lel. DE TWEE UITEHSTEN. kooping )A, 'ÉRIAL. No. 8904. ;-Gouda. ntc Moiiwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1I 41ste Jaargang. Bullenlandsch Overzicht 'GESTELD, FEUILLETON. stober 1902 oting (Geld.) >LIET, Dinsdag 16 September 1903. OTARIS, 1 BILJART met partij ibelen. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? niidd. Verspreide Berichten. r aanslui- irkregen Zn. - Gouda Wordt vtrvolgd.) en bij wederver- rden verkrijgbaar ER DE VISCH- 'HOP, SWART- Gouda en bjj D. a 50 Ct. Ai he •GLEEVER, nderhoaden BER 1902, des Verkooplokaal No. 232, ten van Zelhem, in o Hengelo (Geld.) n prijs. lulden» toud gratis. tan het Rijks Inter- L 1 1.30. sr jaar voor per- van K. M. 1, trapji [cnblik ■de I U root dt»*l. vroowoo. fl 65 7 24 7 9» 9 10 O 72 18 03 In een artikel over de Boerengeneraals schreef de Frankfurter Zeitnng dezer dagen: „De la Rey heeft bij de ontvangst in Amster dam gezegd dat hun niets anders zou over bid ven dato „met den hoed in de hand” de Gill IISUIE 101 111 VI Telefoon Xo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. op 10 Tenwea- te *»H»ge, 1696. Jchoen.pp-etuur, Gl»n»créme en», voor het zonder van alle zwarte Ie Heeren, Dame» tchoenen. Ver- >ij winkelier» la rk, Galanterita, <nz. M»a lette et fabriek»m»rk. inn, Arnhem. Ie Vie de Cognac) flemyhons van citers. r Liter, toonen. In iedere gemeente zal het de taak der zusters wezen de jonge meisjes om zich heen te verzalnelen en het beheer te voeren over een boekerij met godsdienstige populaire werken. Aan het hoofd dor jongo liga staan eenige leden der Fransche aristocratie, die binnen weinige dagen voor hun genootschap rechts persoonlijkheid zullen aanvragen. JD, ZILVER en compleeten September 1902, 5 uren. Gisteren werd in het Phoenixpark te Du blin een monstermeeting gehouden van 20.000 burgers. De lord-mayor zat voor. Een motie werd aangenomen waarin met veront waardiging wordt teruggewezen de beleedi- ging en de krenking der stad aangedaan door de afkondiging van de Crimes Act, die die gericht is tegen het recht van politieke aaneensluiting en vrijheid van drukpers. De motie eindigt met een opwekking tot aan sluiting bij de United Irish League. Dillon, O’Brien en andere nationalistische parlementsleden hielden heilige redevoeringen tegen staatssecretaris Wyndham en verklaar den dat de afkondiging der wet de macht der nationalisten slechts zal versterken. geheele wereld rond te reizen, om de middelen te verzamelen, die zij voor opbouw van de boerderijen noodig hebben. In vertrouwen op de edelmoedigheid van Engeland hebben ze, in weerwil van alle verlokkingen, dezen weg tot nu toe versmaad; nu zal hun wel niets anders overschieten. Het lijdt geen twyfel of hun collecte-zak zal zich, wanneer zy dien zelf in Europa en Amerika ronddragen snel vullen. Of het rijke Engeland niet schaam rood wordt, nu er op die wijze voor zijn nieuwe onderdanen moot worden gebedeld P” Nu is schaamte wel wat veel geëischt van Albion, en schaamrood kent het heelemaal niet, natuurlijk een deel van de bevolking uitgesloten, dat zich den gehoelen oorlog door geschaamd heeft. Maar het moet voor een jingo-Brit toch een zonderlinge gewaarwording zijn om zyn nieuwe mede onderdanen, die in weerwil van alle geestdrift geen onvertogen woord zeggen tegenover de Britsche overheid, die zelfs ver klaren loyale burgers te zullen blijven, toch aan Engeland den rug te zien toedraaien en aan andere volken hulp te zien vragen. De Westminster Gazette een blad dat voorzeker onder de Engelsche bladen moet gerekend worden, die nog veel eergevoel hebben merkt op een eenigszins spytigen toon op, dat Botha en do anderen spreken alsof de hulp, toegezegd in do vredesvoor waarden, geweigerd is, en nu meent hot btad dat Chamberlain wel geweigerd heeft dé 3 milloen pond aan vrijo gift te verhoogen, maar dat er op de conferentie geen aan dacht werd geschonken aan de bepaling van de voorschotten, twee jaar zonder rente, door de