LIEFDE EN HAAT. ns Inkt de BESTE CHADELIJK klAND Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9046. 4 Maart 1903. KENNISGEVING. Buileiilaiitlscli Overzicht. 41ste Jaargang. Woensdag o FEL1LLE1UA. ïrk gemaakt O van Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep 'nidd. O, incl. de Anticht- >uriat”, Haarlem toen aan Wordt vervolgd.) n tyde opengesteld, orden te allen ttfde wkhandelaar een 'landsche uitgave wordt en ook niet van een kant komt, moet het beschonwd worden als plicht om ver zoening en eendracht te prediken. Hofmeyer verzoekt ten slotte zyn manifest zoo goed mogelyk te verspreiden. Telefoon Ko. 69 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. loodschets, alle stilte haar Zoo leefde i lain, in*. Ih Mug, MHIBSCHE (IIIIH\T ik verlang om De hoofdtekst n dit haUmaande- jksche tijdschrift staat uit de Be- hr ij ving eener els om de Aarde, s de Heer T. irnstra Kuiper in dracht der Ven- otschap maakt. !lk nummer is rijk geïllustreerd lar eigen photo- •aphieehe opna- angt per jaar en ten, die hem aan door hem op te reizigers worden erste maal komen aatsen in Arabiê, Indië, Birma, Ma- en delven in oude van den tegenwoor- ■V.Ktdd, Batten l 8035, 8. A Hot militaire ontwerp is oorzaak, dat Oostenrijk en Hongarije dagelijks scherper tegenover elkaar komen te staan. Zaterdag heeft de oppositie in den Hongaarschen Rjjksdag zich weer eens te goed gedaan aan hatelijkheden tegen de Oostenrijkers, aan wie zy het niet kan vergeven, dat zy zoo spoedig de verhooging van het recrutencon- tingent hebben goedgekeurd. Dat hebben heet het de Oostenrijkers, met een tjjde- lyke terzijdestelling van hun onderlinge twisten, gedaan om Hongarije te exploiteeren en te beschimpen. Door zoo vlotweg het militaire ontwerp goed te keuren terwijl zy wist, dat Hongarije bitter tegen het ontwerp gekant was, heeft de Oostenryksche Kamer gepoogd de protesteerende Hongaren als een soort van rebellenvolk voor te stellen. Het lid Ugron verklaarde in een opge wonden rede, dat het nu tyd was voor Hon garije om te toonen, dat zyn geduld opwas en dat het niet van plan was zich geheel en al door de Oostenryksche aanmatiging en de .camarilla” te Weenen te laten ver nietigen. De menschen om den troon, zeide Ugron, zyn niets dan een bende lieden zon der scrupules. Hongarije heeft de dynastie reeds dikwijls gered, het staat klaar het nog weer te doen, maar op voorwaarde, dat men meer égards voor het land toont. Zonder een ieder dit tii* uend. Kidd. itdekt heeft, en dut van zijn wonderbaar bekend is, en welke studie in het zoeken om alle kwalen van anezen. Er is geen Dooters wanneer hij a genezingen die hij uu-heid zijner woor- ‘lijke gronden geba- verkregen in de be ide velejaren. Het ere Levens Kracht» eren, want hij zend, genoegzame hoeveel vonderbarende gene es waagt. Sommige jn zeer merkwaardig getuigenissen, zouden mmen hebben hunne .en loopen nadat zy en gebruikt hadden. >eren waren opgege- e en vrienden terug maag hart-, lever den zijn als op ma- ipijn, ruggepijn, ze- vorkondheid, asthma, keel ongesteldheden, zoo spoedig hersteld ronder is. notor ataxia, water- beien zyn spoedig en et ghnsche lichaam, .oedsomloop en eene ledig verkregen Voor dijk en komen onder le Levens Kracht». medicynen. Het is waarvan gij genezen ilen u dadelijk franco dat zou wel eens bewaarheid kunnen worden de protectie van bodewijk Kossuth, dat Hongarije de brandstapel zal zyn waarop de tweekoppige adelaar zal vergaan. Deze laatste woorden oogstten een dave- rend applaus op de banken der onafhanke- lykheidsparty. Toen kwam de afgevaardigde Ratkay aan ’t woord. Deze viel den Oos- tenrykschen minister van oorlog, baron Welsersheimb, aan wegens diens woorden in het Heerenbuis, waaruit zou moeten blij ken, dat Hongarije in geval van aanneming van het onderhavig ontwerp toch geen ver goeding op het gebied van de taal enz. in het leger zou krijgen, zooals eerst was be loofd. Ratkay constateerde daarom, dat de Oostenrijksche minister van oorlog een leuge naar was. Szell kreeg weer boel wat te hooren. Men schold hem uit voor zwakkeling nn lafaard. Maar toen de eerste minister tot kalmte vermaande en zeide, dat hy zou zorgen, dat de beloften naar de letter zouden worden nagekomen, oogstte ook by op zyn beurt algemeene toejuichingen. Ten slotte zal het ontwerp wel wet wor den, maar spoedig zekei niet en niet zonder dat er concessies gedaan worden aan de Hongaren. Meer zal de onafhankelykbeids- party dan misschien ook eigenlijk niet be- oogen. menskracht est beroem- bekende est. Telefoo» 8». ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 3>) Ik was veel te arm, de toekomst was veel te onzeker onder zulke omstandigheden zouden hare ouders nooit hunne toestemming geven Dat begreep ik en ik poogde geduld te hebben bouwend op mijn-talent, geloovend aan den dag van morgen, overtuigend dat ik de krachten in mij had om het doel, waarnaar ik de armen reeds hield uitgestrekt, ook te bereiken. Maar m deze wereld iets tot stand te brengen behoort men voor het minst zich zelf te bezitten en dat deed ik niet meer. Alleen het werk had mij kunnen redden en ik verloor allen lust tot werkenmijn krachten kon den zich daarop niet meer concentreeren, omdat ik altijd aan wat anders dacht Moest ik ook niet de onkosten, waarmede mijn vertrek van Xavier gepaard gegaan, tien te dek ken, en in een woord leven f En ’t was slechts ter nauwernood dat ik van Zuchetti voor mijn werk genoeg ontving om daarvan myn huishuur te voldoen en te zjrgen, dat ik dag aan dag ten minste iets te eten had. Zuchetti betaalde weinig, maar mijn verdiensten zouden toch veel beter zijn geweest, als ik niet zooveel tijd te zoek bracht minder met, dan wel door Giulietta, bij het Onlangs werd te bonden verzekerd, dat het Lagerhuis geen nieuwe verkiezingen zou uitschryven te Galway tydens deze parle mentaire periode, omdat toch de veroordeelde Lynch zou worden herkozen en men op die manier wel aan den gang kon blyven. Dit zou inderdaad nogal practise!» zyn, maar de Attorney-generaal is er tegen opgekomen en zal den voorzitter van het Lagerhuis ver zoeken last te geven tot het uitschryven van een nieuwe verkiezing te Galway, noodig geworden door de veroordoeling van den af gevaardigde Lynch, wegens hoogverraad. Men weet, dat Hofmeyer aan Chamber- lain beloofde, dat de Afrikaanders een ma nifest zouden publiceeren, waarin tot een dracht zou worden aangemaand en het boy cotten van Engelschen in stryd verklaard met de belangen zoowel van de kolonie als van de Afrikaanders. Dit manifest is thans verschenen en opgenomen in „Ons Land”. Daarin wordt gezegd, dat de Afrikaanders te klein in aantal zyn om in twee kampen verdeeld te blyven. Door de oude grieven en de bitterheid, die het gevolg van den oor log zyn, gaande te houden, zullen wy, zoo luidt het, onze eigen rust schaden, den voor uitgang van de Kaapkolonie tegenhouden en onze vyanden baten. Ofschoon de Afrikaan ders wel weten, dat de boycot van de En gelschen minder algemeen is dan beweerd gevoelde mij werkelijk machteloos om den droom onzer eerste weken te verwezenlijken en hoe meer ik dat besefte, des te grooter werd mijn mach teloosheid Wien anders kon ik, op stuk van zaken, be schuldigen dan mij zelt i Mijn angst om haar te verlizen, groeide met den dag aan, maar datzelfde deed ook mijn gloeiende hartstocht om haar tot eiken prijs te behouden Zou ’tniet waar zijn, wat beweerd wordt, dat men het meest gehecht raakt aan hetgeen men vreest te zullen verliezen Hoe verder wy kwamen, des te beter zag ik in dal de toestand op den langen duur onhoudbaar werd, maar des te meer ook werd ik de slaaf van een hartstocht, die tegelijkertijd myn marteling en myn heele leven was. De bezoeken van Giulietta werden al schaar- scher, al korter en onrustbarender voor mij. Zij vertoonde zich dan met een droevig of, wat nog erger was, met een verbitterd gezicht. Het scheen, dat alles haar verveelde en wanneer een vrouw zich begint te vervelen bij den man, dien zij heeft liefgehad, is dat als