m vcao BSTEIl” O THEE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8927. 41ste Jaargang. P EN ROER. BEKENDMAKING. IELILLEIOX. 1 Maandag 13 October 1902. De Vrouw van den Opzichter. Humoreske van PAUL BUNK. (Uit het Duitsch vertaald.) MMZMIIAP. AN MULDER. iMtt, straat 103. VAM LOON. elft’ r heel Nederland, ra en f o.so. ent per plaats. KENNISGEVING. RS, iY ZONEX, - Gouda. Buitenlandse!) Overzicht. - 4 G VAN-. PANG 8 UUR. over- 4. (Slot volgt.) De Raad voornoemd, R. L. MARTENS, Voorzitter. BROUWER, Secretaris. ling teen co- R. L. MARIENS? De Secretaris, BROUWER. >BER 1902. Gasfitter. ^’1 ril, de Echt»1 igen, tesameti- ningen in den en naam dep j, vervaardigd het wereldbe- Gebr* Stoll- dans, coupletten, letten. „Ons Genoegen” yooftpsjea c. 0.35 voer Neder- eisch van minister Von Szell slechts als een voorbijgaande hindernis. Feitelyk echter is de Overeenkomst gereed, met alles wat daarbij behoort, de toltariéf- regeling incluis. En wat er nog in den weg ligt, zal wel worden opgeruimd. De Ryksraad is dan ook bijeengeroepen in Oostenrijk het menu is gereed. De vraag is maar of de hoeren met het maal tevreden zullen zijn. N Zn. - Goud» De BURGEMEESTER van GOUDA brengt ter openbare kennis dat de op den toen October 1902 bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn ne- dergelegd, dat afschritten daarvan zijn aangeplakt aan den Korten Groenendaal bij de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den 11 October 1902. i De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. LZIJN lig 2EXT en prijten. ling en volkomen lie garantie. GASFORNUIZEN, AMENTEN, gerc- 1 GASBALLONS, 0 prijzen. adres voor GAS- DHEDEN. 1“ Tontoon- hocnmtikery ig. 1890. loeu-Appre- tyn de beeto ader mooi te e «wart en Verkrygbaar werk Galan- Men lette Ksmerk. n Arnhem, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, doen te weten, dat by Koninklijk besluit van 8 Augustus 1902 110. 22, de heffing van schoolgeld op de scholen voor Gewoon Lager Onderwijs en de Herhalings scholen der gemeente Gouda tot 1 October 1904 is goedgekeurd, en dat de tot die hef fing betrekkelijke Raadsbesluiten luiden aks volgt De Raad der gemeente Gouda; Gezien artikel 46 der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs, laatstelijk gewijzigd by die van 24 Juni 1901 (Staatsblad no. 187); Nog steeds blijven de berichten omtrent het verloop, dat de opstand in Macedonië neemt, zóó tegenstrijdig luiden, dat er niet met zekerheid uit is af te leiden, wat nu eigenlijk precies voorvalt. Gisteren kwamen telegrammen van een scherp gevecht, dat by Bojarsko plaats vond tusschen geregelde Turksche troepen en de opstandelingen. Ofschoon het telegram in vry vage termen gesteld was, mag wel worden aangenomen, dat de regeeringstroe- pen de zege niet hebben weggedragen. Toch weet de te Weenen verschijnende „Polit. Corresp.” te vermelden, dat de Griek- sche regeering van haar verschillende con sulaire vertegenwoordigers in Macedonië be richt kreeg, dat de opstand mislukt was. De inval van kleine gewapende Bulgaarsche benden, in die streken, welke een overwe gend Bulgaarsche bevolking bezitten, had den boeren er niet toe kunnen bewegen, in massa op te staan, daar de sterkte der Turksche troepen-contingenten dit hoogst on raadzaam deed zijn. Zelfs werd hier en daar door de bevolking een vijandige houding aangenomen tegen de stroopende benden. Lijnrecht in tegenspraak met bovenstaand bericht uit Grieksche bron is een bericht in de Sofia ujtgegeven „Riformi,” het blad van den opstand. Daarin heet het, dat, blijkens een uit Nikokloster ontvangen te e- gram, door kolonel Nikoleff in het gebied langs de geheele Bulgaarsch-Macedonische grens, de opstand was geproclameerd. Ook zouden gevechten zyn geleverd in de buurt van Dschumaja. Deze berichten werden echter nog niet bevestigd, en het zg. tegencomité, dat uit aanhangers van den beruchten revolutionnair Sarafof bestaat, betwist de waarheid van de vermelde feiten. uitvoering van ge- tnbevelende BIJL, EEBAART Lz. Mitchell, de voorzitter van het mynwer- kersverbond, in de Vereenigde Staten heeft bekend gemaakt dat 260 plaatselijke ver- eenigingen eenstemmig