LIEFDE EN HAAT. Aïewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag IS Februari 1903. Ao. 9034. Bullenlandsüh Overzicht tanf. Oproeping onder de Wapenen Hl) MIJLLt U A. 41ste Jaargang rk gemaakt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. van van De 3e Compagnie Hospitaalsoldaten, van 4 Mei tot en mei 30 Mei. van van geve ikerh Hit langzaam hbrstkl. B. Goud* handelaar een ndsche uitgave telefoon A o. S2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. mskraoht ist beroem- bekende at. GO I I DSC 11E tWffl VAN MIMS-VÏRLOFGANGEKS^ der lichtingen f&93, en 1S99 e hoofdtekst lit halfmaande- clie tijdschrift at uit de Be- tjving eener om de Aarde, le Heer E. T. 3tra Kuiper in cht der Ven- chap maakt, nummer is rljls hoid te enrpk''" G kerkelijke ot maatschappelijke plichten dan wil ik dat niet doen, zonder de oude Giuseppina de zorg voor den zieke te hebben opgedragen en aanbevolen. Wat u betreft, mijn waarde dok ter. Ik kom geregeld tweemaal daags den patient bezoeken. Nadat alles aldus was bepaald, tilden de beide mannen den zieltogende uit het bed en droegen hem met tallooze voorzorgen naar de lagere ver dieping, waar zij hom behoedzaam op het bed van den priester neervlijden. Toen de chirurg, na zeer uitvoerig de te vol gen behandeling te hebben bepaald, zich eindelijk terugtrok, was de ochtendschemering van den nieuwen dag reed» aangebroken, IX. en met 2 Mei. Telefoon Vo. 9? ADV E »T EN Tl EN worden geplaatst, van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ad. lekt heeft, en dat n zijn wonderbaar kend is, en welke idie in het zoeken m alle kwalen van «en. Er is geen octers wanneer hij genezingen die hij heid zijner weer ee gronden geba- rkregen in de be- vele jaren. Het Levens Krach* !ii, want hij zend, loegzame hoeveel- iderbarende gene- waagt. Sommige zeer merkwaardig uigenissen zouden ion hebben hunne loopen nadat zij gebruikt hadden, m waren opgege- n vrienden terug tg hart-, lever- i zijn als op ma in, ruggepijn, ze- koadheid, asthma, el ongesteldheden, spoedig hersteld iler is. or ataxia, water en zijn spoedig en gansche lichaam, Isomloop en eene g verkregen Voor en komen onder «Levens Kracht*, edicijnen. Het is arvan gij genezen u dadelijk franco alsmede van hun zakboekje met verlofpas. De Verlofgangers voor wie do opkomst op eenen Maandag is gesteld zullen, indien zy gevestigd zyn in gemeenten van waar zy niet in één dag bun garnizoen kunnen be reiken, zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op inarsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelyk by hun korps moeten aankomen. Voorts worden bedoelde Veilofgangers uitgenoodigd om minstens vier dagen te voren hunne verlofpassen ter Secretarie der ge meente te doen afschrijven en vervber- of passagebiljetten te ontvangen indien zy daar op aanspraak hebben. Gouda, den 17n Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 3e Regiment Veld-Artillerie, met 23 Mei. een ieder dütün end. igta, irta. lil «ftljd, •kt had aangelegd In al dien tijd hadden de beide mannen om zoo te zeggen niet met elkander gesproken «Ziezoo,* begon Davilain eindelijk uit eigen beweging en zonder te wachten tot de abt hem iets vroeg, terwijl hij aan Renatp’s waschtafel zijn met bloed bevlekte handen reinigde, «nu kan ik mijn meening zeggenDie ongelukkige jongen heeft tien kansen tegen één om er onder door te gaan en als ik hem nog één kans tot behoud laat js ’t omdat hij twintig jaren telt en van een bi- zonder gezond en sterk gestel blijkt te zijn. Maar aannemende, dat we hem er nog boven op hel pen, wat wel heel onwaarschijnlijk is, maar toch tot de mogelijkheden behoort, moet ik u zeggen, dat het minstens zes maanden duren zal, voor hij weder in het werkzame leven kan treden en dat hij nog jaren lang de kans heeft, vooral bij de een of andere onvoorzichtigheid, om weer in te storten, en zoo iets zou dan zelfs nog hoogst ge vaarlijk, zoo niet doodelijk voor