:gt, LIEFDE EN HAAT. EVEB ft No. 9029 wsch Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. brood. Donderdag 12 Februari 1903. 41ste Jaargang KENNISGEVING. Bullenlandscli Overzlchl- HLILLEIO.} ver KEVV/SGEFIAG. laglijders n werkelijke hulp jrk gemaakt. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. t- Verspreide Berichten. De kroonprinses van Saksen verkeert ten- vu renskraoht lest beroem- j bekende est. al uren lang wat hij deed, lagta, dtrin. lat .HlUjd, likt. (lOmilE lOIRIVI K OUD*. )AMMER lerki ITCAF en delven in oude van den tegenwoor- W. Ktdd, Balteg L, 8035, U.S.A Frankrijk, De 39 cavaleristen te Nantes, die, door zich ziek te melden, zich aan den dienst hadden trachten te onttrekken, blijven bij besluit van den minister van oorlog, voor drie maanden van alle verloven verstoken. Léon Bourgeois, de voorzitter der Ka mer, maakte eergisteren bekend, dat hem door het parket verlof was gevraagd, tot de ver volging over te gaan van den afgevaardigde Selle, die zich gepasseerden Zaterdag schul dig gemaakt heeft aan handtastelijkheden tegenover den afgevaardigde Lazies, De loteling voor de militie te Plongas- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den yen Februari 1903 executoir is verklaard De Kohieren der Personeele Belasting, Nos. n en 12, dienstjaar 1902. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den n Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. 1 K.G. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt overeenkomstig art. 15 2e lid der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) ter alge- meene kennis, dat gedurende dertig dagen van den Hen dezer maand tot en met den 13en Maart a. s. ter Secretarie dezer Ge meente ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd de Staat aanwyzende de uit komsten der meting en schatting van ge bouwde of ongebouwde eigendommen, welke vernieuwing, wijziging van grenzen of eenige andere verandering hebben ondergaan, als mede de uitkomsten en uitspraken bedoeld in de artt. 23, 40, 41 en 43 der bovenge noemde Wet. Gouda, den lOen Februari 1903. De Burgemeester voornoemd,- R. L. MARTENS. Telefoon A o. H2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. <r een ieder die gijn izend. Telefoon Ko. 62 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zooals de dingen nu eenmaal gesteld waren, moesten ze hun natuurlijke ontwikkeling hebben. Een van tweeën, of du Haussey moest het bij dit avondje laten en zich nooit meer bij de gen- tilissima signora Pistrucci vertoönen, of hij maakte ernst van zijn liefde, zooals rijn hart dat ver* langde en moest in dat geva( zich zelf ook in alle jprechtheid bekennen, dat (hij inderdaad op Giulietta was verliefd. We zullen al zijn overpeinzingen niet vermel den. maar alleen dit als een feit constateeren, dat hij den volgenden Woensdag den weg naar het huis van de oude mevrouw Pistrucci nog heel goed wist te vinden en er daarop alle volgende Woensdagen verscheen. igbaar by» JTER8 Jz. wijs van echtheid i» in kurk steeds voor den naam der Firm* >PPE Het oordeel jan de Engelsche bladen over het standje tusschen Chamberlain en De Wet is natuurlijk verschillend. De Jin go’s juichen, dat de minister het nu eens goed gezegd heeft. Da „Morning Post”, schoon zich wat minder grof uitend, vindt dat ook, en voegt er by, dat de vaste hou ding van Chamberlain te Bloemfontein van te meer gewicht is, omdat hij nu naar de Kaapkolonie gaat, wat het moeilykste deel van zyn reis is. De „Standard” betreurt het, dat een man als De Wet nu de ba nierdrager zal worden van de oppositie. De „Daily News” ziet in Chamberlain gebrek aan tact en doorzicht. Wie do Hollanders en de Britten kent, behoeft zich niet te Eergisteren is te Berlijn do 10e algemeene vergadering gehouden van den Band der Landwirte. Baron v. Wangenheim, die het voorzitterschap waarnam, zeide o. m. dat