SE TWEE UITERSTEN. OKI) ■Dsriii »dig )ZE:XT en en prijzen. kooping No. 8892. BINNENLAND. J. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Dinsdag 2 September 1902. BuKenlaodsch Overzicht. FEUILLETON. VAN LOON. OUDENBERG. BIER. SRS, deling en volkomen <olle garantie. 41ste Jaargang. van Inzending van Ad verten tien tot. 1 uur der midd. igen 1 December Verspreide Berichten. AN Zn. Goud» (Wordt vervolgd) der eerste hypo- ;ent rente ’s jaars op het gekochte EX zal in den regel J Kilo gewone Soda’'.J Gasfitter. JDA. dt bovengenoemd Café Restaurant, ADERZALEN bc- i dag gelegenheid carte, terwyl uit zijn voor bruilof- ngen, tegen billijk aanbevelend, •Pilsner, Hdnc* cent per tuinier. >fstede Beft voornoemde IOGLEEVER te •e de kadastrale verdere stukken gen. an één et uk, r gunstig in de elyke nabijheid i stad Gouda, n Gonderakschen ouwen, en 11 Centiaren hooiland, ante IAK, ‘TEMBER 1902, 9NDERDAG 18 .fslag telkens in het Koffiehuis tlarkt te Gouda, aria JOGLEEVER. erijen op den 1 ebouwen op den '■tde diensten hy >p het meest ge- -- »d voorbe en door jeval- ge- Telefoon No. A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ih. kogelliefhebbers tb a vonden. irvan een model ver, dat hij niet allpen dacht dat de Vijf Punten alles zouden verhelpen wat niet deugde, maar ook, dat hij de eenige man was, die de Vijl Pun ten kon doen uitvoeren. De bisschop had geen werk hij maakte zoo nu en dan een slot louter voor zijn pleizierhij had behoefte aan bezigheid hij nam het Charter aan, zonder grondig to weten wat het beteekende maar hij nam het vol vuur aan, en hij nam te vens het beslui', om het land in te trekken aan het hoofd der bevolking van Wodgate en het nieuwe geloof te verbreiden. Na die van Konstantijn had er nooit een be- langrijker bekeering plaats gehad. Het geheele noorden van Engeland en een groot deel der graaf schappen in het midden waren in een tretirigen toestandhet geheele land leedde arbeidende klassen hadden allo hoop opgegevenzij stelden volgatrekt geen vertrouwen meer in de toekomst onder de bestaande omstandigheden. Hunne or ganisatie, geheel onafhankelijk van het politieke stelsel der Chartisten, fwas uitstekend. Ieder vak had zijne vereeniging, en iedere vereeniging haar loge in iedere stad en haar centraal bestuur in ieder districkt. Het eenige. dat noodig was, was de eerste stap, en de chartistisclie zendeling had reeds lang het oog gevestigd op Wodgate, als een geschikt uitgangspunt voor de uitbarsting toen de tijding van de werkstaking in Lancashire hem er toe bracht de gebeurtenis te verhaasten. Zaterdagmiddag vertrokken de generaals, in gezelschap van den heer A. Fischer zooals uit den Haag gemeld is, naar Engeland, waar zy te Londen do belangen van hun volk by de Engelsche regeering gaan be pleiten. Het gezelschap zal er weer logeeren in hot Horrex Hotel, Norfolk Street, Strand. De overtocht wordt gedaan met de Batavier II van de Nederlandsche Stoomboot-Maat- schappy, die omtrent half vyf van do Boompjes te Rotterdam vertrok. Uit don Haag meldt men De Boeren-generaals zyn Zaterdag mot Koning Victor Entmanuel van Italië is via Zwitserland te Berlyn aangekomen. Nu het conflict tusschen Italië en Zwit- O.riand woor >a nygeiegd, HWHl» /nvMwvt- sche regeering den koning by zijn aankomst op Zwitsersch grondgebied met grooten luis ter doen ontvangengedurende de geheele reis van de Italjaansche tot aan de Duitsche grens vergezelde de president der republiek den koning. Bovendien waren door de Zwit- sersche regeering uitgebreide veiligheids maatregelen genomen gedurende de reis. Bij zyn aankomst in Duitschland is de koning begroet door hooggestemde artikelen in de offleieuse pers. De Reichs-Anzeiger en de Nordd. Allg. Ztg. gaan vooraan, waar het geldt do aloude vriendschap tusschen Italië en Duitschland en tusschen de regee- rende stamhuizen