•g- ill n LIEFDE EN HAAT. er. ter X 41ste Jaargang. No. 9045. BiilteolandschO verzicht Uier. Dinsdag 3 Maart 1903, FEUILLKIOII 4# Inzending van Advertentiën tot 1 uur der mjdd. Verspreide Berichten. Wordt vervolgd.) O cent ich. K, waar- zynz\j naak, en GOEDSCHE UH II IVI Ateww#- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon To. AS De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. 4en 2-jarigen Senaat in be- «temmen heeft 8 dg .^5 O zij was, hoe zij werd gevierd en begeerd; aan houdend te worden gefolterd door eept /waarlijk niet misplaatste jaloezieeenklaps, nadat zij acht lange dagen was weggebleven, te moeten verne- men, dat zij niet meer was; wetend, dat zij des avonds hier ot daar naar toe ging, glimlachend en opgetooid, het vermaak zoekend en genietend van dat vermaak, terwijl ik zelf mij in mijn een zaamheid zat te verbijten.ziedaar zoowat mijn levenen voor iemand van mijn gestel was er geen wreeder leven denkbaar!' «Dat is de gewone geschiedenis van alle onge oorloofde en zondige verbintenissen voorden man wiens hart nog niet geheel bedorven is!» luidde de zacht gedane opmerking des priesters. Ik," hernam Renato, «ik had haar zoo lief, dat ik haar geheel de mijne wilde noemen en dat ik geen ander heil zag dan in een wettig huwe lijk, waardoor zij in aller oogen mijn vrouw, mijn levensgezellin zou wezenhaar bestaan en het mijne wilde ik saamgesmolten zien tot een bestaan gelijk onze harten, zooals ik mij verbeeldde, reeds saamgesmolten waren. Dat hadden wij beiden voor oogen gehaddat was om het zoo eens uit te drukken het programma, waarop onze eerste jonge liefde was gegrondvestDaarover spraken wij onophoudelijk in het begin IMaar, we moesten geduld heb ben. Het ontwerp voor bet staatsmonopolie van de productie en den verkoop van alcohol in Frankrgk is na langdurige discussie, einde* lijk in handen eener speciale commissie ge* steld. Bouvier achtte haar invoering nog niet genoegzaam voorbereid, en bet debat daarover, gedurende de behandeling der wet op de middelen, ónmogelijk. Ribot, die in gevolge zijn belofte bij de algemeene beraad slaging, den minister wakker heeft bijgestaan, verklaarde zich tegen de door Jaurès voor gestelde naasting der groote stokerijen, door hem genoemd„niet een fiscale maatregel, maar een collectivistische proefneming.” Jaurès waarschuwde hem daarop het land niet te gewennen in elke hervorming een* socialistische te zien. Daardoor kan wel voor ’t moment schrik aangejaagd worden, maar zal den aanhang van het socialisme vergrooten. In den ministerraad, die Vrijdag gehouden werd, heeft Rouvier zijn collega’s eenige plannen medegedeeld, waardoor by hoopte het evenwicht van bet budget te herstellen. Onder die planner, neemt een 10 pCt. ver- booging der douanerechten een eerste plaats in. Zij zou 17 milliocn opleveren. meensche Regeering voorbereid heeft, en uit den geheelen toon van dit schrjjven. Dat de vrees voor een uitbarsting op het Balkan-schiereiland, ondanks de gemoedeljjke waarschuwing van de Russische Regeering aan de Balkanstaten, nog niet van de lucht is, bljjkt uit het volgende schrijven, dat het Berliner Tageblatt uit Boccharest ontving „De vrees, die de gebeurtenissen in Mace donië opwekken, vindt hier over het geheel weerklank, en overal wordt de vraag bespro ken wat Roemenië zal doen, wanneer in het voorjaar ernstige verwikkelingen op het Bal- kanschiereiland ontstaan. ,De positie die Roemenië, by oen oorlog, zal innemen, is volkomen bepaald door de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Rusland. Roqpienië zal uit eigen beweging geen stap dóén in de Macedonische qnaesticwant