Sff. r de ©8 ISTER” TWEEDE HAMER. GT, as, No. 8933. i -Gouda- Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ïvsch )rood. Maandag 20 October, 1902. Bultenlaodscli Overzicht. noemd ug met lamer OMST Heer VA\ LOON 1 te Gouda. 41ste Jaargang. mdnbalitm oreld bekend on Hen middel tégen ingr-, Lever I, enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 115. ’ondiraalf De VERKIEZING voor de EXT FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. treeniginy 'ari». iet VIL verkregen aanslab.; Zn. Goud» ■den verkrijgbaar ER DE VISCB- Gasfitter. 5IJN r jaar voor per- van K. M. 1, iiiii iNii i: to i k t t. post f 1.60. Ierland okin 8 Amsterdam die Schutzenapothcke itsch, Oesterreich Centraal-Depót Sander Telefoon 'o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. loud gratis. .an het Rjjks Inter- aneeskrach stal elke pijnlijke verbodig. Met tor ongeneeslijk ogs een bijna rengt genezing en ontstekingen enz Novelle. De discussie ia de Fransche Kamer over de toepassing van de Vereenigingswet op de kloosterscholen Hep.Donderdag niet at. Bandry d’Asson de interpellant viel de Regeering met zijn gewone heftigheid aan en verschil lende leden van de rechterzijde volgde hem. Veel sensatie maakte de bekeering van Jon- nart. ook lid der rechterzijde, die den mon niken verweet dat zij zfBh te veel met poli tiek bezig hielden en dat de Republiek wel deed zich te: weer te stellen. Dat de meer derheid de Regeering zal steunen, was te verwachten- Gisteren is een motie van vertrouwen met 329 tegen 233 stemmen aangenomen. Db werkstaking in Frankrijk zal wel spoe dig dood bloeden. Hoewel sommige corporatiön van arbeiders hun instemming betuigen voor wat zij noemen den .strijd” der mijnarbeiders, blijft de sympa thie in de meeste gevallen een zeer platonische. Wat ook socialistische organen mogen beweren, het feu sacré en de samenwerking ontbreken. De grève wordt geen „algemoene”, en nu het zich laat aanzien, dat de kolencrisis in Amerika op een einde loopt en de animo tot werkstaking by de Belgische „kameraden” niet bijzonder groot is, gelooft men, dat de grève over een paar dagen wel zal geëindigd z(jn. Zondag a.s. moeten de afgevaardigden der mijndistricten bijeenkomen op do uitnoodiging van den prefect du Pas de Calais, en die bijeenkomst zal dan yrel de slot-akte wezen van de tweede mislukte opvoering van het drama La Grève Générale, spektakelstuk, ge arrangeerd door eenige socialistische volks menners die intnsschen tevreden mogen zijn met het kwaad, dat zy weder eens gesticht hebben. In de Kamer van Afgevaardigden schijnt men de zaak ook niet al te ernstig in te zien. Jaurès zag althans eergister zijn ingediende interpellatie over de werkstaking verwezen naar den voet van de lange lijst van interpella- tiën, die geduldig haar beurt moeten af wachten om in behandeling te komen. K.G. 5) Dan schildert hij xich een leven naar zijn smaak af; vreemdsoortige, verwonderlijke lotgevallen, worstelingen, gbvaren, overwinningen, reizen, on bekende luchtstreken, uitgestrekte tuinen, bevolkt met liefelijke gestalten. Maar dan bedroeft en vermoeit hem dat schitterend visioen en hij om helst weder met geestdrift het werkelijke leven; werpt zich weder te midden van het geraas der kinaerlijke genoegens; doch laat die spoedig on voldaan varen om hartstochtelijk te gaan studee- renin zijn ongeduld, laat hij ook dat spoedig in den steek en zoekt rust voor zijn gemoed in buitensporige lichaamsbewegingen. Zijne denk beeldige wereld vermengt zich in zijn geest met de werkelijke, en in de duisternis wordt hij som tijds plotseling door een angst overvallen, dien hij in jaren niet meer gekend heeft; of door