LIEFDE EN HAAT. EVER ferk 1TCAP ITS. meten werk, aglijdprs werkeljjke hulp I No. 9044. ING .BINNENLAND. -Gouda. 41ste Jaargang I 1 rei I Maandag 3 Maart 1903. Bullenlitodscli Overzicht. FtiUlLLE 1 OSl. II.!. \d- ‘II. 5 JCHOENEN en Itbommel. Wordt vtmolgd.) Zn. Gouda LAARZENMA' enover de Klei' oud gratis. an het Rjjks Inter- IWERK en ver- R O O D t DAMMER srkregen aangty. den verkrjjgbr_ IR DE VI8CB. GnOOT-BjUTTANNlï. Volgens mededeeling van den Engelschen gezant te Bern aan zijn regeering, wordt de Engelsche handel in Zwitserland meer en meer overvleugeld door dien van Duitschers. Van 27.349 handelsreizigers, die jaarlijks Zwitserland bezoeken, zijn er maar 36, die Engelsche huizen vertegenwoordigen. briefkaart wordt oegezonden door By do Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende bepalingen omtrent het beraden van wegen met motorrytuigen. Het wetsontwerp geeft in de eerste plaats aan wat onder motorrytuigen en wegen te verstaan is. Voorgesteld wordt dat met een motorrij tuig niet over de wegen mag worden ge* reden, tenzfi lo. door den Minister met-de zaken van waterstaat belast tot het rijden daarmede schriftelyke vergunning is verleend 2o. door dezen Minister aan den bestuur der van het rijtuig tot het besturen van motorrytuigen schriftelyke vergunning is verleend 3o. by het ryden worden in acht genomen de voorschriften by algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld. De bedoelde vergunningen worden slechts verleend tot wederopzegging. Voorts bevat het ontwerp o. a. een opgave van do op overtreding gestelde strafbepa lingen. In geval van staat van oorlog of staat van beleg, alsmede bijaldien een toestand aan wezig is als bedoeld by art. 1, sub lo. en 2o. der wet van 23 Mei 1899, worden de bepalingen dezer wet buiten werking gesteld, zoowel ten aanzien van motorrytuigen met militaire bestuurders als ten aanzien van motorrytuigen bestuurd door niet-militairen, voor zoover bedoelde rijtuigen gebezigd wor den ten bate der landsverdediging. jgbaar by: iTERS Jz. wijs van echtheid is m kurk steeds voor den naam der Firms )PPE Ridley, een werkmansafgevaardigde, steun de het amendement. Hy zeide van besten diging van den toestand opstootjes te ver wachten. Minister Gerald Balfonr gaf op al deze overwegingen het antwoord dat er op paste. Een commissie is op het oogonblik bezigde zaak te onderzoeken. Zy heeft al 80 ge tuigen gehoord en zy zet yverig haar werk Voort. De regeering kan niets doen voor zy uit het verslag van die commissie het voor en tegen heeft vernomen. Tot zoolang hebbe men geduld. Maar verscheidene sprekers zeiden, dat hun geduld op was. Na een belofte van de re geering, dat zy dadelyk na ontvangst van het verslag zou zien wat haar te doen stond, werd het amendement ingetrokken. r jaar voor per- van K. M. 1, 39) Ik stelde mij onmiddellijk in beweging om het appartement af te huren, waar u mij gevonden hebt. Ik had het alle eenige dagen van te voren op het oog gehad en uitgerekend, dat het mij heel gemakkelijk zou vallen, daarvan een ruim en prachtig atelier te maken, met uitstekend licht. Ik kocht enkele onmisbare meubelstukken. dingen zonder veel waarde. Maar u hebt die zelf nu al meermalen gezien en verklaarde mijn heer Xavier, dat ik Zuchetti’s voorstel had aan genomen. Hij werd woedend, maar ik was er op voor bereid. Hij verklaarde, dat zijn atelier nooit zou mogen gebruikt worden voor zulk kladwerk. Ik had er al op gerekend I «Goed/ zei ik, «dan werk ik maar op mijn eigen atelier «Op jou eigen atelier, ondankbare kwajongen riep hij uit, terwijl hij mij aanzag met bevreem ding en verontwaardiging, die, toen hij begreep, dat het mij ernst was, in minachting overgingen. «Ga maar heen en waag het niet, ooit weer een voet in mijn huis te zetten I Je bent even dom als ondankbaar t* Verkregen geluk I Renato hernam «Zooals u wel gemerkt hebt, mijn edele vriend spreek ik tot u met de gevoelens en de denk beelden, die ik thans heb; toen die dingen ge beurden, was ik in zekeren zin een beschonken