IE TWEE uitersten. AU THEE. aksen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag II September 1909. 41ste Jaargang. No. 8900. 71 Bultenlaodsch Overzicht- 1TGESTELD. FEUILLETON. IINERS, RS October 1902. ioting 3 (Geld.) lY ZONEN, zich beleefd aan van besluit beveelt de ontbin- Verspreide Berichten. terwijl zij 1-Tourist”, Haarlem n n iloften, enz. ils en alles wat desv 'rlangd met ilver, tafellinnen uitvoering van ge- anbevelende BIJL, ;E EB A ART Lz. Telefoon Ao. 82- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. isthaven 128. WIIINUl WI1UW 3SCH0P, SWART- •t Gouda en by D. 4 50 Ct. Boekhandelaar een ierlandsehe uitgave besloot dan luitenant-kolonel De Saint-Remy te stellen door afdanking, brengt mede ambtshalve Een keizerlijk ding der Landdagen van Opper- en Neder- Oostenryk, Salzburg, Stiermarken, Karinthië, Moravië, Silezië en Vorarlberg, en schryft nieuwe verkiezingen uit. S van Zelhem, in te Hengelo (Geld.) en prijs. i Gulden. etten by wederver- Als een kruiser van een groote mogend heid een kanonneerboot van een andere mogendheid in den grond boort, doet zich het eerst de vraag voorwelke gevolgen dit hebben zal. Die vraag komt zeker aan de orde, nu de Duitsche kruiser Panther, onder bevel van kapitein ter zee Eckermann, de kanonneerboot Créta-APierrot in de haven van Gonaïves heeft doen zinken. Reeds dadelijk toen het bekend was dat de kanonneerboot, die door de aanhangers van den pretendent Authéner Firmin was uitgerust, wederrechtelijk een Duitsch stoomschip, de Markomannia van de Hamburg—Amerikalijn, had aangehoudenen onderzocht, was het te verwachten, dat de Duitsche regeering hiervoor voldoening zou eischenen dit werd te klemmender toen de vreemde consuls te Port-au-l’rince hun mee- ning uitspraken, dat de Crête-APierrot niet als oorlogsbodem van een oorlogvoerenden Telefoon No. Mi ADVERTEN TIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Praagsche Narodni Listy verzekert nog eens, dat als de Rijksraad het Tsjechisch niet als officieele taal erkent voordat de be sprekingen over den Ausgleich beginnen, de Tsjechen de goedkeuring van den Ausgleich met alle macht zullen tegenwerken zonder te kieskeurig te zijn bij het zoeken naar middelen. De laatste verzekering is over bodig in een land als Oostenrijk, welks par lementaire zeden een wereldfaam genieten. Koerber, die nog niet eens klaar is met de onderhandelingen over den Ausgleich, zooals wij weten, schijnt de Tsjechische be dreiging ernstig genoeg -te- vdftêeR onwle- leiders der Tsjechen in Bohemen en Moravië naar Weenen te roepen teneinde hun zyn plannen mede te deelen. Hy heeft twee voor stellen tot oplossing der Duitsph-Tsjechische kwestie, die concessies aan beide partyen bevatten. 7.00, incl. de AnM- allen tijde opengesteM. n worden te allen tyw De hoofdtekst van dit halfmaande- lyksche tijdschrift bestaat uit de Be schrijving eener Beis om de Aarde, die de Heer E. T. Feenstra Kuiper in opdracht der Ven nootschap maakt. Elk nummer is rijk geïllustreerd naar eigen photo- graphische opna- stöht kon beschouwd worden, maar uitsluitend als zeeroover. Dat was de reden waarom de Créte-APier- rot kennis heeft gemaakt met de „gepant serde vuist”, en waardoor het Haïtische schip gebroken en naar den kelder gegaan is. MEUR te letten N VAN EM. 3N worden afgele- elde pakjes van vip If en een Ned. ons g van N om nier er. van nevenstaand de Wet gedepo Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. intvangt per juar on- tarten, die hem aan sr door hem op te jr.ze reizigers worden a eerste maal komen plaatsen in Arabic, iter-Indië, Birma, Ma in minder dan een uur nadat Sybil op het kas teel was aangekomen, keerde de knecht, dien mijnheer Mountchesney had uitgezonden om be richten in te winnen, terug en deelde mee dat Gerard door zijne welsprekendheid de overwinning had behaald, dat alles gelukkig geëindigd, was en dat het volk zich verspreidde en naar de stad terugkeerde. Hoe vriendelijk de ontvangst ook was van wege lady De Mowbray en hare dochter, de