I wiel 1 BIN TOOWtt. iwsch ibrood. L\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. V 41ste Jaargang. ^o. 9011. I Buitenlandse!) Overzicht. M61/VVT «WlNVf* ivex aaglijders FEÏJ1LLE i O X. Donderdag 22 Januari 1903, - 4 rk gemaakt. van öW "f' internationalistische politiek van den socialist de neus l Zn. Goud» Warrit vervolgd) pitch Brampton- ilgen, Hammock toudend^ asswt, en zachte gang, len, door plotse). 75 00 over te Bar. dezer. t Mn ieder die zijn zend. enskraoht est beroem- i bekende ast. IR Itrra. 1st Mftijd, likt ge- wegen, rs den- om gaan en >en werkeljjke hulp en delven in oude van den tegenwoor-' V. Kidd. Baltes 8035, 8. A Telefoon Xo. 82 De ('itgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. he prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 601IDSCI1E CODRAMT Kidd. tdekt heeft, en dat am zijn wonderbaar jekend is, en welke itudie in het zoeken om alle kwalen van mezen. Er is geen Doctors wanneer hij i genezingen die hij arbeid zijner woor- Lijke gronden geba- verkregen in de be ide velejaren. Het re Levens Kracht* eren, want hij zend genoegzame hoeveel- ronderbarende gene 's waagt. Sommige jn zeer merkwaardig getuigenissen zouden nmen hebben hunne en loopen nadat zij en gebruikt hadden, eren waren opgege- 3 en vrienden terug naag hart-, lever-, eten zijn als op ma Lpijn, ruggepijn, ze- verkoudheid, asthma, keel ongesteldheden, too spoedig hersteld onder is. io tor ataxia, wator- jeien zijn spoedig en et gansche lichaam, oedsomloop en eene edig verkregen Voor lijk en komen onder le «Levens Kracht*, medicijnen. Het is waarvan gij genezdh len u dadelijk franco Qj Telefoon V<>. 83 A O V E U T E N T j EN worden "geplaatst 15 regels;Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. per briefkaart wordt t toegezonden door 2 alt bommel- In den Duilschen Rijksdag kwam de af gevaardigde Vollmer terug op het Swiue- raünder Keizertelegram en behandelt deze quaestie grondig. Als hy daarna in wil gaan op de rede van den Keizer, gehouden na de zaak-Krupp, ontstaat een zeer heftig debat tusschen hem en president Ballestrem, bege leid door zeer luid geroep van sociaal-demo- cratische zijde. Ballestrem verklaart beslist, dat hy niet toe zal laten te spreken over de zaak-Krupp, die een particuliere aangelegenheid is, noch over de rede van den Keizer, die op deze zaak betrekking had, daar ook deze rede tot het privaat gebied behoort. Vollmar protesteert tegen deze belemme ring van de vrijheid van spreken. Het debat eindigde mét een polemiek tegen den rykskanselier, graaf Von Bülow. In het verder verloop der zitting spreekt de nationaal-liberale afgevaardigde Sattler zyn tevredenheid uit over, de buiteniandsebe en binnenlandsche politiek. Hy bespreekt de noodzakelijkheid van het afsluiten der han- delsverdragen van lange termijnen. Daarna komt de Rykskanselier ,aan het woord. De rykskanselier Vori Bülow zette tegen over Vollmar uiteen, dat de monarchie in Duitschland meer voor de arbeidende klassen heeft gedaan, dan tot dusver in eenig ander land voor de arbeiders was geschied. De grootsche schepping der Duitsche arbeiders verzekering staat tot heden eenig in de wereld. De rykskanselier citeerde een be richt van den Duitschen gezant te Parijs, over een onderhoud, dat deze in November 1901 met minister Millerand heeft gehad en waarby de Fransche minister met warmte zyn waardeering voor de Duitsche arbeidersver zekering uitsprak. Bülow verklaarde Verder, dat de Keizer er van was doordrongen, dat de taak van den Staat is, de beschermende hand over de eco nomisch zwakken uit te strekken, dat de arbeiders gelijke rechten moeten hebben als de andere standen. Wat moet dat gepraat van Bonajlartisme en Cesarisme? Nooit zyn de constitutioneels rechten van het Duitsche volk dopr den Keizer, de Duitsche vorsten of hun ministers in eenigerlei opzicht geschonden. Het absolutisme is, evenmin als een Duitsch woord, een Duitsche inrichting. Absolutisme is een Aziatisch product. De kanselier schetste vervolgens de verhouding tusschen Keizer en Rykskanselier. Het Duitsche volk wilde niet de schaduw van een Keizer, maar een Keizer van vleesch en bloed. De rykskanselier was volstrekt niet