regeering toe te staan. En zoolang wij niet weten dat die leening-bepaling niet trouw wordt uitgevoerd, zijn de generaals, volgens de Westminster, op een verkeerd spoor met hun beroep op de continentale stamverwanten en vrienden. De toespraken van de Boerengeneraals laten echter geen twijfel over omtrent hun plannen in dit opzicht. Het ia te Amsterdam oen soort beginselverklaring geweest by de opening van hun collecte. Do comité’s die hen zullen ontvangen, weten nu wat zy aan hen hebben, weten dat de generaals niet gesteld zijn op anti-Engelsche betoogingen. En tegelijkertijd heeft het drietal gezegd waartoe het geld noodig wasze hebben gesproken van den opbouw der boerderijen, ze hebben zeer sterken nadruk gelegd op de hulp aan weduwen en weezen, en ze hebben gesproken over het instand houden van hun scholeiK Het duidelijk dat ze daarmee ei$n, nati onale Boeren scholen bedoelen, in tegenstel ling met de regeeringscholen, waar hun kin. stalten, die met ilesschen en fakkels zwaaiden. Terwijl op deze wijze hier huisgehouden werd trokken andere troépjes door prachtige salons en staarden vol verbazing naar de dekoratiën en de meubelen. Enkele vuile kerels hadden zich met een helsch genot op de satijnen rustbanken en de statiebedden geworpen anderen plunder den de kasten en kabinetten in de veronder stelling, dat zij vol geld waren, en toen zij weinig van hunne gading vonden, hadden zij in den in- houdpapieren en boeken en kunstvoortbrengse - len over de vloeren der vertrekken geworpen; soms kwamen ar ook enkelen, die zich beneden van het een of ander hadden meester gemaakt, naar boven om hunne slemperijen te midden van de pracht der verschillende vertrekken voort te zetten Tot dezen behoorden Nixon en diens vrien den, die de schilderstukken bekeken en met nog grooter verbazing voor de groote spiegels stonden. Velen hunner hadden dan ook nog nooit in hun leren een gewonen spiegel gezien, Het is natuur zei Nion zich zei ven be schouwend en zich tot Juggins wendend. Velen werden dol en razend en eindigden hnnne losbandigheid door alles o ra hen heen te ver nielen. Maar terwijl deze tooneelen van woestheid plaats hadden, was er een uitgelezen en vastberaden troepje dat zich aan geen dezer buitensporig heden overgat Morley, gevolgd door een zestal jongens uit Mowbray en twee Hellekatten was de groote trap opgegaan, had het tooneel der ver warring beneden geheel verlaten, was een gang doorgeloopen tot aan de wenteltrap van den Ron- der«n verengelscht zouden worden. 1$ het Kaapsche Parlement hield Merrie- map een scherpe rede tot toelichting van zyn tnotie, waarin de beweging tot schorsing van de grondwet wordt afgekeurd en hulde gebfacht aan de houding van den premier Gordon Sprigg. Hy wees op de aanleiding tot den opstand in de Vereenigde Staten en zeide dat Milner de kolonie beleedigd had door*zjjn brief aan den gouverneur Hely Hutchinson on te dreigen met voortduring van de krijgswet, indien de schorsing van de grondwet niet tot stand kwam. Milner had daarmede een aanslag gedaan op de rechten en vrijheden van de kolonie. Een rykaregeering mocht de grondwet eener ko lonie niet schorsen, zy kan ’t alleen doen door geweld en hy prees het in Gordon Sprigg dat deze zich verzet had tegen het dryven van zyn eigen party. De oud-Minister dr. Smartt, hoofd der Kaapsche Jingo’s, trachtte Milner te verde digen en zeide, dat deze zich loyaal onder worpen had aan de beslissing van Chamber- lain en geduldig zou wachten tot de loop der zaken hem zou rechtvaardigen. agelschen zyn druk in de weer ^nid- te koloniseeren, wat vermoedelyk Ij, resultaat zal hebben als vroeger, Jh Miiih—flliirilii lianio, die aam Lohdon bericht zendt welke vrouwen men noodig heeft. De Londensche commissie zoekt dan bijeen wat zy krijgen kan. De emigranten verbinden zich van haar loon 12 p. s. aan de regeering terug te betalen. De regeering betaalt het passagebiljet, de reiskosten in Afrika, het logies te Kaapstad