:gt, LIEFDE EN HAAT. HTS. voor Gouda en Omstreken, 1 wsch brood. Aïewws- en Advertentieblad Zaterdag 31 Maart 1903. 41ste Jaargang. No. 9001. Bulleulandsch Overzicht FEVHLE1OX. ING 3ZD- <7 srk gemaakt. r een ieder die zijn zend. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dei> «lidd. SCHOENEN en Zn. Gouda IRWERK en ver- LAARZENMA- jenever de Klei- l»tu, i«UL 1.1 .Mftijd. dikt emeten werk. i K.G. fiüüDSCHE COURANT In het Engelsch Lagerhuis zeide Chamber- lain Woensdag, dat de beraadslagingen over de koloniale credieten, gister, Donderdag, het eerst aan de orde zouden komen. Dat gebeurde niet omdat de regeering het aldus verlangde, maar om aan den wensch der oppositie te gemoet te komen. Hy zelf was i, en delven in oud® van den tegenwoor- V- Kidd, Baltes 8035, U.S. A Door de begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag is Dinsdag LI. by de behandeling der kosten van de expeditie naar Oost-Aziö, op voorstel van het vrijzinnige lid Richter besloten den post met 3,000,000 M. te verminderen. Dit geschiedde met al- gemeene stemmen. Ook op ande,re koloniale begrotingsposten werd danig gesnoeid. Dit optreden der commissie is te beschouwen als een uiting van de veldwinnende ontevreden heid onder de Duitsche afgevaardigden en belastingbetalers over de hebbelijkheid der regeering, om de door den Ryksdag toege- stane kredieten telkens te overschrijden; soms met meer dan het dubbele. Richter had uitgerekend, dat thans elke Duitsche soldaat iy China hot DuitscheRyk op vierduizend mark komt te staan, en dies, stelde hij voor om de door de Regeering gevraagde 21 millioen mark met 3 millioen te verminderen. Thans kostte de bezetting in China meer dan de geheele Duitsche export derwaarts bedraagt. 46) f Het vuur was geopend met een zeer veel on heil voorspellenden slag, maar voor ’t oogenblik was zij, Giulietta, nog ongedeerd gebleven. Renato is niet dood, herhaalde de priester, »en,’tis een wonder Gods, dat hij er het leven heeft afbracht! Hij zou dan ook inderdaad ge storven zijn aan zijne wond, wanneer men hem niet dadelijk ter hulp ware gesneld. Giulietta had haar zelfbeheersching terug Wat wist eigenlijk de man, die haar dat ver pletterend nieuws was komen mededeelen. Zich onnoozel houden, zou haar gewis niet kun nen benadeelen. Bij gebrek aan wat beters was dat het voor zichtigst. «Mijnheer de bedaarde stem, dat zeker akelig is die Renato? Telefoon No. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. Zoo heeft de Fransche Kamer dan beslo ten, dat zy niet zal overwegen, welke kloos terorden in Frankrijk zullen bestaan, maar dat zij alleen de vraag zal stellen of er al of niet kloosterorden zullen worden toege laten in het land. Hoe het antwoord zal uitvallen schijnt niet twyfelachtig. Onder do tegenstanders der kloosterorden zullen er wel zyn, die toch aan de congregatiën het recht, op een afzonderlijke behandeling door de Kamer niet hadden willen ontzeggen. Dezen zullen bij de stemming over het ont werp zelf met de meerderheid meestemmen al zullen zy eergisteren de oppositie ter wille zyn geweest. Er zal nu worden beschikt over de 54 aaavmgen. in dm groepen. De meerderheid van 43 stemmen is niet groot. Klaarblijkelijk hebben de gematigde republikeinen, Méline, Robot c. s. met de rech terzijde gestemd. erkennen dat de beschuldigingen tegen de Boeren ingebracht, omtrent een slechte be handeling der inboorlingen, overdreven waren. (Toejuichingen.) Hy gelooft dat meer arbeidskrachten zou den worden verkregen, zonder hulp van buiten als het werk aan den Rand maar wat aantrekkelijker werd gemaakt. De toekomst zou toonen of voldoende arbeidskracht kon worden geleverd, maar thans was het voor barig deze quaestie te behandelen. Geen voorstellen waren gedaan betreffende den invoer van Chineesche arbeidskrachten. pastoor,* zeide zij met eene vrij sonder haar gelaat te vertoonen, bleek moest zijn geworden, wie Ik begrijp niet, wat u zeggen wilt.