D II, KERG. ING. ,N TEBB. lEllk te letten No. 8997. 41ste Jaargang. ireld. carte. eeniging 1 .troen Lourens. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Dinsdag 6 Januari 1903. g Nationale Militie. Bultenlandscli Overzicht» Kunstenaar tegen wil en dank. i s ogj TEKhAM. 1 de Maat. A f ZOXEX, d. 9 Benoeming van Beroepsraden. o s FEUILLETON. HE Inzending van Advertentiën tót 1 uur der nydd. wegén 400.000 k in staat n bedrijft- van al f 300 lelefeoii .\o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Humoristische Novelle. I in den regel1 ;ewoiieSnda. h hifi olheek Von Koerber en Von Szell zyn er werkelijk ilend, et vergunning :unningsrechten, is moetoverge- -. Het huis is leiding, water- s begrepen. Tc D 29. VAN I worden afgele- le pakjes van vtj- eu een Ned. ons van Nommer er. ran nevenstaam! J Wet gedepo CiOUDSCHE COURANT Frederic Harrison heeft op Nieuwjaar zyn jaarlyksche toespraak tot het Londensche Positivistische Genootschap gehouden. Van den oorlog in Zuid-Afrika zeide hy weinig meer dan dat hij het in Chamberlain prees, dat hij 'den moed en het gevoel van zyn verantwoordelijkheid heeft om zelf te gaan zien wat hy doen kan om het kwaad tep goede te keeren. Over de onderwyskwestie liet Harrison zich aldus uit: „Wy die hier bijeengekomen zyn, hebben aan den onderwijsstrijd een weinig werkzaam aandeel genomen, want wy kunnen eVen luttel geestdrift voelen voor wat men openbare-schoolgodsdienst (orthodoxe dissentergodsdienst) noemt als voor subsidies aan de Engelsche kerk en staatsonderwijs. Het heele toestel van lager onderwijs, met zyn willekeurig stelsel van staatsleerplicht, belasting en staatsregeling, is vreemd aan alles, wat voor ons ten slotte het ideaal van onderwijs is. Het ware on derwijs is by uitnemendheid een godsdienst plicht, een geestelijke werkzaamheid, een heilige verplichting, en vooral geen zaak van administratleven sleur. Het zoekt niet alleen geen ondersteuning, maar verwerpt ze. Vrijheid is zyn wachtwoord, gelyk gods dienst zyn adem is. Maar wy voelen even sterk als de Nonconjormisten de aanmatiging van elke secte, die over geld en macht be- ik dien knaap zonder een behoorlijke tuchtiging van hier zal laten gaan. Ik zal met hem duelleeren en mijne' heeren en dames het zou waarlijk voor het eerst zijn ais Stanislaw Kamarinski het strijdperk anders dan als overwinnaar verliet” Hans Volckmar luisterde, fndien hier, en daar aan viel niet te twijfelen -r- over hem gesproken werd dan behoefde hij niet langer te aarzelen om dien onbeschaamden knaap lot verantwoording te roepen. Maar hij moest natuurlijk eerst geheel zeker weten dat diens woorden op hem betrekking had den. Daarom luisterde hij nu scherp, om tot die zekerheid te geraken. Tot zyn spijt bleek die moeite vergeefs te zijn. Kamarinski maakte gretig gebruik van de aanlei ding om verhalen te doen van avontuurlijke twee gevechten, die hij had uitgevochten. Telkens her haalde hij dat hij niet van plan was dezen man, die hem aldus beleedigd had, in éenig opzicht te ontzien. Een haam werd er evenwel niet ge noemd en de jonge rechtsgeleerde had volstrekt geen begeerte om zich ten tweeden male belache lijk te maken Juist overlegde hij in stilte of het toch maar niet verstandiger wezen zou als hy vertrok, toen een bl k door het openstaande raam waarvoor hij zat hem eene ontdekking liet doen, die aan zUn besluit een andere richting gaf. Dit raam lag naar het terras van het Kurhaus, dat nu bijna geheel verlaten was. Slechts éen persoon, een rijzig, in het wit gekleed jong meisje, stond tegen de balu strade geleund. Blijkbaar in hare gedachten ver diept, stond zij daar, met gebogen hoofd en hij zag duidelijk dat bare hand den zakdoek aan de oogen «voering van ge- jevelende BIJL, CBAART Lz. h) Hans Volckmar dacht aan een overhaaste vlucht; maar hij zou die niet kunnen nemen zonder on middellijk langs die andere tafel heen te gaan en hiertoe kon hij niet besluiten. Hij