ft LIEFDE EU HAAT. Db abt Galli aan ’t werk. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 19 Maart 1903. Mo. 9059. 41ste Jaargang KENNISGEVING. Buiteolandsch Overzicht FALILLA OA Donderdag Kleinhandel in sterken drank. gemaakt. XVII. Wordt vervolgd.} kracht beroem- kende lei 4. Iclefopn No. £9, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. n ieder die zijn dykrt» *n elvoorHearei erschoenwarkf I. Müller C* Men lette goed eric.— werk, lalMtertoe, r<eweee, Arnbew Zn. Gouda delven in oude den tegenwoor- kidd, Baltes 035, S. A in Macedonië is nog steeds ai zyn de Engelsche bladen t heeft, en dat rijn wonderbaar id is, en welke a in het zoeken alle kwalen van n. Er is geen ters wanneer hij lezingen die hij id zijner woor- gronden geba- regen in de be reis jaren. Het Levens Kracht* want hij zend, igzame hoeveel- frbarende gene- aagt. Sommige er merkwaardig genissen, zouden n hebben hunne jopen nadat zij ebruikt hadden. waren opgege- vrienden terug hart-, lever- zijn als op ma- ruggepijn, ze- oadheid, asthma, ongesteldheden, spoedig hersteld 3r ia. ataxia, water- i zijn spoedig en jansche lichaam, omloop en eene verkregen. Voor en komen onder Levens Kracht*, licijnen. Het ia rvan gij genezen u dadelijk franco lilKIlSUIE COURANT Het Dresdener Journal maakt eon manifest openbaar van den Koning „An mein Volk”. De koning dankte nogmaals harteljjk, voor zyn vertrek naar het zuiden, voor de door hem naar aanleiding van de hem en zyn huis getroffen ongelukken, ontvangen bewyzen van deelneming. Hy spreekt de hoop uit, dat de onrust en opgewondenheid, die ten gevolge der bedroevende gebeurtenissen van dezen winter zich van breede kringen der bevolking meester maakten, zullen bedaren en voor het vroegere vertrouwen zullen plaats maken. De koning vraagt, niet hen te gelooven die het volk willen wijsmaken, dat achter al dat ongeluk slechts geheimzinnige leugens en bedrog schuilen, maar te vertrouwen op het woord des konings, dat aan het oneindig smartelijke slechts de onbeteugelde hartstocht van een reeds lang 1 Dien zelfden dag, tegen het vallen van den avond, vertoonde de abt Galli zich bij de Do- nati’s, waar hij een afzonderlijk onderhoud met de barones du Haussey verlangde. Men geleidde hem bijna terstond naar Giulietta’s kamer, dezelfde die zij voor haar huwelijk met Gontran in gebruik had gehad. In Zwitserland h< eft een volksstemming plaats gehad over het nieuwe douanetarief, dat sterk agrarisch gekleurd en een verhoo- ging der rechten omvat’ van 25 tot 50 pro cent. Geen wonder dus, dat de deelneming aan het referendum zeer groot is geweest. Ongeveer 85 percent der stemgerechtigden namen daaraan deel. Er waren 16 kantons vóór, 8 tegen het tarief, 329.000 stemmen vóór, 223.000 tegen. Bijna alle groote steden brachten een meerderheid er tegen uit. De op positie werd voornamelijk gevonden in indus- trieele kringen en by de arbeiders, diever- hooging van den prys der eerste levensbe hoeften duchten. In de kantons, waar de uurwerk-industiie de voornaamste is, waren negen tienden der kiezers tegen het tarief. De bondsraad heeft reeds aanstonds de onder- handelingen begonnen over nieuwe handels- verdragen mot het gewijzigd tarief als grond slag Het zal nu wellicht blijken, hoe een klein land zyn positie verzwakt door het opdryven van douane-tarieven. Italjë schynt wel het land te wezen, waarin men heel lang geduld moet oefenen vóór men werkelijk iets ziet tot stand komen. Sedbrt een jaar praat men er over ver mindering der belastingen, maar dezer dagen heeft do eerste minister zyn vrees