„BIB”, UDA, HITS. No. 8917. en GELUK IU ONGELUK. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Buiteaiandsch Overzicht. I F ‘OUDENBERG d BIER. ieter en Laarzeninagaziji F JE V ILL El ON. fl KENNISGEVING. laaglijders svsr Woensdag 1 October 1902. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de,» midd. 90, incl. de Antichf- 3uriat”, Haarlem Verspreide Berichten. isten. 31 en tijde opengesteld, morden te allen ty'de Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post j 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. kanbevelend, -Pifsner, Heine- ',ent per tumbler. >rta 1RSTE No. 1, dende V8 Liter. Boekhandelaar een lerlandsche uitgave bh. kegellief hebbers. iba vonden. irvan een model k 30 et. per nar of CHOENWERK dan E 30 r de Kleiwegsteeg. >elt bovengenoemd Café Restaurant, rADERZALEN be- in dag gelegenheid carte, terwjjl uit zijn voor bruilof- ingen, tegen billijk stemming spijsde de kleine Het was maar een karig Pierre zijn ransel en nam hand, dien hij vroeger als vangt per jaar qn- rten, die hem aan door hem op te :e reizigers worden eerste maal komen plaatsen in Arabié, r-Indië, Birma, Ma- Verhaal uit het leven eener Kunstenares, van Felix Till*. GOIIDSCHE COURANT onovertroffen jiebers welbekend RACHT-1LIXZB met Fabrieksmerk). rende, radicale en sing van alle, zelfs irdnekkige zenuw* ooral ontstaan door op jeugdigen leeftijd i elke zwakte, Bleek 1 Hoofdpijn ing - Maagpijn - Onvermogen me enz. Uit- De Indépendance beige had gemeld dat de Boeren-generaals in de tweede week van October te Berlijn moeite zouden doen om door den Keizer ontvangen te worden. Daarop heeft de Wet nu aan dit blad ge seind „Het bericht is voorbarig, daar nog niets is bepaald. Al zulke berichten schaden onze zaak. Verzoeke dus niets openbaar te maken over de reis naar Duitschland.” Na een reeks van motiën en voorstellen te- Lebben aangenomen betreffende noodig geoordeelde wetswijzigingen, heeft het Con gres van Commentry eindelijk den laatsten dag de hoofdzaak behandeld, waar iedereen buiten ’t congres op wachtte, de kwestie der algemeene werkstaking. De burgemeester van Carmaux, Calvignac, had de volgende motie voorgesteld „Het Nationaal Congres der mijnwerkers, Overwegende dat de moreele en stoffelijke verbetering van het lot der corporatie niet kan worden volbracht door ondoordachte en spontane bewegingen, maar integendeel door een stelselmatige actie, voorbereid door de verschillende nationale congressen, Besluiten dat: Overeenkomstig de beslissingen van dit Congres er reden is om de parlementaire en buiten-parlementaire middelen te vereenigen ten einde de vorderingen der mijnwerkers er door te krijgen. Vertrouwende in het beleid van het Fede raal Bestuur, geeft het dit de opdracht, by de openbare machten de stappen te doen die hiervoor noodig zijn; En geeft het volmacht om te besluiten over den datum der uitvoering van de bui tenparlementaire middelen, door dien van de droegen, terwijl Nederland voor het verkeer met Duitschland het hoogste tarief toepaste. Daarom wenschten de opstellers van het rondschrijven dat men in de eerste plaats moeite zal doen, dat de Nederlandsche pos terijen in dit opzicht het verkeer tusschen beide landen gemakkelijkor maken. Men is in Ierland zeer sceptisch gestemd omtrent de mogelijkheid van een verzoening tusschen landheeren en pachters. Eenige hoop wordt nog gevestigd op de reis van den Chief Secretary Wyndham naar de Westelijke districten en op een nieuwe con ferentie, die misschien binnen korten tijd zal worden gehouden. Maar wat in den loop van eeuwen de Engelschon tegenover Ierland op hun geweten hebben gekregen, de sterk anti-Engelsche neigingen, die hierdoor bij het lersche volk hebben postgevat, maken het niet waarschijnlijk, dat de resultaten van een conferentie groot zullen zijn. De hoofdtekst van dit halfmaande- lijksche tijdschrift bestaat uit de Jie- *chrijvlng eener Rein om de Aarde lie de Heer E. t’ t?EEN8TRA KüIPKR in ipdracht der Ven- motschap maakt. Elk nummer is r\jk geïllustreerd laar eigen photo- jraphische opna* fl, 8’/i» dubbele flosch