BE TWEE ÜITEBSTEN. ASTBffl.- FEVEB ♦STIR I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 13 September 1903. Mo. S902. I Buitenlandsch Overzicht [GESTELD, EEl! 1LLE101\. 1 VAN LOON. ctober 1002 loting (peld.) van Zelhem, in HTOAF Ifoadnbaliia wereld bekend on troffen middel tegen Long-, Lever e li, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg Pr|js per flacon t t 115. Woadorulf ge noeskrach neestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeueeslijk nlangs een bijna 23 41sle Jaargang X<T EIS, LY ZONEN, EM. ten bij wederver- jet Wordt vervolgd Telefoon 'o. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. CHOP, SWART- Gouda en by D. A 50 Ct. uitvoering van ge- anbevelende BIJL, GEBAART Lz. Gasfitter. ;e Hengelo (Geld.) ui prijs. Sulden. E OU D a 1DAMMEB ilerk I.Ill1JSUIE COURANT Verspreide Berichten. ZIJN' ig rugbaar□rij t ETHWz. >owys yW*ocirtnoi<i is on kurk steeds voor in den naam dor Firms iöPPE Zn. - Gouda gevolge hiervan zonder dak en men heeft er reeds 'zeer ernstig over gesproken een concentratiekamp voor deze uitlanders in te richten- Brengt genezing en en, ontstekingen enz en prijsen. ing en volkomen e garantie. A.SFORNUIZEN, kMENTEN, gere- GASBALLONS. pryzen. tdres voor GAS WEDEN. De ex-officier der cavalerie, graaf De la Moussave, die te Ploudaniel het verzet leid de, is naar Landerneau vertrokken, in af wachting van maatregelen der regeering ter Verdrijving van de weerspannige zusters. -- Het heet, dat eergisteren in den minis terraad, door verschillende ministers, onder wie Pelletan, voorgesteld is opheffing van de militaire rechtspleging, doch dat, wegens de afwezigheid van den minister van oorlog, geenerlei besluit genomen is. Te La Ferriêre heeft de burgemeester met den gemeenteraad daadwerkeljjk aan deel genomen in het verzet tegen do ontne ming van het geestelijke karakter aan do zusterschool. Er werd een protest opge maakt, op het gemeentehuis werd een hul diging der leidende zuster aangeplakt, de vlag werd halLtok uitgehangen en de heele bevolking begeleidde de zusters in optocht naar haar nieuw verblijf. Duitschland. Eergistermorgen om kwart over vier, ver trok de keizer met den kroonsprins per au tomobiel van Frankfort naar den Oder uit, reeds weer naar het manoeuvreterrein en der avonds om kwart vóór negen aanvaard de de kroonprins van Sonnenburg uit de reis naar Hongarije, ter deelneming aan de groote manoeuvres aldaar. Een aantal Berlynsche huismoeders zyn voornemens een openbare protestmec- ting te beleggen tegen de voortdurende stij ging der vleeschprijzen en bij die gelegen heid zullen ze ageeren voor een verzoekschrift aan de keizerin, als Duitsche huisvrouw, opdat deze haar invloed doe gelden tegen den vieeschnood. By schrijven aan de inspectearen van onderwijs, heeft de regeering van Arnsberg in ’t algemeen den onderwijzers eti den onderwijzeressen verboden de aanneming van geschenken van de schoolkinderen of van derzelver familieleden, by verjaardagen, Nieuwjaar, Kerstmis op bij aanneming of bevordering van leerlingen, Het protest van de Kamer van Koop handel te Liegnitz, tegen de algeheele slui ting der winkeletalages op Zon- en feestda gen is door den regeeringspresident van Liegnitz kortweg verworpen, in de onder stelling wel dat het menschdoin door verve ling braaf kan worden. ?r post f 1.60. lederland Rokin 8 Amsterdam audie Schutzeuapotheke lohitsch, Oesterreich et Centraal-Depót Sander De Engelsche bladen gaan voort met lange telegrammen te publiceeren, waarin de toe stand van Transvaal op een zeer pessimisti sche wyze wordt beschreven. Een telegram van Johannesburg aan de Daily Mail meldt dat de zaken te Johannes burg nog nooit zoo slecht hebben gestaan als op dit oogenblik. De stad wordt over stroomd door nieuw aangekomenen, waarvan slechts eene geringe minderheid een bestaan kan vinden. De aanwezigheid van zooveel