tituut. H THEE. m BN HAAT./ en Ballons. ftteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Gouda» - \o. 0030. Vrijdag 13 Februari 1903. 41ste Jaargang* Bulleolaodsch Overzicht igdheden FEV1LLKJOX. I Magazijn Isler”, 'elefn. 117. ieuwe modellen LOOM. ZONEN, oadnkaii^ weid bekend on iffen middel tegen o n g-, Lever 1, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Pr|js per flacon I 1.15. Fsadttialf eneeskrach «tal elke pijnlijke iverbodig. Mei >or ongeneeslijk ngs een bijna 28 rengt genezing en ontstekingen enz Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.» midd. iregen aanslui- Verspreide Berichten. ud gratis. het Rijks Inter* n verkrijgbaar DE VI8CH- N enJCOMFO- roering van ge- lerelende BUL, BAAKT Lz. ir van Gas- en terleiding. IEIIK te letten VAM fiOUDSCHE COURANT worden afgele- e pakjes van vijf an een Ned. on» ran Nomtner ac an nevenstaand i Wet gedepo- jaar voor per- an K. M. 1, Telefoon 5 o. Bï De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. post 11.60. erland okin 8 Amsterdam die Schu tïenspotheka itech, Oetterreich ^ntr»«l-lHpótS*ndw «tóykrt tddel voor Hssr* nderschotnw**' LM Müllar&e* -MenlMtsfod •merk.— Mewrt, leleyWrM Sart— Zn. Gouda zich en nam plaats niet uit *5) Giulietta hield bij den baron die gedachten warm, sprekend van haar familie alsot ze gelezen had in zijn hart en bijgevolg geraden, wat het verstandigst was, om hem te zeggen Maar Gontran zag de Donati’s niet alleen op de soirées van de rue Pozzo delle Cornacchie, maar zoowat overal op de wandeling, op het Corso als het tijd was om aldaar het geprepa reerd ijs te gebruiken, alsmede in den schouwburg zoodat de luitenant, voor zoover zijn dienst hem zulks veroorloofde, eigenlijk Giulietta's leven, meeleefde. Na tegen zijn ontwakende liefde, zoo niet te hebben gestreden, dan toch te hebben gewor steld, kon hij ze niet langer verbergen, en in de vaste overtuiging van bemind te worden, had hij, na verloop van drie maanden, begrepen, dat hij niet meer buiten Giulietta kon leven en het meisje gevraagd of ze zijn vrouw wilde worden. Dat was gebeurd op zekeren woensdagavond ten huize van de oude mevrouw Pistrucci Bij die huwelijksaanvraag was Giulietta hevig ontroerd geworden, zoodat het haar onmogelijk was geweest terstond te antwoorden. Zoo had ten minste Gontran de zaak beschouwd. Geljjk wen weet, heeft het Huis van afge vaardigden te Washington een wet aangeno men, die eenige beperkende bepalingen in houdt ten opzichte der trusts. De syndicaten zullen o. a. by een commissie, genaamd «Com missie voor den Buitenlandschen Handel", eene opgaaf moeten indienen, bevattende hun wettelyk goedgekeurde statuten, hun samen stelling uit financieel oogpunt enz., op straffe van verbod van handel met hei buitenland te mogen drijven. Eene valsche opgaaf zal R 724, U R NIEMEIJER. I'REN. krommingen, o-beenen en tlgem.z wakte, fenr. ziekten ingen, ver- De quaestie van het verkeer in de stra ten van Londen is eindelijk in handen ge steld eener koninklijke commissie, die, naar haar samenstelling te oordeelen, werkelijk de openbare meening vrijwel vertegenwoor digt, terwyl zy uit bevoegde personen bestaat. Het vraagstuk voor de hoofdstad van het Britsche Rijk wordt, krachtens zijn aard, steeds samengestelder. Toen, circa 40 jaar geleden de ondergrondsche spoorweg werd aangelegd, dacht men, dat een der gevolgen er van zou zijn een vermindering van de verkeersdrukte in de straten. Maar het is geheel anders gegaan dan men verwacht had. De practyk heeft aangetoond, dat, hoe meer men de middelen van gemeenschap ontwikkelt, hoe meer ook de verkeersdrukte toeneemt. Volgens de berekeningen van den ingenieur Sir John Wolfe Burry, die lid is der nieuwe commissie, is het aantal voer tuigen te Londen binnen de jongste 30 jaren geweldig vermeerderd. In 1871 