LIEFDE EN HAAT. /lïeww«- en Advertentieblad voor Gowda en Omstreken. 42ste Jaargang. yVoensdag 1 April 1903. ^)o. 9070. KENNISGEVING. Buiteulandscli Overzicht. tttlLLk OA. iglijders KOEPOKINENTING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. k gemaakt. III. De moeder. Zn. Gouda, briefkaart w or Jt aegezonden door t bom mei. werkelijke hulp nskraoht it boroem- bekende rt. I». r«n. 3»l kt telefoon Ao. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en delven in oude in den tegenwoor- Kidd. Baltes 8035, U. 8. A fiOTDSCHE COURANT „Arm kind I” murmelde de moeder, die ook Angelina kuste, maar zonder warmte, zonder blijd schap. „Ja, ik ben weer beter, maar kijk eens, wat er door mijn ziekte van geworden is!” Getroffen door dien toon, zooals zij ’t reeds, doch in mindere mate, door de bijna koele beant woording van hare eerste kussen was geweest, liet Angelina hare moeder los om haar beter te kun nen zien, en zij kon een beweging van schrik niet onderdrukken bij 't ontwaren van de ontzettende verandering, die in den tijd van één jaar in het voorkomen harer moedor was ontstaan De vrouw, betrekkelijk nog jong, in elk geval nog beneden de veertig jaar en wie men vroeger nauwelijks dertig zou hebben gegeven, die vrouw wier merkwaardige en schitterende schoonheid zij zich zoo levendig herinnerde die vrouw, wier prachtige oogen eertijds van levenslust tintelden, zoo niet met de vermetelheid van hen, wien alles in het leven gelukt, ze scheen nu twintig jaren ouder te zijn geworden, verlept, verwelkt, zonder eenigen glans, zonder eenig zelfvertrouwen, een bedroevende schaduw van zich zelve. Haar ziekte had de gelaatstrekken grof ge maakt, de heerlijke frischheid van de tint met ruwe hand weggevaagd, een ziekelijk bleek daar voor in de plaats gegeven, de huid verdikt en al het behoorlijke van vroeger zoo erbarmelijk ver vormd, dat het werkelijk moeite kostte om in dat voorkomen nog iets te ontdekken, wat iemand de opmerking op de lippen zou kunnen brengen, dat zij er vroeger wel aardig moest hebben uit gezien. Wordt vervolgd') Dö verkiezingen voor den Dnitschen Rijks dag zullen den 16 Juni plaats hebben. Te gelijk met het begin van de Paaschvacantie is de. datum van do verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag bekend gemaakt, en kregen do plaatselijke autoriteiten bevel, de toebe reidselen voor die verkiezingen te maken. Hierdoor is aan het gepraat over den duur van de legislatunr-periodo van dezen Rijksdag tevens een einde gemaaktdie pe riode eindigt vanzelf op den dag der verkie zingen, die als de geboortedag van den niou- wén Rjjksdag moet worden beschouwd. Wan neer niet afzonderlijk de ontbinding van den Rijksdag wordt bevolen, is deze vanzelf ontbonden door de verkiezingen voor den nieuwen. Het „Berliner Tageblatt” leidt uit de of- fleiense mededeeling in de „Nordd. Allg, Ztg.” af, dat de veel besproken vraag, of er een vacuum zijn kan, dat is een periode waarin er geen Rijksdag bestaat, slechts academisch belang heeft. Van meer belang is het, welkprogram aan den nieuwen Rijks dag ter behandeling zal worden voorgelegd. De „Nordd. Allg. Ztg.” noemt als de hoofdpuntendo vernieuwing der handels- tractaten, de legerwetten, als gevolg van het eindigen van het Quinqennaat, de vlootwet, vooral met betrekking tot het eskader bui tenlands, de Oost-Afrikaansche Centraal- spoorwegdaarbij zal waarschijnlijk nog de hervorming van de Rijksfinanciën komen. Maar de hoofdzaak bljjftde vernieuwing der handelstractaten. De toepassing van het „toltarief” zal het zwaartepunt van de nieu we verkiezingen zijn. En wanneer de nieuwe wijze van stemmen Voor den Rjjksdag wordt ingevoerd waaraan niemand twijfelt dan zal het de vraag zijn, of het Duitsche volk zich thans tevreden verklaart met de wijze, waarop de rechterzijde, het Centrum en de nationaal-liberalen zich bij de behan deling van het