irkt 11 iting leid.) OEN. ■en? ONDER VERDENKING. STER”. JraSI I [\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 4 December 1902. No. 8972 41ste Jaargang. ^eii STELD. BuHcnlaiiilscli Overzicht FE UILIE 1 ON. LOON. agiijders werkelyke hulp Dec. 1902. art. B 1.3 KENNISGEVING. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. 'nel. de Ansicht- st”, Haarlem I XII. Wanneer heeft hij zich blijdschap en her- TSX IVofdt vtrwfai.) Om zeven uur trok hij aan de schel van het hiiia, 't welk hem in het brietje van Richard aan- ar van Gas- en herleiding. andelaar een dsche uitgave bySWART- leiweg E 85 lelebuurt B 4. •n. J. LANG- E BOER Lzn. DEN BERG, OM, Bodegra- J de opengesteld, en te allen tyde n Zelhem, in engelo (Geld.) HO Prijzen, len. len. len. len. by wederver- boofdtekst it halfmaande- lie tijdschrift" t uit de Be- Jving eener de Aarde, 3 Heer E. T. tra Kuiper in ;bt der Ven- hap maakt. mmmer is rijk llustreerd eigen photo h incite opna- leehMiii De Uitgave .dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon: en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF ('FINTEN. De députatie der reizigers, die zich tot den prefect van het dé[Bouches du Rhone wendden om hem te verzoeken van regee- ringswege voor hun verder vervoer te willen doen zorgen, heeft de verzekering ontvangen, dat deze alles zou doen wat in haar ver mogen was om den reizigers behulpzaam te zyn. De wenschen van dezen worden door den gemeenteraad van- Algiers gesteund. Gelukkig blyft de orde gehandhaafd en de stakers geven waarlyk van gematigdheid blyk. Zij namen op een eergisteren gehou den vüEgadering een. .besluit aan, om de vrij heid van arbeid niet te belemmeren en zou den gaarne een samenkomst met de patroons hebben, hoewel zy daarom niet willen vra gen. De regeering heeft voor alle zekerheid toch een tweehonderdtal gendarmes tydelyk van elders in de havenstad en omstreken gestationneerd. De Messageries Maritimes heeft besloten den arbeid in haar werkplaatsen te doen voortzetten. Eergisteren werkten daarin 400 man maar in de dokken en op de scheeps timmerwerven staat alles stil en is er nage noeg niemand werkzaam. In de Kamer gaf de minister van Koophan del, Trouillot, de verzekeiing dat het postver keer niet door de werkstaking zou lijden, dank zij de maatregelen door de regeering geno men. Wat nu het reizigersverkeer aangaat overwoog zij de middelen om ook dat gere geld te doen doorgaan, door of regeerings- vaartuigen daartoe beschikbaar te stellen, dan wel de booten der maatschappijen door manschappen der oorlogsvloot te doen be mannen. In Algiers doen zich de gevolgen der sta king nu reeds ernstig gevoelen. De kolonies is het toevluchtsoord van velen die gedurende de wintermaanden het ruwe klimaat van noordelijk Europa ontvluchten. G AZIJN te adres van [GDHEDEN. ACHELS, SFORNUIZEN. In de Fransche Kamer diende minister Combes de voorstellen in betreffende aan vragen tot erkenning van congregaties. De; voorstellen werden naar een commissie ver-f wezen. De Regeering is niet voornemens aan de Kamer erkenning te vragen van congregaties, die lager onderwijs gevenzy kan niet toe staan, dat iemand op dit terrein in baar; rechten treedt. Zij meent dat geestelijke^ vereenigingen niet geschikt zyn om lager? onderwijs te geven, overeenkomstig de be-j hoeften eener moderne maatschappij. Zy zal evenmin de aanvragen steunen van: predikende orden of missionarissen, die hun' bediening uitoefenen in Frankrijk zelf, omdat zy op het gebied komen der seculiere geeste lijkheid. Wel zal zy de aanvragen steunen! der contemplatieve orden, met uitzondering^ echter van de