het ontging van de mogendheden do Vörzekerfng, dat de Macedonische Roemeniërs, die een groot deel der bevolking van Macedonië uit maken, door het invoeren van de hervormin gen niet benadeeld zullen worden. „De voornaamste taak van Roemenië is thans er voor te zorgen dat do in Bulgarije ontbonden Macedonische comités niet op Roemeensch grondgebied hun agitatie voort zetten en daarvoor zyn krachtige maatre gelen genomen. „Hoewel voor mobilisatie der Roemeensche troepen geen aanleiding is, zyn er toch bevelen gegeven, waardoor het leger in korten tyd marschvaardig kan worden gemaakt. Het leger is volkomen uitgerustde Koning heeft nog onlangs daarover rapporten ingewonnen, die hem zeer bevredigd hebben. Van een overeenkomst tusschen Bulgarye en Roemenië over de Macedonische quaestie is bier niets bekendRoemenië is niet oorlogzuchtig ge stemd. De houding die bet by een eventueelen stryd zal aannemen is volkomen afgebakend. Maar men hoopt dat, ondanks de slechte voorteekens, dit voorjaar de rust op bet Balkanschiereiland niet zal worden ver stoord.” Dat die hoop niet zoo heel groot is, bljjkt wel uit de militaire maatregelen die de Roe- trouwend geluk, neen, dat nooit I En toch, ondanks dat alles, misschien wel juist daardoor was ik zoo aan haar gehecht, dat ik haar beschouwde als *t voornaamste deel van mijn eigen bestaan. Den tyd, dien ik gescheiden van haar moest doorbrengen, was ik kwijnend en ter neer gedrukt. Dan telde ik de dagen, de uren, de minuten, als een gevangene, die smacht naar het oogenblik zijner in-vrijheid-stellingIk had haast geen moed meer om te werken en het werk zelf schonk mij niet de minste verlichting. Ik had alle lust en alle opgewektheid verloren. Het had er al den schijn vhn, of ik het weinige wat ik had ge leerd, geheel en al vergeten was en Zuchette, de handelaar van wien ik leven moest, was volstrekt niet tevreden, noch met mijn werk, noch over mijn stiptheid, die dan inderdaad ook veel te wenschen overliet. Als tij bij mij was gekomen en weer heenging gevo-lde ik maar al te vaak een soort van ver lichting, van bevrijding uit een knellend juk, wat nochtans niet bellette, dat ik enkele minuten later weer een dol verlangen naar haar bijzijn ge voelde. Haar bijzijn was mijn eenig geluk en met hoe veel angsten ging dat geluk niet gepaard Zich altijd te moeten schuil houden, altijd in on rust te verkeeren, altijd de minuten te teilen, die ze aan mij kon wijden, vergald door het denk beeld van de scheiding, die daarop volgen moest, mij gestadig afvragend, wanneer zii wet by mij was, waar zij zich bevond, wat zij deed, met wie -j in aanraking kwam, wel wetend, hoe coquet 30) Men weet, men ziet, dat men bedrogen is uit gekomen en men blijft doorgaan zich ze!f te mis leiden, terwijl men daarbij niet kan nalaten, zich over zijn eigen zwakheid te schamen O, dat geluk, dat gelukWy streven er allen naar, maar zou ’t niet in waarheid een illusie zijn, een ding, dat alleen maar in onze verbreiding bestaan kan, een noodlottige leugen, een valsche voorspiegeling van de natuur «Hoor eens, mijn kind, sprak de priester op zacht terechtwijzenden toon, «het geluk bestaat wel degelijk. Maar een geluk, dat niet eeuwig is, heeft op dien naam ook geen aanspraak. Mag iemand, die een wolk bemint, zich er over ver wonderen als bij de eerste, de beste windvlaag het voorwerp zijner liefde wegdrijft en ver dwijnt •En toch is de liefde eeuwig niet waar «In haar wezen wel, in haar voorwerpen niet I Wil zij zich hier beneden niet verloochenen, wat ook wel eens gebeurt, dan moeten de twee, die elkander beminnen, daarin een zekere hoeveelheid hebben