telde men te Londen 1268 omnibussen en 7341 cabs en in 1898 3170 omnibussen en 11,034 cabs, terwyl er bovendien nog een 1000-tal tram wagens zijn. Op bet oogenbiik gaan dage lijks 960,000 personen Londen per spoor in en uit, terwijl circa 250,000 gebruik maken van de voertuigen langs den weg. Londens bevolking wordt daarenboven jaarlijks dich ter, niet zoozeer in zyn middelpunt - fei- telyk raakt de Londensche City hoe langer hoe meer als woonplaats in onbruik —maar wel over een oppervlak, dat nu reeds een uitgebreidheid bezit van 10 14 mylen. Op het oogenbiik reeds neemt het zóóveel tyd van de eene voorstad naar de andere te gaan, dat men feiteiyk even ver van elkan der af is, als wanneer men ieder aan een zpde van den Atlantischen Oceaan woonde, Ieder jaar wordt het vraagstuk moeilyker. terwyl de toekomgt wordt verduisterd door de waarschijnlijkheid, dat binnen weinige jaren Londens bevolking niet veel minder dan 8 12 millioen zal tellen. De onderhandelingen over de Venezuela- quaestie waren zoo verward geworden, dat een oplossing niet lang meer kan uitblyven. Het schijnt dat Engeland den eisch om preferentieele rechten heeft laten vallen, en dat die toen door Duitschland en Italië in eenigszins anderen vorm werd gehandhaafd. Deze landen eischen de betaling der door hen geëischte schadeloosstelling geheel en al boven de door Bowen voorgeslagen afbeta ling, voordat zy tot de opheffing der blok kade wilden overgaan. De Engelsche regeering stelt voor, de blokkade op te heffen en den eisch om pre- ferentieelc behandeling te onderwerpen aan de uitspraak van het Haagsche Hof, nadat Venezuela de door Bowen beloofde afbetaling zal hebben gedaan. Verder stelt Engeland voor, dat het Haag- sche Hof een schema zal opmaken voor de verdeelir.g der 30 pCt. van de douane-inkom- sten van La Guayra en Puerto Cabello onder de Venezoiaansche schuldeischers. Aan een Britsch-Venezolaansche commissie zal de zorg hiervoor worden opgedragen, wanneer pre sident Loubet of koning Alfonsas de regeling niet willen aanvaarden. Mocht Venezuela niet op den bepaalden tyd de overeengekomen betaling doen, dan zal België belast worden met het geheele beheer van de douane-inkomsten dier beide plaatsen. Dit Engelsche voorstel is door Bowen aanvaarden de gezanten van Italië en Duitschland hebben daarop aan hun regee- ringen voorgesteld het eveneens aan te nemen. Frankrijk. Toen de president van één der rechtban ken te Parijs gisteren tot een inbreker zeide: „Gy zyt reeds herhaaldelyk veroordeeld", antwoordde deze „Ja door uw schuld, bende schurken 1” De man werd veroordeeld, in overeenstemming met den eisch van den officier van justitie, tot 6 maanden gevan genisstraf, wegens inbraak en 2 jaar daar enboven wegens beleediging van de overheid. De commissie door de Kamer benoemd is op één stem na, ten gunste voor de op heffing van de parlementaire onschendbaar heid van den afgevaardigde Selles (die Lazies geslagen heeft. Een officier in politiek te St. Etienne, die een loteling een klap gaf, werd door do andere lotelingen aangevallen, zoodat by zich in een winkel moest redden. De lote- lingen begonnen reeds het huis te bestormen toen de gewapende macht hen uiteondreef. De sociaal-democraat Jaurès, vice-pre sident der Kamer, weigert onthullingen te doen aangaande zyn verdere plannen in da Dreyfus-zaak, doch een zyner vrienden, ook het oog verloren, hoewel de baron in zyn agitatie daarvan niets had bespeurd, Pietro zat te whisten en bemoeide zich verder met niets. Dien dag was, tengevolge van de zenuwachtige spanning, waarin beide jonge menschen verkeer den, die op het punt stonden een ernstig besluit te nemen, dien dag, zeggen wij, was het avondje vroeger dan ooit geeinigd. Beiden gevoelden be boette om met zich zelf alleen te zijn, Onderweg werd door de