lit, r., {leveranciers). Ln EN HAAT. Borst- ITS. ¥sch Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, enza! Vrijdag 27 Februari 1903. 41ste Jaargang. No. 9042. Buileüliiiidscli Overzicht. FkLILLEiOA. -er H’ood. I E”, glijders werkelijke hulp NG luenza, pning, indtrbalMia oadirxdf ineeskracli ital elke pijnlijke rerbodig. Met or ongeueeslijk igs een by na engt genezing en ontstekingen enz Inzending van Advertentiën tot 1 uur def midd. Verspreide Berichten. Bulgarije K.G. 3H0ENEN en 27) XII Rïnato’s levensloop in Wordt vervolg Zn. Gouda I INGBLOEM’ ♦riefkaartwoHt ^gezonden door bommel. AARZENMA- dover de Klei- WERK en ver- r t doen genezen, van ouds liberoemde teten werk. fiOUDSCHE COURANT Telefoon A o. 92 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post j 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. de gelegenheid om op zyn manier den vrede te herstellen in Macedonië. Zóó ziet de Daily Graphic den toestand in. indien die Balkan-Staten in stryd met de verstandige raadgevingen, door revolution- naire middelen een verandering van den „status quo” op het Balkan-Scbiereiland zou den pogen te bewerken. ereld bekend on Ten middel tegen u g-, Lever enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 115. post f 1.60. irland kin 8 Amsterdam die Schutzen«poth®k» 4e h, Oetterreich mtrul-Depêt Sander „Eindelijk kwam ze weer op het gewone uur, vergezeld van haar moeder op het atelier. Een eerste blik van haar stelde mij dadelijk gerust. Dien blik, dien ik nooit vergeten zal, was het zachtste en tevens het duidelijkste antwoord dat ik maar had kunnen wenschen het was de be vestiging van al mijn onzinnige verwachtingen, de aanvaarding eener namelooze liefde, tot alle offers bereid, waarvan ik gesproken had in' mijn brief met e-*n harstochtelijke openhartigheid, die als men iit te schrijven zoo gemakkelijk uit de pen vloeit en niet onder woorden zou te brengen zijn tegen over de aangebedene vrouw zelve" Giulietta scheen getroffen, gelukkig en tegelijk een weinig droevig gestemd te zijn, mocht het ook wezen, dat een soort van inwendige zege praal ook wat vuur had gelegd in haar groote donkere oogen. Terwijl de moeder met Xavier sprak, die bezig was zijn palet van verf te voorzien, en zich excusceerde over het niet komen op den dag voor de vroegere zitting bepaald, hem tevens daarvan de redenen verklarend, was ik het jonge meisje genaderd om haar te helpen bij het afdoen van haar kanten sluier en het lichte manteltje, waarbij wij enkele woorden konden wisselen. „Ik heb je lief," fluisterde zij mij toe. „Waarom heb je mij niet geschreven vroeg ik weerik heb zoo onder je stilzwijgen ge - leden I" „Ik kon niet. Bovendien, een brief kan te zoek raken, ’t Is veel beter dat wij elkander zien en spreken," wrok en ontevredenheid opgehoopt als bij ons onmogelyk zou zijn, als de minister zyn welwillendheid voor de arbeiders naar zyn beste krachten toont. Daarover zijn wy het volkomen eens, dat een spoorwegstaking by ons vreeselyke ge volgen zou moeten hebben en niemand van ons kan wenschen, dat een staking wordt be gonnen. Wij wenschen echter, dat het bestuur alles zal doen, wat mogolyk is om de gerechtvaardigde ontevredenheid weg te nemen. Wy weten uit ervaring, dat alle vervolging slechts den onder drukten ten goede komt. Het ware beter ge weest als de minister over deze quaestie zich minder scherp had geuit. Als de minister toont een waar sociaal politicus te zijn, dan zal hy de volle ondersteuning van onze zijde hebben. (Toejuichingen links). De .Russische Regeeringsbode” bevat een offlcieele mededeeling over het tot stand komen der Russisch Oostenryksche nota. Op de eerste hervormingsvoorstellen door den Russischen gezant in October 1902 aan de Porte