knnnen leggen van het goddellijke ideaal, ^t het ware bestanddeel is van het heelal* tJa, dat is de zeer verbeven liefde, de oorsprong een beetje te veel heeft gehoord. Een deel van de ontevredenheid in Engeland moet ook worden toegeschreven aan het voortduren der zware belastingen. Men had stellig ver wacht, 4at na den oorlog een begin zou wor den gemaakt met belastingvermindering, maar daar komt niets vanzelfs het druk- dende uitvoerrecht op steenkolen duurt voort. In gewone omstandigheden ging een Ministerie, dat zulke dingen doet, eenvou dig weg. Het ongeluk is echter, dat nie mand weet, wie het vervangen moet, omdat de liberalen wanhopend verdeeld zyn. Aan de leden van de Fransche Kamer is rondgezonden een praeadvies van de com missies voor de buitenlandsche zaken der koloniën, betreffende een wetsontwerp tot goedkeuring van het handelsverdrag met de Nederlandsche koloniën. In dat rapport leest men o. a. het volgende „Het u aangeboden verdrag biedt uit poli tiek oogpunt slechts voordeelen aan aan de eene zyde zal het dienen tot versterking der banden van goede nabuurschap, die reeds be staan tusschen Nederlandsch-Indië en onze bezittingen in Indo-China. Goede zaken ma ken goede vrienden. In de tweede plaats zal het verdrag voor Nederland zyn een nieuw bewys van de sym pathie, waarmee Frankrijk de ontwikkeling volgt van de Nederlandsche kolonisatie op de prachtige eilanden, een juweel in de kroon van koningin Wilhelmina.” Zelfs de by ons zoo droge Kamerstukken weet een Franschman smakelyk te kruiden, desnoods met een complimentje. Het Engelsche Lageniuis heeft Donderdag eindelyk het adres van antwoord op de troon rede aangenomen. Eerst bad het echter nog twee amendementen af te handelen. Fuinun. De burgemeester van ChiUaolin, Gawis, is van zyn ambt ontheven, wegens weige ring een ordescbool tot een leekeschool te maken. De .Européen” heeft een bericht of- genomen, dat Joseph Keinach sedert eeni- gen tyd in bet bezit is van een correspon dentie tusschen Esterhazy en Henry, die bun medeplichtigheid zou bewjjzen aan de verdwtynfngen van stukken uit het ministe rie van oorlog. Reinach ontkent dergelyke stukken te bezitten. Het wetsvoorstel van diepst is, als bekend, in dep handeling. Met 236 tegen 33 dit lichaam besloten tot de tweede lezing over te gaan. De ministerraad heeft de noodzake lijkheid, om nieuwe bronnen te scheppen tot herstel van bet evenwicht in de begroe ting, erkend en aan het voorstel-Rouvier zijn adhaesle betuigd. DüTTSCnLAND. Door den keizer is aan zyn bekenden lyf- beeldhouwer Begas opgedragen de vervaar diging van een sarcophaag van vorst Bis marck, voor do herinneringsgalerie in den Berlyner dom. Tot opperpresident van de provincie Posen, in opvolging van Bitter, is benoemd de regeeringspresident te Koningsbergen Von Waldow. De keizer is voornemens den grooten Duitschen stededag te bezoeken, welke in de tweede week van September te Dresden zal worden gehouden, mot als hoofdonder werp dor beraadslagingen „De sociale ver plichtingen der Duitsche steden.” Op het telegram van aannankeljjkheid van den zoo juist govormden „Bund der Kaufleute”, heeft do keizer dank doen be tuigen met de woorden, dat hy den Bond een gezegende werkzaamheid wensebt, ter handhaving van de gerechtvaardigde belan gen van den Duitschen har.delsstand een repliek met een anti-agrarisch tintje Het eerste wilde de legeruitgaven in Indië verminderen. De bevolking is te arm om zooveel aan dat doel te besteden, beweerden de voorstellers. Bovendien is nog onlangs gebleken, dat Indië zooveel troepen niet noo- dig heeft. Er zyn immers wel 30,000 man uit Indië