1 BS UIS IS T, UIS, No. 8979. ooping O mat réken en vsch irood, Aieww«- en Advertentieblad voor Gouda Vrijdag 12 Depember 1902. en Bulteoliindscli OverzIcbL I FEUILLETON. 1 41ste Jaargang 1 r Inzending van Advertent,iën tot 1 uur de? iiiidd. afslag worden Verspreide Berichten. mei. tU-iAntichF M”, Haarlem Wordt Vtrvolgd.) I I S en ERF in n Groenende»! rbuard bjj de ER 1902, des iet Koffiehuis ten overstaan htigen 22, 23, tot 3 nren en 11 uren. oornoemde No- VERte Gouda. iandekiar een idsche uit/ove Telefoon >o. ft*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nominers VÏ.JF CENTEN. LEEVER, onderhouden, goeden stand maar ig naar Nn men te Weenen bemerkt, dat het ernst wordt met het nieuwe Dnitsche toltarief, heerscht daar niet weinig agitatie. De Hon- gaarsche premier Szell kwam naar Weenen om met den Oostenrykschen premier Körber Ï.G. roenendaal te aanvaarden 1 ien lat te Gouda, e aanvaarden, i* in de Wale- 50. Verhoord ’LAATS, i ERVEN aan en Roosendaal M Nos. 6 en centiaren. Te UR, ERF en e Gooda, wyk iek voor 11.70. den, op goeden Waterleiding fiOUDSCHE COURANT ;t per jear on- i, die hem aan >r hem op ie izigers worden e maal komen sen in Arabic, 18, Birma, Ma- j boofdtekst lit halfmaande- :he tijdschrift »t nit de Be- Uvlng eener om de Aarde, Ie Heer E. T. itka Ktiirha in ebt der Ven- shap maakt, nummer is rijk Uluetreefd eigen photo- ihieche opna- de opengesteld, en te allen tjjde Telefoon ft* A D V E H T E N T I E N worden geplaatst, van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. den roover strak - aan, met een diepen blik, die een nog vasteren wil dan de zjjne verried en ant woordde niet. De roover gal hem zonder verder iets te zeggen zulk een harden slag met de vuist tegen den kih dat men de tanden in zijn mond hoorde ram melen Zult gij nu antwoorden De karabinier boog het hoofd, liet het bloed dat zijn mond vulde er uitloopen, keek den roover opnieuw, met eene uitdrukking van onverstoorbare fierheid aan en wenkte van neen De roover beet zich op de lippen, wisselde weder met zijne makkers een gedwongen lach en stak toen met alle kalmte de hand m den zak, haalde er een mes uit, maakte het open, ont knoopte den karabinier het hemd en zette hem de punt van het mes vlak op de keel, Het slacht offer maakte eene krampachtige beweging, alsof het mes reeds binnengedrongen ware Wees maar niet bang, mompelde de roover, en liet het mes langzaam en licht tot aan den gordel glijden alsof hij eene tafel voor zich had waarop hij eene lijn trok. Op de borst van den onge lukkige kwam eene roode streep als eene snede met een scheermes, die weldra verdween onder de bloeddroppels die er uitsprongen en die drop pels vielen naar beneden als tranen langs een gelaat, onder en over zijne kleeren tot op den grond Ha, ha, riep de hoofdman op woesten toon gij begint het te begrijpen, hé Kijk hoe het loopt 1 ze» een ander, De jeugdige roover bedekte zich het gelaat met »l«Ain 1M.1 tot. C.» lUltorAC* Zn. flood* Reuter seint uit Bloemfontein over groote plannen, die men in den Vrijstaat heeft. Zoowel om vruchtbaar land te maken, om de bjjwoners te bergen, is er besloten van Parijs, in het Noorden, uit een bevloei- ingskanaal aan te leggen, evenwijdig aan de Vaal. Dat werk zal twee jaar kosten en werk geven aan 600 bewoners, die onder dak ge bracht worden err rantsoen en loon krijgen. Met land, dat alduk besproeid zal worden, acht men uitermate geschikt voor vruchten en groenteteelt. Men denkt Parijs dan door oen lichten spoorweg, te Vredefort of Wol- len van de kweekery in twaalf uur te Johan nesburg aan de markt gebracht kunnen wor den. De regoering is met den raad van Parijs overeengekomen, dat dit een stuk lan.d als betaling voor den aanleg van een en andeh aan de regeering afstaat. Deze zal dit land gedeeltelijk