GT, lN tm wsch ;ter iksen. brood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Buitenlandse!) Overzicht HEXXlSGElIXd. FEUILLETON. IINERS, BS wanders iterkte geven. fje'èmdilleerde ,S, gwaarborgd later” AIM LOON. i Laarzenmagazijn ■Gouda. \o. 8699. Donderdag 16 Januari 1903. 40ste Jaargang. 1 ZONEN, F Belasting op de Honden. IELS. IZEN, randers. n ruime keuze KENNISGEVING. Eindelijk Gevonden. KENNISGEVING. rich beleefd aan rkregen aanslui- MNKMAN Zn >ud gratis. n het Rijks Inter- felefoon ^o. S3, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SMITS. imeten werk. itToeriog van ge- i bevelende BIJL, EBAART Lx. SCHOENWERK 5IJN eene fraaie ithaven 128. Gasfitter. Ie Kleiwepsteeg arten WINTER- HOENEN merk jaar voor per- ran K. M. 1, - K.G. Iilll INIIE (MEANT. MERK te letteu) VAN K. worden afgele- de pakjes van vijf en een Ned. one van Nommer en van nevenstaand Ie Wet gedepo- loften, enz. Is en alles wat iesv'rlangd met ver, tafellinnen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; In overweging nemende, dat bij Art. 2 der Verordening op de invordering der Belasting op de Honden, vastgesteld door den Raad dier Ge meente den 8n October 1875 en gewijzigd den 2jn Juni 1876, aan eigenaars ot bezitters dezer dieren de verplichting is opgelegd om daarvan jaarlijks in de maand Januari aangifte en betaling der belasting te doen Herinneren don belanghebbenden aan die be paling met uitnoodiging de gevorderde aangifte en betaling te doen ten einde beboeting te voor komen. Gouda, 15 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. Niet- erg bemoedigend voor de Engelschen 'want een maand af wat geleden stonden er nog maar 11,000 in het veld en Kitchener hoeft er sedert dien tyd wel 12,000 onscha- delyk gemaakt! Wanneer de Engelsche maar lang genoog met hun tactiek doorgaan, dan groeit het Boerenleger het hunne nog eens boven het hoofd I Deielfde correspondent zegt, dat de la Rey, die aan tyfus heette lijdende te zijn, weder herstellende is. Hij reist nu in het westen de verschillende commando’s af. Het bestuur vtin het Evangelische Verbond te Londen heeft geantwoord op den in krach tige bewoordingen gestelden brief van de Zuidduitsche afdeeling van het Verbond over den oorlog in Zuid-Afrika. Het bestuur wijst er allereerst op, dat strijdvragen, gods dienstige of politieke, door den aard van het Verbond zelf zyn buitengesloten. Hot zal zich daarom onthouden van een bespre king, boe zeer het ook de verkeerde opvat ting der feiten door de Zuiddnitsche broe ders betreurt. Ter beoefening van oprechte broederliefde en uit trouw aan de instellingen en beginselen van het Evangelische Verbond heeft het bestuur te Londen zich onthouden van kritiek of het geven van toelichting op de verklaringen, door den Zuidduitscheh tak betreffende den oorlog in Zuid-Afrika gedaan. Wü allen betreuren aldus eindigt de brief den oorlog en zyn droevige gevol gen en bidden ernstig om een spoedig einde, maar op wien de verantwoordelijkheid rust, moet, zoover het Verbond betreft, worden overgelaten aan het oordeel en in handen van hem, die rechtvaardig oordeelt.” De gemoederen in Engeland zijn in de laatste dagen, vooral ook tengevolge van het gebeurde in den Duitschen Rijksdag, nog altijd hoogst verbolgen. Vooral ook in het‘ dagelijksch discours wordt algemeen te ken nen gegeven, dat in de gegeven omstandig heden het aangekondigde bezoek, dat de prins van Wales den Duitsche keizer op diens verjaardag zou brengen, behoort te worden nitgesteld, Men helt nog te meer tot die zienswijze over, na de officieuze