het voorstel Kardoff een ongeluk was voor den Duitschen landbouwhet bracht den landbouw geen voordeel, daarentegen mid dellijk groot nadeel door bevoorrechting van de njjverheid. Het centrum bljjft de mach tigste partywy moeten van onze katholieke standgenooten eischon dat zij do belangen van den landbouw naar behooren helpen bevor deren. De instandhouding van den midden stand, zeide v. Wangenheim nog, is veel gewichtiger dan dè^zorg voor den eigenlijken werkmansstand. (Deze woorden wekten ein- delooze toejuiching). De middenstand en de landbouw zyn de sterkste slagboomen tegen de revolutie, De overige redevoeringen waren zeer hef tig en zeer persoonlijk. Kröcher, do voor zitter van het Pruisische Huis van Afge vaardigden, zette uiteen waarom hy voor het voorstel Kardorff gestemd heeft. Als men van praktische politiek houdt, moet men nemen wat zich voordoet en niet, wat zou kunnen zjjn, zeide hij. Kröcher waarschuwde voorts, geen principieelen strijd te gaan voe ren tegen de nationaal-liberalen en de vrije conservatieven. Daarentegen Liebermann „Strijd op leven en dood tegen de nationaal-liberalen zij zjjn altjjd onbetrouwbaar geweest.” Dr. Hahn sloot het debat. Niet het ver nietigen van de oppositie, zeide hij, is onze eerste plicht, maar het tot stand brengen van een tarief dat de sociaal-democratie haren grondslag beneemtmet het tegen woordige tarief echter wordt het volk ge proletariseerd. Hahn wilde van do verga dering weten, of zij met Kröcher dan wel met het bestuur van den Bond meeging. Onder stormachtigen bjjval Hitte de verga dering haar instemming met de houding van het Bondsbestunr. ir briefkaart w or R toegezonden door iltbommel. fc Zn. Gouda verwonderen, dat er in Zuid-Afrika besten dige wrijving zal zijn. De Britten hébben in den grond der zaak bij al de mooie woorden, dio zij nu en dan gebruiken, alleen gevoel voor zichzelf, nooit voor anderen. Onpartijdige waarneming is voor een Brit een onmogelijkheidhy begrijpt daar niets van. En gevoel kan men iemand niet geven, iemand ook niet leeren. Daarom gaan de Britten met verraders om als broeders en begrijpen volstrekt niet, dat een ander dat niet doet, dat niet kan doen. er welkom te zijn.* «Komt u er dikwijls. kapitein «Af en toe Tot morgen., du Haussey I” De beide heeren wisselden een handdruk en gingen huns w egs De Donati’s waren reéds thuis, daar zij dicht bij de rue Pozzo deile Cornacchie woonden Giuletta begaf zich terstond naar haar eigen kamer, waar haar moeder weldra bij haar kwam Daar had een zeer lang gesprek plaats, tot een vergevorderd uur in den nacht, dat de dochter droomerig en de moeder nadenkend had ge maakt. Wat „papa” betreft, hij lag prachtig te snorken, zooals alles prachtig was. Kidd. tdekt heeft, en dat van rijn wonderbaar takend is, en- welke itudie in het zoeken om alle kwalen van mezen. Er is geen Docters wanneer hij i genezingen die hij arbeid zijner woor- Lijke gronden geba- verkregen in de be de vele jaren. Het re «Levens Kracht eren, want hij zend genoegzame hoeveel- ronderbarende gene- s waagt. Sommige n zeer merkwaardig jetuigenissen, zouden omen hebben hunne en loopen nadat zij m gebruikt hadden. 1 eren waren opgege- en vrienden terug laag hart-, lever-, ten zijn als op ma- pijn, ruggepijn, ze erkoudheid, asthma, keel ongesteldheden, eo spoedig hersteld >nder is. otor ataxia, water- eien zijn spoedig eh t ganache lichaam, edsomloop en eene dig verkregen Voor ijk en komen onder 3 «Levens Kracht». medicijnen. Het is vaarvan gij genezen sn u dadelijk franco gevolge der moreele en fysieke overspanning ,vder laatste weken in een toestand van gees telijke en lichamelijke depressie. Daar haar toestand buitendien de meest strikte rust en kalmte vereischt, heeft zij zich, tot herstel van gezondheid, doen opnemen in het te Nyon gelegen sanatorium La Metairie. De Kroonprinses werd