oting O QUB YïBDEBIB cao No. 8961 Vrjjdag 31 November 1903. ;esteld. BINNENLAND. ar 1 Ai’eMWS- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. joucLa- e/t Bullcnlandsch Overzicht. FEUILLE'IOA. lllec.1902. OO Prijzen. 41ste Jaargang. van Inzending van Advcrtentiën Int 1 uur det» midd. incl. de Ansicht- rist”, Haarlem 1 bel „Ver- it 103. Verspreide Berichten. regen a.nslui- Zn. Gouda. id gratis. het Rijks Inter- jjde opengesteld, den te allen tjjde ring serel i bflSWART- Kleiweg E 85 belebunrt B 4. sen. J. LANG DE BOER Lzn. l'DEN BERG, )0M, Bodegra- de Echte n, tesameie igen in den ntam des vemardigd t wereldbe- bra Stoll- pHgftuSjM a 0.35 x>r Neder- Geld.) an Zelhem, in Hengelo (Geld.) Iden. Iden. Iden. Iden. by wederver- Frankrijk. Door den ministerraad is gisteren aan don titularis van financiën verlof gegeven tot in diening van een wetsvoorstel, bedoelende de verhooging van de tegen wjjnvervalsching bedreigde straffen. Het voorstel-Roche, waarby aan do mynmaatschappyen wordt opgelegd de ver plichting aan het geheele gesalarieerde per soneel een aandeel in de winst toe te ken nen, is door de Kamer verwezen naar de commissie voor het mijnwezen. De minister-president Combes bestreed de gevraagde dringend verklaring voor een voor- stel-Tournade, bepalende, dat voor de ver- dchandelaar een 'andsche uitgave 1.01 IMIIE COURANT. Een buitengewone Staatscourant te Bloem fontein kondigt de opheffing van de krijgs wet af en stelt daarvoor in de plaats een dergelyke verordening als in Transvaal is afgekondigd. In een bygevoegde memorie wyst de gouverneur erop dat de permits blyven bestaan, maar getracht zal worden het stelsel zoo weinig mogelyk lastig te maken. In het Lagerhuis vraagde de heer La- bouchere of de Regeering eenige belofte had afgelegd voor of een wederzydsche overeen komst aangegaan met eenige buitenlandsche mogendheid betreffende China of wel belof ten had gedaan aan of ee i overeenkomst had gesloten met eenige buitenlandsche mo gendheid betreffende de Middellandsche Zee of eenig daaraan grenzend gebied, van welke beloften of overeenkomsten het Huis geen kennis droeg. De onderminister van buitenlandsche za ken, lord Cranboine, verklaarde dat hy daaromtrent niets kon zeggen; jeder ander antwoord zou in stryd zyn met het algemeen belang. Senator Spooner deelde in een redevoe- Milwaukee mede, dat President Roo- waarschijnlijk in Maart van het vol- Jwar een buitengewone zitting van het Amerikaausche Congres zal bijeenroepen, om belnngryke wijzigingen in de tariefwet te brengen. Do President zou wenschen, dat een tariefcommissie wordt benoemd met de opdracht in het buitenland de handelsloe- standen te onderzoeken en op grond van dit onderzoek wenschelyk gebleken wijzigingen in de tariefwet voor (e stellen. Telefoon De Citgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF (.ENTEN. igt per jaar on- n, die hem aan wr hem op te eizigers worden ste maal komen itsen in Arabië, diê, Birma, Ma- De hoofdtekst dit halfmaande- tsche tijdschrift laat uit de Be- rijviuy eenrr om de A arde, de Heer E. t’. nstra Kuiper in acht der Ven- schap maakt. nummer is rijk elllustreerd tr eigen photo- phleche opna- kiezingen door den Senaat ook het algemeen stemrecht behoort te worden ingevoerd. Duitschland. De „Köln. Ztg.” meldt nu dat de oprich ting van een Katholiek-theologische faculteit aan de hoogeschool te Straatsburg, een vol dongen feit is: reeds is in beginsel een ver gelijk tot stand gekomen tusschen de Duit sche regeering en bet Vaticaan, zoodat nu beraadslaagd moet worden over do détails. Over de persoonsquaestie wordt reeds spoedig te Berlyn van gedachfen gewisseld. Ook te Bissen is het nummer der „Vor- wlrts” met het opzienbarende artikel over den kanonnenkoning Krupp, in beslag ge nomen. Volgens mededeelingen van bet „Ver band der duutgeben TStraszej)Qah|| qn(l