gebruiken om er Engelschen op neer te zetten. De Duitscbe Rijksdag heeft eergisteren zijn poging om der minderheid 'tot zwijgen te brengen; met succes voortgezet. Het voor- stel-Gröber, dat een nieuwe wijziging van het reglement van orde bedoelde, is door de meerderheid aangenomen. Tot nog toe bepaalde het reglement, dat een spreker die over de toepassing van het Reglement het woord vroeg „zur Ge- schafts-ordnung" dit het eerst moest krijgen. Thans is die bepaling zoodanig ge wijzigd, dat de president het recht heeft om het woord, „zur Gesch&ftsordnung”gevraagd, te weigeren, of den spreker het woord te geven wanneer het hem, den president, be lieft En verder,, dat een uiteenzetting over de toepassing van het Reglement van orde niet langer dan vjjf minuten mag duren. Hierdoor wordt de minderheid geheel en al onder de dictatuur van den voorzitter gesteld. Zij heeft by de debatten van de toltarieven een ruim wellicht te ruim gebruik gemaakt van lange redevoeringen over de „Geschüftsordnung”, en daar daar voor steeds het woord moest gegeven wor den vóór andere onderwerpen, kon zij de debatten zeer, zeer lang rekken. Nu heeft de president het recht dit te voor komen en kunnen de toegestane redevoe ringen niet langer dan vyf minuten duren. De vice-president Büsing heeft van die bevoegdheid onmiddelyk gebruik gemaakt; herhaaldelyk poogden de leden der linker zijde het woord te krygen over de „Ge- sch&ftsordnung” by het debat over de tol tarieven, maar de heer Büsing heeft het steeds geweigerd. Zoo drukt de meerderheid van een Parle ment de minderheid in een hoek, en gaat haar gang zonder op- of omzien, om hetgeen zy wil tot wet te verheffen Overal in Duitschland worden in de groote steden door de sociaal-democraten protest- vergaderingen gehouden tegen de wyze, waar op de meerderheid in den Ryksdag te werk gaat om de obstructionische tactiek der oppo- sitie-partyen te verijdelen. Vooral de eer gisteren door de meerderheid aangenomen wijziging van het reglement van orde, wekt groote verbittering. De redenaars op boven bedoelde vergaderingen stellen zich met het meeste succes op het standpunt, dat de meer derheid op haar Tol-dryfjacht de rechten der minderheid met voeten treedt. „lederen dag zoo schrijft de Vorwürts dien deze drijfjacht langer duurt, is ons 6) O! niet? riep de roover, overeindsprin- gende, dat zullen we eens zien en toen tot zijne makkers, op beslisten toon Hij ging een order overbrengen om ons in ons hol te doen vatten. Wij hebben reeds te veel tijd vefjoren. Laten wij hem aan 't spuwen brengen. Laten wij hem laten spuwen, herhaalden de anderen ópstaande. De karabinier ontstelde doch hief het hoofd op, als wilde hij zeggenIk ben er op voorbe reid. De drie roovèrs gingen voor hem staan. Wie op dat oogenblik gelet had op den jonge ling. die op den uitkijk stond, zou gezien hebben dat hij beefde als een riet en zich, bleek van angst heel langzaam omkeerde, om niet gezien te wor den. De hoofdman merkt» het en wenkte hem met een gebiedend gebaar dat hij op zijn post moest blijvendaarop nam hij zijne vorige hou ding weer aan. Nu dan begon de hoofdman, weder tot den karabinier gewend, op een toon die geene uitvluchten meer duldt; Waar kwaamt ge van daan? De gevangene fronste de wenkbrauwen en keek Frankrijk. Nu is ’tde „Franqais”, die uitdrukkelijk beweert, dat, ingevolge de malle maatregelen by de inspectie van Maandag aan de poly technische school, door generaal Villiers, een vier-en-twintigtal leerlingen verzocht hebben wegens ziekte naar huis te mogen gaan, terwijl het aantal ongestelden, die vrijstel ling van dienst vroegen, eergisteren tachtig bedroeg. 