ver klaring van de Nordd. Allg. Ztg. „dat de Engelsche troonopvolger zich eigenlijk zelf geïnviteerd had”. Deze het moet erkend worden vrjj onheusche verklaring van het Duitsche regeeringsorgaan heeft in Enge land buitengewoon veel ergenis gewekt. T.JOenhooger. Do redevoering, Zondag door don Fran- echen minister-president Waldeck-Ronssoau te St. Etienne gehouden, heeft over het ge heel eqn goedeil indrnk gemaakt in Frankrijk de Repnblikeinsche pers ten minste is er zeer mede ingenomen en neemt het program dat de minister-president ontwierp, zonder veel commentaren aan. De nationalisten alleen zijn klaarblijkelijk uit het Veld geslagen, en ver bergen. hun wrevel achter honende en min achtende woorden; maar'zjj wagen geen po ging om Waldock-Rousseau’s redevoering te bestrijden, voorgevend dat die slechts uit de gewone gemeenplaatsen is aaneengeregen. Nu is het waar, dat de heer Waldeck- Rousseau gemeend heeft, geen nieuwe leuze, geen groot woord, voor de kiezers te moeten uitsproken. Hjj heeft met gereebtvaardigden trots in zjjn groote redevoering er op gewe zen, dat het kabinet der rcpublikeinscbo de fensie, voor drie jaren opgetreden onder om standigheden die hot getffi drie.maanden le vens doden voorspellen, de rust In het land heeft hersteld, de Republiek bevestigd, de aanslagen van bonapartistische, royalistische en andere samenzweerders verjjdeld, en zich vervormd hoeft tot oen kabinet van republi- keinschen arbeid, dat do sociale, militaire en politieke ontwikkeling van het land in het goede spoor heeft gebracht. En Waldeck-Ronsseau kon tevens met blijdschap wijzen op de buitenlandsche betrek kingen van Frankrijk, op de bevestiging van hot bondgenootschap met Rusland, op de nauwere aansluiting bjj Italië, op de uitbrei ding van Frankrjjks koloniale macht. De ge heels redevoering van Waldeck-Rousseau ging uit van de gedachte, dat het,optreden van dit kabinet den vrede voor Frankrijk heeft .verzekerd, naar binnen zoowel als naar buiten. De verkiezings-catnpagno in Frankrjjk, die in h^t laatst van April of het begin van Mei zal worden gesloten door de uitspraak van do stembus, is thans geopend door do groots redsvoering van den minister-president. En nair de Parijsche correspondent van delnd. Beige meent, zal ,4ie campagne eindigen met een volslagen overwinning der eerlijke republi- keinsche partyen en een besliste nederlaag van de reactie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het 2e Suppl. Kohier der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen in deze Ge meente, voor het dienstjaar 1901, door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende Vijt Maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger Gouda, 15 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 40) «======-==«=- Het kind begreep, dat er iets buitengewoons voorviel en keek den vreemde bijna vrijmoedig aan. Ella wilde vertrekken, doch Reinhold plaatste zich vóór haar en het Ênd. >Wilt U zoo goed zijn, ons door te laten vroeg zij koel •Wat beteekent dat, Ella Gij hebt mij even goed herkend als ik U. Waarom die toon tus schen ons Zij zag hem aan met een blik, die van diepe verachting getuigde en sprak toen in zuiver Ita- liaansch «Wilt U ons doorlaten, Signor In die woor den lag een zoo streng bevel, dat Reinhold ge hoorzaamde, hij zag hoe een knecht in livrei haar buiten het park wachtte en hoe alle drie huis waarts keerdenhij zelf bleef haar onbeweeglijk nastaren. Daarna keerde hij naar Mirando terug en vroeg den intendant, wie die dame was, waarop hij ten antwoord