* De waardige abt kreeg een schok van toorn en van verontwaardiging, en Giulietta, die dat heel goed bemerkte, vond het geraden, er onmiddellijk aan toe te voegen «Als u ten minste niet den jongen schilder be- menskracht est beroem - 3 bekende est. Kidd. .dekt heeft, en dut ran zijn wondorbaaf lekend is, en welke tudie in het zoeken om alle kwalen van nezen. Er is geen Doctors wanneer hij genezingen die hij irlieid zijner woor- ijke gronden geba- rerkregen in de be de vele jaren. Het •e Levens Kracht* iren, want hij zend, enoogzame hoeveel- onderbarende gene- s waagt. Sommige 1 zeer merkwaardig etuigenissen, zouden imon hebben hunne n loopon nadat zij n gebruikt hadden, iren waren opgege- en vrienden terug taag hart-, lever ton zijn als op ma pijn, -ruggepijn, ze- erkoadheid, asthma, ceel ongesteldheden, so spoedig hersteld mder is. otor ataxia, water- eien zijn spoedig en t ga’nscho lichaam, ledsomloop en eene dig verkregen Voor ijk en komen onder 3 «Levens Kracht*, medicijnen. Het is vaarvan gij genezen en u dadelijk franco In het Lagerhuis bij de discussie over een voorloopig krediet van 20,265,000 p. st verklaarde Chamberlain, die luide werd toe gejuicht, in antwoord oy verschillende vragen ten aanzien van Zuid Afrika, dat de terug brenging der Boerengezinnen met goed succes geschiedde. In het geheel zyn 15,000,000 pond st. uitgegeven voor vrije giften en de betaling van schadeloosstellingen. Er was geen twyfel aan de .gunstige vooruitzichten voor de landbouwende bevolking. Warm herdacht de minister de diensten door vele Boeren by het werk der repratriatie verleend. Het surplus der inkomsten van Transvaal en Oranje-rivierkolonie zou de kosten der beide leeningen overtreffen. Het kroonkolonie-systeem was nog voor eenige jaren wenschelyk in het belang der kolonies zelf, maar als Britsche Boeren in groote meerderheid zelfbestuur wenschen, zou het onverstandig zyn dat te weigeren. Geen verantwoolÖelyk persoon wenschte echter op het oogenblik zelfbestuur. De minister sloot vriendschap met Delarey, die waarschijnlijk van duurzamen aard zal blyken te zyn. (Toejuichingen.) Chamberlain verklaarde ten aanzien van de inlaudsche arbeidersquaestie, gaarne te machte ben den dreigend opgeheven arm langer tegen te houden. Laat dus dat comediespel en bespaar mij uw ontkenningen, want dat is alle maal noodeloos tijdverlies I Wij hebben wel wat anders te doen. Zie hier overigens de feiten.* En daarop vertelde hij in inzonderheden, hoe Renato was gered geworden. Giulietta hoorde alles roerloos aan. maar het klamme zweet parelde haar op het voorhoofd en de "bleekheid van 't gelaat bleef onveranderd. Zij was verloren dat spreekt van zelf, nu Re nato leefde. En naarmate de priester verder kwam in zijn verhaal, nam het gevaar, dat zij waande voor goed te hebben afgewend, een meer en meer dreigende gestalte aan Maar gelijk iemand, die in doodsangst verkeert zjch niet overgeeft bij den eersten slag, gelijk iemand, die door de rechtbank werd ter dood veroordeeld, wiens vonnis door de hoogste autori teit reeds wordt bekrachtigd en van het «fiat executie" voorzien, zich, tegen beter weten in, blijft vastklemmen aan de krankzinnigste hoop, al ware het maar om enkele seconden te winnen zoo verbeeldde zich ook de barones du Haussey, zich zelfs nu nog niet gewonnen te moeten geven. Er moest, joo dacht zij, voor haar nog wel de een of andere uitweg te vinden zijn Toen de priester eindelijk zweeg, antwoordde zij deemoedig en met een stem, waarvan zij de vreeselijke ontroering niet meer poogde te be mantelen «U hebt gelijk. Ik zal niet meer trachten te ontkennen., wat niet te ontkennen valt. Ja, ik heb dien Renato bemind en ik heb de zwakheid gehad volstrekt niet van plan eenigerlei verklaring af te leggen. Het Lagerhuis en het publiek waren genoegzaam op de hoogte van wat hij gezegd en gedaan had. Maar hy was bereid inlichtingen te geven, wanneer dit van hem verlangd werd. In antwoord op een vraag van den heer Mac Neill zeide Chamberlain nog, dat inder daad te Pretoria een besluit was uitgevaar digd, waarby de lesuren in het Hollandsch op hoogstens vyf per week waren vastge steld, terwyl twee uur voor de Bybelsche geschiedenis, in bet Hollandsch te geven, zouden kunnen worden afgezonderd. De minister had geen klachten daarover ont vangen en zag geen reden in de regeling verandering te brengen. Dat de minister geen klachten over de regeling had ontvangen, zal wel waar zyn. Het besluit werd eerst uitgevaardigd, nadat hy Z.