personen heeft een zeer aanzienlijke ver- meerdeting der pryzen van de noodzakelijkste levensbehoeften tengevolge. De huur van het eenvoudigste appartement bedraagt 5000 A 7500 gld. per jaar. Vele personen zyn ten zijn schoonvader atwezig washij verklaarde zich echter bereidwillig hem to vervangen en vroeg, wat zij verlangden. Zijne beleefdheid oefende - klaarblijkelijk invloed uit op den bisschop, die zijn gewonen ruwen toon latende varen, iejs mom pelde over zijn verlangen om op de gezondheid van lord de Mowbray te drinken Gij zult allen op zijn gezondheid drinken, zei mijnheer Mountchesney inschikkelijk en hij gaf bevel, dat een paar vaten ale zouden worden aan gestoken in het park voor het kasteel, De bisschop was voldaan, het volk in eene tevreden stemming enkele mannen begonnen te dansenhet scheen, dat de wolk was voorbij gedreven en mijnheer Mountchesney zond een bericht aan Lady de Mowbray, dat alle gevaar geweken was en dat hij hoopte, dat allen binnen tien minuten zouden verdwenen zijn.’ De tien minuten waren verstrekende bis schop dronk nog altijd ale en mijnheer Mountches ney hield nog steeds beleefde toespraken en trachtte zijn onmiddellijke omgeving in een goede stem ming te houden Ik wou dat zij maar heengingen, zei Lady de Mowbray. Hoe flink heeft Alfred hen aangepakt, zei Lady Joan. Alles wel beschouwd, zei Lady Maud, moet toch toegegeven worden, dat het volk - Haar zin werd niet voltooidHarold, die buitengesloten was, maar die zich bedaard had neergelegd, hoe wel hij zoo nu en dan een gekreun liet hooren, sprong nu met zooveel kracht tegen de deur op, dat deze op haar hengels knarste, terwijl hij weer Inzending van Advertentiën tol 1 uur def iniihi. MERK te letten IN VAN EN worden afgele- elde pakjes van vijf If ea een Ned. on»t g van Nornmer er. van nevenstaand de Wet gedepo De Civil and Military Gazette, het officieel regeerings-orgaan in de Britsch-Indische pro vincie Pundjab, constateert, dat de builen pest sedert October 1901 in deze provincie op onrustbarende wyze voortwoedt. Op een bevolking van 10 millioen zielen zyn 300,000 gevallen voorgekomen. Om het gevaar, dat het voortwoeden van de afschuwelyke ziekte oplevert voor Indië, ja zelfs voor het vas teland van Azië, tegen te gaan, zal de re geering de méést doortastende maatregolen nemen. Daar de ondervinding heeft geleerd, dat enkel preventieve inentingen afdoend tegen het kwaad behoeden, heeft men nu voorgoed maatregelen genomen om de geheele bevol king der geteisterde districten, bestaande uit zes-en-een-ha)f millioen inwoners, in te enten. Hiertoe zal de hulp worden vereischt van meer dan 100 Europeesche doctoren- De kosten zyn op één millioen gulden geraamd. leert ons niet veel nieuws, zegt het blad. „Maar het bevestigt op zeer duidelijke wijze hoe goed het is, flink en nauwkeurig te han delen waar wij met onze nieuwe landgenoo- ten te doen hebben, gelijk overigens uit de heele geschiedenis van onze betrekkingen met hen evenzeer volgt. In dit geval, even als te Vereeniging, begonnen de Boeren met het opstellen van een reeks eischen, waar van zy geen oogenblik gedacht kunnen heb ben dat wy ze zouden inwilligen. Toen het duidelijk geworden was dat wy ze niet zou den aannemen, lieten de mannen die de eischen gesteld hadden, ze vallen met een bereidwilligheid waaruit wel bljjkt dat zjj het rechtvaardige en billijke van onze wei gering begrepen” Ook de Daily Mail vindt in de houding der generaals tegenover Chamberlain de twee hoofdtrekken terug die zy het volkskarakter der Boeren aanwryftsterke achterdocht en sjacherlust. Overigens is deze courant één en al bewondering voor de bewonderens- waardige hoedanigheden, opnieuw door den Engelschen minister van koloniën ten toon gespreid doortastendheid vereenigd met ver zoeningsgezindheid. geduld, beleid, enz. De Daily Telegraph wyt alles aan de booze raadgevers. Hadden