en Johannesburg, en de emigranten worden onderhouden totdat zy in betrekking zyn. Onder het hoofd„Une Ligue de défenso catholiqne” meldt de Figaro de vorming van een nieuw genootschap, dat zich ten doel stelt de geestelijke zusters, aan wie het geven van onderwys voortaan belet wordt, in dienst te stellen van een soort binnerlandsche missie, die haar werkzaamheid voorloopig zal beperken tot het westen van Frankrijk en later over het geheele land kan uitbreiden. In iedere gemeente te plattenlande wil men één zuster de ziekenverpleging en de armen zorg doen overnemen, maar ook slechts door één zuster, om het verwyt van de vestiging eener congregatie te ontgaan, dat twee of meer zusters treffen zou. Ook wordt reken schap gehouden met de noodzakelijkheid die zich waarschijnlijk zal voordoen, dat die zuster zich in leekendracht zal moeten ver- den Toren, en, voorzien van de noodige werk tuigen, had hij zich toegang verschaft tot het archief van het kasteel. Het was een cirkelvormig vertrek, waarin groote kasten stonden, die tegen het vuur bestand waren. Deze zouden aan ieder ander dan de leerlingen van bisschop Hattan onoverko melijke hinderpalen hebben opgeleverd thans werden na eenigen tijd van enkele de sloten, van andere de scharnieren los gemaakt, hoewel zij dikwijls langen tijd tevergeefs al hunue kracht en vaardigheid moesten aanwendenen terwijl Dandy Mick en zijne Vrienden aan den ingang de wacht h elden, onderzochten Morley en Devilsdust den inhoud der kastenstapels per kamenten stukken, bundels gerangschikte en ge- nummerde papieren, een aantal doozen van verschil lenden omvang en inhoud; maar het verlangde voorwerp werd niet gevonden. Er kwam eene uitdrukking van teleurstelling op het gelaat van Morley; een oogenblikje staakte hij zijn zoeken. De gedachte aan hetgeen hij hiervoor had ten offer gebracht, tevergeefs ten offer gebracht, kwam bij hem op by hem, den aanhanger en ver dediger der zedelijke kracht, te midden van ver woesting en vernieling, die hij had op touw gezet en waartoe hij had aangespoord, In zijn hart ver- wenschte hij Baptist Halton. De schelmen hebben ze vernietigd, zei De vilsdust. Ik dacht wel, dat dit het geval zou zijn. Zij hebben nooit gevaar willen loopen, dat een zoon van den arbeid heer en meester zou sijn van dit alles. Enkele kasten waren zeer diep, en tot nog toe hadden zij meestal, om tijd te winnen, met een >59) De toegang werd gesloten allen waren nog bij tijds er doorheen gekomen maar Sybil bleef ach ter, en zag, dat zij geheel door vreemdelingen omringd was/ Intusschen had de troep het kasteel geheel be machtigd. De eerste plaats waarheen men zich met groote snelheid begaf, was daar waar zich de kelders bevondende bisschop zelf voerde hen daarheen en hij rustte niet voordat hij te midden van de heerlijkste wijnen van den adellijken eige naar gezeten was Hier waren geen kurketrekkers noodigde halzen der flesschen werden even vlug en handig atgeslagen, alsof men noten pelde of garnalende kostbaarste en heerlijkste wijnen der wereld vonden hun weg door de dorstige kelen die tot nog toe alleen nog miar door ale en geestrijke dranken waren geprikkeld Tummas deed zieh te goed aan bourgogneNixon had zich meester gemaakt van een partijtje tokayer; terwijl den bisschop zelf, op den grond zittend en tegen een deel van het gewelf leunend, beurtelings wat zeer oude port en madera naar binnen sloeg en het met zich zelven zocht eens te wor den aangaande de meerdere verdiensten van een dezer merken; de kelders waren vol gulzige ge in de groote bladen worden nog heel wat nabetrachtingen gehouden over de conferentie tusschen Chamberlain en de Boeren generaals. Van de Fransche couranten erkent de „Temps”, dat Chamberlain van zyn standpunt misschien gelyk had, maar dat zyn politiek slecht en onhandig genoemd moet worden. Handiger zou het geweest zyn den Boeren halverwege en zelfs driekwart tegemoet te gaan. De „Débats” noemt het „misverstand” omtrent