hem kunnen zijn En wat nu dat idee van zelfmoord betreft, och, dat kunnen wij wel met een paar woorden af handelen de plek van de wond en de richting door den kogel in het lichaam genomen, maken die veronderstelling mijns inziens geheel onaan nemelijk Ik heb mij voor het oogenblik niet te bemoeien met de vraag, wat of hijtr gebeurd is en dat zal de gelrotfene alleen ons kannen ze. gen als hjj mocht herstellen en als hij weer in staat is om te spreken Ik vertel u als mijn persoon lijke overtuiging, dat hier een andere hand dan de zijne aan het werk is geweest.» «Dat wm ook reeds mijne meeuing,* antwoordde «9) Maar achter dat masker, achter dat schrikaan jagend uiterlijk verborg hij een nobel hart, met een kioek verstand, een practicus met grooter kennis en nog grooter ondervinding. We zullen ons niet wagen aan eene uitvoerige beschrijving van de zeer lastige operatie, waar mede het uithalen van den kogel ging gepaard, doch alleen het feit vermelden, dat deze gevon den werd achter het steunpunt van de linkerlong vlak bij het hart, dat evenwel ongedeerd was ge bleven, terwijl de long zelve bleek dcorboord 'te zijn. Terwijl de dokter de wond peilde, scheen Re nato, onder den invloed van de pijn daardoor veroorzaakt, een oogenblik tot het bewustzijn terug te keeren. Hij sloeg de oogen op, een zwakke zucht kwam hem op de lippen tegelijk met een weinig bloedig schuim, en het was zelfs, als tof hij een poging wilde doen ot© zich op te richten en naar iemand om te zien. Maar die poging, hoe fllauw dan ook, had een, nieuwe bezwijming ten gevolge, waaruit de ge wonde zelfs nog niet was ontwaakt, toen de dok ter zijn operatie had volbracht en het verband en delven in oude an den tegonwoor- Kidd.Balteg 8035, Ü.S.A den der Regeering uiteengezeton al hebben zy, wat by de groote en gewillige meerder heid in do Belgische Kamer to verwachten was, het ontwerp niet ten val kunnen bren gen, zy hebben den Senaat de gelegenheid gegeven om het ontwerp te bestudeeren en de zwakke zyde ervan te doorgronden. Het plan van minister De Smet was, zoo het ontwerp Donderdag in de Kamer was aan genomen, het Zaterdag reeds by den Senaat in te dienen en er do urgente behandeling van te vragen. Nu heeft de linkerzijde in den Senaat de gelegenheid gehad zich te organi- seeren voor do bestrijding 'er van. Maar ook in den Senaat vindt de minister De Smet een meegaande meerderheid, die zyn ontwerp wel zal aannemen. Na een debat, dat twee lange zittingen in beslag nam, heeft de Fransche Senaat met een groote meerderheid, 231 tegen 26 stem men, zyn goedkeuring gehecht aan artikel 31 van het ontwerp op don militairen diensttijd, welk artikel bepaalt dat de actieve militaire dienst twee jaren zal duren. De voornaamste tegenstander van dezen tweejarigen diensttijd was generaal Billot, vroeger minister van oorlog, die de bewering uitte, dat het in zoo’n korten tijd onmogelyk was goede soldaten te vormen. Generaal André, de huidige minister van oorlog, bestreed Billot met klem van argu ment on betoogde, dat het, dóór de volma king der instructie methode van den tegen- woojdigen tijd, wel degelijk zeer goed moge lyk'was, in den tyd van twee jaren in alle opzichten goede onderofficieren en soldaten te maken. Zyn verdediging overtuigde blijk baar den Senaat, die eerst een voorstel van Billot, om het bewuste artikel naar een com missie te verwyzen, verwierp en daarna art. 31 met bovengenoemde meerderheid aannam. De Fransche regeering heeft haren stryd met do Roomsche kerk over de uitlegging van het Concordaat, wat betreft haar recht om de bisschoppen te benoemen zonder mede werking of goedkeuring van den „Heiligen Stoel”, opgelost door een daad. Zy heeft n.l. den bisschop van Constantine benoemd tot bisschop van Bayonne, pastoor Tournier te, Tunis tot bisschop van Constantine en pastoor Mazeran te Compiègne tot bisschop van St. Jean de Marienne, en daarvan kennis gege ven aan den pauselijken nuntius, teneinde de nieuwe bisschoppen te wijden. De door den „Heiligen Stoel” gedane benoe ming van bisschoppen teCarcassone en Annecy weigert de Raad van State te erkennen, als vormende een inbreuk op de rechten der regeöring, aan welke in de aanstelling slechts de priester op een zachten toon, «en juist met het oog daarop, dokter, zie ik meer dan ooit de noodzakelijkheid -in om aangaande het gebeurde het diepste stilzwijgen in acht te nemen.