LIEFDE EN HAAT. Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ir :ao No. 9028. Woensdag 11 Februari 1903. 41ste Jaargang Buitenlandse!) Overzicht- FEUULE1 OM. rei i iglijders werkelijke hulp 1 erk gemaakt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. A Verspreide Berichten. BW/ vervolgd.) Telefoon So. 8» De Uitgave dezer Coui^nt.geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post j 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. venskraoht seat beroem- e bekende jest. i» Echte n, tesaméii- gen in den iiaam des vervaardigd t wereidbe- br«. Stoll- in I nool ctegcn, riwnn. Btl Luftijd, IdzK ||OI IN Hi: COUKANT prcofbunjon c 0.35 icr Neder- s, en delven in oude van den tegemvoor- W. Kidd, Baltes l, 8035, U. 8. A Karawelof, de bekende Bulgaarsche staats man en patriot, wiens dood vermeld wordt en die in 1840 geboren was, had in Rusland gestudeerd, waar hij bleef tot tsaar Alexan der II besloot Bulgarije van het Turksche juk te verlossen. Natuurlijk nam bij deel aan den oorlog en werd tot lid van de eerste nationale vergadering in Tirnowa gekozen. Hij behoorde tot de radicale party en was zeer verknocht aan Rusland, waar hij zjjn jeugd had doorgebracht. In 1881 werd hij minister-president, in welke qualiteit hy zyn uiterste best deed om de vereeniging van Oost-Roemelië met het vorstendom tot stand te brengen. De vorst, toenmaals nog Alexan der van Battenberg, kon hem om deze reden niet langer als minister houden, waarop Karawelof zijn ontslag nam om in Oost- Roemelië de revolutie voor te bereiden, die in 1885 uitbrak en dit land met Bulgarije yr eenieder die zijn nzend. Frankrijk. De afgevaardigde voor Nièvre, Chandioux, is door de rechtbank te Chateau-Chinon veroordeeld tot de betaling van 50 francs schadevergoeding wegens beleodiging op een station van den bisschop van Nevers, die hem niet kende. Het bericht, als zouden de jongelui Prinses Louise van Saksen krijgt geen verlof om haar zieke zoontje gedurende een paar uur te bezoeken. Onder voorzitterschap van den koning heeft de Saksische minister raad afwijzend beschikt op het verzoek, omdat haar terugkomst op de plaats, die zij onder zulke pijnlijke omstandighedon verlaten heeft, ónmogelijk is, en wjjl het bovendien aanlei ding zou kunnen geven tot eene beweging onder de bevolking, waarvoor niemand de aansprakelijkheid op zich zou mogen nemen. Het gestel van de prinses is niet bestand geweest tegen al die schokken. Haar advo- katen in Genève hebben bekend gemaakt dat de invloed van de gebeurtenissen van de laatste weken, de weigering van toegang tot het ouderlijk huis te Salzburg, en de onmoge lijkheid om haar ziek kind te Dresden te zien, zich by haar geogenbaard heeft in een lichamelijke en moreele gedruktheid en een volkomen moedeloosheid. In verband met haar zwangerschap heeft ze nu besloten de voor haar zoo noodige rust te zoeken en daarom haar intrek genomen in een sanatorium van Metairie by Nyon, een gesticht voor zenuwlijders, dat echter, naar uitdrukkelijk door de adiokaten verklaard wordt geen krankzinnigengesticht is. Waarschijnlijk hebben de advokaten deze meedeeling -in de'wereld gezonden om ge ruchten van gedwongen opsluiting te ver- myden. In Saksen zal deze wikkeling do gisting onder de bevolking voor ’t oogen- blik nog doen toenemen. Sommige leden der koninklijke familie te Dresden ondervonden den laatsten tyd soms vijandige betoogingen van de bevolking. Giron is nu in Brussel. briefkaart wor-H >egezondeu door tbommel. alk gekookt ik voor ter klepels van ulate) Als geval van gebruiken. H. 71 vereenigde. Intusschen werd de vorst in Augustus 1886 door een samenzwering van den troon geitooten, maar door Karawelof en Moektoerof, die een tegen-revolutie in het leven hadden geroepen, weer in zijn waar digheid hersteld. Maar omdat Rusland ach ter die conspiratie had gezeten en Alexan der’s positie daardoor onhoudbaar geworden wad, liet de Vorst het