tituut. LIEFDE EN HAAT. EVEB Aïewws- en Advertentieblad root' Gouda en Omstreken, o. 9058 I ITO A F KE/VAlSGfc’n.'VG. Buitenlandseli Overzicht. fêllillh iot: Woensdag 18 Maart 1903. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. R 724, I Zn. Goud» ■I a erk gemaakt. i Telefoon Xo. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN'. venskraoht aest beroem- e bekende aest. lllfU, U«u. In u«*t E OU D E IAMMER erft: >gge- ook m om in e, en delven in oude van den tegonwoor- iV. Kidd, Baltes L 8035, 8. A ka RNIEMEIJER. - UREN. krommingen, o-beenen ei tlgem.xwakle, jenr. stekten in gen, ver- tr eenieder die tijn nzend. De Porte maakt zich steeds meer ongerust over de toeneming der Bnlgaarsche benden, die niet alleen] in de dorpen van Macedonië steun vinden, maar ook een groot aantal dorpelingen zich bij haar zien aansluiten om met haar naar het gebergte te trekken Met zekere wanhoop vragen de autoriteiten zich dan ook af zegt de correspondent van de Times te Konstantinopel hoe eenig succes van de voorgenomen hervormingen kan worden verwacht by eene bevolking, die alles doet om die tegen te werken en elk oogenblik met aanslagen dreigt. Zelfs de in vrijheidstelling van meer dan 1000 gevan genen schijnt niet den minsten induk te maken. Honderdvyftig bewoners van het dorp Dun bene zijn te voet te Monastir aangekomen, om bij de consuls zich te beklagen over de beschieting van het dorp door Turkscho sol. In Londen leven duizenden van jonge, ongehuwde beambten op kantoren van allerlei aard van een weekloon van 20 tot 30 shilling, en leiden ze, vaak in de ongelukkige kost huizen, een troosteloos bestaan. Geen won der, dat er voor hen groote behoefte bestaat aan gezelligheid en aaneensluiting. Onder voorzitterschap van ’t bekende par lementslid W. Smith heeft nu onlangs een vergadering plaats gehad, om de belangstel ling in ruimen kring te wekken voor de op richting van tehuizen voor klerken enz. Reeds bestaat er sinds eenigen tyd een com missie van bemiddelde, sociaal denkende man nen, die de tot standkoming er van trachten in de hand te werken. Men is nu zóóver, dat ’n eerste „Heim” kan worden gebouwd het „Ingram-House”. Bouwgrond is er reeds voor; ruimte zal ’t aanbieden voor 250 jongelui; geteekend is een som van 12.000 p. st. De commissie vertrouwt binnen niet te langen tyd 4 maal zooveel byeen te heb ben. Ook hier zit de idee voor niet een daad van philantropie te verrichten, maar de in stelling zichzelf te deen bedruipen, wat ook alleszins mogelyk is volgens het comité. Toch zullen de pryzen zoo gesteld worden, dat er hoogstens 5 pCt. van ’t oprichtings- en be drijfskapitaal gemaakt wordt. Men hoopt, voor een huurprijs van 7—10 shillings, aan alle bescheiden eischen te kunnen voldoen, en in alle opzichten het doel te bereiken. De be Carruthers Gould’s teekeningen in de Westm. Gazette kenmerkt, stelde deze Zaterdag Chamberlain voor als de trotsche, mooie kakatoe, die in de volière terugkomend, zijn mede-vogelen deerlijk gehavend vindt. Overal liggen de voeren, die vroeger het sieraad uit maakten van de thans deerlijk kaal gepinkte vogels. Die voorstelling geeft den toestand zeer juist weer. Het conservatieve Engelsche mini sterie, dat een Kamermeerderheid heeft zooals nog nooit een ministerie bad, staat op zeer zwakken grondslag op het oogenblik. Verleden week, bjj de stemming voor de legerbegrooting kon minister Brodrick ternauwernood een meerderheid van 91 stemmen verwerven en dat dankte hij voornamelijk eraan, dat de lersche nationalisten zich van stemming ont hielden. Hadden zjj ook tegen de Regeering gestemd, dan zou de toestand nog dwazer zjjn geweest. Trouwens de toestand is reeds vrij dwaas, dat een conservatieve Regeering voor een gedeelte moet steunen op de wel willende houding van lersche nationalisten, die er op bet oogenblik belang bij hebben met het oog op de lersche landwetten om dit kabinet niet omver te werpen. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den njen Maart 1903 executoir zijn verklaard,: De Kohieren der Personeele Belasting, Nos. 1 en a, dienstjaar 1903. Dat voormelde Kohieren ter invordering zyn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 17 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. De Duitsche regeering beeft aan den Rijks dag- een rapport voorgelegd van den plaats- vervangeuden gouverneur van Duitsch Zuid- west-Afrika. In ’t bijzonder blijkt uit dat stuk, dat de vestiging van Boeren in som mige districten reeds aanzienljjker is dan die van Duitschers, en daarom verlangt de re geering nu 300.000 Mk. tot bevordering van de (Duitsche) kolonisatie van het land. Bljjkens de statistiek bedroeg de geheele blanke bevolking van Duitsch Zuidwest- Afrika 4635 zielen, daaronder slechts 1513 Boeren en Kaapkolonisten. Van dezen be vonden er zich wel is waar 1138 alleen in het district Keetmanshoop, in het zuiden der 43) Thans was de tijding der oorlogsverklaring hem tevens een soort van bevrijding; de tijdsomstan digheden en de heldhaftige plichten, die door het nationaal belang werden gevorderd, hielden hem meer dan menig ander bezig en vulden de leegte aan in zijn ontgoocheld hart. Voordat nog het keizerlijk gouvernement de Fransche bezetting uit Rome had teruggeroepen, reeds bij de eerste tijding der oorlogsverklaring, had du Haussey aan den minister van oorlog gevraagd en daarop was terstond een bewil ligend antwoord gekomen om rechtstreeks naar de grenzen te worden gezonden. Gedurende de lange maanden* waarin hij steeds zijn kamer had gehouden, was ’t herstel van Re nato goed vooruit gegaan. Zijn krachten waren langzamerhand terui keerd, het jeugdig vuur eveneens, zij ’t mindere mate, en niets belette hem meer de wereld terug te keeren. Maar dat wilde hij niet, hij bleef maar op zijn kamer, ondanks den raad van den Franschen of ficier vanj'gezondheid, die ;hem;~ met de niet genoeg te waardeeren zorg van den abt Galli er zoo mooi had bovenop geholpen. woners van het „Ingram-House” zullen een club vormen, en alle aangelegenheden, die zich voordoen en niet met het beheer der zaak op zich zelf in verband staan, onder ling uitmaken. Elk lid der klerken-club krfigt een nette kamer. Voor gemeenschappelijk gebruik zullen ter beschikking zjjn speel-, lees-, schrijf- en gezelschapszalen en een zwembad. „Is er dan in hot besluit, dat ik daareven van u hoorde, niet iets wanhopends vroeg Davilain, die menschenkennis genoeg bezat, om reeds lang te hebben ontdekt, dat zijn patient, behalve de zichtbare wond, waarvan hij genezen was, nog een andere wond had opgedaan, die wel zoo smartelijk moest zijn en, zoo ooit, dat allen door den tijd, dien grooten medicijnmeester, zou te genezen zijn. „Iets wanhopends, geloof ik niet, dokter antwoordde Renato. «Ik ben alleen door droe vige ervaring wat moedeloos en wat lusteloos ge wordendat hebt u zelf wel gemerkt „Ja, dat heb ik natuurlijk, doch de levenslust zal wol terugkomen, als ge u in het werkzame leven weer een tijdlang hebt bewogen. Maar nu moet ik weg I Ik heb nog maar enkele uren voor de borst en daarin moet nog heel wat worden afgedaan. Gisteren-avond is al een gedeelte van 't bezettings-corps zonder tamboer of trompet, zooals men zegt, met stille trom, verdwenen, en dat zal vandaag weer het geval zijn met een ander gedeelte, waarbij ook ik als officier van gezondheid ben ingelijtd. Ik heb nog enkele af- scheidsvisites te doen en met name bij de Donati’s waar ik mijn opwachting wil maken aan een allerliefst, jong moedertje, die ik kort geleden heb geholpen bij een accouchement, en die haar man die al vooruit naar de expeditionnaire troepen was getrokken, natuurlijk nog niet kon volgen ot al thans niet naar Frankryk, naar zijn familie, is khnnen gaan en die nog wel eenige weken zal noodig hebben om weer geheel hersteld te zijn. (Wordt vervolg) Reuter seint uit Pietermaritzburg, dat de gouverneur der Kaapkolonie een proclamatie heeft uitgevaardigd, dd. 12 dezer, waarin gratie wordt verleend aan alle personen, die onder beschuldiging staan van rebellie of andere misdrijven in verband met den oorlog en wier zaak nog niet voor is geweest, en voor' alle ingezetenen der kolonie wegens eenige daad tydens den oorlog