If. de GT, Ateuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. wsch brood. Bulteulandsch Overzicht. te Gouda. loeiiid ig met Lamer DM ST if Senr. Mark den. !No. 8932. Zaterdag 18 October 1902. 41ste Jaargang. UUUILLU i O X. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. reeniging iris. Wordt vervolgd) i HAMBURG, »ende in. ewaarborgde zeker doel biedende plan slechts Jgende entueel ;ven zal il als gij i maand lang t vijltje; klaagt die u te grof e prijzen zijn ior den Staat egarandeerd. eming in 1.01 IWH E tOlKAW Telefoon 'o. N9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. et de aanvraag ©ten voor de e trekking zoo jrlijk tot ÏR Novelle. Candida op< zich snikkend had hem lief. V. Die drie of vier jaren die tusschen de kindsheid K.G. gaarne voor een persoon doorgaan en medetellen maar als hij den mond ppendoet, in tegenwoor digheid van groote menschen, zegt hij óf iets on beduidends, dat in het water valt, óf iets onge past, waarvoor hij op de vingers wordt getikt. Hij zou gaarne bevallig en aardig willen zijn maar als hij in een salon komt weet hij zich niet te bewegen, stoot tegen een stoel,, trapt op den sleep eener dame, of op den eksteroog van den gastheer. Hij wil uiten wat hem daar binnen kookt, zijn hart uitstorten, zich lucht geven en schrijft verzen die zijn meester aan ’t lachen ma ken en zijn vader hem uit de hand rukt, terwijl hij hem eene rekenkundig voorstel voorlegt. Hij zou zich willen bewegen, verzetten, rondloo] en, wat nieuws zienen hij moet om acht uur naar huis, om alleen, in een hoek van de kamer, in een Latijnsche dictionnaire te bladeren, terwijl hij de japonnen zijner zusters hoort ruischen, die zich gereed maken voor bals en komedies. Mismoedig, vernederd, begeeft hij zich nu eens onder de men schen, om een blik, een glimlach af te smeeken dan weder sluit hij zich in zichzelf op, boos en knorrig, wars van de menschenen Van het lei^n, En dan volgen de lange, eenzamè uren des nachts aan het venster of buiten, tusschen de grashalmen doorgebrachten dan vermijdt zijne levendige, onrustige verbeelding zich gretig in eene onbe grensde verborgen toekomst, vol groote voorne mens en verwachtingen. Het Engelsche Lagerhuis is gisteren Weer bijeengekomen. Balfour stelde voor, dat in de geheele verdere zitting aan de regeeringsvoordrach- ten de voorrang zal worden gegeven. Hy zeide daarby, ^at het Hui# behalve de on derwijswet een wetsvoorstel te behandelen zou krijgen om de regeering een crediet te verleenen tot vervulling van de vredesvoor waarden. De lersche leden verzochten, dat er ge legenheid zou worden gegeven om den toe stand van Ierland te bespreken. Balfour weigerde. Na een langdurige beraadslaging stelde Balfour voor het debat te sluiten. Toen stond John O’Donnellj een lersche nationalist, op om de beraadslaging voort te zetten. De voorzitter riep hem tot de orde, ii 5000 M. ii 80-'0 M. ii 2000 M. il IÓ00M. a 1000 M. i ?00 M.I ii 260 M. I b. 200 M. ii 169 M. 50, 148, 100 M Ryki blyft maar O’Donnell weigerde te gaan zitten en trachtte, temidden van gedruisch en de toe juichingen der Ieren, met spreken door te gaan. Al sprekende verliet hij de banken der Ieren, liep de middenruimte over en vlak voor Balfour blijvende staan, schreeuwde hy het slot van zyn rede den minister in het gezicht. Eerst dacht men, dat hy Balfour te lijf wilde, maar toen hy zyn rede geëindigd had, keerde hy rustig naar zyn plaats terug. Balfour, die gedurende dit voorval kalm was gebleven, stelde toen voor, O’Donnel van de beraadslagingen van het Huis uit te sluiten. Temidden van groote opgewonden heid werd dit voorstel met 341 tegen 51 stemmen aangenomen. Daarna werd het voorstel van Balfour betreffende de werkorde van het Huis aan genomen. Het Huis hervatte daarop de beraadslaging over het wetsontwerp op het onderwijs. De «Daily Mail”, die in den laatsten tyd over de Schoolwet-crisis zweeg, heeft heden een lang artikel over de quaestie. Het blad zegtHet publiek zal nu weer