ING. IKteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8998 41ste Jaargang. Bultculandsch Overzicht Kunstenaar tegen wil en dank. FEUILLETON. Woensdag 7 Januari 1903. tadwbalita wereld bekend en offen middel tegen o n g-. Lever n, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon f 1.16. Voadinilf k gemaakt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. V erspreide Berichten I hi Zn. Gouda naar naar ver- Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iskraoht it beroetn- aekende t. een ieder die rijn nd. Humoristische Novelle. sa. Bat Mjd, tt. an delven in oude n den tegenwoor- Kidd. Baltes 8035, U. 8. A Zondag hebban in Frankrijk de gewone driejaarlijksche Senaatsverkiezingen plaats gehad en de uitslag, voor zoover bekend, post f 1.60. iderland lokin 8 Amsterdam idieSchutienapothek» hitsch, Oesterreich Centraal-DepAtSandw fiOlIJISmWKANT aet vergunning gnnningsrechten, ris moet overge- Het huis is irleiding, water ijs begrepen. Te D 29. Vrjj onverwacht komt het doodsbericht van den Spaanschen staatsman Sagasta. Er was wel bekend, dat de ond-minister ziek was, maar by Spaansche ministers, die zoo dikwyls ziek zyn, zoodra de zaken niet naar wensch gaan, hecht men aan desbetreffende berichten niet zoo heel veel. Zoo kon men dus niet denken dat Sagasta, die in zyn lange politieke loopbaan herhaal- delyk ziek is geweest, thans werkelyk lij dende was. Lange jaren werd de Spaansche politiek door Sagasta en zyn mededinger Canovas gevoerd en vry geregeld, met min of meer lange tusschenpoozen wisselden beide staats lieden af. Sagasta was daarbij de leider der liberalen. Canovas die der conserva tieven, maar voor de Spanjaarden zelf was het lood om oud yzer, wie van beide staats lieden den ministerzetel bezette. Voor Spanje is het overlijden van dezen ervaren politicus zeker een verlies. De verkiezing te Newmarket, waarnaar alle partyen in' Engeland in spanning uit zagen, als naar een aanwijzing van de rich ting, welke de publieke opinie thans geneigd is in te slaan, is op een schitterende over winning voor de liberalen uitgeloopen. De liberale candidaat Rose verkreeg 4414 stemmen en Biassey, de conservatief, 3907. Een liberale meerderheid van 507 stemmen dus, terwijl de conservatieve meerderheid in 1900 1077 had bedragen. In twee jaren tjjds is in de publieke opinie in het district dus een kennelijke wijziging gekomen. Byna alle tusschentydsche verkiezingen in de laatste maanden gehouden, gaven voor de regeering hoogst ongunstige resultaten. Dat is niet te verwonderen, aangezien de regee ring by de Verkiezingen van 1900 alleen zulk een reusachtige meerderheid .heeft ver kregen, omdat het Engelsche volk haar tydens den oorlog niet in den steek wilde laten. Nu de oorlog voorby is, is ook de voornaamste reden, waarom de regeering gesteund zou dienen te worden, vervlogen. De Ónderwys-Bill, de Venezolaansche quaes- tie hebben veel kwaad bloed gezet. Behalve Chamberlain zit geen enkel man van betee- kenis in het Kabinet. De invloed der tories is aan het tanen. 'enoeakrach testal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk angs oen bijna 22 Brengt genezing en a, ontstekingen enz De stammen in den omtrek der hoofdplaats hebben den sultan de verzekering gegeven van hun trouw en verklaarden het oprukken van den pretendent tegen te zullen gaan. Van andere zyde wordt nog bericht, dat de Sultan de hem nog overgebleven kanonnen in de oude forten heeft laten opstellen. Veel beduiden die echter niet, want in het ge vecht van 22 December vielen 17 stukken, waaronder Maxim- en belegeringskanonnen, in handen der opstandelingen. Naar het oordeel van den ingenieur Charles Rosher zal Fez, wanneer het werkelyk wordt ingesloten, zich niet lang kunnen verdedigen. Wel valt aan een afsnijden van den water toevoer niet te denken, want de Europeanen, die goed drinkwater verlangen, laten dat halen in een der moskeën, die uitstekende bronnen hebben, maar de stad ligt in het dal van twee heuvelketens, zoodat zy ge- makkelyk te naderen en te beschieten is. Op de bevolking