y g rding anten >I)E\ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iWoning, ian weg en water. Donderdag 3 October 1902. 41ste Jaargang. No. 8918. er. naiLLEioA. in plaats OD. AN dl ZOON tnderd. GELUK IN ONGELUK. van de TWEEDE KAMER STATE* GENERAAL llulieiihiHlsi'l) OviTZicbt. melkkoelers sterk Inzending van Adveytentiën tot 1 uur de? midd. .iterflessclien A 10 Dit bericht heeft De Wet aanleiding ge- Verspreide Berichten. (Slot volgt.) 1IRECTIE. fiOUDSCHE COI R IVT Verhaal uit het leven eener Kunstenares, van Felix Tïlla. het rustige een droe Maandag is te Weenen een ministerraad van 3 uur gehouden over don AnsgJeioh, waar by Frans Jozef zelf voorzat. Von Koerber, Szell en Goluchowski waren allo drie aan wezig. Gisteren had er een kroonraad plaats ook onder voorzitterschap des Keizers, waarin men verwacht, dat de nog tusschen Oostend ryk en Hongarye bestaande geschillen over de douanetarieven tot een beslissing zullen worden gebracht. Het heet nu, dat de Duitscbe Keizer Bo tha, De la Rey en de Wet stellig ontvan gen zal. Zoo althans wordt aan de „N. R. Ct.” uit Berlyn geseind. Uit een half-offi cieus berichtje, waarin gezegd wordt, dat deze audiëntie ook den ongeloqvigsten zal toonen, dat de Duitsche Regeering zich by haar houding tijdens den oorlog in Zuid- Afrika nooit heeft laten leiden door vyand- Tclefoon No. NV A. DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. „gensdhuur-theater en daarin speelt een jong meisje .hare rollen, met meer vuur en talent, dan gij beiden «nog ooit aan den dag gelegd hebt Daarna maakte de oude eene honende buiging, zoo als eene ervaren tooneelspeelster dat vermag. De getroffen heldinnen beefden van woede. Dan lachten ze krampachtig en verachtelijk Qirnault snakte naar lucht en prevelde«oude heks 1” Desmaret verbrijzelde in woede een afmband en krijschte „O dat dwaze wijfNiettemin hadden de komische zetten, van de oude, toch zeer wond bare plekken aangedaan. Trots hare geringschat ting, troffen enkele steken de zielen der beide dames. Welke verwantschap mochten zij dan hebben met dat aankomend, jeugdig genie uit de wagenschuur Daarmede wilde ze in het reine komen, en begoten alzoo die theatralische kunst- speloèk met een bezoek te vereeren«voor de grap,” zoo zij zeiden, om hunne ware beweeg reden te verbergen. Op een avond, toen beiden vrij wiuren, omdat er in de comedie Fran^aise een blijspel van Molière opgevoerl werd, gaven zij aan hun voornemen gevolg. Het verschijnen der beroemde kunstenaressen in de wagenschuur, waar zij neusoptiekkend, statiglijk, op de eerste rijen plaats namen, verwekte begrijpelijk groote sensatie bij het verzamelde publiek, en ook achter den voor hang, bij de jeugdige artisten. Ach, die arme AdrienneHoe weinig kende ze toenmaals de wereld, de menschen en de groote tooneellisten I De voorstelling begon. Eerst werd een klein bijspel gegeven, waarin Adrienne niets te doen had. Het publiek, in 't algemeen, beviel het zeer goed, doch de dames Quinault en Des in de beide laatste jaren hebben generaals en diplomaten de laatste hand gelegd aan de eindelyke verdeeling van het donkere werelddeel. De gezamenlijke oppervlakte van Afrika omsluit in ronde cijfers 111 millioen Eng. vierk. mijlen. Het eindresul taat is, dat Engeland bezit 2,713,910, Franks, rijk 3,801,974, Duitschland 933.380, Italfö 188,500, Portugal 790,124, Spanje 169,150, Turkije 398,900, Egypte 1,010,000. Eng. vierk. mijlen, terwijl voor onafhankelijke staten 1,491,000 vierk. mijlen overschieten. Frankrijk heeft dus het grootste deel, daar ongeveer het derde gedeelte Fransch is wel behoort daartoe de Sahara, die econo misch geen waarde heeft, terwijl Engeland, dat Egypte zoo goed als bezit, de tweede plaats inneemt; en dus ook Vi van het ge heel bezit. Wat aangaat het bevolkings cijfer of liever de berichten over hot ver bruik daarin staat Engeland bovenaan. Maar Frankrijk heeft in het noorden en aan de westkust koloniën, welker economische ont wikkeling buiten kijf js. Duitschlan< lettó eerst later voet iq Afrika, maar namnog een millioen vierk. mijlen in bezit. Van de vier Duitsche koloniën zyn er drio dicht bevolkt, en bieden een goed vooruitzicht voor de toekomst. De [bezittingen der ove rige staten zyn noch, uitgebreid, noch van groote economische waarde.