tituut LIEFDE EN HAAT. I I Maandag 23 Maart 1903. 41ste Jaargang No. 9002. BuUenlandscli Overzicht. 1’ :ao mdubaliea areld bekend on Ten middel tegen m-, Lever enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prijs per flacon 1.16. ondsrz&lf ineoskrach stal elke pijnlijke rerbodig. Met or ongeneeslijk igs een bijna 22 engt genezing en ontstekingen enz nilLLElOX. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. nel. de Ansicht- st”, Haarlem t 103. Verspreide Berichten. voor Zn. Gouda Wr 7 vtrvjlgd.} Ie opengesteld, n te allen tjjde voor den kapitein wezen. De nationalistisch gezinde burgemees- na- ge- in deo regel 1 ewone Soda. t R 724, t« Echte tesamou- en in den naam des srvaardigd wereldbe- r* Stoll- ^®!busje« ©7 0.85 sr Neder- post f 1.60. orland ikin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke tech, Oeaterreich entraal-Depfit Sander Ik gekookt tvoor da* ilepels van late) AIb wal van gebruiken, it® a n. \andelaar een \dsche uitgave Telefoon No. S2- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagèn. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN'. i hoofdtekst it halfmaande- ;he tijdschrift it uit de Be- Jving een er om de Aarde, a Heer E. T. tra Ki iper in iht der Ven- hap maakt, nimmer is rijk Uuatreerd eigen photo- hltiche opna- t per jaar on- die hem aan r hem op te zigers worden i maal komen len in Arabië, Birma, Ma- Frankruk. President Loubet zal by zijn bezoek aan Algiers door een Spaansch oorlogschip be- Rosières, Buscayret, is, by besluit regeering, uit zyn ambt ontslagen nhff An iaiinrvo nnara fin. .K. Sedert een dag of vier hebben wy berichten van een revolutie in Uruguay en het zal velen, die de telegrammen lezen, niet heel dui delijk zyn, waaraan dit te wijten is-. De tegenwoordige oproerige beweging wordt geleid door Aparico Saraiva. De heer met dezen mooien naam is de leider van de party der blancos die staat tegenover de partij der colorades. De beweging is gericht tegen President Battley Ordognez, die sedert 1 Maart den vrdègeren President Cuestas vervangt, en die begonnen is met inbreuk te maken op een in 1897 tusschcn de beide groote par tijen gesloten overeenkomst. De blancos had den, volgens de bepalingen daarvan, recht op de mandaten voor de wetgevende macht en de ambtenaarsposten in de departementen, waar zy tot dusver de macht in handen hadden gehad. Nu heeft Battle tegen de afspraak gehandeld, door in twee departe menten twee ambtenaren aan te stellen die wel tot de party van de blancos behoorden, maar niet de oorspronkelijke candidaten waren. Over zes departementen heeft de oproerige beweging zich uitgebreid, doch er zyn reeds vredesonderhandelingen geopend. Alleen zal het de vraag wezen, of die duur zaam tot rust leiden. Immers de blancos hebben eenig recht met wantrouwen te zien naar een President, wiens eerste handeling de schennis eener staatkundige overeenkomst geweest is. NIEM RIJER. fREN. rommingen, o-beenen en 'geni. zwakte, enr. ziekten ngen, ver- Over de Macedonische quaestie zelf uit Weenen gemeld, dat ondanks de vertoogen van Rusland en Oostenrijk de Macedonische comités hun agitatie voortzetten. Een corres pondent van de „Neue Freie Presse” schrijft uit Monastir, dat het een tactische fout was van de Porte, om Hilmi pasja zyn rondreis ter voorbereiding der hervormingen niet in Monastir, maar in Kossovo te doen beginnen. Want in Monastir heerscht de grootste op gewondenheid daar is de stookplaats der revolutie, en de aanhangers van de Bul- gaarsche zaak zyn er talryker dan de Mo hammedanen. Bovendien zyn in Monastir de christelijke bewoners steeds door de Tur ken zeer barbaarsch behandeld, waardoor juist in dit vilayet de revolutionaire comités het meeste succes hadden. Aanvankelijk waren de landbewoners niet geneigd zich by den opstand aan te sluiten. Doch het krasse optreden van