aan den Tsaar over of hQ in Sofia zou blijven of niet. Deze zeide neen, waarop Alexander afstand deed en Karawelof tot een der regenten benoemde. Maar deze, altjjd zeer Russisch gezind, kwam daardoor in conflict met de twee overige regenten Moektoerof en Stamboelof, die van Rusland niets weten wilden. Karawelof trad af, zat degens samenzwering tweemaal ge vangen, maar kwam er weer bovenop toen de nieuwe vorst, Ferdinand van Coburg, zich met de Russische regeering verzoende. In J901 werd hij weer minister-president en tracmtte door het sluiten eener groote leening 1 ^rankryk Bulgarije uit den geldelijken te redden waarin het in de laatste jaren verkeerde. Hjj mocht daarin niet slagen, zoodat prins Ferdinand hem als mi nister ontsloeg en tot zyn opvolger Danef benoemde, die op het oogenblik nog aan het roer is. Karawelof’s dood wordt door vriend en vyahd betreurd, omdat hij niet alleen een goed maar ook een onkreukbaar patriot ge- landen vol corruptie heel wat zeggen wil. Een nieuwe moeilijkheid dreigt de onder- handelingen voor de Venezolaansche quaestie te vertragen. Duitschland dringt er op aan dat Venezuela een groot gedeelte der Duit- sche financieels eischen betaalt, voor dat de quaestie der preferente behandeling gebracht zal worden voor het Haagsche Hof. Italië steunt Duitschland in dezen opzichte. De Duitsche gezant, Von Stern burg, bracht gistermorgen een bezoek aan Bowen. In de regeling der zaak is nog geen voortgang te bespeuren. 103. j Telefoon No. S9 ADVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. worden. De commandant van het 11e korps te Nantes heeft bet resultaat van het door hem gelaste onderzoek, in betrekking tot het kidd. tdekt heeft, en dat ran zijn wonderbaar lekend is, en welke tndie in het zoeken om alle kwalen van nezen. Br is geen Doctors wanneer hij genezingen die hij irheid zijner woor- ijke gronden goba- 'erkregen in de he le vele jaren. Het e Levens Krach ren, want hij zend enoegzame hoeveel- mderbarende gene- j waagt. Sommige i zeer merkwaardig Jtuigenissen, zouden men hebben hunne n loopen nadat zij a gebruikt hadden, ren waren opgege- en vrienden terug aag hart-, lever-, on zijn als op ma rijn, ruggepijn, ze- irkoudheid, asthma, eel ongesteldheden, o spoedig hersteld ader is. tor ataxia, water- ien zijn spoedig en gansche lichaam, tdsomloop en eene lig verkregen Voor k en komen onder Levens Kracht». ledicijnen. Het is aarvan gij genezen a u dadelijk franco Duitschland De Berlyners zullen weer heel wat meer belasting te betalen kry'gen. De opcenten van de inkomstenbelasting zjjn van 100 pCt. tot 108 pCt. verhoogd en van de bedrijfs belasting van 150 pCt. tot 162 pCt. De gan sche som, die door die belastingen moet op zeil afleidde van de weg, dien hij zich had voor genomen te bewandelen en hem tegen wil en dank meesleepte, en dat was een soort van openhartig heid, die zich zoo natuurlijk mog$lijk voordeed en toch in den grond niet $cb> was, een open hartigheid, die haast alle Italianen hebben en hen dubbel gevaarlijk doet zijn. Evenals haar vader, hoewel op een andere manier, had Giulietta op haar beurt den luite nant in beslag genomen. Zij had zich, om het zoo eens uit-tedrukken, heel onmerkbaar aan hem opgedrongen, zich meester gemaakt van zijn hart, en leidde hem nu geheel en al naar haar wil. Zich verdedigen Hoe ware het te doen Op een heel radicale wijze, door haar uit het raam te gooien wat toch wel wat te onbe leefd zou zijn geweest voor een gehint mensch, voor een edelman en vooral voor iemand, die heel erg verlietd was geraakt, zon^r dat hij zulks ook maar aan zich zelf had willen bekennen Op eens verhief zich de stem van signora Pistrucci en riep Gontran. Een der spelers was uitgeplunderd en trok zich terug, na de weinige stuivers te hebben be taald, waartoe zich zijn verh s had beperkt. „Zou mijnheer de baron pns de eer en het genoegen willen aandoen om ais vierde persoon bij ons partijtje in te vallen wijls zeer ver gaat. Hadt u mij op 't eerste ge zicht niet herkend ,Ja, natuurlijk, maar dat is een heel andere zaak I Wie u eens heeft gezien, kan u niet meer vergeten.