EGT, 1 BINNENLAND. en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ■iwsch ebrood, 'tr KJ}. Vrijdag 34 October 1903. No* 8937 bel Buitenlandse!) Overzicht rer lier Seitr. taglijders. 41ste Jaargang Wond«rhali»a wordt! bekend on •troffen middel tegen Uur, Lever C II, enz. Inwoutlig uitwendig in bijna on met goed gevolg Prijs per flacon t I 1.1<5 Wondenalf KEWISGEVIXG. FE11LLE1 O ind. Inzending van Advcrtentiën tót 1 uur der midd. telyke vereenigingen uit Frankrijk, de vesti ging in het Ryksland weigeren. atoonM. XI. XII. <ft Zn. Goudi a 5000 M. a 301 0 M. a 2000 M. ir briefkaart nor# toegezonden door ütbommel- in HAMBURG, n werkelyke hulp >r post f 1.60. oderland llokin 8 Amsterdam indie Sehutaanapothek* ohiUch, Oesterreich it Centraal-Depót Sander GdinsciiE üHittivr. Telefoon Xo. De (fitgave dezer Courant geschiedt dagelijk mei uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco j>er post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Novelle. Furio in wiens geest het niet opkwam dat zijl e zuster in zijne ziel gelezen had, nam hare woorden letterlijk op en zei Ja, en vroeg daarna heel nailMaar waarom ziet gij Riconovaldo nooit aan, en luistert niet eens als hij spreekt Omdat Terwijl Candida naar een antwoord zocht ver scheen Iri’a in eene lage, wit neteldoeksche japon, zoodat Jjjaaj: blanke hals te zien was. Candida gaf een onmerkbaar teeken van onaangename verras- sing en zag Furio aan. Furio had terloops iets wits gezien, maar hij was reeds aan «ie deur en liep weg. genoeskrach leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor oureiieeslijk Bangs oen bijna 22 Brengt genezing en en, ontstekingen enz Door hot Bestuur van don Bond van Li keurstokers in Nederland, is dezer dagen bet onderstaand request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden Ecb merkwaardige overeenkomst is door een Ührietal Hongaarsche staatkundige partyen gespten. De Jong Tsechen, die zich weder meer geneigd toonen obstructie te voeren, wjjzen alle pogingen van de rechterpartyen, om den goeden gang van den parlementairen arbeid te verzekeren, terug. Zy begrijpen echter zeer goed dat deze houding de mo gelijkheid van een Kamerontbinding veel waarschijnlijker maakt en deze hun wellicht eenige zetels zou kunnen kosten. Daarom hebben zy met de tsechischo agrariërs en de Klosac-partjj een verdrag gesloten, dat elk van doze partjjen by een mogelyko ontbin ding het behoud van het tegenwoordig aantal zetels waarborgt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goud a brengen ter openbare kennis dat alschrift van hot proces-verbaal betreffende de stemming ter verkiezing van een Lid van de ae Kamer der Staten-Generaal is aangeplakt in den Korten Groenendaai, alsmede dat gelijk afschrift op de Secret, rie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen wsrkdag van des voorm ddags 10 tot des namiddags i uur. Gouda, 23 October 1902, Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. ichts Guld. 350. ■chts Guld. 1.75. chts Guld. 0.90. volgende klassen er prijzen worden eie trekkingspian an den Staat, welk verzend. loterij ontvangt 1 de plaats gehad eele trekkingslijst. ling vtui prezen n prompt aan de :e geheimhouding, o men eenvoudig even, ook tegen met de aanvraag 1 loten voor de nde trekking zoo literlijk tot IER Een paar uur later stond Irida tegen een venster van de eetkamer geleund met den rug naar den tuin, en zei Maar zou er wezenlijk niets aan te doen zijn om dien knaap wat vrijmoed’ger te maken Op datzelfde oogenblik hoorde zij Furio de trap opkomen en voegde er terstond bij Nu zal ik het eens probeeren. Furio kwam op een draf binnen, in de meening dat er niemand wasmaar bleef onmiddellijk staan. Kom hieo, zei Irida op besli senden toon, toen zij zag dat hj| zich omkeerde om weer heen te gaan. Furio zag haar verwezen aan. fTorïZ/ vervolgd.) Een wetsvoorstel van den Franschen afge