sen? i ONIBK VERDENEIN3. TS. STER”. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omni reken. «MO 41ste Jaargang. Woensdag 3 December 1903. Nationale Militie. 1 FEUILLETON. mrl. B 13 3 jaarzeomaijazijn INo. S971. ;n offels LOON. dnbalna aid bekend on n middel tegen ig-, Lever enz. Inwendig endig in bijna ■et goed gevolg rijs per flacon Lift. adafsiK Buitenlandse!! Overzicht. I van Inzending van zUi verten tien tot 1 uur de.* tnidd. I. de Ansicht- ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Haarlem De Engelsche Minister r' van XI. k Zn. Gouda Wordt vervolgd.) Maar ten iche uitgave 30 Kleiwegsteeg. I- en KINDER OU D K AMMER ;ver rkt TCAP ieten werk. er van Gas- en iterleiding. GAZIJN Ie adres van [GDHEDEN. achels, SFORNÜIZEN. om ^aar gaatfjWh Zoft-A mwf ante’/v ham >aar by: PERS Jz. )B van echtheid ia kurk steeds voer en naam der Firma ’PB per jaar on- iie .hem aan hem op te gers worden maal komen i in Arabië, Birma, Ma- (iOlIDSCHE (MUNT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Zitting van den Militieraad, bedoeld bij art. 72 der Militie wet 1901, zal gehouden worden op het Raadhuis te Gouda, op Donderdag den i8n December 1902, voor hen die bij de loting getrokken hebben No. 1 tot en met 25, op Zrijdag den ign December 1902, voor de nummers 26 tot en met 100 en op Zaterdag den 2on Decem ber 1902, voor de nummers 101 tot en m;t 177, telkens aanvangende des voormiddags te Elf ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent de Lotelingen die eenige reden van vrijstelling hebben ingediend en omtrent alle andere Lote lingen. Voor den Militieraad moet verschijnen de Lo- teling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken ot gemis van de gevor derde lengte, terwijl hij bij niet verschijnen tot den dienst wordt aangewezen. De loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Raad te verschijnen, wordt onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt. De belanghebbenden worden er voorts op ge wezen, dat het opgeven van de redenen van vrij stelling bij de inschrijving of bij de loting en het doen opmaken van de noodige bewijsstukken niet voldoende is om van de vrijstelling verzekerd te zijn, maar dat hun belang medebrengt om boven dien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad. Zij, die hunne bewijsstukken voor de vrijstelling nog niet hebben doen opmaken, worden herinnerd, dat die stukken uiterlijk tien dagen vóór dien dag waarop de zitting van den Militieraad wordt ge opend bij den Burgemeester moeten zijn ingediend. Gouda, 2 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER loofdtekst halfmaande- 1 tijdschrift* uit de Be ting een er <ide Aarde, Heer E. T. a Kuiper in* der Ven- ,p maakt, nmer isrijk uetreerd tgen photo- sche opna- Telcfo'rti V- 83 A D V E R T E N T 1 E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend 1 A naar plaatsruimte. De „Graphic” «egt, dat uit De Wet’s publicatie van de nota’s van het Congres te Vereeniging blijkt dat die nota’s merkwaar dig zyn voor den ernst en den staatsinans- geest die uit de redevoeringen spreekt. Het Boerenvolk mag er trotsch op wezen dat dit verhaal van hun onderwerping de kroon zet op de geschiedenis van hun hopelooze maar schitterende worsteling te velde. De „Daily News” beschrijft De Wet als een van de dapperste menschen op aarde. H|j heeft een nieuwe figuur toegevoegd aan de rü van heldhaftige figuren als Leonidas, Andreas Hofer en Cromwell. Sedert do ge schiedenis van Leonidas is er niets te ver gelijken met De Wet’s inval in den Vrijstaat met 250 man, zich bewegende 1e midden van 50.000 soldaten en dezen slag op slag toe brengende. De Chronicle zegt, dat het boek een edele aanvulling is van het epos van Zuid Afrika. Het toont ons den soldaat van aangeboren genie; het onthult ons een karakter, dat ge slaagd zou zijn in elke loopbaan die onver- moeiden ijver, snel besluiten en een vasten greep van toestanden vorderen