te herdenken, en zoowel den koning als zyn leidenden staatsman, minister Prinetti, hartelijk welkom te heeten. De Köln. Zgt. sluit zich daary geheel aan. Het blad zegt „Om de Triple Alliantie te verzekeren en te beschermen, zyn geen vorstenreizen meer noodig. De waarde van dit verbond is by alle aangeslotenen, volken, regeerin- gen en vorsten, zoozeer in het bloed over gegaan, dat zy van de noodzakelijkheid, om in de eerste jaren dien toestand niet te veranderen, meer dan ooit overtuigd zyn ge worden. Vooral Italië is door het verbond ling der 9 vacatures in het Parlement, tij dens den oorlog ontstaan. Allo ministers en een lid der progressistische party verlieten hun zetels aan de rechterzijde en namen plaats aan de zyde der oppositie, dus van den Afrikaanderbond. Het voorstel, dat een motie vftn afkeuring inhield over het beleid van den premier, sir Gordon Sprigg, werd daarop verworpen met 41 stemmen tegen 23. In verband met een en ander wordt van Londen uit melding gemaakt van het feit, dat er aldaar in ministerieelo kringen stem men opgaan, om de terugroeping van lord Milnor uit Zuid-Afrika te eischen, omdat de gouverneur der nieuwe koloniën door Boe ren en den Afrikaanderbond fel gehaat wordt en dus de pacificatie des lands in don weg staat. Er zou, wanneer de Britsche regeering, of liever Chamberlain, willig is, op dien eisch in te gaan, juist een geschikt tydstip voor gekomen zyn, daar het gou- verneur-generaalschap van Australië vacant is en dat van Canada binnenkort open komt. Twee kansen dus, om Milner door oen benoeming tot één dier hooge ambten met een zoet lyntje uit Zdid-Afrika te krij gen. geheel en al geworden, wat het is. Alleen te zwak, om in Europa een achting-afdwin- gende plaats in te nemen, moot het, door steun by andere staten te zoeken, pogen, zyn positie te bevestigen. Door zyn geo- f,r.aAsc^0, Egging reeds moest het by de Midden-Europecsche staten steun zoeken deze toch zyn het minst geïnteresseerd by de qnaesties, die voor Italië van hot groot ste belang zyn, namelijk de behoersching der Middollandscho Zee en de exploitatie van de noordkust van Afrika, voornamelijk Tripoli. Het verbond is de oorzaak geworden van de groote overeenkomsten, die in den laat- sten tyd zyn aangegaanOostenryk heeft met Rusland de Balkan-overeenkomst ge sloten en Italië met Frankrijk het Tripoli- tractaat, waardoor zoowel de monarchie als Italic een belangrijk voordeel behaald heb ben.” zot op het fort Gougen, onder verdenking hulp verleend te hebben by de uitstorting van drek over de gendarmes. De rechtbank te Brest hoeft een boor, die te Saint-Mehen wWeg met het leger I” geroepen heeft, toon de gendarmes voorbij gingen, veroordeeld tot vier dagen gevan genisstraf en 1G fr. boete met toopatsing van van de wet-Bérenger- Duitschland. De keizer zal de inwijding van de „Ruhmcshalle” te Görlitz gaan bijwonen in den herfst In het geheel zullen te Poson en in de omgeving voor de manoeuvres honderd duizend soldaten ingokwartierd worden- De zaak-Löhning kan als geëindigd worden beschouwd d«»or de medodeeling, dat de opperpresident van Poson op zijn post blijft. De twecmiilioenstc bezoeker van de Dusseldorpsche tentoonstelling, houder van nummer 77.830, schynt geheel-onthoudor te wezentot dusver (Woensdagmiddag werd het nummer uitgegeven) is nog niemand om om de driehonderd flesschen fijnen Moezel- wyn gekomen, door een Dusseldorpsch wijn handelaar nitgeloofd. bepaald, dat voortaan geeri“vrÓïïwên ’ïïene- den veertig jaar dienst mogen doen als kollnerin, van den eersten September af. Te Temesvar heeft een duel op sabel plaats gevonden tusschen een majoor en een luitenant, waarbij do majoor zoodanig toegetakeld word aan hot gelaat, dat hij zich na afloop doodschoot. Frankrijk. Door den secretaris Cotte van den „Na- tionalen Mynwcrkersbond" is nu eon oproe ping gericht