Donati’s geen enkel woord gewisseld, niettegenstaande moeder en doch ter mast elkander liepen. Maar toen de familie was thuisgekomen, lieten de beide dames den heldentenor naar zijn eigen kamer gaan, terwijl zij zich naar Giulietta’s slaap kamer begaven. «Welnu ibegon Teresina. ’t Is gebeurdantwoorde Giuletta «Heeft hij je met ronde woorden ten huwelijk gevraagd «Ja.» «Wat heb je geantwoord «Ik heb acht dagen uiUtel gevraagd «Maar kind, denk toch ernstig na.» «Dat heb ik gedurende de drie laatste maanden dag aan dag gedaan.» «Maar hij bezit hoegenaamd niets!» «Wie wel wat bezat, werd altijd door mijn armoede algsschrikt «Alles goed en wel, maar ik vind toch. Wordt vervolfd.} worden gestraft. De commissie zal tevens ge machtigd zyn onder geheimhouding gelyke opgaven te vragen aan de bestaande corpo raties. En alle weigeringen te dier zake zullen door de commissie kunnen worden gestraft met eene boete van niet hooger dan 5000 dollars. Alles komt dus eigenlyk’hierop neer, dat de trusts hun boeken moeten openleggen en dus kans loopen, dat ook hun verkeerde prac- tyken aan het licht komen. Veel beperkends moge voor hen daarin nog niet gelegen zyn, op zichzelf tenminste, de wet is weer streng genoeg, om de syndicaten tot een-krachtige oppositie aan te dryven. Enorm heet zelfs de krachtsinspanning, die wordt ontwikkeld om de wet in den Senaat verworpen te zien. Eén der voornaamste mag naten van de Amerikaansche industrie heeft telegrammen aan de senatoren gezonden, hen „fradende, ook maar één enkele wet tegen de trusts te voteeren. Vrydag kwam de advo caat van een groot syndicaat te Washington, die achtereenvolgens al de senatoren, aan wie telegrammen waren gezonden, met een bezoek „vereerde”. Doch spoedig werd hem aange- zogd naar New York terug te keeren. De feiten van pogingen tot omkooping zyn ontel baar. Niemand minder dan Rockefeller, de groote olie-koning, is thans bezig om den Senaat tegen de wet op te zetten en haar in het Congres ten val te brengen. De voorstanders der syndicaten in den Senaat schijnen vast besloten te zyn de voor stellen omtrent de trusts voor onbepaalden tyd te verdagen. President Roosevelt moet echter vanzins zyn een decreet uit te vaar digen, waarin het Congres na 3 Maart in een buitengewone zitting wordt bijeenge roepen, wyl hy overtuigd is dat de macht der syndicaten zoo spoedig mogelyk moet bepetkt worden. was. Zelfs al hadden zy hun zin gekregen, dan nog zou een zelfstandige Hollandsche republiek het voorwerp zyn geworden van de hebzucht van iedere natie ter wereld. Dat hersenschimmig denkbeeld was thans verjaagd en nu een ware en duurzame vrede tot stand was gebracht, moesten allen hun uiterste best doen om éénheid te verkrijgen. De Hollanders der kolonie moesten zich de lessen van den oorlog ten nutte maken. Het was dank zy hun steun geweest, dat do republieken Engeland hadden durven uitda gen. De Boeren van de beide nieuwe kolo niën hadden den uitslag loyaal aanvaard. De Kaapsche Hollanders moesten hun voor beeld volgen. In welsprekende bewoordingen deed Cham- lain vervolgens een beroep om de vrede te bewaren. Ook zeide h(j, dat lord Milner, wanneer zyn gezondheid het hem toeliet, in Zuid-Afrika zou blyven om het „glorievolle werk" door hem aangevangen, te voleinden. Men moet wel bedenken, dat Chamberlain zich te Grahamstown te midden eener zoo goed als uitsluitend Engelsche bevolking be vindt. Of Sir J. Gordon Sprigg den minister ver gezelt op zyn reis door de „loyalistische" districten, zien wij niet vermeld. «Mijn God wat deert u stamelde hij, «ik ben ’t is waar, iemand, zonder fortuin en ik heb t als officier nog niet ver gebracht, maar als ge mij liethebt, zult gij ook het geduld hebben om met mij de betere dagen af te wachten, die de toekomst zeer zeker voor mij heeft wegge legd «O, dat