herinne ring aan de gevaarlijke positie van haar vader had Sybil geheel en al buiten staat gesteld op de tot haar gerichte beleefdheden te antwoorden. Bekend met de oorzaak van haar angst en neerslachtigheid, en vol vrouwelijke teederheid sym pathie gevoelende met haar droefheid, gingen zij zoo omzichtig mogelijk te werk. Deze houding trof Sybil zeer, en het speet haar dat de omstan digheden haar dikwijls genoodzaakt hadden on aangename gedachten te koesteren omtrent perso nen die, nu zij hen in huis en in hun gewone doen zag, klaarblijkelijk een aantal gunstige eigen schappen bezaten Toen het goede nieuws kwam, dat haar vader in veiligheid was, eene veiligheid verkregen op eene wijze die zoo vleiend was voor den trots eener dochter, opende zich haar hart geheel en al, dat reeds voorbereid was voor warmte en vriendelijkheid. Hordt vervolgd.) Duitschland. Van het marmeren standbeeld van Fre- dorik den Groote in de vestibule van den provincialen Landdag te Stettin, wordt op het oogenblik een afgietsel in was genomen voor het koninklijke museum te Berlyn, ter verkrijging van de reproductie van het beeld, door den keizer bestemd als geschenk voor het Amerikaansche volk. Morgen komt het beklagenswaardige prinsesje Elisabeth (het eenige kind van het gescheiden echtpaar van Hessen) voor een poosje by haar vader te Darmstadtop visite, en dan mag ze tegenwoordig zyn bij bray binnen. HOOFDSTUK VIII. maar Rooseveldt hield vol dat zyn houding correct was, en zei te zullen voortgaan. De mededecling dat Morgan en Platt zich belee- digd gevoelden maakte ook al geen indruk op den president Hy zei te blijven vasthouden aan zyn inzicht in publieke zaken, ook met verbeuring van hun steun voor zyn herkie zing- En toen men hem vertelde dat de Re- *55) Sybil zou gaarne met het bootje zijn over gevaren, maar er was niemand om haar te helpen. Zij waren gevlucht en waren niet van plan een oogenblik tijd te verliezen, ten einde eene voor- loopige schuilplaats te zoeken. Zij waren er zeker van den troep te zullen ontmoeten, als «ij nu weer terugvoeren. Zij waren op het punt haar te verla- laten, terwijl Sybil in grooten angst verkeerde, toen eene dame, die zelf een rijtuig bestuurde door ponnies getrokken, met e-n paar bedienden achter haar, die op ponies van denzelfdèn vorm en dezelfde kleur gezeten waren, van de richting der Heide kwam, en toen zij de groep zag en Sy bil, die zeer geagiteerd was, stilheid en naar de reden er van vroeg. Een der mannen begon dadelijk een verhaal te doen van den stand van zaken, waarbij hij herhaaldelijk door de vrou wen werd in de rede gevallen, waarop de dame klaarblijkelijk volstrekt niet was voorbereid, want haar ontsteltenis was zeer groot. En dit jonge meisje wil met alle geweld de rivier over, ging de man voort. Het is de grootste dwaasheid. Ik zeg haar, dat zij een oogen- blikkelijken dood of nog erger te gemoet gaat. Het schijnt mij ook toe onberaden te zyn, publikeinsche conventie van New-York zou verklaren het vertrouwen in hem te hebben verloren, zei hy het zonder dat te zullen probeeren. Werkelyk, als er iemand in staat is om de trustmonsters te gaan bestrijden, dan is het deze moderne St. George. IMAN 4 Zn. - •W1’ roond» op io Tentoo»- jen.ook «e ’iH.ge, 1896. Prim* Schoenoppretuur, Satin, Gl*n»cr4me en», aiddelen voor het tonder poetsen v»n *lle rw*rte gekleurde Heeren, D»mes Kinderschoenen. Ver- igbstr bij winkeliers In hoenwerk, G»l»nteritn, ogerijen en». Men lette ed op het fabrieksmerk. trdewnmn, Arnhem. Frankrijk. Te Landerneau gaan de bewoners weder een bewakingsdienst instellen vóór het kloos ter van de zusters van den Heiligen Geest, die het pensionaat Saint-Julien beheeren en rustig teruggekeerd zyn, op grond van de toelatingspapieren van ouden datum, welke door de regeering van nu natuurlijk niet erkend worden. De shah van Perziö wordt meer en meer Paryzenaar. Gisteren heeft hy in Eghien het Casino bezocht en zich voor deze occasie in de grijze gekleede jas gestoken, met fantasie-broek, waarbij