LIEFDE EN HAAT. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zatprdag 7 Maart 1903. 41ste Jaargang. No. 9049. liuiteiilandsch Overzicht. laaglijders een werkeljjke hulp HUU,LEiOi\ fl Inzending van Advertentiën tot 1 uur dei> rnidd. :erk gemaakt O- Verspreide Berichten. Wordt vtrvolfd) menskracht eest beroem- le bekende eest. 9 per briefkaart wordt jst toegezonden door Zaltbommel. Telefoon >o. 99 De Uitguve dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ilngsn, nisrsa. 1st Issftijd, Bldtki. G0I1IMTIE COURANT >or een ieder die zijn inzend. ie, en delven in oude 3 van den tegonwoor- W. Kidd. Baltes d 8085, S. A In den Rijksdag is de bonding van minister Budde ten (aanzien van het spoorwegperso neel opnienw ter sprake gekomen. De sociaal-democraat Bernstein viel den minister heftig aan, hem verwijtende dat hy het vereenigingsrecht der werklieden aan tastte intmers volgens den spreker was dat recht van geen waarde inzien het recht op werkstaking bestreden werd. Het spreekt van zelf, antwoordde Budde, dat de werklieden het recht hebben, naar verbetering van hun positie te streven, en zich dafrtoe aaneen te sluiten. Maar zulke organisatiën mogen niet zoover gaan, dat zy zich het recht aanmatigen, onder zekere omstandigheden het verkeer tot stilstand te brengen. Tegen zhlke vereenigingen zal de minister optreden, niet uit overwegingen van partijpolitiek want deze heeft met de heele kwestie niets te maken maar alleen omdat het bedryf ongestoord moet blyven. Aan partijpolitiek deed de minister niet. Hy had zyn leven lang nog nooit een stem uit gebracht voor den Rijksdag of den Landdag. In het algemeen genomen waren zyn werk lieden tevreden, en de minister hoopte dat zjj ’t zouden blyven. Bernstein en Stolle hielden echter vol, dat de minister de grondwettelyke rechten van bet personeel aantast. Gamp verklaarde daarentegen, geheel met den minister in te stemmen. De spoorwegbegrooting is goedgekeurd. i K idd. jntdekt heeft, en dat van zijn wonderbaar bekend is, en welke i studie in het zyeken it, om alle kwalen van genezen. Lr is geen is Doctors wanneer hij de genezingen die hij vaarheid zijner woor- lelijke gronden geba- 3 verkregen in de be ende vele jaren. Het bare Levens Kracht» boeren, want hij zend, i genoegzame hoeveel- wonderbarende gene- iefs waagt. Sommige zijn zeer merkwaardig j getuigenissen, zouden jammen hebben hunne uien loopen nadat zij jnen gebruikt hadden, heeren waren opgego- lie en vrienden terug maag hart-, lever- iekten zijn als op ma- rfdpyn, ruggepijn, ze- verkoudheid, asthma, le keel ongesteldheden, zoo spoedig hersteld wonder is. omotor ataxia, water- uibeien zijn spoedig en het gansche lichaam, bloedsomloop en eeno poedig verkregen Voor gelijk en komen onder olie Levens Kracht», le medicijnen. Het is 1 waarvan gij genezen jrden u dadelijk franco De Vonezuelaansche zaken zyn nog wel niet geheel in orde, maar toch goed op weg en naar aan een Engelsch blad wordt be richt, wordt steeds alle moeite gedaan om het Haagsche Arbitragehof buiten de 'rege ling te houden en zou er veel kans zjjn, dat dit ook gelukte. Het is of dat ongelukkige Hof al heel wat misdaan heeft. In Engelsche berichten wordt nogal eens dikwyls hoog opgegeven van den geest der verzoening, die in Zuid-Afrika heerschen zou. Ook zon, volgens sommige berichtgevers, een algeheele verbroedering hebben plaats gehad tusschen de Nationale Verkenners en de andere Boeren. Hoezeer deze voorstefifhg bezijden de waar heid is, daarvan wordt een aardig staaltje gegeven door de volgende ontboezeming van Land en Volk „Wy haten de menschen (de Nationale Ver kenners) niet zoozeer omdat zy veel gedaan hebben ons den stryd te doen verliezen niet zoozeer omdat bun handen rood zyn met het bloed hunner broeders,maar de haat is daarom diep als de zee en ^yyd als Gods aarde is, omdat zy door de gansche wereld oneer ge bracht hebben op een eerlijken naam. Nu weten zy het, en al stelt de regeering iedereen hunner ook als magistraat aan, zal het ons nog onmogelyk zyn