vaardigde Ernst Roche tot scheiding van kerk en staat en opzegging van het concor dat met den Paus, is bij de Fransche Kamer ingediend. Het bevat slechts zeven artikelen Art. 1 bepaalt dat alle thans erkende en gesubsi dieerde kerken van den Staat worden ge scheiden. Art. 2 beveelt terstond na de af kondiging der wet de opzegging van het Concordaat (overeenkomst met den Paus) en van de overeenkomsten met andere gesub sidieerde kerkgenootschappen. Volgens art. 3 bestaat er geen begrooting meer voor de eerediensten. Art. 4 beveelt de terugroeping van den gezant by het Vatikaan Art. 5 waarborgt de vryheid van alle belijdenissen en geeft den belijders de bevoegdheid zich overeenkomstig deze wet en die op de ver- eenigingen tot genootschappen te vereenigen en aldus rechtspersonen te vormen ten einde in de behoeften van hun eeredienst te kun nen voorzien, de onroerende goederen daartoe benoodigd te verkrijgen en te bezitten of van de gemeenten of den Staat de thans voor dat doel gebezigde gebouwen in huur te hebben, Art. 6 bepaalt, dat een afzonderlijke wet zal vaststellen hoe het Concordaat zal wor den opgezegd en de overgangsmaatregelen zal vaststellen ten opzichte der geestelijken die thans toelagen ontvangen en van alle rechthebbenden en belangstellenden. Ten slotte wijst art 7 de vrijkomende gelden aan als eerste bijdrage voor pensioenen aan in valide arbeiders, Dit -ontwerp is naar een commissie van onderzoek) verwezen, evenals een gelijksoortig ontwerp van gelijke strekking, door Kamerlid Dejeante reeds vroeger ingediend. 9) Men moet vroegtijdig met het zwakke geslacht lecren omgaan, anders leert men het later, als de hartstocht in het spel ia, volstrekt niet, en daarom ziet men zoovele mannen met groote baarden en hooge hakken, die in tegenwoordigheid van dames een akelig* figuur makenzij gevoelen zich alsof zij een geheimzinnig speeltuig in de hand hebben en niet weten naar welken kant zij het wenden moeten. Ik zeggelukkig zij die opgegroeid zijn te middenman een heirleger van nichtjes; die hebben allé, innerlijk of uiterlijk iets aangenaams. De omgang met kleine meisjes wekt de eigen liefde in goeden zin op, terwijl jongens, die altijd met jongens" samenzijn er alleen eene eer in stellen om de stoutste guitenstreken te verrichten. Waren zij vereenigd' dan zouden zij zonder eens te weten waarom, op school reeds van zelve, aangename, beleefde vormen aannemen, die van lieverlede eene tweede natuur zouden worden. Ik geloot ook dat die groote vrijheid van spreken, die soo spoedig tot gewoonte wordt en zich niet meer laat afleggen, wat zou verminderen en dat zou een groot geluk zijn. Maar er is nog meerzelfs in sen knaap van acht jaar, ontwaakt wanneer hij met een meisje van zeven speelt, een gevoel dat oen knaapje een trap van het ros kroeg is veroordeeld door den krijgsraad tot een boete vanéén mark en nu hoeft do ge meenteraad het gewaagd te protestoeron tegen zoo’n onwaardige comedievertooning met het recht en do gerechtigheid. In verband met de «oodig geworden uitbreiding van het stedelijk tramnet te Berlijn, heeft de eerste-burgemoester Kirsch ner aan den staatssecretaris van spoorwe gen Badde gevraagd, naar aanleiding van des keizers historische woorden „Unten- durch nicht drflber weg”, of hy (Budde) iets had tegen ondergraving van Unter den Lin den by het Operapiein, waarop de spoor- wogminister antwoordde, dat hy daar in be ginsel niets tegen had. Te Kirchllain overleed do vorige week een dokter en dadelyk vestigden er zich drie of vier jongeren vaii Aesculapus, hoe wel er heel geen geneeskundige hulp noo- dig is. Het voikerensiaggedenkteeken te Leip zig schynt geen groote sympathie te wek ken er is dit jaar 28 000 mark voor ont vangen, zoodat, indien 't zoo voortgaat daar er drie millioen mark voor hoodig ge oordeeld worden), eerst over dertig jaar tot verwezenlijking van bet plan overgegaan zal