kreeg; dat zij Erlau heette. >Zoo, Erlau, dank Mariano,” en met die woorden trad hij weer naar buiten. TWEEDE DEEL Het was een brandende hitte geweest, den ge en verkrijgbaar 1 DE VISCH- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des ipidd. Verspreide Berichten. Frankrijk. Te Marseille heeft In Augustus van dit jaar een congres plaats van onderwüzers on onderwijzeressen en men rekent, dat er wel een 2500 by het onderwijs werkzaam zijn don op het appèl'zullen wezen. tot haar slaapkamer. Uit haar houding begreep Reinhold genoeg. »Wilt gij mij niet eens toestaan, mijn zoon te omhelzen r” •Neen,” was het beslist antwoord, Reinhold wilde opvliegen, zij zag, hoe hij zijn vuist balde, doch hij bedwong zich. «Ik zie, dat ik uw overleden vader onrecht deed want ik weet het aan hem, dat ik goen enkel bericht over mijn zoon ontving Hebt gij zelve mijn eeAten brief gelezen en dien onbeant. woord gelaten En den tweeden ongeopend teruggezonden?” Neem U in acht, Ella; wat er ook tusschen ons is voorgevallen, zoo’n minachtenden toon verdraag ik niet; en evenmin duld ik, dat men mij weigert, mijn kind te zien. Ik wil dit.’’ •Uw kind vroeg zij langzaam, «hij behoort mij alleen. Gij hebt alle rechte op hem verloren, door weg te gaan «Dat zou nog te bezien staan. Zijn wij voor de wet gescheiden Heeft de rechtbank U Rein hold toegewezen Hij blijft mijn zoon, en als gij mijn recht als vader tracht te ontnemen, zal ik zorgen, dit te laten eerbiedigen.” De bedreiging had wel eenige uitwerking en met bevende lippen, doch op Hinken toon, zei Ella «Dat zult ge niet dóen, dat durft ge niet. Wordt vervolgd.) Kitchener seinde den 13den uit Johannes burg. Sedert den 6den zyn 20 Boeren ge sneuveld, 9 gewond en^^k gevangen geno men 95 hebben zich overgegeven, terwijl 62 wagens, 1321 paarden en 2429 stuks vee zyn genomen. De vijand in het oosten van Transvaal schynt zich opnieuw verstrooid te hebben, ofschoon zich ongeveer 500 van zyn beste vechters hadden samengetrokken voor den slag dien zij by Onverwacht tegen Plumer beproefden. De vyandelyke strijdmacht in het westen van Transvaal staat ten westen van Rus tenburg. In het Noordoosten van den Oranje-Vry- staat hebben de Boeren zich voornamelijk samengetrokken aan de Wilgerivier en ten zuiden van Bethlehem. Verschillende kolon- nes in die streken houden deze afdeelingen in beweging. Monro, Lovat en Follet vegen deö drie hoek tusschen Jamestown, Aliwal-Noord en Ladygrey in de Kaapkolonie schoon, waar kleine afdeelingen Boeren zich verzameld hebben. De vyand in het westen van de Kaapkolonie wordt nog noordwaarts gedre ven’. Er worden voorraad-depots aangelegd om basissen te vormen voor toekomstige krijgsverrichtingen aan genen kant van de nieuwe blokhuis-linie. Kitchener seinde Maandag uit Johannes- 'Wg Bruce Hamilton meldt, dat kolonel Wing hem den llen rapporteerde dat de Boeren zich in grooten getale byeentrokken op een plaats waar Wing den vorigen nacht ge kampeerd had. Hamilton rukte daarop ter vervolging uit. Ongelukkigerwijze werden de Boeren gewaarschuwd door enkelen hun ner, die nagezet maar niet gevangen werden en toen Bruce Hamilton Knapdaar bereikte zag hjj de Boeren op 5 KM. afstands en Botha’s wagen nog verder weg. Hy ver volgde hen nog 11 KM. totdat de paarden geheel uitgeput waren. Hamilton schatte de Boeren op 400 man. Een Boer sneuvelde, 33 werden gevangen genomen, en 39 geweren, en eenig vee, paarden en wagens buitgemaakt. De verliezen aan Engelsche zyden bedroe gen een doode en vier gewonden. Volgens den correspondent der Standard