de generaals maar gehoor gegeven aan de vriendelijke uitnoo- diging om op de Nigeria de vlootschouw bij te wonenhadden zy maar getoond dat zy zich by ons wilden aansluiten in plaats van bij de „slechte kliek” veel zou vermeden zyn, en er hadden eenige concessiön gedaan kunnen worden waar nu geen sprake meer van is Maar de heer Fischer wist de „commandanten” voor zich te winnen, toen zy nog geen tyd hadden gehad om na te denken, en zoo werden zij er toe gebracht, een houding aan te nemen die wel de slechtst denkbare was tegenover het doel dat zy zich voorstelden. Telefoon lïo. M A D V E 11T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. >57) Laat alles maar aao mij over, zei hijen stelt u zelve gerust; zij zullen heengaan, ik ben er zeker van, dat zij zullen heengaan, en wederom verliet.hij de dames Intusschen sloegert Lady de Mowbray en hare dochters en Sybil nauwkeurig gade al wat er b neden plaats greep. Toen het voornaamste ge deelte van den troep tot eenige honderden ellen afstand van het kasteel genaderd was, hielden zij stil en gingen op het gras zitten. Deze handeling stelde de zwakke bezetting weer gerustalgemeen hield men het er voor, dat het een bewijs was voor het onzekere en weinig vijandelijke van de plannen der overweldigers; dat zij een bezoek brachten aan de plaats eenvoudig in een opwelling van dartelheid, en dat het'niet zoo moeilijk zou vallen hen I ten slotte weer te verdrijven, indien men daarbij met takt en heuschheid te werk ging. Dit was klaarblijkelijk van het eerste oogenblik af de meaning van mijnheer Mountcheaney, en toen een lomp wezen op een witten muilezel, vergt zeld door twintig of dertig mijnwerkers naar ht kasteel toekwam en naar lord de Mowbray vroeg stond mijnheer Mountchesney hen beleefd te woord, terwijl hij zeide, dat het hem speet, dat Spoediger dan men dacht is van Engelsche zijde het officieele verslag gepubliceerd van het onderhoud van de Boerengeneraals met Chamberlain. In een uitvoerig telegram werd dit gisteren door Reuter geseind en men zal zeker vragen, welken indruk men er van gekregen heeft. In hoofdvaak wordt daar door bevestigd, wat de .Petit Bleu” het eerst meldde, namelijk, dat het onderhoud geheel vruchteloos is geweest, er is den Boeren geen enkele concessie gedaan en alleen het vooruitzicht geopend, dat zjj met tertijd zelfbestuur zullen krijgen, wanneer zy vorderingen maken in Engelsehgezindheid. Het curieuste van het onderhoud was weer het teeken van de typische Engelsche zelf ingenomenheid, de verzekering van Cham berlain, dat de vredesvoorwaarden te Ver eeniging toegestaan, wat edelmoedigheid betreft door niets in de geschiedenis geëven aard worden. Van dat standpunt uitgaande kan er van nadere concessies van Engelsche zjjd« geen sprake zijn en het verwondert volstrekt niet, dat Chamberlain alles geweigerd heeft. Een paar mooie woorden. Een belofte van „wij zullen zien", wij zullen overwegen”, op ondergeschikte punten maar op de hoofdpun ten een halsstarrige weigering om een stap verder te gaan, dan de voorwaarden van overgave, die zooals Botha te recht opmerkte, een „ultimatum” vormden, waarover niet onderhandeld kon worden, doch dat men moest aannemen of verwerpen. Hoe kan de Engelsche regeering verwach ten, dat de Boeren Laar „halverwege te gemoet zullen komen", wanneer zij beslist weigert een stap te doen iu de andere rich ting F Maar Chamberlain heeft zelf de scherpste veroordeeling uitgesproken over de houding der Engelsche Regeering. Zjj' zal toonen, zeide hij, dat de Boeren in haar even goede vrienden vinden, als zij vroeger loyale vijanden vonden.... Nu, van die loyale vijandschap hebben wij de bewijzen gezien. Als de vriendschap thans van denzelfden aa,rd is, mogen De Boeren uitroepenDe Hemel beware ons voor zulke vrienden I V De Engelsche ochtendbladen bespreken het Blauwboek over het onflerhoud van