de aan de rebellen te verbenen amnestie een gevaarlijk en betreurenswaard incident der discussie. Ook de Duitsche pers is, except enkele Engelsch-gezinde bladen, weinig gesticht over Chamberlains antwoord aan de Boerengene raals. De „Berl. Neueste Nadir.” noemt het op merkelijk, dat lord Milner noch lord Kitche ner de Engelsche regeering zou hebben op de hoogte gesteld van de belofte vóór de overgave gedaan. De „Lokal Anzeiger” zegt, dat alle Duit- schers aan de Boeren een algmeene amnestie hadden willen zien verleend. Wat de overige vragen der generaals betreft, hoe.billyk die voor een deel ook zyn, geeft het blad toe, dat daarvoor een heropening der afgesloten vredesonderhandelingen zou noodig zyn. Daar om raadt het den Boeren aan, betere tijden af te wachten. Andere bladen laten zich in soortgelijken geest uit. Telefoon XO. 6 A D V E11 TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels tï 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Te Firminy hebben de mijnwerkers, zich met 1096 van de 2400 stemmen verklaard ten aanzien van het stakersvraagstuk1011 waren voor dadelijke staking en 85 er tegen, terwijl gister, Zondagavond, de totaaluit- slag van het referendum voor het geheele Loiregebied zal wezen. Door den burgemeester van een kleine gemeente van Seine-et-Oise is besloten tot verdeoling aan de weldadigheidsinstellingen vanalle by de kruideniers en herbergiers wegens vervalsching en als schadelijk voor de gezondheid zijnde, in beslag genomen eet- en drinkwaren. Het heet nu weer, dat luitenant-kolo- Safot Rémy voornemens is in hoo» ger beroep te gaan van het vonnis van den krijgsraad te Nantes, waarby hy veroordeeld is tot één dag gevangenisstraf wegens onge hoorzaamheid tegenover de burgerlijke auto riteit, waardoor hy, als voor den tyd vnn een jaar op non-activiteit gesteld officier met dertig dienstjaren gepensionneerd kan worden. Het vertrek van den shah van Perziö uit Parys is alweer uitgesteld hy verliet de hoofdstad gistermorgen, om tien uur met een sukkelgangetje van veertig kilome ter per uur en Dinsdagmorgen om zes uur zal hy te Wirballen aan de Russische grens overgaan in den te zijner beschikking ge stelden keizerlijken trein, met bestemming naar Warschau. Een commissie uit do Kamer van Koop handel van Marseille is naar Genua en Triöst vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de werking van het vrijhaven beginsel, in verband met dorgelyke plannen voor Marseille. Heden of morgen wordt overgegaan te Landerneau tot nieuwe uitzetting der zus ters en de leider van het verzet aldaar, graaf De la Moussave, heeft met prikkel- ijzeren stang den inhoud onderzocht. Nu begon Morley in zyn wanhoop, terwijl hij op een trap ging staan, die in het vertrek was, de kaïten ge- heel leeg te halen en den inhoud op den vloer te werpendeze was weldra geheel bedekt met stukken en papieren en doosjes en kistjes, die hij en Devilsdust na er een oogenblik naar gekeken te hebben, van zich afwierpen. Eindelijk, toen alle hoop vervlogen scheen, voelde Morley, die bezig was een kast leeg te halen, welke eerst niets anders dan papieren scheen te bevatten, tegen iets aan, dat geheel achterin stond hij sprong niet uitgestreken arm toe, zijn lichaam was half verborgen in de kast, en met een triumfantelijken blik en levendige vreugde haalde hij het kistje voor den dag dat blauw gekleurd en met h?t wapen der Valence's versierd was. Het was niet groot en ook niet zwaarhij reikte het toe aan Devilsdust zonder een woord te spreken, en, na van het trapje te zijn afgedaald, ging Morley een oogenblik op een stapel papieren zitten en sloeg de armen over elkaar. Op dit oogenblik werden geweerschoten gehoord. Jongenzei Devilsdust met een vreemde uitdrukking in het gelaat. Morley sprong van zijne zitplaats op. Dandy Mick stormde het vertrek binnen Soldaten, soldaten I er zijn soldaten geko men I riep hij uit.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1