de Macedo nische comités heeft de boeren geleidelijk tot den opstand gebracht. Door het bekend worden van de hervor mingsplannen zyn de bewoners van het vilayet zeer teleurgesteld. De agitatoren beloofden den bewoners ónmogelijke dingen, zoodat zy zich verbeelden, baas te zullen worden in het land en de Turken te zullen overheer- schen. De toestand is thans zoo, dat in het vilayet Monastir geen enkele Bulgaar zich Oostenrijk en Hongarije zou zyn en dat deze landen daarna ieder hun economische zelf standigheid zouden gaan innemen. Hy meende, dat er geen twee landen op de wereld waren, die elkaar beter aanvuldenen by geloofde dan ook, dat zy het altyd eens zonden wor den als een misplaatst chauvinisme hen hun ware belangen niet uit het oog deed ver liezen. Von Koerber eindigde met nogmaals te erkennen, dat de ontwerp-Ausgleich zyn gebreken had, zelfs middelmatig was, maar hy wees op „verzachtende omstandigheden” en vroeg ten slotte de Kamer het ontwerp goed te keuren omdat een betere schikking onmogelyk was geweest. Ieder, die zich herinnert, hoe ten langen leste op Oudejaarsavond j.l. het betrokken document door de Hongaarsche en Oosten- ryksche regeeringen is geteekend; hoe de keizer en de troonopvolger persoonlijk pres sie oefenden en al wat er aan voorafgegaan ia die lange, schier eindelooze lijdensge schiedenis die zal met von Koerber er kennen, dat er geen beter resultaat te be reiken is geweest. Of daarom de Ooston- ryksche Kamer maar zoo grifweg het ontwerp zal goedkeuren op von Koerber’s verzoek is een heel andere zaak. ter van van de met het oog op verkiezingsoperaties, die in deze gemeente hebben plaats gehad. Een speciale commissie is ingesteld bjj presi dentieel besluit, om de gemeenteraadsfnnc- ties te vervullen. heeft aangemeld voor de nieuwe gendar merie. Want men gelooft niet, dat deze iets zal tot stand brengen, daar de Chris tenen toch niet met de Turken worden ge- Ijjk gesteld. Klaarblijkelijk hebben de aan voerders der comités den bewoners verboden zich aan te melden. Uit verschillende plaat sen worden Turksche wreedheden gemeld, die bij onderzoek bleken of onwaar, of over dreven te zynde aangifte had plaats gehad onder den drang der comités. De correspondent van de „t^euefreie Presse” meent, dat de invoering der hervormingen had moeten beginnen in Monastir, om der bevolking te toonen, dat het ernst is met die plannen. Nu is het wellicht te laat want de agitatie der comités heeft de be volking meer verbitterd, dan met de grootste concessies goed te maken is. Duitschland. In verband met een twist tusschcn do georganiseerde dokters te Stralsund en de ziekenfondsen aldaar, heeft het Leipziger Verban I besloten, de dokters te helpen, door te trachten de overkomst van vreem de dokters naar Stralsund te verhinderen. De schichausche werf te Danzig heeft in opdracht een groot pantser-linieschip te bouwen, waarvan de kosten op 15.650.000 mark begroot zyn. De Pruisische spoorwegdirectie heeft 431 locomotieven voor reeds bestaande en 31 locomotieven voor in den loop van dit jaar nog aan te leggen lynen, besteld. Groot-Brittannie. Dr. Jameson sprak te Kaapstad, in ant woord op oen adres van gelukwensch met zyn benoeming tot president van de „Pro gressive Associaton”, zyn hoop uit, dat de misgreep door hem bij zjjn beruchten „raid” begaan, hem vergeven ?ou worden. Hy bracht hulde aan het werk van dr. Smartt en zeide, dat, nu de grootste staatsman van dezen tyd Zuid-Afrika had bezocht, hy tuurlyk onberekenbaar veel goeds had daan. Giulietta vloog op in een beweging van wan hopige heftigheid, volstrekt niet meer denkend aan eenig comediespel, dat heelemaal nutteloos zou zijn, niet meer denkend aan het verbergen van hare ware gevoelens en van haar diep gevoelden angst. «Maar mijn God, bestaat er dan geen enkel middel om dien gom dien man tot bedaren te brengen riep zij uit met een ontzettende drift, waarin geen enkele vezel van het hart mee trilde. Is hij dan onverbiddelijk?