1 ;t, ITS. Mr EREN D. No. 8944. VïcHirs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. rood. Zaterdag 1 Nove: er 1903. Bullenlandscli Overzicht. 9 4 FEUILLETON. Laarzenmagazijn 30 e Kleiwegstcog. en lolfels 4N LOON. VSCll S, 41ste Jaargang. van s Goedkoop. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep inidd. tel. de Ansicht- Ï.G. Verspreide Berichten. !t Zn. Good» andelaar een dsche uitgave SN-on KINDER Gasfitter. koop ön en 25 reet naar ;È.w. Zoölogen, Ier toezicht or FEB. he Diergaarde. 45 Cents te deel zyn WIIINJIE COURANT jt”, Haarlem meten wetl te opengesteld, n te allen tijde Telefoon Ao. #2» De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.SÏ5, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. Novelle. t per jaar on- die hem aan i’ hem op te zigers worden maal komen en in Arabië, 8, Birma, Ma- hooïdtekst it haHmaande- he tijdschrift t pit de Be- (ving een er >m de Aarde, Heer E. T. dra Kuiper in ht der Ven- hap maakt, ummer is r(/7s lluntreerd eigen photo- hlsche op na- Want Chamberlain is een der menschen in wiens borst twee zielen wonende radicale, somtijds democratische Chamberlain, de vriend van den kwaker en vrjjhandelaar John Bright en van den schoolhervormer George Dixon en de Tory Chamberlain, die droomt van een Engelsch tolverbond, die bloedige oorlogen aanstookt, en vóór de Education-bill is. Veel kan hij in ZuidsAfrika doen, wanneer hjj er niet heengaat als de Napoleon, die Göuld afbeeldt in de Westm. Gazette, maar als de bnrger-m nister die poogt een onge lukkig en verwoest land hulp en bescherming te brengen. Maar daar is niet veel kans op. En in Afrika vertrouwt men het doel der reis heele- maal niet. Gns Land, het orgaan van den Afrikaander Bond, zegt„Chamberlain’s reis zal wel ten doel hebben de heerschappij van Downingstreet over de binnenlandscbe aan gelegenheden van Zuid-Afrika to bevestigen, en de invoering van het zelfbestuur in de nieuwe kolonies uit te stellen.” Telefoon Aio. IU ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. en prijxen. j en volkomen garantie, (FORNUIZEN, (ENTEN, gere- JASBALLONS. rijzen. res voor GAS- [EDEN. voelde hij welhij was uiterlijk en innerlijk ver nietigd. En dat alles voor Candida, voor dat meisje zonder gevoel en zonder vrouwelijk schoon, zoo onbeduidend, onbehagelijk en hoogmoedig... Hij haatte haar. O mijnheer Riconovaldo I hoorde hij eensklaps uitroepen, terwijl hij in gedachten ver zonken zat. Hij keerde zich om en zag eene dienstmaagd; eene oude getrouwe, die al twintig jaar in dat gezin diende. Ik zoek u al twee uren lang, vervolgde zijen reeds sedert verscheidene dagen heb ik u wat te vragen mag ik De jongeling knikte toestemmend. Iets dat ik hoe langer hoe minder begrijp, hoe meer ik er over nadenk en dat gij alleen mij kunt verklaren. Wat is het? Maar gij moet terstond met mij raedegaan, want er is geen tyd te verliezen. Riconovaldo stond opde oude vrouw liep vooruit en bracht hem naar de villa, de trap op, opende de deur v&'n de kamer van Candida en zei Ga binnen. Hij keek verbaasd. Ga binnen, ga binnenals wij hier niet binnengaan, kunt gij mij niet begrijpen De jonge man kwam binnen en keek rond, het was eene hoogst eenvoudige kamer, met kale muren, een paar stoelen en een tafeltje voor het raam met eenige boeken. De oude sloot de deur, ging midden in de ka mer tegenover Riconovaldo staan, en begon op geheimzinnigen toon: Men kan er bij schreien. Als een wanhopige Lieve hemel, neen zoo erg niet, men stort er eenige tranen bij, zooals men er zooveel stort. Kijk dan eenser moeten teekens in zijn lees hier eens. En zij wees hem een toege vouwen blad waarop met de nagels schrappen gemaakt waren. Riconovaldo