m mom. I 1 Jouda. iMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag S3 Januari 1903. No. 9013 41ste Jaargang. Uiillenlandsch Ov^rzlcbt nLlLLEi Ob ft 'SCHAP idbszit”, AAGE. 'en i.. Echt* Ik tr 1 op het bureau van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. bovenstaande ontleenen, Verspreide Berichten. 'nel. >Ansicht- ist”, Haarlem ii 103. .regen aanslui- Zn. Gouda I id gratis. het Rgks Inter- ins Zoon. en Portland. lat de coupons mallende 1 Fe- jn te Vennootschap, is en Vreede handelaar een ndsche uitgave Icleïoon A o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post J.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. de opengesteld, en te allen tyde jaar voor per- ffi K. M. 1, n verkrijgbaar DE VISCH- prufbusjes c 0.35 m K $d«r- wonhouden iten in de 'ETHOÜDERoq 3DAG den 27 j ten half twee n het Raadhuis >lk gekookt k voor da- «lepels van date) Ah J©vaJ van gebruiken. H H e hoofdtekst lit balfmaande- cbe tijdschrift at uit de He ld ving eetitr ont tie Aarde, le Heer E. T. jtra Kuiper in cht der Ven- chap maakt, nummer is Ulu nt reerd eigen photo- ihitehe opna- ;t per jaar on- die hem aan tr hem op te izigers worden e maal komen sen in Arabië, ië, Birma, Ma- fiOlDSCUE (MIRANT 8) Nu zat men in de gezellige schrijtkamer van den heer des huizes to keuvelen, de heeren onder het rooken van een sigaar. Het kleine meisje, het jongste van het' tweetal, was op de canapé in slaap gevallen, door haar nieuw speelgoed om ringd en de meid had haar, slapende en wel, naar bed gebracht. Maar de jongen was nog klaar wakker. Met schitterende oogen liep hij door de kamer, op een stokpaard rijdend en met zijn nieuwe zweep klappend. Óp een gemakkelijken schrijfstoel zat mijnheer de voeten op een van de uitgetrokkene laden zijner naast hem staande schrijftafel latende rus ten met de ellebogen tegen een naaitafeltje, vlak bij hem, zat zijn jonge vrouw. Zij luisterde met levendige belangstelling naar hem, hoewel wat hij te vertellen had voor haar oude bekende verha len warennamelijk over zijn eerste kennismaking met haar, zijn onoverlegd aanzoek om hare hand en alles wat hierop gevolgd was. Zeker, het was een gewaagd stuk geweest om met zulk een beperkt inkomen te gaan trouwen maar het scheen hun toe dat het best kon en zij hadden nooit spijt gehad. Bij die laatste woorden keken man en vrouw elkander zoo vroolijk en Maandag heeft Chamberlain een deputatie van leden der voornaamste vereenigingen uit Johannesburg ontvangen. Sir Percy Fitzpatrick voerde o. a. het woord en ve - klaarde, dat men het bedrag der bijdrage in de oorlogskosten goedkeurde. Maar hy wilde aan de hand doen de leening voor productieve doeleinden de veelbesproken 35,000,000’s leening op veertig millioen pond te brengen. Chamberlain weigerde echter daarin te treden en verklaarde, dat er aan de dB 35,000,000 zoude worden vastgehouden. Voorts verzekerde hy zyn bezoekers, dat de handelwijze van Transvaal om aldus toe te stemmen in het bedrag der oorlogsbydragc de menschen in het moederland zoude ver zoenen hy was verheugd, dat de vertegen woordigers der mijnindustrie de dertig mil lioen bewilligd hadden, want anders had er misverstand kunnen ryzen. Nu er echter vol komen eenstemmigheid heerscbte, zou men in Engeland een goeden indruk krygen en van de zorgen die waren geleden niets dat zijn beklagen zou kunnen wettigen alleen trouwhartig heid en tevredenheid Jas hij in die flinke gelaats trekken. Vooral trof hem dit ten opzichte van den jongen manonwillekeurig vergeleek hij hem bij zichzelf. Zou hy wel ooit worden gekweld door de gewaarwording, die de plaaggeest van mijn heer Tobiasson was, van den een of anderen, of zichzelf, te kort te doen Zeker niet Er moest iets in hem liggen dat alles in en rondom hem in het evenwicht hield. Terwijl «leze gedachtenloop als een kalme rivier in zijn gemoed voortrolde, zat de oude heer te luisteren naar het verhaal van die honderd-en één kleinigheden, die