de Parle- mentsverslagen lezen, wat het in den laatsten tyd niet deed. De ontevredenheid over de Schoolwet, die in de ministerieele party heerscht. bestaat ook by de natie, die dg WWfWf WKt u© rtegöéring valt. Het blad acht het twyfelachtig of de Re geering dien val niet wenscht en voorziet. Vandaar de onverzoenlijkheid der ministers zy willen vallen voor een beginsel en met eere. De schrijver vermoedt, dat het ministerie in geen geval lang na Kerstmis zal leven. Daar de „Daily Mail” de openbare mee- ning niet leidt, maar ontegenzeggelyk de flair bezit om te voelen wat het groote pu bliek wil, is dit artikel zeer opmerkelijk. De Boerengeneraals zyn op hetoogenblik te Berlyn, waar de bevolking met geestdrift deze helden begroet. Voor het oogenblik wekt misschien nog hit meest belangstelling de vraag, wat er in Duitschland met de tariefregeling zal ge beuren. Een langdurige commissoriale be spreking heeft plaats gehadhet ontwerp is in de pers van alle zyden bekekende par tyen hebben positie genomenmaar de Duit- sche Regeering schynt nog niet te weten welke concessies zy doen zal. Wel heeft graaf Von Bülow met onmiskenbare duide- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat door den Raad diér gemeente in zijne vergadering van den ign Sep tember 1902 is vastgesteld de volgende Verordening: VERORDENING tot wijziging der Alge- meene Politie-Verordening voor de ge meente Gouda. EEN1G ARTIKEL. In de Algemeene Politie-Verordening voor de gemeente GOUDA, vastgesteld den xn September 1896 en afgekondigd den 24n dier maand, worden du volgende wijzigingen gebracht i*. in artikel 78 tusschen de woorden metsel werk* en «der" gevoegd de woorden «of de gordingen" 2°. tusschen de artikelen 85 en 86 wordt een nieuw artikel 85a gebracht, luidende «Het is verboden de Kattensingelgracht met stoom- of motorboten te bevaren met eene grootere snelheid dan van 6 K M. per uur.« 3°. in artikel 86 wordt in plaats van «stoom boot" gelezen «stoom- of motorboot* 4°. id artikel 176 wordt in de zinsnede aanvan- geode mét de woorden «met geldboete van ten hoogste vijf en twintig guldentusschen de num mers 80 en 86 gevoegd het numfaer 85a 5°. in artikel 177, jvordt de zinsnede, aanvan gende met de woordende artikelen 83, 84 en" gelezen «de artikelen 83, 84, 85a en 86 zoowel tegen den machinist als tegen den gezagvoerder van de stoom- of motorboot* «Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van behoort, den i8n October 1902. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER die nog moeten verloopen, voordat zij komt, en belooft uzelven dat gjj vriendelijk en beleefd je gens haar zal zijn, dat gij uw best zult doen haar aangenaam te wezen, en te maken dat zij van u houdt; en nu het oogenblik daar is, begint gij met u op die manier te vertoonen, met de sporen van een oorvijg op het gezicht, met een hoofd als een stekelvarken, verlegen, stom en verdrie tig als de lompste schooljongen van uw gym nasium Let was een zeer bitter oogenblik voor den armen Furio. Hij liep het huis uit. wierp zich onder een boom neder, met een beklemd gemoed en oogen vol tranen, verontwaardigd op zichzelf, op zijne schoonzuster, op iedereen. Ik wil niet meer voor haar verschijnen, zei hij tot zich zelvenik lijd er te veel onder door mij zoo aan te stellen, ik voel dat het mij kwaad doetik ga niet meer, ik loop liever weg, er is toch niemand die van mij houdt I Op dat oogenblik liet zich eene schrille stem op bevelendon toon uit de villa hoorenFurio, kom ontbijten I Furio voelde het bloed in zijne aderen stollen, hij sprong op en riep in de eerste opwelling zijner verontwaardiging, met gesmoorde stemNeen En liep voort om te ont vluchten, doch werd tegengehouden. Candida, zijt gij het 1 de armen en Furio wierp er Candida was goedhartig en chadelykste en g» middel voor Heeres Kinderschoenwerk, nC.M Müller Ca 14. -Men lette goed eksmerk.— Zn. Gouda 1 Guld. 3.50. Guld. 1.15. 