h JVEH /Viewer*» en Advertentieblad BINNENLAND. vsch I No. 8087. uber 1902. Bulteiilaiidscii Overzicht* I I 4 JCHAP dbszit”, l AGE. Kunstenaar tegen wil en dank. I TC AP ■Gouda. irood, FE L I LL E l 01X. Maandag 22 Deëéniber 1902. 41ste Jaargang. r»ndtfbal»»m Zoadenalf 'irp 11, :ht-slixïs /r Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. Verspreide Berichten. dubbele fleach flog bedaard naast mama of tante (Wordt vervolgd.) Zn. Gouda Humoristische Novelle. 3n verkrijgbaar 1 DE VISCH- agto, Zaltbommel ittordam. ago. Czn. Rotterdam I OUDB AMMEli rfci jaar voor per- ,an K. M. 1, K.G. De Fransche begrotingscommissie heeft >aar bij PERS JZ. is van echtheid is kurk steeds voor* 3ii naam der Firma 'PE van de moeilijkheid door de persoonlijke tusschenkomst van den vorst. In plaats van de Kamers zou voor Oostenrijk de Keizer dan den Ausgleich goedkeuren by keizerlijke ordonnantie, terwijl in Hongarije de regel matige weg zon worden gevolgd. Telefoon S«. 62 A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. SM post f 1.60. Ierland okin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke itsch, Ocsterreich Centraal-Oepót Sunder i.otiNiii:koiiit\r. or Gouda en Omstreken» STATEN-GENERAAL. T IF E E U E E A M E U. Zitting van Vrijdag 19 December. Het oorlogsdebat is voortgezet. De heer Marchand betoogde uitvoerig dat wy, onder het bewind van dezen Minister precies de verkeerde richting uitgaan, en het geld dat wy meer zonden geven voor defensie eenvoudig in het water gegooid zou zijn, omdat ’s Ministers plannen ten eenen male Groot- Brittannie. Graaf Hendrik Potocki, die van verschil lende bedriegerijen was aangeklaagd, is door de jury van de meeste dezer vrijgesproken, maar wegens één geval tot 2 maanden ker kerstraf veroordeeld, zonder verlies van zyn adeldom echter. irereld bekend en offen middel tegen ouf-, Lever 11, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 1 115. enoeskrach astal elke pijnlijke jverbodig. Met oor ongeneeslijk ings oen bijna 22 Irengt genezing en i, ontstekingen enz Het is nu zeker, dat de conferentie tus- schen vertegenwoordigers der lersche grond eigenaars en van hun pachters zal doorgaan. Heden zou de eerste vergadering plaats hebben. Voor de grondeigenaars komen op lord Dunraven, lord Mayo, kolonel Hutche son Poö en kolonel Everardvoor de pach ters de parlementsleden John Redmond, W. O’Brien, Harrington (de lord mayor van Dublin) en T. W. Russell, De Conventie van grondeigenaren en de pers, die de belangen van het gros dier heeren dient, weigerden echter lord Dunraven en zyn collega’s in de qualiteit van verte genwoordigers te erkennen. Of de conferentie veel direct nut zal stichten, is daarom te betwijfelen. Maar het is toch een stap op den goeden weg. Het bericht van het toegeven van president Chstro, waarvan op eenigszins vage wijze werd melding gemaakt, wordt door andere telegrammen bevestigd. Hy zou, volgens bericht uit Washington, den Amerikaanschen gezant Bowen volledige volmacht gegeven hebben om een schikking toet Groot-Brit- tannië, Duitschland en Italië tot stand te brengen. Bowen wacht slechts op de toe stemming van het departement van buiten- landsche zaken en de bewilliging van de Europeesche regeeringen. Zoo zou dus de kwestie zonder bloedver gieten afloopen. Een Reuter telegram uit Caracas meldt dat de deputatie van voor name inwoners een sterken drang in dien geest op den president uitoefende. Intusschen blyft men echter verlangend nitzien naar verdere berichten uit Venezuela. Het zou bijvoorbeeld van belang zyn te we ten, wat er waar is in de berichten van het optrekken van groote revolutionnaire machten naar Caracas om Castro af te zetten, en wat voor werkelijke macht deze dan nog over heeft. De opmerkingen van de regeering der Ver- eenigde Staten over de blokkade hebben misschien eenigen invloed gehad op de be slissing van de verb >nden mogendheden die nu ten slotte alleen de Venezuelaansche