hits. is ito JRS aksen. DINERS, /Nieuws- ew Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 15 September 1902. 41ste Jaargang, No. S903. a Buiteiilandscli Overzicht. 1 FEUILLETON. eter en Liiarzenmaguijn E 30 UITGESTELD. October 1902 rioting -■O (Geld.) RS van Zelhem, in E te Hengelo (Geld.) een prijs. D Gulden. Wondubtliia ile wereld bekend en vertroffen middel tegen 1 o ug-, Lever L16 11, enz. Inwendig ok uitwendig in bijna allen met goed gevolg i. Prjjs per flacon •OSt f 1.15. i Wondenedf Verspreide Berichten. sten. t zich beleefd aan Zn. [geslaagd deun, d het volk had, JSCHOP, SWART- >t Gouda en bij D. i W Ct. jsthaven 128. uur*de> midd. igemeten werk. JHOENWERK dan de Kleiwegsteeg. O O etten bij wederver- Gill IN HE COURANT fl, 3*/j> dubbele flesch d. Vegtfl.Zaltbommo Rotterdam. enhage. ng J. Czn. Rotterdam voor de moeilijke vraag wie de opvolger van de thans regeerende groothertogelyke fami lie zal zyn. e geneeskrach meestal elke pijnlijke ml overbodig. Met id voor ougeneeslijk onlangs een bijna 22 1. Brengt genezing en nden, ontstekingen enz liloften, enz. iels en alles wat desv 'rlangd met silver, tafellinnen Telefoon A o. m2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommors VT.IF CENTEN. dige republikeinsche Regeering vond echter dat de Fransche belangen door Montebello niet altjjd naar eisch behandeld werden en de handelsbetrekkingen te veel op den ach tergrond traden, zaken waarvoor deze am bassadeur zich wat te hoogachtte. Vandaar dat hem een wenk gegeven werd, om zyn ontslag te vragen en toen by deed alsof hy dien wenk niet begreep, werd hem eenvou dig verzocht heen te gaan. Groote smart in de Hofkringen, waar men den graaf zulk een lief man vond. De Fransche Regeering heeft echter liever iemand, die kennis van zaken heeft. Graaf De Montebello is nu zoo boos, dat hy zyn opvolger niet wil af wachten en met verlof is heengegaan. De- toestand in Luxemburg geeft tot ern stige bezorgdheid aanleiding. Zooals bekend is trad, na het overlijden van koning Wil lem III, die tevens groothertog van Luxem burg was, de vroegere hertog van Nassau, Adolf, als groothertog op. Adolf van Nassau was den 24 Juli 1817 geboren, en dus slechts enkele maanden jonger dan zijn voorganger. In de laatste jaren was groothertog Adolf reeds lijdende en in het voorjaar had hy zijn zoon, erfgroothertog Wilhelm tot regent doen benoemen. Een beslaglegging op het kasteel van Savignac, bij markies De Castellant, wegens nalatigheid in belastingbetaling, is niet kun- nen geschieden, daar de deurwaarder niemand kon vinden, die als bewaker van do «be slaggenomen voorwerpen wilde optreden, zooals de wet eischt. De zusters van de onderwijsinrichting Saint Julien te Landerneau,-die na de uit wijzing rustig zijn teruggekeerd, willen Maan- dag as. de school heropenen en ondertusschen is de bewakingsdienst van den kant der bur gers, tegen de tenuitvoerlegging der regee- ringsbesluiten, even uitgebroid als vóór dè uiteenzetting, zoodat de regeering tot krach tig optreden zal moeten overgaan, liefst vóór de kinderen in de lokalen aanwezig Frankrijk. De afgevaardigde Etienne en do senator Saint-Germain zyn naar Hamburg gegaan ter bestudeering van het vrijhavensysteem, waarover een discussie geopend zal worden in de Kamer. Gister werd te Saint-Ouen publiek verkocht de veelbesproken onderzeesche boot „Le Goubet” en het heet dat een onderne mend man, een Zwitser, er een bod naar zal doen, voor de organisatie van onderdompe lingen in het meer van Genève, ten dienste van toeristen, die weer eens een nieuwe sensatie willen doormaken. per post f 1.60. Nederland S, Rokin 8 Amsterdam t aandiebehutzenapotheke 1 Hohitsch, Oesterreich het Centraal-Depót Sander >53) De vensters waren opengebroken, het terras was vol menschen, een groot aantal was reeds in het vertrek, zelfs Lady de Mowbray slaakte een kreet en deinsde achteruit. Kom mee, zei Mountchesney De bende heeft het kasteel bemachtigd. Het is onzé eenige kans, Maar d« troep is hier, zei Lady de Mow bray