■B. LIEFDE EN HAAT. (IS. IUIS, cooping A, Notaris GLEEVER, RT1903, des het Koffiehuis iran ouden, en goed te Artikel® Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 41ste Jaargang. Hullenlandscb Overzicht r HWILLElOiV ning Dinsdag 17 Maart 1903. No. 9057. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. Verspreide Berichten. Wordt vtrvolgd.) lerhonden WOON- Achter de Visch- No. 140. Te aan- zal in deo regel J Ho gewone Soda. J Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SEN, SCHUUR, j Spieringstraat iet een uitgang n vaarden 1 Juni SRF en GROND Vyk F. No. 42. 1 3— >uden or. s Braaf en kalm is de Oostenryksche Kamer begonnen met de behandeling van de begroo- )T AAN te leveren. jnreau van dit bli ordt sinds vele :operslagery en n huishoudelijke stand wel te overwinnen zyn, en wy twijfelen er ook niet aan dat de leden van den Rijks dag in voldoenden getale zouden opkomen om de zoo lang gewenschte hervorming door te zetten. Het komt er alleen op aan, dat de regeering niet zelf door verder getreuzel een hervorming in gevaar brengt die graaf Posadowsky een ethischen plicht heeft ge noemd.” inden, aan de o. 33* en 33a. nikgedeeltelijk voor f 1.25 en k. 3 en ERF in de ringstraat, Wijk week voor f 1.50. naast elkander DN in de Rolwa- Nos. 39, 40 en jk, elk voorfl.— worden de per- f, te zamen groot r geheele lengte :ombineerd. rhouden WOON- en GROND aan Wijk K. No. 13. l. elkander staande de Nobelstraat da, Wijk O. Nos. verhuurd bij de 50 en de overige Deze theatrale verzoening zou, tegelijk met de reeds voorbereide verzoening, tegen het Deensche Huis en het Huis Hohenzol- lern, tijdens het a.s. bezoek van keizer Wil helm te Kopenhagen, plechtig den volke worden vertoond. Het Berliner Tageblatt deelt hieromtrent nog mede, dat keizer Wilhelm zich met een eigenhandig schrijven in de Deensche taal zou hebben gewend tot de hertogin van Cumber land, en haar voor zijn plannen wist te winnen. De Hertog zelf kan en wil z ch niet ver zoenen met het verlies van Hannover en zal a. s. week Kopenhagen verlaten, en zoo doende toonen, dat hij den Keizer niet wil ontmoeten. Hy gaat zjjn zoon, die te Gmunden aan de mazelen ziek ligt, bezoeken, zoo heet het tenminste. De Herald verneemt uit Washington dat een beweging is begonnen om den ex-gon- verneur Francis van de zijde der democraten candidaat te stellen bjj de volgende presi dentsverkiezing. Een voldoend aantal stemmen is bijeen om de bekrachtiging van het Panama-tractaat zonder amendementen te verzekeren bij de stemming op 17 Maart. 4«) Moest nu de priester niet het een of ander doen, wat hem door zijn geweten door zijn plicht werd voorgeschreven Giulietta waarschuwen mocht hij niet, daarop had hij zijn woord gege ven aan Renato, die alleen met het oog daarop gezworen had een jaar te willen wachten alvorens iets te ondernemen tegenover de vroegere min nares. Maar was het niet zijn plicht den baron de oogen te openen Moest hij tegen dien man van eer, die zijn vrouw liefhad, die geloofde in haar liefde en troiw, die misschien nog in het volle geluk van het jonge huwelijk leefde, moest hij tegen dien man gaan zeggen «De vrouw die gij liefhebt is eene door en door slechte vrouw en uwer niet waardig- Het kind dat over enkele maanden zal moeten geboren worden en welks komst gij in uw verbeelding reeds met de vreugde eens vaders begroet, dat kind is het uwe niet I De abt Galli bezat tot zoo iets noch het 'recht noch den moed, en hij wilde in de goedheid zijns harten en in zijn mededelijden voor den bedrogen man maar hopen, dat Giulietta bij de vervulling harer nieuwe plichten zich zoodanig zou gedra gen, dat Gontran du Haussey zich in de volheid Naar aanleiding van het manifest van den Tsaar, en van het daarin opgenomen gebod van verdraagzaamheid, zegt de „Voss. Ztg.”: „De heilige Synode, die het wagen durfde een man als Leo Tolstoï uit de orthodoxe kerk te bannen, deze