Karthuizers, omdat deze hoe wel tot een contemplatieve orde behoorende zich bezig houden met indnstrieelep arbeid. De Senaat nam met 165 tegen 75 stemmen een voorstel aan, verbiedende het houden ofi openen van geestelijke instellingen zonder vergunning. „Bij het invoeren van koopwaren binnen het Duitsche tolgebied worden tollen gehe ven naar den maatstaf van het hier vol gende toltarief, voor zoover niet voor den invoer uit bepaalde landen andere voor schriften gelden”. Hieraan is verbonden het voorstel-Kardorff, dat de aanneming en bloc van het toltarief, zooals dat in de commissie is vastgesteld, met zich brengt. De heer Von Kardorff had daaraan gister een verscherpten vorm gegeven. Een nieuw debat ontspint zich over de vraag of het aldus opnieuw geformuleerde voorstel-Kardorff volgens het reglement van orde toelaatbaar is. Na breedvoerige debatten en tal van stem mingen besloot de Ryksdag met 200 tegen 44 stemmen en 9 onthoudingen, dat het gewijzigd voorstel-Kardorff toelaatbaar is. Over de wyze van behandeling ervan ont spint zich een langdurig en stormachtig debat, afgebroken door tal van hoofdelyke stemmingen, by tyden gepaard met ontzettend rumoer. De president kan zich nauwelijks meer ver staanbaar maken een voorzitters bel barst De oppositie gaat zich te buiten in heftige uitdrukkingen. Te halftien weyd de zitting verdaagd tot heden. Thans niet zeker zynde van de mogelijkheid om dc reie op het gemelde tydstip te aan vaarden, gaan de vreemdelingen elders heen, tot nadeel der groote hotels en vele nering doenden. briefkaart wordt loegezonden door Itbömmel. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie tfr visie is gelegd een verzoek met bijlagen van G J. Goedewaagen te Gouda om vergunning tot oprichting eener blikslagerij alleen ter ver vaardiging van beschuit bussen in het perceel ge legen aan de Vischsteeg te Gouda, Wijk I No. 181, Kadastraal bekund Sectie B No. 1926. Dat op Dinsdag den 16 December 1902, des na middags ten i'/j ure, op het Raadhuis gelegenheid is. öm bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 2 December 1902, Burgemeester en Wethouders voornoemd, R.,L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. t per jaar on- die hem aan r hem op te izigers worden e maal komen sen in Arabië, lë, Birma, Ma- geduid was Een knecht met eone kaars in de hand deed hem open, liet hom twee of drie ka mers doorloopen, opende eene deur, en verzocht hem binnen te gaan en even te wachten. Albert ging binnen, de knecht deed de deur weer dicht en verdween. Hij bevond zich1 in eene ruime zaal, met een prachtig tapijt, verlicht door een schitterend licht dat op de tafel midden in de kamer stond. Hij ging zitten en keek rond. De wanden waren versierd met spiegels en schilderijen, de tafeltjes bedekt met bloemen, vergulde boeken en snuisterijen in een hoek op een slank voet stuk stond een bei ld, eene godin voorstellende met opgehevon arm die op hem scheen te wijzen aan alle kanten was er iets dat blonk. Hij had in langen tijd niet zulk eeno rijke, prachtige zaal gezien Hij raakte de leuning van een stoel aan, die naast hem stond: die was van fluweel. Hij keek voor zijne voeten; dtar lag oen tijgervel. Hij keerde zich om en zag een grooten kristallen stop, waaronder eene prachtige pendule prijkte. Overal waarheen hij den blik wendde zag hij een voorwerp dat voor *t minst driemaal de waarde van zijn maandelijkse!» inkomen had. Een tijd lang bekeek hij alles met kinderlijke nieuwsgie righeid de geborduurde bloemen, de krullen aan den spiegel, de schelkoorden, de kandelaars, ds kussens, de arabeskendoch eensklaps