vereenigd het levenslot van den jongen echtgenoot en zijne levensgezellin hadden gevormd. De jongen huppelde en draafde de kamer door, speelde geheel alleen, sloeg met zijn zweepje en babbelde alsof hij een speelkameraadje bij zich had. Door die bewegingen aangetrokken volgde mijn heer Tobiasson het spel met de oogen eerst werk- tuigehjk maar later belangstellend. Voor den ouden vrijgezel was dit menschje in wording een wondere verschijning Van het kin derleven wist hij even weinig als van het huwe lijksleven. Jonge studenten en oude vrijgezellen hieruit had zijn omgang bestaan. Zeker, op de straat en op zijne wandelingen buiten de stad had hij vaak van die kleuters gezien, die door de moedors of door kindermeisjes in de lucht werden gebracht. Hij zag op die kleintjes met eerbied neder, als op iets waarin msttnrni- jen in d«jn naam de» vervaardigd wereidbe- 31»; Stoll- De Chineesche Regeering heeft aan de Mogendheden laten weten, dat het haar on- mogelyk is de noodige betalingeh te doen. De onderkoningen hebben bericht, dat het ónmogelijk is, door een verhoogde belasting meer geld te krygen, daar het land verarmd is. China verzoekt den gezanten by hun Re geering gemakkelyker voorwaarden te vra gen. Telefoon No. S3 A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, proote letters worden berekend naar plaatsruimte. in dienst by het Hoofdbestuur van de Beier- sche verkeersmiddelen. In 1870 werd hy bij het leger ingedeeld by den dienst van de veldtelegraaf, en by BI is zwaar gewond. Gedurende zyn langdurige ziekte bestu deerde Von Vollmar verschillende werken, die hem op staatkundig en godsdienstig ge bied van inzicht deden veranderen. Hy werd atheïst en sociaal-democraat. En in 1876 legde hy openlyk een sociaal-democratische geloofsbelijdenis af. Als redacteur van de „Dresdener Volksztg.” werd hy in 1878 tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld na zyn ontslag ging hy eerst (e Zurich, daarna te Parys in de staatswetenschappen studeereu. Hy is lid van den Rijksdag en van den Sak- sischen Landdag en behoort tot de gematigde sociaal-democraten. In den Franschen Senaat is de behandeling van het ontwerp-Rolland op den tweejarigen dienstplicht eergisteren voortgozet. De ar tikelen l.en 2 van het ontwerp waren reeds aangenomen vóór de zomervacantie. Hier mede was reeds uitgemaakt, dat de Senaat in ’t algemeen naar alle waarschijnlijkheid het ontwerp gunstig gestemd is. Immers in artikel 1 wordt bepaald dat ieder Franschman verplicht is persoonlijk te dienen en in ar tikel 2, dat de dienstplicht voor allen gelijk is en „geen enkele vrijstelling” wordt ver leend behalve voor lichamelijke ongeschikt heid. Nn de Senaat voor de afschaffing van de vrijstellingen gestemd h -eft kan hy niet nalaten den dienstplicht te verkorten zonder het staande leger met 66,000 manschappen te vergrooten, wat natuurlijk niet in de be doeling ligt. De artikelen 3 tot 9, vormende den eersten titel de algemeene bepalingen heeft de Senaat eergisteren aangenomen zonder discussie. De vergadering heeft het gebracht tot artikel 18. Een amendement van de Carné, strekkende tot herstel van de loting, werd verworpen mei 192 tegen 57 stemmen. In staatkundige kringen te Washington heerscht toenemende ontevredenheid over het getalm by de onderhandelingen met Colum bia over het Panama-kanaal. Terwyl mi nister Hay alle hoop op het totstandkomen van het tractaat moet opgegeven hebben, zou president Roosevelt geneigd zyn om Columbia meer tyd te laten, in de ver wachting dat de regeering te Bogota zich ten slotte by de voorstellen van Hay zal neerleggen. Er gaan echter ook ongunstige geruchten. Frankrijk. De onlusten onder studenten schijnen be- suiettelfjk. Gisteren hebben ook de leer lingen der Tandheelkundige School te Pa rijs hun professor uitgemaakt en lastig ge vallen. De lui Waren zeer opgewonden en de politie moest de rust komen herstellen. Twintig scholen van geestelijke