iter. •1 No. 9001 /Vieuws- en Adttrtentieblad voor Gouda en Omstreken» Vanderbilts Aanvang. -Gouda* t 41ste Jaargang. KENNISGEVING. Builenlandscli Overzicht» ver Zaterdag 10 Januari 1903. aaglijders FEL1LLU1OX. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur <ier ini<l<l. Verspreide Berichten. jrkregen aanslii- den verkrijgbaar SB DE VISCH- Y Telefoon Ao. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs pér drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomniers VIJF CENTEN. en de ka- zei de inij voor gen, en die aten. Irt LteUji. lUskl ie, en delven in ouda van den tegonwoor- W. Kldd, Banen d., 8035. U. 8. A WUDMHE COURANT N’u, zoo gé wilt, teeken en i bevelen. Nadat en dj glazen ge- ioud gratis. an het Rijks Inter- n :erk gemaakt. venskraaht eest baroem- le bekende eest. Uit het Duitsch van HARRI 8CHEFF. en werkelijke hulp] or eenieder die zijn nzend. Telefoon No. S2 ADV E UT E N T I E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Elk gejkl zou afzonderlijk worden overwo gen. Zy moesten hun loyale gezindheid maar toonen door het geld af te rekenen, dat zy naar Europa hadden meegenomen. De toevoeging van Vrijheid en Utrecht by Natal was onherroepelijk, maar Chamberlain vestigde er de aandacht op, dat de bewoners onmiddellyk hetzelfde burgerrecht deelachtig zouden worden als de andere bewoners van Natal. In de taalkwestie zou do regeering de vre desvoorwaarden op onbekrompen jvyze na komen. Op klachten over dat ontwerp zou aanstonds acht worden geslagen. De inboorlingen moesten gedwongen wor den hun verplichtingen na te komen. Chamberlain nam de uitnoodiging aan, sommige landelijke districten te komen be zoeken, wat in het verzoekschrift werd ge vraagd. Volgens een later telegram moet Cham berlain aan het feestmaal te Pretoria ook nog gezegd hebben, dat hy en lord Milner het eens zyn over een stelsel, dat feitelijk de regeling van de aanspraken op schade vergoeding zal verhaasten. .Het is echter onmogelyk aan alle aanvragen te voldoen daarvoor zou zelfs de rykdom van Indië niet voldoende zyn, en er zyn noodzakelij kerwijs verliezen, aan den oorlog te wyten, welke door beide partijen gedragen moeten worden. Aan het feestmaal bovenvermeld ging vooraf een vergadering van Burgers, belegd tot aanhooring van het verslag der gene raals over hun Europeescbe reis. Schalk Burger presideerde de bijeenkomst, waarin een Nationale Verkenner, die tegenwoordig was, onheusch werd behandeld. De verga dering benoemde een commissie om Cham berlain zekere voorstellen te doen. De cor» respondent der „Times” komt al by voor baat tegen de aanneming daarvan op. Op de vergadering werden heel begrijpelijk 1 ir jaar voor per- van K. M. 1, »Dan betalen we honderd, bulderde de rood harige, terwijl hij met zijne vuist op de tafel sloeg. «Alzoo afgedaan; bier is handgeld.” De knaap schoof echter het geld terug en zei beslist >Ik vaar u niet; wat ik gezegd heb blijft ge zegd laat mij heen gaan," en hij stond op en wendde zich naar de deurmaar Sullivan trad hem in den weg. »Nog een oogenblik, Sir,” vroeg dez? hoffelijk, »ik zal mijn neef een ander voorstel doen, waarbij u ook geld verdienen kan, zonder u in gevaar te stollen Verontschuldig ons eenige minuten.” Hierop trad hij met zijn z.g. neef in de gelag kamer, waar zij bij de open staande kamerdeur een levendig gesprek voerden, torwijl Cornelis weer ging zitten Plotseling hoorde Vanderbilt een slag, en de kamerdeur vlodgün 't slot, terwijl de sleutel aan de binnenkant omgedraaid werd. Met een» schreeuw sprong hij op, want geen oogenblik twijfelde hij of hij was in een val ge lokt. Met de kracht der vertwijfeling wierp hij zich tegen de deur, om “deze open te loopen, doch te vergeefs; het,zware eikenhout wederstond zijne pogingen. Even zoo nutteloos was zijn hulp geroep; hij werd overstemd door het gejoel m de gelagkamermen hoorde het niet of 'wilde niet hooren. Vermoeid van zijne vruchtelooze krachtsmspan-, ning, en gefolterd door angt, viel hij op een stoel neer en peinsde eenige oogenblikken over zijn toestand. Wordt vervolgd.