uitgedrukt, die opnieuw te moeten uitstellen, totdat dew Kamer-afgevaardigden, met -terzijdestelling van alle plaatselyke belangen van de dis tricten door hen vertegenwoordigd, het in 't algemeen zouden eens geworden zyn over de artikelen, waarvan in den vervolge minder rechten geheven zullen worden. Zoo zou hy zelfs b.v. de zout-, Luzzatie daarentegen de petroleumbelasting verminderd willen zien. Het debat over do hervorming van het rechtswezen zal minstens nog tot op het einde dezer maand duren. De regeering hoopt de derde lezing en de stemming over haar wets ontwerp in Mei te zien plaats vinden. Het wetsontwerp op de echtscheiding zal door Zanardelli, volgens zyn eigen verkla ringen, krachtiger dan ooit gehandhaafd en verdedigd worden. in het geheim gevallen vrouw ten gronde ligt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. zich heen, daar heb ik een domheid van belang begaan, geloof ik I" Op ’t zelfde oogenblik werd de deur die het cabinet des priesters scheidde van de kamer, waarin ’t bovenvermelde gesprek had plaats gehad geopend, en verscheen de abt op den drempel, die ’t allereerst naar zyn beschermeling omzag. Een uitdrukking van angst stond te lezen op het eerbiedwaardig gelaat en toen de abt zijn oogen vestigde op den dokter, zag deze daarip de onuitgesproken vraag «Mijn God, wat heb je daar gedaan Giulietta’s naam, door Renato letterlijk uitge bulderd, had het oor des priesters bereikt en al zyn ontrust doen ontwaken. Ijlings schoot hij toe, doch helaas te laat om de geheel onwillekeu rig begane onvoorzichtigheid nog te kunnen goed maken. Bij het zien van den abt Galli, bij het zien van des dokters sprakelooze bevreemding, werd Renato zelf eensklaps onnatuurlijk kalm. Op den kreet van drift en haat, die hem was ontsnapt, volgde eene koele ironie, die zijn redder nog wel zoo gevaarlijk vond. tU komt daar juist op ’t gewenschte oogenblik mijnheer de pastoor," zeide de jonge man met gemaakten spot. »U vindt mij verrukt over het nieuws, dat ik daar heb gehoord en dat trouwens alleen voor mij maar een nieuwtje zal zijn ge weest I Ik ben al zoo lang buiten de wereld ge weest. buiten het leven, mocht ik wel haast zeggen.dat ik zelfs niets ben te weten geko men van sommige dingen, waarin ik toch werke- lyk zeer veel belang stel.Mejuffrouw Donati, o Het telegram van den gouverneur van Natal, dat Chamberlain in het Lagerhuis heeft voorgelezen, luidt als volgt„Op het eenstemmig advies van rngn ministers en als uitkomst van mjjn gedachtenwisseling met n te Kaapstad en op Madeira, heb ik het recht van gratie uitgeoefend tegenover de gevangenen die nog in de gevangenis pitten, 23 bij elkaar. Verder heb ik een proclamatie uitgevaardigd waarbij amnestie wordt verleend voor misdrijven, die strikt Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van G. H. Schuttelaar te Gouda om vergunning tot oprichting eener koffiebranderij, gedreven door een gasmotor van 4 P. K. in het perceel gelegen aan de markt Wijk A. No. 86, Kadas- straal bekend Secte C. No 39. Dat op Dinsdag den 31 Maart 1903, des na middags ten 1% ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 17 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER 44) Midden onder het spreken, hield Davilain eens klaps op, om den schilder toe te voegen a Maar wat mankeert u op eens, mijn jonge vriend Renato was uit zijn fauteuil opgestaan, en stond met een doodelijk bleek en verwrongen gezicht tegenover den dokter. rBij de Donati’s herhaalde hij met bevende lippen en nauwelijks verstaanbaar. tja, bij de Donati’sKen je die menschen »Ja, misschien wel! maar wie is de jonge moe de», die door u geholpen werd en van wie u afscheid wilt nemen' bij die Donati’s «Dat is de baronnes du Haussey, de vrouw van een Fransch officier, dien ik, ondanks het verschil in rang en het groote verschil in leeftijd want hij is veel jonger dan ik, als een mijner beste vrienden beschouw." «En is die vrouw een Italiaansche dochter •Ja, dat zal wel uitkomen, want zij is het kind, voor zoover ik weet het eenige kind, van die Donati’s.