LIETIffi EU HAAT. MEER! tv tao ICHT Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Vrijdag 6 Maart 1903. No. 9048. 41ste Jaargang. Bullenlandscb Overzicht. miLiEioy AN 1 ALGÏÏttN (1. ÜIII.IP. r' *1 van IET BESTUUR. deze burgemeestersbenoeming incl. de Aneichi- lat”, Haarlem 103. (Werdt vervolg J.) Zn. Gouda de opengesteld, en te allen tjjde illO.W. per flacon. TS te Goioja, ÜDA”. ie EchtP teeanv-b- in den naain des ervaanligd wereldbe- >i* Stoll- jndon jn enkele dagen ir glanzend en i eu neemt de OUDE IMMER IVEB •As: rcAP tar by: ERS Jz. ran echtheid is turk steeds roor- i naam der Firma PB C 0.85 rr Neder- lidelwou \w. Hl De L'itg-ave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. chandelaar een tndsche uitgave 4AART a.s., ends, VERMAAK”. Iden, vrjjen toegang, r niet-leden te LH. BRINKMAN •e hoofdtekst dit balfmaande- icho tijdschrift rat uit de Be- •ijving eener tornde Aarde, de Heer E. T. stra Kuiper in, icht der Ven- chap maakt, nummer is r(jfc alluetreerd r eigen photo- thinche opna- ?t per jaar on- die hem aan )r hem op te ■izigers worden ,e maal kumen sen in Arabië, ië, Birma, Ma in ieder geval blijven de berichten over woelingen onder de Boelgaren aanhouden. De Temps verneemt uit Weenen, dat de op roerige beweging onder de Boelgaren veld wint in Thracië, 't welk voor een derde door Boelgaren, voor een derde door Grieken en voor een derde door Turken bewoond wordt. De comités daar zenden wapens, schietvoor raad en ook dynamiet, om de spoorlijnen te vernielen in geval het tot een oorlog of een opstand komt. De valt te Andrinopel heeft de troepen op verschillende punten ver sterkt. Maar ook de Albaneeten, die zich nu don steun van den sultan noemen, toonen zich als van ouds erg lastig te behandelen onder danen. Te Ipeh in het vilajet Kosaowo is het tot een bloedig gevocht gekomen tus- schen Turksche soldaten en Albaneezen, die op last der regeering ontwapend moesten worden maar zich daartegen verzetten. 33) Je doet me teer klaagde zij onder haar ver- geefsche pogingen om de polsen te bevrijden, die ik met steeds klimmende woede was blijven om klemmen. «Ja, ja, laten wij maar van mekaar afgaan/ her nam ik. «Ik stem er in toe. Ik wil ’t nu zelf ook Maar als jij gedroomd hebt van de vrijheid om een ander te gaan bedwelmen met je kussen, om met een ander te gaan trouwen, dan heb je je rekening verkeerd gemaakt. Dat, zie je, dat wil ik niet nebben, dat duld ik niet I Ik zou jou ver moorden en hem er bij!* Zij liet zich eensklaps zwaar op de knieën neer vallen, •Renato/ zeide zij smeekend, .God, je doet mij zooveel pijn!* .Het kan me niet schelen I* .Wil je dan ook ons kind vermoorden Ons kind?' herhaalde ik vol ontroering en liet daarbjj hare handen los. •Ja/ zeide zij op vasten toon,Renato,’ik moet moeder worden.' •Is het waar Is het waar riep ik in gejaagd heid nit, al kwam ook niet het denkbeeld bij mij op om aan de waarheid van haar mededeeling te Do Arbeiterfreund geeft een overzicht van wat de patroons in de laatste jaren in Duitschland voor hunne arbeiders hebben gedaan. Daaruit blijkt dat alleen in 1962 Duitsche werkgevers 84 millioen mk. in den vorm van geschenken en legaten bestemd hébben voor instellingen ten bate van hun beambten, hun arbeiders en het volk in het algemeen. Niettegenstaande den slechten tyd, overtroffen de schenkingen in 1902 die in 1901 nog met 3 millioen mk. Bovenaan staat Pruisen met 54.6 millioen mk., dan volgen Beieren (8.6 millioen), Saksen (6.3 millioen), Hamburg (4.2 millioen) en Wur- temberg en Baden (2.3 millioen mk. elk). Berlijn alleen heeft 14.5 millioen mk. bijge dragen. In de vyf laatste jaren hebben de Duit- sche werkgevers in het geheel niet minder dan 291.5 millioen mk. voor bovengenoemde doeleinden geschonken. Toch zijn deze cijfers niet volledig, omdat vele werkgevers schen kingen doen waarvan in het openbaar niets