} de Nationale Verkenners bard aange vallen, maar over Milner zweeg men geheel. „Daily News” constateert, dat Chamber- lain, die te Pretoria waarscbynlyk geruimen tyd blijven zal, nu hy het gewichtigste punt van zyn tocht bereikte, tot dusverre, ondanks het gemaakte leven, nog maar heel weinig van belang heeft gedaan. „Het is zeer aardig, ons hem voor te stellen in zyn reis- costnum met zyn helm op maar hy is niet als een toerist van Cook naar Zuid- Afrika gegaan.” „Zuid-Afrika, gaat het liberale blad dan voort, moet oen tastbaar bewys hebben van zyne bekwaamheid tot herstellen en ver zoenen. HO heeft gepredikt, dat men het verledene moet vergeven en vergeten waar om brengt hy dat dan niet in toepassing „Waarom begint hy niet met het afkondigen van de algemeene amnestie, welke Lord Kitchener te Vereeniging aan Generaal Botha plechtig heeft beloofd, in tegenwoor digheid van Lord Milner „Een verbroken belofte is geen goedegrond- slag (m op voort te bouwen, en de Boeren kunnen geen vertrouwen schenken aan onze betuigingen, zoolang de honderden rebellen, die nog in harde gevangenschap zuchten wegens oorlogsdaden door hen gepleegd, niet in vryheid zyn gesteld.” Maar het adres der Boeren, waarin ver zocht wordt om algemeene amnestie èn om verlof voor alle burgers der gewezen repu blieken om naar hun haardsteden terug te keeren, is nu aan Chamberlain toegezonden. In antwoord op het verzoekschrift, door de voormannen der Boeren aan Chamberlain aangeboden zeide deze, dat hy liever gezien had/ dat het geschrift niet alleen vragen had ingehouden, maar ook erkenning van hetgeen de Engelsche regeering reeds voor hen had gedaan. Wat het verzoek om amnestie voor de rebellen betreft, zeide Chamberlain, dat de voorwaarden van Vereeniging door de hoofd mannen der Boeren zonder voorbehoud waren aangenomen en dat deze voorwaarden geen gewag maakten van zulk een amnestie. Voordat zy amnestie voor de opstandelingen vroegen moesten zy maar eerst de mannen van hun eigen volk vergiffenis schenken, die zich hadden overgegeven en de Engelschen geholpen hadden. De verbannqa burgers zouden geen Ver gunning krygem terug te keeren tenzy zy de voorwaarden van Vereeniging aanvaarden. Komende op de burgers die in Europa vertoeven, zeide hy, dat het de plicht tyas van de regeering den vrede te handhaven «Ik geloof niets, ah dat ik geen tijd heb om lang te wachten,” sprak Cornelis bedaard «Een verduiveld wakkere jongen," murmelde der waard en verliet de gelagkamer. Na enkele minuten keerde hij terug met twee tamelijk goed gekleede heeren, van wie één door Vanderbilt herkend werd als dengene, dien hij ’s morgens gesproken had, De roodharige Sullivan reikte den jongen scheepseigenaar de hand eü stelde hem zijn rqetgezel voor Deze was een langfl^ magere, jón^e man, met donker haar en schuw blikkende oogen. „Mijn neef, Mr. Furtlé,” sprak Sullivan, en, op Cornelis wijzende; „deze is de energieke jonge man van wien ik je ge sproken heb. Hij bezit eene flinke boot, die hij ons, tegen betaling ter beschikking wil stellen.” >Nadat ik het doel der Vaart vernomen heb,” sprak Cornelis. »0 I het is eene 4eerlijke zaak, dié wij voor hebbenmaar laat ons iu dat kamertje hiernaast gaan, dan kunnen wij vrijer spreken we kunnen tot uwe geruststelling de deur open laten,” Ik ben doorgaans niet bevreesd en zou ook wel bij u boven gekomen zijn, als ik mij niet in een berucht huis bevond,” antwoordde Cornelis. »U hebt gelijk en ik zal u ook zeggen waarom ik u hier bescheiden moest maar eerstwat wilt ge drinken?” „Ik zou wel ?en glas sodawater willen.” A, zoo, dus matigheidsman. N’u, ccA M,:u ,wij drinken wijn, niet waart Furtle Dé lange man gaf een toestemmend de kastelein kreeg de noodige deze zich weer verwijderd