een uit- e K,G. bil iGT, Nadat nog twee afgevaardigden hadden gesproken, verdaagde de Rijksdag de verdere beraadslaging tot heden. John Redmond, de lersche leider, heeft Zaterdag te Edinburg gesproken over de onlangs gehouden conferentie van landeige naars en pachters. Hy zeide, dat het be drag benoodigd om den landeigenaars en de pachters een schikking smakelyk te maken, niet door de Britsche schatkist, maar door die van de drie Vereenigde Koninkrijken moest worden gedragen. Er waren drie redenen aanwezig om welke geld diende gevonden te worden om de lersche landelyke quaestie te regelen lo. was Engeland ver antwoordelijk voor het lersche agrarisch stelsel2o. droeg Engeland nog een bijzon dere verantwoordelijkheid tegenover de ler sche landbezitters en de in Ierland gevestigde Engelschen (de z. g. English Gorrison); 3o. was Engeland een groote som aan Ierland schuldig tengevolge van de bestaande onbil lijke en onredelyke financieelo verhouding. De Engelsche staatslieden moesten niet wei geren een ellendige honderdduizend pond of wat te betalen, die gauw genoeg op de administratie konden worden uitgespaard. Redmond zinspeelde er op, dat de Ieren by een volgende verkiezing wel oens vóór de •Tories, zouden kunnen stemmen. Inderdaad schijnt het een' of ander tusschen de lersche leiders en de regeering te worden bekonkeld. Er is sprake van de indiening van een nieuwe Agrarische wet voor Ierland, en Redmond gaf in zyn rede te kennen, dat binnenkort een groote hervormingsmaatregel ten opzichte van Ierland zou worden doorgevoerd. De liberalen beginnen reeds leelyke ge zichten te trekken, want het blijkt, dat de Ieren meer en meer naar de zyde der regee ring overhellen, die hen door beloften schynt te paaien. De liberalen zuilen dit resultaat alweder aan hun eigen halfslachtige houding te danken hebben; men weet Ijoe lord Rose bery en Asquith plotseling afvallig weiden van de beginselen van Home Rule. De Fransche kamer is nu ook aan het begrootingsdebat bezig. Daarbij verklaarde Deschanel de gewezen voorzitter der kamer en indertijd schertsend de kroonprins van Frankrijk genoemd zich vóór eer. wyze hervormingspolitiek tegen de revolutie, vóór het overwicht van het burgerlijk gezag in godsdienstzaken, tegen de reactie en teg§n de tusschenkomst van den Staat in gods dienstige vraagstukken, Frankrijk -wil een politiek van vrede. Daarna bestreed hy de willen hebben f Waarom kon hij niet ignoreeren t Intusschen waren zij op de straat gekomen Het vroor. De sneeuw kraakte onder hunne voeten. Zij kwamen' voorbij een speelgoedwinkel. „Hier moet ik wezen", zeide de ou le heer met de beslistheid der wanhoop. Zijn neet hield hem tej>en. ,Zij krijgen speelgoed m overvloed," zeide hij. Als u voor tien óre ulevellen voor hen wil koopen waarmee u ze lokken kunt, dan is het bost. De oude heer gevo 1de eerbied voor dien flin- kon, beslissenden toon Hoe aardig, zoo juist te weten wat or noodig. was I „Maar hier moet ik wezen, oom Wil u meê gaan?* De jonge man stipte naar b’innon en zonder te aarzelen 6f zich lang te bedenken vroeg hij naar wollen jakjes voor vrouwen „Het moeten er wezen met mouwen" voegde hij er bij Men lag een stapel wollen goed voor hem op de toonbank. Die zien er stevig en dik uit" zeide ■•hij goed keurende, met zulk een kennersblik die jakjes om- keerend en bevoelend, alsof hij in zijn leven niet anders gedaan had dan vrouwenjakjes koopen. De bewondering van mijnheer Tobiasson voor zijn neef steeg voortdurend. Het moet voor ons dienstmeisje zijn,” ver klaarde de jonge man tot den ouden hèer ge wend. Het scheen niet moeilijk te zijn eene keus te doen, hij nam een zwart en roodgestreept jakje uit het pak, liet het in papier rollen en nam het mede, het kon hem blijkbaar niet gehelen het zelf te dragen 7) Hij zag het meisje aan, hij wist niet recht hoe hij het zeggen zou. En die verlegenheid uitte zich bij hem op zijn eigene manier. De elastiike kin werd naar de neus opgetrokken, de borstelige wenkbrauwen vielen bijna over de oogen neer het gelaat werd kort, de mond breed en beheerschte het geheel allergrappigst. „Hoeveel kost het goed voor een nieuw kleedje Tilda zag verbaasd op. Was die vraag aan