bedreven. Het bizondere hof voor hoogverraad is ontbonden. Naar de .Standard” verneemt z|jn er nu 22 rebellen losgelaten. Dat zyn dus man nen, die nog niet gevonnist zijn. Verder komt deze gratie ten goede aan de Natalsche rebellen, die zich nog in de republieken op houden of elders zijn. Onlangs vernamen wij, dat onder de Boeren die zich in Duitsch Oost-Afrika hebben neergezet, vele Natallers zjjn. Misschien komen er van hen nog en kelen terug. In de gevangenis blijven in- tusschen zuchten .de reeds veroordeelde Natalsche rebellen. Chamberlain is Zaterdag van zijn Afrikaan- sche reis in Engeland teruggekeerd. Het werd tijd dat bij terugkwam, zegt de Londen- sche correspondent van deVoss. Ztg. En het ministerie èn de conservatieve party hebben de krachtige hulp van Joe Chamberlain hard noodig. Nog voor enkele weken had de hertog van Devonshire den minister van koloniën genoemdden gewiebtigsten raad gever van den Koning, den man die aan invloed slechts naast den minister-president en in vele opzichten zelfs boven hem staat. De toestand van den laatsten tyd in Enge land maakte een terugkeer van Chamberlain noodig. Met de geestigheid, die Francis Udd. xlekt heeft, en dat an zijn wonderbaar lekend is, en welke tudie in het zoeken om alle kwalen van nezen. Er is geen Docters wanneer hij genezingen die hij irheid zijner woor- ijke gronden geba- 'erkregen in de he le vele jaren. Het e «Levens Kracht» ren, want hij zend, enoegzame hoeveel- jnderbarende gene- 3 waagt. Sommige 1 zeer merkwaardig ftuigenissGü, gouden men hebben hunne 1 loopen nadat zij 1 gebruikt hadden, ren waren opgege- en vrienden terug aag hart-, lever en zijn als op ma- >Ün, ruggepijn, ze- srkoudhöid, asthma, reel ongesteldheden, ■0 spoedig «hersteld ader is. f dor ataxia, water den zijn spoedig en gansche lichaam, idsomloop en eene lig verkregen Voor jk en komep onder «Levens Kracht». medicijnen. Het is aarvan gij genezen n u dadelijk franco kolonie, torwül daar slechts 268 Duitschers en 117 ai^ere'iilanken, grootendeels Engel- schen, ^evestigp zyn. Alles saamgenomen .wpnöh er in do geheele kolonie slechts 686 mannelijke bjanken die werkelijk landbou wende kolonisten genoemd kunnen worden, en van dezen zyn 272 Boeren en Kaapko lonisten, 267 Duitschers en 111 Engelschen. De gouverneur zegt voorts in zyn rapport: Het is waar dat de Boer in ’4 begin den Duitscher die zich vestigt, de baas is, maar deze laatste heeft slechts in de eerste jaren den Boer als leermeester noodiglater over vleugelt hy hem toch door zyn grooteren ondernemingslust en verstandelijke ontwik keling, terwyl de Boer by zyn ouderwetsche gewoonten blyft. Daarom geeft de gouver neur de Duitsche kolonisten den raad te trouwen met dochters van Boeren. Met zulke huwelijken gaan zeker voordeelen gepaard, aangezien de bruid een goeden veestapel mee ten huwelijk brengt en naar Boerenaard goed voor haar huishouden zal zorgen. In den regel echter is van zulke verbintenissen geen duurzame vooruitgang te verwachten, en het blyft dus aanbevelenswaardig, zoo spoedig mogelyk geheele Duitsche gezinnen van het platteland te bewegen, zich in Afrika te vestigen. De gouverneur geeft in over weging 10,000 Mk, beschikbaar te stellen van staatswege voor elk Duitsch boeren gezin, dat dan zelf nog een even groot be drag zou moeten meebrengen. Het staat te bezien, hoe de oppositie in den Rijksdag over dit rapport zal oordeelen. Eugen Richter schreef gisteren reeds Sedert jaren kost Duitsch Zuid-Afrika de schatkist meer dan 6 millioen Mk. ’s jaars. Dat doet denken aan Caprivi’s woorden „Hoe minder Afrika, des te beter voor Duitschland”. Na het onderhoud, door ons in het vorige hoofdstuk vermeld, was er geen sprake meer ge weest van Giulietta tusschen den schilder en den abt Galli, die, het stilzwijgen van zijn jongen be schermeling eerbiedigend en al zeer gelukkig met diens verkregen belofte, het van zijn kant voor zichtig had geoordeeld om niet meer op het ver leden terug te komen. Een omstandigheid, die moeielijk te voorzien ware geweest, wierp eensklaps al de voorzorgs maatregelen in duigen door