besloten hebben, den arbeid niet te hervatten. Er blijven dan nog maar 40 of 50 vereenigingen over. In de meeste motiën, door de plaatselijke vereeni gingen aangenomen, wordt vertrouwen uit gesproken in Mitchell’s leiding en ook de houding van president Roosevelt geprezen, daarentegen het optreden van de mynmag- naten en de gouverneur Stone afgekeurd. Mitchell en de twee voorzitters van dis- tricts-vereenigingen blijken te New York ge confereerd te' hebben met de senatoren Quay en Penrosede uitkomst der besprekingen wordt echter strict geheim gehouden. t melk gekookt irank voor da- theelepel» van hocolate) Als ij geval van r te gebruiken, laamate EL ?1. VERORDENING op de invordening van het Schoolgeld op de scholen voor Gewoon Lager Onderwijs en de Herhalingscholen der gemeente Gouda. Art. 1. Het schoolgeld zal door de ouders voogden of verzorgers van de ter school gaande kinderen by vooruitbetaling op den eersten werkdag der weck worden voldaan aan den gemeente-ontvanger of zyn ge machtigde. Art. 2. Voor kinderen, die in het mid den van de week ter school komen, is het volle schoolgeld verschuldigd, terwyl het by het in den loon der week verlaten der dt teruggeven. an langeren duur dan eene (zon door overlegging eener /den geneesheer, wordt het schoolgeld slechts geheven over den tyd, Wethouders. Art. 5. De invordering geschiedt eenkomstig de verordening van heden. Art. 6. Deze verordening treedt in wer king den In October 1902. Vastgesteld deii 23n Mei 1902, onder no. 16a. dat er van een huiselijken twist sprake was. „het zal wel weer goed wordon. Men moet geduld hebben als men getrouwd is.” Ik ben in ’t geheel niet getrouwd geweest mevrouwdat is het juist.” Een nieuwe tranenvloed volgde. Toen mevrouw hare handen verbaasd ineen sloeg, ging Ulrika verder „Ja, u veracht mij wellicht, en ik kan hot niet beletten Ik heb ook niet geweten, dat hij al eene vrouw en kinderen had „Wat zeg je „Ja, en opzichter is hij ook niet, maar gewoon brouwersknecht. I.y mag de vaten in den kelder brengen.” Hoe is ’t mogelijk!” riep Sebaldus. »}a, heer professor, u had wel gelijk met uw waarschuwing. Nu zit ik als weduwe, die nog niet eens een man gehad heeft, want hij is er van door gegaanen de vijfhonderd mark zijn ook weg, maar niet voor meubelen. Hij zeide „dat komt laterwe kqpnen voorloopig wel ge meubileerde kamers huren.” Onlangs is zijne vrouw uit Stettin hier gekomen met twee kinde ren, een jongen en een meisje, en heeft mij zóó uitgemaakt en zulke leelijke woorden gezegd, als nog nooit iemand. Ik heb haar echter alles ver teld, en toen hebben wij samen geweend om het slechte gedrag van dien manen ik ben naar de politie gegaan, om hem wegens zijne lage bedrie- gerijen aan te klagen.” Gewoon Lager Onderwijs of op de Herba-..Burgjpieejtej^en Wethouders voornoemd.2jjn broeder on Prins Albert, i:^^.r.r>z>V>nlan wnrdt dit. cnhAAlo’oM vorm? nrlnrrl 15 ‘1* —411..— tot HEEFT BESLOTEN vast to stellen de volgende: VERORDENING op de heffing van Schoolgeld op de scholen voor Ge woon Lager Onderwys en de Her halingsscholen der gemeente Gouda. Art. 1. Op de scholen voor Gewoon La ger Onderwys en de Herhalingsscholen wordt een schoolgeld geheven, bedragende per week en per kind veertien centen. Wanneer uit één gezin meer kinderen ge lyktydig ter school gaan op de scholen voor lingsscholen wordt dit schoolgeld verminderd by een aantal van twee kinderen x twaalf centen per week en per kind, en by een aantal van drie of meer kinderen tot tien centen per week en per kind. Art. 2. Voor kinderen van minvermogen de inwoners der gemeente wordt de helft van de in artikel 1 genoemde bedragen als schoolgeld geheven. Art. 3. Kinderen van bedeelde inwoners dezer gemeente en van hen, die ofschoon, niet bedeeld, onvermogend zyn schoolgeld te betalen, ontvanger, om niet onderwys. Art. 4. Voor de toepassing van de artikelen 2 en 3 berust de beoordeeling, wie on- of minvermogend zyn, by Burgemeester en GOUISdll. COURANT MERK te letten N VAN EM. SN worden, afgele ide pakjes Van vijf Ij en een Ned. ons g van Nommer ec van nevenstaand de Wet gedepo- school niet won By ziekte v| week, te bewl verklaring