haar gericht? Dit moest wel zoo zijn, want van onder de dichte wimpers knipten een paar oude oogen haar toe. Zij stamelde, werd nog verlegener en zocht naar de woorden Kon het zijn.Was het mogelijk dat.Had hij een liefje Dat hadden die oude heeren som^, had zij hooren vertellen. maar toch Het scheen dat hij de twijfel op haar gelaat las en dat maakte hem dol. „Voor een dienstmeisje krijschte hij met zulk een onmenschelijk geluid, dat de arme Tilda hulp zoekend naar hare juffrouw uitzag. „Acht tot tien kronen zal het wel kosten zeide deze bedaard. i Ziedaar. Maar laat mij je nu ook niet langer in dat vod met die gescheurde mouw behoeven te zien; dat is niet beter waard dan verbrand te I Nu ging men den winkel uit. Maar op den drempel keerde mijnheer Tobiasson zich om en zeide; Ik wil er ook wel een van de dikste soort heb ben, ook*met mouwen.” Hij liet dit ook inpakken, betaalde en haalde met zijn vrachtje, neef Ludwig in, die op straat* was blijven‘staan wachten Mijnheer Tobiasson was recht in zijn schik- Kon het gelukkiger treffen Een wollen jakje daaraan zou hij nooit hebben gedacht En toch, een wollen jakje met mouwen had zij juist noo dig. Nu zoude zij niet meer behoeven te bibbe ren vah koude óp de schodnmaakdagen, Jawel hoor! Dat was weer zoo recht iets weest vooi1 den ouden dwaas wikken, bedenken, spijt hebben en over iets anders, ken met de meest mogelijke uitvoerigheid, dan op een onbewaakt oogenblik y/t te ga.-yr. juist te doon wat hij zich stellig had voorgenomen niet te doen Nu had hij toch al weer geld ver kwist Vier kronen Twee opera-avonden had hij daarvoor kunnen hebben Maar hij was een ezel, een schapekop Daarom zou hij later natuurlijk in het armenhuis komen zijn welverdiende loon en dan geen opera, hoor De maaltijd was afgeloopen, de Kerstbcom .was aangestokende kinderen hadden hunne presen tjes gekregen en het dienstmeisje was gelukkig gemaakt met haar wollen jakje met mouwen IU»V> iiuvtviiaiiovinvuo puimen V UI| UBll «UCIUHSL Jaarès en deed, onder levendige toejuichin£06l NVP by het centrum en de linkerzyde, een beroep op’ liéh, die noch de reactie, nóch de revo lutie willen. De lieer d’Estournelles betreurde het, dat hy niet kan instemmen met de meeningen van Deschanel bmtrent de binnenlandsche.. en buitenlandsche politiek. In heel Europa is de gewapende vrede de oorzaak van de tekorten. Toch moeten wy de marine uit breiden, om onze koloniën te verdedigen tegen Engeland en Duitschland. Het Fransch Russische verbond beant woord overigens biet aan de verwachtingen zei d’Estournelles. Hy bedoelde hiermee zeker ook, dat het geen invloed heeft op de krijgs toerustingen. Hy voor zich streeft naar een oprechten .vrede en een vruchtbare vriend schap in den zin als op het Haagsche con gres werd aan geduid. Delcassé, die echter nog niet betef- is, zal hierop wel van bescheid dienen en de alliantie met Rusland wel weer gaan ophemelen. Men beweert, dat Delcassé nog meer zal doen en Europa zal verrassen door een voor stel inzake Macedonië. Hy zou nl. spoedig aan de volksvertegenwoordiging volmacht vragen om tegelyk met Rusland en Oosten rijk dwangmaatregelen tegen Turkije te ne men, voor het geval dat de Sultan geen hervormingen in Macedonië toestaat. Wat er eigenlijk tegen Turkije in het schild wordt gevoerd door Rusland en Oostenrijk, als gevolg van de besprekingen tusschen de ministers Von I4amsdorf en Go- luchowski is niet duidelijk. Maar zeker is hetr dat er wat broeit. Dat heeft de Sultan ingezien, toen hy be sloot om Saïd Kutschuk pasja zyn ontslag te geven als grootvizier en Ferid pasja in zyn plaats te nemen. Uit dit besluit van Abdul Hamid spreekt reeds vrees voor de plannen der mogendheden. fiet verkenen van toestemming aan Rus land om zyn torpedobooten door de Darda- nellen te laten stoomen, is een tweede symp- toom van dien toestand. Door concessies, groote en kleine, poogt de Sultan de mo-’ gendheden gunstig te stemmer.. Of dat helpen zal Het schynt van niet. De „Temps” ver neemt, dat Rusland en Oostenrijk plannen smeden, om aan de Kretenser-quaestie een einde te maken door Kreta eenvoudig by Griekenland'in te lijven. Nu is Kreta niet meer dan in naam een Turksche