overviel hem een onbeschrijfelijke weemoed De werkstaking der mijnwerkers mag als geheel beëindigd beschouwd worden. Overal is het werk hervatook in den omtrek van St. Etiennebehalve in de mynen, waarin tengevolge van de tydelyke verlatenheid waarin zij verkeerden, water moet uitge pompt of ander werk verricht worden om de veiligheid der werklieden te verzekeren. In het Loire-departement zijn nog altyd troepen gekantonneerd. Het syndicaat der mijnwerkers van Sainte Elorine, heeft by monde eener delegatie, onder leiding van Cotte, den secretaris van de myn- werkersvereeniging, een poging gedaan om de mijnen van Rourhers aan te koopen, die door de haar exploiteerende maatschappij verlaten rerden. wen 4— Bedaar toch I Hij zal het niet zijn en zij trachtten haar tegen te houden. Laat mij doorriep Julia en vloog naar de deur. Maar hij is het nietriepen de buren en hare moeder als in koor en hielden haar bij de armen vast. Waar wilt gij heen Wees be daard, in ’s hemels naam I Hij is het niet Laat mij los, gilde het meisje buiten zichzelve, of ik doe u een ongeluk. En met eene buitengewone krachtsinspanning rukte zij zich los en liep het portaal op, Daar hielden twee onbekenden haar tegen. Is mijnheer Albert te huis vroeg de een. Julia trad een stap achteruit, keek hen aan en sprak hijgend Neen 1 Wie zijt gij Ik ben de advocaat B antwoordde hij en zag haar verbaasd aan. O zoo gilde Julia, hem woest aanziende, en durft gij nog een voet in dit huis zetten Gij zijt een man zonder gevoel I Gij zijt een moordenaar Dit zeggende viel zij op hein aan, sloeg hem met den sleutel in het gelaat en viel toen on machtig in de armen der vrouwen, roepende Neen, hij was geen dief! Gij moet heengaan, zei Richard snel tot den advocaat. Het is niet goed dat gij hier zijt, ik zal alles ophelderen en daarna bij ukom?n. De advocaat wischte zijn bebloed gelaat af en ging naar beneden. Telefoon \o. 82 A L) V E R T E JN T 1 E N| worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Na een paar uur was Richard weg en Albert weer te huis on deze zag niet zonder verbazing dat Julia kalm en opgeruimd was Eerst zag hij haar aan en maakte allerlei gevolgtrekkingen doch later vroeg hij wat toch de oorzaak van die opgeruimdheid was Julia stopte hem een briefje in de hand, zeggende dat een heer het gebracht had. Hij las >Mijnheer Albert woidt verzocht heden avond om zeVen uur in die en die straat (men noemde straat, nummer en verdieping) te komen, waar hij het antwoord zal krijgen op het verzoek dat hij twee dagen geleden gedaan heeftik hoop dat het gunstig zal wezen. Richard Wat is dat voor een verzoek vroeg Julia. Om een post als klerk op het kantoor van een ingenieur antwoordde A'bert droefgeestig. Ik zal gaan om alweer hetzelfde te hooren K.om over eene maand terug. Maar wie woont er in dat huis Ia weet het niet. Julia gaf een teeken van haalde Hij weet het niet I Albeit sprak verder geen woord. XIII. Er zyn hier en daar teekenen dat er voor Ierland belangrijke dingen op til zyn. De pogingen, die men heeft aangewend maar die aanvankelijk mislukt zyn, om een samen komst te bewerken tusschen vertegenwoor digers van landeigenaars en pachters, wor den voortgezet. Men weet, dat het streven van dc Ieren in de landkwestie is, om het groote grondbezit te vervangen door het kleine, om de pachters langzamerhand in staat te stellen eigenaars te worden. Onder de groote landbezitters zyn er verscheiden die er ooren naar hebben. Dezer dagen zeide John Redmond, de leider van de lersche party in het Lagerhuis, dat er in de verloopen eeuw geen oogenblik is geweest, waarop er meer kans