-Afrika reeds verlaten hadWy hebben hier dus met een gauwigheid te doen van den minister. In Engeland wordt nu de indruk gevestigd als namen de Boeren met Milner’s beknotting van hun rechten volkomen genoe gen, en als liet hot hun onverschillig, of do rechten van hun taal bij die van het Engelsch werden achtergesteld, Wij weten echter, dat het minste wat de Boeren vragen isgelijkstelling van Hol landsch en Engelsch. il In den regéTj 1 gewone Soda, a Opnieuw heeft gisteren de liberale party in Engeland een overwinning behaald by de stembus. In Rye moest een nieuwe verkie zing plaats hebbensedert 1885, toen Rye een zelfstandig kiesdistrict werd, is het con servatief geweest. De heer Brookfield had al die jaren voor dat district zitting gehad. In 1895, werd hy zonder stemming gekozen verklaard, in 1900 gekozen met 2189 stom men meerderheid. Reye werd dus door de conservatieven beschouwd als een poeket borough. En thans is de liberale candidaat, dr. Hutchison, gekozen met een meerderheid van 534 stemmen. Na de nederlaag, verleden week by Wool wich geleden, is dit voor de regeering een harde slag. De „Manch. Guardian” ziet hierin het bewys dat de oppositie tegen de Regeering toeneemt, en verwacht dat ook by volgende aanvullingsverkiezingen de libe ralen aanmerkelijk in stemmenauntal zullen vooruitgaan. De „Times” begint eveneens in te zien, dat het zóó niet langer gaan kan; het blad spreekt van geruchten over een mogelyke versterking der Regeering”. Men denkt ook aan een party-meeting van de rechterzijde waarin Chamberlain het woord zal voeren om de ministerieelen tot elkaar te brengen en hen moed in te spreken. Maar het js niet duidelijk, wat men daar door winnen zal. Het zou een erkentenis van zwakheid zijn, die geheel overbodig is, zoolang de meerderheid voorl de Regeering nog zoo groot is als thans. Men verwacht thans met belangstelling, wat de Regeering doen zal by de indiening, van de lersche Land-wet, de volgende week. Wat zal de Regeering daarby zeggen? vraagt de „Manch. Guardian”. „Als het haar plan is haar val voor te bereiden, zal zy daarfoe by de behandeling van dat onder werp gelegenheid genoeg hebben. Maar als zy dat plan niet heeft, is hét onbegrijpelijk wat haar kan bewogen hebben een ontwerp voor te stellen, dat bedoeld moet zyn om de lersche landquaestie te regelen, en dat slechts ernstige oneenigheid kan doen ontstaan onder haar volgelingen”. doelt, dien ik werkelijk eenige malen bij Xavier zijn leermeester, hebt ontmo t, maar al heel lang geleden. Is hem een ongeluk overkomen Al had de priester ook eene wanhopige verde diging verwacht, van zooveel vermetelheid stond hij versteld. «O, mevrouw,* hernam hij met gestrengheid «de toestand is, geloof me, te ernstig, om hier onzen tijd in nuttelooze woorden te verspillen. Een dubbele overweging heeft mij geleid tot dat gene, wat ik nu doeeen christelijk gevoel van menschlievendheid voor u, hoe schuldig gij ook moogt zijn, en eveneens voor Renato, van wien ik veel heb leeren houden, die ik van ganscher harte beklaag en dien ik, als het kon, zoo gaarne zou terughouden vaq eene wraakoefening, van een misdaad tegenover de nu eenmaal gepleegde mis daad. Van den anderen kant ook werd ik ge dreven door mijn gevoel van toegenegenheid en hoogachting voor den baron du Haussey Ik wilde eene poging wagen om te redden wat er nog van zijn geluk te redden kan zijn. Die edele man moet u zult dat met mij eens zijn zooveel mo gelijk worden ontzien Hij heeft daar recht op Al is het verleden onherstelbaar, misschien kan men voor de toekomst eene algeheele vernietiging tegengaan, waarvoor ik op dit oogenblik nog alle redenen heb om beducht te zijn.