Vijfde Verloting EENIB DEPOT 7M THEE. TÏÏENCOSTUUMS. COGNAC HPÉRIAL. GEUEVEE BINNENLAND. ONTVANGEN REGENMANTELS, ADV ERTENTIÉN Telephoonnet-Gouda. Gemeng-de Berichten. Stadsnieuws. Posterijen en Telegraphic. A. VAN OS, Hours van Amsterdam. •j"/» Capes en Najaarsmantels. D. SAMSOM. Veemarkt te Rotterdam. Odol-Xsndwaler zuivert deu mond van slijm I Aanleg1 en onderhoud gratis. (Socleté (lénér ile des Ëaux de Vie de Cognac) Prijs f 1.40 per Liter, C. VA1 VLIET, >l. IUVENSWAAY ZONEN, WORDT WIET PITCESTBID, Trekking Zaterdag 4 October 1902 te HENGELO (Geld.) 30 Loten een prij§. 4o roo 5e «OO m A 8CHIEDAMMEH NIGHTCAP M. PEETERS .lz. Zenuw- en Maaglijders ISaad-gfeTrer De Troonrede bjj de opening van deVer- eenigde Vergadering der Staten-Generaal uitgesproken door H. M. de Koningin, luidt aldus Mgne Heeren! Uit ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde Mg betoond te inniger aan Myn volk verbonden, ben Ik in Uw mid den verschenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zy waren, en behielden ook dit jaar haar zeer vriend* schappelyk karakter. De terugslag van eenc elders uitgebroken crisis was voor het scheepvaartverkeer nadee- lig. Overigens bleef de toestand van Handel en Ng verheid bevredigend en gaf de Land bouw geen ongunstige uitkomst- Op het ge bied van den Arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blgft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residentiën op Java maakte krachtig hulpbetoon van öouverne- mentswege noodzakelijk. Zoo hier te lande, als in de koloniën en overzeesche bezittingen kweten Zee- en Land macht zich mot toewijding van hare roeping en gaf hot korps van burgerlijke ambtenaren Mg alleszins reden tot tevredenheid. In het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wetsontwerpen by de Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal Uwe medewerking worden inge roepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale en do Gemeentewet, tot meerdere vrijmaking Yan het hooger en middelbaar onderwijs, tot inperking van den vaccine- dwang, tot meerdere ontwikkeling van het hooger en middelbaar vakonderwijs, tot rege ling van de pensionneering der bijzondere onderwijzers ea van de weduwen van alle onderwijzers, alsmede tot vervanging van de Arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van de verschillende deolen van het Onderwijs, en de wijzigingen die te dien einde in de onder wijswetten zullen zyn aan te brengen, is het Mjjn voornemen eene Staatscommissie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onder werpen van internationaal privaatrecht zullen U ontwerpen wordon voorgelegd. Do indiening van wetsontwerpen betref fende het houdon van loterijen, hot arbeids contract, het bewys in burgerlijke zaken en hot notarisambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire strafrechts pleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschaffing van de Staatsloterij zal een wetsontwerp by U inkomen. Voor do gedeeltelijke herziening van de wetten op de Personeele en de Vermogensbelasting en voor nadere regeling van het suikervraag- stuk en de bankquaestie zal Uwe medewer king worden ingeroepen. Wotsvoordrachten tot regeling van de landbouwverteger.woordiging, van het tele graaf- en telefoonwezen, van het rivierrecht, van bevloeiingen, alsmede van opsporing van delfstoffen door den Staat zullen U nog in dit zittingjaar bereiken. Zoodra door hot Koloniaal Bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zyn ge daan, om den spoorwegaanleg naar het Lawa- gebied en het nader onderzoek van dat ge bied van Bestuurswege ter hand te nemen, zal Ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodzakelijk acht, van Rijkswege te bevor deren. Veel zal in dit zittingjaar van Uwe In spanning gevorderd worden. Ik reken daarbij op Uwe toewijding aan de zaak van het Vaderland en bid U toe dat God