zeer ontsteld, Ik zie enkele gezichten uit Mowbray, riep Sybil, terwijl zij naar voren trad met schitteren de oogen en gloeiende wangen.Bamford én Samuel Carr: Bamfords, als gij de vriend mijn vaders zijt, help ons dan nuen Samuel Carr, ik ben vanmorgen bij je moeder geweest, zou zij gedacht hebben, dat ik haar zoon op deze manier zou ontmoeten Neen gij zult niet binnenkomen zei Sybil nog verder vooruitredend. Zij her kenden haar, zij bleven staan. Ik ken je wel, Couchmangij hebt ons eens in het klooster ge zegd, dat we op u konden rekenen in de ure des gevaars. Ik roep u thans op. O, mannen, mannen, riep zij uit, terwijl zij hare handen ineensloeg. Wat beteekent dit toch Laat gij u door vreemde lingen tot zulke daden aanzetten Nu, ik ken u Inzending van Ad verten tiën tot 1 len niet geschieden door uit de bewuste 3 mil- lioen te putten. Een som van 2 millioen wordt voor dergelyke schadeloosstellingen bestemd, terwijl thans ook wordt vastgesteld, dat de benoodigde gelden op de ryksbe- grooting zullen worden uitgetrokken. Eerst was er quaestie van geweest, dat de Trans valere en Vrystaters zelf de hun gedane vrye gift” zouden moeten bekostigen. Hoe onwaarschijnlijk het ook wezen moge, schijnt daar ernstig aan gedacht te zyn, zoodat zelfs lieden als de Times-correspondent tegen zulk een trouwbreuk waarschuwden. In ieder geval schynt heel wat tyd noodig te zyn geweest om tot een besluit te komen over iets, waar niet eens over gedacht had behoeven te worden. De Engelsche regeering lof toe te zwaaien voor hetgeen niet meer is dan een nakomen van aangegane verplichtingen, zou eenvoudig dwaas wezen. De jingo-pers zal anders wel niet nalaten haar verrukking te toonen over de betoonde, „in de geschiedenis ongeëven aarde edelmoedigheid.” In hoever verband te zoeken is tusschen de conferentie in het Colonial Office en den hier bespreken maatregel, valt niet na te gaan. Vermoedelyk is er reeds over gecor respondeerd vóór de Boerenleiders te Londen kwamen. Dat zal later uit de blauwboeken wel blyken. De Engelsche Regeering heeft einde lijk de koninklijke commissie benoemd, die belast worden zal met het instellen van een onderzoek naar alles wat met den oorlog, met de wyze waarop die gevoerd is, met de legeraanvulling en met de legerverzor- ging samenhangt. Die commissie bestaat uit zeven leden lord Elgin, voorzitter, lord Esher, sir Henry Norman, sir John Hopkins, sir John Edge, sir John Jackson en sir George Goldie. Vooral de benoeming van sir George Gol die wordt door de Engelsche bladen hoo^e- lyk geprezen. De arbeid der commissie *zal zeermoeilyk zynen het groote gevaar van zulk een commissie van onderzoek is, dat zy dour te pogen te veel te doen eindigt met niets te doen. De „Westm. Gazette” hoopt dat zy deze, klip zal omzeilen, en zich bepalen zal tot het onderzoek van de dingen, die drin gend noodzakelyk zyn. Maar tevens hoopt het blad, dat het on derzoek onpartijdig wezen zal, dat in de commissie niet de geest zal overheerschen om de begane fouten en misslagen te be dekken. Er is veel leering voor Engeland te trek ken uit den oorlog in Zuid-Afrikamaar dan moet men de begane fouten eerlyk on der de oogen zien en naar verbetering trachtendoet de commissie dit niet, dan zal haar arbeid reeds bij voorbaat nutteloos en dientengevolge veroordeeld zijn. Reuter brengt ons een belangrijk bericht uit Johannesburg. De Britsche regeering heeft besloten, tenminste wat de uitbetaling van de z.g. „vrye gift” aan de door den oorlog noodlijdend geworden burgers betreft, een eerlijke houding aan te nemen. Uit be richten van Engelsche dagblad-correspon- denten (die van de Times o. a.) was vroeger gebleken, dat bij de regeering van de nieuwe koloniën een neiging bestond om de by de capitulatie bedongen „vryu gift” te gebrui ken om Britsche onderdanen, die door den oorlog hadden geleden, schadeloos te stellen. Ook zekere uitingen van Chamberlain hadden die meening doen ontstaan hoewel bij de voorwaarden uitdrukkelijk was bepaald, dat het geld alleen zou