- Van de onaf hankelijke staten is het Congogebied niet' alleen het grootste, maar ook hot dichtst bevolkt, en liet zal vroeger of later, wel in bozit van België geraken. Volgens de berichten in Poolsche dagbla den hebben zich reeds 23 Polen van naatn bereid verklaard, op den Polen-dag rede voeringen uit te spreken. Als onderwerpen, die zullen worden ter sprake gebracht, vin den wij o. m. de volgende vermeldDe Poolsche zaak in hqt Pruisische gedeelte de nationaliseering der scholen on van het huishoudonderwijsde stand dor Poolsche zaak in Opper-Sileziëde verderfelijke on dersteuning van Duitsche scholen door do gemeenten Lemberg en Krakaude getal- verhouding der Polen op de bevolking van Oost Galiciëde practische ondersteuning van de Poolsch-nationale industrie. Duitsche bladen, welke de voorbereiding van don Polen-dag met argwaan gadeslaan, heffen reeds de klacht han, dat de aange- kondigde bijeenkomst wel degelijk een poli tiek karakter zal dragen. Met veel voldoe ning constateert daarentegen de „Köln. Ztg.” dat zich onder de 23 personen, die zich als redenaars hebben opgegevon, geen enkel ver tegenwoordiger van de Poolsche aristocratie bevindt. Het blad vindt daarvoor de ver klaring in het feit, dat de leiding van den party-dag allengs geheel is in handen ge raakt van de meer radicale en revolution- naire Poolsche elementen, weshalve de meer bezadigden het geraden vinden, zich eenigs- zins op den achtergrond te houden. De tyd zal leeren of het Keulsche blad in dezpn juist heeft gezien. echter zou het anders worden, en spelen, van den kleinen troep, weldra vig einde nemen. Moeder Suzette, ofschoon eerst tegen het too- neelspelen, werd naderhand trotsch op het talent harer dochter, en verheugde zich over het luide applaus, dat regelmatig de opvoeringen van Adrienne beloonde. Zoo als gemeld, had zij onder hare klanten ook eenige ondergeschikte tooneel- speelsters, van de comedie Franqaise. Met dezen sprak^zij over de talenten harer dochter, en noo digde* haar uit, eens eene voorstelling te komen bij wonen. Dat gebeurde dan ook. De zaakkun dige tooneelspeelsters waren gansch verrukt over hetgeen ze zagen en hoorden, en verzekerden, dat, naar haar oordeel, Adrienne beter voordroeg dan Ml. Quinault en Desmaret te samen, die beide trolsche koninginnen van het Parijsche too- neel Zooals Jat bij theaters ten allen tijde plaats had, zoo ook bij het ThéAtre Francais. De hoogmoedige heldinnen behandelden de ondergeschikte colïegas steeds uit de hoogte. Der halve werden eerstgeuoemden even zoo bitter ge haat als benijd. Eens op een dag, bij eene repetitie, toen de dames Quinault en Desmaret zich weer onuitstaanbaar trotsch aanstelden, wist eene resolute, komische, oude tooneelspeelster, die als veeljarige steun van het kunstinstituut, niet de minste vrees had voor die beiden, zoo leuk weg, tegen haar te zeggen«Ach mijne dames wees «toch niet zoo verheven boven ons, nietige aard- «wormen. Ge zult ook eenmaal oud en rimpelig «worden en uit de mode geraken D it kan gauwer «gebeuren dan ge denkt. Hier nabij is een wa- van een LID DER De BURGEMEESTER van Gouda, Gezien art. 129, in verband met art 51 der ^Gezien de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 27 September 190a, No. 