de Heere Uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Naar wjj mot zekerheid vernemen, is nan den heer J. P. Havelaar, dirocteur-generaal der posterijen en telegraphie, door H. M. de Koningin verlof verleend, met ontheffing van de waarneming zijner betrekking, ge durende den tijd dat hij als lid der Eerste Kamer zal zitting hebben. Bg de gisteren gehouden herstemming voor een lid der Provincialo Staten voor het kies district den Haag zijn uitgebracht 8758 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hoerenB. Janse Johzn. (lib.) 5068, en mr. M. J. C. M. Kolkman (r. k.), tevens candi- daat der antirevolutionairen, 3690 stemmen, zoodat gekozen ia de heer B- JANSE Johzn. Gister is het Hof van arbitrage geïnstal leerd het scheidsgorccht dat uitspraak heeft te doen in een internationaal geschil. De hoofden der vreemde gezantschappen waren ter bijwoning dezer plechtige bijeenkomst uitgen oodigd. Het Hof van Arbitrage werd ontvangen door den Permanenten Raad van Beheer met den Minister van Buitenlandsche Zaken, die een welkomsttoespraak hield. Hy uitte den wensch dat eenmaal aangevangen de wer king van het Permanent Arbitragehof niet zal ophouden, zoolang de oorzaken van ge schil tusschen de volkeren zullen blijven be staan, en dat zyn tusschenkomst door dezen ingeroepen uit eigen beweging en door geen macht van iemand afgedwongen, krachtig zal bijdragen tot handhaving van den wereld vrede. Professor Matzen "antwoordde en opende daarna met eon toespraak de zitting, die bij gewoond werd door Mr. Coninck Liefting, lid van het internationaal arbitragehof voor Ne derland en verschillende dames. President Matzen deed mededeeling van do namen c^cr arbeiders, agenten, raadslieden en secretarissen, in hoofdzaak reeds vroeger me degedeeld. Besloten werd de debatten in het openbaar te houden, voor zooveel de ruimte toelaat. De agent voor Noord-Amerika sprak ver trouwen uit in de onpartijdigheid en den billyksheidszin van het scheidsgerecht met de verzekering, dat de bqslissing, welke die ook zy, ten volle zou worden geëerbiedigd. De agent voor Mexico vond in de weten schappelijkheid des rechters een waarborg voor onpartjjdigdeid. Beiden dankten den" voorzitter en de leden van het hof van arbi trage voor hunqc welwillendheid. De secre taris-generaal van het permanente hof van arbitrage, Mr. Ruyssenaers fungeert als alge meen secretaris van het scheidsgerecht; onder de secretarissen behoort Jhr. W. Röell, eerste secretaris van het internationaal bureau van het arbritage hof. Men schrijft uit Vlaardingen9 Voor enkele dagen maakten wij melding van een alhier ontvangen bericht als zoude een Vlaardingsch vischschip door een En- gelsch stoomschip zijn overstoomd. Bg een nader boricht bleek die tyding onjuist. Een der schepen van de firma Joost Post is in aanvaring geweest met een Engelsch visschersvaartuig, dat wegens de govaren schade in Great Yarmouth moest binnenloo- pen. Het Vlaardingsch vischschip werd. Vrij dag nog gepraaid, zoodat het waarschijnlijk weinig van de aanvaring heeft geleden. Men schrijft uit Doetinchem. Zaterdagavond is do laatste tram van Zutphen naar Doetinchem nabij Hurameloo ontspoord, doordat kwaadwilligen eon stuk contrarail op do rails hadden gelegd. De locomotief kwam onderstboven" in de sloot terecht. De machinist, die licht gewond was werd door het verbreken van eon ruit uit zijn be narde positie verlost. Eergisteren is men den geheelen dag be zig geweest om het gevaarte weder overeind te krijgen. Do jury van beoordeeling der 18 ingeko men antwoorden op de internationale eere- prysvraag voor een Koninklijk Paleis te Amsterdam, uitgeschreven door de Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst, bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, heeft de volgende onderscheidingen toegekend een zilv. med. en f 250 aan den heer M. van Boven, architect