voorgelegd, antwoordde de Turk- sche regeering door een iradé, waarin her vormingen door Macedonië werden ontworpen, doch die naar de meening der Russische regeering te weinig waarborgen bood. Daar de agitatie in Macedonië voortduurde bezocht de minister van buitenlandsche zaken graaf Lamsdorf, Belgrado en Sofia en deelde daar mede dat Rusland voortdurend de in voering van hervormingen in de drie Euro- peescue vilayets zou eischen, en dat het, in verband hiermede, noodzakelyk was dat de Slavische staten op het Balkan-schiereiiand hunnerzijds alles zouden doen om de rust en de orde te bewaren. De regeeringen van Servië en Bulgarije verzekeren dat zy iedere vérdere agitatie zouden onderdrukken. Graaf Lamsdorf vertrok toen naar Weenen en stelde met graaf Goluchowski de grond slagen vast vbor het hervormingsplande gezanten te Constantinopel werden met het oog .wp de plaatselyke toestanden belast met het uitwerken van een ingrijpend hervormings- ontwerp, dat op den 17 Februari vertrou- welyk werd medegedeeld aan de mogend heden, die het tractaat van Berlijn onder- toekenden. Tevens werd bun verzocht zoo zy dit plan goedkeurden het optreden van Rusland en Oostenrijk bij de Porte te ondersteunen. Frankrijk, Italië, Duitschland en Engeland waren daartoe bereid, en zoo werd dan het plan aan den Sultan voorgelegd. Onder de leiding van de gezanten te Kon- stantinopel zal een zorgvuldige contróle der consuls op de invoering der hervormingen wprden georganiseerd. By de mededeeling der verkregen resultaten aan de vertegen woordigers van Rusland by do Staten op bet Balkan-Schiereiland, werd dezen tevens op nieuw uitdrukkelijk er op gewezen, dat, hoe wel de door opofferingen van Russische zijde in het leven geroepen zelfstandige Balkan- Staten op de voortdurende zorg van Rusland kunnen rekenen en dit land zyn machtige bescherming zal uitstrekken tot de mate- rieeie en intellectueele Behoeften der Chris tenen op het Balkan-Schiereiland Rusland nooit een droppel bloed noch het kleinste deel van het Russische volk zal opofferen, ct. bij lei weg E, 100 •echt. PINK8E Bosle-'op. B K.VAN DER naween, Wed. Oude water. te Ben»chop. Met een onbewogen gezicht luisterde de abt Galli naar dit verhaal. Hij liet in de verte niet vermoeden, welke de indrukken waren, die hij daarbij ontving, als iemand, die vast besloten is een ander ten einde toe aan te hooren, maar van zijn kant ook niets zou doen om een vertrouwen uit te lokken dat hem niet vrijwillig geschonken wordt. Daar Renato van nature een schuw en terug houdend karakter bezat en daar hij tot in. het diepst zijner ziel was gewond was juist het sys teem door den braven priester gevolgd het beste dat tegenover Renato kon aangewend worden. Maar toen de jonge schilder een tijdlang som ber voor zich neer staarde en zich daarbij denke lijk door zijn gevoel van verbitteringen liet mee slepen, bracht toch een welwillende en vaderlijke blik van zijn toehoorder weer een weinig kracht en betrekkelijker wijs gesproken, bok wat kalmte in het hart, dat tegelijk door een gevoel van liet- De langdurige werkstaking in België van de arbeiders in de arduing,roeven van Basècles is ten slotte geëindigd. Het is by deze staking herhaaldelyk tot gewelddaden gekomen en men heeft zelfs een dynamietaanslag gepleegd tegen het huis van Delfossé, den directeur van de groeven. Tot het eindigen van de staking heeft veel bijgedragen de verklaring van het kamerlid Pouille, te Doornik voor de rechtbanLafge- legd, waar hij veroordeeld is wegens aan randing van de vrijheid van arbeid. Pouille zeide toen dat hy de staking steeds had af geraden. De werklieden hebben veel gebrek geleden tydens do staking, en er niets by gewonnen. By de voortzetting van het debat over de