kunnen worden, hoewel er gerekend was op totstandkoming tegen 1913, don honderd sten gedenkdag. Verehnigde Staten. De Conventie der mijnwerkers to Wilkos- bane hoeft eenstemmig onder luide toe juichingen aangenomen het rapport van het Resolutions Committee", dat de aanneming van president Roosevelt’s arbitrage-voorstel en do hervatting van het werk op heden, Donderdag, aanbeveelt- De werkstaking is dus geëindigd. In hot Engelsche Lagerhuis verklaarde lord Cranborne eergisteren, op eene vraag van den aanvoerder der oppositie, sir Henry Campbell Bannerman, aangaande de expeditie naar Somaliland, dat oen bataillon Indische troepen ter beschikking is gesteld van den opperbevelhebber in die streek, generaal Manning, en dat nog een reserve-bataillon daarheen wordt gezonden, terwyl den gene raal is medegedeeld, dat wanneer by die versterkingen onvoldoende acht, de regeering bereid is hem er meer te zenden. Het land, waar die operation gevoerd worden, levert de grootste moeilijkheden op. Het gevechts terrein is overdekt motv dik struikgewas, terwyl om dat te bereiken, een groote uit gestrektheid, van allen plantengroei en water ontbloot, moest worden doorgetrokken. Onder die omstandigheden is het dus te begrijpen dat kolonel Swayne na epn verwoed gevecht gemeénd heeft te moeten terugtrekken, en het.valt niet te ontkennen dat nog langdu riger pogjngen en veel ’meer troepen noo- dig sullen zyn, dan aanvankelijk gedacht wnri. b'jj Verspreide Berichten. Duitschland. De houder van een patentbureau te Dres den, de ex-offleier Winter, is veroordeeld wegens bedrieglijke handelingen ten bedrage van meer dan honderd duizend mark, tot vyf jaar gevangenisstraf. - Een kwartiermeester te Karlsruhe van het regiment gardedragonders, die op een der stadspleinen te paard over een bank heensprong waarop kinderen zaten, zoo- Furio 1 zei Irida eensklaps, Furio sprong op. Myne schaar is gevallen Hier is zij, zei Furio terwijl hij ze haar met een gloeiend gelaat aangaf. Irida nam de schaar, zag hem aan en zij bij zichzelf: Zon derling! Dwaas! voegde tante er bij, die hem ook aankeek. Riconovaldo viel terstond in Lieve jongen en gaf hem een zoen. De beide oude perkamentrollen hadden een ne derlaag geledgp. Men doelt mede, dat vanwege den Minister van Binnenlandscbe Zaken een onderzoek wordt ingesteld naar het langdurig staan ven vrouwen in magazijnen en winkels. Het voornemen schynt te zyn om daaraan, zoo, inogclyk, van regeeringswegc een einde te maken. De „Temps" is omtrent het wetsvoorstel tot scheiding van Kerk en Staat van oordeel dat de opzegging van het Concordaat een bron zal zyn van groote conflicten, waarvoor Frankrijk juist door dit verdrag met den Paus een eeuw lang bewaard is gebleven. Daarom is het begrijpelijk, dat het radicaal ministerie uitstel van behandeling wenscht, gelijk nu is toegestaan door de verzending naar een commissie. De heer Combes on dervindt, hoe lastig het is als minister maat regelen toe te passen, die men als partyman, zonder veel nadenken, als noodzakelyk en dringend heeft aanbevolen. De zaak ware anders wanneer in Frankrijk het beginsel van Cavour kon worden toegepast: „De vrye kerk in den vryen Staat”. Maar in Frankryk zou het radicaal civiel bestuurde kerk aan politie maatregelen onderwerpen, welke onvermydelyk tot allerlei botsingen moeten leidan en tot een heftige» godsdienst stryd, ten koste van de verdraagzaamheid en den nationalen vrede. De Fransche staatsraad zal, ingevolge de beslissing door de ministers in hun jongste vergadering genomen, moeten oordeelen in hoever de bisschoppen die een petitie aan de regeering ondertoekenden om de zaak der congregatiën te bepleiten, zich schuldig ge maakt hebben aan eer. handeling in stryd met de bepalingen van het concordaat. Het is zeker dat zy, die zich van onderteekening onthielden, het voorzichtigst geweest zyn, wyl het Vaticaan herhaaldelyk den