us, n leren. Om VEHDENEING. tZn. een? LOOPING eaat ngens Zoomen, EN r, Gouda waarom zij vorden ge- rEERINfi Aïeuw®- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 18 November 1903. 41ste Jaargang. No. 8958. van BuHeiilaiulsch Overzicht. O U T, a. i maten. i LOON. nori. B 13 lGAZIJN STIK’, ste attre» van iIGDHEDEN. :aohels, 1SFOBNÜIZEN. 1 4 FEL1LLE1OX. Inzending van A <1 verten tiën tot 1 uur de.» midd. wrceel KNOT- ■kooping; te be- Wordt vervolgd.) ielen OPGAAN- en HAKHOUT, is 1903kosten Notaris G. R, te Gouda. Telefoon Ao. S9« De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IER 1902, (les de buitenplaats oordrechtschen voorzien van te opgang, ge- bevragen: S. v. 168. for van das- en aterleiding. 601IDSCIIE COURANT nOPGAANDE HAKHOUT rceelen KNOT- dot&netarief in al zijn onderdeelen wel klaar zal komen. Daarom zal een poging worden aangewend, het gedeelte van het geheele tariefontwerp, dat als een afzonderlijke ta rief wet handelt over de invoering en de handhaving van de tariefposten in ’t alge meen, dusdanig in te richten, dat daarin worden ondergebracht de gewichtigste be palingen over de rechten op voedingsmid delen, zooals deze met wederzijds over de brug komen nu nog door de regeering en de partijen van de meerderheid zouden kunnen woiflcn opgesteld. Naast deze invoerings- tariefwet zou de Rijksdag een bepaling aan- nemfen, waarbij de regeering gemachtigd worfat naar den grondslag van die tariefwet en van het andere door de regeering voor gestelde nieuwe algemeene tarief, met de andere regeeringon in onderhandeling te treden over het sluiten van handelsverdragen. Met dit gerucht verband houdende gaat er nog een tweede gerucht, volgens hetwelk de partjjen van de meerderheid zich zouden willen neerleggen by het gevoelen van de regeering ten opzichte van de tarieven op levensmiddelen, als de regeering er maar voor te vinden is het voorgestelde minimum tarief voor gerst nIthans iets hooger te stellen. Intusschen weet men te vertellen dat de Saksische regeering onlangs bij de ryksregee- ring heeft aangedrongen op een hooger tarief voortbrengselen. Hiermede zou Italië getroffen worden,‘ter wijl het bovenverlangde hoogere recht op gerst door Oostenrijk ver van aangenaam opgenomen zou worden. Ongenoegen dus vóór de beide deelgonooten in het drievou dig verbond! Dat men op een of andere wijze opnieuw ernstig bezig is te probeeren om tot een vergelijk te komen, valt overigens ook op te maken uit den stelligen toon, dien de conservatieve Kreuzzeitung aanslaat en ook de ultramontaansche Germaniavóór het sluiten van de poort moet er nog iets be reikt worden. De ultra-agrarische Deutsche Tageszeitung is onderwijl achterdochtig en boos en spreekt orakeltaal van verraad aan de goede zaak dat er gebrouwen wordt en van stoute stukken en uiterst gewaagd spel, waarvan de winst de hooge inzet niet waard is enz. t nog wel eenige dagen zullen heengaan. De cavalerie heeft hier en daar het terrein reeds verlaten en is naar het garnizoen terng- gekeerd. Te Denain, een der centra, waar de staking het eerst uitbrak, zal Maandag het werk weer opgenomen worden. En zoo verneemt men ook van andere plaatsen, dat daar weldra de her vatting der werkzaamheden algenjeen zal zyn. De rechtbank van Béthune veroordeelde Vrjjdag tot straffen wisselende tusschen 6 da gen en een maand gevangenis een 60-tal stakers,omdat zy kameraden met geweld belet hadden aan het werk te gaan. Een ander kreeg 5 jaar, omdat hy getracht had eigendommen van zyn patroon door ontplofbare stoffen te vernielen. Uit Saint-Étienne worden weer wanordelijk heden gemeld. Er had een dynamietontploffing plaats, waardoor aan de eigendommen der myn-direelie veel schade werd berokkend, en een woning van een mijnwerker, die was blij ven doorwerken, werd geplunderd. De ministerieele crisis in Spanje is geëin digd. Sagasta is er toch in geslaagd zijn kabinet opnieuw te iormeerendaarby zyn de ministers Teverga, Urzaïs, Gonzales en Villa nueva uit de combinatie geraakt en vervangen door Puigcerver, Equilior, Moret y Prender gast en Amos Salvador. Het is eigenlyk lood om ond-^m-.