worden gebruikt voor uitkeoringen aan de hun regeering trouw ge bleven Boeren. Thans heeft Chamberlain zich, tenminste in dit opzicht, gerehabiliteerd De uitkeeringen aan Engelschen en aan vreemdelingen, zul- Wjj wezen er destyds reeds op, dat de erfgroothertog, die gehuwd is met do infante Wanneer de Fransche Kamer weer byeen is, zal er heel wat gestreden worden- Stof te over. Zoo over het geval met den luite- nant-kolonel St. Remy. De „Gaulois” noemt de gedwongen pensioneering van den tuch- teloozen hoofdoffleier een Macchiavellisti- scheu streek. De „Figaro” spreekt van een pynlyk naspel van de treurige gebeurtenissen in Bretagne. Jaurès wil aan de Kamer voorstellen, dat het bevel van generaal Frater, het antwoord van luitenaut-kolonel St- Remy en het von nis van den krijgsraad van Nantes in alle gemeenten van Frankrijk zullen worden aangeplakt, opdat de soldaten overal kunnen lezen, wat tucht eigenlyk beteekent en waar het recht van zelfstandig denken van den soldaat begint. Ook verwacht men een interpellatie over de nieuwe diplomatenbenoemingen, in de eerste plaats de vervanging van graaf De Montebello te Petersburg. Er is al heel wat inkt over die zaak verbruikt, heel wat groote woorden gebezigd. De zaak is eenvoudig deze Graaf De Montebello is een te Peters burg in hofkringen zeer gezien manhij heeft dat te danken aan zyn fraaie gestalte en zyn innemende vormen. De tegenwoor- allen Ik weet zeker, dat gij hierheen zijn geko men om te helpen, en niet om kwaad te doen. Helpt deze dameshelpt haar tegen die vreemde lingen Daar is Butler, hij zal wel aan onzen zijde komen, en Godfried Wells. Zult gij het zoover laten komen, dat men van u kan zeggen, dat gij hebt toegekeken bij het plunderen en aanvallen uwer buren door vreemdelingen, zonder een hand uit te steken om hen te beschermen i Beste vrien den, ik smeek, ik bezweer u, Butler, Wells, Couch- man, wat zou Walter Gerard zeggen, uw vriend dien gij zoo dikwijls hebt gevolgd, als hij dit zag Leve Gerardriep Couchman. Leve Gerard I riepen honderd stemmen. Het is zijne gezegende dochtei. zeiden an deren het is Sybil, onze engel Sybil. Helpt Sybil Gerard. Sybil had zich op het terras begeven en een aantal krachtige mannen om zich vereenigd die, wat ook hunne oorspronkelijke bedoeling moge geweest zijp, thans vast besloten waren hare beve len op te volgen Het plan van Mountchesney was om de trappen op zij van het terrein af te gaan en den bloementuin te bereiken vanwaar zij wel middelen ter ontsnapping konden vinden. Maar er stond nog een te veel opeengedrongen menigte dan_ dat Lady de Mowbray en de overige vrouwen gewaagd zouden hebben den doortocht te beproeven, en al wat Sybil en haar volge lingen voor het oogenblik konden doen, was den troep te beletten de bibliotheek binnen te dringen en te trachtten hun aantal te vergrooten Op dit oogenblik kwam er onverwachte hulp Gouda zyn. Over de maand Augustus is aan indi recte belastingen 2.099.700 fr. meer ontvan gen dan over dezelfde maand van het vorige jaar, doch 18.576.300 fr. minder dan geraamd was, zóödat het deficit over de loopende be groeting totaal bedraagt, tot den eersten dezer, byna drie-en-tachtig millioen fr. Düitbchland. De keizer wordt aanstaanden Zondagavond te Kuxhafen verwacht, waar hij zich onmid- dellyk zal inschopen aan boord van de „Ho- benzollern”, die daar reeds Zondagmorgen zal aankomen. De Reichsanzeiger doet mededeeling van de verleening van de orde van den Zwarten Adelaar aan den Russischcn minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Lembs- De troepen van Sybil en mijnheer St Lys ver- eenigden zich. Hun aantal was niet gering meer zij werden aangemoedigd door de woorden en de tegenwoordigheid hunner leidersSt. Lys streed met hen mede Sybil behield hare plaats op h< t terras en wekte allen om haar heen op zich moe dig en krachtig te gedragen. De menigte werd teruggedrongen, de doortccht naar de trappen op zij van het terras was vrij. Nu, zei Sybil, en zij moedigde lady De Mowbray, hare