J<|e(n- bahnen-Verwaltungen” zyn er in het vorige jaar op de lynen van 110 Duitsche tram- wegmaatschappyen 508 personen ernstig en 195 deodelyk gewond op oen wagenlengto van 260,626,490 kil. en 825,022,430 reizigers, terwijl Berlijn de kroon spant uit een oog punt van veiligheid, voor du reizigers zoowel als voor de voetgangers. Groot- Bhittannie. Ook by zyn tegenwoordigen gastheer, lord Lansdale, brengt keizer Wilhelm een groot doel van zyn tyd door met het JachfverwMÏ*1 Vermoedelijk vertrekt de keizer heden van 1 Lowther Castle naar Dalmeny, waar hy bij Jord Rosebery het tweede ontbyl zal gebrui ken. Nog heden gaat de keizer te Queens- ferry aan boord van de „Hohenzollern”. In de lersche groep in bet Lagerhuis is weder oen scheuring gekomen de eigen lijke Parnellgroep is gereconstrueerd onder Healy. jaar voor per- ■n K. M. 1, i verkrijgbaar DE VISCH- elk gekookt A voor da- selepels van olate) Als geval van gebruiken, oate H. n.. relrlo-m Vo. S» A I) V E 11 TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groot? letters worden berekend naai plaatsruimte.. klerken zag hij nog minder op arbeidzaamheid en goed zedclijk gedrag, dan op bijzondere ver- eering, bescheiden manieren en onderdanige woor den, en daarom had Albert hem nooit zeer aan gestaan, die gewoon was zwijgend te gehoorzamen, hem strak te groeten, en te eerbiedigen zonder te buigen. De andere klerk, (zij waren met hun beiden) stond hooger in zijne gunst, en dien ver trouwde hij bij voorkeur buitengewone werkzaam heden toe, waai aan kleine toelagen boven het karige maandgeld, verbonden waren Die was onderdanig, vriendelijk, buigzaamhij voorkwam met bewonderenswaardige vlugheid elk zijner wenschen weerkaatste met de getrouwheid van een spiegel elk zijner glimlachjesherhaalde ge lijk een echo, het laatste woord van alle zijne gezegdenkleedde zich met eenige zwier droeg niet van die kaalgeborstelde, versleten jasjes en pantalons zooals -Albert, di als door een wonder in elkaar schenen te blijven hangen en den advo caat voortdurend de karigheid der bezoldiging en de armoede van den bediende voor oogen hiel den. Die een was openlijk en werkelijk de uit verkorene en daarom mocht Albert hem niet lijdenniet uit afgunst over die voorliefde, want daar was zijn gemoed niet toe in staat; maar om het boosaardige vertoon, ’t welk hij van zijne voorrechten maakte, metdat eeuwigdurende, wel willende, beschermende glimlachje, dat nog on verdraaglijker was dan zijn hoogmoed Hij was eenige jaren ouder dan Albert, heel mager, altijd fatterig gekleed, druk, praatziek en vermoeiend. Het was een regenachtige morgen in het laatst Uit Duitsche bladen blykt, dat de rechter zijde by de tariefwet gereed is, by te trek- --reg; CT’Wr-'tfB 1 Regeering fdtelftk de over winning heeft behaald. De agrariërs en conservatieven beginnen in te zien, dat zy wel de voorstellen der commissie kunnen aan nemen, maar dat zy daardoor niets verkrij gen. Want‘de Regeering wil niet verder -gaan, dan het ontwerpen de rechterzijde moet kiezen tusschen een half ei en een leegen dop. Als éoncessie eischt thans de meerderheid, dat waar de graanrechten ep vleeschrechtep niet zoo hoog worden als zij gehoopt had, ook de industrie minder zal worden ge protegeerd en dit schynt de Regeering wel te willen toegeven. De rechten op nyverheidsproducten zyn zoo hoog, zegt de Voss. Ztg., dat zy best een vermindering met 25 A 30 pCt. kunnen lyden zonder dat dit nog „vrye handel” beteekent. De Regeering had die alleen voorgesteld om gelegenheid te hebben by het sluiten der handelstractaten een aanmerkelijke begun stiging te kunnen toestaan. De Voss. Ztg. noemt deze handelwyze der meerderheid „een weinig schitterende terug tocht”. Want zy heeft niet bet minste bereikt van wat zy op den voorgrond had gesteld en kon het Regeeringsontwerp even goed onvoorwaardelyk