alleen de Pana mahoed of de hooge ontbrak de astrakan- muts heeft de shah nog niet opgeofferd aan de west-Europoesche beschaving. Volgens de „Gaulois” zou generaal André, de minister van oorlog, niet voor nemens zyn een nieuwen commandant van het „hotel des invalides” te benoemen, in verband met het gering aantal aldaar ver zorgd wordenden en zelfs zou hy de inva liden zelven met pensioen elders willen heenzenden. zei de dame op vriendelijken toon, en haar scheen te herkennen. Helaas I wat moet ik doen I riep Sybil uit. Ik heb mijn vader bij mijnheer Trafford achter gelaten Nu, wij hebben geen tijd te verliezen, zei de man, wiens metgezel het bootje aan den oever had vastgelegd, en terwijl hij hun goeden mor gen wenschte en door allen, die overgezet waren, gevolgd werd, ging hij voort. Maar juist op dit oogenblik kwam een heer, op een fraaien dubbelen hit gezeten in korten galop aanrijden en riep uit toen hij het ponywagentje bereikteBeste Joan, ik zoek naar je. Ik ben in de grootste ongerustheid over je geweest. Er hebben ongeregeldheden plaats aan den overkant, en ik was bang, dat je de brug zoudt zijn overge gaan. Hierop vertelde lady Joan aan mijnheer Mount- chesney, hoe zij juist dit bericht vernomen had en toen spraken zij 'eenige oogenblikken fluisterend met elkander, waarna zij, zich om wendend, tot Sybil zeide Ik geloof werkelijk, dat gij beter deedt met ons mede naar huis te gaan, totdat het wat rustiger geworden is. Gij zijt wel vriendelijk, zei Sybil, maar als ik door het park van Mowbray naar de stad kon terugkeeren, dan zou ik misschien iets voor mijn vader kunnen doen I Wij gaan dadelijk door het park naar het kasteel, zei de heer. Gij zoudt verstandiger doen met ons mede te gaan. Daar zult ge ten minste veilig zijn, en misschien zullen wij in staat zijn iets te doen voor de goede menschen, die aan den Botha, De Wet en De la Rey vertrokken gisteren om half vyf uit Horrex’ Hotel in een omhibus naar de dokken. Zy werden luide toegejuicht door een groote menigte. De Press Association verneemt, dat de Boeren-generaals in hun onderhoud met Chamberlain vruchteloos getracht hebben verlof te krygen voor de Boeren-vluchtelin gen om naar hun haardsteden terug te keeren, zonder den eed van trouw aan de Britsche kroon te zweren. Ook trachten zy de schriftelyke belofte te vorkrygen, dat zekere ex-ambtenaren onder de nieuwe regeering zullen aangesteld worden in functiën, die zooveel mogelyk gelyk staan met hun vorige ambten. Chamberlain weigerde de regeering te verbinden. Aan de „Xemps” wordt uit Londen gc-_ seind De Boeren-generaals hebben niets verkre gen van de Engelsche regeering, zelfs niet i datgene waarop zy, na de beloften hun te Vereeniging gedaan, het recht hadden te rekenen, met name volledige amnestie voor de rebellen. De amnestie zou by de kroning des Konings afgekondigd zyn. Omtrent de repatriatie van de Boeren in de Oranje-rivier-kolonie meldt Reuter, dat in het district Boshof drie vierden der in woners weder naar hun verwoeste woningen zyn teruggebracht. Ook in de districten Koopstad en Jacobsdal vordert de repatriatie goed. Meer dan 3000 gevangenen zyn naar hun hoeven teruggebracht en de repatriatie- commissie hoopt aan het einde van het jaar al de overblyvende gevangenen weder thuis tp brengen. Duizend ploegen zyn besteld boven die welke reeds werden uitgedeeld, en in ieder district voorziet men de smeden, metselaars en timmerlieden van gereedschap, naar mate zy terugkomen. Vyf duizend paarden zyn den Boeren tegen kostenden prys verkocht, ter wijl 23 depots van voedingsmiddelen zyn ge vestigd in de afgelegen districten, teneinde de landbouwers in staat te stellen hun ratioe- nen te halen, zonder dat het noodig zou zyn om over verre afstanden te reizen. Tal van woningen zyn weder in bewoonbaren staat gebracht. Er is echter groot gebrek aan contant geld en ook aan ploegvee. De mielies-oogst die thans uitgezaaid is, zal niet voor Mei 1903 ryp wezen, zoodat de taak, om de landbouwende bevolking van