7125-, (Afd B B doet te weten dat. aangezien de Heer A. W. F. IDENBURG heeft'opgehouden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zijn, eene verkiezing van een lid dier Kamer in het kiesdistrict Gouda zal plaats hebben op Vrijdag 10 October aanstaande dat op dien dag, van des ioormiddags negen uur tot des namiddags vier-uur ten Raadhuize bij hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Candida ten, waarvoor de voorgeschreven formuieren van heden af ter Secretarie kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar zijn; dat voor deze verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben cp Vrüda-, 17 October e.k en de herstemming, zoo noodig, op Maandag 27 October d.a.v. Gouda, den isten October 1902. De Burgemeester voornoemd, R, L, schap tegen de Boeren, blykt, dat men hier de gelegenheid graag zou gebruiken, om de ontstemming onder het volk o.ver den bons aan Kruger weg te nemen. Tevens zegt men, dat de audiëntie in Engeland geen kwaad bloed zal zetten, omdat de Keizer slechts 1 eer zou bewyzen aan Engelsche onderdanen. Dit bericht heeft De Wet aanleiding ge geven tot het zenden van het volgende te legram aan de „Indépendance” .- „Tot myn groot leedwezen vind ik in no. 272 van uw blad een mededeeling betreffende onze reis naar Duitschland. Dat is alles voorbarig. Er is nog niets vastgesteldal die meedeelingen doen onze zaak kwaad. Daarom kom ik u vragen niets meer over otize reis naar Duitschland te putyliceeren. Ge hebt zooveel gedaan voor onze zaak dat ik er zeker van ben dat myn verzoek gun stig zal worden ontvangen; Jaurès zet met groote vasthoudendheid zyn campagne voor den vrede voort. Zon dag werd een groote socialistische manisfes- tatie gehouden te Sens, gepresideerd door den gewezen professor Hervé, indertyd afge zet wegens zyn ^nti-militaire artikelen, en daar heeft Jaurès een rede gehouden over de algemeene politiek. Hy gaf vooreerst een opsomming van de voordooien van het socialisme dut het prole tariaat wil vry maken, om daarna te be? toogen dat alleen de vrede die emancipatie kan verzekeren. Een deel der bourgeoisie meerit de aan dacht van de sociale kwestie te kunnen af leiden door het nationalisme, het chauvinisme en het militairisme, maar in zyn hart wenscht niemand meer de „revanche”. Er is nu voor het republikeinsche Frank rijk slechts é«n revanche mogelyk en dat is door Europa te helpen in het bewaren van den vrede en in de ontwikkeling der demo- cratie. Elzas-Lotharingen vraagt niet we derom een slagveld te worden. Als ons denkbeeld van vrede een hersen schim is, hoe verklaart men dan de 33jaar van vrede die verloopen zyn? vroegJaurès. Waarom zou men niet gelooven aan de groote naties die apostelen willen zyn van den vrede? Slechts door den invloed van het proletariaat zal de menschheid bevryd kunnen worden van een drukkenden last die het ergste doet vreezen. Het slot was dat de vergadering een motie aannam, Jaurès aanmoedigend zyn veldtocht tegen den oorlog voort te zetten, en te werken ten gunste van internationale arbi trage en van den Europeeschen vrede. Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. 3) De jongelui gaven eerst kleine comedies, dan echter grootere stukken, in 't bijzonder die, met groote monologen en sieraden uit voorname tra gediën. De laatste voornamelijk, om Adriennes te voorschijn komend talent tot zijn recht te laten komen, de eigenlijke hoofdmagneet der onder neming. Om de kosten te dekken, en ook nog eenig voordeel te behalen, werden entreeprijzen geheven. De toeschouwers, die zitten wilden, be taalden vooraan drie en daar achter twee stui vers. Dan waren er ook nog staanplaatsen, waar men voor een stuiv'er de theatralische heerlijkhe den in de wagenschuur, bewonderen kon. De winst werd onder