orden in het departement Deux-Sèvres hebben be richt gekregen, dat door hen aangevraagde ft ven door den met zulke veelzeggende blikken in de oogen, dat mijnheer Tobiasson den indruk ontving als of zij elkander voor iets onuitsprekelijk dankbaar waren. Op den voltaire-stoel van zijn neef uitgestrekt, stiet hij de asch van zijn geurige sigaar op bet daarvoor aan de leuning geschroefde bakje af. terwijl hij het aardig huiselijk tooneeltje met een welwillende nieuwsgierigheid, en toch verlegen ook, zat te monsteren. Eigenlijk had mijnheer Tobiasson nog maar zeer weinig huwelijken Van nabij gezienzooveel wist hij er intusschen van dat er gelukkige» en ongelukkige huwelijken waren. De gelukkig ge trouwde menschen liefkoosden elkander - en dan schaamde hij zich erby tegenwoordig te zijn want lietkoozingen waren verboden vruchten en het was onbescheiden deze in Het bijzijn van vreemden te plukken. In ongelukkige huwelijken werd getwist en dan was het geraden zich op een afstand te houden. Zoo plotseling verplaatst te worden aan den huiselijken haard van twee jonge menschen, dit maakte nu een eigenaardigen indruk op hem. Er heerschte bij hen zulk eene natuurlijke eenvou dige stemming hunne vriendelijkheid bezat een fijne tint, die voor hem geheel vreemd washun gesprek onderling en met hem was zoo onge dwongen en kameraadschappelijk, dat hij zich hier evenzoo op zijn gemak gevoelde als in een kring van zijne beschermelingen onder de stu denten. Nieuwsgierig sloeg de oude man die jonge aan gezichten gade en hij ontdekte daarop geen zweem De Sociaal-democratische party uit den Ryksdag maakt een verklaring openbaar, welke het Dinsdag gebeurde nog eens samen vat en vaststelt dat de voorzitter Ballestrem volkomen in stryd heeft gehandeld met zyn op 21 Januari, 21 Juni en 12 December 1899 afgelegde verklaringen met betrekking tot parlementaire beraadslaging over redevoe ringen van den Keizer die in de Reichs-An- zeiger openbaar gemaakt zyn. Ballestrem’s willekeurige handelwijze is, zegt het partij bestuur, zooveel te ongehoorder, omdat het tegen het centrum gerichte Swinemündsche telegram, dat niet in de Reichs-Anzeiger heeft gestaan, zeer grondig gehandeld mocht worden. Het stuk eindigt met de woorden: „Daar het reglement van orde van den Ryksdag geen middel aan de hand doet, om deze ge welddaad van graaf Ballestrem, welke alleen te begrijpen is als men de geheime geschie denis van de zaak Krupp kent, in den Ry’<s- dag zelf aan de orde te stellen, zoo richten wy ons tot openbare meening. Wy laten het aan het Duitsche volk over, het oordeel te vellen over dezen aanslag, door den voorzitter van den Rijksdag ge pleegd, op de vrijheid tot spreken van de afgevaardigden.” Tegelijkertijd zyn tegen hedenavond 31 volksvergaderingen te Berlyn en in de voor steden bijeengeroepen om te protesteeren. Welk een buitengewoon slechten indruk de houding van Ballestrem heeft gemaakt, is vandaag te merken uit couranten van de meest verschillende partyschakeering. In het algemeen heeft men den indrnk dat von Vollmar, de socialist, met zyn onberis pelijke houding en koelbloedige kalmte, in weerwil van bet tegen hem door den presi dent geoefende geweld, overwinnaar is ge bleven tot groot nut van zyn party. De heer Von Vollmar, de afgevaardigde voor München II, heeft een zeer merkwaar- digen levensloop achter zich. Als zoon van een hooggeplaatst ambtenaar aan een der Beiersche ministeries, werd hy, na zyn op voeding te hebben genoten in een Benedic tijner klooster, voor den militairen stand op geleid. Als vaandrig in een der regimenten kurassiers streed hy in 1866 tegen Pruisen. Toen de oorlog met de overwinning van Prui sen geëindigd was, verliet Von Vollmar het Beiersche leger en nam hy dienst by de Pau- selyke troepen. Later voleindigde hy zyn studiën aan een Polytechnicum en trad hij een diepe, geheimzinnige beteekenis verborgen lag, maar tegelijk als op iets, dat voor hem vreemd