is bovendien niet te reke nen, aangezien zelfs in vredestijd de Euro peanen daar voortdurend door soldaten worden beschermd. De opinie in Madrid is, dat het spoedig tot een beslissend treffen komen zal. Minister Silvela heeft dit ook aan den Spaanschen koning gezegd. De sultan, wiens troepen niet aan overmaat van discipline schijnen te lijden, is thans bezig zyne verstrooide regi menten wederom tot een behoorlijk leger n.. t O Hl*AnoMkn n m n n iiti xzin uuui iiiuuti uvii upsian- delingen nogmaals het hoofd te bieden. Silvela heeft toorts het bericht tegenge sproken, dat er plan zou bestaan voor een internationaal gemeenschappelijk optreden. echter hare oogen tot hem opsloeg, kreeg hij een gevoel alsof hij een blik mocht werpen in den hemel met al zijne heerlijkheid. Ik weet niet of ik hiermede iets van u verlang dat onbehoorlijk isik weet alleen dat ge uw leven niet voor zoo iets belachelijks op het spel moogt zetten en dat ik geen gerust oogenblik meer heb- ben zou als u een ongeluk trof.’’ Hij zou hebben willen juichen haar aan zyn hart drukken in eene gloeiende omhelzing, maar hij had er den moed niet toe. Alleen drukte hij even hare hand toen hij zeide«Vrees niet, miss Mary. Zoolang als mijn leven door geen ander ge vaar bedreigd wordt, dan om door de hand van dezen held te eindigen, zoolang mag ik op een hoogen ouderdom hopen. Er wordt waarlijk niet veel moed geëischt om, in deze zaak, te voldoen aan de wet der eer en hieraan wil u my stellig niet verhinderen, freule, daar ben ik zeker van.” Hij bood haar zijn arm en zij nam dien aan, hoe wel zij nog niet recht begreep wat hij eigenlijk bedoelde. Zoo bedaard en zeker had hij die laatste woorden gezegd, dat zij geen moed had hem eene vraag te doen, toen hij haar naar de zaal terug geleidde en met haar de tafel naderde waaraan naast Mr. Gilbert Burnes de groote Stanislaw Ka- marinski, te midden zijner bewonderende toehoor ders gezeten was De artiest had Hans Volckmar nauwelijks in het oog gekregen of hij sprong op met hef duidelijk voornemen om zich te verwijderen. De advocaat belette dit door zeer beleefd maar koel te zeggen»Nog een enkel oogenblik, mijn heer 1 U sprak er zooeven, in de tegenwoordigheid bel; zy worden verspreid door kranten, die van sensatie leven en wien het onverschillig is, of zy het publiek er laten inloopenzy kunnen immers den volgenden dag weer te genspreken. En dikwyls nemen zy niet eens die moeite. De douanekantoren beeten gesloten. Toch wordt ook getelegrafeerd, dat de Duitschers zulk een kantoor bezet hebben. Van het arbitragevoorstel hoort men niets. ia) Dus dweept u niet langer met hem Maar die lauwerkrans dan en dat lint met de opdracht aan den edelen menschenvriend Een donkere blos kleurde het bekoorlijke gelaat. «Herinner mij daar toch niet aan, mijnheer Volckmar. Toen kende ik hem immers nog niet en ik meende hem een bewijs van dankbaarheid te moeten geven, voor zijne bereidwilligheid om zoo edelmoedig en onbaatzuchtig in het concert mede te werken.” „O zeker, edelmoedig en onbaatzuchtig in de hoogste mate. En die bloeddorstige woorden die hij straks in de restauratie-zaal gesproken heeft, waren dus wel degelijk op mij toepasselijk en op niemand anders „Hebt u ze gehoord Nu, dan bestaat er ook geen reden om er een geheim van te maken. Ja hij wil met u duelleeren. En hij heeft dat met anderen reeds zoo dikwijls gedaan.” «Maar freule, acht u het dan mogelijk dat ik onder dqze omstandigheden vertrek, voor dien hansworst op de vlucht gaan zou Neen miss Mary, zóo slecht hebt u, ondanks alles, niet over mij gedacht Zij aarzelde met haar antwoord. Toen zij nu laat wel verwachten, dat de voorspelling van Combes, dat deze verkiezingen de minis- terieele party in den Senaat met een tiental zetels zouden versterken, niet te stout was. Een derde van de zetels, 98 plaatsen, was volgens den rooster opengevallen. Deze zetels waren bezet door 22 republikeinen, 29 progres- sistische republikeinen, 32 radicaal-socialisten en 7 conservatieven. Er waren 240 candi- daten voor de vacatures. Nu zyn er