dochters en de dienstbo len a. n naar voren te komen. Het was een moeielijke strijd om den weg vrij te houden, maar het gelukte toch Met ingehouden adem en bevend liepen zij voort, totdat zij bereikten wat gewoonlijk de Grot genoemd werd, maar eigenlijk een onderanrdschc weg was in een heuvel uitgegraven en naar den oever van eene rivier leidend, waar bootjes lagen. De toegang tot dezen tunnel was afgesloten door een ijzeren deur en mijnheer Mountchesney had den sleutel bij zich. De deur werd geopend, Warner en diens vrienden wendden op dit oogen blik bijna boven menschel ijk pogingen aan om de menigte terug te houden, lady De Mowbray en hare dochters waren reeds voorbij toen er plotseling een van die hevige golvende bewegin gen ontstond zooals dat by groote massa’s men- schen meermalen het geval is, en hier veroorzaakt werd door het opdringen van enkelen, die van naderbij wilden zien, wat er gebeurde Sybil en zij, die haar onmiddellijk omringden en voor den aftocht zorgden werden een eind ver wegge drongen. C Wordt vervolgd) Telefoon No. A9 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere, regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Mffria Anne van Portugal, geen zoon heeft doch slechts vyf dochters, die allen katho liek zjjn. Voor eenigen tyd heeft de erfgroothertog Wilhelm, door een val van het paard, zyn been gebroken, en sedert ligt hij ziek in het slot Hohenburg. Die val werd veroorzaakt door een beroerte, en thans wordt het be kend dat de erfgroothertog reeds vroeger aanvallen van beroerte had. Zyn toestand is zeer zorgelijk. Zoo zyn thans in Luxemburg de 85-jarige groothertog en zyn 50-jarige zoon de laatste afstammelingen der Nassau’s. De bepalingen omtrent de erfopvolging in Luxemburg slui ten zoowel de vrouwelykp als de katholieke lyn uit. Wanneer de groothertog en zyn zoon overleden zyn, is er geen andere tak der Nassau’s meer dan de halve broeder van groothertog Adolf, prins Nikolaas van Nassau, geboren in 1832, generaal in Prui- sischen dienst,- deze is morganatisch gehuwd met Natalia Pousjkine, gescheiden echtge- noote van zekeren Doubolt, en sedert haar huwelyk tot gravin van Merenberg verheven. De kinderen uit dit huwelyk worden niet als van vorstelyken bloede beschouwd. En daardoor staat men, in Luxemburg, opdagen. Blijft daar Ik gebied u in den naam van God daar te blijven klonk het uit den mond van iemand, die zich door do indringers heen worstelde, terwijl hij hen toesprakhet was eene stem, die allen onmiddellijk herkenden, die van mijnheer St. Lys. Charles Gardner, ik ben je vriend geweest. De onderstand dien ik je gaf, werd mij dikwijls door deze familie verschaft. Waarom zijt gij hier? Met geen slechte bedoeling, mynheer St. Lys. Ik ben gekomen, evenals anderen om te zien wat er zou gebeuren. Dan ziet ge een daad der duisternis. Verzet u er tegen. Helpt mij en Philip Warner bij dit werk dat zal u op den dag des oordeels niet tot nadeel zyn. Tressel, Tressel, help 'mij en Philip Warner. Goed zoo, flink zooEn gij ook, Daven- try, en gij, en gij. Ik wist wol, dat gij u niet zoudt willen bezoedelen met deze -Snoode daad. Het is dan ook njet iets voor de mannen van Mowbray Flink zooflink zooVormt een flinken troep. Goed zoo! Ieder, die zich thans bij ons voegt, kan verzekerd zijn, dat hij zich een vriend verwerft voor het loven. Mijnheer St. Lys was juist in den omtrek, toen hij hoorde, dat de menigte een bezoek bracht aan het kasteel. Hij voorzag de gevaarlijke gevolgen, die zulk een bezoek kon hebben. Hij spoedde zich onmiddellijk naar het tooneel der handeling. Hij had Warner, den handwever onderweg ontmoet, en was er ingeslaagd dezen, die zulk een grooten invloed op het volk had, aan zijn zijde te krijgen. iiiovertroften iobers wolbekend iACBT-KLim met Fabrieksmerk), en de, radicale en ing van alle, zelfs rdnekkige xenuiv- oral ontstaan door op jeugdigen leeftijd elke zwakte, Bleek Hoofdpyn ng - Maagpijn— j - Onvermogen j ue enz. Uit-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1