1 om verdwijning van documenten over onderzeesche booten uit het departement van koloniën, verdienen geen geloof't zyn de nationalistische bla den, die het monopolie hebben van die ver telsels on de begrootingscommissie heeft er niet de minste nota van genomen. -- Do premier Combes gaat tePonseeni- gen tyd rust nemen en er zijn candidatuur voor den Senaat verdedigen. - De getuigen van den nationalist Syvo- ton zyn klaarblijkelijk teleurgesteld over de mislukking van het voorgenomen tweege vecht ze hebben beleedigende relazen ge publiceerd over het verloop der samenspre- kingen met de getuigen van den minister van justitie Vnllé, doch dezen hebben er wyselijk geen notitie van genomen. Duitschland. Na een debat van vele uron beeft de Ryksdag Dinsdag het voorstol der meerder heidspartijen tot sluiting der debatten, aan genomen. Een voorstel-Singer, om ten opzichte van het voorstel Gröber over te gaan tot de orde van den dag, werd verworpen met 212 tegen 88 stemmen en 4 blanco. gevangenen. Bowen zou or nu op aandrin gen, dat ook de anderen vrijgelaten zouden worden. een gansche verkiezingscampagne waard. Het beest zal de leeuwenjagers aan den ket ting leggen.” Men herinnert zich, dat een der groote conservatieve bladen, van de sociaal-demo- cratie sprekende, de volgende opmerking had gebruikt„Het beest moet aan den ketting, nu het nog tyd is.” Had de Fransche regeering eenige dagen vroeger aan admiraal Rouvier de opdracht gegeven als bemiddelaar op to treden tusschen de reeders en de zeelieden te Marseille, dan zou dit allicht ten goede zyn gekomen aan de werkgevers. Ondanks dat er weer wat meer bedrijvigheid heerscht in de havens van Marseille doordat er werklieden van elders in dienst genomen zyn, is de toestand in de laatste dagen beslist gunstiger gewor den voor de stakers. Bijna alle Fransche havenplaatsen langs de Middellandsche zee zyn gewonnen voor de beweging, die te Mar seille is aangevangen, en ook langs de Noord zee beginnen de zeelui het werk neer te leggen. Het blyft te Marseille vry rustig. Een poging van de werkstakers om de be manning van de Ville de Tarragone over te halen gemeene zaak met hen te maken is afgestuit op den onwil der equipage van he. stoomschip. De gewapende macjit heeft hier met geweld moeten optreden tegen deijfc kers. By een vëcKFpart|j ïs eên 'èotnmislIrW van politie gewond. Een talryke troepen macht bewaakt de havens. Ook te Havre was het Dinsdagmiddag onrustig by de schepen. Een troep zeelui zonder werk deed moeite de bemanning van de schepen tot staken over te halengen darmes te paard, bijgestaan door infanterie en politieagenten, dreven de betoogers terug toen zy zich naar de aanlegplaats der Com pagnie Transatlantique wilden begeven. Eenige mannen zftn in hechtenis genomen. Te Cannes hebben tweehonderd zeelieden het werk gestaakt en vermoedelyk zullen aldaar de bakkersknechts hetzelfde doen. Admiraal Rouvier schijnt van plan te zyn de beide partyen over te halen een compro mis te sluiten en elk een scheidsman aan te wyzen. Hy zelf zou zich dan als derde scheidsman beschikbaar stellen in geval bet gekozen tweetal niet tot overeenstemming mocht geraken. In den ministerraad heeft de minister van financiën het verslag voorgelezen over den toestand van de schatkist. Blijkens dat verslag is deze toestand normaal en bevre digend. De minister hoopt dat de tegen woordige begrooting by de afsluiting geen deficit opleveren zal. Hy acht het noodig de regelmatigheid te herstellen iu den munt- omloop en den buitenlandschen koers vast te stellen. Zijn voornaamste taak zal zyn de verbetering van het openbaar krediet, waartoe de bestaande belastingen zullen volstaan. In antwoord op een vraag, zeide Cran- borne gisteren in het Lagerhuis dat de En- gelsche aanspraken tegenover Venezuela o.m. omvatteneischen tot schadeloosstelling wegens onrechtmatige belemmering van En- gelsche koopvaardijschepen, wegens gevan genzetting en mishandeling van Engelsche