tot allo mynwerkerscorporaties voot het nationale congres van 24 Septem- bo^is. te Commontry, waarop hot vraag- sprake zon komen. Gelukkig schynt do kans op een nieuwe staking der mijnwerkers in het Loiregebied minder groot te zyn dan vóór dezen, inge volge verdeeldheid over de zaak tusschen Cotte, den algemeenen secretaris en Beau regard, den districtssecretaris. Heden heeft er te Saint-Étienne, ter arbeidsbeurze, maar woer oens een vergadering plaats over de te nemen matregclen in do gegeven om standigheden, met het oog op de afkondi ging der staking op korten termijn. De prefect van politie der Seine, Lé- pine, heeft tot de regeering het verzoek ge richt tot toekenning van medailles aan po litieagenten, inspecteurs en veldwachters, na twintig- en vyf-en-twintigjarigen dienst en de premier Combes heeft dat een goe den inval geheeten, zoodat onverwijld tot de aanschaffing van de onderschoidingstoe- kenen wordtf overgegaan. De rechter van instructie te Brest, maakt lange dagen met de ondervraging van allen, die te Lesneven, Meeën en elders, zich gekeerd hebben tegen de gendarmes met emmers vuil water en uitwerpselen en een kapelaan uit Lesneven is gevangen ge- zijner onderdanen ooit van het Charter gehoord had, veel minder dat zij op eenigerlei wijze de beteekenis er van konden vatten, of door eenig middel er toe gebacht worden tö gelooven dat de invoering er van hunne belangen zou bevor deren of hunne grieven opheften. Maar dit alles was, evenals de meeste gebeurtenissen in de ge schiedenis, teweeggebracht door den onverwach ten invloed van een persoon. Een Chartistisch leider had eenigen tijd te Wod gate vertoefd, toen de nood hoog geklommen was on had zich veel invloed en populariteit ver worven door aan eene lijdende en niet half ge noeg krijgende bevolking te verzekeren, dat zij het recht hadden op vier shilling per dag en twee pinten ale, voor slechts acht uren arbeid. Het was een man niet van bekwaamheden ontbloot en die bevattelijk voor het volk sprak, en zijne voorstellingen bleven niet zonder uitwerking zoo- dra men ze eenmaal had aangenomen, was zijn invloed onbeperkt en daar hij tot eene bevolking sprak, die behoefte had aan opwekking, daar zij weinig hadden om hunne vrije uren mee door te brengen, word de Chartist, die zoo voorzichtig was om nooit over het Charter te spreken, een belangrijk persoon te Wodgate, en werd zeer in bescherming genomen door bisschop Hatton en dient echtgenoote, van wier goed? zich had weton te verzekeren. Op schikte oogenblik, toen alles rijp en goed reid was, en de bisschop een roes aanhad de klachten zijner onderdanen werd lastig ge len, toen openbaarde de Chartist hem de heimenissen van het Charter, en bracht hem zoo- Onlangs sprak de Kaapsche correspon dent van de „Times” de verwachting uit. dat bet binnenkort zou blyken, of Kaapko lonie geregeerd zal worden naar de wen- schen van een parlementaire meerderheid, die vyandig staat tegenover de bedoelingen der regeering te Londen. De eerste zittin gen van het korten tyd heropende Kaap sche Parlement hebben deze verwachting bewaarheid. De progressisten, dat zyn de voorstanders van de schorsing der grond wet, zyn werkelijk in de minderheid en dui delijk is dat gebleken toen er gestemd moest worden over een voorstel tot aanvul- De prefect van Haute-Marne heeft weder een paar burgemeesters geschorst voor een maand, omdat ze zich heftig en oneerbiedig hebben uitgelaten over de regeering naar aanleiding van het sluiten der zusterscholen. Te Noméxy, waar burgemeester Peters om een dergelyke reden is afgezet, heeft de geheele gemeenteraad ontslag genomen. De rechterlijke macht oordeelt nog niet eenstemmig over de vraag, of de overheid wel bevoegd is geweest de scholen te ver zegelen. De rechtbank van Mayenne heeft de markiezin de Foucault vrijgesproken. Zy is eigenares