zou. 1 e e a k r a c h al elke pijnlijke irbodig. Met r ougeneeslijk s een bijna 22 mjt genezing en ontstekingen enz tost f 1.6O. rland ;in 8 Amsterdam ie Schn tzeaapotheke ich, Oeaterreich atraal-Oepöt Sunder opengesteld, te allen tijde Zooals wij reeds gemeld hebben zyn Schalk Burger, Wessels, Wolmarans en de Villiers ■weer^op weg naar Zuid-Afrika; de heer Wolmarans keert, na orde op zyn zaken te hebben gesteld, naar Europa terug. Offi cieel is thans bekend gemaakt namens de Engelsche regeering dat voortaan permits om naar Transvaal of Oranje-kolonie te *’leen zullen worden uitgegeven in de fhikaansche havens. Aanvrage daartoe sfcdaan worden aan het „Transvaal range Colony Permit Office” in de waar de reiziger voornemens is te landen. Het is raadzaam dat personen, die naar Transvaal of Oranje-Vrijstaat wenschen te/ gaan, zich vóór hun vertrek zekerheid ver schaffen bij het betreffend Permit Ofice, of hun permits zullen gegeven worden, aange zien personen die Transvaal ’of den Vrijstaat 'binnenkomen zonder permit, kunnen gelast worden te vertrekkenindien zy daaraan niet gehoorzamen, stellen zij zich bloot aan boete of gevangenisstraf. In het Lagerhuis deelde Stanley mede dat de sterkte van de Engelsche troepen macht, die op dit oogenblik in Zuid-Afrika is, met inbegrip van troepen die nog op overbrenging naar Indië wachten, ongeveer 55,000 man is. Botha heeft een lijst van bijdragen tot het Boeren-hulpfonds openbaar gemaakt, vergezeld gaande van een toelichting waarin hy zegt dat, terwijl hij en zijn collega’s met vertrouwen en dankbaarheid Chamberlain’s verklaring op 6 November volgens welke de regeering zorgde voor de weduwen en weezen van de Boeren hadden ontvangen, Teiefoou No. 83a De Uitgave dezer Courantgeschiedt dage 1 ijka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VT.IF CENTEN. er toch nog verminkte en berooide Boeren overblijven, in wier belang de vergadering te Vereeniging hem en zijn collega’s opdroeg een beroep te doen. Bovendiep is ook gele genheid tot het ondersteunend van weduwen en weezen buiten de grenzew van do regee- ringszorg. verleenen, vanwege de geweldige concur rentie, die buitenlandsche havenplaatsen de stad hunner inwoning aandoen. Evenals te vorigen male profiteeren Genua en andere Italiaansche kuststeden van de onmoge lijkheid waarin de schepen der groote stoom vaartlijnen komen, om te Marseille te laden en te lossen en meer nog dan te vorigen jare zal het scheepsvertier zich naar elders verplaatsen en de Zuidfransche aanleghaven in een kwaden reuk komen te staan. De minister van marine heeft order ge geven om twee schepen, den „Eélix Touache”, en den „Rhone”, zeilklaar te maken met regeeringsmateriaal, tot het vervoer van 4500 lotelingen naar Algiers. De stakers diebben de bemanningen der sleepbooten van de firma Chambon weten over te halen zich aan hun zijde te scharen, en doofden de vuren op sommige harer booten uit. De „Touareg” kon, door de politie beschermd, een voldoend aantal matrozen aanwerven ten einde met de mail en een groot aantal passagiers naar Algiers onder stoom te gaan, terwijl de „Peninsular” met tachtig passagiers en de postzakken voor Oost-Aziö haar reis ver volgen kon. Volgens den „Temps” heeft men te Ajaccio op Corsica sedert Woensdag 1.1. geen post ontvangen en komt men tenge volge der staking van ’t scheepsverkeer meel en suiker te kort, en geen wonder, want alleen in de bassins van la Joliëtte en Ie Port Vieux liggen er 39 stoomschepen bijna volkomen afgetuigd te wachten tot er han den beschikbaar zyn om ze zeilklaar te maken. Heden, Dinsdag, zal er een delegatie van reizigers, die gedwongen zijn hun vorblyfte Marseille te rekken, zich naar den prefect begeven, om dezen uit te noodigen by de regeering stappen te. doen, opdat zy de reizigers aan boo^d van gouvernements- vaartuigen hun reis zouden kunnen vervolgen. Alleen voor Algiers en Tunis zyn er 600lieden, die uit