spoorweg-begrooting in het Huis van Afgevaardigden, liet do vrijzinnige afgevaar digde Goldschmidt zich ongunstig uit over de Nederlandsche spoorwegtoestanden. Hy zeide De minister is door zfich te beroepen op Nederland van een onjuiste beoordeeling der Nederlandsche toestanden uitgegaan. Daar zyn de toestanden der beambten belangrijk ongunstiger dan by ons. Ten gevolge van de houding der directiën had zich daar zooveel Gemeld wordt, dat het plan is uitgelekt om op 25 Maart te Parys een internationale anarchistische bijeenkomst te houden. Vyf Amerikaansche gedelegeerden zouden er aan deelnomen. Het plan word ontdekt door het gebluf van een jongen Italiaanschen portier van het Cheaf hotel, die Zaterdag was verdwenen. Zyn ware naam is onbekend, hy noemde zich Rudolph. Hy beweerde Czolgosz te kennen, las veel anarchistische bladen en toonde zich erg trotsch dat hy was aangewezen als gedelegeerde van de bijeen komst te Parjjs. Rudolph is thans gearresteerd. Hy ont kende by zyn inhechtenisneming in verbinding met anarchisten te staan. Chamberlain die thans Zuid Afrika ver laten heeft, zeide in een tafelrede dat hy nu een optimistischen blik had op* den toestand in de Kaapkolonie. Hy gewaagde van de verzekering, die hij gekregen had beide van de Afrikaander en de progressieve party dat zij hun best zouden doen de vijand schap te verzachten. Hy roerde de amues- tiekwestie aan en drukte de hoop uit, dat spoedig door de geheele kolonie de verzoe ning zoo merkbaar zou wezen, dat de kolo niale regeering zich gerechtigd zou achten alle zuiver politieke gevangenen op vrye voeten te stellen. De „Standard” verneemt uit Kaapstad Chamberlain moet een algemeene amnestie voor de rebellen voorstaan, maar geenszins het herstel van hun kiesrecht. Chamberlain’s uitlatingen aan den afscheidsmaaltijd scbynen zulks te bevestigen, aangezien hij zeide te hopen dat de Afrikaanders weldra dermate hun trouw aan de Engelsche regeering zullen toonen, dat deze over te halen zal wezen om politieke overtredingen te begenadigen, maar gewone vergrijpen zouden daarbuiten vallen. Telefoon Xo. 92 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De nota der Russische en Oostenrykschc regeeringen, met hut hervormingsplan voor de drie Europeeschc vilayets, is aan den Grootvizier overhandigd. In een bijeenkomst van den Turkschen ministerraad behandeld, werd het ontwerp naar Yildez kiosk gezonden met een minis- terieele Mazbata, waarin de voorstellen aan nemelijk werden verklaard, op grond dat de hervormingen in overeenstemming zyn mot de Turksche staatswetten. Na overleg met den Groot-vizier heeft de Sultan zooals een telegram uit Pera meldt een Iradé uitgevaardigd, waarin de voorge- stelde hervormingen worden goedgekeurd. Van deze Iradé zal kennis gegeven worden aan de gezanten van Rusland en Oostenrijk. En daarmede is de quaestie voorloopig afgedaan. Want van een geregeld en voortdurend toezicht op de invoering der hervormingen schynt geen sprake te zyn. De Regeeringen te Weenen en Petersburg zullen moeten af gaan op de berichten der consuls in de vilayets. En hoeveel er onder die omstandigheden van het tot stand-komen der hervormingen te wachten is, doet de Daily Graphic uitkomen. Dit blad ziet in de snelheid en bereidwillig heid, waarmede de Sultan het ontwerp heeft aangenomen, een verdacht verschijnsel. Het plan is op zich zelf goed genoeg; het Iaat weinig ruimte voor de karakteristieke eigenaardigheden van het Turksche beheer. De Sultan meenj wellicht, dat de eenige weg om het te doen mislukken is, het in te voe ren. Wanneer de Bulgaarsche Macedoniërs daardoor dan de overhand krygen, zullen de Grieken en Serviërs wel ontevreden worden en in opstand komen en dan heeft de Sultan de en een gevoel van