te Pretoria, staan er thans nog 13,000 Boe ren onder de wapens. heeleu dagen zelfs de avond bracht noch eenige koelte, noch eenige frisschere lucht. Ook de be woners der villa Fiorina schenen in huis beschut ting tegen de warmte te zoeken, want de jalousién bleven den gehoelen dag neergelaten en de tuin deuren zorgvuldig gesloten. De familie bewoonde het huis slechts gedeelte lijk in den rechtervleugel waren een paar kamers voor den Heer Erlau ingericht, den linkervleugel had zijn pleegdochter met haar kind betrokken, aan de achterzijde waren de bedienden onder dak gebracht en de rest van het huis stond leeg. Het was reeds vrij laat, toen Ella uit de tuin kamer naar buiten trad; de Heer Erlau had zich reeds ter ruste begeven en ook haar zoontje sliep, onder de bewaking van het kindermeisje. Zij was nog zeer bleeksedert dienzelfden morgen had zij, ofschoon haar gelaat volkomen kalm scheen, haar gewone kleur nog nietjteruggekregen. Buiten was het reeds geheel nacht, geen koeltje was er te bekennen en de zee lag in loome rust verzon ken. Hoewel de atmospheer buiten bepaald een gevoel van beklemdheid veroorzaakte, bleef zij toch liever in den tuin dan daarbinnenhalf door het naar buiten vallend licht beschenen, stond zij, evenals dien morgen, onbeweeglijk tegen de mar meren balustrade geleund. Plotseling schrikte zij op en wiide angstig naar binnen vluchten, want vóór haar stond een donkere, slanke mannenfiguur, die op gedempten toon tot haar sprak «Wees niet ongerust, Ella, ik ben geen roover of dief, al moest ik mij ook op deze wijze een weg tot U banen.” »Wat is er van Uw verlangen, Signor,” vroeg Telefoon No. 6* ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zij in het Italiaansch, en wat beteekent dit laat bezoek «Vooreerst zouk ik wenschen, dat ge eenvoudig Duitsch lot mij spraakt." antwoordde hij, met kwalyk verborgen'opwinding, «ik heb mijn moeder taal nog niet vergeten, zooals gij schijnt te denk n Uit gindsche boot kom ikhet terras is ten minste niet zoo ontoegankelijk als uw huis. Van middag liet gij, of liever Erlau, mij afwijzen, hij wilde mij niet te woord staan en evenmin mijn briefje aannemen, hoewel gij beiden wist, waarom ik hierheen kwam. Gij ziet, ik ben er toch ge komen.” Hij sprak met groote verbittering, daar hij zich diep beleedigd gevoelde bij elk woord moest hij zijn trots over winnen en het moest wel een ge wichtige beweegreden zijn, die hem hierheen voer de. Zelfs als knaap had hij nooit een deemoedige houding aangenomen,- zelfs niet als hij ongelijk had, en dit was er, door zijn succes als kunste naar, niet op verbeterd Thans waren beiden de tuinkamer binnengetre den en bleef Ella in het midden van het vertrek staan. «Het schijnt, dat Signor Rinaldo zich ditmaal irt den weg vergist-heeft,’ sprak zij, weliswaar in het Duitsch, dóch op denzeifden koelen ^on, •want de villa van Signora Biancona ligt in S. «Ik zocht Signora Biancofla thans niet en Eleo nora Almbach heeft mij van morgen reeds gezegd, dat zij mij niet meer wenscht te ontmoeten. Ik kom alleen, om mijn kind te zien.” Qk Zonder een woord te spreken, plaatswle jonge vrouw zich voor de deur, die toegang verleende Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gezien art. 8 der Hinderwet; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de firma A. de Jong en Zonen er. hare rechtverkrij genden, tot het uitbreiden harer stoomhoutzagerij in het perceel aan de Goudkade, wijk T No 30, kadastraal bekend sectie F No 1302. Gouda, den 15 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1