onderdanen en wegens beschadiging of ver nieling van Engelsche eigendommen. De regeering had geen bericht ontvangen dat er reeds gewelddadige stappen waren gedaan. De gezant der Vereenigde Staten te Cara cas Bowen seint, Castro te hebben medege deeld, dat hy is belast met de behartiging van de belangen der Duitschers en Engel schen, en te hebben verzocht de gevangen genomenen vry te laten. Castro stemde ten slotte toe tot de vrijlating der voornaamste en met den Minister van Buitenlandsche Zaken Goluchowski te spreken. Daarna ging Szell naar Schönbrunn om den Keizer rap port te doen. De „N. F. Presse” zegt, dat deze onderhandelingen in verband staan met het nieuwe tarief in Duitschland. Dat het handelsverdrag met Italië door Oostenryk- Hongarye opgezegd zal worden, zou als een uitgemaakte zaak beschouwd worden. Alleen indien Italië er in toestemt de bepaling be treffende de wynen te wijzigen, kan het trac- taat worden verlengd. De Óostenrykscbe Regeering zou ook rekenen op de mogelijk heid, dat Duitschland het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije opzegt in het begin van het volgende jaar. de handen. Zult ge nu spreken vroeg de hoofdman weer. De karabinier zag hoo zijn bloed vloeide, hief het hoofd op, vestigde de oogen op den roover en wenkte met de zelfde aitdrukking van neen De drie pijnigers keken elkaar meer verbaasd dan verwoed aan Maar wilt ge dan stervèn, stommerik brulde de hoofdman eensklaps, en bracht zijn ge laat zoo dicht bij dat van den karabinier, dat hij hem bijna aanraakte en schudde de open hand vlak naast zijne wang Ziet ge niet dat ge hier in onze handen en allean zijt, dat we u kun nen villen als e.n hond 1 Waar hoopt ge op Dat zij u komen verlossen P Zeg iets! Laat je stem hooren I Breng ten minste een woord uit De karabinier bleef stom. In een aanval van woede hief een der roovers het rqes opmaar de hoofdman hield zijn arm tegen, zeggende Neen geen mest en hij greep een geweer Dit moet hij voelen I en hij hiel het wapen op en liet het hem zoo hard op de voeten vallen d^t de beenderen verbrijzeld werden, de arme man een rauwen jammerkreet slaakte en als door stuiptrekkingen inéén kromp. Maar bijna op het zelfde oogenblik stampte hij door de kracht van de pijn met den gekwetsten voet op den grond, en brulde i Neen! De roovers grepen hem alle drie te gelijk bij de keel en zouden hem de oogen uit het hoofd hebben doen puilen indien niet de jongere die op wacht stond, moedig geworden door het af grijzen, dat hij niet langer kon bedwingen, wan hopig was beginnen te gillen O, vermoord hem dan toch, om Gods wil, schiet hern in eens doodWaartoe dient al dat martelen De roovers, meer getroffen door zijne driestheid dan door zijne woorden, zagen hem vol verbazing aan maar die verbazing was van korten duur de hoofdman vloog op den stoutmoedige aan en gaf hem een oorvijg, die hem met het hoofd tegen het granietblok deed tuimelen Geheel bedwelmd nam hij zijne vorige houding weder aan. op het oogenblik dat hij langs de berghelling beneden keek, gal hij -en licht blijk van verras sing, leunde verder voorover en bleet onbeweeg lijk staren De hoofdman merkte dit niet en keerde bleek van toorn, tandenknarsende en be vende, tot zijn slachtoffer terugzijne makkers zag n hem met ontzetting aan. Hij legde eene van zijne groote handen op het hoofd van den karabinier, hield de ander met uitgestrekten wijsvinger dreigend op, zag hem met zijne met bloed beloopen oogen valsch aan, en sprak met gesmoorde stem Luister Te kwader ure zijt ge op het denkbee'd gekomen om mij voor den gek te hou den Gij weet niet wie ik ben Ik heb vrij wat moediger mannen dan gij zijt de haren te berge doen rijzen Gij hebt geen begrip van hetgeen ik u kan doen uitstaan.

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1