schepen weren. Nu de zaken zulk een vreedzamer keer hebben genomen, kunnen wy de geruchten over plannen tot een nieuw bombardement enz. laten rusten. iud gratis. n het Rjjks Inter- krêgen aanslni- gemaakt en dien hij voor een soort van levende kroniek van Liebenstein gehouden had. De man had hem volstrekt niet bevallen en hij had zich stellig voorgenomen dien akeligen babbelaar zoo veel mogelijk te ontloopen Maar thans ging hij naar hem toe en drukte den andere, die hem verbaasd aankeek, de hand zoo hartelijk alsof hij een oud vriend in hem groette Natuurlijk bleef mijnheer von Sternberg niet lang in het onzekere omtrent de oorzaak van die bijzondere vriende lijkheid, toen de advocaat hem haastig naar den naam van die jonge blondine vroeg. Hij trok een ietwat spotachtig gezicht en ant woordde Het is Miss Mary Burnes, de dochter van Gilbert Burnes uit New-Vork - een echte Amerikaansche, koud als ijszoo eene die zich er volstrekt niet over bekommert of tij met hare sier lijke voetjes over een aantal gebroken mannenhar ten henen stapt. Ik acht het mijn plicht-u voor die coquette te waarschuwen.” Daarvoor ben ik u zeer verplicht, maar ten opzichte van mijn hart koester ik in het minst geen vrees. Is u met die familie bekend »Zeker, en het zal voor mij een genoegen zijn u bij haar in te leiden, als u absoluut in uw ver derf loopen wil.” Hans Volckmar drukte hem zóo dankbaar de hand dat mijnheer von Sternberg slechts met moeite een schreeuw kon inhouden. Opeens kwam er toch een bezwaar bij hem op. at de coupons vervallende 9 a r zyn te der Vennoot- ink de Vos en j Landry. rius en Zoon. i en Portland. De Tsaar zond gister (zyn naamdag”) het volgende telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken„Wilt de wegens het deelnemen aan ongeregeldheden naar Siberië verbannen studenten doen terugkee- ren. Aangezien het beter is, dat zy voor- loopig niét in steden, waar hoogescholen gevestigd zyn, zouden wonen, moet er voor gezorgd worden, dat de terugkeerende jon gelieden aan de zorgen hunner familie wor den toevertrouwd, daar zulk een omgeving het best geschikt is hen aan orde te-ge wennen.” Krachtens het aan het telegram toege- voegde keizerlijk besluit, wordt aan 58 studenten vergund terug te keeren, terwyl krachtens het besluit van 26 September reeds 6*2 anderen begenadigd waren. Het scheen dat alle danslustige gasten reeds in de groote zaal van het Kurhaus te Liebenstein aan wezig waren, toen de jonge rechtsgeleerde, Hans Volckmar, die binnen trad. Hij werd op het eerste gezicht van al deze heeren en dames in hunne on berispelijke toiletten’bijna verlegen; die menschen schenen hem toe meer in een deftige dan vroolijke stemming te zijn. Maar toen hij na een nauwkeu riger monstering tot de aangename ontdekking kwam dat er onder de jonge dames in lichte zomer kleedjes, die nu üog bedaard naast mama of tante zaten, menig allerliefst persoontje was, verdween die verlegenheid spoedig om door de opgewektheid waarmede hij hier gekomen was te worden ver vangen. En er was toch ook bezwaarlijk iemand te vinden die meer reden had tevreden te zijn dan Hans Volckmar. Al was hij niet bijzonder door de fortuin begunstigd, bezat hij toch alles wal het leven vroolijk. en aangenaam maken kan in ruime mate jeugd, gezondheid, degelijke kundigheden en een onverstoorbare werklust. Zijne practijk die hij éen aar geleden in een der groote provinciesteden be- Op dit oogenblik is men te Weenen eenigs- zins meer opgewekt over den Ausgleich, al thans wat de mogelyke overeenstemming betreft tusschen de regeeringen van OostQn- ryk en Hongarije. Men gelooft zelfs Jat de beide regeeringen het nog vóór Kerstmis eons zullen worden. Maar dan blyft nog de groote moeilijkheid, de goedkeuring van het verdrag door de parlementen te Weenen en te Boedapest. Dat het Oostenryksche parle ment het vergelijk met Hongarije binnenkort zou goedkeuren, is onder de tegenwoordige omstandigheden