van het schoolgebouw te Averton, waar de zusters lesgaven, en had de zegels verbroken, waarmede het gebouw onlangs afgesloten was. De pastoors Blouin en Audouin, die door de correctioneele recht bank te Cholet waren veroordeeld, de een tot twee maanden en de ander tot acht dagen gevangenis wegens het verbreken van de zegels der congregatieschool te Vezins, zijn in hooger beroep beiden vrijgesproken. De bond van mijnwerkers in het bekken van Charleroi heeft besloten tot hot organi- seeren van een compagne om te geraken tot den achtuurigen arbeidsdag. Petit ioneeren, in overleg treden met den uitnisun v«u «»- beid en met de patroons en als dat niet helpt een algemeene werkstaking in de mynen zullen de strijdmiddelen zyn. De mijn werkers wenschen een wet waarbij de ar beidsduur wordt vastgesteld op 9 uren in 1903, op 81/, uur in 1905 en op 8 uren in 1907 voor de arbeiders, die .onder den grond werken. Voor de arbeiders buiten de myn willen ze een wettelyken arbeidstijd vastge; steld zien in 1907 op 8!/3 nur. Ook zullen de mijnwerkers om een pensioenregeling by de wet vragen. M7) Op den morgen van het gesprek in de Op gaande Zon, dat wij zooeven hebben meegedeeld toen de bevolking naar gewoonte aan het werk was gegaan, in de schacht was neergedaald en in de myn was doorgedrongen, toen de ovens alle gloeiden en de schoorsteenen rookten toen liep er plotseling een gerucht tot zelfs in de inge wanden der aarde, dat eindelijk het uur geslagen had en de man was gekomen; het uur, dat hun verlichting zou brengen, en de man die hen ter redding zou aanvoeren. Mijn vrouw zei het mij, toen ze mij mijn ontbijt bracht, zei een kolengraver tot zijn mak ker; en hij liet deze woorden volgen door een krachtigen slag op het stuk, waaraan hij met zijn houweel bezig was. Het is geen tien mijlen van hier, sei zijn kameraad. Zij zullen hier tegen den middag zijn. Er valt heel wat voor hen te doen, zei de eerste weer. Allen die na gedane waarschuwing nog aan het werk zijn, zullen er van lusten, en iedere machine moet dadelijk ophouden. Zal de politie hen bereiken, voordat zy hier heen komen Die is er nietmijn vrouw zegt, dat er geen IAZIJN GASFORNUIZEN, 1NAMENTEN, gere ten GASBALLONS, tide prijzen. e adres voor G4S- IGDHEDEN. wil iMii e Minn\T. Tcleloi>n I». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sterveling te zien is. De H^llekatten, zooals zij zich zelve noemen houden in iedere stad stil en bieden vijftig pond voor een levenden politieagent. Weet ge wat, zei de tweede graver Ik houd op met werken en ga naar boven. Ik ben heele- maal van streek, ik kan niet meer werken. We zullen dus toch nog een billijk dagloon voor een billijken arbeidsdag krijgen! Kom mee, ik ben je man; als iemand ons wil tegenhouden, slaan we hem neer. Het volk moet zijn rechten hebbenwij worden hiertoe genoodzaakt, maar als men een shilling per dag op het loon mindert, waar blijft dan de zeker heid Zeer waar; het volk moet zijne rechten hebben en acht uren arbeid is lang genoeg. Toen zij in het heldere daglicht gekomen waren vernamen de beide mijnwerkens in meer bijzon derheden het nieuws, dat de vrouw van een hunner vroeger in den morgen als een gerucht had medegedeeld. Er scheen nu geen twijfel meer je bestaan, dat de bewoners van Wodgate, gewoon- lijk de Hellekatten genoemd, aangevoerd door hun Bisschop in grooten gotale de omliggende dis- trikten waren binnengerukt, alle machines deden stilstaan, alle arbeiders de fabrieken uitjoegen, geen tegenstand ondervonden van de autoriteiten en een dekreet uitvaardigden inhotidende, dat de arbeid gestaakt moest worden, totdat het Char ter de wet van het land was. Dit laatste was niet het minst verrassende van de geheele zaak; want niemand zou zich heb ben kunnen verbeelden, dat de bisschop of iemand

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1