^Het Spaansch* ministerie wordt niet beter, wanneer Gonzales door Moret vervangen wordt, en vooral niet, wanneer generaal Weyler, do onderdrukker van Cuba, met het departement van oorlog belast blijft. Het kabinet Sagasta trad in Maart 1901 op, met het nitgeproken doel de religiehso quaestie, die toen het geheele land in beroe ring bracht, op te lossen. Dit doel heeft het kabinet niet ten uitvoer gebracht; en de afgevaardigden Silvela en Canalejas hebben dat der regeering onlangs op duidelijke en eenigszins hardhandige wyze onder den neus gewreven. Canalejas verklaarde, dat Sagasta eenvoudig het land „voor het lapje hield” tóen hy met een radicaal program optrad, met het voornemen daaraan toch geen uit voering te geven. Canalejas wees er op, dat Sagasta in den tijd van anderhalfjaar met drie totaal ver schillende regeeringsprogramma’s is opgetre den, en dat hjj die geen van drieën heeft uitgevoerd. Nadat hy in September 1901 bet decreet bad uitgevaardigd, waarby de religieuse ge nootschappen onwettig werden verklaard, onderteekende Sagasta in April 1902 het besluit, waarby alle congregaties als we'tige vereenigingen werden erkend en aan hen het bureel van politie der Regentesstraat. Hy was nog gekleed in de rood's toga, die hy aan had, voor den dienst in de kerk. De heer De Mot, burgemeester van Brussel was insgelijks in het bureel. Het nieuws van den aanslag heeft in Brus sel eehe groote opschudding en algemeene verontwaardiging verwekt. De bijzondere uitgaven der dagbladen wor den uit de handen der verkoopers gerukt. De dagbladen keuren allen den onzinnigen aanslag af. Zulke moordaanslag, zeggen zy, zal het koningstrouwe gevoel der Belgen diep schok ken. De dader is een man van kleine gestalte, zeer kaalhoofdig. Hy schijnt 45 jaar oud te zyn en d aagt een zwaren knevel- Hy droeg een bruin ruiten kostuum en een zwarten overfrak. Een groote politiedienst is ingericht voor het commissariaat der Regentesstraat, om het volk op afstand te houden en Rabino te be schermen tegen de volkswoede. Op het politiebureel scheen de pleger van den aanslag zeer kalm. In tegenwodrdigheid van burgemeester De Mot ondervroeg de heer Napels Rubino. Hy bekende op den koning te hebben willen schieten. Hy verklaarde gehandeld te hebben krachtens zyne anarchistische grondbegin- voor tuinbon wvo Bij een huis- seis. rn dfe ^tznnder Na de aankomst op het paleis verhaalde baron Goffinet den Koning de omstandigheden van den aanslag. Z. M. toonde niet de minste ontroering. Na ontbeten te hebben is de Koning met commandant Dumont in antomobiel naar het Luxemburgstation vertrekken, waar hy den trein nam naar Groenendael. Aan het station komende verontschuldigde de Kobing zich omdat hy een weinig te laat kwam. De plechtigheid in de kerk heeft nogal lang geduurd, zegde Z. M., en ziedaar waarom ik niet juist op tyd ben. Daar de rykskanselier in de laatste dagen herhaaldelyk vertrouwelyke besprekingen heeft gevoerd met de meest verschillende partijhoofden van de agrarische meerderheid in den Ryksdag, blyft hardnekkig het ge rucht de ronde doen van nieuwe pogingen om tot eensgezindheid te geraken. Onder de geruchten omtrent den mogelyken grond slag, waarop het vergelijk tot stand zou kunnen komen, is het volgende wel de moeite waard medegedeeld te wordenOn danks de wijziging van het reglement van orde twijfelt de meerderheid, of zy met het heele bezitting bestond uit eenige kleêren, zeer weinig, half versleten linnengoed, een paar boeken en een klein koffertje, maar dat alles droeg den stempel van voortdurende, goede zorg en van een hardnekkigen strijd met borstel, zeep en naald, tegen den tijd en