bezittingmaar wat ^hebben de mogendheden met Macedonië voor P Willen sluitend uitvoerend orgaan. De keizer ver draagt zeer goed tegenspraak. Hy wilde zelfs geen rykskanselier, die niet, zoo noodig, tegenwerpingen maakte. Von Bülow kondigde daarop een wijziging van het kiesreglement aan tér waarborging van het kiesgeheim, die reeds bij de aanstaande verkiezingen voorden rijksdag in kracht zal treden. (Levendige toejuichingen.) De Rykskanselier ging vervolgens over tot de verklaringen van den vorigen spreker oyer de builenlandsche politiek. Hy verklaarde: Ook ik ben er van overtuigd, dat rustige, vreedzame betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk van belang zyn voor het welzyn van beide landen en dat er zelfs tal van vraagstukken zjjn, waarby beide tot weder- zydsch voordeel samen kunnen werken. Mynerzjjdsch zal ik óók verder zorgvuldig de betrekkingen onderhouden met onzen wes telijken nabuur, met wien wy in het verleden den degen hebben gekruist, maar wiens schit terende eigenschappen wy evenmin miskennen als zyn verdiensten voor de bevordering der beschaving, als zyn beteekenis als een der krachtigste dragers der menschelyke cultuur. Wat de Venezolaansche quaestie betreft verklaarde de rykskanselier: Ons streven be doelt het gewapend optreden zoo spoedig mogelyk te beëindigen. De blokkade z 1 ver- moedelyk worden opgeheven, zoodra do onder- handelingen te Washington tot een bevredi gend resultaat hebben geleid. Bulow sprak eindelyk nog over de ver keerdheden in de houding van een deel der Engelsche pers tegenover Duitschland en hy weqs ter verklaring op de verbittering van het Engelsche volk over de heftigheid der continentale pers tegen Engeland gedurende den Zuidafrikaanschen oorlog. Door zulke voiksagitaties werd in alle landen de taak van de leiders der buiten landsche politiek zeer verzwaard. In de betrekkingen tusschen de monarchen en kabinetten van Berljjn en Londen was echter geen wijziging gekomen. Zy bewegen zich in de oude beproefde, vriendschappelijke en bezadigde banen. Mettertijd zal de openbare meening hier en aan de overzyde der Noordzee zich naar men mag hopen, weder door de idee laten beheerschen al kan ook elk der beide mogendheden in de wereldquaesties op zich zelf tot een resultaat komen, zoodut geen de andere behoeft na te loopen, zyn toclï beide door vele en gewichtige belangen genoopt, elkaar in vrede en vriendschap te verdragenzoo zyn er toch vele punten waarby zy, zooals thans in Venezuela, zonder gevaar voor zich zelf, voor hun overige be trekkingen en voor den wereldvrede zieb op dezelfde' Ijjn kunnen bewegen. (Beweging). worden." Hij gaf haar een briefje van tien kronen. De uitpuilende oogen stonden vol tranen. Was het uit dankbaarheid voor het nieuwe kleedje of uit verdriet over zijne afkeuring van het oude Wie kon het zeggen Zij neeg dankendmaar daarbij zag zij er dubbel zoo verleg n en dubbel zoo arm uit dan anders. Dit sneed den armen dwaas door het hart en hij zou er veel voor over hebben gehad als hij met zijne hand even die weerspannige hartn had kunnen strijken (die wa ren in de haast niet glad gekamd) en atë hij met een vriéndelijke stem had kunnen zeggen :„Arme kleine, ik bedoelde het zoo kwaad niet Maar dat kon hij niet. Hij was te verlegen nog veel erger dan Tilda. Terwijl hij met zijn neet de trappen afging met zwaro dreunende stappen, rekende hij nijdig uit,' welke gaping deze overtollige uitgaven in zijne kas moesten maken En natuurlijk moest er nu ook nog speelgoed voor de kinderen van zijn neef worden gekocht. Ja, het was genoeg bekend, dat het Kersfeest een voorwendsel oplevert voor het meest ongehoorde systeem van uitpersing, dat ontkent niemand Wat ter wereld kon hij koopen voor die kinde- ren, die hij niet met geld afschepen kon Wat koopt men gewoonlijk voor kinderen Hiervan wist mijnheer Tobiasson volstrekt niets. Zou men niet een winkel kunnen binnenloopen, eenig geld op de toonbank werpen en zeggeuGeef mij voor drie kronen speelgoed Hij was ten einde raad en zeer slecht geluimd. Waarom moet zulk een Kerstavond zich opdrin gen aan menschan die er niets mede te doen

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1