1 Guld. 0 90. Igende klassen irijzen worden trekkingsplan ien Staat, welk rzend. >terij ontvangt plaats gehad 5 trekkingslijst. t van prezen irompt aan de eheimhouding. nen eenvoudig ■n, ook tegen ijz AIO 000 M. nZi ,s. Knnn m ijz. ijz. ijz. ijz. ijzen ijzen ijzen ijzen ijz. 150, 148. 115, ICO M ijzA78,46,21 en. asse bedraagt tot 65.000 M., 1 tot 65000 M., tot 75.000 M net de premie I Mark. die officieel 4) O waarom sprak de dame op een toon van liefderijke verdediging. En zij bleven hem alle drie aanstaren. De verlegenheid van Furio was nu om mede lijden mede te hebbenhet bloed was hem zoo danig in het gelaat gestegen, dat zijne oogen ver duisterd schenen, zijn hoofd woog zwaar als lood men zag wat hij leed. De dame merkte het, keerde zich lachend om en gaf het gesprek eehe andere wending. Furio verdween. Maar in wrik eene stemming! Sedert eene maand verheugt u de gedachte dat eene schoone dame de akehge eentonigheid van uwe vacantie buiten zal komen verbrekengedurende eene maand bedenkt gij’hetgeen gij tegen haar zeggen zult en de lieve antwoorden die zij u geven zal eene maand lang staat gij gedurig stil als gij voorbij den spiegel gaat, en loopt met in de zon om niet meer te verbrandeneene maand lang teistert gij uwe tanden met poeder, uw haar met kammen en uwe nagels meteen 1"” tegen uwe zuster over uwe kleeren, en ongeschikt toeschijnen, gij zoudt alles mooi en fijn willen hebben om de gast eer aan te doen; eene maand lang telt gij de dagen en de uren, De rechterzijde roept: «Uitstekend!” Links wordt gelachen. Baudry beschuldigt de regee ring, in stryd met de wet gehandeld te hebben door het sluiten van kloosterscholen. Zyn verzoek om het voorstel dadelyk in be handeling te nemen, wordt met 414 tegen 153 stemmen verworpen. «Toch zal de vryheid leven!” roept Baudry. De Kamer besloot echter een interpellatie over, de sluiting der kloosterscholen dadelyk in behandeling te nemen. Aynard was de interpellant. Hy zei wel te weten dat de meerderheid de houding der regeering zal goedkeurenniettemin wil hy het recht en de vryheid verdedigen. De uit voering der decreten is de eerste stap tot vol komen onderdrukking der vrjjheid van het onderwys van godsdienstigen aard. Zeker, zekerroept de uiterste linkerzijde. Sedert het schrikbewind heeft men nooit 2500 scholen tegelijk gesloten verklaard door middel van een oekaze. Na Aynard nam graaf De Mun het woord om te zeggen dat Combes geen recht had, de scholen te sluiten en particulieren eigendom te schenden. Hy verweet Combes, het leger gebruikt te hebben tot verrichten van een taak waarvoor het niet bestemd is. De verdere beraadslaging werd tot gister uitgesteld. tvvauaoaiwH» inaogelyk, dyj ziL foo» -Air- it -a ie geven, nog naar zin 'roouToniHBtjnWncniTgiBTèrniorgen te 2.20 tarief aangenomen. De te Washington uitgegeven, meldt dat de werkstaking in de kolenmijnen geëindigd is. Het bericht, dat de werkstaking geëin digd is, meldt tevens de benoeming der com missie, die uitspraak doen zal in de geschil len tusschen patroons en mijnwerkers. Naar gemeld wordt, heeft de samenstelling der commissie beide partyer. bevredigend. De commissie zal binnen enkele dagen samen komen. Hoewel de mijneigenaren hun goedkeuring hadden verleend aan do te benoemen com missie en zy mits de arbeiders onmid- dellyk weder aan het werk gingen be loofden de uitspraak der commissie voor den tyd van drie jaar als bindend te beschouwen, zonden zy waarschijnlijk niet tot het aan vaarden van arbritrage zyn te bewegen ge weest, zoo Morgan niet had ingegrepen. Na een onderhoud van bijna twee uur tusschen den president, den grooten financier en den minister van oorlog Root, was Morgan voor het eindigen der strike gewonnen. |Hy beloofde zyn medewerking, de heeren spoor weg- en myndirecteuren bleken als was in zyn handen, en nu, nog geen twee dagen na de conferentie, is het einde dezer langdurige verwoede strike geproclameerd. Telefoon Mo. Ui A D V E 11 TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. lykheid gesproken van het maximum