LIEFDE SN HAAT. BINNENLAND. Nieuws- (ini Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9056. FEUILLETON. 41ste Jaargang Maandag 16 Maart 1903. STATEN-ÜENELtAAL. r wf k e u k u t n i:n Bultenlandscli Overalchl. rk g-emaakt. Verspreide Berichten. 4») XVI. Het uitstel. Wordt vervolgd.} Zn. Gouda anskracht >st beroeon bekende >st. reeds op wat wachten heeft ecus vrymaken verneurs te een ieder die zijn tend. Frankrijk. Twaalf machinisten van de vylenfabriek van Ambert te Casne (dep. Niévre) hebben, naar aanleiding van een loonquaestie zij vragen 50 centimes loonsverhooging per dag -- het werk gestaakt. De directie heeft last gegeven, de fabriek, waar verscheidene honderden werklieden aan verbonden zjjn, te sluiten. De militaire autoriteiten te Besan^on hebben een ernstig onderzoek op touw ge zet, in verband met een diefstal van dyna miet uit het kruithuis van de citadel aldaar. De dieven hebben, om in dat kruithuis te komen, twee deuren moeten openbreken. en delven in oude ran den tegenwoor- 7. Kidd, Baltes 8035, U. 8. A adelykste en t* Lddel voor Heerefl nderschoenwerk ;.M Müller 4, Ca Men lette goed ;smerk.— oenwerk, «alanterUe, Sardamann, Arnha» Het debat over de legerbegrooting, dat Dinsdag en Woensdag in het Engelsche La gerhuis plaats had, was alles behalve aange naam voor de regeering. Een amendement werd voorgesteld door drie der eigen party- Zitting van Vrijdag 14 Maart. Voortgezet werd het algemeen debat over het wetsontwerp tot wijziging van de Indi sche comptabiliteitswet De heer Bos opperde verschillende beden kingen tegen het regeeringsstelsel, dat door zijne jaarlijksche rentelooze voorschotten aan Indië een groote mate van onzekerheid voor de toekomst oplevert en telken jare de strijd over de quaestie dor Indische financiën her nieuwt, terwijl tevens het gevaar bestaat, dat men later verplicht deze voorschotten als gemist zal beschouwen, waarvoor vanwege Indië de dankbaarheid kan worden verlangd, hetgeen tot ontstemming aanleiding kan geven. Vervolgens beval spreker de gisteren door den heer Van Kol ingediende motie aan. De heer Cremer verdedigde daarentegen nader het wetsontwerp en bestreed uitvoerig was ingewonnen, op eenvoudige veronderstellin gen, die nog door geen enkel feit voor hem waren gestaafd geworden, een jong meisje had durven benadeelen en misschien voor altijd haar toekomst had durven vernietigen. In het schepsel, dat hij thans maar al te goed had leeren kennen, stelde de priester hoegenaamd geen belang, en in haar ouders al even weinig, maar daarentegen zooveel te meer in Giulietta’s echtgenoot, in den baron Goutran du Haussey. Dien jongen man had hij leeren achten voor hem gevoelde hij eene werkelijke sympathie en hij beklaagde hem met heel zijn hart, dat hij zijn genegenheid zoo had misplaatst, dat hij de eer van zijn naam aan zulke onwaardige handen had toevertrouwd, in één woord, dat hij zulk een slecht lot uit des levensloterij had getrokken. Voor den abt was de schuld van Giulietta op onomstootelijke wijze gebleken. Haar ontmoeting met du Haussey, haar coquet- teeren met dien Franschen officier en h t spoedig daarop gevolgde huwelijk verklaarden maar al te duidelijk het wanhopige middel door Giulietta te baat genomen om te ontkomen aan de gevolgen van haar al te intiemen omgang met den schilder Renato, en om een vrijheid van doen en laten te verkrijgen, tot welken prijs dan ook, die haar tot baronnes moest maken, haar echtgenoot te laten doorgaan voor den vader van het kind en haar eer te dekken. jgin, KtD. Bat ttfUjd, tkl. In de Franscbe Kamer zijn de beraad slagingen begonnen over de wetsontwerpen betreffende de toelating van congregaties, en het daarover uitgebrachte rapport-Ra- Zooals wy reeds mededeelden stelt decom- missie van rapporteurs, in het rapport van Rabier voor, alle aanvragen om toelatingen bloc te verwerpen. Het rapport heeft de congregaties in drie groepen verdeeld, en adviseert om geen dezer groepen toe te laten, de predikorden niet wegens haar onverdraag zaamheid, de onderwijzende orden niet, omdat hot onderwijs in handen van den Staat moet znn, en de industrieele orden niet, omdat zij hunne groote winsten besteden voor politieke propaganda tot omverwerping van den be- staanden toestand. De abt Gayraud vroeg terugzending van dit rapport naar de