las voor zich zelf Miss O Neil was een lang, mager, hoekig meisje, dat afgemeten en stijf als een automaat liep En nu hier. t Leelijk tot in hel belachelijke, was zij zooals men kan nagaan, volstrekt niet verwend. Steeds omringd door eene ijskoude atmosfeer, was zij altijd verlegen en zenuwachtig, als iemand die zich onder kwaadwillige, spottende blikken be weegt En hier Gij kunt niet begrijpen wat ik arm kind lijd, gij kunt het onmogelijk weten I Ver beeld u dat ik alleen op de wereld ben, veel meer alleen dan een ander, omdat ik leelijk en onbe hagelijk ben, veroordeeld om altijd alleen te zijn, zonder genegenheid, zonder echtgenoot, zonder kinderen 1 En ik zou zulk eene goede moeder geweest zijn, weet ge Sibylla, zulk eene teedere moeder 1” Riconovaldo werd onder het lezen geheel van zijn stuk gebrachttoen hij geëindigd had, sloot hij het boek en bleef in gepeins verzonken. (Wordt vervolgd.) Di Rjjksdag heeft een eind gemaakt aan het proven van de uiterste agrariërs, door een foorstel van Herold aan te nemen, strek kende om eens voor goed alle voorstellen van Wangenheim c. s. betreffende de invoe ring jian minimum-rechten voor andere arti kelen dan granen, vee en vleesch te ver werpen. Wangenheim had juist een heftige redevoe ring gehouden om ook de vaststelling van minimum-rechten voor tuinbouwvoortbreng- selen te verlangen, toen Herold, van het centrum, onder groote beweging, leukweg verklaarde„Ik stel voor, om op grond van art. p2 van het reglement van orde ten aan zien van de voorstellen van Wangenheim by alle verdere posten tot de orde van den dag over te gaan.” Hahn, de trouwe kameraad van Wangen- heinjf stoof op, om de puntjes nog eens op de i te zetten. Gy allen, zoo riep hy uit, hebt er het dringendste belang by, om juist de wajfmoezeniers te beschermen want deze mensenen uit den middenstand vormen een belangrijke kern voor het leger en een bol werk tegen de sociaal-democraten Dadelyk werd gestemd, en het voorstel van Herold ging er met een verpletterende meerderheid door. Zelfs de conservatieven stemden byna als één man tegen Wangenheim. - Dfl Ueber-Agrariër zyn dus door hun vroe- Onderwys heeft aan de goedkeuring ^^-^ndgenooten, de conservatieven, ver- np.n MiniRtftrraa.d ondfirwornsn fi«n ont- r i n tt loochend. Ook de Kreuzzeitung is om, en stuurt aan op een compromis met de regee- ring. Mogelijk zal dus nog de derde lezing van het ontwerp de overeenstemming en ver zoening tot stand zien komen, omdat de gematigde agrariërs hoe langer hoe meer inzien dat een half ei beter is dan een ledige dop. JN De Fransche Regeering beeft den cleri- calen een nieuwe ergernis bereid, een ver dere wijziging van de zoogenaamde wet- Fafföux, thans met betrekking tot het byzonder middelbaar onderwijs. De Minister van T J van den Ministerraad onderworpen een ont werp, waarbij alleen Franschen toegelaten worden als leeraren of leeraressen, na vol doend examen. Kloosters -die niet erkend zyn, mogen geen middelbaar onderwijs ge ven. Aan de bestaande scholen wordt een tyd van 4 jaren gegeven voor het aanstel len van het wettelyk bevoegd personeel een uitzondering wordt gemaakt voor lee raren boven 40 jaar, die ten minste 5 dienst jaren hebben. Tevens wordt een ingrijpend Staatstoezicht ingesteld, dat, zonder zich metb het onderwijs te mogen inlaten o. a. de bevoegdheid krijgt de schoolboeken en het schriftelyk werk der leerlingen in te zien. De Fransche Senaat hervat de beraad slaging over de interpellatie betreffende de sluiting van geestelijke scholen. Clémenceau houdt een heftig requisitoir tegen de congregaties, wier onderdrukking hy rechtvaardigt. De werktuigen van de theocratie, zegt hy, belemmeren ons op