wilde niets hooren van alles wat daar aan die tafel gesproken werd, maar door zijne onbescheiden-luidruchtige spreekwijze verijdelde Kamarinski zijue poging om hem te ignoreeren. Hy hield een zeer bont ge kleurde voordracht over zijne verschillende over winningen in verscheidene landen en daarbij ont brak het niet aan zoogenaamde «bedekte” toespe lingen op zijn fabelachtig succes bij de dames. Bij de gedachte dat Mary genoodzaakt was dit bespottelijk gebluf aan te hooren balde Hans Volck mar zijne vuisten en eens stond hij op het punt van op te springen en dien laffen praalhans op zijn nummer te zetten. Maar gelukkig bedacht htj nog bijtijds hoe belachelijk hij zich hierdoor maken zou en bedwong hij zijn toorn. Nu werd er een ander thema tér sprake gebracht aan de tafel naast de zijne en Stanislaw Kama rinski zweeg een poosje, tot hij plotseling luid lachend zeide: »Ik heb de zaak totnogtoe van de humoristische zijde beschouwd j daarom zeg ik evenwel niet dat Sir Henry Campbell-Bannerman heeft tot een deputatie van de Liberale Bonden van de Montrose Burghs een rede gehoudeh, waarin hjj melding maakte van de inoeilyke tyden door hem in het Parlement doorge- maakt, maar waarin hy tevens verklaarde niets te betreuren, daar hy de hatelykhedeil der tegenstanders was Vergeten door de trouw en goeden wil van de liberalen ia het gelieele land. Hy veroordeelde krachtig de onderwijswet en verklaarde niets te willen terugnemen van hetgeen hij vroeger omtrent den Zuidafrikaanschen oorlog had gezegd. Hy drong er op aan de binnenlandsche vraagstukken te behandelen in den geest der oude liberalen grondbeginselen. Zeer zou de liberale leider een versterking van het ais beiderselement in het Lagerhuis toejuichen. De BURGEMEESTER van Gouda, vestigt v.oor zooveel noodig de aandacht der belanghebbende werkgevers en werklieden op de in «le Beroepswet (Wet van 8 December 1902, Staatsblad No 208) en in het Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212) voor komende bepalingen betreffende de benoeming van werkgevers en werklieden tot leden en plaats vervangende leden der Beroepsraden. Gouda, 5 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS Sn. Gouda De telegraaf gaf de cijfers van de eerste begroeting van de Transivaalkolonie. Het flnancieele jaar loopt tot 30 Juni 1903. De inkomsten worden geschat op 4 mil- lioen pdwaaronder aan douanerechten 1.500.000, aan mijnrechten 650.000, spoor wegen 400.000 p. De uitgaven' worden ge schat op 3.702.765, waaronder aan uitgaven voor de schuld 125.000, politie 1.250.000 p„ waaronder twee derden worden gedekt door de imperiale regeering. In de memorie van den kolonialen thesaurier wordt er op ge* wezeq, dat door de bijzondere omstandig heden bestaande bij de opmaking der be groeting de uitgaven belangrijk te laag zyn geschat en supplementaire credieten tot ’n vermoedelyk bedrag van 400.000 p noodig zullen zyn. De Senaatsverkiezingen brachten weinig drukte op de boulevards te Parys. Behalve van Guadeloupe en Réunion is de uitslag thans volledig bekend, daar de stemmingen in de Ardennen, Creuse en Dordogne niet twijfelachtig zyn, omdat alle candidaten ministerieelen zyn. De ministerieelen wonnen zetels in Alliër twee, Alpes Maritimes één, Ardennes waar schijnlijk één, Charente twee, Charente-in- ferieure één, Corsica drie, Cöte d’or één, Gard één, en Nord één. De anti-ministerieelen wonnen zetels in de Alpes Basses één, Aveyron één. Combes werd herkozen in Charente-infe- rieure met 723 van de 1004 stemmen, en werd gekozen op Corsica met 600 van 774 stemmen. Dit eiland m geheel van politieke kleur veranderd. Rouvier, afgevaardigde en minister van financiën, verkreeg in de Alpes Maritimes 267 van de 395 stemmen. Dblcassé, die niet gecandideerd was, kreeg te Ariége, waarvan hy afgevaardigde is, 197 stemmen. Hy is niet gekozen. Maruejouls trok zyn candida- tuur in Aveyron in. Fernand Faure, radicaal, candidaat