eenig ander gei oei tegen hen te koesteren dan afschuw en walging.” Volgens Daily News heeft de nieuwe Trans- vaalsche regeering een predikant der Ned. Ger. Kerk doen in hechtenis nemen Ds. Van Berkum op de beschuldiging van hoog verraad. Hy had nl. geweigerd drie „national scouts” tot het Avondmaal toe te laten. Of deze nieuwste stap van de Transvaalsche regeering ,wel erg verstandig is, mag sterk betwyfe’d Ditmaal ontbreekt deze paragraaf, tenminste voorloopig. De leidende organisaties der lin kerzijde zullen de inzake de unie met Zweden te volgen politiek eerst later vaststellen, om de verschillende plaatsel(jke vereenigingen de gelegenheid te verschaffen, zich over de zaak uit te spreken. Uit deze houding der partij maK worden afgeleid, dat zich by de linkerzijde een kalmer opvatting heeft gevestigd, en dat het fata morgana, een eigen minister van Buitenland* sche Zaken te bezitten, veel van zijn betoo- vering heeft verloren. In ieder geval zal de definitieve vaststel ling van het radicale program waarschijnlijk worden uitgesteld tot na afloop der onder- handelingen van de regeeringen over de con* sulaats-quaestie. Vallen de resultaten dier onderhandelingen echter niet uit naar den zin van de Noorsche radicalen dan zullen deze heeren zich niet onbetuigd laten, en wel zoo krachtig protesteeren dat men het in Zweden hoort. Nog dezer dagen verkondigde een der ijverigste en invloedrijkste radicalen, de voor malige .Storthing-president Ullman, in de li berale club te Christiania, dat de Noren den tegenstand van Zweden inzake de consulaats- quaestie niet langer moesten dulden, en hun wil tot eiken prys moesten doordrijven. Het door den partijdag aangenomen pro gram bevat, naast den ouden eisch betref fende het neutraal-verklaren en het interna tionale scheidsgerecht, opnienw het voorstel tot invoering eener volksverzekering, doch in gewyzigden vorm. Dan wordt nog gevraagd om een verzekering tegen „onbekwaamheid tot arbeiden”, welke over het geheelo Noor sche volk zon dienen te worden uitgostrekt. Ten slotte zou moeten worden gestreefd naar de geleidelijke invoering dier verzekering en de afschaffing van het bestaande pensioen- systeem. t 34) Ik ben een vrouw, ik ben jong, en ik ben hee- letnaal in de war I Het is nu al weken, dat ik dat dreigend gevaar dag en nacht .voor mij. zie In ’t eerst kon ik nog hopen, dat ik mij had ver gist, maar nu sta ik tegenover de ontzettende waar heid. Bevreemdt je dan nog de verandering, die je in mijn karakter moet hebben ontdekt, mijn grpote prikkelbaarheid en mijn zenuwachtige toe stand, waaronder jij, mijn arme jongen zooveel geleden hebt Je weet, dat ik je liefheb! Öf heb ik je dat niet bewezen Als ik je niet‘had liefge had, zou het dan nu zoo met mij zijn gestela? Daar het kwaad toch niet tejherstellen was, had ik mij al voorgenomen, je er niets van te zeggen. ’t Is jou drift geweest, Henato, jou hardhandig heid,. die mij tegen wil en dank de bekentenis heeft ontloktIk had je de waarheid willen ver zwijgen, die je misschien alleen maar vermoed zoudt hebben, als je. ’t bericht had gehoord van mijn plotsehngen dood.» »Van je dood herhaalde ik bevend, van je dood i Waarom te willen sterven 1 «Omdat voor mij het leven een onmogelijkheid is geworden. Ik heb er al zoo dikwijls over na gedacht en telkens met grooter angst, dat het mij Volgens berichten uit Johannesburg is ge durende de maand Februari het aantal Kaf fers, die zich voor de mynen lieten werven vry belangrflk toegeuomen circa 2000 meer dan in Januari werden in dienst genomen. Vermoedelyk is dit te danken aan gebrek aan voedsel by het naderen vyn den Afri- kaanschen winter en aan de verhooging van loonen. De correspondent der Manchester Guar dian te Kaapstad vindt het overigens zeer begrijpelijk, dat de Kaffers weinig zin hebben in mynarbeid. Zy vinden het niet aangenaam 1000 mijlen ver te moeten loopen en dan nog kans te hebben onderweg door blanken te worden aangehouden. Eenige weken geleden, zoo vertelt hy. oordeelde de Transvaal Leader, een