istituut. mm HITS, ngemeten werk. EGT, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. uwsch ebrootl. 1 No. 9010 21 Januari 1903. 41ste Jaargang. KEVXISGIAIXG. Bullwihndsch Overzicht. R2D- MING laaglijders IA. HLlLLElOi\ Woensdag- AY ZONEN, IBM. '4 van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur dep midd. incl. dcoAnricht- het Zweedsche 3VSI jurist”, Haarlem sn tijde opengesteld, rorden te allen tjjde en LAARZENMA- tegenover de Klei- IERWERK en ver ten. ERSCHOENEN en IN. fiOÜDSCHE COURANT en niet voor van maar even zeggen i kunt, alsof Boekhandelaar een lerlandsche uitgave e uitvoering van ge* aanbevelende C BIJL, REEBAART Lz. een werkelijke hulp vangt per jaar on- rten, die hem aan door hem op te :e reizigers worden eerste maal komen )laatsen in Arabië. •-Indië, Birma, Ma- Telefoon Mo. A OVER TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De hoofdtekst zan dit halfmaande- Igksche tijdschrift jestaat nit de Be- ichrljving eener Hels om de Aarde Ire de Heer E. «’eensïra Kuiper in ipdracht det Ven- lootschap maakt. Elk nummer is rijk geïllustreerd raar eigen photo- jraphische opna- de K,G» bfl Telefoon No. S9 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VIJF CENTEN. el R 724, KER NIEMEIJER. DUEREN. verkrommingen, en o-beenen en n., algem.xwakte, n genr, vlekten oeningent ver- 8 per briefkaart w or Ji jst toegezonden door Zaltbommel. N Zn. - Goud» In den Duitsche Rijksdag leidde staats secretaris Thielemann gisteren de beraad slaging over de begrooting in met een exposé van het budget. Hjj wees er op, dat een leening van 125 millioen noodzakeljjk is. De hervorming der rijksfinanciën zou eerst* mo- geljjk zyn na het in werking treden van het toltarief en de afsluiting van nieuwe ver dragen. In het dienstjaar 1902 zou het deficit 30 millioen bedragen, ontstaan door een vermindering der inkomsten en een ver meerdering der uitgaven. Voor het leger zou 6% millioen meer noodig zjjn het depar tement der marine zou de begrooting niet overschrijden. Wel zal de blokkade der Venezolaansche havens wellicht een supple- toire begrooting noodig maken. Na den staatssecretaris kreeg de heer Schadler (Centrqm) het woord. Deze merkte op dat het kenmerk van den financieelen toestand wastekorten, minder inkomsten, meer uitgaven. Spr. critiseerde scherp de overschrijdingen der begrooting en verzocht inlichtingen over de Venezolaansche quaestie. De vernieuwing van het Drievoudig Ver- INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd vewoeken met bijla gen van 1. J. W. Molijn te Gouda om vergunning tot oprichting eener katoenvlechterij, gedreven door een gasmotor van 6 P K., in het perceel gelegen achter het kantoor der Rietp ankenfabriek aan den Tur (singel, Wijk P No. 93, Kadastraal bekend Sectie E No. 183g 2. De firma J. Kortenoever en Zoon te Gouda om vergunning tot oprichting eener netten vlech ter ij gedreven door een gasmotor van 6 P.K., in het perceel gelegen aan de Wachtelstraat, WijkP No. 236, Kadastraal be<end Sectie E No. 1142 Dat op Dinsdag den 3 Februari 1903, des na middags ten ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 20 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De «Voss. Ztg.” bevat een telegram uit Weenen, meldende: De Tsjechische radicalen zullen nu voor een -*-«■» -*»- Duuoiue, uuitii zonder daarin, zuuuIb int chen deden, de kiezers daarom verwacht men bjj De toestand in Marokko heet na weer verbeterd. Er werd geseind, dat verschei dene Berberstammen, die tot dusver be sluiteloos waren, party kozen voor den Sultan. De Engelsche consul zag geen reden Fez te verlaten. In den omtrek vanTanger bleef het rustig. Het huis van den „Times”- cörrespondent, dat nog tal van vluchtelin gen herbergt, bleef door troepen bewaakt. Aan de „Imparcial” wordt uit Fez gemeld, dat ook de machtige stammen der Beni Megild en Beni Metir zich