had vallen. Dit alleen zou reeds voldoende zyn om do dwaze veronderstellingen van do Daily Telegraph te logenstraffen. De „Daily News” verneemt uit Washington, dat aan het departement van Staat bericht uit Engeland is ontvangen met de voor waarden, onder welke Engeland bereid is, het geschil met Venezuela aan arbitrage te onderwerpen. Het is mogolyk, dat alle han gende quaestie» tusschen Venezuela eenerzyds en Duitschland en Engeland anderzyds op een te Washington te houden conferentie zullen worden besproken, alvorens aan het Hof van Arbitrage te worden voorgolegd. Engeland gaat zelfs met geen enkel woord in op Castro’s voorstel, den president eener Amerikaansche republiek als arbiter aan te wyzen. Volgens „Reuter” is het Engelsche ant woord in overeenstemming met de opvattin gen van Duitschland. De Britsche regeering verklaart zich bereid om, indien zulks door Vezezuela wordt verlangd, met gemachtigden te confereeren. Do bepalingen der nieuwe Britsche nota wyken slechts weinig af van de oorspronkelijke voorstellen, doch men gelooft te Washington, dat de verbonden mogendheden cn Venezuela het wel met elkaar eens zullen worden en dat do quaestie ongetwyfeld voor het Hof van Arbitrage zal worden gebracht. Vorder seinde „Reuter” nog, dat ook het antwoord van Duitschland te Washington was ontvangen. Het is vrywel gelijkluidend met do Britsche nota en bevat de voorwaar den, welke door Venezuela moeten worden goedgekeurd, voordat aan arbitrage te den ken valt. 3) Ten dien tijde klonk uit vele huizen oorver- doovende muziek, geschreeuw en glazengerinkel, afgewisseld door vloeken, razen en noodkreten, als de zwartjes met hun geliefd scheermes aan den gang waren. Cornelis Vanderbilt stoorde zich echter aan dit rumoer niet, maar zocht het huis, Dollar-Scot, op, dat hij weldra vond. Hij trad deze „knijp” bin nen, baande zich een weg door de rookende en drinkende mannek), naar het buffet en vroeg den kleinen, dikken, kaalhoofdigen waard naar Patrick Sullivan. »Die deur uit; dan drie trappen op en mer links, daar kunt ge hem vinden,” waard, „Ik zal niet naar boven gaan,” sprak Cornelis slagvaardig, „zeg hem maar dat ik hier ben en als Mr. Sullivan mij spreken wil, moet hij maar hier komen.” De kastelein zag Cornelis met een verwonder den blik aan en zeide spottend „Je gelooft zeker, dat je boven geslacht zal worden I” Kidd. itdekt heeft, en dut van zijn wonderbaar bekend is, en welke studie in het zoeken om allo kwalen van enezen. Er ia geen Docter» wanneer hij e genezingen die hij larheid zijner woor- dijke gronden geba- verkregen in de be nde vele jaren. Het ire Levena Kracht jeren, want hij zend genoegzame hoeveel* vonderbarende gene va waagt. Sommige jn zeer merkwaardig getuigenissen, zouden mmen hebben hunne len loopen nadat zij ten gebruikt hadden, jeren waren opgege- e en vrienden terug maag Jiart-. lever-, tten zijn als op ma* Ipijn, ruggepijn, ze- verkoudheid, asthma, keel ongesteldheden, zoo spoedig hersteld ronder is. aofor ataxia, water- beien zijn spoedige» et gansche lichaam, oedsoroloop en eene edig verkregen Voor lijk en komen onder le >Levena Kracht». medicijnen. Het is waarvan gij genezen I len u dadelijk franco M Frankbijk. Volgens besluit van don minister van marine, Pelletan, zal voor de arbeiders in allo arsenalen en etablissementen, buiten de havens, van den 15en dezer af, de achturige werkdag definitief ingevoerd worden. Eergistermiddag maakten de leerlingen van de „écolo de médecine”, waar de nieu we hoogleeraar dr. Poirier zyn eerste colle ge zou geven, zoo’n spectakel, dat dr. Poi rier, die niet in den smaak bleek te vallen, de zaai moest verlaten. Ook later trachtte hy tevergeefs zyn onderricht te hervatten. De minister van marine heeft in een interview verklaard, dat hy nimmer in de Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zyn gelegd verzoeken met bijla gen van 10 de firma J. F. Herman