tegen de kantoorstoelen en ta fels. Arme jongen, merkte de oude vrouw aan, men ziet dat hij slecht bij kas ismaar dat het hem niet aan overleg ontbreekt, De dochter zei in de eerste dagen dat iemand die op zijn twintigste jaar zoo bezadigd was, geen bloed in de aderen moest hebben, en dat zij niet hield van mannen die de vrouwen het werk uit de hand namen, maar nadat zij dit eenige malen herhaald had riep sij op een morgen uit; Een jong mensch dat zóó leeft heeft toch wel veel voor I Er was bijna eene maand verloopen sedert hij in huis gekomen was en tusschen hem en zijne hospita geen woord meer gewisseld dangoeden dag en goeden avond. Op zekeren avond kreeg de moeder een hevigen aanval van hare gewone kwaal, zoodat den jongeling verzocht werd of hij den dokter wilde gaan halen. Hij ging, keerde met den dokter terug en toen deze vertrokken was, bleef hij in de kamer, bij het bed staan. Het meisje moest even uit om geneesmiddelen, uit de apotheek aan den overkant, te halen en voordat zij wegging nam zij de lamp van de tafel, omdat hare moeder het licht niet kon ver dragen en zette haar aan het voeteneinde van het bed, naast den jongen man. Daarop ging zij de kamer uit; doch aan de deur gekomen maakte zij gebruik van de duisternis, waarin zij gehuld was, om haar huisgenoot aan te zien. Wat is Telefoon No. «iï A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zaterdagochtend werd te Brussel een lijk dienst gehouden voor de nagedachtenis van de overleden Koningin. Na afloop van den dienst, toen de rijtuigen in de rue Royale aankwamen, loste een kerel drie revolver schoten op het derde rytuig met de adjudanten en hofdames. Niemand werd gekwetst. De gendarmes voerden onmiddellyk een charge uit op de menigte en namen het individu gevangen, dat vervolgens gebracht werd naar de gang van de Brusselsche bank. Hy werd daar dadelyk verhoord. Hy verklaarde Robini te heeten en Italiaansch onderdaan te zyn. De menigte hoopte zich in grooten getale voor de bank op en hield niet op met roepen: „A mort!” De Italiaan werd in een door gendarmes omstuwd rytuig naar het nabyzynde bureau van politie gebracht, gevolgd door een ontzaglijke menigte die nog steeds B A Mort I Leve de Koning I” schreeuwde. Toen het rytuig by het politie bureau aankwam, moesten de bereden gen darmes een charge uitvoeren, om de men- schen voor het bureau weg te krygen. De identiteit van het individu die op de rijtuigen in den koninklijken stoet heeft ge schoten, is vastgesteld. Hy heet Rubino en is kantoorbediende. Hy is in 1859 te Binardo by Napels ge' oren en woont te Brussel in de rue des Bouchers No. 21. FC zoeking in zyn woning heeft men een valies ontdekt met brieven en andere voorwerpen, die in beslag zjjn genomen. Men heeft de revolver nog niet gevonden. Het parket nam Rubino in verhoor. Aan de telegrammen in het Handelblad van Antwerpen ontleenen wy nog de volgende bijzonderheden omtrent der. aanslag op het leven van koning Leopold. De rouwdienst was te twaalf uur afgeloo- pen, kort daarop had de aanslag plaats. Ru- bine loste drie schoten op het derde rytuig, waarin gewoonlyk de Koning is gezeten slechts by uitzondering bad Z. M. thans in .het eerste rytuig plaats genomen. De eerste kogel vloog over het rytuig, de tweede verbrijzelde het raam van het portier en de derde vloog voorby het aangezicht van graaf d’Oultremont. Op het oogenbiik dat de gendarmen hem uit de handen van het volk haalden, riep Rubino uit: „Ik was ongelukkig, toen ik zooveel rijk dom zag voorbijrijden De rest zyner woorden ging verloren in het gerucht. De heer Willemaers, procureur des konings begaf zich onmiddellyk na den aanslag naar de schoone oogen en fraaie stem, had zij nog een aangenamen lach en een trek van hoffelijkheid in hem ontdekt. Eens op een avond stonden zij samen voor het venster en zagen naar buiten het was donker, het regende en men