* •Giulietta dus I" riep Renato bijna brullend uit, waarop een akelig zenuwachtigen lach volgde. •God beware mij," mompelde de dokter voor V De oppositie in de Hongaarsche Kamer heeft dit succes van haar obstructie tegen de legerwet, dat de regeering van zins schynt verschillende dingen toe te geven. De kwestie van de vaandels en de emblemen zou binnen kort, zoo wordt gezegd, behandeld worden Giulietta Donati, is getrouwd en is moeder ge worden! O, ik heb dat meisje indertijd heel goed gekend.en ik stel belang in haar lot op mijn woord, zeer veelBaronnesse gewordenWelzoo, welzoo I Nu, dat is wezenlijk alleraardigst en komt dunkt me, heelemaal met hare wenschen over een I" Hy zweeg even en vroeg toen aan den officier van gezondheid»En hoelang is zij al baronnes, die Giilietta Donati? -Ja, dat weet ik niet zoo precies; oen maand of tien." •Ja, ja, dat zal wel uitkomen,lachte Renato, doch met spierwitte lippen. «Zy moet derhalve zijn getrouwd veertien dagen of drie weken na, na mijn ongelukEn nu is die baron du Haussey al man en vader.Wat een gelukkig menschIs ’t een jongen of een meisje, dokter Een meisje antwoordde Davialin, maar de oude stjprrebaard gevoelde zich bij lang niet op zijn gemak tegenover de schijnbare bedaardheid van den jongen man, wiens bittere ironie in den toon der stem hem natuurlijk niet was ontgaan. •En nu, dokter de stem klonk weer iets zuiverder, ,nu wil ik u niet langer ophouder," zeide Renato, terwijl hij hem met erkentelijkheid de beide handen toestak, die koud en klam wa ren op ’t gevoel. Dank, dokter, duizendmaal dank voor uwe goede zorgenVoor goed neem ik geen afscheid van u, want ’t is wel waarschijnlijk, dat wij elkander nog eens zullen wederzien, vroeger misschien dan ik eerst gedacht had, dat het geval zou kunnen zijn." het gevolg van den oorlog zyn. Bizonder- heden volgen per brief.” De 23 losgelatenen zullen dus reeds gevonniste rebellen zyn. Voor het overige moet nog blyken wat de Natalsche regeering niet als een strikte oorlogsdaad beschouwt. Uit de Kaapkolonie nog geen officieel bericht over amnestie. Men kent d,e grief van vele ambtenaren van de Zuid.-A. Republiek. De oude regee ring was hun nog salaris schuldig, en in de vredesvoorwaarden is er geen bepaling voor hen opgenomen. Tegen den tyd, dat Cham berlain te Pretoria zou komen, hebben zy een commissie benoemd, die den minister hun zaak zou voorleggen. De uitkomst is bedroevend. Een telegram uit Pretoria meldt, dat de nieuwe regeering het achterstallige salaris niet zal uitbetalen. De Engelsche raachtsregel is, dat men met de rechten der oude regeering haar verplichtingen niet heeft over te nemen. Maar de regeering wil wel iets doen. Wie behoeftig is onder de oud- ambtenaren mag een verzoek om ondersteu ning indienen, en dan zal als „as an act of grace”, dan zal hun genadiglyk onderstand worden verleend. Welk vernederend en be- leedigend aanbod tegenover mannen, die vra gen waarop zij recht meenen te hebben. De Fransche Kamer zet nu lederen dag de algemeene beschouwingen over de mach- tigings aanvragen der geestelijke orden voort, en