commissie maar na een heftig debat verklaarde hij zijn voorstel in te trekken, omdat de commissie niet in staat is over deze quaestie onbevangen te oordeelen. Het debat werd nu algemeonerhet liep hoofdzakelijk over de vraag, of elke aanvrage om toelating op zich zelf moest worden be schouwd, dan wel, de drie categorieën, waarin Rabier de aanvragen had samengevoegd, en bloc zouden worden behandeld. De clericale afgevaardigde, Paul Lerolle, hield een redevoering om voor de geestelijke orden te pleiten. En vooral critisoerde hij de zinsnede uit het rapport Rabier, waarin wordt voorgesteld de orden die zich met zieken verpleging bezighouden, toets laten, totdat zjj vervangen kunnen worden. De gematigde oud-minister Barthon wees er op, dat de Kamer hier voor een besluit staat, dat door het land wordt gewenscht, blijkens den uitslag van de algemeens ver kiezingen. Hjj is daarom voornemens te stemmen voor het rapport der commissie en alle aanvragen oin te weigeren. De Republiek kan niet doeh, zooals het keizerrijk deed”, zeide Barthon „Ik wil niet spreken over de vraag, of de congregaties zich met politiek bezighoudenmaar wjj weten dat zjj noch de Republiek, noch den President noch meerderheid ontzien. Hier heb ik een brochure, waarin een jezuit over den president der Republiek de laatste en beleedigendste beschuldigingen uit. En was bet geen Jezuitjdie voor drie jaren tegenover een Fransch generaal hen verdedigde, die tegen hun vaderland hadden gestreden?" Het optreden van Barthon, van den leider der gematigde partij, is beslissend. De regee ring kan thans verzekerd zjjn van de meerder heid in de Kamer. Barthon brengt de aar zelenden en weifelaars naar het ministeri- eele kamp. Heden worden de beraadslagingen voort gezet. By de discussie in het Lagerhuis over den toestand in Macedonië sprak lord Lansdowne de hoop uit, dat de hervormingsplannen zegcnryk zouden werken, zoowel door zich zelf, als door tot grondslag te dienen voor verder strekkende en belangrjjker maatre gelen ter verbetering. De regeering keurde het hervormingspro gramma in beginsel goed, maar behield zich het recht voor wyzigingen voor te stellen, die de ervaring leerde dat noodig zouden zijn. De Oostenryksche Kamer heeft eergisteren een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting, die vyf maanden geleden door de regeering was ingediend. Kramarz legde eenige verklaringen af ten aanzien van de houding welke zyn party denkt aan te nemen. De Jong-Tsjechen, zeide hy, hadden beslist afgezien van verdere dwarsdryveryzy wilden de Oostenryksche regeering niet in de gelegenheid stellen, het Oostenrykscb-Hongaarsche compromis af te kondigen op grond van artikel 14. Overigens had, volgens Kramarz’ zeggen, de party nooit hare houding tegenover het tegenwoordige ministerie gewyzigd. Dat ministerie is, als een ministerie van ambtenaren, geheel in stryd met de parlementaire beginselende party zoi dus alle gelegenheden aangrypen om het ten val te brengen. v. Koerber hield een zeer optimistische wel door haar nieuwsgierigheid op wegen komen, die een ander met een hart in het lijf en eenig begrip van deugd en zedelijkheid nooit tal gaan betreden. Een meisje als Giulietta ziet er niet tegen op om van de liefde een spel te maken, zooals trouwens haar heele leven van allen ernst was ontbloot. Zoolang het hart er niet mee ge moeid is, kost het immers niets om even licht zinnig eene verbintenis te verbreken als zo inder tijd w< rd aangegaan. Voor Giulietta was in zeker opzicht een ramp, dat haar oog gevallen was op iemand, die, integmsteiiing van haar, wel een hart bezat, die zeer hartstochtelijk was, die het kinderspel als hoogen ernst beschouwde en van wien zij zich niet kon ontdoen, toen dat spel haar al lang was gaan verve’en, vooral toen zij, het arme en zeer coquette kind, eindelijk in den per soon van den baron Gontran du Haussey den man had ontdekt, die haar het beste aanstond, De man harer droomen, was Gontran nog wel niet, omdat hij niet rijk mocht heeten, maar hij naderde toch vrijwel haar ideaal, door zijn hooge afkomst, 'door de plaats die hij in de maatschappij bekleedde en door de schöone toekomst, die on- getwyfeld voor hem was weggelegd. Dat huwelijk hinderde den abt, nu Renato ge red was, nog het allermeest in die zeer netelige zaak O, hij