bekend wordt. Ik gekookt tvoor da- flepels van late) Als 'eva! van gebruiken. h. 71 inzending van Ad verten tien tot 1 uur de? midti. last toe mocht hebben, de goedkeuring aan deze burgemeestersbenoeming te onthouden. Op deze gronden, zoo meldt men njt Kopen hagen aan de Voss. Ztg., staat de goedkeuring der benoeming van burgemeester' Jenseri buiten eiken tw^fél. GOIDSCHE MOUNT. Telefoon No. R9 A DVÜ It TENTIEN worden geplaatst 1—o regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. De Fransche ministerraad heeft zich bezig gehouden met de begrooting. Rouvier hoopte, dat de Kamer nog voor het einde dezer week de begrooting zou afdoen en aldus bet be willigen van nog een voorloopig twaalfde onnoodig maken. In denzelfden ministerraad is de minister van landbouw gemachtigd een wetsontwerp in te dienen ter onderdrukking van bedrog in dan boterhandel en op de vervaardiging van margarine. In de Oostersche kwestie könïeb iederen dag weer nieuwe factoren aan het licht, en bijna allen zyn ze intereffBant. Reeds ver scheidene malen wils er sprake over de Griéken. De beste kenschetsing van de rol, die zjj zullen spelen, vonden we in een cor respondentie in de «Temp»” “Uit Athene. De vijanden van 1897, de Turken en de Grieken, bljjken in de Macedonische kwestie gemeen- schappelijke belangen te hebben (foor beider strijd tegen de Boelgaren. De t1(dingen, die tot ons komen uit de Grieksche provinciën van Turkjje, schrijft de genoemde correspondent, melden allen eens luidend dat de Turken zich vol welwillend heid betoone» jegens de Grieken. In Epirus geven zy hun een voorsprong tegenover het werkeu der Italianen die deze provincie onder Albanië willen doen rekenen waarover zij zich geroepen achten eenmaal te regeeren. Op de eilanden wordt de overheersching met deu dag minder drukkend. Overigens moet gegegd wollen dat er in Epirus slechts een zeer kleine minderheid Muselmannen is en daUde rest van de bevolking in ras, taal en groldienst Grtektfch is. In Macedonië schijnen de Turken nog wel willender te zyn jegens de Grieken dié zeer sterk vijandig zyn jegens de Boelgaren. De houding van Griekenland en die van het oecumenische patriachaat, die de Grieken opwekken om alle voorstellen van de Boel garen af te wijzen, hebben het den Turken mogelyk gemaakt om alle troepen terug te trekken die zy aan de Grieksche grens en in de Grieksche landen van Macedonië gelegd hadden, en hen te verplaatsen naar de grens van Boelgarjje. Het is deze belangrijke troe penbeweging die het geloof beeft doen ont staan dat de Divan de legerkorpsen van Europeesch Turkije mobiliseerde. Men gelooft hier niet aan een opstand in Macedonië, zelfs als de Boelgaarsche tegee* ring aan de comité's alle vryheid van ban delen liet. Het is overigens bewezen dat de onlusten, waarvan deze provincie het too- neel is geweest, veroorzaakt werd door de benden van de comité’s die geen steun von den by do inlandsche bevolking. Dit laatste lijkt ons wel {wat erg optimis tisch. Het winterseizoen heeft ongetwijfeld zeer verkoelend gewerkt op den oproer-lust van velen. overloopeo. fht maakte den droevigen toestand, waarvoor geen uitweg te vinden was, nog ondragelijker, nog wreeder. Daarbij kwam nog bij, dal Giulietta mij de onmogelijkheid van een huwelijk deed besetfen met eene onverbiddelijke waarheid en met een klem van betoog, waarvan alleen de herinnering mij nog tot zelfmoord zou kunnen brengen ot mij nog krankzinnig zou kunnen doen worden, indien ik niet gezworen had, haar te straften en mij te wreken Daarom ben ik in *t leven gebleven, daarom leef ik nog. Anders, geloot het vrij, anders ware, ondank» al uw toewijding, ondanks alle zorg en kennis van den Franschen geneesheer, dien u er dadelijk hebt bijgehaald, mijn redding eene onmogelijk heid geweert ,Pas op mijn jongen, pas op/ vermaande de abt Galli. <De wraak is een bittere