te 's Gravenhage. Een zilv. medaille en f 250 aan de heeren A. P. Smits en H. Piels, bouwkundigen, te '8 Gravenhage. Een bronzen med. en f 150 aan den heer R. J. Hoogeveen, architect te Rotterdam. Een bedrag van f 100 aan den heer Jules van den Hende, prof. aan de Kon. Acad. van Schoone Kunsten te Gent, en f 100 aan den heer Herm. van der Kloot Meyberg, architect te Rotterdam. De jury bestond uit de heeren: C. Muyska, prof. J. Th. Klinkhamer, prof. H. Evers, H. P. Borlage Jr., A. Salm G.Bzft., Joh. Mut ters Jr., J. Verheul Dz. en C. T. J. Louis Rieber. Men meldt uit Utrecht: Voor de arrondissements-rechtbank alhier stond gisteren terecht J. S-, onbezoldigd rijksveldwachter en gemeenteveldwachter te Linschoten, beschuldigd van mishandeling, die daarin bestaan heeft, dat hg in den avond van Zondag 23 Juni 1901 met zyn revolver een paar schoten gelost heeft op eenige jongelui, watrvan één den getuige Achter berg in het been getroffen heeft. Bekl. be weert in de lucht geschoten te hebben, met het doel de jongelui, die eenigszins luidruch tig waren, vrees aan te jagen. De behandeling dezer zaak, waarin 10 getuigen gehoord werden, waaronder tw'ee geneesheeren en de burgemeester van Lin schoten, was zeer moeieljjk te volgen, daar sedert eenigen tyd de vergunning voor de verslaggevers is ingetrokken, om staande tegen de advocatenbank op de leuning daar van hunne aanteekeningen te maken. Op de plaats die hun thans op vry grotten afstand is aangewezen, zyn de antwoorden der getuigen geheel onverstaanbaar evenals, gistermorgen, de verdediger die ook met zjjn rug naar het publiek geplaatst is. Het is alleen te danken aan den voorzitter van Ij strafzaken, mr. J. van Walré, die op duide- I lyke wjjze telkens zoo duidelyk mogelijk de verklaringen van getuigen en beklaagde re sumeert, dat althans nog iets de ooren van de verslaggevers bereikt. Anders zou de openbare terechtzitting hier inderdaad veel van een onderonsje krijgen. Uit die resumtie van den voorzitter bleek dan dat bekl. eigenlijk zonder eenige nood zaak de schoten heeft gelost, want de jon gelui in wier richting geschoten, al was het schot dan niet op hen gericht, hadden zich feitelijk aan een niet ernstig feit schuldig gemaakt. Ken banner bad plaats genomen in een aan den wal vastliggend schuitje en de anderen maakten dit los en wilden hem van den wal afstooten, maar vóór dien tijd was hij er uitgesprongen. Het schy'nt dat by het wegloopen de jon gelui zich aan eenig geschreeuw, misschien gepaard aan bedreigingen of zooals bekl. het noemt uitdagingen hebben schuldig gemaakt, wat de boosheid van bekl. opwekte, die daarop, nadat hy ook gevallen was, de schoten loste- Hg had niet de bedoeling de wegloopende jongens te raker., maar een schot trof den lsten getuige zoodanig in den enkel, dat volgens verklaring van een der deskundigen die voet wel nimmer in geheel normalen toestand zal komen. De getuige, die zich eerst Dinsdag onder ge neeskundige behandeling heeft gesteld, werd dienzelfden avond naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Doch de geneesheer die hem daar behandeld heeft, heeft niet kunnen consta- teeren dat do wond tengevolge daarvan ver ergerd was. Niet onaardig was, na eene vraag van een der rechters of in bekl.'s instructie niets voorgeschreven was omtrent het gebruik zyner schietwapens, dat de bekl. sprak van dat oude stuk, hg gejoofde van het jaar 1853, dat hg evenwel nooit las, zoodat hy niet wist wat er in staat. Och, meneer, zei hg, dat komt op een boerendorp zoo niet voor. De voorzitter stelt, na het verhoor van andere getuigen, duidelijk in het licht dat er volstrekt geen noodzakelijkheid bestond tot schieten, te meer, omdat de naam van een der rumoermakers bekend was en men tegen dezen dus proces-verbaal kon opmaken, ofschoon de anderen geweigerd hadden hunne namen op te geven. Uit het verdere getuigenverhoor