is het niet/ antwoordde zij met een zwak glimlachje, zonder de ontroering te kunnen verbergen, die haar boezem hijgend deed op en neer gaan. Ik heb nog minder fortuin dan gij/ «Welnu dan «Welnn dan, als ik alleen luisterde naar mij zelf, naar mijn eigen hart, naar mijn eigen ver langen zou ik onmiddellijk en zonder eenige aarzeling uw vraag mét een volmondig «ja be antwoorden/ Vreest ge dan eenigen tegenstand van de zijde uwer ouders «O, mijn ouders/ herhaalde zij schouderopha lend en op een toon vol onverschilligheid en minachting, neen aan hen denk ik zelfs niet eens op dit oogenbiik, maar wel aan u, aan u alleen rAan mij? Weet ge dan niet, dat ik u aanbid .Het is de vraag of ge niet eenmaal berouw zult hebben over uw stap «Kent ge my dan nog niet genoeg om te weten dat ik, als ik een vrouw mijn hart geef, zij het ook geheel en al en voor altoos bezitten zal «Ik twijfel in ’t geheel niet aan u.* Giulietta was zeer gejaagd, geheel in de war. Haperend kwamen haar de woorden over de lip pen en 'twas ter nauwernood, dat zij de oogen De Fransche Kamer gisteren beraadsla gende over de financieele wet hield zich bezig met de quaestie der brandewynstokers welke over verschillende artikelen loopt. Vele leden wenschten deze brandewynstokers te splitsen in verschillende klassen. De minister van financiën bestreed, evenals eer gisteren, deze splitsing, haar aanneming ge lijk achtende met een verwerping tfer wet. De splitsing werd verworpen met 278 tegen 209 stemmen. De uitspraak in het Saksische echtschei- dingsproces luidt Wegens echtbreuk van beklaagde met den taalonderwijzer Giron wordt het huwelijk tosschen partyen ontbonden. De schuld ligt by beklaagde. De proceskosten komen ten laste van beklaagde. Chamberlain is Maandag van Bloemfontein vertrokken naar de Kaapkolonie en kwam Dinsdagmorgen te Grahamstown, op 50 mylen van Port Elizabeth, aan. Onderweg ver maakte hij zich met het herdoopen van het station Kuilfontein (in Transoranje, tusschen Edenburg en NorvaFs pont) in Highbury, naar zyn buitenplaats by Birmingham. Waar om juist Kuilfontein die eer genoot, terwyl andere plaatsnamen onbeschadigd zyn ge bleven, melden de berichten niet. Te Grahamstown aangekomen begon de koloniale secretaris onmiddellyk weder met praten. Hy zeide in die redevoering, dat zy, die het denkbeeld hadden gekoesterd zich van Groot-Brittannië los te maken niet ge weten hadden, welke de macht van dat ryk opsloeg tot den minnaar, die haar in volle waar heid zijn liefde beleed. «Maar kind/ vroeg hij weder met iets anstigs in zijn stem, zoudt gij zelf mij dan niet genoeg liefhebben om de mijne te willen worden ik heb u al geantwoord, dat van mijn kant. Zij zweeg stil, sloeg toen plotseling de groote donkere oogen op, waarin een vlammend vuur, een ware koortsgloed brandde, en voegde er by, terwijl ze hem vlak in 't gezicht zag «Gontran, de dag, dat ik u zal toebehooren, waarop ik uw naam zal mogen dragen, die dag zal voor mij de schoonste van mijn leven zijn, dat tot nog toe zeer droevig is geweest, zooais ge zelt wel hebt kunnen zien.maar ik ben een beetje bang voor het overstelpende geluk, dat mij doof u wordt bereid I Ik moet een uitstel heb ben.1 Sta mij daarvoor acht dagen toe Doe geen moeite mij in dien tusschentijd te zien of te spre ken Aanstaanden Woensdag zal ik u hier myn antwoord geven.» .Dat belooft ge mij niet waar!* «Ik zweer het u I* «En hoe moet ik zelt die acht lange dagen doorbrengen «Met aan mij te denken, zooais ik het aan u zal doen.* Op zijn beurt zag hij haar zoo verward en zoo ongerust aan, dat zij hem hare hand reikte en met de lippen tegen zijn oor hem toefluisterde «Reken maar op mij Zij stond op, verwijderde naait haar moeder die haar al dien tijd Telefoon Mo. 69 A D VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1