hebben aangenomen. Deze terugtocht is voornamelijk het werk van de centrumspartyhet centrum is de regeerende party. En zoo zullen dan by de verkiezingen in Juni de liandelsverd ragen en de tolrechten tot nog heftiger stryd aanleiding geven de agrariërs bestryden het centrum, en beiden worden bestreden door de linkerzijde. De nationalistische partij, die er by de jongste verkiezingen zoo slecht afkwam, schynt bedreigd te worden door een derge lyke scheuring als die welke het ontslag van Franqois Coppée en verscheiden andere leden van de „Ligue de la patrio franqaise” ten gevolge had. Het gerucht gaat namelyk in de couloirs der Kamer, dat een scheuring op handen is in de nationalistische groep in het Parle ment, naar aanleiding der jongste verkla ringen van Jules Lemaitije ten gunste van een plebiscit. Men zal zich herinneren, dat de party der nationalisten dezelfde is, die indertijd onder Boulanger veel van zich deed spreken, die zich vooral liet gelden by de affaire-Dreyfus en wier voornaamste aanvoerders zyn Coppée, Lemaitre, Mercier en Cavaignac. Breekt er werkelyk een scheuring uit, dan zal hot spoe dig met de nationalisten gedaan zyn. Wy maakten gisteren melding van het besluit van de Fransche koloniale Kamer commissie en bjj monde van haar president Etienne den Minister Delcassé te verzoeken het met Siam gesloten tractakt in te trek ken of te trachten belangrijke wijzigingen te verkrijgen. De Minister Delcassé heeft den heer Etienne geantwoord, dat hy niet voor nemens was aan het verzoek van de com missie te voldoen en het tractaat voor de Kamer zal handhaven. De Regeering, dus beweerde Delcassé, had in de tegenwoordige omstandigheden slechts de keus tusschen een verdrag met Siam of eep krachtig optreden in Frankryk’s belang wilde hy het eerste kiezen, aangezien de loyale uitvoering van het verdrag voor Frankryk groote voordoe* len zou opleveren. Er komen nu ook verdedigers van het tractaat in B'rankryk opdagen. De quaestie schynt dus te staan, dat de koloniale' com missie wat nationalistisch is, grypen wil wat het krygen kan, zonder zich aan eenig recht te storen. Delcassé schynt inderdaad aan Siam wat toegegeven te hebben, om aan de gespannen verhouding een eind te maken. Hy acht dit meer in Frankryks belang. Er zou nu by de behandeling van bet tractaat - Daarop kuste zij Albert weer, liep snikkende de andere kamer in, keerde haastig terug, en hield met beide handen den boezelaar op. struikelde en viel neder. Op datzelfde oogenblik vertoonde de moeder zich in de deur Albert scheen buiten kennis en staarde b’eek, met slap neerhangende armen op Julia, die roer loos op de knieën lag met het hoofd tegen hem aangeleund terwijl op den grond om hen heen stukken brood en vruchten verspreid lagen die zij bij het nederzijgen had laten vallen VI. Het kantoor waar Albert werkte stond in eene der nauwste straten van Florence. Er werkten behalve hem nog drie of vier jongelieden, procu rears en klerken, met wie hij weinig omgang had, •daar hij geheel in karakter en gewoonten met hen verschilde. De advocaat wien het kantoor toebehoorde, was een man van omstreeks vijftig jaar, met een streng uiterlijk, barsche manieren en kort van stof; maar naar men zeide goed en rechtvaardig en somtijds Zelfs vriendelijk jegens zijne onderhoortgendoch onder voorwaarde dat zij hem nimmer tegenspraken en als hij eenig onrecht jegens hen gepleegd had, afwachtten tot hij het uit eigen beweging weder goed maakte, zonder hem lastig të vallen met er tegen op te komen of voldoening van hem te eischen; goed' en rechtvaardig, in ëén woord, uitgenomen zijn hoogmoed en een opvliegende aard, die hem meer gevreesd dan bemind maakten. Bij zijne jonge een Kabinetsquaestie van de zaak gemaakt worden. Het heeft echter nog tyd, want eerst 7 Febr. is de termyu voor de ratifi catie verstreken. De Kamer