onzen weg, wij willen ze vernietigen. Met 158 tegen 98 stemmen neemt de Se naat vervolgens een motie van vertrouwen in de regeering aan. Duitschland. In Hannover zal binnenkort een oproe ping gelanceerd worden voor de oprichting van een gedenkteeken voor Bennigsen. Reeds zyn verschillende bedragen toege zegd, tot een totaal van twintig duizend mark. Eergister in den voormiddag heeft de Deensche kroonprins met den keizer, zyn gastheer, te Kummersdorf schietproeven met het kanon bygewooud ’s avonds at hy weer by de keizerlijke familie en gistermiddag zou hy te Kassei zyn huzarer.regimen^ in- specteeren, de nieuwe kazerne bezoeken en deelnemen aan een diner in het officiers- casino, waarna hy in de hofopera de voor stelling van „Der Wildschutz” bijwoont om dan te soupeeren by den commandeerenden generaal en te middernacht de terugreis naar Berlijn te aanvaarden. Dat is een uitstapje met keizerlijken rijk dom van verrichtingen Het heet, dat de keizer zelf don spot heeft gedreven met het krantbericht, dat de positie van Von Bülow geschokt was en generaal Von Hahnke hem zou opvolgen -Is rykskanselier. Zondagavond vroeg hy aan tafel by Von Bülow aan den generaal „Weet ge al, dat ge Von Bülow moet op volgen P” By de herstemming te Rudolstadt voor den Landdag hebben de sociaal-demecraten gezegevierd over de vrijzinnigen, zoodat acht Landdagzetels nu door sociaal-demo craten bezet zyn. De groothertog van Hessen-Darmstadt die onlangs van zyn vrouw gescheiden is, gaat voor verzet voor een maand of drie naar Indië, zal er de gast van den onder- voorbeeld, zoodat de regeeringsfracties die acht zetels óók zullen verdoelen, in de reeds vastgestelde verhouding. Abt Pichon, door de rechtbank te Quim- per veroordeeld tot twee dagen gevangenis straf met opschorting, wegens deelneming aan een samenscholing, is in hooger be roep van het parket, door de rechtbank te Rennes veroordeeld tot een maand gevan genisstraf, óók met opschorting. ;De burgemeesters van de elf gemeen ten van het Bretonsche kanton Plabaimcc, hebben collectief geprotesteerd by den pre fect van Finistère, tegen het rondschrijven aangaande het verbod van het gebruik van het Bretonsche dialect by het godsdienst onderwijs. 16) Om Irida eene verrassing te bereiden had men haar niets gezegd van de komst van haar man en Furio wist er ook niets vanom zes uur had tante hem naar eene naburige buitenplaats gezon den om een brief te bezorgen, en terug komende zou hij zijn broeder, buiten zijn weten reeds te huis vinden. Riconovaldo, die op de jacht geweest was, wandelde somber en verdrietig in den tuinhij had nog nooit in zyn leven zulk eene vernedering ondervonden als die, welke Candida hem kort te voren op de trap, en de voorafgaande dagen, op elk uur meedoogenloos, hardvochtig, en openlijk had aangedaan. Er bleef hem geen twijfel meer over, zij vond hem een dommen, slechten, verwaanden, brutalen jongen, zooals hij was, in een woordhij had het wel altijd gevoeld, en bij zijne geboorte was, zooals dat meisje terecht gezegd had, de ziel vergeten; zijne vrienden zeiden hem lachend de waarheid, hij was de onbeduidendste man die er leefdeeen fraai model van een maneen ledepop. Schaamte, woede en ergernis hadden zoodanig de overhand bij hem gekregen dat zijn gelaat er door veranderd was en hij leelijk scheendat JjiffrouW Candida is een stil meisje niet waar? Ja, antwoordde hij, zonder te begrijpen waartoe diè vraag moest leiden. Heeft-zij volstrekt geen onaangenaamheden met de familie - Nietndat ik weet. Zij ip pok een verstandig,... ernstig meisje ik meen dat zij niet, zooals zoovele anderen, grillig van j aard iszij is altijd hetzelfde jegens de menschen, niet waar Ja, maar