* Het discours, aldus aangevangen en door het meisje op een dergelijk terrein gebracht, moest van zelf wel geanimeerd blijven. Wanneer iemand een paar minuten van te voren tegen den luitenant had gezegd, dat hij op dien toon met Giulietta Donati zou zitten praten en dat er tusschen hen reeds in het eerste kwartier nagenoeg van niets anders dan van liefde zou sprake zijn, hij had hoogst waarschijnlijk zijn schouders opgehaald of zou met kracht tegen zulk een dwaze veronderstelling geprotesteerd hebben. Niets lag meer buiten zijn bedoeling en zijn wèl overwogen wil „zelfs buiten de inspraak van zijn hart,* zou hij er in alle oprechtheid heb ben kunnen byvoegen. Maar de mensch wikt en het toeval beschikt, zoo ’t in enkele gevallen niet het noodlot is, die dat doet. ’t Is in den regel nog al moeilijk om over iets anders dan liefdesaangelegenheden te spreken, wanneer men naast een jong en beeldschoon meisje is gezeten, vooral indien zij zelve een der gelijk discours uitiokt, en zeer moeilijk wordt het als dat meisje eene Italiaansche is, want de Ita liaansche vrouwen spreken over de liefde, zooals wij het doen over het laatste tooneelstuk, dat opgang maakt. Bovendien wat er iets, dat du Haussey als van De jongste gebeurtenissen te Bloemfon tein, die wy door de uitvoerige mededeelin- gen van Renter’s agentschap thans in bun geheel kennen en kunnen beoordeelen, too- nen dat de toestand in Zuid-Afrika ondanks of zou het wellicht zyn door het op treden van Chamberlain nog alles behalve rooskleurig is. Christiaan de Wet is een eerlyk man, al is hy geen diplomaat. En het kon niet uit- blyven of hij moest in botsing komen met den geslepen, bandigen aan eigen roem den kenden en daarvoor zyn beginselen en zyn vrienden verloochenenden Engelschen mi nister. Grooter tegenstelling dan tusschen deze beide karakters, elk een groote rol spelend in de geschiedenis van de Zuidafri- kaansche toestanden, is niet denkbaar. De Wet heeft het hart op de tongen waar hy in zyn boek zyn volk opwekt tot loyauteit aan het nieuwe Gouvernement, daar voegt hy aan die opwekking de re strictie toe: als de nieuwe Regeering haar beloften houdt. En nu hy meent en naar het ons voor komt, ondanks de handige verdediging van Chamberlain, terecht dat Engeland niet de schriltelyk en mondeling aangegane ver plichtingen nakomt; nu treedt hy uit zyn tent te voorschijn en zegt, niet te zullen rusten voor hy een opstand beeft verwekt, geen gewapenden, maar een agitatie van ontevredenheid tegen de Regeering. Dit is een stout woord van De Wet maar wy, die weten hoe hij over de zaken in Zuid-Afrika denkt, hoe hy steeds zyn vuist balt in zyn zak, wy kunnen ons van De Wet zoo uitstekend voorstellen, dat hy dit denkt en zegten Engeland zal erva ren dat hy het doen zal ook. Te Parijs tracht men natuurlijk achter de geheimen te komen van Jaurès in de Drey- fuszaak. Men zegt, dat de geheime mede- deeling zou hebben plaats gevonden in een salon te Rennes, en niet aan alle leden van den Krijgsraad gedaan, doch slechts aan hen, wier meening weifelend was. net stuk zou behooren tot het dossier van den kolonel Sander en- bestaan uit de beweerde photo- graphiën van het bórderel, met de aantee- keningen van den Keizer van Duitschland alsmede uit den beweerden brief van Dreyfus aan Wilhelm en een schrijven van dezen aan graaf Von Münster. met cavaleristen aldaar gebeurde, by den minister ingediend. Twee onderofficieren zyn gearresteerd. Groot-Bbittannib. Koning Edward is zóó vlug opgeknapt, dat er Zaterdag besloten werd de publicatie van bulletins te staken en gister in den na middag werd het koninklijk echtpaar uit Windsor te Londen in het Buckingham-pa- leis verwacht, waar dan vertoefd zal wor den tot nè de plechtige