was, zooals de eeredienst van een onbekenden god Kinderen waren eenvoudig het volgende geslacht, de opgroeiende generatieals enkel persoonlijke wezens bestonden zij voor hem niet. Hij zou evenmin een kind van het andere hebben kunnen onderscheiden, als een mierenei van het andere, Dat vrouwen voor hare kinderen zorgden was evenzoo natuurlijk als dat de mieren haar onbe holpen larven naar buiten, in den zonneschijn, sleepten. Maar dat zooiets ooit indruk zou kunnen maken op een man, dat denkbeeld was nooit in hem opgekomen; hy had ook nooit den minsten lust in zich bespeurd om met die dikke, in elkaar gedoken hoopjes mensch nader kennis te maken. Integendeelliefst vermeed hij ze op den weg. Nu echter meende hij op het blozende ronde ge zichtje van den kienen jongen een eigenaardige schakeering van aandoeningen waar te nemen, zooals hij die nimmer bij zulk een onontwikkeld wezen zou hebben verwacht. Het ventje had het al spoedig gentokt dat men op hem lette en dit besef bracht aatatonds een verandering van be wegingen en manieren bij hem te weeg een soort van gemaaktheid getuigde er van, dat hij zich er van bewust was te worden gadegeslagen N.i zich eerst met alle duidelijke teekenen van wantrouwen te hebben teruggehouden, maakte hij nu zachrkens den afstand' korter. Hij trad nader, maar toch steeds onder een masker van onverschilligheid, dat hem potsierlijk stond. Wordt vervolgd.) zoude men moge rekenen op een spoedige oplossing van de vele quaesties, dio in Trans» vaal hangende waren. Het Central-News-telegram, waaraan wy verzekert> dat de Johannesburgsche pers het nieuwe plan als volkomen biliy'k tegenover alle partyen be schouwt. autorisatie geweigerd is. De eetzaal van de garnizoensolficieren te Cosne. in het hotel du Grand-Central, is door een kwaadwillige met pretroleum be goten en in brand gestoken. Wel is men het vuur moester kunnen worden, maar de schade is aanzienlijk. Ais dader wordt aan gewezen een persoon die openlyk anarchis tische denkbeelden had verkondigd. Duitsohland Professor Delbriick is gisteren te Berlyn, wegens beleediging van het bestuur van de „Ostmarkerverein”, gepleegd door een artikel in de „Preusz. Jahrbiicher”, veroordeeld tot driehonderd mark boete of dertig dagen brommen, met recht van publicatie van hot vonnis door de beleedigden. De gouverneur van Osnabrück heeft maatregelen genomen tegen de Mormonen, omdat dezen heel wat proselieten maakten door toezegging van vrouwen en land discrétion De krygsraad te Kiel heeft een officier van het opleidingsschip „Freya”, den eerste Zoo, dat president Roosevelt met zyn mi nisters beraadslaagt over de wensohelykheid om aan het Congres een boodschap te zen den, waarin het mislukken van de onder- handelingen over het Panamakanaal wordt medegedeelden aan het congres wordt yoorgestèld, als de mislukking een feit is formeel te verklaren dat elke poging van een niet-Amerikaansche mogendheid om een kanaiïl door de Landengte aan te leg gen, door de Unie zal worden beschouwd als een onvriendschappelijke daad. De bedoeling hiervan zou dan niet alleen zjjn, om Columbia te beletten het recht van aanleg van het Panamakanaal te verkoopen, maar ook om Europtfescbe natiën te waar schuwen tegen het koopen ervan. Doch het is zoover nog niet. Misschien wel om Columbia een toontje lager te laten zingen, spreekt men te Washington nu weer druk over het Nicaraguakanaal en doet men moeite om propaganda te maken voor de route via San Bias. In antwoord op een interpellatie zeide de Hongnarscho minister-president Von Szell, dat de conventie met Oostenrijk gesloten volkomen de onzekerheid doet ophouden, omtrent den datum van hervatting der be taling in geldde beide Regeeringen beslo ten binnenkort een wetsontwerp in te dienen, waarin zy machtiging vragen zich te verstaan over de keuze van den datum, die voor de hervatting dier begrooting zal worden vast gesteld.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1