:ttl 8ff, »r de AAÏ DE ZIZZEHS. STER” s, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Dinsdag 21 October '1902. No. 8934. 41ste Jaargang, - Gouda. Bulleiilandsdi Overzicht. iioenui ng met KAmer OMST Heer ff) Gaston, lilbert. Rizzi von Fielitz, elerinnen. i Fielitz, iN loon. RNESTHATCHEfi eler. te Gouda. FEUlLLE'i O iï. (iOllDSCHE COURANT ereeniging laris. du-Coeur. verbond in Verspreide Berichten. Zn. Gouda ter 1902. ren ’t (lunsllg ITZ. BOE8NACH. ier. npodist en Gasfitter. Telefoon So. S2, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. on. eeld, parodie), den van „Ons preking van af 2—2 uur. <G 8 UUR. an de controle Novelle. voorzien van opgang, ge- svragen: 8. 8. voor de Kamer Goudache kiezers ziji er op, dat gevraagd wordt, ia door peraoon- opwekking van ande- JN tante en hief do hand op gezicht met den arm de v.ida hield haar tegen en te 6) Maar naarmate zij het huis naderden, voelde Furio zich den moed ontzinken, alsof hij naarde pijnbank ging. Toen hij binnenkwam zaten ze reeds aan tafel, hij nam plaats zonder iemand aan te zien en begon met neergeslagen oogen te eten. Er werd over zijn broeder gesproken. Zijn vader vroeg Irida naar de ontwerper, van eene brug waarover zij nooit had hooren spreken. Tante vroeg wanneer haar broeder zou komen en zij antwoordde dat hij over drie dagen kwam. Zij begonnen over andere dingen te spreken' en Irida praatte eindeiijk bijna geheel alleen. Furio hield de oogen op zijn bord gericht, verroerde zich niet meer dan noodig was om te eten en luisterde aandachtig en verwonderd. Zij had eene eigen aardige manier van spreken. Somtijds had zij een zacht sleepend kinderstemmetje; dan sprak ze weder kortaf en barsch als een goldaat; het was een gesprek van den hak op den takmet hon- derde afwisselingen van toon, nu eens vroolijk, dan ernstig, dan boos, dan weer onverwachts een helderen lach, waarvan men niet begreep waar die bij te pas kwam, allerlei bewegingen, schou- derophalingen, en slagen met de hand op de tafel, het was alsof rij kwikzilver had ingenomen en niet alleen Uw maar dat ieder gehouden lijke voorlichting en ren het zijne te doen om de beginselen te doen zegevieren, volgens welke wij het land willen bestuurd zien. naar den Krezna-pas op. In de nabijheid van dien pas waren do troepen in gevocht niet de opstandelingen. Het resultaat is niet bekend. De Boerengeneraals zgn Zaterdagavond onder overstelpende bowijzen, van hulde en sympathie uit Berlijn vertrokken. De Wet vertrok te tien uur naar Den Haag, Botha en De la Rey te elf uur naar Brussel. De generaals zullen daar eenige dagen blijven om vervolgens gezamenlijk naar Lon den te vertrekken. Het publiek bracht den generaals zoowel op weg naar het station als in het stationsgebouw eindelooze, storm achtige ovaties. Het was een schoon slot van een paar schoone dagen, zooals Berlijn volgens al gemeen oordeel nog nooit heeft beleefd. digd om te vergaderen ter arbeidsbeurze te Parijs. Cotte, de secretaris, zal tegenwoordig zijn, en nu wordt verwacht, dat het voor stel gedaan zal worden de werkstaking te doen eindigen, wjjl die niet de gewenschte resultaten oplevert. De directeuren der mijnen in het dép. du Pas de Calais, hebben den prefect geantwoord, dat de tjjd te kort was om’’zich met de raden van beheer der mijnen te kunnen ver staan betreffende do voorwaarden, die men den arbeiders zou kunnen stellen, of de aan neming van voorstellen, hunnerzijds gedaan. Misschien is de geheele vergadering onnoo- dig, daar de arbeiders wel weer aan *t werk zullen gaan, op voorwaarde, dat geen hunner wegens de staking ontslagen zal worden. Het langzaam wjeder-opvatton van het werk