toltarief in den Rjjksdag hebben gedragen. Ditmaal staan, meent men, handelsbelangen op den voorgrond bij een eventueel onderhoud. Maar er wordt toch ook politieke beteekonis aan gehecht. Vooral sedert de bekende rede voering van Delcassé over het Drievoudig Verbond, waarop Von Billow onlangs in den Rjjksdag heeft gereageerd. Men meende, dat het Kabinet Zanardelli in den laatsten tjjd zyn buitenlandsche staatkunde lichtelijk had gewijzigd en zijn best deed om ook met de Russisch-Fransphe alliantie op meer intiemen voet te komen. Een incident heeft gele genheid gegeven om deze onderstelling aan het wankelen te brengen. Het betreft do door Rusland gevraagde uitlevering van den nihilistischen student Gotz of Gortz van wien reeds eerder sprake was. In de Kamer heeft Giolitti, die de stukken heeft onderzocht, verklaard, dat er z. i. geen reden voor uit levering was. Hjj zou dat stellig niet ge zegd hebben zonder het zeker te weten. Maar in Rusland heeft men van recht en van justitie andere begrippen dan in het overige Europa, het uiterste Oosten wellicht uitgezonderd, en hot kan niet missen of Giolitti’s verklaring zal te Peterburg niet bjjzonder vriendeljjk worden opgenomen. De vrienden van het Drievoudig Verbond kunnen gerust wezen. van dankbaarheid voor de diensten, aan leger en republiek bewezen, de militaire medaille toe te kennen, Sedert ’71 was André rid der, sedert 1891 officier van het Legioen van Eer. Uit Sorrenti, waar de Duitsche rjjkskan- selier Von Bülow thans vertdeft, wordt be richt, dat Prinetti, de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, daar weldra wordt verwacht. Men weet, dat de heeren ook verleden jaar een ontmoeting hadden. Het gold toen de vernieuwing van den Driebond. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bij lagen van: ie. Gebroeders A. J en G. Nagtegaal te Gouda om vergunning tot het uitbreiden hunner fabriek van vuurvaste producten door bijplaatsing van eene droogloods en een tweeden pblingelang oven in het perceel gelegen aan de Goudkade Wijk T No 16, Kadastraal bekend Sectie F No. 1314; ae. A. de Wilde te Moordrecht om vergunning tot het oprichten eener spekslagerij in het perceel gelegen aan de Keizerstraat Wijk K No. 128, Kadastraal bekend Sect:e D No 442. Dat op Dinsdag den 14 April 1903, des na middags ten i'/j ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 31 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. een ieder die zijn md. mische ziekte bleet nog altijd doorwoeden in Calcutta en in de voorsteden. Ondanks haar blijdschap over ’t aanvankelijk herstel harer moeder, was ’teen groot verdriet voor Angelina’s teeder hart, dat zij nog altijd niet hare zorgen mocht gaan wijden aan de arme mama, die zij nog innig lief had. Eindelijk, na verloop van drie lange maanden kwam de zoo dikwijls met tranen afgebeden ver gunning om Madras te verlaten en zich te bege ven tot haar, bij wier ziekbed zij zoo gaarne al dien tijd had verwijld om angst en smart te hel pen verlichten, veel meer nog door den gloed harer liefde en hare koesterende teederheden, dan door haar onophoudelijke zorg en algeheele toewijding. ‘tWas overigens hoog tijd, dat die vergunning werd verstrekt, ook in ’t belang van het jonge meisje zelve. Van dag tot dag was er verandering aan haar te bespeuren en zij zou, als ’t nog langer had ge duurd, zelve ernstig ziek zijn geworden, ten gevolge van de wreede voorzorgsmaatregelen, in het belang harer gezondheid genomen. Terstond na ontvangst van dien laatsten brief werd het kooitje geopend en de vogel vloog weg. Angelina vertrok naar Calcutta, gelukkig en toch ook zeer aangedaan door het afscheid nemen van het huis, waarin zij was opgegroeid en zoo vele jaren achtereen had geleefd, door het afscheid voor goed, zooa.lt zij rokende, van miss Goodwin die, ondanks haar Brifsche koelheid, aan haar, aan Angelina, zooveel