;t, ITS. W MMOL. vsch rood. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. So. 9014 41ste Jaargang. Bultenlandscli Overzicht. LXG FFU1LLF A O f\l. Maandag 39 Januari 1903. Voadsrbalssa wereld bekend on roffen middel tegen o ii k-L e v e r II, enz. hiH'endig uitwendig in bijna 1 met goed gevolg - Prijs per flacon Wonderzalf incl. dtAnsicht- De telegraaf brengt het belangryke be- t. {Slot volgt.') Zn. Gouda tijde opengesteld, •den te allen tyde dubbele flescli ögte, Zaltbomrael •tterdam. ige. Czn. Rotterdam LAARZENMA. mover de Klei- neten werk. IWERK en ver- r.G. Bjj het begin van de vergadering van den rist”, Haarlem 1 1.15. feneeskruch jostal elke pijnlijke overbodig. Met foor ongeneeslijk nnga een bijna 22 drengt genezing en n, ontstekingen enz wkhandelaar een rlandsche uitgave Rijksdag las gisteren de ondervoorzitter Stol- berg eene verklaring voor van graaf Balle strem, waarin deze met verwijzing naar een artikel van de Kreuz-Zeitung, dat critiek oefent op zijn leiding, zegt zyn ambt als voorzitter neder te leggen, aangezien hij blik baar het vertrouwen van de conservatieve party niet meer geniet. (Algemeene bewe ging) Von Normann verklaart, uit naam van de conservatieven, dat de party geheel vreemd is aan het artikel. Sattler (nationaal-liberaal) stelt vast dat dus de reden voor het ontslag komt te ver vallen. Singer (socialist) verklaart dat Ballestrem het vertrouwen van de sociaal-democratische partjj heeft verloren. Daarna begint het huis de aangelegenheden die aan de orde zyn, te behandelen. In den Rijksdag betoogt Richthofen, in antwoord op een vraag van Oertel, dat Duitschland tegenover Venezuela gegaan is tot de uiterste grens van het geduld en de lankmoedigheid. Venezuela heeft indertijd geweigerd aan de Duitsche grieven langs diplomatieke» weg een eind te maken. Het noemde toen het voorgenomen optreden van Duitschland beleedigend, onbeschaamd, on zinnig. Duitschland heeft reeds in Juli 1901 het voorstel gedaan tot een scheidsrechte- Ijjke oplossing van de kwestie, waarbjj als laatste instantie het Hof van Arbitrage in Den Haag is voorgesteld, voor het geval dat de te benoemen mannen van vertrouwen de moeilijkheden niet konden beslechten. Castro verwaardigde zich niet, antwoord te geven op het voorstel. Het opbrengen van de koopvaardijschepen is ten volle gerecht vaardigd, nadat met de blokkade de krjjgs- toestand was ontstaan. De Engelschen en de Italianen hebben hetzelfde gedaan. Richt hofen spreekt den wensch uit, dat de met Bowen begonnen onderhandelingen zeer spoe dig tot het doel zullen voeren, zoodat het mogelijk zal zijn de blokkade op te heffen. Zoolang deze bestaat zijn de blokkadekrach- ten in den kring der blokkade onvoorwaar- delyk verplicht zich het noodige respect te verschaffen. Dit was van te voren ook het doel van de Duitsche actie te San Carlos. De regeering heeft tot nu,,doordien er geene schepen waren om telegrammen weg te bren gen, niets dan de telegrammen van dón kom- mandant der Falke dd. eergisteren. De re geering kan niet bepalen of de particuliere telegrammen juist zijn. In ieder geval moet spr. vooropstellen, dat de Ryksdag ten volle vertrouwt, dat de Duitsche bevelhebber den staat van zaken juist weet te beoordeelen en dat onze blauwjassen de eer van de vlag zullen weten hoog te houden. De rede vindt levendigen bijval. De Rijks dag beëindigt na verdere beraadslaging de eerste lezing van de begroeting Donderdag opnieuw vergadering. Boven aan de lijst van werkzaamheden staat