niet zeer waarschijnlijk en dit bezwaar zou, naar men zegt, in den laatsten tyd een ernstig onderwerp van be spreking hebben uitgemaakt tusschen den Keizer en den minister-president von Koerber. Men vermoedt, dat de Oostenryksche minister president zou overhellen tot een oplossing gonnen had, was boven verwachting toegenomen en nog onlangs had een gelukkig gevoerd, lastig proces hem een geheel onverwacht extra-honorarium van zeshonderd Mark opgeleverd. In eene opwelling van jeugdige lichtzinnigheid, had hij dit als uit de lucht gevallen geld dadelijk voor een zomeruit- stapje, gedurende de vacantieweken, bepaald. Goed bewaard droeg hij de zes blauwe bankbiljetten op zijn harten in hot zeker bewustzijn van het bezit van dit eerlijk verdiend kapitaal, en in het vooruitzicht van een paar heerlijke vacantieweken, gevoelde hij zich zóo licht, zoo vrij en gelukkig dat hij voorzeker niet met een door velen benijden Nabob zou hebben willen ruilen. Juist zwegen de slotaccoorden der eerste polka in de zaal en de hierop volgende rustpoos gaf aan Volckmar de beste gelegenheid om de jonge beautés op zijn gemak te monsteren En hij vond hier menig frisch en aardig meisjeskopje dat hem best beviel, maar in ge n van die allen stelde hy meer belang, zoodra hij de blonde jonge dame in het oog gekregen had, die aan het andere einde van de zaal gezeten was. Zij kon negentien of twiatig jaar oud zijn en, hij wist zeker, nog nooit had hij iets be- koorlijkers gezien dan dit fijne gracieuse figuurtje in het eenvoudige maar toch bevallige witte kleedje, met het beminnelijke, kinderlijke gelaat waarin de groote blauwe oogen schitterden. Zij babbelde vroolijk met een langen mageren heer, die Volckmar om zijne hoekige figuur en zijne stijve bewegingen voor een Engelschman hield Hij werd boos op dien man omdat hij, naar de stroeve houterige uitdrukking van zijn gelaat, het voorrecht 4at hem te beurt viel niet naar waarde schatte. erirofflen rs welbekend Fabrieksmerk). radicale en van alle, zelfs ikkige zenuw- ontstaan door mgdigen leeftyd zwakte, Bleek Hoofdpyn - Maagpijn j- )n vermogen enz. Uijt- Frankruk. De mislukking van de algemcene myn- werkersataking heeft in het Loirebekken groote agitatie gewekt en een scheuring dreigt in den Nationalen Mynwerkersbond. In de Intransigeant tracht Rochefort nu te verklaren, dat zyn optreden tegenover de redacteuren Possien en Montaigu recht en billijk was: twee dagen vóór de begrafenis met kerkelyke ceremoniën van den afge vaardigde Cloutier deelde hij de onthouding van deelneming der redactie mee en toen kwam niemand daartegen op, terwyl de hee ren de begrafenis by woonden, als ware er niets bepaald. In Juni van dit jaar vormde een Pro- Boer-comité, als bekend, het plan een inter nationale lotery op touw te zetten, die in het aanstaande voorjaar te ’s-Gravenhage zal uitloten en ten voordeele is van wedu wen en weezen uit Zuid-Afrika. Een her- inneringsmedaille is nu te Menton aac den heer Kruger ter hand gesteld door diens neef, den heer Grobler. De medaille is ver vaardigd door Henry Dubois. Een nieuwe cursus werd gisteren ge opend aan de lagere meisjesschool voor leerlingen van 12 4 14 jaar van mevr. Gi rard te Pary's, in tegenwoordigheid van Tot dusver had het jonge meisje blijkbaar nog niet veel op de in de zaal aanwezigen gelet. Maar het toeval wilde dat zij juist nu haar hoofd om wendde en 'dat haar blik op den tegenover haar, naast de deur van de zaal, staanden advocaat viel. Hans Volckmar was niet ijdeltrouwens hij had er ook geen reden voor hij had het zich nooit verbeeld dat zijn uiterlijk er naar w.is, om, op het eerste gezicht een overweldigenden indruk op het hart eener jonge dame te maken. Het was dus geen dwaas zelfbedrog, maar eenvoudig een feit, toen hij zag dat het bevallige meisje plotse ling bloosde en haar gelaat met zeer duidelijke kenteekenen van verlegenheid achter haar waaier verborg. Hij keerde zich