genegenheid had betoond. Is met haar stijfheid en vormelijkheid slechts was Een jonge vrouw van het land, in dienst van mevrouw Vetti, haalde Angelina van het station af, en een rijtuig bracht hen spoedig naar de weelderig ingerichte woning harer moeder. Toen het oogenblik van ontmoeting was aan- gebroken met haar, die zij tot heden toe zoo zelden had gezien en die zij zoozeer had gevreesd voor altijd te zuilen verliezen, vergat Angelina all's om haar heen, en ’t was met een trilling van blijdschap en een hevigheid van hartstochtelijk geluk, zonder iets van hare omgeving op te mer ken, zonder zelfs mevrouw Vetti te nebben aan gezien, dat het jonge meisje op haar toesnelde, de armen om haar heen sloeg, haar schreiend kuste en nogmaals kuste, en daarbij alleen vermocht te stamelen „O, mama, mama, eindelijk heb ik u dan toch Nu is alles weer goed I Nu gaan we nooit, nooit meer van elkander af!” Langzaam had mevrouw Vetti zich opgericht van haar chaise-longue, die achter in het vertrek gtond, waar een halve duisternis heerschte. Vrijdag had het weinig gescheeld of de Engelsche regeering had in het Lagerhuis een nederlaag geleden. Het liberale parle mentslid Macnamara had een wetsvoorstel ingediend, waarby aan de plaatselyke over heid van de voorsteden van groote steden de bevoegdheid werd verleend een belasting te heffen van de gekapitaliseerde waarde van land, braakliggend of niet en afgeschei- overeen te brengen geweest, en van de mede leerlingen, die zij, de een meer, de ander minder in liefde hoopte te zullen gedenken, Op die jaren is er in het nemen van een af scheid altijd iets zeer pijnlijks,'dat sterk op de zenuwen werkt, die nog niet door de levenserva ring zijn gehard en gestaald. De BURGEMEESTER van GOUDA, Brengt ter algemeene kennis dat aanstaanden Zondag den 5 April'1903, des middags te 12 uur, in het Raadhuis voor ieder die zich daartoe aan meldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreeks van het kali te doen inenten of herinenten, tefwijl zij die verhinderd zijn of bezwaar hebben van die gelegenheid gebruik te maken de kunstbewerking kunnen ondergaan in het Gasthuis op Maandag 6 April d a. v. des voormiddags te 9 uur. Gouda, den 31 Maart 1903. De burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS ekt lieoft, 011 dat 1 zijn wonderbaar tend is, en welke die in het zoeken rn alle kwalen van izen. Er is geen octers wanneer hij genezingen die hij leid zijner woor- ce gronden geba- rkregen in dobo- 1 vele jaren. Het Levens Krach in, want hij zend, loogzame hoeveel- iderbarende geno- waagt. Sommige zeer merkwaardig uigenissen, zouden len hebben hunne loopen nadat zij gebruikt hadden, m waren opgego- in vrienden terug ag-, hart-, lever- 1 zijn als op ma- jn, ruggepijn, ze- ■koudheid, asthma, el ongesteldheden, 1 spoedig hersteld der is. or ataxia, water en zijn spoedig en gansche lichaam, Isomloop en eeno g verkregen. Voor t en komen onder >Levens Kracht», edicijnen. Het is tarvan gij genezen u hadelijk franco 55) Stel eens, dat ik tegen het uitdrukkelijk verbod handelde van uw moeder, dat ik mij liet over reden om u de inspraak van je hart te laten vol gen en dat u een ongeluk overkwam dan zou ik dat op mijn geweten hebb;n, kind, en ik zou er mijn leven lang ontroostbaar over zijn Angelina mocht’niet weg’en daar miss Good win vreesde, dat het kind met een dwaas hoofd toch nog haar wil zou doorzetten en de kost school zou ontvluchten, (werd zij dag en nacht gesurveilleerd. Weken achtereen hing het leven van mevrouw Vetti aan een zijden draad, maar de huishoudster die haar verpleegde en telkens schreef, hoe ’t met haar ging, mocht toch eindelijk melden, dat de ziekte tot slaan was gekomen, dat het levensge vaar als geweken mocht worden beschouwd en dat thans de période van het herstel, zij ’took van een zeer langzaam herstel,'Jwas ingetreden. Bij dien laatsten brief waren