mensch en ik holde maar door op het eenmaal ingeslagen pad. Ik kende geen aarzeling, geen spijt en ik dacht ternauwernood aan mijn zeer ondankbaar gedrag en aan de dwaasheid van het door mij genomen besluit. Ik was dool geworden voor de stem der rede en liet mij door mijn hartstocht meeslepen. Hij was voor mij de eenige, zichtbare en tast bare vorm van het geluk en ik jubelde in het bewustzijn, dat geluk te hebben veroverd. Het begin ontnuchterde mij niet het tegen deel is waar. Ik voelde mij onafhankelijk, meester van al mijn doen en laten. Het „Handelsblad” schrijft: De bepaling, dat de lotelingen der lichting 1903, die in Maart zullen worden ingedeeld by dc onbereden korpsen, dadelyk na hun inlijving tot nadere oproeping met verlof zullen vertrekken, is voor hen, die hun woonplaats hebben of hun bedrijf uitoefenen in het buitenland, niet zonder bezwaar. In de eerste plaats moeten zy de reiskosten be talen daar de plaats van aflevering voor zooveel die reis geschiedt buitenslands en daarna zou hun nog tweemaal hetzelfde ten deel vallen, indien zy dadelyk na bun inly ving met verlof werden gezonden. Dit betreft niet alleen de lotelingen, die als hebbende bun woonplaats in België of in Duitschland, voor de militie zyn ingeschreven te Rotterdam of te Amsterdam, maar ook alle overige lotelingen, die hun verbljjf heb ben buitensland. Daarom zal aan bedoelde militairen worden afgevraagd, of zy er de voorkeur aan geven dadelyk by het korps in dienst te worden gesteld, en zyn de provinciale adjudanten gemachtigd dienovereenkomstig te handelen, langzamer toon voort, «dat de hemel van mijn geluk niet altijd dat prachtig en vlekkeloos azuur vertoonde. Maar al te vaak was hij. n.i verloop van zekeren tijd, door droevige wolken ver duisterd. Hoe dat kwam Ik zal eenige moete hebben, het u te zeggen Het had er van lieverleden iets van, ot er een van die lentenevels was ontstaan, welke men het eerst ontdekt diep-in een vallei, als de zon nog in al haar pracht overal elders licht en leven blijft verspreiden en zich dan schier onmerkbaar ver heft om ten slotte zich ever het heele landschap uit te breiden en den dag, die zoo heerlijk be loofde te worden, om te scheppen tot een treuri- gen herfstdag, die zelf schijnt te weenen. terwijl hij de menschen tot rouw en somberheid stemt. Wanneer dat begonnen is en waardoor Ik weet er niets van. Het was een zeer bizonderen toestand der ziel. Zoodra men dien ontdekt, is het kwaad al ge schied, onherstelbaar Het geloot verlaat u, het vertrouwen is u ont vlucht. Van weerskansen geeft men zich den schijn, alsot er niets was gebeurd; men spreekt nog van liefde, maar men voelt daarbij, dat de liefde niet meer beantwoord wordt, De roos is verwelkt, haar geur is weg en men voelt alleen haar doornen. De Sultan schynt voornemens de wenseben van Rusland en Oostenrijk te voorkomen. Hy heeft niet alleen de invoering der door deze mogendheden voorgestelde hervormingen bevolen iri de drie Christelijke of Macedo nische vilayetsSaloniki, Manassir en Ko.s- sowo, maar die hervormingen ook uitgebreid tot de drie andere vilayets in Europa Adrianopel, Scoetari en Janina. Tevens heeft de Sultan een iradé uitgevaardigd, waarin de oprichting van een succursale der Otto- maansche Bank te Monastir en te Ueskjoeb wordt goedgekeurd. De Sultan breidt dus de hervormingen ook uit tot de Albaneesche vilayets, wier bevol king tot de lastigste en onvertrouwbaarsto gerekend wordt van het Balkanschiereiland. Wat de reden zyn mag van deze buitengewone bereidwilligheid vraagt men zich verbaasd af. Zou de Sultan door, wat men in de wis kunde noemt een bewys uit het ongerymde willen toonen aan de mogen Iheden, dat hare hervormingsplannen niet uitvoerbaar zyn vraagt de Temps. En wil hy door het schouwspel van een chaos voor langen tyd de hervormers en de hervormingen onmogelyk maken De Frankf. Ztg. daarentegen vraagt, of de Sultan, die achtereenvolgens Griekenland. Servië, Roemenië, Bulgarye, Bosnië, en Oost- Roemeliö aan zyn Europeesch