* «Ja, on verbiddellijk «Maar als u eens met hem sprak*, zeide Giu lietta, zich vastklemmend aan elke kans die er nog voor haar kon bestaan, aan elke mogelijkheid die haar een uitweg zou kunnen openen, z/u, die hem hebt gered, u, een priester I* «Ik heb het al beproefd »Ja «*t Heeft mij niets gebaat Driftig begon Giulietta op en neer te loopen door het vertrek, haar lichaamstoestand, haar eigen zwakheid geheel vergetend. Plotseling bleef zij vlak voor den priester staan zag hem met donkere oogen vast in ’t gezichten voegde hem toe «Hoe is ’t mogelijk, dat ik van u, die alles reeds sedert tien maanden geweten hebt, vandaag voor het eerst iets hoor Hoe is ’t mogelijk dat Renato, die volgens u, niet is at te brengen van sijn wraakzucht zoolang heeft gewacht?* «Van zijn erkentelijkheid en zijn toegenegenheid voor mij, mevrouw, neb ik het gedaan gekregen, dat hij een jaar zou wachten, alvorens iets tegen groet wordenaldus is door den minister raad te Madrid besloten. Kapitein Poirier, die zoo heftig tegen de regeering heeft gesproken in een rede tot zyn manschappen, is overgebracht naar Mans, waar hy in arrest is en op de beslis sing van den minister van oorlog Wacht. De ze zal, naar men meedeelt, niet gemakelyk voor don knnitnin WAvnn u te ondernemen. «Maar dat jaar is nog niet verstreken, mijnheer de pastoor «U hebt gelijk, dat jaar is nog niet om, maar van morgen is Renato heel toevallig te weten ge komen door den Franschen officier van ge zondheid, die ook u behandeld heeft, mevrouw dal gij intusschen waart getrouwd met den baron du Hatissey en dat gij moeder waart ge worden van een meisje, dat, volgens hem, zijn kind moet zijn,* Giulietta stampvoette van koortsachtige drift. En toen, vroeg zij, «en toen 1 «Toen was ik niet meer bij machte hem tegen te houden, zoodat ik van dit oogenblik at nergens meer voor insta Ik had zoo gehoopt, dat de tijd een verzachtenden invloed zou uitoefenen op zijn hart, dat het mij nog eenmaal gelukken zou, hem, zooal niet tot vergiffenis, dan toch tot medelijden te bewegen, tot medelijden voor uw man, die aan alles onschuldig is, die uw dupe is geworden en tot medelijden voor het arme kind, waarop, on verdiend, ten slotte alle schande zou neerkomen.* «Welnu «Dat is niet meer mogelijk. Daaraan valt nu niet meer te denken.* «Ja, ik had bijtijds moeten weggaan, Rome moeten ontvluchten! Ik dacht ook wel, dat du Haussey spoedig moeite zou doen om naar Frank rijk te worden teruggeroepen Daar is hij nu, maar ik. «Voor u is het te laat «Ik dacht zoo stellig, dat hij dood was 11 mom pelde Giulietta. 47) •Mevrouw, antwoordde de priester, die haar met onverstoorbare gelatenheid had aangehoord, op een zeer afgesmeten toon, «als u stond voor een rechtbank, die verzwarende of verzachtende omstandigheden heeft in aanmerking te nemen,waar men zocht naar materieele bewijzen, als het mo- reele bewijs, waarop geen wettig vonnis kan wor den geveld, zoo als hier, boven allen twijfel ver heven is, dan zou misschien hetgeen u daar hebt gezegd ot al wat u verder in dienzelfden geest in ’t midden zoudt kunnen brengen, u misschien van eenig nut kunnen zijn, maar ik durf het niet met zekerheid zeggen en dat gaat ons, goed beschouwd ook volstrekt niet aan. Ik kom hier niet als rech- ter, die in een crimineel proces de waarheid ont dekken wil en ik behoef voor mijn persoon ook niet meer overtuigd te worden. We kunnen al die dingen onbesproken laten, Renato kunt ge toch niet overtuigen. Evenmin zult gij 't uw man, mijn heer du Haussey, kunnen doen, die ’t u natuurlijk nooit kan vergeven, hem zoo te hebben bedrogen, dat gij «jn wouw hebt durven worden, na in de armen van een ander te hebben gerust en dat ge hem hebt belast met het vaderschap van een kind, waarvan een ander de vader was.