hebben onder worpen en hulptroepen hebben toegezegd. Boe Hamara heeft zich in het Riatagebied teruggetrokken. De .Liberal” daa/entegen heeft een bericht omtrent een gevecht tas- schen de Hainia’s, aanhangers van Boe Hamara, ea de Scheragakabylen, aanhangers van den Sultan, waarbjj de eersten werden verslagen. C5 ’t MEUK te letteu iIJN VAN EEN worden afgele- jgelde pakjes van vty \alf en een Ned. om ing van Nommer ez m van nevenstaand is de Wet gedepo- 6) «Zeg eens, wat moet dat beteekenen zoo maar incognito in Stockholm te kpmen wonen zeide de binnenkomende, naar den ouden heer toe gaande. «O ik geloof dat u mij niet eens dade lijk herkend hebt, oomgeen wonder, er heeft 'menige stormwind gewaaid sedert wij elkaar voor ’t laatst hebben gezien.# Hij was klein en joviaaleen paar lange blonde knevels maakten den meesten indruk Behalve deze had het manneke nog een paar lachende, bijziende oogen. «O, jawel, toch wel,» antwoordde mijnheer Tobiassonen hij schudde zijn gast hartelijk de hand. .Het is een lange geschiedenis hoe ik oompje heb opgescharreld.., zeide deze. «Oom had zijn intrek in een hotel genomen dat zag ik in de courant. Verder ben ik te werk gegaan als een echte politie-agent. Want ik wilde oom nu een maal vinden, dat stond vastWel foei, mij niet te laten welen waar u woont I Dat had u toch zoo licht kunnen doen. Nog altijd denzelfdeD, prettigen toon als van ouds. Mijnheer Tobiasson werd warm om de hartstreek bij het geluid er van. «Dat ik getrouwd ben, weet u. Maar hoe, daar het burgerlijk gezag in zaken van godsdienst; tegen de ideeën der reactie en tegen de tus- schenkomst van den Staat in godsdienstige vraagstukken. Frankrijk wil een politiek van vrede en redelijkheid. Deschanel bestrijdt de interna tionalistische politiek van Jaurès. Hjj deed een beroep op hen die noch reactie, noch revolutie willen. (Levendige toejuichingen van centrum en rechterzijde). De heer d’Estournelles betreurde het, niet met de denkbeelden van Deschanel over binnen- en buitenlandsche politiek te kun nen medegaan. De oorzaak van de deficitten in geheel Europa was de gewapende vrede. Toch moeten wij, zeide spr., onze marine vergrooten om de koloniën te kunnen verde digen tegen Engeland en Duitschland. Het Fransch-Russisch verbond beantwoord de niet aan de verwachtingen. De spreker wenscht een oprechten vrede en een eerlijke overeenstemming, zooals op het congres van Den Haag werd aangegeven. De zitting werd daarop opgeheven. De record-zitting van den Osstenrjjkschen Rjjksraad, die Donderdagmorgen om elf uur begon, en met een kleine pauze voortduurde tot Zaterdagavond, heeft 54 uur geduurd. Zij heeft langer geduurd dan eenige andere Parlementszitting, En iedereen was op De boden, de journalisten, de stenografen, het bnrenu en de afgevaardigden. Velen waren van Vrijdagmorgen af niet meer uit de kleeren geweest. De Tsjechische redenaars waren door het langdurige spreken zóó vermoeid, dat zij ten slotte slechts lispelden, en slechts nu en dan verstaanbaar spraken. Klofac, die het langst sprak, vulde lange pauzen aan met gebaren spel de president zat met een tooneelkjjker naar hem te zien, en verzocht hem nu en dan, om duidelijker te spreken. Verschillende Tsjechen herhaalden maar voortdurend dezelfde zinnenhunne partjj- genooten vielen hen telkens in de rede, om hun gelegenheid te geven te antwoorden. De vice-president Kaiser was van Donderdag morgen 11 uur tot Zaterdagmorgen 6 uur in het Huis, en voerde een groot gedeelte van dien tijd het presidium. Zaterdagmiddag stemden de leiders der Tsjechische radicalen toe in een compromis, waardoor de behandeling der moties van ur gentie werd bekort. Zoo kon Zaterdag nog de Brusselsche Suikerconventie worden be handeld, die na eenig debat naar een com missie van 48 leden werd verwezen. Op welke grondslagen het compromis tot stand gekomen is, blijkt uit de berichten niet, schikking latenhij zou tot laat op den avond uitblijven hij zou. De dwaas gunde hem geen tijd om spijt te hebben van zijne belofte. Alles moest vlug in ’t werk gaan. «Ik kom dadelijk.'