had niets gedaan om het te bevorderen, maar hij had ook niets gedaan om het tegen te werken. In de eerste plaats had Gontran hem geen raad gevraagd, en in de tweede plaats zou het nog te bezien hebben gestaan, of hij, bij aldien zijn raad I Duitschland. De begroótingscommissie van den Ryksdag heeft met algemeene stemmen op één na het plan tot oprichting van een „Reicbsmarine- ambt” te Berlyn, dat 10 millioen mark zou kosten, verworpen. Eer. druk bezochte volksvergadering te Berlyn, onder leiding van den Evangelischen Bond, heeft met nagenoeg algemeene stem men besloten, zich krachtdadig tegen de voorgenomen toelating der Jezuïeten te ver zetten. Een resolutie in dien geest zal aan den Bondsraad gericht 'worden- Een groote bijzonderheid in het mari- neleven is de toelating van den Turkschen luitenant Ahmed Salih Bey, die gedurende een jaar te Berlyn vertoeft, als adelborst bij de marine. Men beschouwt deze vergun ning van den keizer als een beleefdheid te genover den sultan. Ahmed Salih Bey is de zoon en de schoonzoon van Turksche gott en pacha’s, bezocht de marine school te Konstantinopel en leert sedert een jaar Duitsch te Beilyn. De gemalin van prins Bernhard van Saksen-Weimar, tegenwoordig slechts bekend onder den naam gravin Van Crayenberg, werd op een wandelrit in het park naby Hannover plotseling onwel. Ten huize van een dokter te Kleefeld werd afgostapt, maar reeds een paar uur later overleed de prinses, tengevolge van een longaandoening. Het heet, dat de keizer voornemens is den 17en dezer den koning van Saksen een tegenbezoek te Dresden te brengen. De keizer moet plan hebben, den 29en Mei a.s., bij gelegenheid van de jaarlyksche exercitie der keizerbrigade op de Döberitzer- heide een monument te onthullen ter her innering aan..de manoeuvre, door Frederik don Groote vóór 150 jaar naby Döberitz gehouden (iOWHE IMKANT genooten, zulke als worden gezegd tot de Cave te behooren of de malcontenten (de Malcolmtenten met een woordspeling op den naam van een hunner, den heer Malcolm) en die feitelyk een vierde party vormen; en al werd dat amendement ook met 91 stemmen meerderheid verworpen, zoo kan niet worden ontkend, dat de regeering een nieuwen stoot heeft gekregen. Want niet minder dan 30 leden der regeeringsparty gaven hun stem voor het amendement waar slechts 19 voor dat van den heer Becket op het Adres van Antwoord hadden gestemd.dat eveneens tegen Brodrick’s beleid was gericht. Een merkbare achteruitgang dus. Hadden de Ieren zich daarenboven niet van de stemming onthouden, dan ware de regeeringsmeerderheid aanzien lijk minder geweest. In den loop van het debat wees Sir E. Grey er op, hoe onzinig het was in Engeland een legerkorps gereed te houden om by een mogelyken oorlog in Voor-Indië dienst te doen. Het transport van zulk een leger gedurende een oorlog met een Europeesche mogendheid zou zeer bezwaarlijk gaan. Beter kwam het hem voor in Zuid-Afrika een le ger van 40,000 man te houden. Daar wjis het gezond, had men- een goed oefenterrein en was men op niet al te verren afstand van Indië. Velen, die vóór de regeering stemden, deden zulks ook de ministerieele Times is van die meening om het Kabinet te behouden, niet omdat zij met de legerpolitiek van Brodrick instemden. Ware er geen kabinetsquaestie ge weest, dan zou het amendement zeer stellig aangenomen zyn. add. dekt heeft, en dat an zijn wonderbaar ekend is, en welke ,udie in het zoeken om alle kwalen van lezen. Er is geen Doctors wanneer hij genezingen die hij rheid zijner woor- ijke gronden geba- erkregen in de he le vele jaren. Het e Levens Kracht ren, want hij zend, enoegzame hoeveel- ontierbarende gene- s waagt. Sommige i zeer merkwaardig etuigenissen, zoudpn imen hebben hunne m loopen nadat zij n gebruikt hadden, iren waren opgege- on vrienden terug mag hart-, lever- ten zijn als op ma- pijn, ruggepijn, ze- erkoudheid, asthma, ceel ongesteldheden, jo spoedig hersteld mder is. a tor ataxia, water- aien zyn spoedig en t gansche lichaam, edsomloop en eene dig verkregen Voor jk en komen onder «Levens Kracht*, medicijnen. Het i« raarvan gij genezen m u dadelijk franco redevoering. De minister, blijkbaar onder den indruk van de meerdere opgewektheid, in den laatsten tyd door de Kamer betoond, en van de stilzwijgende wapenstilstand tus- schen