en gevaarlijke vrucht; ze vergiftigt in den regel veel meer hem die ze plukt dan dengeen, voor wien ze werd geplukt »U kunt wel gelijk hebben, doch ik bid u, uw oordeel te willen opschorten, tot u mij ten einde toe zult hebben aangehoord.' «Welnu, ga dan voort, ik luister I* zeide de priester. Sedert Giulietta mij had gezegd, dat zij moeder moest worden en op hare knieën was neergeval len, was sij niet van houding veranderd, maar haar gezicht had eene andere, veel zachter uit drukking aangenomen. De hoofdstad van Denemarken heeft sedert Maandag een sociaal-democraat als burge meester. Met 19 tegen 15 stemmen heeft de gemeen teraad den schilder Jensen, voorzitter van den sociaal-democratischen vakbond, tot burgemeester voor do afdeeling financiën benoemd. Deze keuze is niet onverwacht. Sedert de sociaal-democraten in den gemeenteraad van Kopenhagen meerderheid hebben, was te voor zien, dat zy by de eerste vacature in het stadsbestuur een der bunnen in de regeering zouden brengen. De dood van den burge meester Borup bracht die gelegenheid. De liberalen stelden geen candidaat en stemden blancozoo werd de heer Jensen gekozen. Hot is, naar nit Kopenhagen gemeld wordt, vrjj zeker dat de benoeming van den heer Jenson door de Regeering zal worden goed gekeurd. Er is een oogenblik sprake van geweest, dat de Regeering de goedkeuring aan de be noeming zou onthouden, niet op grond dat Jensen sociaal-democraten is, maar wyl men hem niet geschikt acht voor het burgemeester schap. Dat argument is echter onhoudbaar. Jensen is een buitengewoon bekwaam man, en heeft als lid van den gemeenteraad van Kopenhagen en als lid van het Deensche Fol- kething meermalen gelegenheid gehad dat te toonen. Bovendien heeft het kabinet-Deuntzer, dat thans in Denemarken aan het bewind is, den steun der sociaal-democraten in het Fol- ket'1*0^ te zeer noodig om, zoo het er anders twijfelenmaar wat er daarbij omging in mijn hoofd en in jnijn hart is niet te beschrijven. Het was, dat begrijp ik nu eerst, een namelooze blijd schap en een namelooze smart. «Een kind, een kind, ziet ge, mijnheer de pas toor, hervatte de schilder met een diep ontroerde stem en nagenoeg met tranen in de oogen. een kind van die vrouw, o ik had dikwijls genoeg ge droomd, en, onder andere omstandigheden, als het niet voor de moeder een schande en voor het kind een ramp zou zijn geweest, zou zeker met al mijn hart naar hebben verlangd en den hemel er voor hebben gezegend. Een kind Ik geloofde vast, dat zoo een kind mij de ver loren kracht had weergeven, al mijn energie had wakker geschud. Ik geloofde vast, dat, om zulk een kind een zachter en gelukkiger leven te ver zekeren dat het mijne was geweest, geen werk mij te veel, geen offer mij te groot ware geweest. «Ja, een kind ware de zonnestraal geworden van mijn somber bestaan, het had mijn ziel ge holpen aan een koesterend licht, dat ik zoo zeer beheetde, mijn ziel, die zooveel had geleden door de luimen, de tirannie, de ondankbaarheid van haar, aan wie ik alles had gegeven, voor wie ik me zelf van alles had beroofd, die alles had be dorven, verspild en onder de voeten getrapt, zon der dat de schat van een beminnend hart, vol van toewijding, mijn armoede ook maar eenigszins had goed gemaakt. Maar zooals op dat oogenblik de verhouding tUMChen Giulietta en mij wis, deed hetgeen ik uit haar mond had gehoord, den bitteren kelk De Britsche regeering beeft een blauw boek uitgegeven, met verslagen en corres pondentie omtrent diverse onderwerpen op Z.