synode zal er zich wel niet toe laten vinden, om den armen boeren, die buiten de Russische kerk hun zieleheil pogen te vinden, vrijheid van godsdienst en gelijke rechten met de leden dier kerk toe te staan.” Wjj weten, op welk een wijze de opperpro- curator der Heilige Synode, de bekende Pob- jedonostzef, is opgetreden tegen de Dochubo- ren, de Stundisten en de Raskolniken. En het jongste rapport, door hem aan de Sy node uitgebracht, spreekt over de „schade lijke invloeden”, die deze godsdienstige op vattingen hebben voor de kerk en voor de regeering. Pobjedonostzef kan niet ontkennen, dat deze secten, in tegenstelling met de overige Russische boeren, vlijtig en werkzaam zijn, zich niet aan drankmisbruik schuldig maken en een zekeren welstand genieten maar bun geloof reeds maakt hen veroordeelenswaardig. „De hcerschende kerk in Rusland,” zegt de „Voss. Ztg.”, is almachtig, machtiger dan de Tsaar, en de Tsaar zal menig goed be doeld werk zien afstuiten op do macht van die kerk. „En daarom is er, zelfs onder deze om standigheden, van de verdraagzaamheid die de Tsaar predikt, niet veel practisch resuL taut te verwachten.” Door de Engelsche bladen wordt het ma nifest van den Tsaar over het geheel met welwillendheid besproken. De „Daily Ne^s” noemt het zelfsRuslands verlossing en meent, dat thans voor Rusland de dageraad der vrijheid zal aanbreken, en dat het aan tal groote, vooruitstrevende naties met een zal worden vermeerderd. 1 <i Maar naast waardeering vinden wij te vens twijfel, zal de Tsaar op kunnen tegen de macht van de kerk, van de bureaucratie, van de camarilla De „Daily Chronicle” ziet in het manifest een nieuw bewijs van de liberale bedoelingen van den Tsaar, maar voegt daaraan toeIn Rusland, evenals in Turkije, is het meer het bestuur, dat moet worden hervormd, dan de wetgeving. Met een beter bestuur komt een betere wetgeving vanzelf. laatste werkdagen 10 tot 3 uren te van 9 tot 11 uren. ;oeft voornoemde I ’OOGLEEVER te Het wekt bevreemding dat het door den Duitschen rijkskanselier aangekondigde wets ontwerp tot verzekering van het stemgeheim nog altijd niet verschenen is en, als men af moet gaan op een officieuse mededeeling, ook in het geheel niet in den Rijksdag zal ingediend worden. Het heet nu opeens dat de zaak by verordening geregeld zal worden. Den 20sten Januari heeft Billow nochtans van een wetsontwerp betreffende wijziging van bet reglement op de verkiezingen gesproken dat by den Rijksdag zjjn inkomen, zoodra de Bondsraad zich er mee had vereenigd. Intusschen heeft de Bondsraad zyn toestem ming r^eds gegeven, en er zou dus geen enkele reden kunnen zyn, waarom men den Ryksdag nog langer liet wachten. Naar de meening van velen gaat het niet aan de kwesie by verordening te regelen, omdat elke wijziging van het regement op de verkiezingen volgens artikel 15 van de kieswet door den Ryksdag moet goedgekeurd worden. De vrijzinnigen worden al bang, dat de conservatieven, die van de verbetering niet weten willen omdat zy hen in hun ge wone verkiezingspraktyken zou belemmeren, achter de schermen tegen het plan gekuipt hebben. Zoo zegt de Frankf. Ztg.„Zy danken een groot deel van hun mandaten aan het oefenen van invloed, en zy moeten zelfs den rjjkskanselier onder het oog gebracht hebben dat zy by deze verzekering van het stem- geheim 30 mandaten zouden verliezen. Ook is beweerd dat zy met alle parlementaire middelen, met behulp van de door hen zoo verguisde dwarsdrijverij, het totstandkomen van zoodanig wetsontwerp zouden verhinde ren. De Kreuzztg betwist dit weliswaar, maar zelfs als het zoo was, zou die tegen- niets meer overgebleven van het intieme geluk, waarop hij zoo zijn hoop had gevestigd en dat hij gedacht had verwezenlijkt te zullen zien, toen hij Giulietta naar het altaar geleidde. Geen vrouw kon trouwens minder passen bij den ernstige geest en de rechtschapen en verhe ven ziel van den jongen