gebrek aan scheepsgelegenheid niet kunnen vertrekken. Men vreest dat de staking zich ook tot Toulon zal uitbreiden. Zaterdag ontving president Roosevelt de gedelegeerden der Engelsche trade unions. In zyn toespraak zeide hy „Ik neem levendig deel aan de vele sociale vraagstukken, waarvan de arbeidsquaesties er tallooze omvat. Hoe meer de nijverheid voor uitgaat, des te meer moet zich by onder nemers en arbeiders de zucht openbaren zich saam te voegen in vereenigingen en bonden. Tot de gronden die my er toe brengen voor zulke vereenigingen een groote belangstelling De gevolgen der grève der havenarbeiders te Marseille doen zich gaandeweg pynlyker gevoelen. De stakers weigeren iets, hoe gering het zy, van hun eischen te laten vallen en de reeders verklaren zich op hun beurt onmachtig de kleinste concessie te antwoord danAch Julia I Zóó kan ik niet langer leven I Zij was ingeslapen met een be klemd hart en bij het ontwaken klonken haar die akelige woorden nog steeds in de ooren. Zij kleedde zich haastig aan en ging aan de deur van Albert’s kamer kloppen, in de hoop van het gewone Binnen op zijn afgematten, moedeloozen toon te hoorenmaar zij kreeg geen antwoordklopte nog eens, geen geluidzij opende de deur en trad binnen. Hij was er niet. Een oogenblik stond zij roerloos, in gedachten te staren op de bijkans geheel uitgebrande kaars daarop naderde zij het venster en keek naar bui tende lucht was grijs en betrokkener kwam een zeker voorgevoel van ongeluk bij haar op en zij keerde naar hare kamer terug; zette zich ne der, liet het hoofd op de hand rusten en begon te peinzen. Eten daarna verscheen hare moeder en ging zonder een woord te spreken tegenover haar zit ten. Er werd aan de deur getiktJulia ging opendoen en eene bejaarde buurvrouw stak het hootd naar binnen, zeggendeHebt ge het al gehoord Ik weet van niets, antwoordde het meisje Er heeft zich een man boven van den Dom toren nedergestort. Wanneer vroeg Julia terstond. 5- Gisteravond. -# Neen, van morgen, begon eene andere Vijouw die met een takkebos onder den arm op ‘fiér portaal verscheen, van morgen tusschen zés en zeven, hebben ze mij gezegd. gij het lang daarna, reeds halt verbrand, te mid den van andere gnippers gevonden hebt Bedenk wa\ gij zegt 1 riep de klerk ein delijk, bleek van Wqede en schrik. Gij belastert mij 1 Dat duld ik niet Wees zoo goed mij te verlaten Dit zeggende wees hy met be venden arm naar de deur. O I nu begin ik u te begrijpen 1 zei Ri chard en nam eene dreigende houding aan Doch eensk’aps hield hij op, eene onbekende hand was tusschen de deur en den muur verschenen en had den arm van zijn tegenstander gegrepen; deze keerde zich om en stond tegenover den advocaat. Uit den kreet, den blik en het gebaar die hem op dat oogenblik ontsnapten sprak ten duidelijkste zijne schuldbekentenis. Toen hij verhoord werd, bekende hij dat hij het bankbillet bijna geheel verbrand tusschen andere snippers van dezelfde kleur, bij den haard gevonden ha l, op denzelfden dag, waarop hij van uit zijne kamer de woorden wisseling tusschen den advocaat en Albert ge hoord had. Richard en de advocaat begrepen elkaar terstond en gingen samen uit om Albert op te zoeken. Julia was dien dag vroeg opgestaan, na een kortstondigen slaap, die door benauwde droomen gestoord werd. Den vorigen avond was Albert haar nog mistroostiger dan gewoonlijk vóórgeko men, meer dan eens had zij tranen in zijne oogen bespeurd, en nadat zij lang haar best gedaan had om hem moed in te spreken kreeg zij geen ander De Engelsche Minister van Financiën heeft te Croydon fn een redevoering nog eens herhaald, dat er uit de Engelsche schat kist geen cent meer zal gegeven worden voor de Boeren, loyaal of niet, in Zuid- Afrika. Dit geschiedde zeker om den angst te temperen van de Engelsche belastingbe talers, die vreesden, dat alles ten hunnen koste zou worden hersteld, wat in Zuid- Afrika in stryd met het internationaal recht