* zeide mijnheer Tobiasson; hij had den éenen arm reeds in zijn overjas ge stoken en scharrelde nu om ook den tweeden in de mouw te krijgen, terwijl hij met zware stappen het portaal over, naar de huiskamer van het ge zin liep Na met een luidruchtig kloppen aan de deur zijne komst te hebben gemeld, stiet hij de deur maar open, Alleen de kinderen waren in de kamer. Het grootste, een aardig klein meisje, zat op een laag stoeltjezij scheen sprookje» te vertellen aan de twee kleineren, die zeer ongegeneerd voor haar op den grond lagen uitgestrekt. De vertelster werd verlegen; zij hield op en keek den ouden heer vragend aan. «Ik wil met je moeder spreken” zeide hij, De oudste van de twee kleintjes liep op een drat naar de keuken en aanstonds kwam de juf— trouw zelf, Mijnheer Tobiasson trok zich een weinig naar 't portaal terugdaar was het don ker en de juffroqw bleef tegenover hem in de deuropening staan. Zie eensik wilde u vragen iets voor de kin deren te koopen. Ik heb van die soort van dingen geen verstanden dan staat hier binnen, een Kerstboom; en omdat ik uitga avond laat thuis kom, wilde )k dat u gerust mijne kamers gebruiken kunt, het uwe eigene waren.* -- heftigen strijd staan in Boheme, omdat zjj de obstructie opgeven, ‘1, zooah indertijd de oud-Tsje- te erkennen. En - --Ij de legerwetten "eer nieuwe obstructie van de Tsjechen. bond was een zeer heugelijk feit, maar Duitschland zou zijn zware bewapening toch verder moeten dragen. Spr. en zijn vrienden hadden niets tegen het rjjk, vele dingen echter waren wel geschikt de vreugde over het be staan van het ryk te bekoelen. 8; r. schetste vervolgens de ontstemming in Beieren over het telegram door den Keizer dezen zomer uit Swinemünde aan dety prins-régent van Beieren gericht toen de Beiersche Landdag 100.000 mark van- de begrooting voor de schoone kunsten schrapte. De rjjkskanselier grRaf Rulow weef er op, dat het telegram van den Keizer uit swine münde aan den prins-regent van Beieren, is een persoonlijke gedachtenwisseling tusschen beide monarchen, die geenszins het karakter heeft van een regeeringsdaad. Daarom zjjn de telegrammen ook niet openbaar gemaakt in hot officieel orgaan de „Reichsanzeiger”. De prins-regent heeft door prins Ludwig den Keizer ook nog mondeling zjjn dank doen betuigen voor het telegram De prins-regent wist zeer goed, dat de Keizer nooit de be doeling heeft gehad zich te mengen in de parlementaire aangelegenheden van een bonds staat. Zoowel de Keizer als de bondsvorsten achten het hun voornaamste taak het karakter van den bondsstaat en de ryks-idee, waarvan de grondwet van het rijk de onwankelbare grondslog is, zuiver en ongerept te bewaren. Dat is ook de taak van den Rjjkskanselier en de plicht van alle afgevaardigden. Graaf Bulow kan daarom slechts ten diepste be treuren de wjjze waarop de afgevaardigde Schadler des Keizers telegram ter sprake heeft gebracht. Hjj sprak den wensch uit, dat een iegelijk, wie ook, zich zal onthouden van alles wat in het buitenland twjjfel zou kunnen wek ken aan de eenheid van hot rjjk en aan den trouw en de liefde voor het keizerschap, dat voor het Duitsche volk meer is dan een formeel begrip, want het keizerschap, waar aan de dierbaarste herinneringen voor het Duitsche volk zjjn verbonden, is het plecht anker van Duitschlands wereldpositie, van Duitschlands toekomst.Niemand mag twij felen aan den vasten wil van ons volk om niet te laten tornen aan het keizerschap.” De rede van den Rjjkskanselier werd door de rechterzijde levendig toegejuicht. Nadat nog de conservatieve afgevaardigde, graaf Stolberg, het woord had gevoerd, werd de behandeling der zaak verdaagd tot