ook een paar re gels gevoegd, blijkbaar met een nog bevende hand geschreven, van mevrouw Vetti zelve, waarbij zij nogmaals haar kind verbood om naar haar toe te komen. Juist bij het herstel, heette het, was het gevaar voor besmetting zoo groot en de epide- den van de waarde van de zich daarop bevindende opstallen. Het doel was de gemeentebesturen van een nieuwe bron van inkomsten te voorzien. De belasting zou niet meer dan één penny mogen bedragen per pond sterling. De regeering verzette zich tegen de be handeling in tweede lezing van de bill, die gesteund werd door Sir H. Campbell-Ban nerman, terwyl de unionisten niet met tegen stand voor den dag durfden komen, aangezien zy beducht zyn voor hun kiezers in de groote steden. Want daar beseft men volkomen hoe gerechtvaardigd het zou zyn, wanneer de gemeente in staat werd gesteld eenig voordeel te trekken van de reusachtige ver meerdering in waarde vah den grond in den omtrek van steden liggende. De bill werd ten slotte verworpen met 185 tegen 172 stemmen, een meerderheid das van niet meer dan 13. Deze uitslag werd met gejuich door de oppositie begroet. Van de ministerieelen stemden 13 met de oppositie mede, terwyl de Ieren ditmaal weder eens tegen de regeering party kozen. De Fransche Journal Officiel bevat het besluit waarby de tegenwoordige minister van oorlog, generaal André met den datum van 29 Maart 1903 wordt overgeplaatst bij de tweede afdeeling (de reserve) van den gener ïlen staf. Generaal André, Louis - Joseph - Nicolas, is 29,Maart 1838 geboren, hy is dns65jaar oud, in dit is de leeftyd waarop een divisie- generaal onverbiddelijk tot de reserve moet overgaan. By het actieve leger mag boven dien leeftijd alleen en dan nog krachtens een bijzondere beschikking een generaal ingelyfd blyven, die in den rang van generaal als commandant van een leger tegenover den vyand heeft gestaan. André heeft in den Fransch-Duitschen oorlog wol meegevochten, doch hy was toen kapitein van de artil lerie. De minister-president Combes heeft den generaal bij deze gelegenheid een zeer har- telyken brief geschreven, waarbij hy zyn vreugde uitspreekt, dat André zyn groote gaven als militair nog aan het vaderland blijft wijden nu hy het ministerambt be kleedt Op 29 Mei 1900 heeft Waldeck-Rousseau André aangezocht de opvolger te worden van generaal de Galliffet aan het departe ment van Oorlog, en toen Waldeck Rousseau verleden jaar heenging, is de generaal in het kabinet-Combes overgegaan. Nu André aan dezen mylpaal gekomen is, heeft de ministerraad besloten hem als blyk De Amerikaansche admiraal Dewey, die in den Spaanschen oorlog by den zeeslag van Manilla een oogenblik in gespannen ver houding stond tot het daar aanwezige Duit sche eskader, heeft nu in een intervieuw dingen over Duitschland en de Duitsche vloot gezegd, welke veel opzien baren. De uitlatingen van Dewey zyn een typisch staaltje van Amerikaansche bluf. Het is weer net als by BarnumAlles in Amerika is het beste en het grootste. De marine van de Vereenigde Staten is de eerste van de wereld zei Dewey, en wel om deze redenIeder man in de marine der Vereenigde Staten is een man van verstand. Hy weet precies wat hy moet doen en het juiste oogenblik om dat te doen. De Duitsche marine, vervolgde hy, is van een geheel andere organisatie, wat de samen stelling van het menschelyk materiaal betreft. Ik heb een diepgaande studie van die marine gemaakt, en ik geloof dat haar doelmatig heid in een eventueel gevecht sterk overschat wordt. De Amerikaansche manoeuvres in de Caib- bische zee zyn niet alleen goed geslaagd, maar waren bovendien waarschijnlijk het beste aanschouwingsonderwys van dien aard dat de wereld ooit gezien heeft. Het was een les meer nog voor den keizer dan voor iemand Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN wordengeplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1