Verschoon mij nog een oogenbliken zij kent hier< buiten niemand behalve haar vader, hare tante, haar broeder, u en hare schoonzuster, niet waar Niemand anders. O, riep de oude na een oogenblik van na denken uit, hoe kan zij dan sedert eenigen tijd zoo veranderd zijn Maar gij zeidet zooeven dat zij altijd dezelfde was jegens alle menschen. Jegens de menschen, jamaar wanneer zij alleen is, of wanneer ik bij haar ben, niet - Maar wat doet zij dan als zij alleen is O als gij dat wistLuister I Maar voor ik verder gaweet gij dat er boeken zijn die iemand wanhopig doen schreien Waar zijn die boeken Hier is er een. Zij trok de lade van de tafel open, nam er een boek uit en gaf het hem. Geschiedenis vaq Sibylla, las hij op den omslag, het is een roman en wat zou dat Is het om erg bij te schreien Frankrijk. De geruchten, dat de minister van finan ciën Rouvier ernstig ziek zou wezen en dat zyn toestand zelfs ongerustheid zou wekken, zyn weerlegd door de hervatting door den minister van zyn drukke werk zaamheden, eergisteren. Door de. groep der progressistische re publikeinen is eergister met algemeene stem men besloten om niet deel te nemen aan de samenstelling van de commissie voor de geestelijke orden, omdat alleen door de pers bekend is geworden dat door de meerder heidsfracties slechts acht zetels ter beschik- 'king waren gelaten van de geheele oppositie. En alle rechterzyde-fracties volgen dat In een artikel in de Contemporary Review zegt generaal Botha o. a. het volgende De woorden der generaals zyn verkeerd weergegeven, hun daden toegeschreven aan onware beweegredenen, hun doeleinden on juist voorgesteld en veroordeeld. Zij hebben nooit getracht achter de vredesvoorwaarden om te gaan. Zy verlangden slechts dadelijke hulp, die de ^Boeren erg noodig hebben. Die hulp te verleenen zou het beste middel wezen om de voornemens van de Engelsche rege ring te verwezenlyken. Hulp is noodig zoo wel in het belang van het rijk als van Zuid- Afrika. Er}zal in Zuid-Afrika een bezetting worden gelegd van 70,000 man, behalve nog do 30,000 man politie. Als het volk weer ingericht en gelukkig is en het er mee goed gaat, dan kon de bezetting met 50,000 man verminderd worden. Botha verdedigt ook de houding van do generaals op hun reis door Europa, protes teert er tegen, dat de leden der deputatie niet naar Zuid-Afrika terug mogen, en pleit voor koninklijke genade voor de rebellen. Byna alle lersche leden van het Lager huis hebben thans Londen verlaten en zyn vertrokken naar Ierland, waar zy den gan- schen verderen duur der zitting denken te blijven. De Onderwijs-bill en de overige aanhangige ontwerpen boezemen hun geen de minste belangstelling in, hebben zy ver klaard. Maar zoo kofnen zy ook meteen van een mocielyke beslissing af. Immers had do Roomsche geestelijkheid hun aange maand, vóór de wet te stemmen. De voorgenomen reis van Chamberlain naar Zuid-Afrika geeft de Daily News aan leiding tot enkele scherpe opmerkingen. Het blad keurt dat plan zeer goed, „dan kan Chamberlain zelf eens zien, met eigen oogen, welke gevolgen de oorlog dien hij had aan- gewakkerd, heeft gehad. En hy kan uitstekend gemist worden, voor een tyd. Dringende koloniale quaesties, die zyn aanwezigheid te Londen noodzakelyk maken, zyn er niet. Het internationale ver drag tot afschaffing der suikerpremies zal door het parlement wel worden goedgekeurd tegen het eind van November zal ook de Schoolwet wel zoover zyn, dat de aanneming in het Lagerhuis verzekerd is. Wellicht snakt Chamberlain er naar om de debatten over dit ontwerp, dat zoo geheel in stryd is met^yn eigen godsdienstige overtuiging, te ontloopen.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1