zal daarmee nog wel eenigen tyd voort gaan. Byzondere incidenten vielen er tot dusver niet by voor, en het gaat moeilijk uit die vry gelijksoortige redevoeringen voor en tegen, nog nieuwe argumenten aan te stippen. De zaak raakt na de jarenlange agitatie en anti-clericale wetgeving dood- gepraat. in een offlcieele aankondiging en wel in den geest van de Hongaarsche wenschen. Betref fende de plaatsing van Hongaarsche officie ren in Hongarye heeft de keizer aan den minister van oorlog herinnerd dat er een voorschrift bestaat van 1868 dat dien maat regel inhoudtby die herinnering werd tevens de raad gevoegd dezen maatregel toe te passen. Volgens den Weenschen correspondent van de Temps zou de minister reeds begonnen zyn met de overbrenging in het Hongaarsche leger van de 800 Hongaarsche officieren, die nu in het Oostenryksche leger zyn ingelyfd. Het zijn echter allen nog onofficieele mee- deelingen en de obstructie is ook nog niet opgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ingevolge art. 5 der Wot van 28 Juni 1881 (Staatsblad no 97J ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te Aanduiding der localiteit Rozendaal M no. 10 Gouda, den 18 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER De toestand onrustwekkend, w niet meer in zulk een oorlogs-verwachting als voor een paar weken. Maar er gaat bynfi geen dag om, zegt de „Manch Guardian”, zonder berichten over moorden, gepleegd op last van de Bulgaar- sche revolutionnaire comités. Meestal zyn de slachtoffers christenen, die weigerden zich by de partfi van het Exarchaat aan te sluiten veelal worden die moorden vooraf aangekon- digd. Het optreden van enkele consuls en van een deel der Europeesche pers, die da delijk gereed is om van Turksche gruwelen te spreken, heeft tot nog toe den Turkschen autoriteiten belet aan die moorden door krachtige en afdoende middelen een einde te maken. Ook hebben de Turksche troepen geregeld de handen vol met het bestryden der opstan delingen. Uit Konstantinopel wordt opnieuw melding gemaakt van een gevecht te Bohe- nitza, in den sandjak van Saloniki. Daar stietten Turksche troepen op een Bnlgaar- sche bende van twintig man, onder leiding van kapitein Apostol. Het gevecht duurde lang, want de Bulgaren boden krachtigen weerstand met een verlies van vier dooden en een gewonde moesten zy eindelijk vluch ten. De Turken verloren twee dooden. De „Times” zegt, dat de oproerige benden zoo gemakkelyk kunnen ontsnappen, omdat de huizen in de Macedonische dorpen veelal met elkander in verbinding staan. De op standelingen, die op een plaats strijden, wor den vier of vijf huizen verder teruggevon den, zonder geweer en doen zich dan als heel onschuldige burgers voor. In Albanië keert de rust terug. De Alba- neezen verklaren zich met de voorgestelde hervormingen ingenomen; enkele stammen zyn nog niet bevredigd, maar de Porte ver- De priester deed den Franschen officier van gezondheid uitgeleide. »Ik heb een dom ding uitgehaald, niet waar?» vroeg de laatstgenoemde, toen zij onder vier oogen waren. »Ik zal het niet ontkennen, mijn waarde dok ter,» antwoordde de priester, «maar wat pu ge beurd is, moest vroeg of laat toch gebeuren en gij hebt u zelf waarlijk niets te verwijten.Ik voorzie groote rampen.De goede God geven licht en kracht I.Waak gij intysschen, dokter, zooveel gij kunt over den armen baron du Haussey Telefoon No. S9 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wordt gevraagd mogen verkoopen, als Naam van den Verzoeker C.’de Zwart

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1