eergisteren bij de eerste stea ming verkozen 7 conservatieven, 46 radica len en radicaal-socialisten en 20 republikei nen, tegenstanders van het ministerie-Combes. Er moeten 23 herstemmingen plaats hebben. Van twee verkiezingen uit de koloniën is de uitslag ons nog niet bekend. Combes is niet alleen verkozen in Charente-Intérieure, waar hy den nationalistiscben senator Bisseuill verslagen beeft, maar tegelykertyd op Corsica, waar hy zich niet candidaat gesteld had. De Kamerleden uit dat departement in ovérleg met de leden van de departementale staten, voor zoover zy tot de ministerieelen behoo- ren, hebben onverwachts dien candidaat op geworpen en er door gekregen ook. Raimbaud, oud-minister in het kabinet- Méline, is niet herkozen, ook Hanotaux en Fernand Fame zyn verslagen. De leden van het tegenwoordige kabinet hebben wel eer ingelegd met de verkiezingen, Delcassé b.v.. de minister van buitenlandsche zaken, heeft in Ariége 197 stemmen gekregen, hoewel hij zich evenmin als Combes op Cor sica candidaat had gesteld. De 2 door Ariège eergisteren aangewezen senatoren zyn bovendien oeido regeeringsgezind. I De ministerieelen hebben nu reeds de zekerheid, dat zy 10 zetels op de tegenstan ders veroverd hebben. Zy hebben geen enkele verloren. Dat is voor Combes en de zynen een mooi begin van het jaar. Over Marokko komen allerlei verwarde berichten, waaruit dit met stelligheid kan opgemaakt, dat de toestand er nog hoog ernstig is. Officieel maar daarom nog niet betrouw baar I wordt uit Fez gemeld, dat de stam Hyania den pretendent heeft verlaten en naar haar dorpen is teruggekeerd, om den buit op een veilige plaats te brengen. Onver wacht trok zy in de richting van Tresza. De sultan heeft zyn broeder Moely Motya- med, die te Meguirez gevangen zat, vrijge laten en zich met hem verzoend. Moeley nam daarop zyn intrek in het paleis van den sultan en is benoemd tot gouverneur van Fez. Frankrijk. Pierre Laffitte, voorganger der positi visten in Frankryk, executeur testamentaire van Auguste Comte, is eergisteren overle den. Hy werd den 21en Februari 1823 ge boren. Te Jardies, naby Versailles, heeft de jaarlyksche herdenking van Gambetta’s dood eergisteren weder plaats gehad. In weer wil van den slagregen was er een groote menigte tegenwoordig. Generaal André (de minister van oorlog) hield een lofrede op de groote tribune, die altijd gehoorzaamd had aan twee gevoelens: patriotisme en haat tegen het clericalisme. Een ernstige griep-epidemie is uitge- broktm het 70e régiment infanterie te Vi- tré. Drie soldaten zyn reeds overleden. Duitsohland. Professor Koch gaat Donderdag der vol gende week met twee assistenten scheep naar Zuid-Afrika om in Rhodesië maatrege len te beramen tegen de besmettelyke vee ziekten. Vrydag a. s. vindt de laatste hofjacht te Springe plaats, in tegenwoordigheid van den keizer, die zich in den laatsten tyd ont zien heeft om zyn oogaandoening. De kroonprins gaat niet alleen Petersburg in ’t voorjaar, doch ook Rome, Athene en Konstantinopel, ter ryking van zyn kennis van landen en men- schen. De redacteur der Volkswacht, tevens gemeenteraadslid, Bruhns te Breslau, had de reliquieëntentoonstelling te Aken als „Unfug” gekwalificeerd, waarvoor hy een veroordee- ling tot 14 dagen gevangenisstraf door de Strafkamer te Breslau had opgeloopen. Het Ryksgericht heeft Zaterdag 1.1. dit vonnis vernietigd en de zaak ter herbehandeling naar bet Landsgencht teruggezonden. neden het honorarium van duizend Mark Ik heb dus nog vijfhonderd Mark van u te goed En als ik die niet binnen vier-cn-twintig uur van u ontvangen heb dan klaag ik u aan begrijpt u, mijnheer, dan klaag ik u aan Bij die laatste woorden verdween hij. De kring rond de tafel zag elkander verbaasd aan Miss Mary echter zag hem met een paar schit terende oogen aan en riep: «Hebt u hem voor zijn medewerken betaald, mijnheer Volckmar Spreek toch, hebt u hem betaald »Nu jahet was de eenige mogelijkheid om zeker te zyn dat het beloofde concert doorging.” »U hebt hem betaald!” herhaalde zij, «o dat is kostelijk I En nu