officier, die tevens de teederheid en de kiesheid zelve was Zelfs geen enkel denkbeeld hadden die twee gemeen, ze harmonieerden in niets. Al ware Giulietta geweest wat zij niet was, n. 1. de eerlijkste trouw van de wereld, zij en hij spraken een geheel andere taal en begrepen el kander nooit. Mooi en verleidelijk zooveel als men maar wenschen kon, bezat Giulietta toch niet één grein van datgene, wat men het recht heeft te verlan gen van een echtgenoote en levensgezellin. Ja, voor een tijdlang kon zij de zinnen wel bedwel men, maar overigens was ‘t, alsof zij geen hart, geen ziel en geen denkvermogen bezat. De be schaving, die zij in den korten verlovingstijd zoo at en toe aan Gontran getoond had te bezitten, bleek een zeer dun laage vernis te zijn, dat het ruwe hout bedekte. Innerlijk was zij zoo onbe schaafd mogelijk Gontran had dus berouw en dat berouw open baarde zich aan hem bijna terstond, nadat het huwelijk was voltrokken Misschien had hij zelfs voor den tijd al eenige spijt gevoeld, maar toen waren zijne zinnen betooverd geweest door al haar aantrekkelijkheid en was ’them onmogelijk om het verstand en het overleg aan het woord te laten. Nu had bij spijt, ja, diep berouw I (ilUDSIJlE HIIIIHT Frankrijk. Naar aanleiding van incidenten in den gemeenteraad te Rysel door de verwerping van zekere credieten, hebben de drie radi cale wethouders aldaar hun ontslag by den prefect ingediend. Onder hen bevindt zich ook de leider der radicale party, dr. De- bierre. De radicale clubs zullen een betoo- ging op touw zetten. Belgis. Zondag 22 Maart aanst. zal er te Gent een bijeenkomst worden gehouden van Vlaamsche studenten. Het doel van dit congres zal wezen, middelen te zoeken, om zoo spoedig mogelyk te komen tot de op richting van „Vlaamsche faculteiten”. Prof. Mac Leod zal het woord voeren en vooral de quaestie over het onderwys in de oude taal met behulp van het Nederlandsch zal worden besproken. Italië. Donderdag aanstaande zullen de Kamerver- slaggevers gezamenlyk den voorzitter der Kamer, Bancheri, ter gelegenheid van diens vijftigjarig j ibileum als afgevaardigde, een zilveren presidentsschel cadeau doen een heuschelyk bewijs, dat de perslui ’t met den voorzitter goed kunnen vinden. Men is deerlijk teleurgesteld over het uitstel van des czaren bezoek, te eer daar met de afzegging tot het allerlaatste ge wacht is en men meent, dat er van het be zoek nu in ’t geheel niets zal komen, ter wijl sommige, dieper doordenkenden, het Verkwistend en ordeloos, het geld verspillend aan allerlei dingen van ijdelheid, overmatig inge nomen met haar succes in de wereld, zeer onwe tend, over niets kunnende meespreken, tenzij het de liefde tot onderwerp had dat is te zeggen, dat eigenaardig soort van liefde, dartelend en huppelend, een roes der zinnen, waar deiel niets mee te maken heeft had zij door al haar doen en laten den echtgenoot al spoedig ernstig onge rust gemaakt, hem het vertrouwen ontnomen, alsmede het gevoel van veiligheid, toch zoo hoog noodig als grondslag voor het echtelijk heil. Op den verwachten tijd slechts een paar weken te vroeg, doch dat gebeurt wel meer bracht Giulietta een meisje ter wereld, dat den naam van Léa als voornaam ontving De geboorte van dat kind was, sedert zijn huwelijk, de eenige, ware vreugde van Gontran. Enkele weken daarna was tusschen Frankrijk en Pruisen de oorlog verklaard. Nu was er bij du Hassey geen sprake meer van een grooter of kleiner huiselijk geluk, dat hij zou kunnen smaken in een verbintenis, die zoo weinig aan billijke verwachtingen beantwoord. Er was nu spraken van het Vaderland, van Frankrijk, dat de toewijding van al z’n zonen vorderde Als soldaat had Gontran du Haussey een even- tueelen oorlog altijd wel met den noodigen ernst, maar toch ook met blijdschap te gemoet gezien. ting voor 1903, die reeds vyf maanden ge leden is ingediend, maar tengevolge van de Obstructie moest