dat kan worden toegestaan; maar de conservatieven en agrariërs eischen steeds meer. En voor de eischen van die zijde, die in het kabinet gesteund worden door ettelijke agrarische conservatieven, is de Duitsche Regeering steeds zeer toegevend. Tbch schijnt de vastberadenheid van den Rykpkanselier indruk te hebben gemaakt. Een; deel der conservatieve party is aan het wankelen gebrachtde voorzitter der tol- tarief-commissie, de heer Rettich, wil bijna, de heer Von Frege heelemaal met het re- geermgs-ontwerp meegaan. Ook-de voor zitter van het Pruisische Huis van afgevaar digden Von Kröger heeft in een kiezersver gadering te Halvelberg verklaard, dat de voorttellen der tariefcommissio vooreerst nieSfaannemelyk zyn. De hoofdzaak by de behandeling is de beslissing over de graanrechten en de vleesch- rechten, en het is moeilijk om uit te maken of het graaf Von Bülow zal gelukken tus- schen de agrarische en de vrijzinnige klip veilig heen te zeilen. De vrijzinnigen wen- schen andere tarievenzy willen lagere in voerrechten terwyl de grondbezitters juist hoogere belastingen verlangen op vleesch en koren. Dq regeering heeft dan ook moeilijke zittingen in het vooruitzicht. Het iter niet ojy-^—‘ïat- -* aaafwts’Töe krijgt, d. w. z. haar tarief aangenomen. De „Voss. Zeit.” hoopt echter, ja durft ver trouwen, dat de toltarief-wetgeving in deze zitting van deu Rijksdag niet tot stand komt. En dan kan het volk geraadpleegd worden. De nieuwe verkiezingen moeten, wanneer niet vooraf de Ryksdag moet bovendien de begrooting behandelen, en nog vele andere dringende zaken regelen. En zoo waagt de „Vossische” de profetie, dat de Ryksdag het niet tot een tweede lezing brengen zal. Dinsdag is de Fransche Kamer begonnen, en haar eerste werk was vast te stellen in welke volgorde zy haar onderwerpen zal be handelen. Rouvier heeft de begrooting voor 1903 ingediend, naar deze zal toch nog wat moeten wachten. De staking der mijnwerkers deed zijn in vloed gevoelen door de aanneming van Basly’s voorstel, het voorstel betreffende de pensi oenen voor werklieden urgent te verklaren. Toen kwam de kwestie van de geestelijke orden en de kloosterscholen. De eerste aanvaller, Baudry d’Asson, was echter te onstuimig. Hy stelde voor het ministerie in staat van beschuldiging te stellen, en de jongelingsjaren liggen, zijn vol kommer en verdriet, evenals wannéér men begint te voelen dat men oud wordt. Het gemoed, dat vurig naar het leven verlangt, vindt het van alle kanten ge sloten, en spartelt als in een engen kerker. Gelijk in het voorjaar het jonge zaad, de schors tracht te verbreken, die het omsluit en zich ongeduldig beweegt, zoo voelt in die jaren, de man zien opgesloten in den jongeling. Hij heeft behoefte aan lucht en licht en zou willen vliegen, maar hij stoot de vleugels aan de wanden van het huis, en trekt ze beschaamd en droevig weder in. Hij ziet beneden zich eene kleine wereld van kinde ren, waar gespeeld, gelachen, gezongen en gekheid gemaakt wordt, daarheen kan hij niet terugkeeren; boven zich ziet hij eene veel grooter wereld, waar men denkt, werkt, strydt, lief heeft en daar kan hij nog niet toe opklimmen. Hij ziet reeds, als door een sluier, de schoone, dierbare, geheimzin nige vrouw, het stille voorwerp van aller verlan gen en droomenen die vrouw bukt zich om de kinderen te kussen, keert zich om, om de men schen aan te zien, maar gaat hem voorbij, zonder hem zelfs op te merken. Hij zou dien blik tot zich willen trekken, haar knap voorkomen, haar behagenmaar hij is niets dan een opgeschoten kind, met een groot hoofd op twee smalle schou dertjes, en een ingevallen borst op twee staken van beenen, met puntige knieën. Hij voelt den eersten prikkel der ijdelheid, en zou gaarne smaak vol gekleed zijnen nu laat men hem de afgelegde kleeren van zijn oudsten broer dragen, knipt das sen voor hem uit oxide japonnen zijner zuster en vertrouwt hem nog geen horloge toe. Hij zou

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1