in Gi ronde, by de Kamerverkiezingen door Arch deacon verslagen, leed thans opnieuw de nederlaag tegen Thounen, een gematigd republikein. bracht. Toen kon hij zich niet langer bedwingen. Zonder eenige notitie te nemen van de personen aan die andere tafel, liep hij ook naar buiten Hij wist iturners dat die jonge dame Mary was. Deze had zijn voetstap niet gehoord en hierdoor ontstelde zij bij het plotseling en met eene bevende stem uitspreken van haar naam. «Goede hemel, U Nog hier Hoe durft u....” «Ja, freule, ik waag het nog eens tot u te komen en ik bezwe :r u, wijs mij nu niet af zonder mij te hebben aangehoord. Ik zie dat u bedroefd zijt en ik vergis mij stellig niet, als ik veronderstel dat ik de grootste schuld ben van uw verdriet. Met zulk een indruk kan ik onmogelijk van hier gaan. Ik wil het kwaad dat ik bedreven heb niet verkleinen, maar ik zou er alles voor over hebben om te ver hinderen dat u aan mij als aan een onwaardige moest blijven denken Zij keerde haar gelaat van hem af en uit hare houding was het duidelijk dat zij hem slechts noode de door hem verzochte gunst wilde verleenen. Toch viel zij hem niet in de rede en Hans Volck mar was nu juist in de stemming om aan zijn hart lucht te geven Nimmer had hij eene zaak voor de Rechtbank met zoo veel ijver verdedigd als hij nu hier voor zijn eigen geval pleitte. En, zijne een voudige, sobere'woorden ontleenden overtuigende kracht aan de waarheid. Hij vertelde haar ronduit wat hem bij hunne eerste ontmoeting aanleiding gegeven had haar in de door haar opgevatte dwa ling te laten en hoe toen uit die eerste leugen al het andere was ontstaan. Hij gevoelde zich over gelukkig toen zi]? op zijne angstige vraag of hij nooit op vergiffenis hopen mocht, hem hare hand- schikt en om reden van dat geld en die macht aanspraak maakt op een maatschap pelijk en wettelyk overwicht,en een soort gepatenteerd monopolie om de armen te on derwazen op kosten van den staat.” Maar Harrison hoopt, dat hpt onrecht, dat op onderwijsgebied gebeurd is, er toe zal meewerken, dat Engeland zich den last van een staatskerk van de schouders zal werpen. En hy geeselde de politiek der regeering, die vafi de meerderheid, welke de militaire bedwelming van de natie haar verschaft had, misbruik’ heeft gemaakt om een kleri kaal onderwijs in te richten. v Iq het vervolg van zyne rede wees Har- rispn met voorbeelden uit het politieke leven van het vorige jaar ahn, dat ook in Enge land het parlementaire stelsel ten ondergang neigt. Allerlei gewichtige beslissingen nam de regeering buiten weten .van het Paile- ment om en met geringschatting van zyn oordeel. En hy weeklaagde over het ver sterven van de idealen, die een dertig, veer tig jaar geleden het Engelsche volk bezielden. De yver voor de ontwikk^ing van Enge- lands historische instellingen en voor de welvaart van het algemeen is vervangen door trots en, lust om het ryk grooter te maken. De natie heeft zich toegewyd aan den God der Veldslagen en aan den Moloch van gebiedsuitbreiding. En dat is omdat haar godsdienst niet meer geestelijk is, maar in vertóüh en kerksebheid verloopen, en haar zedelyk gevoel door rykdom, voorspoed en weelde verslapt is. Snel een fortuin te maken, dat is de drijfveer. Godsdienst en plichtgevoel zyn niet meer de grondslagen van het leven. a De Sultan vaiï Marokko poogt land en troQn te redden door zich in de armen der reactie te werpen. De Liberal ontving een telegram uit Tanger, meldende dat de Sultan zyn tot nog toe gevolgde staatkunde van toenadering tot de vreemdelingen heeft opge- geven en zich verbonden heeft met de reactionnaire elementen. Hy beloofde de be trekkingen met de Christenen af te breken en zyn dwalingen af te zweren. Zyn eenig doel zal de instandhouding van den Islam zyn. Hy zal bovendien alle Eüropeesche ambtenaren onmiddeliyk ontslaan. Of deze verandering van staatkunde den Sultan nog zal helpen is zeer de vraag. De Morning