blijkt nog dat bekl. den vluchtenden troep vervolgde en daarna op een afstand van 20 ii 30 pas sen de beide schoten uit zyn revolver loste. Getuigen hebben de kogels langs hunne ooren hooren fluiten, en de bewering van bekl. dat bij het lossen van het tweede schot, op do plaats waar dit geschiedde, aan de eene zijde van don weg huizen stonden, wordt weergesproken, zoodat niet aannemenlyk is dat de kogel uit de revolver tegen een muur gekoraon en door ricocheteeren den eersten getuige gekwetst heeft. De burgemeester van Linschoten, als ge- tnige k décharge door de verdediging ge dagvaard, verklaart dat bekl. gedurende 18 jaar in zijne functie is geweest en zyn ge drag nimmer iets te wenschon had gelaten. De burgemeestor heeft ook nooit opgemerkt dat bekl. van driftigen aard was. Integen deel, ondanks byna eiken Zondagavond door een belhamel de orde was verstoord, heeft hij zich daarbij steeds zeer kalm gedragen. Het O. M. is van meening, dat bekl. alleen zal kunnen veroordeeld worden wegens door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel. Het optreden van bekl. nadat de rumoer makers op de vlucht waren gegaan, was onpractisch, en het is den ambtenaar nog niet duidelyk waarom deze man na zyn 18- jarigen trouwen dienst daartoe is overgegaan. De openbare orde was gehandhaafd, en zelfs het opmaken van proces-verbaal voor deze onbeduidende straatschenderij had ach terwege kunnen blijven- Maar opzet is niet bewezen. Bljjft dus slechts over onvoor zichtigheid. Met het oog ook op den ernst der ver wonding, waarvan de gekwetste waarschijn lijk levenslang de gevolgen zal ondervinden, eischt het O. M. hechtenisstraf voor den tijd van 3 maanden. De dagvaarding, waarbij Frans Rosier is gedagvaard om 25 dezer wegens afdreiging voor de rechtbank te Haarlem te verschij nen, is geschied. Het moet te bezien zyn of hij wel zal kunnen verschijnen, want zyn gezondheidstoestand is zeer slecht. Eergisterenavond is te Amsterdam, waar schijnlijk om het winterseizoen te openen, door inbrekers een brutaal stukje uitgehaald. De familie W. H. O., wonende Van Eeghen- laan 10, was niet thuis, uitgenomen één familielid, dat zou oppassen. Vermoedelijk hebben de dieven in de nabijheid van de woning op den uitkijk gestaan, want de diefstal is geschied in zeer korten tyd, toen bedoeld familielid even afwezig was. Blijk baar met een valschen sleutel zyn zy binnen gekomen, werd een aantal kasten openge broken en verschillende voorwerpen gestolen. Voor zoover kan worden opgegeven, zyn gestolen 24 stel zilveren lepels en vorken 12 paar kleine dito, twee zilveren voorsnij messen en vorken, 12 zuurvorken met paai* lemeeren heften, verschillend zilveren tafel servies, eenige gouden sieraden, armbanden met diamanten en eenige kleinigheden (Hbl.) Een jongeling uit Zeelst, die zich op het balkon van de tram bevond, werd eergister avond, terwijl hy den conducteur zyn kaartje wilde betalen, tusschen Steensel en Veldhoven uit het rijtuig geslagen, en kwam op den straatweg terecht. Hevig bloedende werd hjj opgenomen en te Veldhoven in de tranlialt gedragen. Hier gaf by na ongeveer een uur den geest. ('s H. C.) Gistermiddag is te Utrecht'op een uitge strekt weiland achter Het Wilhelminapark de landelijke betooging voor algemeen kies recht gehouden. Reeds den geheelen morgen trokken troepjes metinggangers naar het terrein, zoodat te ruim een uur een 7 k 8000 personen op het terrein aanwezig waren. Van drie spreekgestoelten werd^de menigte toegesproken. Allereerst voerden het woord mevr. Versluys Poelman, de heer Mol en het kamerlid Ter Laan. Daarna werden door een drietal muziekkorpsen eenige num mers uitgevoerd waarna als sprekers optra den mevr.v Haver, de heer Heldt en mr. Troelstra. Vooral de laatste spreker werd warm toegejuicht- In optocht trok men daarna-een groot deel van de stad door. Ruim 100 vaandels en transparanten werden in den stoet meege voerd terwijl de muziek zich onophoudelijk deed hooren. Duizenden en duizenden men- schen hadden zich langs den weg geschaard waarlangs de stoet trok. Op het Vreeburg werd na een slotwoord van mr. Troelstra de betooging ontbonden. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct.": Terwijl do heer C Ph. Zaterdagavond deel nam aan den zangwedstryd| te Amsterdam en zyn echtgenootë alleen thuis was in de woning in de Bilderdykstraat, hebben zich dieven met een valschen sleutel toegang ver schaft. De dame hoorde het, doch durfde geen gerucht maken, en zoo zyn ontvreemd: me dailles door den heer P. in wedstrijden ge ronnen, zilverwerk en geld. In den afgeloopen nacht zyn er voorts inbrekers bezig geweest in het perceel 37 in de Zijlstraat, bewoond door den spekslager De Graaff. Zy verschaften zich toegang door een gesloten raam te forceeren, en openden toen met een valsche sleutel het schrijf bureau. Doordat een der kinderen wakker werd en doordien de juffrouw haar man riep, zyn de dieven gestoord. Medegenomen had den zy eenige zakdoeken vol met rookworst. Deze zijn in het Kenaupark teruggevonden. De kantnyverheid te Brugge. In zyn verslag zegt de Nederlandsche consul te Brugge Tegenwoordig is de kantnyverheid bij zonder voorspoedig. De kanten, bekend on der den naam van „Brugsche kanten", zelfs die van alle categorieën, met de hand ge maakt in Brngge en omstreken, worden naar alle landen verzonden, en vooral naar Frankrijk, Engeland en Amerika, in aan zienlijke hoeveelheden. Het is nog niet over dreven, te zeggen dat de uitvoer in 't groot gemakkelijk een half millioen gulden bereikt. Deze nijverheid houdt byna gansch de vrouwelijke arbeidersbevolking van Brugge bezig. Er wordt alweer een der adellijke sloten waaraan historische herinneringen verbonden zyn, gesloopt„Dyksterhuis" te Pieterburen in Groningen En ook de lanen en boom groepen, welke nog van het vroeger tamelijk uitgestrekte bosch zyn overgebleven, zullen verdwijnen. In het voorportaal van het gebouw staat te lezep„Moge het huis blijven staan, tot dat de mier de wateren der zee zal hebben uitgedronken en de schildpad de geheele aarde zal zyn doorgowandeld". Deze wensch zal dus niet vervuld worden want noch de mier noch de schildpad beett 't tot dusver zoo ver gebracht. De gemeenteraad van Delft zal beslis sen over het verzoek van den heer Th. J. H. Van Zwanenburg, hotelhouder, om aan koop van pl.m. 900 vierk. meter gemeente grond, gelegen aan de Noordelijke Avenue, voor f 12.000. Op dozen grond, aan den in gang van Delft, nabij het Kalverbosch, thans aangelegd als plantsoen, zou alsdan door den heer Z. een hotel van den eersten rang gebouwd worden, in den trant als te Nyme* gen het Keizer-Karel-Hotel. Wat moeten ze te Delft met zoo'n hotel doen vraagt het Vad. De Parysehe „Matin" heeft uit Fort-de- France een telegram ontvangen, volgens hetwelk het aantal omgekomenen bij de jongste uitbarsting van den Mont Polée wordt geschat op 1500. Ongeveer 100 per sonen zouden gewond zyn. Reizigers, die Zondag van Martinique te Bordeaux zyn aangekomen vertellen, dat de uitbarsting van 30 op 31 Aug. 1.1. veel geweldiger en heviger was dan die op He melvaartsdag. Men vreesde, dat Fort-de France verwoest zou worden. Over het ge heele eiland viel asch. De Soufrière op St. Vincent blijft rook uitwerpen en voortdurend wordt onder- aardsch gerommel gehoord. De berg neemt onophoudelijk in hoogte af en men verwacht zyn algeheele instorting. Omtrent de kolonne Colyn, van welke in geruimen tyd geen berichten waren ont vangen, vernam het „Batav. Nbl." uit Ko- taradja, dd. 11 Augustus Van de kolonne Colyn werd een bericht ontvangen, gedateerd 6 Augusta*, melden de dat zy zich aan de Laut-Tawar in de Gajoelanden bevond- De bevolking toonde zich vriendschap pelijk gezind. Vijf-en-twintig zieken werden naar het hivak