was om tot een be vredigende regeling te komen dan nu. En Lord Dudley, de nieuwe onderkoning, ver zekerde onlangs, dat hy tot Ierland was gekomen in denzelfden geest als de minister van koloniën naar Zuid-Afrika is gegaan, m. a. w. met de bedoeling om de bevolking tevreden te stellen. De goede gezindheid is er dus- Wat minder gunstig voor de Ieren er uitziet is, dat er hardnekkige geruchten loopen over nieuwe en heftige tweespalt onder de eeuwig kibbelende leiders. Wat hiervan waar en overdreven is, en of het ongenoegen van de Kerk over de onthouding van de meeste Nationalisten by d? behan deling van de onderwijswet er achter zit, is niet licht uit te vinden. Men is geneigd voor deze laatste onderstelling een nieuw bewys te zien in de schier hartstochtel(jke wyze, waarop William O’Brien nu weer op een openbare vergadering zyn taktiek hy verving immers Redmond tydens diens Ame- rikaansche reis verdedigd heeft. Hy ging daarby zelfs zoover om, tegen de uitge sproken meening van de Roomsche bis schoppen in, de nieuwe onderwijswet voor de zaak der Kerk een twyfelachtig voor deel te achten. De Roomsche scholen krij gen nu veel geld, terwyl zy zich tot dusver grootendeels zelf bedruipen moesten, maar hun volstrekte .onafhankelijkheid geven zy prys, meent O’Brien. »7) Het is mooi om zoo heen to gaan zonder iets le zeggen IHoort eens 1 riep zij, liep we- der naar het portaal, en hield de vrouwen staande die pruttelende wegliepenvergeeft mij I Zegt nog eens evenDaarop keerde ze naar hare moeder terugMoeder I ik weet niet waarom, maar ik ben zoo bang Toen weer naar de vrouwen- Maar wie heeft u gezegd dat het e.n kantoorbediende was? Wanneer heeft hij zich neergestort En waarom Uit gebrek, hervatten de vrouwen dat kunt ge nagaan. Uit gebrekriep Julia op hart verscheu renden toon. Wat scheelt er aan vroegen de buren Wat er aan scheelt? antwoordde het meisje bleek en ontdaan. Datik wanhopig word, begrijpt ge? Dat ik niet meer weet wat ik doe Of dat ge bang zijt dat het die jongen is die hier woont? Ja zeker! antwoordde Julia, en liep als waanzinnig de kamer rond om haar shawl te zoeken hadt gij dat nog niet begrepen Maar dat kan niet 1 riepen de buurvrou- De heer Von Kardorff stelde gisteren in den Ryksdag voor, het debat over de toe laatbaarheid van zijn voorstel om de tarief wetten en bloc aan te nemen, te sluiten. De heer Singer stelt voor, over dit voor- stel-Von Kardorff over te gaan tot de orde van den dag. Over het voorstel van Singer wordt hoof- delyk gestemd. De zitting wordt voor een half uur ge schorst om het resultaat dezer stemming vast te stellen. Te kwart voor vier werd de zitting her vat. Het voorstel om tot de orde van den dag over te gaan is met 216 tegen 75 stem- «pen en 2 onthoudingen, verworpen. Üet voorstel om de debatten over de toe laatbaarheid te sluiten, werd hierop by ge wone stemming aangenomen. Aan de zyde der meerderheid werd deze uitslag met levendig bravo-gejuich ontvangenaan de linkerzijde met geschreeuw. Met 198 tegen 45 stemmen en 11 onthou dingen wordt nu het voorstel-Kardorff toe laatbaar verklaard. De sociaal-democraten namen aan deze stemming geen deel. Singer zeide, dat het Reglement van Orde en de Grondwet geschonden zyn, waarvoor hy tot de orde werd geroepen. De vice-president graaf Stolberg opent nu de bbraadslagingèn over de eerste zinsnede van 1 van de toltarief wet, luidende De Russische Staatscourant meldt, dat 3000 werklieden van de werkplaatsen van den Wladikawkas-spoorweg te Rostow staak ten zy eischten hooger loonen en korter I.OIIISIIIE COURANT

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1