d. Vegte, Zaltbomme Botterdam. ?enhage. >ng J. Czn. Rotterdam algemeene werkstaking vast te stellen, waar door binnenkort de verbetering der salarissen zou worden verkregen.” De beraadslaging over deze motie moet van den beginne zeer heftig zijn geweest. Escalier beweerde onlniddellyk werkstaking te willen, Jöucaviel, Calvignac en Beugnet spraken vertrouwen uit iii de „parlementaire middelen”. Ten slotte is „in beginsel” tot algemeene werkstaking besloten, maar de datum is niet vastgesteld, en de zorg om dit te doen overgelaten aan het centraal bestuur. Dit bestuur nu is grootendeels tegen de werkstaking, en de bedoeling schijnt dan ook te zyn, deze enkel te doen dienen als schrikbeeld voor het parlement. In Duitschland geven Hamburg en Ber lijn stof tot enkele opmerkingen. Te Ham burg is de partydag van de Duitsche vrij zinnige volkspartij geopend. Deze partijdagen worden niet op bepaalde tijden gehouden, maar zoodra de behoefte zich doet gevoelen en de beraadslagingen zijn er ventrouwelyk. Besproken zullen worden het verkiezings- program voor 1903, het agrarisch program, het toltarief, het düre vleesch, de geldnood van het Duitsche Rijk, de in uitzicht ge stelde belastingen en het arbeidsvraagstuk in het algemeen. Men ziet, aan stof zal het den heeren by hun vertrouweljjke beraadslagingen niet ontbreken. Het toltarief alleen, waarmee de toltariefcommissie in Berlyn nog altijd aan het wurmen is, zou voldoende zijn voor gron dige discussie dagen lang. per briefkaart worR st toegezonden door Zaltbommel- BRINKMAN Z». snaar; als konden die schoone rollen toch nog gansch anders voorgesteld worden. Intusschen stierf de oude konirtg, I/idewijk XIV, en voor uien minderjarigen Lodewijk XV, bekwam de her tog. Filips van Orleans, het regentschap. Het scheen of, na deze treurigheid eh veel krijgsonge- luk, de zon van vrede en vroolijkheid over Frank rijk niet meer zou opgaan. Adrienne was nu vijftien en een half jaar en straalde in den glans van schoonheid en jeugd. De theatralische geest liet haar geen rust meer, en het liep zoo, dat zij eenige ondersteuning kreeg in haar streven, Voor eerst bij een zoon en dochter van haar vaders vriend, en dan ook bij eenige jongelui uit de buurt, die ook veel lust tot comudie spélen had den. Deze zeven of acht jongelieden richtten een liefhebberij theatre op. Op het erf van het kof fiehuis bevond zich eene oude, ruime wagenschuur, die niet meer gebruikt werd.. Allerlei rommel werd daaruit verwijderd, en met behulp van eenige planken, latten enz., een klein tooneel gebouwd. Dan werden decoratiën gemaakt, oude veeren en hoeden nieuw opgemaakt, uit oude zijden lappen costumes genaaiddat alles deden de jongelui zelt Mad. Suzette was zeker niet tevreden hier over, maar de huisknecht geworden hoedenmaker had er schik in, even zoo de kastelein huisheer. Beiden' ondersteunden de onderneming bereid willig. Waarschijnlijk zagen ze er eenig voordeel in en speculeerden daar op. De eerste voorstel lingen vonden nu spoedig plaats. Wor.lt vervolrd.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Primitief Kohier voor de hefffing van schoolgeld op de Burgerscholen dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1902/1903, door Gedeputeerde Staten van Zuid Holland goedgekeurd, in afschritt gedurende vyt maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toege zonden aan den Genrente Ontvanger. Gouda, den 30 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L, MARTENS* De Secretaris, BROUWER. Frankrijk. Door het onderwjjzerscongres to Lyon is met algemeene stemmen de wenschelyk- heid betoogd van intrekking der wet-Fal- loux, regelende de onderwijsvrijheid, ten na- deele van de staatsscholen. Majoor Leroy-Ladurie heeft geweigerd appél aan te téekenen tegenover het vonnis van den krijgsraad te Rennes, waarby hy tot ontslag uit den dienst veroordeeld wordt zoodat hy, indien de president der Repu bliek geen genade voor recht doet gelden, als gemeen soldaat op de reserveljjste.n ge plaatst wordt tot het jaar .1905, waartegen die hem zoo innig welgezinde rechters, die zyn onmiddellyke