opening van het Parlement. De bekende lersche patriote miss Mand Gonne gaat in het huwelijk treden met den ex-chef van een lersche brigade uit den Transvaalschen oorlog, Mac Bnde, waartoe de dame eerst van het Protestantisme tot het Katholicisme zal overgaan. Te Dublin wordt verteld, dat de ko ning en de koningin aldaar verwacht kun nen worden voor een bezoek en dat ze dan verblijf zullen kiezen in het Phoenix-park, waar het paleis van den onderkoning geves tigd is, met een tweetal escadrons van de lijfwacht. van de Polytechnische School, die als gewoon soldaat in verschillende regimenten zyn inge deeld, ontvangen zyn in offlciersclubs, wordt tegengesproken. De anderen hebben Zater dag braaf bun werk gemaakt en men ver moedt dan ook, dat de weerspannigen weldra begenadigd zullen worden. Het debat over de geestelijke orden zal, naar men meent, ongeveer 2 Maart in de Kamer komen. Het rapport van Rabies, dat 150 bladzijden telt, zal eerst over een dag of acht worden rondgedeeld. In republikeinsche clubs te Avignon is bericht ontvangen, dat de minister van bin- nenlandsche zaken besloten heeft, den bur gemeester dier stad, Pourquery de Boisserin, te schorsen, wegens het betalen uit de ge meentekas van verkiezingsagenten. De ondergeschikte beambten, die de man daten geteekend hebben, zullen vervolgd „Va bene riep Pietro Donati uit, „Mag ik dan maar zoo vrij zijn, u beiden aan uw lot over te laten, want ik zie daar juist, hoe de genti- iissima signora Pistrucci mij een oogwenkje geeft voor haar whistpartijtje „Waarmede wij van avond al een goed uur ten achter zijn viel de oude dame in, op wie dat gentilissima* in waarheid zoo’n kleine zestig jaar geleden wel van toepassing kon zijn geweest. De dame des huizes, Pietro en nog twee andere heeren namen aan tafel plaats en het spel begon met een ernst en een stilzwijgende plechtigheid, die het voor een oningewijde onbegrijpelijk maak ten, hoe die menschen daar voor hun genoegen bijeen zaten. Als men die nadenkende ot wel tragische gezichten beschouwde, rees onwillekeu rig de vraag op, of die spelers inderdaad een onschuldige en aangename verstrooiing hadden gezocht en gevonden in hun spel. De andere personen plaatsen zich naar welge vallen op de verspreid staande zetels, nagenoeg geheel in de duisternis verloren. De abt Galli bevond zich bij Teresina Donati zij had een gesprek met hem aangeknoopt en bleef met gedempt geluid voortspreken zonder evenwel haar bijna altijd somberen blik af te wen den van den luitenant Gontran du Haussey, die heel natuurlijk nevens Giulietta was gaan zitten. „Wel zoo, begon hij, „hebt u mij dus herkend „O zeker,* antwoordde zij met de zeer eigen aardige openhartigheid, die in sommige gevallen de Italiaansche vrouwen kenmerkt en die dik- *3) Het wetenswaardige nieuws vernemen, dat hij die met hem sprak, zelf cavaliere was, naar de opsommingen luisteren van al de burgerlijke en kerkelijke betrekkingen, door een lange reeks van Donati’s gedurende jaren aan het Pauselijk hof bekleed, allen met den meesten lof bekend en die langzamerhand de intieme raadslieden waren ge worden van de verschillende Pausen. Eindelijk kwam de abt Galli, die werkelijk medelijden begon te krijgen met zijn nieuwen kennis, tusschenbeide en wierp zoodoende een dam op voor dien stortvloed van woorden, waaraan geen einde scheen te zullen komen Toen de luitenant zich omkeerde, stond hij van aangezicht tot aangezicht tegenover Giulietta. „Ha, mijn dochter I* riep Pietro uit, zich her innerend dat hij ook vader was. „Vergun mij, baron, haar aan u voor te stellen.* „Dat hoeft niet meer,* zeide het mooie meisje met een glumach en een blik, wear van de vol maakte bevalligheid en de heel onverwachte op rechtheid Gontran zeer verraste en regelrecht tot zijn hart doordrongen„ik ken mijnheer al, daar ik reeds het genoegen heb gehad hem te ont moeten I*

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1