* Chamberlain nam gisteren in de Guildhall het welkomstadres van het gemeentebestuur der City in ontvangst. In zyn antwoord zeide hij, dat zyn bezoek aan Zuid-Afrika hem meer dan ooit over tuigd had dat de oorlog onvermijdelijk was geweest. Hy had van de Boerenleiders de meest stellige verzekeringen gekregen aangaande hun bereidwilligheid om mede te werken om den voorspoed des land te herstellen. Om in de woorden van zijn vriend de la Rey te spreken - zy zouden zoo trouw aan de nieuwe regeering zyfl als zij het aan de oude geweest waren. Hy had geen spoor van wraakzuchtige gevoelens gevonden en zijner zijds koesterde hy geen begeerte een dap peren vijand een vernedering aan te doen. Hy bewonderde de Boerdj om hun waardige aanvaarding van den uitsftg van het beroep op de wapenen. Hij moest de rebellie ge deeltelijk verontschuldigen wegens de ver wantschap tusseben de bevolking der Britsche koloniën en de Boeren en wegens Engeland’s verzuim om de Kaapsche Hollanders te be schermen tegen de bedreigingen en verlok kingen der Boeren. De Oostenrijksche Rijksraad is Donderdag begonnen aan de eerste lezing van het ont werp op den Ausgleich, een gebeurtenis, die vier ministeries in den tyd van vier jaar niet hebben kannen in ’t leven roepen. Dit is een ware triomf voor von Koer ber; deze dankt haar evenzeer aan zijn beleid als aan de vermoeidheid, men mag zeggen de volslagen zatheid der partijen van die onvruchtbare dwarsdrijverij, welke allen parlementairen arbeid in Oostenrijk belette. In zyn inleidingsrede Woensdag toonde von Koerber zich echter een bescheiden en voor zichtig man, die de waarde zijner overwin ning niet overschatte. Natuurlijk sprak hij sterk ten gunste van den Ausgleich, maar hy hemelde hem niet overdreven op, noch gleed hy over de teere punten heen. Als grootste voordeel prees hy het feit, dat de Oostenrijksche productie eindelijk de overtui ging had gekregen, dat zy er een overwegend belang by had om uit den chaos te komen, waarin zy zich nu reeds meer dan zes jaar bevindt en dat de nu voorgestelde Ausgleich verre de voorbeur verdiende boven een voor- loopige regeliög of in ’t geheel geen Aus- gleich. Von Koerber bestreed vervolgens het algemeen verbreide denkbeeld, dat de onderhavige Ausgleich de laatste tusschen Italië. Het nieuwe wetsvoorstel voor de mi litie stelt het jaarlyksch contingent op 135.000 man. In een bijeenkomst te Rome van de commissie voor de heiligverklaring van Jeanne d’Arc, heeft kardinaal Langenieux lof toegezwaaid aan den rapporteur, kardi naal Ferrata, die met veel talent de zaak van de Fransche heldin verdedigd heeft. Binnen veertien dagen zal de paus zyn be- >Maar hij leeft, mevrouw, en hij wil zijn kind Daar kwam een schemering van hoop in Giu- lietta’s sombere oogen. >0, als hij dat alleen maar verlangt.» »lloep niet te vroeg ivictorie.» mevrouw Zelfs wanneer u er in toestemdet, hem het kind af te staan, zou het u niet redden, want hij bffift er bijMk. dat hij u moet straffen 5^ V...1 •Dan zoek ik hulp en bescherming bij mijn man I» «Geloof ge dan, dat die, alles wetend, u van zijn kant vergiffenis schenken zal Afgemat en moedeloos ’zonk zij neer »Neen, u hebt gelijkbar kan hy niet! ’t Is een man uit één stuk, 4»-«ke van plicht en eer allerlei mooie bewaaraan hij op een aller dwaaste m3: Weder eèm^lS^n. Kunt u 'ieff niets, werkelyk niets mij doen, mijnheer de pastoor?' vroeg zij smee- kend. «NietsAls hot mogelijk was, had ik dat al gedaan voor den baron du Haussey en voor uw dochtertje. Hij zal mij dooden, die man riep zy met laffe vrees uit. •Renato wil u behandelen, zooals hy door u behandeld werd. Dat heeft hij gezworen en .i kent hem.» 1.01 BSUIIL COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon No. 8» ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1