sinds Donderdag on Vrijdag in de Belgische Borinage bewijst, dat, zoowel by de patroons als de arbeiders, het verlangen bestaat dezen loonstrijd spoedig te zien eindigen. Het scbjjnt zoo goed als zeker dat er geen sta king van gewicht in do Êorinage doorge voerd zal worden. In eenige mjjnen zjjn de werklieden reeds tevreden gesteld door een loonsverhooging, doch een vermeerdering van 15 procent zal waarschijnlijk overal geweigerd worden, zegt de Ind. Beige. Vrijdagmorgen werkten alle arbeiders weer van Conchaut du Flénu, Quaregnon, Rieu- du-Coeur. Het begin van deze week zal echter afgewacht moeten worden-, om te weten of deze berichten niet te optimistisch zijn. De Times verneemt dat do opstand in Macedonië weldra uit zijn zal. HetZoutsjef- comité heeft eene circulaire toegezonden aan geneesheeren, leeraars, onderwijzers, vereeni- gingen enz., waarin het om giften vraagt, ten einde den opstand te kunnen voortzetten, want de kas is uitgeput. Is dat het geval, dan kan de opstand niet lang meer duren. Ook uit Konstantinopel komen berichten, die er op wijzen dat de opstand bjjna uit is. De Bulgaarsche bevol king, die naar het gebergte was gevlucht, keert terug. Het bericht dat dertig bataljons uit Klem-Azië laar Macedonië worden ge zonden is onjuist,. Er zijn troepen genoeg op het terrein van den opstand. Edhem-pacha, de Turksche veldmaarschalk, is te Konstanti nopel. En de oqmmissie van enquête is uit Serres naar Koqstantinopel teruggekeerd. Uit Sofia wordt tèn slotte gemeld, dat het aan de Turksche troepen uit Serres gelakt is den Roepelpas te forceeren. Zij rukken nu gelijker tijd hoorde men buiten het rollen van een rijtuig en het geluid van een mannenstem. Riconovaldo I riep Irida uit, terwijl zij opsprong, Riconovaldo was reeds in het sa lon iedereen behalve Candida liep hem tegemoet. De schoone, kalme verschijning van dien jongen man oefende zulk eene betoovering uit, dat zelfs vader en tante, die altijd streng en koud waren, blijken van vreugde gaven, toen zij hem gewaar werden. Irida vloog hem om den hals, en Furio drukte hem. nog ontdaan, do hand. En Candida vroeg de jongeling rond ziende Candida kwam langzaam naar voren en stak hem op onverschillige wijze de hand toe vin. Furio had nimmer zulk eene schoone dame van dichtbij gezienmeisjes wel, maar ter loops, en bovendien maken op een jongen van zijn leeftijd de jonge meisje* niet veel indruk, omdat zij hem nog te /jong schijnen: dames, darfrèntegen, heb ben, behalve de volkomen bekoorlijkheid der vrouw, voor hem iets van de betoovering eener koningin. Furio wandelde nadenkend in den tuin en had steeds die twee groote hemolsche oogen voor zich, die de zijne ontmoet hadden. Welk eene schoone dameI zeide hij halfluid, op den toon van iemand die een compliment maakt; hij begon te lachen, herhaalde hare woorden en uit drukkingen, die hem zoo getroffen hadden en voegde er bijZonderling I In het geritsel der bladeren meende hij het ruischen van het Mitchell, de leider van het mjjnwerkers- verbond in de Vereenigde Staten, heeft aan Roosevelt het besluit van drie districten medegedeeld, die den bond aanbevalen, het werk te hervatten en de hangende geschillen ter beslissing aan de scheidsrechterlijke com missie over te laten. Telefoon No. MU A D V ERTEJiTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advcrtentiën tot 1 uur der midd. en prljoen. en volkomen garantie. FORNUIZEN, ENTEN, gere- ASBALLON& Üzen. es voor GAS EDEN. Frankrijk. De burgemeester van Toulon, de lieer Michelet, die door de verbitterde collecti- visten of door een van die toekomstapostc- len, zoo deerlijk toegetakeld word met be hulp van een wandelstok (een voorwerp dat eigenlijk alleen in een bourgeois staat ge duld kan worden als weelde-artikel) in do gemeenteraadszitting van den tweeden Oc tober 1.1., verkeert op ’t moment in uiterst bedenkeljjken toestand ingevolge deze pro paganda door de daad voor de heilsleerstel- lingcn; hij is zijn bed nog niet uit geweest, kleed van Irida te hooren. Toen hij het huis uit ging was hij haar bijna rakelings voorbijgegaan en had hij een aangenamen geur geroken en het was hem alsof die geur hem gevolgd was en ver gezelde. Hij ging in de schaduw van een boom zitten en zei op zachten tóón, bijna des onbe wust MoederI Plotseling vroeg hij zich af hoe dat woord hem op de lippen kwam en Jiij antwoordde zichzelvenJa als zij mijne moeder ware! Hij dacht even na en ver baasde zich dat dit denkbeeld hem zoo weinig behaagdedaar Irida die, ruim dertig jaar was, Toch best zijne moed r kon zijn hij was immers pas veertien. Dan dacht hij weder hoe gelukkig hij zou wezen als Irida hem ah een broeder lief hadmaar dat was ónmogelijk. Als zij eens in gevaar was, begon hij als zij in den vijver viel (aan’ het einde van het buitengoed was een vijver) en ik haar het loven redde Daarop lachte hij en vervolgdeMaar waarom zou zij in den vijver moeten vallen Het eenige wat hij vreemd vond was dat Irida een man had en dat die man slechts zijn groote broer, en geen schoon man was. Zou hij haar gebieden vroeg hij zich met groote belangstelling af. En hij maakte zich allerlei voorstelliijgeh van hetgeen zij tot elkaar zouden zeggen als zij alleen waren ot haar man haar zou liefkoozen en wat zij dan zou zeggen Naast hem stond eene hooge statige b’oem, de wind boog haar nu eens langzaam ne der of schudde haar geheel en al gelijk een on rustige persoon heen en weder. Wordt vervolgd.} De nationale raad der Fransche mjjnwor- kersvereenigingen is voor Zondag uitgenoo- haar wel honderd invallen tegelijk door het hoofd gingen. Toen het ontbijt bijna afgeloopen was, besloot Furio, een weinig bemoedigd doordat men hem tot nu toe met rust gelaten had, om zijn schoon zuster aan te zien Hij begon met de oogen zoover op te heffen dat hij hare handen kon zien, zi£ waren klein en blank gelijk kinderhandjes, daarop vatte hij nog meer moed en hief den blik hooger opHemel, welk een engel I Ik dacht niet dat hij al zoo groot was begon de dame. Furio kreeg een rilling en keek voor zich. Aller oogen behalve die van Candida waren op hem gericht. O! lang is hij genoeg, zei de vader en zag hem op zijne meewarige wijze aan. Onkruid groeit welig, voegde tante er bij Furio werd zoo rood als een kreeft. En waf ziet hij bruinmerkte Irida aan. Bruin antwoordde tantemooi bruin zwart als een neger. De vader lachte, Candida stond op. Furio staarde met saamgetrokken wenkbrauwen en de lip tusschen de tanden geklemd, op de punten zijner vork. En zie eens welke handenzei tante nog en greep een zijner handen om aan Irida te toonen. Furio verbleekte, balde de vuist en rukte haar met geweld los Hei 1 riep Furio beschutte zijn hand viel neder; Candid De toestand to Johannesburg wordt steeds als onbehaaglijk afgeschilderd. Do ongeoor loofde verkoop van drank aan inlanders gaat Steeds voort. In September werden 67 ge vallen gerechtelü’k vervolgd De vorige week 1iad een afdeeling politie handen vol werk, om aan een bende dronken Kaffers te ont komen. Do politie vernielde 1000 gallons kafferbier en een hoeveelheid whisky en nam ettelijke inboorlingen in hechtenis. In het Kaapsche Parlement is het nieuwe Transvaalsche tarief ter sprake gebracht. Dit tarief werd door Merriman en Saurer als dwaas en onpolitiek afgekeurd. Merri man zeide, dat daarmee een pistool