de verkiezing van een president. richt dat het verdrag tusschen de Unie en Columbië betreffende den aanleg van het Panama-kanaal door de Vereenigde Staten, te Washington geteekend is. Dat het daar toe ten slotte komen moest, was te verwach ten, en wjj hebben ook niet veel notitie genomen van de dreigementen van Ameri- kaansche zjjde, volgens welke het Nicaragua- plan weer voor den dag gehaald zon worden blijkbaar was dat maar een middel om tij dens het loven en bieden invloed uit te oefejttn. R^bsevelt heeft het Panama verdrag aan den Senaat gezonden. Het verdrag bepaalt, dat de Vereenigde Staten aan Columbia een annuïteit van 250,000 dollars betalen voor het in pacht geven van den noodigen grond, gedurende honderd jaren. De verpachting kan vernieuwd worden nair het verlangen van de Vereenigde Staten. Ook de controle over de wateren van Colon en Panama be hoort aan de Vereenigde Staten, voor zoo ver zij noodig is om den goeden afloop van het geheele Itanaalwerk te verzekeren. De Vereenigde Staten verkrijgen mede de onbe twistbare rechtspraak ten opzichte van de wateren en stroomen, die met het kanaal in verband staan. En zij krijgen alle vracht, verschuldigd voor schepen die door het ka naal gaan. mgt per jaar on- en, die hem aan oor hem op te reizigers worden rste maal komeh atsen in Arabië, ndië, Birma, Ma- Eenparig is men te Berlijn van oordeel dat Bebel’s rede in den Rijksdag niet alleen de meest beteekenende was van het geheele begrootingsdebat, maar ook een der uitnemendste en indrukwekkendste die bjj ooit gehouden heeft. Het heele huis luis terde naar hem in de grootste spanning, en de partijen van de meerderheid bewaarden het diepste stilzwijgen. De ultramontaanscbe Germania verklaart zelfs dat Bebel „gematigd en handig” zjjn taak heeft vervuld, om over de laatste ma nifestaties van den Keizer te spreken. Voor het overige komen de beschouwingen in de pers hierop neer dat in het Duitsche land nog nooit een Keizer aan zulk een vrijmoe dige, critiscbe beoordeeling is onderworpen, als eergisteren door Bebel.Eveneens verneemt men algemeen den wensch dat de Keizer moge ophouden, aanleiding te geven tot her halingen. Verschillende kranten roeren de vraag aan, of Ballestrem er niet na hetgeen er nu gebeurd is, aan zou moeten denken zjjn ambt als voorzitter neer te leggen. Want het moet hem toch duidelyk zjjn dat bjj zjjn aanzien als onpartijdig man heeft verbeurd. ae sigaar, die bijna verzuimd had het De hoofdtekst n dit halfmaande- jksche tijdschrift staat nit de lie. hrijulng eenre sis om fle Aarde, i de Heer E. T.' enstra Kuiper in fracht der Ven- )tschap maakt. Ik nummer is rijk {/eïlluntreerd ar eigen photo- aphleche opna- vuur aan te houden, terzijde. Ja, zoo had het behooren te zijn, klonk het in zijn hart terug. Hij had een oude grootvader moe ten wezen met kleinkinderen op zijn schoot en rondom hem. Maar hij had een schakel in de ke ten overgeslagen. Grootpa wat klonk dat aardig I Het was eenvoudig een onschuldige grap geweest, maar het wierp toch een eigenaardig licht op zijn ver leden. Voor het eerst trof het hem, dat er in zijn geheele leven van geen onderscheid in zijne ver houding tot de menschen sprake geweest was. Hij had dezelfde plichten jegens iedereen gevoeld en daarom nimmer rekening gehouden met de ver schillende gaven en krachten zijne eischen waren jegens allen gelijk geweest, evenzoo als zijn plicht gevoel jegens allen hetzelfde was. Dit gebrek aan de gave van onderscheiden had zijne hem aange