de generaals met Chamberlain. Te Times behandelt uitvoerig de verschil lende punten, maar zegt niet veel van den algemeenen indruk. Wat er verhandeld is, Frankrijk. De prefect van Finistèro heeft twee bur gemeesters en drie wethouders uit zyn depar tement geschorst in hun ambt, wegens deel neming aan de betoogingen tegen de uitvoe ring der regeeringsbesluiten. Togen den advocaat De Pascau en diens schoonzuster te Moriaix, is een straf rechterlijke vervolging ingesteld, omdat zy by de sluiting der ordeschool te Moriaix verzet tegen de gendarmes georganiseerd en den politiecommissaris mishandeld en hem peper in het gelaat geworpen hebben. De oppositie-afgevaardigden Millevoye en Dénys Cochin zyn voornemens, na de rentrée, de regeering te interpelleeren over de terugroeping van markies De Montebello als gezant te Petersburg en van markies De Nouailles als gezant te Berlyn, met ver zoek om volledige toelichting. Door den rechter van instructie te Brest, Fenoux, is Croc de hoofdaanlegger van het verzet te Saint Meën, verwezen naar de Strafkamer, tegen heden, Vrydag, onder beschuldiging van geweldpleging te genover de commissarissen en slotenmakers, by de toepassing der wet. met vernieuwde hevigheid begon te blaffen. Sybil ging naar hem toe hij greep haar kleed met zijne tanden aan en het was, alsof hij haar wilde mede trekken. Plotseling werden er ruwe en vreemde geluiden gehoordmen vernam een luid gegil, de groote alarmklok in den toren deed haar lonen hooren, en de huishoudster, gevolgd door de vrouwelijke bedienden stormden de kamer binnen O I mevrouw, mevrouw, riepen «ij allen te gelijk uit, de Hellekatten dringen het kasteel binnen. Voordat iemand van het verschrikte gezelschap kon antwoorden, werd de slem van mijnheer Mountchesney vernomen. Hij nadorde henhij was niet meer kalm. Hij stormde de kamer binnenhij was bleek, en, zooals duidelijk zichtbaar was, hoogst ongerust Ik ben naar u toe gekomen, zei hijdie kerels zijn beneden ingebroken. Daar er nog tijd is en wij hen nog kunnen bedwingen, moot gij de plaats verlaten. Ik ben tot alles bereid, zei Lady de Mowbray. Lady Joan en Lady Maud wrongen haren handen in den grootsten angst Sybil, die zeer bleek was, zeiLaat mij naar beneden gaanik ken misschien enkelen dezer mannen, Neen, neen, Mountchesney. Het zijn geen lieden uit Mowbray Het zou niet sekuur zijn. Er werden thans vreeselijke geluiden gehoord, een mengelmoes van gejuich en gevloek en ruwe vroolykheid Hunne harten beefde. De troep is in huis, mijnheer, riep Bentley uit, die haastig naar han toekwam, zij zeggen, dat zij alles willen zien. Laat hen alles zien, zei Lady de Mowbray, maar stel als voorwaarde, dat zij ons eerst laten heengaan. Alfred probeer het van hen gedaan te krijgen, voordat zij geheel onhandelbaar zijn ge worden. Mountchesney verliet hen opnieuw om deze wanhopige poging te doen. Lady de Mowbray en alle vrouwen bleven in de kamer Er werd geen woord gesproken er heerschte een volkomen stilte. Zelfs de dienstboden hadden opgehouden met zuchten en snikken. Er maakte zich langzamer hand een soort van wanhopig gevoel van hen meester. De vreeselijke geluiden bléven toenemen. Zij schenen naderbij te komen Het was ónmogelijk een woord te onderscheiden, en toch was de beteekenis verschrikkelijk. De Heer zij ons allen genadig 1 riep de huishoudster uit, die zich zelve niet langer kon bedwingen. De dienstmaagden begonnen te schreien. Na eene afwezigheid van ongeveer vijf minuten stormde Mountchesney weer binnen en terwijl hij Lady de Mowbray meenam, zei hijGe hebt geen oogenblik te verliezen. Volgt ons I Er ontstond een algemeene beweging, en ter wijl zij Mountchesney volgden, liepen zij vlug door een aantal vertrekken onder het voortdurend luider lawaai, totdat zij de bibliotheek bereikten die op het terras uitkwam.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1