van Sciiuuigeid sieé'uvs geneven uvei uen iyu, gedurende welken de leerling de school be zocht. Art., 3. By ziekte of tydelyk buiten ver diensten zijn van den kostwinnenden ouder van een leerling kar. door Burgemeester en Wethouders voor een bepaalden tyd uitstel van de betaling van verschuldigd school geld worden verleend. Art. 4. Tenzij het in het vorig artikel bedoelde uitstel van betaling is verleend, worden kinderen, voor wie het verschuldig de schoolgeld niet is voldaan, niet op de scholen toegelaten of van de scholen ver wijderd. Voor het overige geschiedt de invorde ring van het sehoolgeld overeenkomstig de bepalingen der artikelen 258 en volgende der Gemeentewet. Vastgesteld den 23n Mei 1902, onder no. 16b» R. L. MARTENS, Voorzitter. BROUWER, Secretaris. Gouda, den 30n Augustus 1902. van was, dadelijk haar ontslag. De droevige dagen wilden geen einde nemen. De nieuwgehuurde dienstmaagd, Mina genaamd, toonde dezelfde zwakheden als hare voorgangster. Het echtpaar was echter helaas niet met den tijd meegegaan. Het leefde nog in den waan dat de dienstbode zich moest schikken naar hare meesteres, terwijl tegenwoordig meestal het tegenovergestelde ver langd wordt. Zoo verliepen vier weken. Steeds dacht men aan die oude, brave Ulrika, en wenschte haar vurig terug, doch Ulrika liet niets van zich hooren. Maar eens op een middag juist toen men koffie zou gaan drinken, kondigde Mina een bezoek aan, en ziet I de droevig ontbeerde, de smartelijk gemiste Ulrika, trad binnen. „Welkom I” riep de professor verheugd, en ook mevrouw begroette haar vriendelijk, noodigde haar aan tafel en zette haar een kop koffie voor, zeg gende „tast maar toe, opzichtersvrouw.” Bij déze woorden ontvlood een tranenstroom Ulrika’s oogen. Zij maakte eene afwerende hand beweging en zeide „Ach mevrouw, spreek daar niet van.” „Wat? u, jij- Zeg maar jij, mevrouw, zoo als vroeger, toen ik nog bij u diende. Het was toch een goede tijd,” fluisterde Ulrika. „En wat nu En je Hendrik „Is een slecht mensch, die mij in het ongeluk gestort heeft.” „Nu, nu,” sprak mevrouw Sebaldus, die dacht 2) „Och lieve man, jij zult het niet zoo gewaar worden als ik; ik, die een nieuw meisje eerst alles weer leeren moet.” „Ja vrouw, helaasen als je dan de vruchten van je onderwijs wilt plukken, dan gaat zoo’n meid weer heen.” „Intusschen, we moeten voor Ulrika eene op volgster hebben. Ik zal dadelijk eene advertentie in de courant laten zetten.” Veertien dagen waren spoedig voorbij. Ulrika gaf haren keukenscepter aan hare troonopvolgster over, nam geroerd afscheid van „haar volk” en vertrok welgemoed in esn rijtuig, op welks bok een groote koffer prijkte. Zoo vrij en licht als heden had zij zich in haar gansche leven nog niet gevoeld, nu zij op ’t punt stond om haren rol van dienares te verwisselen «net dien van meesteres. OpzichtersvrouwHoe schoon klonk dat. Haast zoo mooi als professorsvrouw. En hoe pleizierig zou-het zijn, zelve een dienstbode te houden. 01 het was toch een lust om te leven. Bij professor Sebaldus en zijne vrouw heerschte daarentegen nog altijd eene sombere, onbehagelijke stemming. De toestand van de Fran^che koltóniaki is deze, dat staking, zonder nogbi^eftf te zyn, na het bevel van het natni^aïe mité, verontrustbarendo afmetingen begint aan te nemen, en dat het aantal stakers reeds op 100,000 geschat wordt. De vraag is of dit cyfer in de eerst volgende dagen voldoende zal toenemen om een ^lerke meer derheid te vormen en of aanverwante vakken als dokwerkers en spoorwegpersoneel zich by de beweging zullen aansluiten. De berichten uit verschillende myndis- tricten luiden als volgtTe Carmaux is de staking volkomen en van de 3288 mijnwer kers is geen enkele in de putten afgedaald, ook de verkoop van steenkool door de maat schappij is gestopt. Uit Saint Etienne zyn 2000 stakers naar Saint Chamond vertrokken om de mijnwerkers daar te bewegen het werk neer te leggen. De prefect van het dep. Die oude luidjes konden maar niet aan de nieuwe dienstbode wennen. Ofschoon Anna goed en ijverig, was kon zij toch niet voldoen, omdat zij de gewoonten van de oudjes niet kende, wat ten gevolge had, dat er