Leader verneemt, dat zyn toestand nog zeer gevaarlijk blijft. En de Liberal zegtDe ontevreden elementen in Fez wach ten slechts op de komst van den Profeet om op te staan. Overal wordt de Heilige Oorlog gepredikt. En de stad Fez is vol ontevredenen. Boven dien weet Bu Hamara er den schrik in te houden. Hy heeft een vat vol gezouten hoofden reikte met de vriendelijke woorden «Ik heb u reeds alles vergeven, mijnheer Volck mar. Eigenlijk' heb ik, door mijn kinderachtig dwee^en met dien artiest, de grootste schuld aan dit misverstand en wij zyn nu immers beide zwaar genoeg daarvoor gestraft misschien zwaarder dan wij verdiend hadden.” In zijne blijdschap drukte hij de zachte kleine hand telkens weer aan zijne lippen. Miss Mary was blijkbaar te zeer ontroerd om dit op te merken anders zou zij hem die zeker niet zoolang hebben laten vasthouden, «O hoe zal ik u danken, freule,” zeide hij innig. »U weet niet welk eene weldaad u mij bewijst »Ik ben van morgen zeer onvriendelijk tegen u geweest en - dat heeft mij later gespelen. Maar hu wij ronduit i met elkander gesproken hebben moet u weg ‘hoe eer hoe beter. Als het mo gelijk. is nog dezen avond.” Er lag zulk een gejaagdheid in haar toon dat hij onwillekeurig vroeg«Waarom moet dit zoo haastig geschieden, miss Mary >Omdat omdat die akelige man uw leven bedreigten omdat Thans kon Hans Volckmar, hoé ernstig hij anders gestemd was, toch niet laten om even te lachen. »Wie Stanislaw Kamarinski bedoelt u En u u noemf hem «en akeiigen man »Ja, een monster is hijeen weetnieteen onverdragelijke bluffer. Het is eeuwig Jammer' dat dit heerlijk talent ten deel moest Vallen aan een, die het zoo onwaardig is I” {Slot volgt.) Telefoon Xo. 99 A D V E It,,T E N T.I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Onderzoek naar de geoefendheid van Lotelingen. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter kennis, dat de lotelingen van de lichting 1902, die in 1903 ingelijfd moeten Worden, kunnen toe- gelaten worden tot het op 12 Januari a.s des vöormiddags ten 9.30 uur in de kazerne te hou den onderzoek naar de geoefendheid van Jotelin- gen der lichting 1903, doch dat het eventueel door hen te verwerven getuigschrift hun goen recht kan geven op inlijving tot korte oefening, maar wel aanspraak op indeeling bij het korps en plaatsing in het garnizoen hunner keuze. Gouda, den 5 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MAR I ENS. in geslaagd bun verzekering gestand te doen óm de Ausgleich tusschen Oostenrijk en Hongarye, het handelsverdrag dat nu al sedert 1897 telkens in pastei viel, in vorm te brengen vóór 't begin van 1903. Dinsdag luidden de geruchten nog ongunstig, hoewel de twee premiers gedurende de laat ste twee weken uit den treure vergaderd heb ben, maar Woensdag werd bekend gemaakt dat zy er in geslaagd waren een oplossing te vinden van de moeilijkheden, en de bezwa ren uit den weg te ruimen die een schikking tusschen de beide regeeringen belemmerden. Op Nieuwjaarsdag heeft Von Szell te Boe dapest by de ontvangst eener deputatie uit de liberale party gesproken over de tot stand gekomen schikking. Hy zeide dat de twee regeeringen er goqd aan hadden gedaan, alles in het werk te stellen om de betrekkingen te handbalen die berusten op de wederzydsche belangen. Vor. Szell zei ih de Kamer een mededee- ling te zullèn doenhy hoopte dat het parle ment de, schikking zal goedkeuren. Die hoop is begrijpelijk, maar erg optimis tisch zal wel niemand daarover zyn. Wanneer twee personen in een onderhoud met hun beiden en, dan nog wel onder krachtige aan sporing van den keizer, maanden, zelfs jaren noodig hebben om door schikken en plooien en door opgeven van eigen wenschen een overeenkomst tót stand te brengen, wat een moeite zal het dan niet kosten zoo iets te verkrijgen van twee parlementen van ’t soort van het Oosten rykscho en het Hongaarscho

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1