gebied zag ontnemen, nu het gevoel krygt, dat het met zyn Europeesch gebied ten einde loopt en dat hy de wyk zal moeten nemen naar Azië? Hoe het zy, de vrees voor een conflict op het Balkanschiereiland is in de laatste dagen eer toegenomen dan afgenomen. Uit Sofia meldt menIn Macedonische kringen ver wacht men een reusachtigen opstand in ant woord op de hervormingsplannen. En de Bulgaren verbergen geenszins hun teleur stelling, wijl het hervormingsontwerp zoo goed als geen bepalingen bevat over het toezicht op de invoering der hervormingen. De Turk- sche inspecteur-generaal heeft zelfs geen dis ciplinair gezag over de Valis en kan hen niet ontslaan, wanneer zy weigeren de her vormingen afdoende in te voeren. Dit alleen, zegt de Temps, toont reeds, dat de inspecteur bevelen kan geven, maar niet het middel bezit om ze te doen uitvoeren. Soortgelijke berichten komen ook uitBel- Zoo verliet ik dan om die vrouw, den meester, aan wien ik alles verschuldigd was en die van mij een waar kunstenaar zou hebben gemaakt want ik gevoelde wd» voegde Renato er met een diepen zucht bij ik gevoelde wel, dat in mij het materieel voorhanden was, waaruit de artist moest te voorschijn komen en ik had nog niet eens den drempel overschreden van den kunsttempel, waarin hel Genie zijn zetel heeft/ XIII. Verspreide Berichten. Frankrijk. Volgens een blad te Milaan is er in Italié een maatschappij opgericht met een kapitaal van 42 millioen, ten doel hebbende de fabriek van de Grande-Chartreuse, naar Italië over te brengen. Men meent, dat de gansche aristocratie van Piermont en ook de keizer van*Duitschland aandeelen in de onderne ming hebben. Het vraagstuk over bet alcoholmono- polie, art. 24 van de begrooting, is op het oogenblik in de Kamer in behandeling. De vra^g is slechts, of de Kamer het monopo lie in beginsel aanneemt en een wetsontwerp vap de regeering wil afwachten. Duitschland. Dö politie te Berlijn heeft maatregelen genomen, om den keizer by zyn dagelyksche wandelritjes voor overmatige uitingen van gehechtheid to behoeden. Aan de Branden- burgerpoort zullen do nieuwsgierigen haar den Promenadeweg worden gedrongen en daaf zal voor de grasperken een ketting worden gespannen, om het doorbreken” der menigte te beletten. De stremming van het verkeer zal op die wyze hoogstens 2 minu ten duren. De regeering had kennis gekregen, dat het Fransche ministerie van oorlog in het bezit was van fotografieën van het fort by Geiawasser (Boven-Elzass). Onmiddellyk werd een onderzoek ingesteld, door en voor wien deze fotografieën konden gemankt zyn en het eind van dit onderzoek was, dat de teekenaar by het fortificatiebureau Müller, te Neubreisach, onder verdenking van lands- verraad, gearresteerd is. Sociaal-democratische bladen beweren dat belangrijke papieren, toebehoord hebben de aan Liebknecht, na diens dood spoorloos verdwenen zyn. Zy hadden betrekking op de sociaal-democratische party in Duitsch land, op Bismarck en op Dreyfus. Sommigen verdenken de politie van de verduistering. Maandag a. s. zal in het Pruisische Huis van Afgevaardigden de interpellatie over de schoolaangelegenheid te Trier, in verband met de bepalingen van bissebop Korum, plaats vinden. OoSTENRIJK-HONGARIJE. De algemeene vergadering van de St.» Wenzelsyoorscbotkas te Praag heeft beslo ten, haar tekort met 300 kronen over ieder aandeel te verdeelen, waardoor faillietver klaring beslist schynt vermeden te kunnen worden. («onisniniinxT Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. grado en uit Athene. Overal is men ontevre den. En zooals het Balkanschiereiland al jaren lang de wanhoop der ethnografen is gewqest, wordt het nu de wanhoop der staats lieden. Zon er van dat brokje gronds nog ooit iets goeds terecht komen vraagt men zich-te Weenen en Petersburg, en wellicht ook in andere hoofdsteden wanhopig af. -Vrij 11 riep ik onophoudelijk uit ik ben vrij Helaas, ik was nooit grooter slaaf geweest, want ik behoorde nu met lijf en ziel aan een nieuwen meester, die heel wat meer van