gods dienstige vrees, onverwachts weer wakker gemaakt. Daarop volgt eene wreede koelbloedigheid, die hem de hand doet opheffen tegen onschuldige dieren, en onzinnige waagstukken op de randen van daken en in de toppen van boomen doet begaandan weder diep zwaarmoedige buien, die hem den arm zijner moeder doen zoeken, om aan hare borst heete tranen te schreien. en prijzen. ng en volkomen e garantie. LSFORNÜIZEN, IMENTEN, gere- GASBALLONS, prijzen. idree voor GAS WEDEN. Herhaaldelijk door Candida gesmeekt, stemde Furio er in toe om m3 de anderen/te gaan ont bijten. Kom Fiirio, zei zijne zuster terwijl z<j voortliepen, en zij hem liefkoosde, kom, droog uw oogen goed af, dat niemand iets merkt; en denk geen kwaad van onze schoonzuster, dat is eene .lijve vrouw, die van u houdt, en let maar niet op tante. Wordt vervolfd.) zonden, waarbij zij tegen Woensdag worden opgerpepen v 1 brengen voor een IX Het geldt de plaats burg, die tengevolge vlakkige, hij houdt zich aan niets, leert niets grondig Hij hield niet van hemhet was een wezen dat te veel van hem verschilde; en hij geloofde oprecht dat hij zijne familie schande aandeed. Furio had echter wel degelijk zijn verstand, maar van dien aard dat men het op school niet kon merken en er was niemand die hem aanmoedigde om te studeeren. Tehuis werd elke uiting van genegenheid of elke fantastische vlucht, van de eerste jaren af, meer opgenomen als kenteekenen van eene dra matische roeping of voor zonderlinge lompheden, men weifelde tusschen die beide, dan als blijken van een goed hart of van verstand. Tante had hem r altijd voor een domkop gehouden en omdat hij, onophoudelijk door haar gekweld en vernederd, niet van haar hield, ja haar zelfs niet kon uitstaan en daar de duidelijkste bewijzen van gaf, zoo geloofde zij ook dat hij slecht was, en daar zij steeds hatelijker w:rd, verbitterde zij hem ook meer en meer. Voor wie Furio had weten te begrijpen en liefhebben, zou hij een beste jongen geworden zijn maar voor die twee oude, bekrom pen, ijskoude menschen was hij gelijk aan Oos- tersche hiëroglyfen voor de onwetende menigte, die terwijl zij eene fraaie spreuk bevatten, voor schooljongensgekrabbel gehouden worden. Hij was groot voor zijne jaren: maar ofschoon men hem bij den eersten aanblik voor twee of drie jaar ouder hield dan hij was, zoo merkte iqmand die hem goed aanzag, terstond dat hij nog een kind was. Bij andere ouders zou hij schoon geweest zijnniet dat hij het niet was Telefoon No. Ut ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De ontzaglijke verlegenheid van vele jongens op dien leeftijd komt juist door dat zij al die denkbeelden en neigingen in zich voelen ontwaken en verborgen willen houden, vreezende dat iemand ze zal onujejcken en hen voor kinderachtiger hou den dan zij zijn; zij gelooven zelf dat het een oyerblijfsel van kinderachtigheid is en schamen er zich over; terwijl het integendeel de eerste vonk van jongelingschap is, die hen rijpt en vormt. VI Furio was juist op dien leeftijd en daar hij warm en gevoelig van aard was, voelde hij die onrust nog meer dan anderen. Maar hij had geene moeder meer, hij die haar meer noodig had dan iemand anders en zijn vader beteekende niets voor hem Die bigreep hem niet en hield hem voor een jongen daar niets van terecht kwam. Zoodra Furio öp school ging, had hij gemerkt dat er in hem geen bureauman, geen bankier en geen spoorwegondernemer stak, en daar hij zich overtuigd hield dat daarbuiten geen heil te beha len was, had hij bij zichzelf gezegd i Hij moet maar worden wat hij kanen hem aan zijn lot overgelaten, om al zijne zorg en liefde te wijden aan den oudsten broeder, den