der organen der mijneigenaars, dat de politiek der mijneigenaars thans moest wezen do loonen terug te brengen tot het peil van voor den oorlog totdat zy een voldoend aan tal arbeiders byeen hadden. En dan moesten zy de loonen met 50 pCt. verminderen. „De brave man, die zulk een voorstel deed, vergat blijkbaar, dat er inboorlingen zyn, die couranten lezen. De Tribune van Johannesburg maakte onlangs de opmerking, dat indien Chamberlain alle merkwaardigheden van den Rand wilde zien, by ook eens de gangen moest bezoeken, waar de Negers door dynamietwalm --'bedwelmd raken en daarna het schouwspel moest gaan bywonen van een halfgestikten naakten Neger, die in het ijskoude water der myn gedompeld wordt. Nu is de Tribune een orgaan der arbeiders partij en noemt zy een zeldzaam voorkomend incident, gewoonte. Maar haar critiek van de behandeling der Kaffers in dë mynen staat niet op zichzelf.” Tot zoover de correspondent. Deze zegt ook, dat een Engelsch farmer uit Transvaal er over geklaagd had, dat aan Kaffers £^300, 400, 1000, ja in één geval zelfs 3000 betaald werd als com pensatie en vobr gedurende den oorlog be wezen diensten. minister-president Von Koerber oen verkla ring, ’naar aanleiding eener hem gestelde vraag over de plannen der mogendheden op het Balkan-schiereiland. De heer Von Koer ber wees op de verklaringen, door minister Gulocnowski in de bijeenkomst van de dele gaties afgelegd en zeide verder: „De mogendheden zyn vast besloten de invoering der hervormingen in Turkije te verkrfjgen. Zjj zullen zich niet met beloften laten afschepen”. Dat is duidelyk. De minister voegde er nog aan toe „De mogendheden houden streng toezicht op de invoering der hervormingen door hunno gezanten te Konstantinopel en door de con suls ter plaatse. Dit is een goede waarborg voor de invoering der hervormingen, en de Christenbevolking van het Balkanschiereiland heeft alle vertrouwen in de bedoelingen der mogendheden, zoodat zjj zich niet zal laten meesleepen tot dhden van geweld, die Turkyo het recht zou hebben te onderdrukken”. Hier is blijkbaar de heer Von Koerber te optimistisch, zoowel wat betreft het toezicht op de invoering der hervormingen, als de stemming onder de Turksche Christenen. Dit bljjkt wel het best uit de berichten uit Macedonië. Do heer Von Skoll legde in de Hangaarsche Kamer yerklaringen af, die vrjjwel overeen stemmen. met do medadeelingen van minister Koerber. De Hongaarsehe minister wees er op, dat voor het^feval het hervormingsplan der mo- gendheden geeö afdoende resultaten oplevert niemand, zelfs Rusland niet, Turky’e zal be letten om den opstand met geweld te onder drukken. De interpellant verklaarde zich met de uit- tingen van minister Von Szell niet tevreden. De staatkunde van RuslandJydt aan gebrek aan ernst. Want terwijl het hervormingen voorstelt, wapent het zich en steunt het de revolutionnaire beweging op het Balkanschier eiland. Dit nu werd door minister Von Szell krachtig bestreden. Zooals steeds tegen hot eind der driejarige verkiezingsperiode heeft de radicale party in Noorwegen ook ditmaal weer een partijdag gehouden, waar het plan voor den a.s. ver- kiezingsveldtocht werd overwogen en vast gesteld. Op het vorige partijcongres van dien aard was als een der hoofdpunten van het program ook het volgende aangenomen „Behoud der onafhankelijkheid van Noor wegen, nitgedrukt door de instelling van een eigen ministerie van Buitenlandsche Zaken en een eigen consulaatswezen.” men in den regel zoo iel den luistert, voordat het te laat is. Ik had haar bij hare zachte woorden reeds lang uit haar deemoedige houding opgericht en in mijn armen gesloten. Toen begon een heel lang gesprek, dat, hoe droevig ook, toch zijn tragische bezoring had, en wij waren eindelijk in staat om alle Inzonder heden van den wanhopigen toestand met een ze kere kalmte na te gaan. Allereerst verklaarde Giulietta mij, dat zij sedert zes weken, zich haar toestand was bewust. .Dan kan alles nog wel twee of drie maanden strikt geheim worden gehouden, meende ik «en dat geeft ons den tijd om na te denken, om tol een besluit te komen Waarover moeten wij nadenken vroeg zij. Welk besluit kunnen wij nemen Over drie maanden of zoo zal het geheim voor menschen, die mij dag aan dag zien, geen geheim meer kun nen zijn.» „Wij zullen samen vluchten.