haat was ontroerd en dat zoo vreeselijk veel geleden had door den diepen val van zijn eerste illusion. „Ik raad al", zeide de abt alleen, toen Renato niet uit zichzelf het stilzwijgen verbrak, „ik raad al, dat er met de correspondentie niet lang ge talmd werd en dat denzeliden avond nog, het meisje een langen brief van u ontving!" „Dien avond niet." antwoordde Renato, „den volgenden morgen eerst. Ik bleef zoowat den heelen nacht zitten schrijven. Het moet een aller dwaaste brief zijn geweest, want ik was werkelijk krankzinnig, en toen ik zag, dat daarop geen enkel antwoord kwam, dacht ik, dat ik haar ge kwetst had. Het was een marteling voor mij om den dag at te wachten, waarop zij weder in het atelier zou komen In wanhoop telde ik de uren, die daartoe nog moesten verloopon en ik verkeerde in zulk een toestand van opgewondenheid en leed door het akelige stilzwijgen, ’twelk op een eerste fctête a-tête" was gevolgd zoozeer, dat ik toen inderdaad geloofde, dat een tnensch niet erger lijden kon." „Later heb ik het wel anders geleerd!' „Bij dat ontwaken van mijn hartstocht deed de onzekerheid, die aldus het geloof aan haar liefde kwam vervangen, mijn liefde nog sterker aangroeien en als zij op dat oogenblik een misdaad van mij had geeischt om haar liefde te verdienen, ik ge loof stellig, dat ik die misdaad met blijdschap zou hebben volvoerd.* Weder hield Renato een oogenblik stil en her nam toen Frankrijk. De zeelieden te Marseille hebben in de Arbeidsbeurs aldaar een heftige vergadering* - gehouden en een motie aangenomen, waarin afkeuring werd te kennen gegeven over het ontnemen der nationaliteit door de reeders aan handelsschepen, waardoor de bevolking werd benadeeld en de regeering beleedigd. In de motie wordt verder de gansche bevol king tot getuige geroepen, dat het gedrag der reeders te Marseille door dit feit bewjjst, dat zy de eenige oorzaak zyn van al, wat er gebeurd is en alleen verantwoordelijk van wat nog gebeuren kan. Duitschland. De gemeenteraad van Straatsburg heeft besloten de leermiddelen in de lagere scholen voortaan kosteloos te verstrekken, echter eerst te beginnen met het jaar 1904, terwijl de maatregel dan geleidelykweg zal inge voerd worden. Een wetsontwerp, volgens hetwelk de brandweer by politiemaatregel zal geregeld worden is door den minister van binnen- landsche zaken bjj het Pruisische Huis van Afgevaardigden ingediend. Soortgelijke comités bestaan reeds te Stuttgart, Berlijn en Neurenburg. Oostenrijk-Hongarije. Bisschop Simon te Brixen (Tirol) heeft een herderlijk schrijven tegen de vrijzinnige „Hier Ónmogelijk I „Maar waar dan Dat is uw zaak I" „Zij verwijderde zich. Een langer onderhoud zou ook niet mogelijk zijn geweest, want mijn meester had reeds plaats genomen voor zyn ezel om het werk voort te zetten. Dat korte onderhoud, hetgeen Giulietta me daar had gezegd, bracht mij in een allererbarmlijksten toestandik kon nu in het geheel niet meer twij felen aan haar liefde en bijgevolg ook niet aan mijn geluk, dat te volmaken was en die overtui ging, mijn liefde ten toppunt voerend, gelijk het zien van kristal helder water de verdroogde lippen doet, werd mij een ware foltering. Niets scheidde mij meer van hnar dan een materieele hindernis de onmogelijkheid van haar hier of daar te zien, hier of daar te ontvangen, waar zij veilig zou kunnen komen. Helaas ik bezat geen tehuis, ik sliep bij Xavier een klein hokje, waar de arme wees, levend van de liefdadigheid zijns meesters wel kon te vreden zijn, daar hij letterlijk niets bezat, wat hij het zijne kon noemen, maar waar toch met geen mogelijkheid, en nog wel onopgemerkt, een jonge dame als Giulietta kon ontvangen worden. Wat te doen

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1