zoon zijner eerste vrouw, een ingenieur, een man van zijn stempel, of daar beneden. Wie hem vroeg hoe het met de studies van den knaap ging, kreeg op onverschilligen of meewarigen toon ten ant woord, terwijl hij met de vlakke hand tegen het voorhoofd sloegHij heelt een eenigszms een oppervlakkig verstand, hij neigt tot het opper- wijde klove. Zoolang de liberalen in hun vaandel schrijven: geleidelijke verbetering van de bestaande maatschappelijke toe standen, moeten ze zich verzetten tegen hen die alleen heil verwachten van h< af breken der tegenwoordige maatschappij. Maar de houding der vrijzinnig-democra- ten stelt ons telkens te leur. Waartoe steeds dat onpractischo gescherm met grondwets herziening om te komen tot algemeen stem recht? En dat in ons district, waarvan bekend is dat de meerderheid der liberalen niet dien kant uit wil Van practische leiders, die gaarne hervormingen tot stand gebfracht zien en onvruchtbaren woorden strijd haten, had men een andere gedrags lijn mogen vei wachten. Intusschen het feit ligt er toehet kan misschien strek ken om bet aantal der uit te brengen stemmen te verhoogen en de kans op her stemming grooter te maken. Onze gedragslijn bij deze verkiezing is van zelf aangewezen. Wij staan nog op het standpunt van het gros der liberalen, wij zien van grondwetsherziening en alge meen stemrecht gaarne voorloopig af ter wille van mogelijke hervormingen, die bereikbaar zijn en voor de hand liggen. Wij betreuren nog steeds dat de werk zaamheid van het vorig ministerie ontijdig is afgebroken, wel grootendeels door de krachtsinspanning en aaneensluiting der tegenwoordige regeeringsmeerderheid, maar ook door de verdeeldheid der liberalen. Niets zouden wij liever zien, dan dat al onze geestverwanten de handen ineen sloegen om een partij te vormen, weer in staat de teugels van het bewind te grij pen en practische hervormingen tot stand te brengen, zooals de minister Borgesius en £ijn ambtgenooten verwezenlijkten of voorbereidden. Indien het ooit weer zoo ver komt, dan zullen deze mannen de kern moeten vormen van de partij Men moet niet vergeten dat niet de voorhoede van een leger de overwinning bevecht, maar de groote massa die achteraan komt en, gehoorzamende aan de krijgstucht, vertrouwen stelt in de aanvoerders. Wil e«n staatkundige partij slagen, dan moet ze meer geven dan formules en program ma’s, ze moet practische maatregelen voor staan, die het nijvere, werkende, aan ne- Aan de kiezers zjjn de kaarten toege- J 8.8. 1 om hun stem uit te lid der Tweede Kamer. van den heer Iden- van zjjn benoeming tot minister heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De liberalen hebben dus bij deze stemming niets te verliezenhun plicht is een ernstige poging te doen om den zetel, die meermalen door een libe raal werd ingenomen, weder voor hunne party te heroveren. Of er kans toe bestaat Natuurlijk alleen wanneer alle anti-claricalen zich aaneensluiten om den gemeenschappelijken vijand te bestrijden. De ondervinding heeft bij vorige gelegenheden geleerd, dat de vereenigde antirevolutionairen en Katholieken beschikken over ongeveer de helft der stemmen en dat de door slag gegeven wordt door een betrekkelijk gering aantal neutrale, onverschillige of lauwbloedige kiezers, die slechts uit hun tent te voorschijn komen, waarneer er zaken aan de orde komen, die ze wakker schud den of wel wanneer één der partijen de kunst verstaat ze voor een wijl voor hun denkbeelden wrarm te maken. Zooals de zaken thans staan, drie candidaten tegen over de verbonden kerkelijke partijen, kan er geen sprake zijn dat de anti-clericalen, bij eerste stemming de overwinning be halen. Het