Zoon te Gouda om vergunning tot oprichting van eene labiks- kerverij, gedreven door een gasmotor van 6 P. K in het perceel gelegen aan de Karnemelks'oot Wijk R No 590 591, Kadastraal bekend Sectie A No. 3257 r ae E. Arenda te Gouda om vergunning tot oprichting van eene koek en banketbakkerij met heeteluchtoven en eene suikerballenbakkerij in het perceel gelegen achter de perceelen aan de Gouwe Wijk C No. 81 en 82, Kadastraal bekend Sectie B No. 2053 Dat op Vrydag den 23 Januari 1903, des na middags ten i‘‘t ure, op het Raadhuis gelegenheid zal zijn om bezwaren tegen de gevraagde vergunnin gen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 9 Januari 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Terwyl de reis van graaf Lamsdorf naar Weenen, Belgrado cn Sofia algemeen wordt beschouwd als een vredesboodschap, verneemt de D»ily Telegraph uit Konstantinopel, dat men daar zéker een oorlog verwacht tegen het voorjaar. De Turksche regeeringskringen moenen, dat Rusland met groote dubbelzinnigheid han delt tqgenover Oostenrijk, en dat het doel der zcndiqg van graaf Lamsdorf was, een gemeen- schappélyken aanval der Slavische staten, die 300,000 man in het veld kunnen bren gen, tegen Turkye te organiseeren. De vereenigde strijdmachten zouden gemeen schappelijk Turkye aanvallen, terwyl de Turksche troepen over den invloed van Yildiz, verbrokkeld werden om de grenzen van het Rijk in Europa en in Azië te be schermen. Wanneer de gecombineerde Slavi sche strijdmacht den eersten aanval heeft uitgevoerd, zal Rusland troepen in de nabij heid van Konstantinopel aan wal zetten, en daar voor zich zelf gunstige vredesvoorwaar den bedingen. Dan zouden, volgens de Daily Telegraph, de Slavische staten tot de ont dekking komen dat Rusland ze slechts ge bruikt had om de kastanjes voor den Tsaar uit het vuur’te halen. De Sultan en de-paleiskliek beginnen te begrijpen dat zy den toestand niet meer beheerschen zy vertrouwen Duitschland niet genoeg, en pogen voortdurend steun van Engeland te verkrygen. Uit Petersburg wordt echter gemeld, dat de Panslavistische party zeer ontevreden is over de resultaten van de reis van graaf Lamsdorf, daar deze gepoogd heeft een rege ling van dé Macedonische quaestie tot stand te brengen zonder dat Turkye wordt aange vuld waren, wendde Sullivan zich tot Cornelis en sprak1 wMijn neef hier baart mij veel zorg. Hij heeft zich te Philadelphia, zonder mijn weten, bij de militie laten aan werven. Hij had'het handgeld ontvangen en was al bijna gekleed, toen hy tot zijn geluk bemerkte, dat hij een domrnen streek had begaan, en op de vlucht ging. Nu is het te doen om ongemerkt hier van daan'te komen. De havenpolitie is gewaarschuwd, dus met een ge woon schip loopt hij kans ontdekt en gevangen genomefi te worden. Gelukkig ligt er een vracht schip aan de spits ,van Fire-Island, welks kapitein ons aan bpord wil nemen, als wij heden avond ten zeven ure daar zijn. Nu is het te doen om ons daar, met uwe boot, tCib^ngen, waarmee ge vijftig dollars verdienen kunt.” Vijftig dollars, goud geld I De begeerte be- heerschle 'Cornelis een oogenblik, maar eene in wendige stem fluisterde hem toe voorzichtig te zijn. Hij bedacht, dat het voorthelpen van mili taire vluchtelingen streng gestraft werd, en zou hij nu, voor vijftig dollars, zich misschien jaren ongelukkig maken r Neendat zou dwaas zijn en daarom zei hij kort en bondig #Nu ik weet waar het om te doen is, gevoel ik mij verplicht van de zaak af te zien, Sir.” Sullivanstoof op en schreeuwde: >Q, ho mijn jongen, geloof je, dat je daar wat onrecht vaardigs of misdadigs mee doét, een armen kerel te helpen de gehate militie te ontloopen «Geen misdaad. Sir, maar toch eene daad, die oenigen tijd in de gevangenis kan bren lie doe ik voor geen vijftig dollars.” er brieftiartwor-H toegesonden doot altbommel. 4 Zn. Go»<**

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1