zag geen levende ziel. Op eens verscheen er beneden op straat een schel, flikkerend licht; het waren de fakkels der Broe ders van Barmhartigheid. Welk een sombere avond I mompelde het meisje en ging met den rug naar het venster staan; het is een van die avonden, waarop men lust zou krijgen in te slapen om niet meer te ontwaken Hebt gij dat gevoel nooit gehad De jongeling glimlachte en zeiGij hebt uwe moeder noghoe kunt gij u zulke denkbeel den in het hoofd halen En hobt gij die niet meer Ik heb niimand meer. Het meisje ontroerde door den toon waai op hij die woorden sprak, zag hem aan en zei zacht Dat zou ik nooit geacht hebben. Na eenige oogenblikken vroeg zij weder Hebt gij ook geen broeders Neen. Gij zult wel vrienden te Florence hebben. Ook niet. Maar hoe kunt gij dan leven zonder iemand lief te hebben En wie zegt u dat ik niemand lief heb Op vele plaatsen is in Frankryk de arbeid in de mynen reeds geheel hervat. In het bekken van Pas-de-Calais ontbreken nog maar 3 4000 arbeiders op het appel. Te Noeux- les Mines is alleman weer aan het werk. Men is begonnen met het weder aansteken van de cokes-ovens op het werk, waarmee dat vroeg zij verbaasd aan zich zelf. Het licht, ’t welk zijn gelaat van onderop bescheen, gaf daaraan zulk een nieuwen glans en zulk eene levendige uitdrukking, dat hij geheel veranderd scheen. Hij lijkt nu mooi, voegde zij er bij en ging de trap af. Toen ze weer boven kwam, begon zij te praten en zag hem aan. Het was laat eer zij scheidden en zij herhaalde bij zich zelveEr is eigenlijk niets moois aan hem behalve zijne oogen en zijne stem. Zoo veranderde hij gaandeweg in hare oogen, nu eens door de uitwerking van het licht, op een zeker punt geplaatst, dan weder door eene onge wone houding, of door den klank van een bij zonder woord en wel zoodanig dat hij haar na twee maanden niet meer de zelfde van vroeger toescheen, dien ze eerst met onverschilligheid ontvangen en niet zelden met minachting be schouwd had, De moeder werd at en toe ziek en dan ging hij telkens den dokter roepen en bleef bij het bed zitten, als de dochter uit moest. Zoo ontstond er eene zekere gemeenzaamheid tusschen hen en be gon de oude vrouw scherp toe te zien maar toen zij niets verontrustends bespeurde sloot zij de oogen weder. Zij dankte haren huisgenoot her- haaldelijk voor zijne goede zorgen en sprak vol ingenomenheid over hem met hare dochter. Ein delijk zaten zij eiken avond met hun drieën rond om het werktafeltje te praten de moeder vertelde meestal buurpraatjes, de jongeling sprak over zijn Palermo en het meisje over beuzelarijtjes, enkel om toegelachen te worden en haren hoorder in de oogen te zien, terwyl hij haar aanzag. Behalve 3) Maar deze was haar den eersten keer dat zij hem gezien had. zoo bedaard, zoo ingetogen, zoo eenvoudig yoorgekomen, dat zij, na eenige aar zeling er in toegestemd had hem de kamer te verhuren. Ds dochter van haar kant had er niet op aangedrongen, noch den wensch geuit dat hij, liever dan een ander, in huis zou komenen ook uit dien hoofde had zij er in toegestemd. Er is niets bijzonders aan hem behalve zijne oogen, had de dochter gezegd, den dag toen hij in huis kwam. Het was «en huisgenoot die weinig last be zorgde tegen negen uur ’s avonds kwam hij thuis, zei goeden nacht en ging terstond naar bed, en morgens bij het opgaan der zon, was hij reeds de deur uit Als hij uitging of te huis kwam, maakte hij niet het minste gedruischmen hoorde nauwelijks zijn stap en nimmer zijne stem. Als moeder en dochter op de kamer kwamen om zijn bed op te maken vonden zij altijd alles op de zelfde plaats, waar zij het den vorigen dag gezet haddenhet was alsof er niemand in de kamer geweest was. Er lag geen stof op de meubels, zijne kleêren waren uitgeschuierd en opgevouwen zoodat zij bijna niets te doen hadden. Zijn ge-

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1