een dier slepende ziekten, waarvoor geen kruid gewassen is, en die op een gegeven oogenblik, een noodlottige wen ding nemen. Om bij mij zelf het akelig ledig aan te vullen van die lange scheidingen en die smartelijke sa menkomsten begon ik. gedeeltelijk naar een pot- •--J—maar grootendeeh uit mijn hoofd, in x portret te maken. ik toch nog met haar samen. De Pruisische minister vdn Spoorwegen en Openbare werken, Budde, heeft betreffende den aanleg van het geprojecteerde en ook voor Nederland zoo belangrijke Dortmund- Rynkanaal in het Huis van Afgevaardigden de volgende verklaring afgelegd „Het is algemeen bekend” zoo zeide de minister „dat de koninklijke Staatsregee- koortsachtige en dikwijls lange wachten, dat ik op haar moest doen, bij het schrijven van al mijn brieven aan haar, waarop zij schrittelijk nooit eenig antwoord gaf, omdat zij te huis zooals het heette daartoe veel te veel werd gesur veilleerd. Somtijds at ik maar in *t geheel niet, om haar het een of ander cadeautje te kunnen geven, zoo’n prulletje van geweven zijde of zoo iets, wat voor mij een heele uitgave was, doch, waarvan ik wist dat het in haar smaak zou vallen. Goed beschouwd, was mijn levenswijze nog veel ellendiger dan toen ik de loopjongen van Xa vier was. Zij bemerkte dat wel en haar manier om mij te troosten vernederde mij, ontnam mij alle zelf vertrouwen en verlamde zoowel het overschot van mijn geestkracht als de geoefendheid van mijn hand. „Arme jongen," mocht zij dan zoo zeggen, ik zal u altijd blijven liefhebben, hoor, maar ik zie wel, dat het tusschen ons nooit tot een huwelijk kan komen Eo die woorden, die het hart des kunstenaars vaneen scheurden en dat van den man gevoelig kwetsten, waren zooals licht te begrijpen is, aller minst in staat, mij weer op te heften uit mijn ge vloekte lusteloosheid. Het was wel waar, wat ze zei, maar ik geloof toch, dat zij, als zij 'tmaar gewild had, juist de aangewezen persoon zou zijn geweest om mij op te beuren en mijn werkkracht met vernieuwden gloed te doen ontwaken. Ik vreesde, dat de toestand zoo als die nu eenmaal was, haar begon te vervelen, want ik I ring de spoedige uitvoering van een kanaal van Dortmund naar den Ryn door het Ems-dal, als sectie van een Ryn-Weser- Elbe-kanaal voor noodzakelyk houdt. Ik ver klaar namens de regeering, dat zy heden nog, evenals vroeger, aan die meening blyft vast houden. Wat nu betreft de my gestelde vraag, of op het oogenblik de voorbereidende werk zaamheden voor de uitvoering van bet plan reeds zoo ver gevorderd zyn, dat het to kiezen tracé reeds definitief vaststaat, moot ik mede- deelen, dat deze definitieve vaststelling nog niet heeft kunnen plaats vinden, daar op de daarvoor in aanmerking komende perceelen hot bpuwen met groote snelheid wordt voort- gezet, Op de perceelen, gekozen in het oorspronkelijke tracé, zyn kort geleden ge bouwd eeu hoogoven met bijgebouwen, ver scheiden arbeiderskolonies van mynbouw- maatsebappyen en tal van alleenstaande huizen. Daarom heb ik een nieuw onder zoek .ter vaststelling van het tracé gelast, ’t welk op het oogenblik wordt uitgevoerd en nog niet is kunnen gereedgebracht wor den. Dair het tracé nog niet definitief is vast gesteld, kan de regeering natuurlijk ook nog geen aanvang maken met den aankoop van perceelen.” In het Engelsche Hoogerhuis bracht lord Grey de vrachtprijzen naar Zuid-Afrika ter spraket Lord Onslow verklaarde dat bet vraagstuk nauwgezet werd onderzocht aan het ministerie van koloniën. Een contract voor het vervoer van gouvernementsgoederen zou worden gegeven aan die maatschappij, welke rodelyke vrachtprijzen voor Regeering en publiek vaststelde. Lord Tweedmouth vestigde de aandacht op het jongste Blauwboek over de Venezolaansche quaestie en critiseerde scherp de samenwer king met Duitschland. Lord Landsdowne verklaarde hierop, dat hy zeer zou hebben betreurd elke handeling van de zyde der regeering, die had kunnen bijdragen tot een vergrooting der betreurenswaardige verwij dering veroorzaakt door de