boren liefde belet om bloesems te vormen en te bloeien, haar belet om vrucht te geven met pit ,en kern. De eene gewaarwording had de andere verdrongen, zonder zelt voldoende te zijn uitge- rust tot flinke ontwikkeling. Terwijl mijnheer Tobiasson zich in deze be schouwingen verdiept had, was de jonge vrouw het koffieblad gaan halen, dat zij nu binnenbracht en op de kleine tafel neerzettehaar man had het verbazend druk met het ontkurken van een likeurfleschje. »U moet niet denken, oom, dat wij onder ge wone omstandigheden zoo royaal leven, zeide hij vroolijk, voorzichtig het lak rondom van de kurk afkloppende, „maar op den Kerstavond mag men de gewone zuinigheid wel eens laten varen. De gebeurtenissen in Venezuela en de houding der betrokken mogendheden, inzon derheid van Duitschland, worden met den dag onbegrijpelijker. Leest men de tele grammen, betreffende de onderhandelingen of de redevoeringen van Von Bülow, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat (Le moeilijkheden op bet punt staan van uit den weg geruimd te worden. President Gastro heeft veel toegegeven, de douanen wil hy als onderpand afstaan, de mogendheden harerzijds hebben er geen bezwaar tegen de blokkade op te heffen, ^anneer de onderhandelaar Bowen slechts zekerheid geeft, dat Venezuela alle krachten zal inspannen om zyn schulden te betalen Maar ziet men, wat in Venezuela geschiedt, hoe de vijandelijkheden tusschen Duitschers en Venezolanen een steeds scherper karakter aannemen en hoe een formeel gevecht wordt geleverd tusschen de Panther en het fort aan den ingang der baai van Maracaibo, dan moet men tot de conclusie komen, dat aan de vredelievende uitingen van Von «Bülow niet veel waarde te hechten valt. De quaestie te Maracaïba echter komt waarschijnlijk hierop neder, dat de Panther getracht heeft den zeer moeilijk te forcee- ren ingang der baai door te komen, wegens blokkadedoeleinden. Het Venezolaansche fort trachtte dien toeleg te verhinderen en schoot op het Duitsche schip, dat mo^t terug- keeren. Nu is het „Duitsche prestige” opnieuw; aangetast en moet het, het koste wat het wil, worden hersteld. (iOÜDSCHE C01RANT post f 1.60. (Ierland lok in 9 Amsterdam die Schatzenapotheka litsch, Oesterreich Centraal-Depót Sander In den Dnitscben Rijksdag zat men eergis teren met gespannen aandacht te wachten op een incident, dat niet komen wilde. Het gerucht ging, dat Bebel zou trachten de bekende redevoering van den Duitschen Keizer, na de begrafenis van Krupp gehou den, ter sprake te brengen. President Von Ballestrem zou hem dat verbieden, zooals hy het Von Vollmar verboden had, en dan zou de beslissing van het Huis worden in geroepen. Von Ballestrem zou, na de van verschillen de zjjden betuigde ontevredenheid met zjjn beslissing, waqrby zich zelfs de vice-presiden ten Busing en Von Stolberg aansloten, po gen een votum van vertrouwen te verkrijgen van het Huiszelfs als dit besloot om de bespreking van die keizerlijke redevoering toe te laten, zou een votum van vertrouwen den president in staat stellen om zyn zetel te blijven innemen. Het Huis was vol, en nog voller de tribu nes en in afwachting van het incident werd aan Bebel’s geestige en doorwrochte redevoe ring weinig aandacht geschonken. Telkens dacht men dat het oogenblik gekomen was. Zenuwachtig speelde Von Ballestrem met den hamer. Maar Bebel sprak bet woord, dat ver wacht werd, niet uit. Wel zinspeelde hy op de door den Keizer gebruikte woorden, en op die van den kroonprins in zjjn antwoord