geef ik nu natuurlij geen verlof om van hier to gaannu beginnen wij eerst ons in Liebenstein te vermaken.” «Dat is, tot mijn leedwezen, voor mij onmogelijk, eenvoudig om de gegronde reden dat de vijfhon derd Mark, die de heer Kamarinski als het loon zijner onbaatzuchtige medewerking in den zak ge- 1 stoken heeft, mijn reisgeld vormden en tot een klaplooper ben ik ondanks mijne vele gebreken, nog niet gedaald.” Zij lachte en zag hem aan met een blik uit die lieve schalksche oogen, zoodat hij er van duizelde. Zij bukte zich over den schouder van haar vader en fluisterde hem iets in, dal den houterigen Mr. Burnes nu toch voor een oogenblik scheen te ont roeren. Maar hij w.as er de man niet naar om aan zyne aandoening toe te geven en nadat zijn doch tertje nog een paar seconden met hem gesproken had, stond hij op en zich zeer beleefd tot den jon gen advocaat wendende, zeide hij-: ld. ekt heeft, en dat i zijn wonderbaar tend is, en welke die in het zoeken na alle kwalen van izen. Er is geen octers wanneer hij genezingen die hij heid zijner woor- te gronden geba- rkregen in debe- i vele jaren. Het «Levens Krach an, want hij zend joegzame hoeveel- iderbarende gene- waagt. Sommige zeer merkwaardig .uigenissen, zouden aen hebben hunne loopen nadat zij gebruikt hadden. an waren opgege- m vrienden terug ag hart-, lever-, n zijn als op ma- jn, ruggepijn, ze- rkoudheid, asthma, iel ongesteldheden, spoedig hersteld der is. .or ataxia, water en zijn spoedig en gansche lichaam, Bso ra loop en eene ig verkregen Voor c en komen onder «Levens Kracht<. ledicijnen. Het is iarvan gij genezen i u dadelijk franco In Venezuela blijft de toestand.ook steeds onzeker en sukkelt men voortdurend met tegenstrijdige berichten. De „New-York Herald” ontving een te legram meldend, dat Gastro als President der Venezolaansche Repibliek is afgetre den of op het punt staat als zoodanig af te treden. Dit telegram zou door een vroe ger afgezonden en via Curasao ontvangen depêche bevestigd worden. In dit laatste telegram wordt gemeld, dat de Venezolaan sche Regeering voor een ernstige crisis staat; de Ryksbank had slechts 500 p. s. aan baar geld in kas en de middelen der Regeering waren uitgeput. De soldaten wer den niet betaald en voor de troepen waren geen levensmiddelen in voorraad. Men vrees de een paniek. De opstandelingen rukten uit drie richtingen naar Caracas op. Men khn zulke berichten niet controlee- ren heel ^aarschynlyk zyn zy niet, want de bron, waaruit zij komen, is nogal troe- dezer dames en heeren over dat u voornemens waart mij tot verantwoording te roepen en dan zonder medelijden met mij te zullen handelen. Ik stel mij tot uw beschikking, en daar ik ten hoogste nog maar tot morgenmiddag in Liebenstein kan blijven, verwacht ik dat die zaak dan zal af- geloopen zijn.” Het servet op de tafel was niet witter dan het gelaat van Kamarinski. „Hier moet een misver stand heerschen, stamelde hij, ik verlang volstrekt niet met u te duelleeren.” „Beschouw het dan nu zoo, alsof ik dien wensch koesterde. Ik acht mij door uwe vroegere woorden zeer diep beleedigd en ik heb besloten daarvoor voldoening te eischen.” «Maar ik ben geen vechtersbaas I” riep de vir tuoos uit, «Ik heb wel iets anders en beters te doen dan mij te laten doodschieten. Dit strijd tegen mijne principes ik zal nooit duelleeren.” »Dat verandert de zaak natuurlijk geheel en al,” hernam Volckmar met een glimlach, die niet ver keerd verstaan kon worden. «Ik mag het na deze verklaring wel aan de heeren en dames overlaten een oordeel over u te vormen. Maar laat mij u den raad geven in ’t vervolg een weinig voorzich tiger met uwe uitdrukkingen to zijn.” Zeer langzaam was de groote Stanislaw Kama rinski achteruit gekrabbeld Maar nu hij had bijna de halve zaal tusschen hem en Volckmar riep hij luid «Ik heb uwe raadgevingen niet noodig, mijn heer hoort u i Ik heb die niet noodig. En mijn edelmoedige toestemming van dezen morgen neem ik terug, weet uvoor u speel ik niet be- TelefooH Mo. £9 ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1