te Panteh-lhong gezonden. Panglima Polera schijnt zich aan de ver volging der kolonne onttrokken te hebben en uitgeweken te zyn naar de Boven-Pira of zich in Petoi te bevinden. De preten dent-sultan zou thans, volgens berichten, verblijf houden bij der. radjah van Paliam- bangdeze bracht hem over naar Gajoe Loeös. De kolonne Colyn gaat hem ach terna. Volgens een by de Regeering ontvangen telegram van den gouverneur van Atieh zyn door lansworpen en klewanghouwen licht gewond de Europeesche fuseliers Pin- noy en Poelman Voorts wordt van den 16n uit Kotaradja gemeld Een patrouille onder den le-luitenant der infanterie M. J. J. B.' H. Campioni trok uft Blang-Pedir naar Kong, de kolonne on der den kapitein j der infanterie E. K. H. Pluim Mentz te-gemoot. By het oversteken van de rivier werd de troep op beide oevers door de Atjehers met de klewang aange vallen. Beide aanvallen werden afgeslagen, en de vijand liet tien dooden achter; aan onze zyde werden twee Europeesche en één inlandsche mindere licht gewond. De kolonne onder kapitein Pluim Mentz keert door Kong naar Seunagan terug. In Samalangan on Peudada zyn drie Europeesche sergeanten gewond. Eén van hen is sedert overleden. Te Segli kwamen weer choleragevallen voor. De onderluitenant Beeren (BerensP) overleed aan die ziekte. Gedurende zyn verblijf te Parys ontvangt de shah van Perzië gemiddeld 1500 k 2000 brieven daags, meest bedelbrieven van lieden, die vooral op zyn diamanten belust zyn en daarvoor allerlei laagheden doen. Een der brieven luidt „Majesteit 1 Ik ben 75 jaar, den dood nabij. Ik heb de sieraden gezien, die gij op uw kleed draagt. Een enkele van deze edelsteenen zou voldoende zyn, mijn verder leven te verzekeren. Geef my toch dien eenen. Gjj zult het nauwelijks bemerken". Een ander schreef „Ik heb uw aankomst bijgewoond, maar ik» heb veel meer op uw bagage dan op u gelet. Men zei, dat al die kisten met goud gevuld waren. Denk nu eens, dat gij één van die kisten op reis had verloren. Uwe majesteit zou het niet eens gemerkt hebben. Daarom verzoek ik n dringend, er my een te sturen". Een derde schreef: „MajesteitIk was te Parijs en wilde u voorbij zien ryden. In het gedrang stal een dief my een diamant uit den zak. Het was de eenige diamant van myn vrouw, en ik wilde hem by een juwelier brengen en in een ring laten zetten- Nu heeft myn arme vrouw niets meer. Eigenlijk ligt de schuld by u al hebt gjj het niet gedaan. Maar vindt gij het niet billijk, my een an deren diamant te geven P" Deze laatste onbeschaamde, die zich be riep op „den grooten onbekende", was een lid der rechterlijke macht De menschen, die werkelijk geleefd hebben voldoen niet meer aan de behoefte van menschen, die standbeelden willen oprichten: men gaat reeds voor Active personen stand beelden maken. Een Parysch rentenier heeft het plan bij testament een som beschikbaar' te stellen om een standbeeld op te richten van Jean Valjean uit de „Misérables". Eén ding is zeker: dit standbeeld ziende zouden minder menschen vragenwie was dat? dan by het zien van vele gedenktee- kens voor mehschen die wél geleefd hebben. Donderdagavond is door een vonk uit een locomotief brand ontstoken in depetroleum- velden van Texas by Beaumont. De gewel dige vlammen die weldra oprezen, deden vrees ontstaan, dat alle bronnen vernield zouden worden. Gelukkig was er niet veel wind en schynt naar luid van de laatste be richten het gevaar voor verspreiding ge weken te zijn. Het vuur woedt echter nog voortde schade is dus nog niet opgegeven. GOUDA, 16 September 1902. Naar wij vernemen heeft de Heer Dr. P. Scheltema ontslag genomen als Lid van den Gemeenteraad en als Lid der Commissie van de Volksgaarkeuken. Bij gelegenheid van het overdragen van het rectoraat aan de rijksuniversiteit te Groningen is aan den heer M. J- van Uven, candidaat in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht de gouden medaille uitgereikt, door hem behaald met een ant woord op een prijsvraag. Om gezondheidsredenen zal de heer G. Straver, arts te Krimpen a'd. Lek, de prac- tijk aldaar nederleggen. Alfen a/d Run. De vereeniging Gemeen tebelang alhier heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat gericht, waarin zy opmerkt: dat er in het ontwerp winterdienstregeling voor de lyn Leiden-Woetden der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, de treinenloop wederom slechter is geworden dat door deze regeling met de belangen, van het publiek wederom absoluut geen reke ning is gehouden dat er toch onder meer, tusschen 5.37 en 10.31 's namiddags geen trein vertrekt in de richting Utrecht en tusschen 4.17 en 8.56 's namiddags geen trein loopt in de richting Leiden dat buitendien de markttreinen welke op Vrijdag 6.30 vertrekken van hier naar Lei den en 's namiddags 12.18 van Leiden naar hier eenvoudig zyn opgeheven dat terwijl deze lyn toch reeds in alle opzichten stiefmoederlyk is bedeeld, de maat schappij door het vaststellen van een derge lijke regeling niet de minste rekening heeft gehouden met de belangen van het reizend publiek en daardoor deze ny vere streek groote schade berokkend dat er door deze regeling goed te keuren ook wederom geen verandering wordt ge bracht in de uiterst slechte aansluiting met de treinen der Hollandsche Spoorwegmaat schappij te Leiden dat het toch niet aangaat het reizend pu bliek steeds de dupe te laten zyn van het geharrewar der beide betrokken spoorweg maatschappijen. Om deze redenen wendt adressante zich tot den minister, met het dringend verzoek bovengemelde dionstregeling niet goed te keuren, doch te gelasten dat meerdere trei nen worden ingelegd. Vacante dilecties. Post- en telegraafkantoor te Oudenbosch. Jaarwedde f 2300 en vrye woning. Pensioens- hrondslag 2600. Borgtocht f 8864 (reëel). Post- en telegraafkantoor te Monster. Jaarwedde f 1300 en vrye woning. Pensioens grondslag f 1500. Borgtocht f 2482 (reëel). Ingevolge de bepalingen van het Konink lijk besluit van 21 Maart 1894, no. 17, heb ben de telegraafambtenaren voor deze directie den voorrang. Sollicitaties in te zenden vóór 2 October. Verplaatst 1 Sept. de telephonisten W. E. C. de Jager, van Dockum naar Rotterdam en A. S- E. Drost, van Vlaardingen naar Dockum. 16 Sept. de commiezen der telegraphic 3de klasse A. W. Banting, van Groningen naar Hengeloo en P. Colmjon, van Leeuwarden naar Zalt-Bommel. 1 Nov. de klerk der posteryen en telegraphie 2de klasse P. C. Baerents, van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Arnhem (telegraaf kantoor). Op nieuw belast met het beheer voor één jaar: 1 Oct. van het bypost- en telegraafkantoor „Straalmanstraat" te Nijmegen, de com mies der telegraphie 2de klasse M. Hillen. Verlof verleend voor den duur van één jaar, onder inhouding van traktement en stilstand van anciënniteit 1 Nov. aan de vrouwelijke commies der posterijen en telegraphie 4de klasse, A. J. van de Ven Sauveur te Tilburg (postkan toor.) Eervol ontslagen, op verzoek: 1 Sept. de vrouwelijke klerk der posteryen en telegraphie 2de klasse C. W. Drenth te Amsterdam telegraafkantoor. 1 Oct. de brievengaarder W. Brummanste Meyel. Vrkrs ■Slotkrs 80% 80%, 95% 98% «9% »H/, 88 81% 8l»/i 80»/,. 96/,, 91% 97V. 8 TV. 85 Md. Tailleur. Kleiweg E 73a, GOUDA Telephoon \o. 31. 18 SEPT. tflDBELAND. Cart. Ned. W. 8. 3»/, dito di'o dtfc 8 dito dito dito 3 HoNösa. Obl. Goudl. 1881-93 4 Italië. Inschrijving 1868-81 6 OoRTRNR. Obl. in papier 1888 I dito in zilver 1868 6 i'OBTUQAL. Obl. mot coupon 3 dito tiokel 3 Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Oecona. 1880 4 dito bij Rotbs. 1889 4 dito bij Hope 1889-90 4 dito in ({oud. leen. 1888 6 dito dito dito 1884 5 Sfamjb. Perpet, achuld 1881 4 Cuekiij. Gepr.Conv. leen. 1890 4 Geo. leening aerie D. I Gee. leouin. serie 0. J Züid-Afb Rp. v. oblg 189i» 5 Mexico.Oh it.3ch. 1890 6 Vbnbzubla. Obl. ouhup. 