* „Arme jongen I» zuchtte zij. «Zul jij dan altijd een kirid, nooit een man wezen Om te vluchten is geld noodig I Hebt jy dat Neen I Kun jij ’t hier ot daar krijgen I Evenmin 1 Je eenige bron van inkomsten was je werk voor den kunstkooper. Dien ben je ook al kwijt. Onte vreden, omdat jij volstrekt niet beantwoordt aan de verwachtingen, die hij van je had onte» reden over je gebrek aan activiteit en je weinige zorg en stiptheid, heeft hij het contract verbroken, en je bent niet eens verzekerd van je dagelijksch brood, voor jou alleen zelfs niet I» Frankrijk. De rechtbank te Partfl heeft uitspraak gedaan in een persproces, door uit te ma ken, dat een blad, hetwelk aangevallen En dat was waar Zoowat acht dagen was ’talzoo, maar ik had het haar niet durven zeggen. „Hoe weet je dat?,» vroeg ik diep beschaamd. O ik heb het gehoord I Het interesseerde my, dunkt me, van heel nabij.» „En wil je wel gelooVen», vroeg ik, dat het kwam door mijn al te groote liefde voor jou, door mijn al te overdreven hartstocht Mijn onrust, mijn jaloezie, de smart van gescheiden van jou te moeten leven, van jou, mijn eenige schat, al die dingen hebben mijn kracht gebroken, mijn nau welijks ontwaakt talent vernietigd. Ik kan alleen iets voortbrengen, iets wal waarde heeft, als mijn geest vrij is en helder, mijn hart kalm en vol daan „Als men door de omstandigheden wordt neer: gedrukt, is men juist tot grootere krachtsontwik keling gedwongen I Als men ean vrouw in waar heid bemint, doet men ook al zijn best, haar een bestaan te verzekeren, dat hater waardig is, vooral wanneer die vrouw, zooals ik, vijwillig tot u is gekomen, alles en alles voor u wagend, haar eer en haar leven op het spel zettend! En zooals de taken nu staan, durf je me nog het voorstel doen om met u te vluchten. We zouden on derweg onze hand moeten ophouden, niet waar En als ons kind ter wereld was gekomen, waar mede zou ik, die zelf gebrek zou hebben aan het hoogst noodige, hst moeten voeden I In den Oostenrykschen Ryksdag gaf de op het beslissend oogenblik zou haperen aafi den hoodigen moed I Dan verbeeldde ik mij. dat het mij ónmogelijk zou zijn om te zwijgen en te handelen, om zoo heel alleen te sterven, zonder je te hebben weergezien, zonder mij te hebben ontlast van ’t geheim, dat mij als lood op de borst drukte. Nog eens, vergeef mij, al die gedachten waren slecht en zelfzuchtig Ik meende, dat ik zelf minder zou lijden, als ik jou deelgenoot maakte aan mijn leed, dat de zedelijke doodstrijd van ons beiden mij voor de helft zou bevrijden van den al te drukkenden last Bovendien, je kent myn natuur, mijn karakter I Ik ben heftig van aard. Alles wat mij in den weg staat, verbittert mij en een nederlaag is voor mij iets tergends. En nu, nu ben ik verwonnen, nu ben ik verloren, onherroepelijk verloren I Ik had zoo graag niet meer willen beminnen, en ik had het inderdaad al zoo ver gebracht.dat ik mjj bijna kon verbeelden, jou niet meer lief te hebben I Maar toen ik zag, hoe je daar onder leed en het kwaad begreep, dat ik had aangericht had ik de kracht niet meer, die leugen tegenover mij zelf vol te houden. Ik voelde, dat ik je nog altoos liefhad.dat ik noo’t zou ophouden je lief te hebben., en dat ik, voor het uur van eeuwige scheiding daar zou zijn, je mijn liefde in al haar omvang moest toonen.» Hoe haftebrekend ook Giulietta’s eerste woor den waren geweest, die lieve taal betooverde mij weer geheel en al en ik had haar weer zoo harts- tochtelijk lief, dat zij, om zoo te zeggen, letterlijk met mij kon doen, wat ze wilde, ondanks de waarschuwende stem in mijn binnenste, waarnaar Tdefooa tt ADVERT BNTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. n

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1