ftS! GT, G. C. BW ÖRMVEH EVEH riet! ca. o LOTirre Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, wsch brood. Dinsdag 7 October 1903. Mo. 8923. 41ste Jaargang. Buitenlandse)! Overzicht. van EEK0. I Nationale Militie. ZIJN LAATSTE DROOM. ITCAP VERKIEZING de TWEEDE KAMER FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. nu incl. de Ansicht- riat”, Haarlem Wordt vervolgd.) khandelaar een andsche uitgave n dat a^p alle i zjjn toegeataan werd dit op de eschaft. IE KIEZERS. e. 0.86 rMr Kader- aat 103. L d« Echt* n, teoameu- agen ia den naam de» vervaardigd wereldbe- sbi* StoU- VOOR DE Vertelling van J. van Ettmüller. (Uit het Duitsch vertaald^) BOUDE DAMMER ler/ct GO IDSCIIE COURANT ;t gij eerst s heeft ge- Telefoon 'o. 82., De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post L70. Alzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. gbaar by: ITERS Jz. viji van echtheid ia n kurk ateed» voor den naam der Firma •PPE De hoofdtekst dit halfmaande- ;sche tijdschrift aat uit de Be- rij ving eener Is om de Aarde, de Heer E. T. nstra Kuiper in •acht der Veh- schap maakt, t nummer is rijk eUlustreerd ir eiyen photo- phische opna- igt per jaar on- n, die hem aan tor hem op te* •eizigers worden jte maal komen itsen in Arabië, dië, Birma, Ma- K,G. ii van een LID DER STATEN-GENERAAL. Voor de op heden (Dinsdag) plaats hebbende stemming voor den gemeente raad in district I bevelen wij met aan drang aan den candidaat van de kiesver- eeniging Gouda, den heer Het stembureau is geopend van 8 tot 6 uur. Niemand blij re achter, maar ieder wekke integendeel anderen op om hun kiezers- plicht te vervullen. dicaat heeft er op aangedrongen Zöndag te Parijs het nationaal comité byeon te roepen om den stand van zaken te overwegen. In do buurt van Rjjssel zjjn reeds enkele buitensporigheden voorgekomen van de werk stakers. Zola, als schryver meer groot dan schit terend, heeft een uitvaart gehad die vóór alle3 enorm was. Hij werd grafwaarts gereden in een lijkwagen tweede klasse, maar gevolgd door een stoet die onafgebroken duurde van 1 tot 3 uur namiddag, en omstreeks 25,000 personen telde, terwijl het aantal kransen niet te tellen was. Mevrouw Zola was te zeer door droefheid overstelpt en bleef thuis. Lépine had mili tair eerbetoon aangevraagd in twee gele deren stonden de soldaten langs het trottoir en presenteerden het geweer, terwijl de om floerste trommen roffelden toen de kist naar den lijkwagen werd gedragen. Dreyfus had er op aangedrongen, den stoet te vergezellen, en mevrouw Zola bad hem zijn woord teruggegevenhij liep naast Ga briel Monod. De krans van Dreyfus lag op de lijkkist, met die van de familie on de trouwe dienstboden. Verder volgden er nog drie wagens met kransen. Langs den weg dien de stoet volgde, was het kalm, dank zij den krachtigen politie maatregelen- Toen de deputatiën op het kerkhof aankwamen, ontstond er eenige op schudding. Verscheiden sprekers voerden het woord, ook de minister van onderwijs. -ijde opengesteld, den te allen tijde ielk gekookt iik voor da- leotapeb vaa colate) Al» geval van gebruiken. matattTL Het is niet gemakkelijk zich een denkbeeld te maken van de toestanden in Macedonië. De Turksche regeering tracht de berichten kleurige, met puisten bedekte, huid, als gevolg zijner buitensporige levenswijze. De groote koningin, mijne gebiedster,* ant woordde, op koelen toon de Engelschman, of schoon van den innigsten wensch bezield. aan het vercerend verzoek van haren goeden broeder, den Czaar, te voldoen, heeft evenwel nog eenige bedenkingen, van welke zij nog niet bevrijd is .Vooreerst, wat betreft onze handelingen is het U. M. wel bekend, dat nog altijd eenige Hollan ders, tegenover de bevoorrechte Engelsche facto rijen, in Russische landen, willen conaiteeren* Laat mij toch met die krainerijen mfet rust, onderbrak hem de Czaar, wrevelig, .dat is bijzaak en zal ook wel in orde komen.