invrijheidstelling bevolen hebben, niets zullen vermogen. Nd heeft de afgevaardigde Niport den premier kennis gegeven van zjjn voornemen om de regeering te interpelleeren over de redevoering van minister Pelletan te Mar seille, waarin deze betoogd moet hebben dat het boogljjk te wenschen zou wezen dat de sociaal-democraten spoedig weder de meerderheid verwierven in den gemeente raad van Marseille. Er is een' instructie geopend door het openbaar ministerie, tegen den pastoor Mu- ravel, te Nantes, die in een preek aange- vnnrd heeft tot boycotteering van alle niet- clericalen. De toltariefcommissie uit den Duitschen Rjjksdag heeft den arbeid weder opgenomen en arbeidt met zulk een ijver, dat de tweede lezing by'na ten einde is gebracht. Omtrent de stemming onder de verschil lende groepen van den Rijksdag schrijft de heer Arthur Levysohn in zjjn weekoverzicht in het Berliner Tageblatt De partjjen der linkerzijde blyven voort durend staan op hun standpunt om zoomin de regeeringsvoorstellen als de voorstellen van de commissie aan te nemen. De agrariërs, die zweren by hetgeen de Bond der „Landwirte” zegt, zjjn eveneens tegen de Regeeringsvoorstellen, maar uit een geheel ander oogpunt. Waar de linkerzijde die voorstellen te veel vindt, achten de agrariërs ze te weinig. En de agrariërs pogen daarom de zoo vaak veroordeelde taktiek van obstructie der sociaal-democraten toe te passen. Tusschen die beide uitersten, de agrariërs Adrienne daarover in angst. Hoo zou het hem in Parijs gaan Zou hem een ongeluk overko men zijn Eindelijk kwam er een zeer vroolijk gestemden brief, waarbij eenig geld gevoegd was. Pierre schreef, dat hij, na lang zoeken, zijn trou wen vriend had gevonden en bij hem eene be trekking gekregen had. Hij gaf nauwkeurig zijn adres op en verlangd^ dat zijne vrouw en dochter spoedig naar de hooidstad zouden komen om zich weer met hem te vereenigen. Groote vreugde bracht deze tijding bij die twee te weeg. Spoedig verkochten zy die zaken, welke ze niet mee wil den nemen, waaronder ook de waschtobbe. «Wij gebruiken ze in Parijs toch niet meer en «kunnen ons daar met een kleinere, voor ons «eigen gebruik, wel behelpen,” zei Mid. Suzette «tegen Adrienne. >Je vader heeft nu eene goede «betrekking en is in staat voor ons te zoe- «gen, zoo dat wij niet meer voor andere menschen «behoeven te wasschen.” Daarop vertrokken zij welgemoed, per postwagen, naar de hoofdstad. Bij aankomst werden zy door Pierre Lecouvreur, die er kaaltjes uitzag, ontvangen. Hij begroette hen harteiijk en leidde hen naar zijne woning, die zich in een oud, berookt koffiehuis bevond in eene donkere vuile straat; zoo wat in ’t midden van Parijs. Dit huis behoorde den meergomelden vriend zijner jeugd, die zijn paardenhandel orge- geven had. De betrekking van den voormaligen hoe denmaker was die van huisknecht bij zijn vriend. Zijn hoogst onzeker inkomen bestond hoofdzake lijk uit de fooien ot drinkgelden. Intusschen was de verhouding, tusschen waard en knecht, de meest hartelijke. Ze behandelden, en gingen om, a) In recht droevige familie dien avond, maal. Daarop pakte den dikken stok ter wandelstok gebruikte. Hij kuste hartelijk moeder en dochter ten afscheid, verliet het» huidje door eene achterdeur, sloop door het tuintje in 't vrije veld, en van dhar naar den grooten, naar Parijs voerenden, heirweg. Den anderen morgen werd zijne verdwijning ruchtbaar en zijne bedrogen schuldeischers ver- wenschten en scholden op hem. Toch liet men het zijn gezin niet ontgelden. Veel eer wendde zich het algemeen meelijden de arme vrouw Le couvreur en hare dochter toe, zoo dat die beiden niet te zeer in nood geraakten. Wel verkocht men den aanwezigen hoedenvoorraad enz., maar de noodige meubelen liet men hen en men dreef ze voorloopig niet uit hunne woning. Op de ge wone wijze zette moeder en dóchter de wasscherij voort. Eenige weken verliepen, eer de lichtzinnige hoe denmaker zijne familie eenig bericht deed toe komen. Werkelijk geraakten Mad. Suzette en agemeten werk. een werkelijke hulp en de linkerzijde, staan de conservatieven» het