zou tot niets dienen deze waarheid te verbloemen. Het streven van ons, liberalen, moet dus zijn op onzen can- didaat zooveel stemmen te vereenigen, dat hij in herstemming komt, waarbjj wij, blijkens de ondervinding, zullen kunnen rekenen op het gros van de stemmen, die op de andere anti-clericale candidaten zijn uitgebracht. Natuurlijk betreuren wij ten zeerste, dat niet één candidaat gesteld is door de liberalen van diverse schakeering. Wij begrijpen volkomen, dat socialisten met een eigen candidaat voor den dag komen tusschen hen en de liberalen gaapt een Donderdag zjjn in don Duitschen Rijksdag de interpellaties van de sociaal-deniocraten en vrijzinnigen over de vlee'chschaarschte voorloopig uitgesteld, op de mededeeling van Posadowsky, dat de rijkskanselier de interpellaties beantwoorden zal, maar - maar opgegroeid onder die wreede vervolging zyner tante, had hij van lieverlede iets gluiperigs en achterdochtigs gekregen, dat hem slecht stond. Het was altijd alsof hij iets slechts in den zin had. De jon buiten had hem verbrand als een soldaat. Hij was mager, maar stevig en liep een weinig voorover door de loomheid aan dien ster ken groeitijd eigen. Hij had dik haar dat altoos in de war zat, hem op het voorhoofd viel en ’t welk hij met een krachtige hoofdbeweging achter- uit wierp, als de manen van een paard. En als hij niet woedend of verbitterd was over don eenen of anderen uil val van tante, straalde er eene groote zachtheid in zijne oogen en openden zich zijne dikke, roode lippen tot een glimlach, die zoodanig het midden hield tusschen vriendelijkheid eri wee moed, dat hij er te liefelijker door afstak, op dat stuursche, bijna leelijke gelaat. Hij had groote handen, die hij steeds wegstopte; schaamde zich over zijne kleeding, daar hij geen slag had om iets aan te trekken, en zijn goed altijd slordig zat en aan alle kanten uitzakte. ring en bedrijf gebonden gros der natie begrijpen en waardeeren kan. Deze gedachtengang heeft, dunkt ons, ook den doorslag gegeven in de verschil lende kiesvereenigingen, die Mr. M. M. SCHIM vak dkb LOEFF candidaat stelde voor de Tweede Kamer. Voor onze stadgenooten behoeven wij geen verdere aanbeveling te voegen bij dezen naam Hij is onder ons bekend als een goed spreker, die gaarne medewerken zal om de eenheid in de partij te herstellen en te bevorderen. Een practisch man, die gaarne theorieën en formules zal laten voor hetgeen ze zijn, indien hij kans ziet werkelijk nuttige en liberale maatregelen te steunen en tot stand te brengen. De eenstemmigheid, waarmede deze candida- tuur in verschillende doelen van het dis trict gestold is, wettigt de verwachting, dat liberalen en gros haar zullen steu nen. Wij verzoeken dus met aandrang dat onze geestverwanten hun stom op de zen heer uitbrengen. Men late zich niet ontmoedigen door vroeger ervaringen. Niemand kan bij een stemming van te voren met zekerheid zeggen, wat de uitslag zjjn zal. Men doe eenvoudig zijn plicht en stemme naar zijn overtuiging. Die zich onthoudt, pleegt ontrouw aan zijn beginsel en speelt in de kaart der tegenpartij. Met een enkel woord mag ook nog worden gewezen op bet voordeel een lid in de Kamer te hebben, die geheel op de hoogte is van de bijzondere belangen van .het district Uit dat oogpunt is de ge stelde candidatuur dubbel aanbevelens- waardig en kan zij niet genoeg aanbevolen worden aan onze medekiezers, die minder hechten aan politieke richtiohting dan aan geschiktheid van den volksvertegenwoor diger voor Zijn ambt. Kiezers Komt dus a.s. WOENSDAG 22 OCTOBER tusschen 8 en 5 uur ter stembus en brengt uw stem uit op

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1