* Zal vóór alles in orde gebracht worden, Ma jesteit,* zei de gezant. .Vóór alles, nu, mij goed, ofa.’hoon het mij krenkt, dat ge die ellendige makelarij altijd op den voorgrond stelt Wat is dat nu in vergelijking met de politieke zijde, het verbond, dat ik aan bied, en waarop ik noh geen antwoord gekregen ^eb«. .Mijne hooge Gebiedster,* ging Bowes, op den- zelfden toon, voort, is ten volle bereid U. M. haren bijstand, zooveel mogelyk, te verleenen, zij zelf echter behoeft geen vreemde hulptoo min in als buiten haar land. Haar troon staat niet alleen vast, door den steun harer troepen en marine maar in zonderheid door de harten harer onderdanen Minister Combes heeft antwoord gezonden op den brief van den secretaris Cotte van de mijnwerkers, waarin door deze mededee- ling werd gedaan van de besluiten van het congres. De minister-president verklaart dat de re geering alle pogingen zal aanwenden om aan die eischen der mijnwerkers, welke het on derwerp uitmaken van een wetsontwerp, zoo veel mogelijk te gemoet te komen. Zoo zal zy trachten de discussies en de stemming te verhaasten van de nu aan het parlement voorgelegde wetsontwerpen, welke betrekking hebben op de pensionneering, de beperking van den arbeidsduur, de vertegen woordiging der mijnwerkers, de veiligheid van den arbeid in de mijnen, enz. En wat het minimum loon betreft, schreef Combes dat de regeering zich aansluit bjj de meening daar over van het vorige kabinet, dat vijandig ge zind was tegen dezen maatregel. Met dat antwoord komen de mijnwerkers dus niet veel verder, maar er was toch ook geen ander antwoord te verwachten, Een Vrijdag, onder presidentschap van Basly, gehouden vergadering van den admi- nistratieven raad van het mgnwerkers-syn- het portret der blceke, blondharige Lady Hasting». Daarnevens stonden flesschcn en kruiken, naast zilveren en gouden bekers, welker inhoud de Czaar, van tyd tot tijd, aansprak. Tegenover den Czaar zat Vorst Belski, een neef van een vroegeren vriend van Iwan, met hem schaak te «pelen. Op den achtergrond der kamer stond het bed Daarvoor lag een beer, zijn zwaren kop tusschen de pooten. Nevens hen luierden twee bultige hofnarren, op een teeken des meesters wachtende, om hunne dolle kunsten te vertoonen, of met den beer te worstelen. Verheugd stak Iwan den gezant de hand toe. «Welkom vriend I Ge ziet dat ik, buiten mijne lieve Lady Marie, haast niet meer leven kan. Tot nog toe moet ik mij met hare beeltenis ver genoegen, maar weldra, n et waar weldra zult gij ze mij halen Ik zal U een geleide g -ven, en schatten en geschenken, zoo als geen ander Vorst dat kan doen. En waarachtig, ik zweer het, bij het gebeente van den heiligen Wassil, er moet niet veel ge beuren, of ik begeef mij zelf op weg. en verover mij de vrouw mijns harten, als haar trouwe ridder Deze verliefde ontboezeming, uit den mond van den bejaarden despoot, klonk slechts bespotulijk De eens mannelijke schoonheid des Czaren was lang vervlogen. Van den grooten, breedgeschou- derden knappen jongeling met adelaars neus, door dringenden blik en frissche gelaatskleur, van vroe ger, bleet slechts een vervallen grijsaard over kaalhoofdig, gekromd, bijna tandenloos, koper- die in de verbintenis van den orthdoxen Czaar* met eene «Heidin* ontegenzeggelijk onheil voor den troon zagen, nóch de bezwaren van den ge zant Bowes, vermochten hem van zijn idee af te brengen. Een zonderling man was deze Bowes. Hij handelde blijkbaar naar een wel overlegd plan, en zocht den Czaar eerbied in te boezemen. Op een audientiedag