Franschen geestelijken de onderworpenheid aan bet werelklyk gezag tot plicht gemaakt beeft. De ministers hebben eveneens besloten den kardinaalaartsbisschop van Autun, Per- raud, uit te noodigen sommige door hem op den kansel gebezigde uitdrukkingen in’ te trekken, daar b.v. de qualifleatie van het kabinet als een „ministerie dat oorzaak is van algemeen zedenbederf”, in den mond van een hooggeplaatst en door de regeering bezoldigd geestelijke al zeer misplaatst is, De aanvragen om autoiisatie der congrega tiën zullen niet aan de Kamer van afge vaardigden ingediend worden, voordat er een commissie is benoemd om de aanvragen tot vereeniging te onderzoeken, welke commissie tevens met de aanvulling op de wet van 1 Juli 1901, onlangs door Combes ingediend, in handen, alle bovenbedoelden autorisatie- aanvragen zal behandelen. In stryd met wat het Italiaansche blad Voce della Verita onlangs beweerde, blyft de stadhouder van Elzas-Lotharingen aangees- van overwicht en bescherming, dat hem iets edel moedigs geeft en waarop hij tro’sch is. En zoo ken ik ook niets lievers dan de manieren eener deftige dame, die een klein meisje aanneemt, wan neer zij met een jongen van haar leeftijd gearmd loopt. In die beide gevoelens ligt de kiem eener deugd, die hoe eerder hoe beter ontwikkeld moet worden En juist op die wijze geloof ik dat de ontwikkeling van sommige verkeerde begrippen tegengehoud :n wordt, omdat de verbeelding, aan zichzelve overgelaten, eene groote vaart neemt, en de knaap die zich zelf eene voorstelling van de vrouw maakt, bet negen- ran de tienmaal ver keerd doet. Gemeenschappelijke opvoeding dat is mijne leus. Als men ouder wordt, gaat men uiteen en verliest gaandeweg de juiste herinnerin gen aan de schoolkameraadjes; maar al die blonde hoofdjes lossen zich in een enkel, steeds dierbaar beeld op en te midden der levensstormen groeten die kleine handjes ons uit de verte. Ik heb als knaap op straat eens een jongen, die veel sterker was dan ik, geschopt, omdat hij mijn nichtje aan de haren trok, terwijl ik haar naar school bracht en ik zweer u, de herinnering daaraan heeft mij er later voor behoed ooit dergelijke baldadigheden uit te voeren. Wat zegt gij er van Hier zweeg hij en zag Candida aan maar deze hield het hoofd zóó voorover dat hij haar niet in bet gelaat kon zien. Juist 1 zei zijne zuster lachende, en sloeg hem op den schoudertante bleef zwijgende oude man lachte zoo als gewoonlijk welwillend toestemmend en bromdeJaer ia wel iets van aan De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. leelneminq in len iburg gewaarborgde waarin zeker 1.000 Mark n worden. 1 voordeel biedende het plan slechts de volgende is eventtieel Mark. 16 prijs ÜIO 000 M. 56 prijz. Rnnn 02 prijz. 56 prijz. 4 prijz. ^15OOM. 12 prijz. a 1000 M. 30 prijzen il 200 M. 20 prijzen u 250 M. 77 prijzen i 200 M. 53 prijzen 169 M. 89 prijz. 150, 148, 115, 100 M. 82 prijz.H78, 4% 21 prijzen. Ie klasse bedraagt e kl. tot '6.000 M., ie 4e tot «5000 M., Ie 6e lot 75.000 M en met de premie 1.000 Mark. dring, die officieel Den volgenden morgen nam Candida haar broeder ter zijde en zei op liefderijken toon tot hem .- Waarom wordt gij altijd zoo verlegen als Irida u aanziet of met u spreekt Waarover hebt gij u tc; schamen? Dat is niet goed; wie weet wat zij van u denken zal. gij zult haar in den waan brengen dat gij slecht zijt, want alleen slechte knapen schamen zich. Gij moet wat meer op uw gemak zijnzij behoort immers tot de fa milie, zij is uwe schoonzuster en met nadruk zy kon uwe moeder wei zijn. En nu komt het ook niet fe pas dat gij de menschen zoo aanstaart, alsof gij nog nooit iemand gezien hadt, zoo zat gij haar gisterenavond aan te starengij moet haar beschouwen als eene zuster, waar gij altijd mede omgegaan hebt, en u tegenover haar net gedragen ah tegenover mij. Telefoon ïo. ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1