op het adres van de „trouwe inwoners van Gels”, maar de botsing bleef uit. Graaf Von Bülow heeft in zjjn antwoord nogmaals gepoogd de uitingen van den Kei- -‘zer met zyn verantwoordelijkheid te dek ken; maar hy verzocht tevens nu verder den „allerhoogsten persoon” buiten het debat te daten. Verspreide Berichten. Frakkruk. In tegenstelling met hetgeen beweerd was, Waar zijp delikeurglaasjes, vrouw Welk een geur I Ja ik weet het wel je kiest altijd van het beste zoo’n smulpaapje f* Hij lachte goedig tegen zijne vrouw, die de kopjes en glaasjes op het koffieblad met overleg schikte om aan alles plaats te kunnen geven. Mijnheer Tobiasson zat stil naar zijn neef te kijken, nog altijd den arm om het kind geslagen houdende. Die „verzorger van zijn gezin* was een voorbeeld van gezondheid. Zy’ne figuur toonde eenigen aanleg tot dik worden, maar dij maakte slechts den indruk van welvarendheid in ieder opzicht. Zou hij het kennen, het akelig gevoel, dat hij, wat hij aan de zijnen gat aan anderen onthield Nooit 1 Hij was het stellig geheel eens met wat zijn eerste verplichtingen in het leven waren, Hier was geen sprake van een twist tus schen een overdrevene zelfzucht op de eene en een overdrevene zelf verloochening op de andere zijde van de weegschaalhier was de regulateur, het gezin. Wat voor mijnheer Tobiasson zoo moei lijk te vereenigen was, eióen voordeel en welwil lendheid voor anderen, smolt hier eenvoudig na tuurlijk ineen; hier werden de grenzen als van zelf gebakend zoover als de middelen het ver- oorloótden mocht men gerust gaan voor zijn gezin, voor vrouw en kinderen. Hij verbaasde er zich over, dat hij het huwelijk nooit van deze zijde beschouwd had Er lag toch nog een geheel andere $in achter verborgen dan dien waarvan hij gedroomd had. En wederom verdiepte de oude heer zich in zijne gedachten, zooals hij vaak placht te doen. Zijn blik wa« afgedwaald en hij lette er niet op CHOENEN en rertrofteu rs welbekend IBT-ÏLIXEB l’abriekamerk). s, radicale en van alle, zelfs skkige xenuw- ontstaan (loot ïugdigtn leeftjjd 9 zwakte, Bleek Hoofdpyn - Maagpjjn )n vermogen -- enz. Uit- dat neet Ludwig, nadat hit likeurfleschje geluk kig open was, hem nu zat te monsteren Over het trouwhartige, jonge gelaat met de blonde kneyels en de vriendelijke oogen, gleed zachtkens een tint van hartelijke deelneming. Zijn eigen gemoed was rijk en vol, daarom gevoelde hij de armoede van het leven van den ouden heer nu ook dieper en op een geheel andere wijze dan voorheen, toen hij, Ludwig, als een jong en vroo lijk student genoten had van de gezelligheid, die de rijke jonggezel, rondom zich had weten te scheppen Wat waren zijne haren vergrijsd Hoe gerimpeld en ingevallen was dat goedhartige, eerlijke aangezicht geworden 1 t:ij legde even zijne hand op /len arm zijner vrouw en haar oogen, volgden de richting van-zijn blik, „Men kan nu zoo goed zien, dat oom gewoon is om alleen te zijn*, zijne stem had een zach ter klank dan anders, bij die woorden „die naar binnen gerichte blik is kenmerkend voor degenen, die veel alleen zijn.* Als met eene vriendelijke hand wekte zijne opmerking den ouden heer uit zijn gepeinzen. Hij zag op en de beweegelijke trekken leenden zich tot een goedig lachje. Welk een eerwaardig oud hoofd had hij toch, al was hij leelijk Je hebt gelijk, en daarom ben ik je dankbaar dat je mij gehaald hebtvan zelf zou ik zeker niet gekomeu zijn.