* ,0 wees, wat mij betreft, daarvoor maar niet ongerust,* zoide de Fransche chirurg weer met zijn bekende ruwheid. ’t Is veel beter, dat die menschen van ’t ge recht voorloopig hier vandaan blijven I Ze zouden onzen patient letterlijk martelen, om hem de een ot andere verklaring te ontlokken en hem zoo doende de eenige kans, die nog voor zijn behoud besjaat, ontnemen. Ik weet, dat u een braai en eerlijk mensch bent, evenmin misdeeld van geest als van hart, en dat ik, door met u één lijn te trekken, al heel weinig kans heb, om iels te doen, wat slecht of verkeerd zou kunnen heeten. Ik dank je. dokter I» zeide de abt eenvoudig, terwijl hij Davilains hand drukte. «Maar wat zullen we nu met dien jongen aan vangen hernam de dokter. «Hij kan bij manier van spreken geen seconde alleen blijven.* «U moet mij helpen, dokter, om hem de trap af te dragen en in mijn kamer, op mijn bed, te leggen Ik kan de vrouw, die al een reeks van jaren zoo wat het huishouden voor mij waarneemt, ten volste vertrouwen, te meer daar ik haar af en toe wel eens een dienst heb bewezen. Ik houd dien ongelukkige bij mij, onder mijn hoede, zon der dat iemand anders iets daarvan te weten komt. Ik krijg zelden oi nooit bezoek en zeker niet op mijn slaapkamer, en als ik verplicht zal zijn om voor eenige oogenblikken het huis te verlaten, het zij tot het lezen van de mis, hetzij voor andere i Du BURGEMEESTER der gemeente GOUDA, brengt ter kennis van de in deze Gemeente gevestigde MILICIENS-VERLOF- GANGERS, dat blijkens eene voorloopige ingekumen medfideeling, krachtens Art. 111 der Militiewet 1901, tot den werkelyken dienst worden opgeroepen LICHTING 1897. De le Compagnie Hospitaalsoldaten, 2 Maart tot en met 21 Maart. De 2e Compagnie Hospitaalsoldaten, 23 Maart tot en met 11 April. 12 ?- 14 April tot en met 4 Mei. LICHTING 1898. De le Compagnie Hospitaalsoldaten, van 4 Mei tot en mei 30 Mei. De 2e Compagnie Hospitaalsoldaten, van 2 Juni tot en met 29 Juni. De 3e Compagnie Hospitaalsoldaten, van 29 Juni tot en met 25 Juli. LICHTING 1899. De verlofgangers die van de regimenten Huzaren by de Treinafdeeling der regimenten Veld-Artillerie zyn overgeplaatst: Het le Regiment Veld-Artillerie, i/t van 2 Maart tot en met 21 Maart. Het le Regiment Veld-Artillerie, i/9 23 Maart tot en met 9 April en De diagnose door den Fraijschen officier van gezondheid opgemaakt, werd van punt tot punt bewaarheid. Weken en weken lar.g dobberde Renato ttu- schen dood en leven. Davilain durfde al dien tijd zelfs niets vermoeden en hoewel hij met een be wonder» waardige zorg en toewijding al datge» e deed, wat de wetenschap hem als heilzaam voor schreef, was ’t hem menigmaal aan te zien, dat hij veel meer rekende op de geheimzinnige krach ten der natuur en op gezond gestel van den jeugdigen lijder, dan op alles, wat zijn kunst hem aan de hand kon doen. Wordt vervolgd.) Het ie Regiment Veld-Artillerie, ’/j 14 April tot 2 Het 2e en 3e Regiment Veld-Artillerie, van 16 Maart tot en met 4 April. 