derwaarts gebracht door haar broeder en mr. Lacbenal. i Turkije wapent zich ondanks de tegen spraak van de Porte. Vèrschillende bladen ontvangen berichten, die toonen dat Turkije op allo gebeurlijkheden in Macedonië voorbereid wil zijn. De Daily Telegraph meldt, dat de hooge krijgsraad in Konstantinopel besloten heeft de reserves van het tweede en derde leger korps in Adrianopel en Saloniki gelegerd onder de wapens te roepen. Do admiraliteit heeft bevel ontvangen alles gereed te maken voor het vervoer van 300 000 man uit Klein Azië naar Europa. Uit Ueskjoeb wordt gemeld, dat de land- weerbataljons van Prisjtina, Guillan en Pres- jowo, dus in do plaatsen langs de Servische grens gelegen, onder de wapenen zijn geroepen. Zy zullen zich zuidelijk van die grens opstellen, met het doel om do Bulgaarsche benden, die de grens mochten willen overschrijden, tegen te feilden. Blijkens de berichten trekken da gelijks vrijkorpsen uit Bulgarije do grens over naar Macedonië; zy zjjn goed, uniform ge kleed en behoorlijk gewapend. De Matin vermeldt verder nog dat 6750 man gereed ’-staan, om op het eerste sein uit Bulgarije in Macedonië te vallen en daar een opstand te gaan aanstoken. Ondanks de herhaaldelyk afgelegde vrede lievende verklaringen van den Bulgaarschen minister-president Danef, schijnt het vormen, organiseeren, uitrusten en oefenen van deze vrijkorpsen, onder de oogen der Regeering vrij en ongehinderd te kunnen geschieden. En de Macedonische vluchtelingen, die met hun geweer en hun gezin de grens over trekken, en zich by die vrijkorpsen aansluiten, worden eveneens niet het minst lastig ge vallen. Turkije heeft dan ook gemeend een nota te moeten richten tot de Regeeringen van Oostenrijk en Rusland, waarin de houding van Bulgarije scherp wordt veroordeeld. Van den inhoud dier nota is aan de andere mogend heden mededeeling gedaan. De porte wyst er op, dat Bulgarije, terwijl het voortdurend zijn neutraliteit beoogt, wapens levert aan de Macedoniër», het vormen van vrijkorpsen toestaat, en den oorlóg op het Balkanschier- eiland daardoor onvermijdelijk maakt. In verantwoordelijke kringen wordt ver klaard, dat Servië bereid is om, wanneer Bul garije in botsing mocht komen met Turkije, een leger van 200,000 man op de been te brengen. Met het oog op mogelijke gebeurte nissen zijn de recruten, die anders pas in April onder de wapenen worden geroepen, nu reeds opgecommandeerd, terwijl in het buitenland 45 millioen patronen besteld zjjn. De Grieksche patriarch te Konstantinopel heeft een rondschrijven gericht tot de ortho doxe bisschoppen in Macedonië, om al hun invloed aan te wenden tot handhaving van orde en loyauteit onder hunne geloovigen. Het is onmogelyk geregeld de menigvul dige werkstakingen in de verschillende Spaansche steden te melden. De naam der stad Barcelona byv. komt ons zelden anders onder de oogen dan in verband met de een of andere „algemeene werkstaking” zooals er nu weder een op touw wordt gezet tegen Maandag a.s. Wy vermoenen dus te kunnen volstaan met de mededeeling, dat er te Reus al sinds eenige weken werkstaking heerscht en dat te Valladolid tal van werke- loozen manifestatiën hielden, die nu en dan aanleiding gaven tot botsingen met de poli tie, en dat, om nog eens Barcelona te noe men, de aldaar gevestigde arbeiderfedera- tie een greve in vier verschillende Catalo- nische provinciën organiseert. Aan velen der grèves liggen anarchisti sche woelingen ten grondslag. Van de regee ring kan gelukkig een krachtig optreden, tot beteugeling van ongeregeldheden, verwacht worden. Zy is blijkbaar voornemens zich niet te laten intimideeren en houdt zoowel politie- als troepenmacht gereed om even- tueele uitspattingen der stakers te keer te gaan. Er ontstond van lieverlede een groote intimi teit tusschen de jongelieden, begunstigd en aan- gemoedigd door de ouders, die