* Hij zweeg, als om Giulietta goed het gewicht zijner woorden te doen begrijpen, en voegde er daarop aan toe «Ziet ge, mevrouw, daarom ben ik naar u toe gekomen na lange maanden stilzwijgend en wer keloos te zijn geweest, daar ik niet meer bij By de behandeling van debegrooting van buitenlandsche zaken in den Ryksdag vraagt baron Von Hertiing inlichtingen over Vene zuela, de Triple Alliantie en de Macedonische quaestie. De Rykskanselier graaf Von Bülow ant woordde In de Venezolaansche quaestie ging het voor ons van den aanvang af uitsluitend om de afwikkeling van een, door de onvertrouw- baarheid van den schuldenaar, buitengewoon moeielyke zaak, met buitengewone middelen. Wy moesten daarin met bijzondere kalmte en bezonnenheid handelen, opdat hierdoor geen storingen in onze betrekkingen tot andere mogendheden zouden ontstaan. Per fide pogingen daartoe mislukten door de loyauteit van vreemde mogendheden en de eerlijkheid van onze staatkunde. Volgens het vastgestelde protocol zyn de eischen die in hot Duitsche ultimatum gesteld zyn, als aangenomen te beschouwen. De kosten der blokkade waren gering. Wy hebben van de terugbetaling dier kosten afgezien, met het oog op Oen troosteloozen toestand der Ve- nezolaansche financiën. „Dat do vernieuwing van het Drievoudig Verbond tydig plaats had, toont, dat dit Verbond niet op toevallige, voorbijgaande of kunstmatige politieke constellaties berust, maar op duurzame, by alle drie de mogend heden in gelyke mate voorhanden belangen on behoeften. Het Drievoudig Verbond legt de ontwikkeling der buitenlandsche staat kunde van de verbonden mogendheden niet aan banden het wenscht slechts de handha ving van de staatkunde, die door het be houd van den vrede, en dus ook van het sta tus quo, wordt geboden. Toch werd het ver bond niet zonder moeite vernieuwd. Wy blyven met Duitsche trouw vasthouden aan het verbind, en hebben ook alle mogelyke waarborgen dat de verbondenen trouw aan ons zyn zullen. Het Drievoudig Verbond heeft niets te maken met tolquaesties of han delspolitiek (byval). Wij hebben niet min der maar ook geen atoom meer belang by het verbond dan de andere mogendheden. „Wat Macedonië aangaat, zoeken wy niet naar byzonderen of uitsluitenden invloed. „Juist daarom berusten onze betrekkingen tot Turkije op den vasten grondslag van het vertrouwen. Duitschland staat vriendschap pelijk tegenover de maatregelen in Macedo nië, die dienen kunnen'om de toestanden te verbeteren, zonder de integriteit van het Turksche Ryk in gevaar te brengen. De her vormingsvoorstellen van Rusland en Oosten rijk schijnen my zeer gelukkig. gehoor te geven aan zijn bedenik ben gevallen voor zijn aandrang en voor zijne bedreigingen met zelfmoord, als ik hem niet wilde toebehooren. Ik ben toch niet het eerste meisje, mijnheer de pastoor, wie iets dergelijks is overkómen.! U, die in de biecht, onder ’t zegel van geheimhouding, zoo heel veel moet hebben gehoord, u weet beter dan menig ander, dat zulke geschiedenissen niet zeldzaam zijn I* Zij aarzelde even om er daarna bij te voegen •O, ik heb genoeg spyt gehad van dien misstap, die niets anders dan een groote dwaïsheid is ge weest, en zoo geruimen tijd alles bij het oude bleef, was t, omdat ik bang was voor dien man wiens heftigheid en jaloezie ik maar al te goed had leeren kennen. Maar, daar u, mijnheer de pastoor, bij hem zijt geweest, op het oogenblik door u opgegeven, moet u ook een stuk papier hebben gevonden, waarop hij zelf had geschreven, aan alles een einde te willen maken Mep kan iemand, die in waanzin verkeert, zoo vreeselijk moeielijk beletten om een zelfmoord te begaan Ik ben weógevlucht, dat is waar, ik dacht dat hij dood was, en ik ben getrouwd met Gontran du Haussey, denkende weer vrij te zijn.» -X «Dat is nu mijn misdaad", verklaarde zij, na eenig stilzwijgen. «Ik zal niet ontkennen, dat ze heel erg is geweest, maar zonder voorbeeld is ze toch niet. En ligt het verder niet voor de hand, dat een meisje van mijn leeftijd, ook na al het geen er gebeurd was, haar best doet tot het ver krijgen van een meer eerzaam bes’aan, volgens de maatschappelijke en kerkelijke wetten vtrvolfd.) Telefoon No. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1