gaat 6 Dec. uiteen, omdat er 4 Jan. Senaatsverkiezingen zyn, waarvoor ty- 'dig „gewerkt” moet worden. De werkstaking bloedt nu langzamerhand dood, maar in de Kamer zal er eerlang nog genoeg over voorvallen. Zooals de telegraaf reeds mtldde, heeft zy de urgentie uitgespro ken over het voorstel van den heer Ernest Roche, de strekking hebbende om het aan de patroons voortaan ten plicht te stellen hun personeel in de winsten te doen doelen. Deze urgentverklaring beteekent natuurlijk nog niet de aanneming van bet voorstel, maar het votum wyst toch op het bestaan in BVankryk van fle steeds duidelijker naar den voorgrond tredende neiging om door de wetgevende macht lusschenbeidc te laten komen in de b‘itrekkingen tusschen de patroons en du werklieden, en een radicale verandering te bruilien in de tegenwoordige prodnetie-voor- waaften. STATEN-GENEUAAL. V U K K f K h i fi I' n Zitting van Woensdag 19 November. De afdeelingon hebben benoemd tot voor zitters de hoeren Mutsaers, Roöll, Kolkman, Lohman en Seret. Tot onder voorzitters de hoeren Van By- landt, Van Gyn, Lucassen, Van Vlyinun en Travaglino. Aan de orde kwam daarna de Indische begrooting. L Op voorstel van den voorzitter is besloten van Maart, acht dagen voordat het bovenstaande voorval, ten huize van Julia plaats had het was koud en in alle haarden op het kantoor brandde het vuur, Albert schreef in eene kamer naast die van den patroon, op eenigen afstand van <kti anderen klerk, die van tijd tot tijd opstond om zich te gaan warmen Onverwachts verscheen de advocaat op den drempel van zijn kabinet en wenkte met een gefronst gelaat, zooals hij ge woonlijk had, Albert toe dat hij hem noodig had. Albert stond op en liep naar het kabinet, waar de advocaat voor zijn lessenaar, tegenover den schoorsteen zathij begon onder zijne papieren te zoeken, zeggende Ik zal u iets geven om te copieeren Albert stond in du houding van een soldaat in ’t gelid, een paar pas van den stoel verwijderd, Het is er niet, zei de advocaat op eens, sloeg driftig een groot kasboek dicht, ’t welk voor hem lag, stond op en liep de kamer uit. Een oogenblik latzr keerde hij terug met een blad papier in de hand en zeiDaar is ‘t, stak het Albert toe en maakte een gebaar met de hand ’t welk beteekende copieer dat, waarop deze naar het andere vertrek terugkeerde en begon te schrij ven. Eenige ©ogenblikken later hoorde hij in ’t kabinet van den advocaat een verward gedruiscl) van boeken en papieren die omvergeworpen wer den, uitroepen van ongeduld en driftdaarop volgde eenige stilte, doch even daarna begon dat leven weer op nieuw, nog harder en haastiger dan te voren, daarop weder stille en eindelijk zijn naam. (Wordt vervolgd.) 6) Men hoorde niets dan de benauwde ademha ling van Julia en het eentonig snurken der moe der, d>e in de andere kamer sliep. Het was de eerste maal dat hij haar zoo in zijne armen sloot, en gedurende eenige oogenblikken voelden beiden zoo levendig het aangename van die omarming, dat het bewustzijn van het leed dat hen drukte er bijna door verdween; de wangen van Julia werden met een blos overdekt en zyne lippen plooiden zich tot een flauwen glimlach. Albert kuste haar, doch trok terstond zijn gelaat terug, alsof hij rich branddehij kwam tot bezinning, slaakte eene zucht, liet het hoofd diep neerslachtig hangen, en fluisterde aan haar oor: ik heb zoon honger I Julia sprong op, gaf een gil en bleef hem roer loos, voorover gebogen aanstaren. Hij bedekte zich het gelaat, en riep op wan- hopigen toon: Ach, dat had ik niet moeten zeggen, Julia, vergeef mij I Het meisje slaakte nog een rauwen, hartver- scheurenden gil, viel voor hem op de knieën, kuste hem, stond weer op, keek rond, greep zich met beide handen in de haren, barstte in tranen uit en riep mot luide stemMoeder, moeder I

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1