fijngevormd voorhoofd, haar heldere blik, haar kleine arendsneus en schoongevormde van vastberadenheid en tevens van welwillendheid spre kende mond, waren alle bewijzen van de hemel- ache ziel, die in dat bekoorlijke lichaam woonde. »44) En tot op dat oogenblik zocht Sybil eene schuilplaats, die haar van den beginne af was aangeboden, bij haar beste en meest geliefde vriendinzoodat zij in deze periode van ons ver haal weder het klooster te Mowbray bewoonde, waarheen haar vader eu Morley haar gebracht hadden op den avond van den dag toen zij voor het eerst de puinhoopen van de abdij van Marney bezocht had. De cultuurkamp in Frankrijk schijnt een ander verloop te zullen hebben dan men ver wachtte, wanneer mer. den cultuurkamp in Duitschland als voorbeeld nam. De Daily News verneemt ten minste uit Rome, dat kardinaal Rampolla aan de Fransche gees telijkheid het formeele bevel van den Pans heeft overgebracht om zich aan de wet op de congregaties te onderwerpen. De staats secretaris van Z. H. moet voorts aan de leiders der Fransche pelgrimstochten hebben medegedeeld, dat de Paus in dit jaar geen Fransche pelgrims meerwenscht te ontvangen, om elke betooging te vermyden die der Fran sche Regeering zou kunnen mishagen. Het is slechts de vraag of dit bericht be vestigd worden zal en of de Fransche natio nalisten zich dan nog aan den wensch van den Paus zullen onderwerpen. Want de nationalisten en de royalisten zetten den stryd in Bretagne tegen de toe passing der wet op de congregaties onver moeid voort, en op byna elk plaatsje moet de overheid met geweld de uitvoering der bevelen tot opvolging der wet doorzetten. Volgens een mededeeling van de Agence Nation^Je heeft de minister van financiën, Rouvier, tot al zyn ambtgenooten de uit- noodiging gericht hem voorstellen te doen tot inkrimping der uitgaven op het budget van 1903, opdat het bestaande tekort zooveel mogelyk verminderd worde. De ministers hebben echter allen het eensluidend antwoord In Macedonië is het weer onrustig. Dezer dagen werden door do Bulgaatsche politie een zestigtal door het comité-Sarafof gewa pende mannen gearresteerd. Men zegt dat deze bende Macedonië wildo binnendringen. En uit Uskub wordt aan het Neue Wiener Tageblatt gemeld dat de toestand in Mace donië aldoor ernstiger wordt. Er zyn weer honderd insurgenten den spoorweg naar Kon- stantinopel en daarna de Vardar-rivier over getrokken. Onderweg vroegen zy de platte landsbewoners om brood, geiten on schoeisel. De beide, aan wier hoofd twee Bulgaarsche kapiteins, Georgi en lovan, staan, is in do richting van Monastir vertrokken, waar men een botsing met de Turksche troepen ver wacht. Sarafof heeft in een interview betoogd dat Turkije durft weigeren hervormingen in te voeren in Macedonië, omdat het weet dat Rus land den vrede niet wenscht verstoord te zien. Hervormingen zouden trouwens thans onuit voerbaar zyn, omdat alle Macedonische hoof den zelfbestuur wenschen. Dat zal alleen mogelijk zyn als Macedonië bezet is, óf door een groote mogendheid, óf door een der Balkanstaten die een Europeesch mandaat ontvangt. Dat laatste moet natuurlijk als volgt ver taald wordenóf door Rusland, óf door Boelgarye. Frankrijk. Do shah van Perziö, die uiterst bly is, dat hy weer eens aan de Seineboorden toeft heeft er eorgisterenmorgen zijn gemak van genomen in het Palace-hotel, evenals zyn gevolg, dat lui in de salons vertoefde, doch in den namiddag maakte de beheerseber van Perziö een toertje door het Bois de Bou logne van vier tot zes. Voor een maand geschorst zijn, we gens gisping van de regeeringsmaatrcgelen inzake de ordescholen, de burgemeester van Bavézieux, van Noméxy, van Groux en van Limas. -- De paus zou een redevoering voorbe reiden tegen de ontvangst van de Fransche Pelgrims om enkele weken, met betrek king tot de geestelijke orden en het doen der Fransche regeering. Mgr. Favier, de bisschop van Peking, lijk tehuis gevonden. Het was nog niet lang ge leden sedert hij van zijne fabriek was teruggekeerd, en terwijl hij met onrustige schreden in de kamer op en neer liep, wachtte hij op de komst zijner dochter. Zij kwam, hij hoorde haar tred, haar welbekend tikken vader en dochter omhelsden elkaarhij drukte het kind aan zijn hart, dat hem in zoovele beproevingen was ter zijde gebleven, en dat zoo vele smarten had gelenigd, dat als een engel in zijne cel was verschenen, en xijne gevangenschap minder zwaar had doen zijn Ge zijt niet op uw gemak, vader, zei Sybil. Alleen maar een beetje rusteloos Ik loop er aan te denken, hoe dom het is geweest om die beweging op touw te zetten. Sybil zuchtte. Ja, ge hadt wel gelijk, Sybil, ging Gerard voort; de omstandigheden waren toen nog niet rijp. Wy hadden drie jaar moeten wachten - Drie jaarf riep Sybil ontsteld uit, zijn de omstandigheden dan nu rijper Geheel Lancashire is opgestaan, zei Gerard. Er zijn geen soldaten genoeg om hen in bedwang te houden. Als de mijnwerkers en 1c dengravers opgestaan en ik heb reden te gelooven dat het meer dan waarschijnlijk is, dat dit binnen enkele dagen gebeuren zal dan valt er niet mee te gekscheren. Ge doet mij ontstellen, zei Sybil.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1