* Zijn dapje was oprecht gemeend. heet het no, dat de kroonprinses van Saksen geen plan heeft zich naar Bordighera te begeven. Minstens twee maanden zal zy te Menton blyven. Zy wil daar leven in de grootste rust. Tot nog toe schynt bet er haar ook wel te bevallen. lederen dag maakt zy een wandeling. „Liguo pour Ie droit de l’homme” heeft op voorstel van Louis Havet, besloten door geheel Frankryk een beweging te organi- seeren tot het opstellen eener uitgebreide petitie, waarbjj afschaffing van krijgsraden in vredestijd zal worden verzocht. Gisteren is te Versailles het proces begonnen tegen den 20-jarigen student Bel- kiewicz, die den 25sten September 1.1. in het zoogenaamde „duel de Virvflay” zyn land genoot, den Pool Nieoiengiewiecz, doodde. De beschuldigde had tot verdediger Ménard, die een welsprekend pleidooi hield. De jury prak den beklaagde, die betuigde, dat by diep berouw van zyn daad had maar dat eerequaesties in zyn hand zwaar wegen, van schuld vry. In dit jaar zullen 49 nieuwe oorlogs schepen gebouwd worden en welop de rijkswerven4 torpedojagers, 1 onderzee- sche boot met groote water verplaatsing, 18 onderzeesche booten en 1 kolonie-torpedo op private werven1 gepantserde kruiser „Ernest Renan” van 13.562 ton en 24 tor pedo’s le klasse. Duitschland Donderdagavond is dan eindelyk de nieuwe tweede burgemeester van Berlijn, dr. Georg Reicke, geïnstalleerd in zyn functie, nadat in den namiddag zyn ontslag uit den staats dienst ontvangen was en beden treedt de burgemeester voor de magistraat. Aan de fundeeringen voor het gedenk- teoken van den volkerenslag te Leipzig, wordt reeds druk gewerkt door middel van uitgravingen, waarby vele werkloozen een stukje brood vinden. Een drukker te Karlsruhe, die misdruk van aandeelen van de stadsleening van Pforzheim ontvreemd en in omloop gebracht had, zoodat zelfs groote bankinstellingen er in liepen, is veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Volgens minsterieel besluit zullen voor taan alle lijken van onbekenden gefotogra feerd en die fotografieën bewaard worden. Groot-Brittannie. Minister Ralfour’s gezondheid gaat goed vooruit. - De gewezen opperrechter in Transvaal, onder president Kruger, Kotze, is tot rechter benoemd voor de oostelyke districten der Kaapkolonie. Vereenique Staten. De bestuurder van de electrische tram, die in Augustus van het vorige jaar het on geluk veroorzaakte in Berkshires, «aarby president Roosevelt gewond en zyn agent Craig gedood werd, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 500 dollars boete. xo) Er was iets in deze groep, dat zijn schoon heidsgevoel weldadig aandeed en onder den in druk eener plotseling in hem opkomende gedach te, zeide .hij„Harold, geef groot-pa een kusje? Het woerd was hem ontvallen eer hij er op had gelet. De kleine man zag den ouden heer eerst onderzoekend aan, toen leunde hij met zijne handjes tegen diens borst en hief met een zeer ernstig gezicht zijn lichtroode, vochtige kinder lippen tot hem op. De oude bukte zich tot hem pver en kuste hem zeer, zeer voorzichtig op den mond. Als verontschuldiging zeide de jonge man „Kleine Harold zal nooit een anderen grootpa (i) te zien krijgenmijn vader mocht niet zoo lang leven dat hij de kleinkinderen zien kon. de arme man 1 Maar ah het gegaan was zooals ’t behoorde zou oom nu zelf kleinkinderen moeten hebben. Er volgde een kort stilzwi Mijnheer Tobiasson legde opgerookt was en waarvan i) Far-far=grootvader van vader» zijde; mor- far==grootvader van moeders zijde. Hier is sprake van „far-tar*.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1