heden. Bjj de behandeling der begrooting in de Fransche Kamer verklaarde Deschanel zich voor een politiek van wijsheid en vooruitgang; togen de revolutie; voor het overwicht van van moet oom zichzelf komen overtuigen Hoe vreemd - het was alsof bij die woorden een lichtglans van den kleinen man uitging, zoo straalden zijne oogen. Mijnheer Tobiasson ge- voelde zich nooit op zijn gemak bij jonggehuwden, hij behoorde er niet bij. «En, oom, als men gelukkig is dan heeft men er zoo’n behoefte aan om zich uit tc spreken,» vervolgde zijn neef. «Oom mag niet op een Kerst avond alleen thuis zitten. Bij ons is het zeer eenvoudig, maar wij hebben huiselijk geluk en blijde kindergezichtjes. Toe, oom, u moet van avond bij ons komen. Ik ga niet zonder u naar huis, dat zeg ik vooruit. O, wat zal dat aardig zijn, zulk een herinnering aan vroegere jaren ik heb tweemaal den Kerstavond bij u gevierd, dat weet u toch nog wel Wat was dat heerlijk uit de studentenkamer in de gezellige woning van oom Tobiasson te komen I Kom, ga nu maar dadelijk meê, oompje I ik zal U mijne kleuters laten zien Ik heb er al twee stuks.Mijn vrouwtje gaf mij order om onderweg nog het een en ander voor den jongen te koopenmaar u wil wel even meeloopen, niet waar Dan wijs ik u den weg naar ons huis.* Mijnheer Tobiasson was nog besluiteloos wat te doen. i ij vreesde dat een bedekt gevaar in het huis van zijn neef op hem loeren kon. Maar toch kon hij onmogelijk «neen* zeggen tot die vrien delijke, trouwhartige oogen, die blijkbaar slechts één antwoord voor mogelijk hielden. «Ja, ik wil wel met je medegaan.» Welk een gejuich zou er hier in huis opgaan als hij uitging I Hij zou de den tot hunne be- Verspreide Berichten. Frankrijk, De gemeenteraad van Rjjsel heeft zich verklaard ten gunste van afschaffing der doodstraf. 1 Volgens de Gaulois zal Picquart weder in werkeijjken dienst treden als kolonel. De secretaris van den Nationalen Mjjn- werkersbond, Cotte, is nu te Parijs om sa- mensprekingen te houden met den premier en den minister van openbare werken, als mede verschillende arbeidersgroepen over den aankoop van de mijn te Bouxhors, voor Vriendelijk dank mijnheer, het is heusch al te goed van u,* zeide de juffrouw, blijkbaar groote lijks verrast en in t geniep naar het geld ziende dat hij haar gegeven had. „Het is elk jaar maar eenmaal Kerstmis” zeide hij op zulk een barschen tbon, dat zij als een schuchter klein meisje tot den strengen ouden heer opzag. Hij voelde een steek door het hart. Die koele, angstige blik zou nu weer zijn geheelen avond bederven, Hij was ook zoo’n akelige hardvochtige oude brompot. Hij kibbelde met alles,' en met iedereen die met hem in aanraking kwam. Hij' verdiende niet om op den aardbodem rond te loopen. Had die stumperd het buitendien niet hard genoeg te verantwoorden Moest hij er nog bijkomen en haar onvriendelijke dingen zeggen n Hij deed de deur van zjjne kamer open en riep „Nu ben ik klaar Toen zij de trap halt af wareu keerde hij om en trommelde tegen de keukendeur. „Is Tilda hier vroeg hij driftig, toen de juf frouw opendeed. „Tilda I” riep de juffrouw. „Til dariepen ook een paar dunne kinder- stemtjes in de huiskamer. En Tilda kwam hijgend aanloopen Lieven hemel, voor haar part mocht dat oude monster getust met Nieuwejaar uitrukken, men kon het hem toch nooit naar den zin doen Wordt vervolgd.} De nieuwe zitting van parlement is Zaterdag 1.1. geopend. In de Troonrede wordt aangekondigd. dat een gemengde commissie het consulaatwezen zal onderzoeken. Dan wordt aangekondigd een herziening van het kiesrecht om tot algemeen kiesrecht te komen, terwijl verder een versterking van de oorlogsvloot wordt aangekondigd, evenals een uitbreiding van het spoorwegnet. Het benoodigde geld zal worden gevonden door de verhooging van sommige accijnzen.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1