de partyen meer een gevolg intus- schen van vermoeidheid dan van politiek overleg voorziet reeds het aanbreken van een beteren tyd voor het parlementaire stel sel in Oostenrijk. Het ministerie zoo zeide v. Koerber zal zich bljjven onthouden van alle particularistische politiek, en de meest mogelyke onpartijdigheid in acht nemen. Dat is het beste middel om de partyen tot toe nadering te brengen. Wy weten nu dat wy op den goeden weg zynhet tydstip nadert, waarop Duitschers en Tsjechen elkaar de hand zullen reiken. Wat er in deze vergadering verder ge beurde, was echter geen gunstig voorteeken voor de opgewekte bespiegelingen van den premier. De al-Duitscher Berger ging heftig te keer tegen de dynastie. Hy klaagde over de vijandige houding der regeering tegen het streven om zich los te maken van Rome. De minister van onderwijs werkt, zeide hy, het katholicisme in de handhet protestantisme wordt daarentegen stelselmatig achterafgezet. Nog kort geleden had de Paus den troonop volger zyn lieveling genoemd, dat wyst er men ;n toekomst te ver- De dynastie moest zich toch van Rome’s invloed! De „Evening Post” zegt dat de Tsaar blijkbaar buiten zjjn ministers om heeft ge handeld. Hy heeft de quaestie van het plaatselyk bestuur op billykheidsgrondcn over wogen, wat ook het resultaat moge zyn. Het manifest zal een eervol monument van zyn nagedachtenis zyn. De „Evening Sun” zegt, dat de tsaar een flinke slag toebracht aan de bureaucratie. De geschiedenis zal hem den titel van „be vrijder” mogen toekennen. De „Tribune” is van oordeel dat het Rus sische middeleeuwsche Regeeringssysteem on vermijdelijk zal moeten verdwijnen door her vormingen of door een omwenteling. Wjjse- lyk koos de Tsaar den weg der hervormingen, hy heeft hierby de hartelyke sympathie der geheele wereld. een veel te goed opmerker en kende het men- schelijk hart, tot in deszeifg diepste schuilhoeken veel te nauwkeurig, om niet de leden van dat •gezin, ondanks den schyn »an braafheid, die zij zich gaven, vrij goed te hebben beoordeeld. Hij wist wel, hoe die menschen, rekenend op Giulietta’s schoonheid, zich alle moeite gaven om door middel van dat kind uit vrij benarde om standigheden te worden gered. Zij droomden van een schitterend huwelijk voor Giulietta en als de gewenschte echtgenoot niet van zelf kwam op dagen, dan moest hij maar op deze of gene wijze worden ingepalmd, door de hartelijkheden van den vader, de slimheid van de moeder en de coquetterie van het jonge meisje zelt. De abt Galli kon zich ook niet al te zeer ver wonderen over het feit, dal het jonge meisje zelve terwijl zij haar eerzuchtig doel nastreetde om tot eiken prijs een weelderige toekomst te bemach tigen, tersluiks een minnehandel was begonnen met den eersten den besten, wien zij in dat op zicht de voorkeur kon schenken, en intusschen had voortgeleefd met de hoop op betere tijden Voor den abt was de moeder ook daarin Giulietta’s medeplichtige geweest, en de vader had er zich buiten gehouden, het voor zijn persoon maar ’t veiligst achtend, om van al die dingen niets te weten ot althans daarvan den schijn aan te n<;men. Van eenig toezicht kon van zijn kant zeer zeker nooit sprake zijn geweest. Wat Giulietta betreft, de abt had nooit geloofd, dat dat kind in waarheid een hart bezat. Maar het gebeurt zoo dikwijls, dat juist zulke meisjes, door haar verbeeldingskracht, haar coquetterie of De abt Galli bleef Jaij die onthulling eene on verstoorbare kalmte bewaren en geen spier van zijn gelaat bewoog zich. Den naam, dien hij had gehoord had hij van het begin af al verwacht te zullen hooren. Hij had het gevreesd, hij had er een voorgevoel van gehad en zich daarom al geoefend in bedaardheid en een beroep gedaan op zijn wilskracht om de ont hulling te ontvangen, zooals hij dat nu had ge daan Hij wist dat die naam komen moest en hij had alleen Renato’s getuigenis noodig gehad tol een volstrekte bevestiging van hetgeen bij hem feitelijk niet meer dan eene veronderstelling was geweest. Het nam niet weg, dat het hooren van den door Renato genoemden naam op hem een zeer pijnlijken indruk had gemaakt. Niet dat hij de Donati’s zoo bizonder hoog achtte, niet dat het wangedrag van Giulietta hem al te zeer bevreemdde, want onze priester was

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1