naar China en Zuid-Afrika gezonden. Indië kon dio dus blykbaar missen. Lord George Hamilton, de minister van Indië, bestreed het amendement. In de laatste zeven jaar is de landmacht in Indië gerezen van 219,000 tot 220,000 man en de uitgaven van 16,400,000 tot 17,100,000. Hy vond dat een zeer zuinig beheer voor een leger, dat in verhouding tot de bevol king niet bovenmatig talrijk was. En de minister sprak weer van het Russische gevaar. Het amendement werd zonder hoofdelyke stemming verworpen. Het tweede amendement wilde de hooge spoorwegvraebten, die er in Ierland van goederen geheven worden verminderen. De minister van Ierland beloofde de zaak te onderzoeken, maar in deze zitting moest al zyn aandacht aan de landkwestie gewyd blyven. Vrydag hield het Lagerhuis zich bezig met de tweede lezing van eenige onderwerpen van ondergeschikt belang, tot op een gegeven oogenblik een der afgevaardigden opmerkte, dat de vereischte veertig leden niet aanwezig waren. De voorzitter gelastte een telling, en ’t bleek dat er van de 670 leden van het Huis slechts zestien aanwezig waren. De voorzitter schorste de zitting en by de her opening waren er weer zestienToen ver daagde hij het Huis tot beden. Lord Rosebery heeft te Glasgow voor de Liberal League een redevoering gehouden waarin hy het denkbeeld afkeurde, dat de Britsche natie zich hopeloos aar. t militarisme zou overgeven. Het imperialisme van het tegenwoordig ministerie was niets dan opge blazenheid overdreven bewapening en over-l dreven uitgaven. Het ware imperialisme kende het een nog het ander. De qualificatie van militairisme is niet geheel juist. Rosebery heeft in Engeland gebruik willen maken van de vry algemeene ontevredenheid over het werk van den Mi nister van Oorlog, Brodrick. Men heeft wel tegen Brodrick, dat hy te veel legerkorpsen wil maken, maar nog meer, dat hij millioenen verspilt om te hervormen en dat de nieuwe legerkorpsen nog altyd slechts op papier voorkomen. Daarby komt, dat de oude mis bruiken onveranderd voortduren en het pu bliek, helaas, daarvan in den laatsten tyd van alles wat bestaat, zoide Renato vol eerbied, «maar/ liet hij er met een veranderden toon op volgen, «maar waar is de man, de jonge man van mijn leeftijd, die onder zulke omstandigheden an - ders zou hebben gehandeld «Veel zullen er zeker niet gevonden worden dat stem ik u dadelijk toeDe fout zit niet in de begane dwaling, maar in de omstandigheid, dat men, gevoelend te hebben misgetast, blijft volharden ih zijn dwaling. Beminde zij u dus niet meer «Ik weet het niet, ik kan het niet zeggen Zooveel is zeker, dat ze mij had liet gehad I Hoe lang Zij is mij altijd blijven bezweren, dat zij het deed, en ondanks hetgeen ik u daareven ge tracht heb te verklaren van myn vertrouwen, dat geschokt was, van de martelingen die ik gevoelde geloofde ik aan haar liefde of poogde mij althans dat geloof op te dringen Stellig geloofde ik er aan, enkele seconden voor ’t oogenblik, waarin door u dat schot moet zijn gehoord! Zij was, ziet u, zoo geheel anders dan andere vrouwenze kon u letterlijk betooveren, wanneer zij dat verkoos, het eene oogenblik zoo, het an dere zoo, fantastisch, grillig, veeleischend en dan weer geheel en al overgave en de volgzaamheid zelve I Nu eens was zij ah ijs zoo koud en deed U bevriezen en dan weer kon zij u verteren door haar gloed, maar altijd liet zij iets bij u achter van onvoldaanheid, van een onleschbaren dorst en ook dat gevoel van twijfel, van twijfel aan zich zelf en aan haar. Genot, ja, in hooge mate, geluk, kalm en ver- Telefoen Ne. 99 ADVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1