1881 4 Amitbrdam. Obligatien 1895 3 Rotterdam. Stad. leou. 1894 8 Nbd. N. Afr. Handels», aand. Areudsb. Tab.-My. Certificaten Deli-Maatsohappy dito Aru. Hypotheekb. paudbr. 41/» Cult.-Mij. der Vorsten), aand. i 's Gr. Hypotbeekb. pandbr. 4»/,' Nederlandsche bank aand. I Ned. Handelmaatsch. dito N.-W A Pac. Hyp. b. pandbr. 8 Rott. Hypotheeicb. pandbr. 4'/,| Utr. Hypotheekb. dito 4»/, OosTBNR. Oost-Hong. bank aand. I IlUBL. Hypotheek bank paudb. 5 Amerika Kqut. hy poth. paudb. 4 Maxw. L. G. Pr Liun eert. 6 Nid. Holl. IJ.-Spoor, w -Mij. aand.' Mij. tot Kxpl. v. St. Spw. aand. Ned. Ind. Spoorweg ra aand. Ned. Zuid Afr. Spin aaud. 6 dito dito dito 1891 dito 4»/, (TALlBSpoorwi. 188 7/89 A-Eobi.8 Zuidrltal, Spwmij. A-H. obl. 3 i'OLVN. Warschau Weenen. aand. ItUali Gr.. Rum. Spw.-Mij l.obl. 4 Baltischo dito aand. I Pastowa dito aand. 5 1 lwaeg.Pombr dito aaud. Kftrtk. Clt. Azow-8p. kap. obl. t dito dito oblig. 4 Amerika. Cent. Pac. Sp.Mij obl. 5 Chic. North. W.pr. C.v. aand. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Denvor Rio Gr. Spm. eert. v.a Illinois Central obl. iu goud 4 Louiav. Nashvilli Cer v. aand. Mexico. N. Spw.M.j. Ie hyp.t 6 Miaa. Kansas v. 4pCt. pref. aainl N.-York Outaaio k West. aan I. Ponn. dto Ohio obhg. 6. Qre gon. Cahf. Ie hyp. in goud St. Paul. Minn, k Mauit. obl. U n. Pac. Hoof lyn ob'.ig. 6 dito dito Lino. Col. Ie hyp. O 5 Canada. Can. South. Chert.v.aand. Ven. O. Rallw. k Na. lo h. d. o. O Amaterd. Omnibus Mij. aaud. I Rotterd.Tramweg-Maals.aand j Ned. 8tad Amsterdam aand. I Stad Rotterdam aand 3 Beloie. Stad Antwerpen 1887 8 Stad Brussel 1888 2'/, Kong. Theiaa Rogullr Goselsch. 4 O-JSTBNE. Staatsieenig 1860 5 K.K.Oost. B. Cr. 1880 8 Spanje. Stad Madrid 8 1868 Ned. Ver. B«z. Avb. Spoel, oert 104% 30 90 ••Ve 675 415 194 961/, 101% 120»/. 68»/,. 106 112 3187, t S»'/. 104 100% 215 140 U 40 /ia 102», 107 1 105 8fl»/| 104», 4 69 64 99 101«/4 10.7/, 10i», 103»/, 11 'Vu H7V. 102 «IVj de NOUVEAUTÉ'S in Dinsdag 16 Sept. 1902, Vette Ossen en Koeien red. aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 35 2e kwal, 33 3e kwal. 29 cent per half kilo. Magere ossen melkvee en vaarkoeien goedaan- gevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer ie kw. 29 ae kw 26,3e kwal. 22 ct. per half kilo Stieren goed aangevoerd ie kwal. 32, 2e kwal. 28 3e kwal. 24 cents per half kilo Graskalveren goed aangevoerd. Handel voor alles prijshoudend vette koeien en ossen waren iets minder in prijs. Abonnement f 40.per jaar voot per- ceelen, binnen een kring van K. M. 1, Het net is aangesloten aan het R|jks Inter- commnnaalbnrcau. Op 1 Juli 134 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT. Verpakt in verzegelde demyhons van 27i—5 en 10 Liters. is verkrijgbaar by Café „Belvédère", GOUDA. Proeffleaftchcn ti f 1.30. Wen wordt verzoekt op 't MEKK te letten uit het Mag azijn tav OORINCHEM. Deze THEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf iioee en een half en een Ned. one met vermelding van Nommer ec Prys, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende I G BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. door Notaris SCHEPERS van Zelhcm, in het openbaar by WITTE te Hengelo (Geld.) lo Prjj» IOOO dulden. 2e OOO 3e HOO (ie 500 Zie verder aanplakbiljetten bjj wederver- koopera. Verkrijgbaar bjj: BISSCHOP, SVVART- SENBURG'S Lotendobiet Gouda on bjj I). J JANSEN, Hengelo (G.) 4 SO Ct. ItOPj» e O I X B OUUK Merk VerkrygbMr by'j N B. Als bewijs van ochthoid is oaphet en kurk steeds voor- CH1EDAM. j zien van den naam der Firma P. HOPPE wordt nit overtuiging, als een werkeljjke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart a or It dit boekjo franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Boekh. Zaltbommel.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 2