elkaar verdeeld. Iedere week had den twee voorstellingen plaats. Somtijds bedroeg de ontvangst bij de veertig livres. Op zulke wijze kreeg het koffiehuis meer bezoekers. Vele toe schouwers, die aan het geestelijk genot alleen niet genoeg hadden, lieten zich spijs en drank in de wagenschuur brengen. Dat duurde zoo van ‘t voor jaar tot in den nazomer. Tot dusverre had de politie, die ongeconsessioneerde tooneelvereeniging ongemoeid gelaten. Waarschijnlijk omdat, zoo zij er al van wist, het voor kinderspel hield Nu Frankrijk. De minister van koloniën, Doumergue beeft te Saint-Amund verklaard, dat or voor de regeering room schuilt in den smaad, waarvan zy het voorwerp isdo tegenstan ders waren er aan gewend geraakt, dat er wel wetten aangenomen doch niet dat ze uitgevoerd werden en deze ministers nu oor- deelen zich geroepen tot tenuitvoerlegging der door hun voorgangers afgekondigde wet ten en tot nakoming van de verplichtingen. by de jongste verkiezingen aangegaan. De algemeene indruk is, dat door het mynwerkerscomité al het mogelpke gedaan zal worden om de afkondiging van een al gemeene staking zoolang mogelyk tegen te houden, terwyl, indien het er toch toe komt, de staking geenszins algemeen zal wezen. In een stakersvergadering te Dorignics maret lachten honend en spottend Dan volgde er eene groote scène, uit eene tragedie van Cor neille, waarin Adrienne de hoofdrol speelde, en wel zoo meesterlijk, dat de beide tooneelspeelsters verbleekten en als verstomd waren. Ja, dat moes ten ze nu wel inzien de booze oude had wel gelijk. Welk een kunst, .wolk een beziel nde voor dracht 1, wat wonderschoone declamatie Zoo aan grijpend hadden zij, tot heden, die oudbekende monologen nog niet voorgedragen Het publiek applaudiseerde daverend doch de beide tooneel speelsters onthielden zich daarvan. »Die Adrienne Lecouvreur is zeer schoon”, fluisterde Quinault nijdig«zij bezit de beval lige betoovering der jeugd.” «Meer nog. zij bezit de aantrekk lijke bekoring van het echte tooneelspeelsterstalent antwoordde Desmaret beangst. „Als zij zich gelden laat, zal ze ons beiden overvleugelen, dat is niet te betwij felen «Dat moeten wij verhinderen, zoo lang wij daartoe de macht nog hebbenons eigenbe lang maakt ons dit ten duursten plicht „Trachten wij hare verdere voorstellingen te belettendat kan licht geschieden, op grond van het privilegie der comedie FranQoise. Ge hebt gelijk, beste. Op onze aangifte zal de directie bij de politie wel noodige stappen doen Men moet die Adrienne, de planken vloer, waar zij optreedt, om zoo te zeggen, onder de voeten wegbreken, dan zal zij wel weer in het niet teriigzmken.” «In het zeepsop harer wasch- kuip I zij zal waschvrouw b'ijven BURGEMEESTERS en WETHOUDERS van Gouda brengen ter algemeene kennis, io. dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van den zen en den 5en dezer maand tot Wet houders heeft benoemd de Heertn C, H. ENGELS en J. M. NOOTHOVEN van GOOR. 20. dat de Wethouders ieder, die hen over aan gelegenheden tot hunnen werkkring behoorende wenscht te spr.’ken, daartoe op het Raadhuis in de gelegenheid zullen stellen de Heer J. M. NOOTHOVEN van GOOR, Wethouder belast met de zaken betredende het Onderwijs, des Maandags tusschen ’s njorgens n en ’s middags ia13 uur de Heer C. H. ENGELS, Wethouder belast met de zaken betreffende het Armwezen, de Be volking en den Burg rlijken Stand, des Woens dags, ‘s morgens tusschen 11 en 12 uur de Heer J. van GALEN. Wethouder belast met de zaken betreffende de Fabricage (uitgezonderd het Bouw- en Woningtoezicht) en de Gasfabriek, des Dinsdags, ’s morgens tusschen 10 en n’/juur. Gouda, den 29n September 1902, Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 1,

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1