-Afrika betrekking hebbende. Een aantal depêches bandelen over de quaestie van vrou- welyke immigratie. In Augustus stelde de Transvaalsche regeering 15,000 jaarlijks beschikbaar om de immigratie van vrouwen te bevorderen. Dat bevorderen zou bestaan in een toelage van 5 voor passagekosten, het verschaffen van logies te Kaapstad in een door de regeering goedgekeurd hotel en vrijbiljet naar de bestemmingsplaats. Een vrouwelyk immigratie-departement was op gericht. Ook zou er een doorgangshuis te Johannesburg komen. Hit de gepubliceerde correspondentie bljjkt, dat verschillende der uitgezonden vrouwen by aankomst moeilijkheden maakten en de betrekkingen, welke men voor haar had uit gezócht, tegen bet bepaalde loon niet aan vaarden wilden. Daarop is besloten aan iedere vrouw, vóór haar vertrek uit Enge land, een stuk te doen teekenen, waarby zy zich verbindt het werk, baar door het de partement aangewezen, te zullen aanvaarden. Verder weidt bet blauwboek uit over de quaestie van vee- en paardenfokkerij in Z.-Afrika. Volgens den directeur van land bouw in Transvaal zou fokvee moeten worden betrokken uit Australië, Texas of Argentinië. Wat de paarden betreft, zouden de over blijvende van den zeer gemengden aanvoer van merries gedurende den oorlog als grond slag dienen voor het Afrikaansch paardenras der toekomst. Lord Milner acht het niet noodig levend vee op groote schaal in te voeren. Het particulier initiatief voorziet hierin reeds in voldoende mate. Overigens maakt hy de opmerking, dat de acclimatisatie van vee in geen enkel land met grooter moeielykheden gepaard gaat dan in Z.-Afrika. Verspreide Berichten. Fbaitouji. Een voorstel van het Kamerlid Schneider nit Belfort, om een herinneringsmedaille te laten slaan voor de bezetting dier stad by gelegenheid by het beleg van 1870», is met het opsteken der handen verworpen. In het voorwoord tot de toespraken van Millerand, dat de «Petite République” openbaar maakt, zet do schrijver het dool en de strekking uiteen van het «socialisme réformiste” zooals hy zyn party noemt. Hy verklaart, dat het Fransche «socialisme réformiste” alle verantwoordelijkheid zal weten op zich te nemen en zich aan geen der lasten, welke het gevoel var. plicht tegen over ideaal en vaderland oplegt, zal ont trekken. Het gemeentebestuur van Bordeaux heeft aan de commissie voor het standbeeld van Gambetta, bet terrein van de «aliées de Tourny” afgestaan. De werkzaamheden zyn daarop onmiddeilyk aangevangen. De minister van landbouw Mongeot heeft in de Kamer een wetsontwerp inge diend ter bestrijding van de toenemende vervalscbingen in den boterhandel op het voetspoor, volgens zyn mededeeling van Duitschland, Oostenrijk en België. Duitschlahd. De koetsiers van de veroenjade «Taxa- meter-maatschappij” te Keulen hebben wegens toonverschil het werk gestaakt. Het loon zou van 14 tot 7 mark verminderd worden, Thans vloeiden de tranen haar lang» de wangen. Ik zelf voelde mijn drift verdwijnen. Als ’t waar was, wat zij had gezegd, en ik ge loofde hel ten volle, behoefde Ik ook niet meer jaloersch te zijn. Ook gaf ik mij zelf rekenschap van haar wanhoop, van ai den angst, die onder zulke omstandigheden het meisje moest bezielen, die dacht aan haar naam, aan hetgeen de wereld er van zeggen zou en aan vader en moeder Hoe kunt ge,” vroeg ik haar eensklaps, ,,hoe kunt ge mij op die manier dat nieuws komen zeggen Laat het een ramp zijn, een groote ramp, de grootste zelf» die er voor ons te bedenken viel, ik zal het niet tegenspreken, maar ’t is tevens een onheil, dat ons dichter tot elkander moet brengen, in plaats van ons vaneen te scheiden Na al hetgeen ik al zoo dikwijl» van haar had gehoord, voorzag ik een scherp antwoord op het bedekte voorstel tot een huwelijksverbintenis door mij gedaan, maar het was met een nederige, bijna smeekende stem, dat zij tot mij zeide „Vergeef en vergeet, Rena, al de opgewonden heid en al de onbillijkheden van een arm schep sel, dat maar wou, dat tij dood «ras Ja, ik ben hard tegenover jou geweest, wreed, laf zelfs, aft je dat wilt, maar ia 't een wonder dat iepiand die zijn leven vernietigd ziet, in zijn wanhoop onrechtvaardig oordeelt.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1