verwoest, was. De Holiandsche Hervormde Kerk in Trans vaal wendde zich in het be’in van October tot de Regeering met verzoek om inlichting over eenige punten betreffende het onderwys. Het antwoord van de Transvaalsche Regee ring wordt nu in zyn geheel meegedeeld. De Regeering wil door plaatselijke amltv naren een welwillende behandeling van 011- dorwyzersaangelegenheden, tot tyd en wyle het toenemend vertrouwen van de verschil lende deelen der bevolking het raadzaam zal maken hot bestuur over de scholen haar zelf in handen te geven. De onderwijzers zullen door de Regeering worden benoemd, waarby echter alle moge- lyke aandacht zal worden geschonken aan vroegere onderwijzers in dienst der voorma lige Republiek. Onderwys in het Engelsch zal hun,’ voor zoover het noodig is, koste loos worden verstrekt, opdat zij voor her benoeming in aanmerking kunnen komen. Het stuk bevat verder een officieele ver klaring ten aajjzien van het onderwas in de Holiandsche taal. Voor het onderwys daarin zal gelegenheid worden gegeven aan alle kinderen, wier ouders het verlangen. Voor zoover mogelyk, zal voor die lessen het Hollandsch als onderwijstaal gebruikt worden, maar er zullen ten hoogste drie uren in de week aan gewyd worden. Verlangen ouders, dat ook de lessen in Bijbelsche geschiedenis en godsdienst in die taal worden gegeven, dan zullen daartoe maatregelen worden ge nomen, maar in het geheel mag het aantal uren, aan die taal gewyd, niet meer dan vyf bedragen. Ten slotte roept de Regee ring den bystand der kerken in tot het ont wikkelen van ’t zedelyk-godsdienstig karakter der schoolkinderen en tot het verschaffen van kosthuizen voor kinderen van het plat teland. Wie was het vroeg Julia. Weet ik hetantwoordden de beide vrouwen. Julia bleef even in gepeins verzonken, zei toen bij zich zelfAch kom I en glimlachte daarna word ze weder nadenkend Wat is er gebeurd vroeg hare moeder. Er heelt zich een man boven van den Dom toren nedergeworpen, antwoordds Julia, de kamer weer inkomende. De moeder gaf een tee- ken van afgrijzen, zag hare dochter strak aan en zei na eenige aarzeling, heel zachtjes, heel ge jaagd -. Mijn God 1Als het maar niet Wje riep Julia. Mijnheer Albert is I mompelde de oude vrouw verschrikt. Mijnheer Albert - riep het meisje op een toon van ontsteltenis en schrik, maar bedenk toch wat gij zegt, moeder! Zijt ge krankzinnig? aan zoo iets moest men niet eens denken I en zij bjgon te weenen. W et ge, zei op dat oogenblik eene an dere vrouw, die voor de deur bleet staan, men zegt dat die man die van den toren gevallen is een kantoorbediende was, En ik zeg u, riep Julia, naar de deur vliegende dat gij ons met rust moet laten Ga ergens anders uwe praatjes houden I Maar lieve God ging zij daarna, bij hare moeder komende voort; hij had toch wel iets kunnen zeggen voordat hij uitging en ons niet zoo in on gerustheid over hem laten I 16) De klerk deed een stap achteruit en keek ver legen rondmaar ziende dit Richard antwoord verlangde maakte hij een eerbiedig gebaar, als om te kennen te geven dat hij het niet waagde zich daar over uit te laten. Ik ken mijnheer Albert, vervolgde de ander, en houd hem niet ïn staat tot eene onedele daadik sta voor hem in als voor mijn broeder. Honderden met mij zijn, als gij het ver langt, bereid dit te stavenAlbert is onschuldig en dat moet bewezen worden Ik heb er het mid del toe gevonden. Gij, als gij wilt, kunt het bewijs leveren. Wat wilt gij daar mede zeggen, mijnheer vroeg de klerk verschrikt en vatte d 3 woorden van Richard op als eene beschuldiging, tegen hem uitgesproken. Wacht even hervatte Richard, ik stel u eene edele daad voor, luister naar mijn raad gij gaat naar uw patroon, zegt dat gij het bank biljet gevonden hebt Maar mijnheer I riep de klerk en ging naar de deur. Laat mij uitspreken, vervolgde Richard, die lont begon te ruiken gij kunt zeggen dat

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1