den goeden priester genomen, die trouwens van dag tot dag, meeren meer den noodlottigen datum zag naderen, waarop de jonge man, ontslagen van zijn eed, geheel vrij zou wezen om te handelen, zooals hij dat ver koos te doen en de waarheid in hare geheele om vang zou leeren kennen. De Fransche chirugijn-majoor kwam, op het punt zijnde van Rome te verlaten en naar Frank rijk terug te keeren, natuurlijk afscheid nemen van den patient, dje hij zoo lang en met evenveel be kwaamheid als belangeloosheid had behandeld, De abt, zeer getroffen door de gebeurtenissen, die onvermijdelijk ten gevolge zouden hebben, dat de Fransche troepen, die het wereldrijk gezag van Paus Pius IX hielpen handhaven, uit Rome zou den worden-teruggeroepen, zat in zijn cabinet druk te v^mcen aan de zeer uitgebreide corres pondentie, die hij tegenwoordig had te voeren met het meerendeel der kerkhoofden in Italië, toen dokter Davilain de kamer van Renato bin nen trad. „En zoo gaat u dus vertrekkenI* zeide Renato hem met erkentelijkheid de hand drukkend. *’t Is een vriend, dien ik in u verlies, dokter!» „Je moogt den hemel danken, mijn jongen, dat je den dokter niet meer noodig hebt," antwoord de Davilain, „en wees verzekerd, dat je vriend nog dikwijls aan je denken zal. Misschien zien wij elkander vroeg of laat ook wel eens weder en ik hoop dal je mij af en toe ook zult schrijven, wel te verstaan, als de oorlog zal zijn aigeloopen, want als wij bij de mobiele gardes zijn, ik weet het bij ondervinding, schiet er voor een militairen dokter al heel weinig tijd en lust over om aan schrijven, ja zelfs om aan lezen te denken, en met de moderne wapens, die nu gebruikt worden zal 't mij helaas nooit aan werk ontbreken, dat weet ik wel vooruit." „Ja, wellicht zullen wij elkander weder zienEn vroeger dan gij wel denkt 1 „Hoe bedoel je dat „Als ten minste de oorlog eenige maanden duurt,» voegde de schilder er met een zonder lingen nadruk aan toe. „Een zaak.een ern stige, spoedvereischende zaak.houdt mij nog te Rome terug.maar zoodra die zal zijn af- geloopen U ’hebt gezorgd, dokter, dat ik liefde kreeg voor Frankrijk, het land, dat ik als artist reeds bewonderde, en als hier mijn werk is af- geloopen en de oorlog nog altijd voortduurt, is ’t mijn stellig plan, mij bij het vreemde-legioen te doen inlijven en voor uw vaderland mede ten strijde te trekken. „Zegt ge het schilderen misschien voor goed vaarwel „Ik weet het nog niet. Zooveel is zeker, dat mij daartoe alle opgewektheid ontbreekt. 'baar bij t TERS Jz. ijs van echtheid i» 1 kurk ateoda voorp lan naamder Firma PPE hiiiiNHEioiiini Telefoon Ao. 99 A D V EHTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het congregatie-debat werd te Parys Vrydag 11. .verdaagd, omdat de Kamer zich volgens de agenda, Zaterdag moest bezig houden* met onlangs gekozen afgevaardigden. Dus werden de verkiezingen van’een viertal députés gevalideerd, en bovendien keurde de Kapier voor een bedrag ad 20 millioen fr-ancs aan suppletoire kredieten goed, waar onder zich ook een ad 7000 francs bevindt, dat afzonderlijk op de begroeting voor Bui- tenlandsche Zaken voorkomt als Frankryks aandeel in de administratie-kosten van het Haagsche Hof van Arbitrage. De heeren van hot Palais Bourbon krygen het druk in deze week. Zooals gezegd, wordt heden het congregatie-debat voortgezet en vermoe- delyk (zal het daarby minder kalm ^toegaan dan de vorige week. Aanstaanden Zaterdag krygt, naar men verwacht, daurès het woord, om by het debat over de verkiezing van den nationalist Syveton zijn onthullingen inzake de Dreyfus- qaaestie te doen, die men nu al zoo lang met spanning tegemoet ziet. En ten leste moet de commissie voor de hervorming van het belastingstelsel in den loop van deze week zoowel Combes, den eerste-minister, als Rouvier, den minister van Financiën, hooren aangaande de regeeringsplannen, betreffende de inkomstenbelasting, welker invoering op het programma van het Kabinet staat. De „Siècle” meldt, dat Rouvier het wetsontwerp daartoe na de Paaschvacantio zal indienen.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1