om, denkende dat degene die haar dus in verlegenheid bracht, achter hem moest staan; maar er was niemand te zien en er bleet niets anders voor hem over, dan zich zelf voor de onwillekeurige aanleiding tot hare ontroering te houden, die haar overigens allerliefst stond. Indien zijne bescheidenheid hem nog langer had doen twijfelen, dan zou hij tjeh ten laatste door de zijdelingsche, halt nieuwsgierige en zoo als het hem toescheen half angstige blikken die met kleine tusschenpoozen telkens weder op hem gericht werden, hiervan overtuigd moeten zijn. Hij besloot van het bevallige blondkopje zelf de opheldering te vragen, van de buitengewone wer king die het gezicht van zijn onbeduidende persoon lijkheid zoo in het oogloopend te voorschijn riep. Geen wonder dat het hem nu bijzonder veel genoe gen deed in zijne buurt een heer te zien met wien hij toevallig in den loop van dien dag kennis had een aantal inspecteurs en directeurs by het onderwys aldaar. De naam van het nieuwe vak is „puericulture” en de bedoeling is den meisjes onderricht te geven in de wij ze, waarop zuigelingen moeten behandeld worden. Dr. Pinard heelt by deze eerste les reeds heel wat meegedeeld over een goede en slechte voeding van jonggeborenen door middel van moedermelk. Duitschland. Friedrich Krupp heeft by testamentaire beschikking bepaald, dat aan elk gezin en eiken weduwnaar op de kolonie „Altenhof” duizend mark moet worden uitgekeerd en aan elke weduwe vijfhonderd m., terwyl het personeel op villa „Hiigel” ook rykelyk be dacht is. Max Neszier, de voortvluchtige filiaal- chef der „Darmstëdter Bank”, is nog niet gevat. De politie heeft uitgebreide maat regelen genomen en het signalement van den betrokkene verspreid. De benadeelde Bank heeft een belooning van 3000 mark voor het vinden vau Neszier uitgeloofd. De Pruisische Landdag zal eerst den dertienden Januari a. s. bijeenkomen, tegelyk met den Rijksdag en dan komt dadelijk do begrooting op de proppen De „Ruhmeshalle” te Görlitz zal voortaan,” omdat de keizer 't zoo wil, „Ge- denkhalle” heeten. Het aantal stakers van de inyn „Ho- henzollern” te Beuthen, bedraagt nu dui zend man. 1tfleft>on -No. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF ENTEN. na de sluiting der zitting haar werk voort gezet on is eerst nu naar huis gegaan. De begrooting sloot met een tekort van 33 mil- lioen, dat de Regeering wilde dekken door een leening. De begrooting had geen cre- dieten voor de kruisers, waarvan de Minis ter van Marine Pelletan eigenmachtig den aanbouw had gestaakt. Men had daarvoor 13 millioen noodig en dan heeft de schat kist door de goedkeuring van twee voor- loopige twaalfden nog een verlies geleden van 11 millioen, zoodat rekening houdende met den wensch der Kamer, om den aan bouw der kruisers voort te zetten, het fei- telyk tekort 57 millioen zou bedragen. De begrootingscommissie beeft een dergelyk te kort niet aan de Kamer willen voorleggen. Zy is aan het bezuinigen gegaan en toen ze daarmede eenmaal bezig was, heeft ze kans gezien het evenwicht geheel te herstellen door ook nog de raming van de inkomsten te herzien. Bezuinigd zyn op de uitgaven der verschillende Ministeriëij 31 millioen en door verlaging van de garanties der spoor wegen 4 millioen, terwyl gerekend is op 16 millioen meer uit de successierechten, 2 mil lioen uit den dienst der posteryen en tele graphic, een millioen uit boeten by vonnis sen en 3 millioen winst uit de vervaardiging van nikkelen pasmunt, waardoor het tekort geheel is gedekt. Bovendien heeft een der leden door aan bank- en crcdietinsteliingen de verplichting jjp te leggen den fiscus me- dedeeling te doen van de by haar geopende rekeningen en van de deposito’s by het overlijden van een harer cliënten nog een middel gevonden om de inkomsten der schat kist, naar zyn raming, met 4 millioen te verhoogen. Zal het Ministerie al deze ver anderingen goedkeuren

Goudsche Courant | 1902 | | pagina 1