voedsel te voorzien, misschien tot dat tydstip Nu hebben wy pas het voorrecht gehad de -theorieën van president Roosevelt over de Monroe-leer te mogen vernemen en onwille keurig wenden zich aller oogen naar New- York of Washington, om te zien wat de Groote Republiek ervan zegt. De berichten uit New-York doen zien, dat men daar de zaak nogal kalm opvat. Het ligt niet op den weg van de Monroe-leer een vreemde mogendheid te beletten Haïti een oorveeg te geven, wyl dit zich onhebbelyk gedragen heeft. En in officieele kringen erkent men, dat de zaak alleen Duitschland en Haïti aangaat, zoolang Duitschland niet dreigt ge heel Haïti in te pakken voor het vergryp van de Créta-APierrot. Want de Monroe-leer maakt dit alleen onmogelyk. Dat is de meening der Amerikaansche staatslieden, en president Roosevelt, die zich te Cbattanoogo bevindt, vindt het niet noodig daar nog wat aan toe te voegen. Opnieuw heeft president Roosevelt een redevoering gehouden over de trusts, dit- yirginie, - „Wy kunnen de trusts controleeren, zei hy, maar we kunnen ze niet vernietigen. Wy kunnen niet tegen de industrieele stroomin- gen van onzen tyd ingaan, maar wy kunnen ze controleeren en ze reglementeeren, zoodat ze geen kwaad kunnen doen. Wy moeten voorwaarts gaan door evolutie niet door revolutie. Het schynt den president werkelyk meenens te worden, iets wat door sommigen nog be twijfeld werd. Men had niet gedacht dathy den moed ertoe zou hebben. De onversaagde „rough-rider” laat zich echter niet bang maken. Maar ’t gevolg is nu ook dat hy de groote heeren vierkant tegen zich heeft ge kregen. Volgens de „New York Herald” hebben de trusts een overeenkomst getroffen om te trachten den president in zyn anti-trusts- campagne te beteugelen. De president moet met het doorzetten van zyn plan ernstig ongenoegen hebben opge wekt bij Pierpont Morgan, T. C. Platt en andere invloedrijke leden der republikeinsche party. Zij hebben eerst door overreding en toen door bedreiging getracht Roosevelt van zyn plan af te brengen. Volgens de „Herald” zeiden zy hem, dat hy zyn kansen op ver kiezing als president in 1905 zou verliezen, B—BSBB—BB■———II l11^" overkant in angst zijn en met deze woorden, ter wijl hij een bediende had gewenkt, die zijn hit vasthield, steeg de heer af, en Sybil met de grootste beleefdheid naderend, zei hijik geloof, dat wij elkander al kennen. Lady Joan en ik had den eens het genoegen u te ontmoeten, ik geloof bij mijnheer Trafford Het is al lang geleden, maar, voegde hij er op minder luiden toon bij, gij zijt niet iemand om spoedig te vergeten Sybil was ongevoelig voor de hoffelijkheid van Mountchesney, maar verontrust en uit het veld ge slagen, liet zij zich door zijne redeneeringen en die van Lady Joan overreden, en steeg in het rijtuigje. Zich van de rivier afwendend, reden zij langs een weg, die na eenigen tijd toegang gaf tot het ^ark, terwijl mijnheer Mountchesney vooruitreed en Harold volgde. Gedurende een mijl reden zij door een rijk met bosch gegroeid terreinlady Joan maakte met groote vriéndelijk heid een aantal opmerkingen en beproefde telkens maar tevergeefs, haar gedachten af te leiden, totdat zij eindelijk uit het meer begroeide gedeelte uitkwamen op eene opene ruimte, en zich het kasteel Mowbray verhief op een heuvelachtigen bodemsnel naderden zij dit in modernen geest opgetrokken gebouw, welks stijl niet bijzonder uitmuntte door smaak of nauwkeurigheid, maar dat toch grootsch en indrukwekkend was En nu, zei Mountchesney, terwijl hij naar t haar toereed en Sybil aansprak, zal ik onmiddel lijk iemand tritsenden om het een of ander om- trent uw vader te vernemen. Laten we intuwchen er het beste van gelooven I Sybil dankte hem hartelijk, en toen trad zij het kasteel Mow- op het Britsche bestuur zal blyven rusten. De Transvaalsche ministers waren gister- namiddag in het Elysée vergaderd onder voorzitterschap van Loubet. De ministerraad op non-activiteit Deze maatregel pensionneering.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1