zond hij de slede terug, die Iwan hem beschikt had, daar dit gespan, den vertegenwoordiger van Engeland onwaardig was, en ging te voet naar het Kremel. Hij behandelde den Czaar uit de hoogteweder- sprak hem driest in allesbeklaagde zich over oneerbiedigheid vart den Vorst Echtschelkalof, en gaf tegelijk te kennen, dat Duitschland, Frankrijk, ja geen land der wereld, in macht en aanzien, Engeland evenaren kon. Onbegrijpelijk liet Iwan zich dit alles maar aan- lounen of wellicht maakte het ongehoord zelfbe wustzijn van den Engelschman hem verbluft Eigenhandig sloeg hij Vorst Echtschelkalof met den koet, om hem meer beschaafdheid te leeren. Tot alle tegemoetkomingen was hij bereid. 'Zan zijn ideaal echter, zijne late liefde voor de En- gelsche Lady, ging hij niet af. In tegendeel hij werd hoe langer hoe hartstochtelijker en heftiger. Slechts van haar wilde hij spreken, en, als of dien» nabijheid hem goed deed, bepaalde hij «ich steeds meer tot den omgang met Bowes. Bowes vond den Czaar in zijnen, vergulden, met edelsteenen versierden, troonvormigen leun stoel. Op de tafel lag een, in goud gevat, medaillon aanstaande, aanvangende des voormiddags 91/. ure dat de ingeschrevenen naar Alphabetize orde opgeroepen, zelven hun nommer trekken, dat voor de niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder, Voogd of Curator, terwijl dit bij hunne afwezigheid door den Burgemeester of een Lid van den Gemeen teraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormeldon dag en uur zullen moeten bevinden ten Raadhuize dezer Gemeente; dat op Maandag den ion November daaraan volgende, van des voormiddags io tot des na middags i uur in het Raadhuis aanvraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuigschrif ten wegens Broederdienst en dat belanghebbenden zich moeten aanmelden vergezeld van twee met hen bekende, ter goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, die op hunne verantwoorde lijkheid de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen. Hierbij zij aangehaald het bepaalde bij art. 51, eerste en tweede zinsnede, der wet, luidende «Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst .of die van broeders te verkrijgen, moet men «overleggen een paspoort of ander bewijs van «ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een «bewijs van werkelijke dienst. «Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- «dienst moet men bovendien overleggen'een ge- «tuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt” en art. 42, eerste zinsnede, van bovengenoemd Koninklijk besluit (Het bewijsstuk, in de eerste zinsnede van art. «51 der Wet vermeld, kan, zoo het niet reeds ingevolge art- 39, derde lid, van dit besluit on- «der den Burgemeester berust, ten minste tien «dagen vóór den dag, waarop de zitting van den «Militieraad wordt geopend, worden ingeleverd «bij den Burgemeester der gemeente, in welke de «loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen «militaire dienst of wegens broederdienst,voor de militie is ingeschreven”. De opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij d-n Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze waarop do Loting is geschied, kunnen deze in brengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie binnen vyf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, bij een op ongeze geld papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewijs van ontvang zal behooren te worden inge leverd bij den Burgemeester dezer Gemeente. Gouda, den 7n October 1902, Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De commissie vour het douane-tariof in Duitschland is klaar met haar werk. Het eind van de beraadslagingen bracht het zonderlinge schouwspel, dat de regeering vergeefs een voorstel van de sociaal-demo- crataten verdedigde; om de bepaling te schrap pen dat de wet op haar laatst den Isten Januari 1905 in werking zal treden. De groote slag in den Rijksdag zal spoedig beginnen. 