centrum, de vrjjconBervatieven en de nationaal-liberalen. Onder de laatsten vindt men de meeste voorstanders van de verhooging der invoer rechten op industiieelo producten. Zy pogen zich die te verzekeren, door steeds meer bij de regeeringsvoorstellen aan te sluiten. Graaf Posadowsky mag in hen zyn voornaamste hulptroepen zien. Het centrum wil, met het oog op zyn parlementaire positie,de rol van den „eerlijken makelaar” spelen. En het vindt daarin steun by de vry-conservatieven, terwyl de conser vatieven besloten schynen de eischen der uiterste agrariërs weerstand te bieden. De vier genoemde fracties pogen daarom tot een compromis met de Regeering te komen. Tot nog toe heeft graaf Posadowsky tegen over deze poging, geheel in overeenstemming mit de woorden van graaf Von Bulow, een vaite houding weten te bewarendoch de compromispartijen gelooven niet aan de vaste plannen der Regeering. Zy meenen, dat de Regeering nog wel een laatste condessio in petto heeft. Zy gelooven dat indegraan- rechtenquaestie het laatste woord nog niet gesproken is; zy kunnen niet inzien, dat graaf Von Bulow tot geen toegeven geneigd is. Maar tevens is het duidelijk, dat zij, zoo do Regeering op haar standpunt blyft staan, zich vergenoegen zullen met hetgeen het regeeringsontwerp bieden zal. Daardoor zyn in de bijeenkomsten der tol tariefcommissie de kansen voor de aanneming der regeeringsvoorstellen aanmerkelijk toege nomen. Maar daarmede iside kans, dat ook de Ryksdag zich er mede vereenigen zal, nog niet vermeerderd De Ryksdag heeft nog acht maanden te leven; en de waarschijnlijk heid is groot, dat in dien tyd de tariefwetten niet tot stand gebracht zyn. Naar wij in de National-Ztg. lezen, hebben een aantal groote handelsfirma’s in Noord en West-Duitschland aan de Nederlandsche kamers van koophandel die de oprichting van een Duitsch-Nederlandsche postunie voor staan een rondschrijven gericht waarin haar wordt aanbevolen, vooral hare aandacht te schenken aan de regeling van het telefoon verkeer tusschen Nederland ’en Duitschland. In Nederland is het tarief voor een gesprek, zelfs op den kortsten afstand van de grens, 2 mk. 50 pf., terwijl een in Duitschland ge voerd gesprek maar 50 pfennige kost. Toen de firma’s by de Duitsche post haar beklag deden, kregen zy ten antwoord dat van Duitschen kant de tarieven maar ten derde, of een vierde (van het gewone tarief) be- met elkaar, even vertrouwelijk als in hunn“ jeugd, en spraken gemeenschappelijk, op broederlijke wijze ook de flesch aan. Dit leven mocht don lichtzinnigen Pierre wel bevallen, zijne vrouw echter was daar niet mee tevreden Welk eene ontgoocheling I Zij was nu alzoo de vrouw van een huisknecht 1 Zij had zich die betrekking van haar man zoo gansch anders gedacht. Spoedig bleek het dan ook, dat het geld, dat hij verdiende, niet toereikende was voor de huishouding. Zuch tend schafte Mad. Suzette zich weer eene groote waschkuip aan en begon weer ene wasscherij en strijkerij, ondersteund door hare dochter Adrienne. Weldra verwierf zij klanten, waaronder ook eenige tooneelspelers, van de comedie fran^aise, het eerste tooneel van Frankrijk later «Théfltre Franyais” genoemd. Adrienne was daarover bijzonder ver rukt, want somtijds kreeg ze van die dames vrij- biljetten. Zoo zag zij dan, in bet ThéStre, de rollen, van welke zij immer droomde, veel vol lediger voorgesteld dan voorheen, te Fisme, door die reizende komedianten. Hoofdzakelyk het tragische boeide haar. De heldinnen der comedie Franqsise waren toenmaals Ml. Quinault en Ml Desmarettwee voortreffelijke kunstenaressen, die de hoofdrollen vervulden. Langen tijd waren zij, uit rollennijd, vijandinnen geweest. Uit berekening echter sloten zij later samen een verbond, ofti geen derde, mededingster nevens zich te laten opkomen. Natuurlijk trok het spel dezer beide kunstenares sen steeds de bijzondere aandacht van Adrienne, die, in zich zelve, reeds machtig het genie bespeurde. Het kwam het arme waschmeisje voor als troffen die beiden niet altijd de rechte Telefoon No. Si ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1