gezet werd tegen het hoofd der Kaapkolonie. Hg bestreed de rechten op Kaapsche spiritualiën en tabak. Van Engelscho zyde werd laango voord, dat het tarief zuiver tgdelyk was, in afwachting van een toekomstig tolverbond van al de koloniën. Een voorstel om de aangelegenheid formeel in debat te brengen, door den Afrikaander Schoeman ingediend, werd verworpen. De Ministerpresident Sprigg zeide, dat waarschijnlijk tegen het eind des jaars of in Japuari een conferentie over een koloniaal tolverbond zou bjjeenkoiqen j al do Staten waren geneigd om er deel aan to nemen. Minister Combes hooft in de Fransche Kamer Vrijdag in een groote redevoering de interpellatie over het optreden der regee- ring inzake de geestelijke orden beantwoord. Hij heeft de wettelijke grondslagen van zijn circulaire in het bekende decreet ver dedigd, die voornamelijk berusten op de wet van 1825, waarbij de stichting van een orde- school zonder machtiging der regeering ver boden wordt. Hij verdedigde de overheid tegen het verwijt, dat zij geweld heeft ge bruikt. Als er bloed is gevlooid, was de schuld aan de oproerstokers.- Natuurlijk kon hij dat alles niet zeggen zonder dat er telkens een storm van inter rupties door do vergaderzaal loeide. Eon oogenblik moest de voorzitter zelfs dreigen met opheffing van de zitting als hot lawaai- voortduurde. Een ander oogenblik, toen bij zei dat mi nisters heengaan en dat hun opvolgers anders kunnen denken dan zij, applaudisoerdc een priester, die in een der galerijen zat. Dit gaf aanleiding tot applaus van de rechter zijde, en verontwaardigd geschreeuw van „A la portel” van de linkerzijde. Wjj zjjn aan een keerpunt van onze nati onale geschiedenis, zei Combes ten slotte. De republiek zal ton ondergaan als zjj aan de congregaties toogeeft. De verwekkers van de agitatie hebben begrepen dat wjj den inval van de monniken willen tegenhouden. Het hangt van de Kamer af of die politiek wordt voltrokken. Als bescheiden dienaar van de republiek heb ik tot leus het be roemde woord „De herinnering aan mij verga, mits de republiek leve I” Een luid applaus en bravo’s volgden op deze peroratie, en na nog eenige discussie werd een motio van orde, de handelingen der regeering goedkeurend, en haar het vertrouwen der Kamer verzekerend aange nomen met 329 tegen 233, een meerderheid dus van bijna honderd stemmen. Combes laat er geen gras over groeien. Hg diende dadelijk een wetsontwerp in dat de strekking heeft de wet van Waldeck- Rousseau aan te vullen, voornamelijk om verschillende bezwaren weg te nemen die de regeering ondervond bjj de uitvoering der wet. De Kamer verklaarde, op voorstel van Combes, het ontwerp urgent met 336 tegen 223 stemmen. De vrijzinnige kiezers voor de Tweede Kamer in het district Gouda worden uit- genoodigd n. s. WOENSDAG 22 OCTO BER hun stem uit te brengen op den heer advocaat en arrondissements-schoolopzie- ner, die door de groote meerderheid der liberale kiesvereenigingen candidaat ge steld is. Wij zijn overtuigd, dat de heer Mr. M. M. Schim van der Loeff, gekozen zijnde, met onze geestverwanten in de Kamer zal samenwerken in de toepassing onzer beginselen dat hij pal zal staan tegen over de coalitie der kerkelijke partijen; maar tevens dat hij meer oog zal hebben voor hetgeen onze partij vereenigt dan voor dat waaromtrent verschil van mee- ning heerscht Van nabij bekend met de nooden en behoeften der burgerij en de toestanden onder de arbeidende klassen van het dis trict zou zijn^ verkiezing een aanwinst voor de Kamer en een eer voor de Goudsche kiezèrs zijn. Met aandrang wijzen wij niet alleen Uw stem

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1