my eischte dan de man, die ik verlaten had, aan den nieuwen meester, die een dwingeland toonde te zyn I Wat ik aanzag voor mijn onafhankelijkheid was een afstand doen van het eigen ik, een slaafsche onderworpenheid aan het dierlijke in den mensch Met welk een toon van zegepraal schreef ik Giulietta, dat ik mijn boeien had verbroken, dat ik mijn eigen «thuis bezat en dat er geen enkele hinderpaal meer bestond voor onzo samenkomsten en voor onze liefde I ’t Was nu aan haar, voorwendsels te vinden om de deur uit te komen en den noodigen tijd te vinden om mij te bezoeken. Zij vond ze met een snelheid en een schran derheid, die my verbaasden en waarin mijn liefde ni?ts anders zag dan het welsprekend bewijs vin de liefde, die zy mij toedroeg. O, die eerste samenkomsten, die eerste blijd schap I" mompelde Renato met schitterende oogen. «Het was, alsot de hemel zich voor mij geopend had, een hemel, waarin ik zelf als een godheid zetelde 1* Hij 4 weeg en donkere wolken kwamen op zijn voorhoofd. Zijn gezicht teekende weer bittere moedeloosheid, gemengd met zelfbespotting, ter wijl er een dreigend vuur in zijn oogen verscheen. «Toch moet ik bekennen/ ging hij op veel Een officieus bericht licht Delcassé’s mededeelingen, aan de Kamer-commissie voor buitenlandsche aangelegenheden toe, en zegt, dat hqt veelbesproken tractaat met Siam niet als vervallen mag beschouwd worden. De minister wil echter de ratificatie afhankelijk stollen van de regeling van sommige staat huishoudkundige vraagstukken, die tusschen Siam en de Fransche regeering in Indo-Cbina aanhangig zyn, daar dit gewest in de toe komst de meeste commercieele en industri- eele relation met Siam zal hebben te onder houden. Toen het verdrag gesloten werd, bestond er gegronde hoop voor een toene mend verkeer, en wanneer Siam sinds dien blyk had gegeven, de verdragsvoorwaarden eerlyk te willen naleven, zouden die vraag stukken waarschijnlijk van zelf een oplossing hebben gevonden. Wyl het 4at niet gedaan heeft, achtte de minister het noodig die op lossing aan de ratificatie te doen voorafgaan, en meer bepaald van de regeering te Bang kok zekerheid te verkrijgen omtrent de uit breiding van het Indo-Cbineesche spoorweg net, over Siameesch grondgebied. Te dien einde zal hy van Siam vergunning trachten te verkrijgen voor het doortrekken tot Bang kok der geprojecteerde spoorweglinie van Éué naar Bassac en voor den aanleg eener linie langs den rechter Mekong-oever tot Mong-Kay. Van Siam’s antwdord wordt het lot van het tractaat afhankelijk gestelddoch1 in diplomatieke kringen gelooft men, dat men te Bangkok veel bezwaren zal opperen tegen de inwilliging der Fransche eischen. De w Daily Mail” spreekt van een aan staande verdrag-sluiting tusschen G^oot- Brittanië en Siam, waarby als hoofdvoor waarde de erkenning van Engeland’s suze- reiniteit over Kelantan en andere kleine Maleische staten op het Malakka-schicreiland zon gestipuleerd worden. In het Engelsche Lagerhuis is het amen dement van John Redmond om instemming te betuigen met het verslag van de lersche landbyeenkomst na een debat, waarby zeldzaam schouwspel nationalisten en mi nisters elkaar huldigden, ingetrokken. Een amendement om intrekking te ver zoeken van de wet, die het Canadeesche vee van de Engelsche markten buitensluit, werd met 190 tegen 38 stemmen verworpen. Sir H. Vincent stelde eergisteren een amendement voor om de regeering te ver zoeken eindelyk eens gevolg te geven aan haar herhaalde belofte om een wet tegen de onbeperkte immigratie van behoeftige vreemdelingen in te dienen. Hij beweerde in zyn toelichting, dat die vreemdelingen den Britschen werkman verdringen en bovendien de misdaden doen toenemen. In 1902, zeide hy, zyn er 81.400 vreemdelingen in Enge land gekomen, tegen ruim 70,600 in 1901 en bovendien in die beide jaren telkens ruim 15,000 vreemde zeelieden. Die landverhui zers vestigen zich grootendeels iets als 60 of 70 pet. in het oostelyk deel van Londen.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1