blyven liggen. En bet schynt werkelyk voorloopig roos kleurig te zullen blyven. Donderdag heeft Kramayz namens de Jong Tsechen verklaard dat zy van verdere obstructie hadden afgo- zien. Evenwel niet uit goedhartigheid of uit berouw over hun zonden, maar alleen om aan de regeering niet de gelegenheid te geven de Oostenryksch-Hongaarsche over eenkomst opnieuw te kunnen decreteeren op grond van paragraaf 14. Haar houding tegen over het ministerie is overigens geheel on veranderd, en zy zal geen gelegenheid laten voorbijgaan om het omver te werpen. Minister Von Koerber heeft ook een rede voering gehouden, erg optimistisch. Hy is blijkbaar aangenaam verrast over do onge kende bedrijvigheid van deKamer en den zwij genden wapenstilstand tusschen de partyen. Hy zei dat het ministerie geen enkele par ticularistische politiek zou voorstaan, maar de groote onpartijdigheid jegens allen zou behartigen een zuiver zaken-ministerie dus, zooals bet tot nu toe steeds geweest is. Vrydag had hy even op te komen voor het vorstenhuis naar aanleiding van een aan val op de Hab^burg-dynastie door den Duit schen radicaal Berger. Von Koerber constateerde dat de dynastie sedert eeuwen aan het ryk den eerbied van de gansche wereld hoeft verzekerd. Haar gezag zal door zulke aanvallen niet aan het wankelen worden gebracht. De Berlingske Tidende schrijft naar aan leiding van het a.s. bezoek te Kopenhagen van keizer Wilhelm „De Deensche regeering en het Deensche volk zullen met oprechte tevredenheid den doorluchtigen monarch van het machtig nabu rig ryk, wiens sympathie voor onzen hoog bejaarden Koning zich uit door het a. s. be zoek, welkom heeten. Wy koesteren het volle vertrouwen, dat Z. M. zich by het bezoek zal kunnen overtuigen, dat het Deen sche volk de uitstekende ontvangst, welke den Deenschen kroonprins van alle kanten ten deel viel, toen deze in den,afgeloopen herfst den Keizer en do Keizerin te Potsdam bezocht, op prys heeft gesteld.” Reeds dagen lang doen in de Duitsche pers allerlei geruchten de ronde over een verloving van den Duitschen kroonprins met de tweede dochter van den hertog van Cumberland, den Brunswyksch-Hannoverschen troonpre tendent. Diens oudste zoon zou dan den troon van Brunswyk mogen bestygen. van zijn schoonen droom zou kunnen blijven verheugen. Verzekerd, dat Renato getrouw zou blijven aan zijn eed en dat in langen tijd van dien kant niets zou te duchten zijn, kwam de priester tot het be sluit om te wachten en te waken en zich voor te bereiden tot het reddingswerk. Hij wilde redden wat nog te redden viel, terwijl nog altijd de kans open bleef, dat de schilder, wanneer zijn eerste drift zou zijn bekoeld zich edelmoedig genoeg Joonde om ’t geluk te eerbiedigen van den mede- minaar, die toch geheel onschuldig was aan het onheil door Giulietta gesticht, en die door haar evenzeer was bedrogen geworden als Re nato zelf. Intusschen had du Haussey, hoewel hij te veel waardigheid bezat om zich te beklagen en te veel trots om aan iemand, wie ’tooit wezen mocht, zijn diepe teleurstelling te toonen, al zerr spoedig de zeer bizondere neerslachtigheid gevoeld van den ontwikkelden man, die op stuk van zaken zijn liefde blijkt te hebben geschonken aan een ▼rouw welke die liefde niet waard is, ze niet kan begrijpen en ze niet kan beantwoorden. Hij kende ratuuriijk Giulietta niet, zooals wij haar leerden kennen. Hij had natuurlyk in het geheel geen vermoe den van het schandelijk verleden en van de mis - daden die gepleegd waren door haar, die tegen woordig mevrouw de baronnes heette Hij geloofde natuurlijk, dat hij. en niemand anders, de vader was van het kind, dat zij onder het hart droeg, maar nog geen vier maanden waren er na hun huwelijk verloopen, of er was Telefoon No. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ERF aan de Sin- slaan te Gond», d de b(j week voor

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1