incidenten ge durende den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Hy ontkende dat het samengaan met Duitsch land onvoorzichtig en voorbarig was. Hy bad nimmer iets gehoord, dat de sombere voorspellingen wettigde omtrent Duitschland’s neiging om een kolenstation in Venezuela te verkrijgen. De regeering had volstrekt niet het gevaar geloopen de sympathieën van bet Amerikaansche volk van zich te ver vreemden en geen woord was door de re geering der Unie gezegd of geschreven dat niet volkomen vriendschappelijk en welwillend was tegenover de Britsche regeering. Lord Rosebery viel de regeering heftig aan over de samenwerking met Duitschland. Hy was van oordeel, dat lord Lansdowne zich bewust moest zyn geweest vhn de gevoelens die in Engeland waren ontstaan, niet zoozeer door de artikelen en caricaturen in de Duitsche pers, als wel door de redevoeringen van verantwoordelijke staatslieden. De antipathie, wrok en j iloezie van Europa brachten ernstige gevaren voor de Engelsche regeering. Hy hoopte dat het nog lang zou duren eer Engeland weer zich met een dergelyke onderneming inliet. Altyd weer komen er nieuwe geruchten over ongesteldheid van den paus, die echter ook altyd weer worden tegengesproken. Te Rome werd zelfs in verband met de jongste bewering van den aard verteld dat de paus meer stragnine pillen had gebruikt dien de dokter had voorgeschreven. Nu heeft Leo XIII eigenlyk zyn geheele leven lang altyd over zyn dood hooren praten vooral sedert hy als een zwakke, reeds be jaarde man don Heiligen Stoel beklom. Per soonlijk zal hem dat dus wel niet zooveel hinderen, maar achter al die valscbe bewerin gen worden intriges gezocht en bijgevolg laat het Vaticaan ze telkens weer tegenspreken, te meer omdat ze in deze dagen van pauselyke feesten bet publiek in de war zouden brengen. En pauselyke feesten zyn evengoed propa gandawerken als predikingen of zendingen, een waarheid waarvan vooral Leo’s voor ganger Pius IX overtuigd was. Dagelijks komen er nn ook honderden pel grims in Rome aan, meestal in groepen, aan gevoerd door een of anderen hoogen gees telijke. Zondag heeft de paus in den morgen in particuliere audiëntie het Heilige College ont vangen. Twee en veertig kardinalen waren Ja, onder het schilderen en terwijl ik haar de glimlachende en hartstochtelijke uitdrukking der eerste dagen wedergaf, was het mij alsof ik haar wedervond, alsof ik op nieuw die eerste oogen- blikken van geluk in het leven riep. Maar zij mocht er niets van weten. Het moest een verrassing voor haar wezen op haar naamdag. Ik verbeeldde mij, dat althans dit haar yd^lheid zou streelen. Rondsnuttelend door mijn atelier, waarop zij in den laatsten tyd slechts een verstrooiden en on verschilligen blik sloeg want zij geloofde niet meer aan mijn toekomst als artist, evenmin als aan een snelle verovering van roem en fortuin en niets van mijn werk of van mijn pogingen boe zemde haar nog eenig belang in ontdekte zij niettemin dat bijna voltooide portret, dat ik tus schen andere dooken had geplaatst, omdat ik wist dat zij komen zou. Zoodra zij ’t zag, fronste zij de wenkbrauwen en bleet een tijdlang stil. Toen keerde zij, be paald met wrevel, het bleek geworden gezicht naar mij toe en zeide alleen Dat is heel onvoorzichtig Als iemand daur* eens zag Niemand krijgt het te zien, antwoordde ik. Toen zij weg was, verscheurden de snikken mijn borst en had ik wel willen sterven!" Renato zweeg een seconde en hernam haastig. Maar ’t is nu al genoeg en ’teind te komen Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 enj der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van Edauw en Johannissen te Gouda om vergun ning tot het oprichten van e?ne boe<drukkenj gedreven door een gasmotor van 4 P.K. in het perceel gelegen aan de Turfmarkt Wijk H No. 95 Kadastraal bekend Sectie B. No. 647. Dat op Dinsdag den 17 Maart 1903, des na middags ten 1% ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 3 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1