'Het 2e en 3e Regiment Veld-Artillerie, i van 14 April tot en met 2 Mei en Het 2e en f. 2. Vi van 4 Mei tot en- Van de lichting 1899 worden alleen op geroepen de verlofgangers, die van de regi menten HUZAREN by de Treinafdeelingen der regimenten VELD-ARTILLERIE zyn overgeplaatst, zij zullen by nadere openbare kennisgeving nominatief worden opgeroepen. Voormelde Verlofgangers worden by deze opgeroepen om op den bepaalden dag vóór des namiddags 4 ure by hunne korpsen te* genwoordig te zyn, gekleed in Uniform en voorzien van de kleeding en uitrusting hun bij vertrek met groot verlof mede gegeven, Het wetje, door de Belgische Regeering en haar meerderheid ingevoerd, zal naar de Regeering berekende 15 millioen francs opbrengen, naar de oppositie meende 20 millioen francs, en de „Petit Bleu” komt zelfs tot een bedrag van 30 millioen francs. Waarom was het noodig dit wetje in dezelfde zitting, waarin het werd voorgesteld, te behandelen en zoo mogelyk af te fyandelen? De Regeering zeide, dat zy vreesde voor speculaties in alcoholische dranken en daarom het ontwerp niet bekend wilde ma ken voordat het tegelijkertijd aangenomen kon worden. Dit motief werd echter om twee redenen door de linkerzijde bestreden. In de eerste plaats kon men aan doze be lastingwet terugwerkende kracht geven, en dus alle handelsoperatiön, van een zekeren datum af, beschouwen als te zyn geschied onder het verhoogde recht. En ^rder had de Regeering, door haar plannen vooraf in een geheime vergadering te bespreken met de Regeeringsmeerderheid, wel gezorgd dat de speculatiën toch konden plaats hebben. De Furnémont zeideEen geheim, dat aan honderd menschen bekend is, is geen ge heim meer. „Het was dan ook minder de vrees voor speculatie dan we] de zucht om het debat te smoren, die den heer De Smet de Naeyer deed handelen, zegt de „Petit Bleu”. En dat is den premier nier gelukt. Hy is, on danks zyn groote meerderheid, door de lin kerzijde, onder leiding van Janson, Féron en De Furnémont verslagen. Op scherpe wyze, en met groote handigheid hebben de sprekers van de linkerzijde de zwakheden van het ontwerp en van het geheele optre- het recht van voordracht wordt tcegekend. De vi aag is nu, of het Vaticaan zich by de eerstgenoemde drie benoemingen zal neer leggen. Weigert het, dan aanvaardt het een stryd, die onder de tegenwoordige omstan digheden het gansche Concordaat in gevaar zou brengen. De gedane benoemingen beduiden door den vorm, waarin zy genomen zyn, nl. zonder overleg met ot goedkeuring van de geeste lijkheid oen soort ultimatum aan het Vaticaan, om zich neer te leggen by de op vatting van het Concordaat zooals do Fran sche Regeering dat verstaat. Cornély de bekende Fransche publicist, wiens meesterstukjes in den „Figaro” tydens de Dreyfus-campagne zoozeer de aandacht hebben getrokken heeft een mededeeling ge- Üaan over bet „nieuwe feit”, dat door Jaurès eerlang in de Kamer zal worden ter sprake gebracht. In het „Journal do Genèvö” betoogt hy het volgende Voorzitter van den krijgsraad te Rennes was de kolonel Jonast, die zeer verwonderd was over het veroordeelend vonnis, en den medeleden van den krijgsraad vroeg, op welke gronden zy Dreyfus hadden schuldig verklaard, daar zy toch geen voor Dreyfus bezwarende documenten hadden in handen gehad. „Jawel”, antwoordde hem eon kapi tein, ,wjj kennen documenten, die u niet heeft gezien.” Toen Jonast daarop verklaarde.^dat Dreyfus nu voor de tweede maal was veroordeeld op stukken, omtrent welke hy zich niet had kunnen verantwoorden, stelden de overige officieren voor, een nieuwe stemming te houden. Dit kon echter met het oog op de wettelijke voorschriften niet door Jonast worden toegestaan, doch men kwam overeen, een latere gratie mogelyk te maken, door verzachtende omstandigheden Aan te nemen. Cornély voegt hieraan nog toe, dat de bewuste valsche documenten zouden kunnen bestaan hebben in nagemaakte brieven van keizer Wilhelm en een exemplaar van het borderel met kantteekening des Keizers. De correspondent te Parijs yan de Frank furter Ztg.” zegt „van zeer goed ingelfchte zyde” te hebben vernomen, dat dit werkelijk het „nieuwe feit” van Jaurès is. Op welke wijze en door wien de leden van den krijgsraad te Rennes in kennis zou den zyn gesteld met de bewuste documenten, wordt door Cornély in het midden gelaten. V De Pruisische regeering zal een wijziging

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1