3) Iwan verlangde zijnerzijds Engelsche werklieden, ingenieurs enz. en voornamelijk een of- en defen sief verbond met Engeland; doch hij zag niets komen dan handelaars en kooplieden. Al het andere werd, onder allerlei voorwendsel» achter gehouden. Engelands Regenten verwisselden. Op Eduard volgde Maria Tudor, en op deze weer de jonk vrouwelijke Elizabet. De politiek echter bleef zich gelijk. Zij wilden wel Ruslands producten aanvaarden doch zonder eenige tegenwaarde te geven. Een of- en defensief verbond, dat hen met Polen en Zweden in vriendschap zou brengen, waren zij vast besloten niet aan te gaan. Een nieuwe gedachte vestigde zich intusschen in de, reeds lang kranke hersenen van Iwan Hij verliefde op Lady Marie Hastings, Gravin van Kent, eene nicht van Koningin Elizabet, van wie hij een portret had. Met de stijfhoofdigheid des grijsaards, en het ongeduld vUn den despoot, hield hy aan dat denk beeld vast, en verdiepte er zich iederen dag meer in. Noch de vertoogen zijner Russische vertrouwden, De BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 2 October 1902, No. 7202, (Afd. B. Bwaarbij i» gewijzigd zijne be schikking van 27 September 11., No. 7125, (Afd. B. B.) doet te weten dat voor de verkiezing van een Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het Kies district Gouda de Stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Woensdag 22 October, en de Herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 31 Octo ber e.k. Gouda, den óen October 1902. Burgemeester en voomoemd, R. L. MARTENS. EERSTE OPENBARE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, voldoende aan art. 26 der Militiewet 1901 en aan art. 24 van het Koninklijk besluit van den an December 1901 (Staatsblad no. 230), brengen ter algemeene kennis; dat de LOTING der in dit jaar voor de Natio nale Militie ingeschrevenen in deze Gemeente zal plaats hebben op DINSDAG den 2in OCTOBER Aan de Milnchener Allgemeine Ztg. wordt uit Boedapest geseind over de laatste on- derhandelingcn over den Ausgleich In goedingelichte kringen hier is men be slist van meening dat het aan Körber gestaan heeft, het bevrijdende woord te spreken; h|j heeft dit echter niet gedaan, maar is op zijn standpunt gebleven, dat Szell verklaarde niet te kunnen aannamen. De onderhandelingen worden nu Zondag te Boedapest voortgezet. De overeenkomst zal, zoodra zy tot stand is gekomen, omvatten: een tol- en handels verbond met een duur van tien jaren, het autonome toltarief en de regeling van de belastingvraagstukken. Men zal zooveel mo- gelijk zorg dragen om te verhinderen, dat tijdens den duur van de tolgemcenschap on besliste oeconomischo kwesties rijzen. De wrijvingspunten tusschen beide staten zullen tot een minimum teruggebracht worden. Het toltarief zal een compromis vormen tusschen de wederzijdsche eischen, waarbij de belan gen van den landbouw en de nijverheid ge lijkelijk ontzien zullen worden en tegelijkertijd rekening zal worden gehouden met den staat van zaken die het gevolg is van de tarief politiek van het buitenland. Er zullen hoo- gere graanrechten komen, maar geen in voerrechten op onbewerkte voortbrengselen, en niet een zoodanige verhooging van de rechten op industrieele voortbrengselen, dat de verbruikers bovenmatig belast worden. Men mag dus hopen dat ten slotte overeen stemming bereikt wordt, mits van den kant van de Oostenryksche tegeering wat wordt toegegeven. Telefoon Mo. 8» ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1