niets schenen te bemerken en hen bij elkander maar stil hun gang lieten gaan, in eindelooze conversatie, waarvan niets of niemand de gevaarlijke opgewondenheid ooit kwam verstoren. Die groote bescheidenheid, of beter gezegd dat volslagen gebrek aan toezicht «an vader of moe der, maakte dat Gontran, die door hen nooit werd gehinderd, van zijn kant ook in ’t geheel niet meer aan die menschen dacht en eindigde met den onaangenamen indruk, dien zij in ’teerst op hem hadden gemaakt, gladweg tt vergeten. Pietro bleef altijd prachtig in zijn heldenrol, maar bemoeide zich Verder met niets en de lui tenant verbeeldde zich ten slotte, dat hij, Pietro Donati, een uitmuntend mensch was, wiens op gewonden manier van doen en wiens ijdelheid moesten worden toegeschreven aan een overdre venheid, die bij de Italianen zoo heel dikwijls voorkwam. En Giulietta’s moeder, altijd kalm, altijd ern stig en karig met haar woorden, ze deed Gon» tran in heel veel opzichten denken aan een waar dige matrone van het oude Home, Zij bleef in haar gevoel en in al haar doen en laten de lief hebbende moeder, maar een moeder, die de onafhankelijkheid van haar kind wist te eerbiedi gen en, zonder aan eigen heil of voordeel of welke bijomstandigheden dan ook te denken, het geluk van dat kind op het oog had. Wordt vervolgd.} 14) «Kent uw whisten vroeg Giulietta fluisterend. FJa, vrij goed.” Hebt u er pleizier in «Van avond niet.* «Welnu, doe het dan ook niet.* «Mevrouw, ik verzoek u beleefd, mij wel te excuseeren.» zeide du Haussey, ik doe het whis ten zoo verbazend slecht, dat mijn partner met moeite zijn ergenis zou kunnen inhouden,* «Zooals u verkiest!» antwoordde de dame des huizes, met een lief en welwillend glimlachje op de beide jongelui, wat in dit geval aan haar «zooals u verkiest" eene eigenaardige beteeke- nis gaf. Toen tegen half elf iedereen opstond om af scheid te nemen, kende Giulietta op haar duimpje nauwkeurig het heele leven van Gontran, zijn maatschappelijke positie, zijn verwachtingen voor de toekomst, de werkelijkheid van zijn titel, die hem zeker eenmaal, misschien wel spoedig, met zijne vermaagschapping. zijn opvoeding, zijn re latie’s, enz, een mooie en vlugge carrière verze kerde, ondanks het gemis aan een groot fortuin, wat nochtans niet belette, dat de vrouw, die met hem voor het huwelijksaltaar verschenen was, baronnesse zou wezen en in de hoogste kringen zoü verschijnen, waar zij naar hartelust zou kun nen schitteren. Dat Giulietta dat a’les zoo goed wist, was hieraan toe te schrijven, dat zij, hoewel zij bijna voortdurend aan het woord was geweest, niet veel anders had gedaan dan Gontran uitgehoord, zon der omtrent haar eigen persoon ook maar een woord te hebben losgelaten. Zij wist alles van hem, hij niets van haar. Inmiddels had de mama den abt Galli onder vraagd, die, ingelicht door den kapitein, haar vrij wel dezelfde bizonderheden omtrent den Fran- schen officier had meegedeeld. Op de straat werd afscheid genomen, alsof men van weerskanten al oude vrienden ware, onder de warme en herhaalde handdrukken van Pietro Donati, de plotseling ontstane vriendschap van Teresina en het zoet gefluisterde arrivederci (tot wederziens) van Giulietta De luitenant en de kapitein liepen stilzwijgend verder. Gekomen op den hoek eener straat, waar bei den verschillende wegen moesten inslaan, verbrak du Haussey eindelijk de stilte, die hem fameus gehinderd had, met te zeggen «Vriendelijk dank kapitein, voor uwe introductie I* «Nu, dat heeft mij geen moeite gekost, „ant woordde de cicerone, «voor een dergelijken vriend schapsdienst ben ik altijd te vinden geweest. Maar vooortaan dat heb je zelf al begrepen staat het huis van de oude mevrouw Pistrucci voor u open. Zij ontvangt altijd des Woensdags en je hebt nu mijn geleide niet meer noodig om

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1