dagelijks dingen plaats hadden die meer of min ergernis verwekten in het vroeger zoo rustige huis, Als de koffie ’s morgens niet precies halt acht op tafel stond, of de professor niet dadelijk zijne paraplqie kon vinden, was het echtpaar dadelijk boos, en berispte het meisje met harde woorden. „Zoo liefs kwam bij onze Ulrika niet voor,” klonk het dan gewoorlijk. De meeste reden tot ontevredenheid gaf Anna in de keuken. Zij poetste den theeketel niet blank genoegze liet dé melk o verkoken en openbaarde eene bedroevende langzaamheid in het vuur aan maken. Eenmaal verraste mevrouw S. haar op het oogenblik. dat zij, om het branden te bespoe digen, petroleum in de kolen goot. Mevrouw gaf haar een groot standje, en nu met recht. „Gij wilt ons bij levenden lijve laten verbran den I” riep zij en ijlde naar haren man. Deze hield Anna eene ernstige strafpredikatiezette zich toen neer en schreef een groot plakkaat, 't welk luidde „Het aanmaken van vuur,"met petroleum, is, op straffe van dadelijk ontslag, ten strengste verboden.” Dit plakkaat bevestigde hij $i«nlmndig boven den keukenhaard en spoedde zichltden naar het gymnasium, waar hij (voor ’t eerwjrin zijn leven) vijl minuten te laat kwam. Toen de professor ’s middags nog zeer boos thuis kwam, kreeg Anna, die daar alleen de schuld Pas-de-Calais heeft een verbod uitgevaardigd om volksverzamelingen in de arrondisse menten Béthunc en Arras te houden; in het noorden breidt de beweging zich sterk uit; te Azincourt is reeds overal het werk neer gelegd, terwyl te Domain heden de staking ingaat. Gisteren werd de arbeid gestaakt in de mynen van Albi en Gagnac. In het Loire-bekken berekent men het cyfer der stakers op 85 pCt. van dat van alle arbei ders; de meeste mijnputten zyn door soldaten bezet en in Lachand zyn talrijke verster kingen aangekomen. Eên ingewyde gaf de verzekering, dat de stakers reeds jaren lang zich op dezen strijd hebben voorbereid en voorraadschuren hadden ingerient met groote hoeveelheden aardap- peleri, en snyboonen, zelfs mot gezouten ganzenvleesch; de geldreserven waren groot genoeg om het benoodigde brood en kle dingstukken te koopen luidde de verze kering. Tegenover dit alles zyn de voorzorgsmaat regelen der regeering zeer krachtig en uit gebreid en voortdurend worden sterke troe- ponafdeelingen naar de meest bedreigde punten gezonden er hadden reeds botsingen plaats, evenwel nog geen ernstig. Men sprak in den laatsten tyd in België veel van het aftreden van den Koning, wat zeker niemand verwonderen zal. Een officieel dementi is thans gepubliceerd, dus luidend„De inlichting, door verscheidene bladen mqegedeold, over een zoogezegd aan staanden troonafstand dos Konings, is totaal onnauwkeurig.” Het „Handelsblad van Ant werpen” voegt hier by„Het ligt voor de hand dat deze terechtwijzing, die in eens aan alle praatjes den kop inslaat, inge geven is door den Vorst zelf. Een blad meent tevens, dat de Koning, den dag, dat hy van den troon zou afstand doen, eerst de troonsopvolging door een der twee recht- JI) zal willen geregeld zien. Omtrent de onderhandelingen tusschen Oos tenrijk en Hongarije verneemt de Frank!. Ztg., dat do kansen voor de tot standkoming der overeenkomst beter zyn, dan de berichten uit Budapest deden vermoeden. De moeilijkheden waren ditmaal geheel te wyten aan de Hon- gaarsche Regeering, die waarborgen eischte voor de wettelyke totstandkoming der over eenkomst in Oostenrijk. Nu weten wy hoe moeilyk de heer Von Koerber zulke waarborgen geven kan. Onder de meest onberekenbare lichamen op dit ondermaansche behoort de Oostenryksche Rijksraad. De Czechische obstructie is steeds gereed, wanneer een minister het leven moet worden verzuurd. En als Von Koerber be looft, dat de zaak in orde zal komen, is de kans dat zy niet in orde komt het grootst. Welke redenen de Hongaarsche minister president had om den eisch van waarborgen voor de wettelyke totstandkoming der over eenkomst te stellen, is niet duidelyk. Het dient tot niets om een verzekering tegen parlementaire ongelukken te willen sluiten. In Weenen beschouwt men dan ook dezen

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1