LO EN HAAT. No. 9071. seniging ERDAM, 'e hytolheek l\ïeuivs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 2 April 1903. Bulteolaodsch Overzicht 42ste Jaargang 'end«bal»»m toadiKalf eneeskrach fatal elke pijnlijke fverbodig. Met )or ongeneeslijk nga een bijna 22 rengt genezing en ontstekingen enz fELILLElOX. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.» inidd. Verspreide Berichten. HE Zn. Gouda. Wordt vervolgd.} wat 1(111, ra bi «nijd, 1UL fiOlDSCHE ÜHIIAVT. ■rk gemaakt. enskraoht )8t beroem- bokende ist. Telefoon No. 92 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. post f 1.60. Ierland okin 8 Amsterdam t die Schutzenapotheke itach, Oeiterreich Centraal-Depót Sander i bedrVfs* van af 300 en delven in oude ran den tegenwoor- Het plan bestaat, naar de bladen mede- deelen, van een bezoek door koning Ednard aan Ierland te brengen. De Koning zou nl. in Juni te Cork komen om de tentoonstelling aldaar, die sedert verleden jaar open is, te zien- De veranderde houding der Ieren ten opzichte van Engeland, na de indiening der nieuwe Land-Bill maakt zulk een bezoek thans mogelijk. Ware Eduard het vorig jaar gekomen, dan zou hy zooal niet met gefluit, dan toch met zeer weinig welwillend heid zyn ontvangen. De tentoonstelling te Cork werd in hef voorjaar van 1902 geopend. Zy verschilt hierin van andere tentoonstellingen, dat, waar deze in don regel slechts één halfjaar hoogstens duren, zy twee jaar open blijft. rereld bekend en jffen middel tegen ong-, Lever H, enz. Inwendig itwendig iW bijna met goed gevolg Prijs per flacon t 1.1«. 56) En dat na eene eertijds zoo verblindende schoon heid I De oogen schenen het minst veranderd te zijn, doch de gloed was er uit en ze waren dot en droevig geworden. Zacht had men haar oogopslag nooit kunnen noemen, maar nu was hij hard, ten gevolge van de ontmoediging en de wanhoop, die elke andere vrouw in hare plaats zou gevoelen, maar vooral zulk eene ijdele, wereldschgezinde dame als mevrouw Vetti altijd was geweest. Alles scheen mevrouw Vetti te hebben verloren v^rhezen van hare schoonheid en niets hield zij meer over, zij, die al de bekoorlijkheden had bezeten van de frissche lentebloemen, die een belofte verkondigen en van den zomer, die de heerlijkste beloften ten volle vervult, dan het schouwspel van moedelooze smart, die haar ont staan te wijten heeft aan heel veel bitterheid en aan diep gewonde eigenliefde. Ja, nu zie je ’t wel I* zeide zij tot haar doch ter, wier bewegingjvan ontsteltenis haar natuur lijk niet was ontgaan. 4 O, ’ik was veel liever gestorven Gestorven?* herhaalde Angelina. #En moest er dan van mij geworden zijn Middellandsche Zeekust te gaan bezoeken, waar hij als prins van Wales telken jare tegen het einde van den winter placht te vertoeven. De Koning wil dus door de straat van Gibraltar eerst naar Cannes, Nice en Menton stoomen voor hy naar San-Remo en Genua zal gaan. Het onderhoud met Loubet zal vermoedelijk plaats hebben te Parijs, daar koning Eduard de hoofdstad gaarne eens weer zou willen zien. Dat de minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, aan dat bezoek het uiterste gewicht hecht, spreekt van zelf. De Echo de Paris vermoedt zelfs dat het denkbeeld van Delcassé is uitgegaan. In elk geval is er afgesproken tusschen den Franschen gezant te Londen en het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar, dat men tot op het laatste oogenblik den datum van de reis en de na dere bijzonderheden geheim zou houden en vandaar, dat men met deze plannen zoo ge heimzinnig is aan het ministerie en in de omgeving van president Loubot. ven heeft en al lang had moeten verbeteren. Maar bovendien is er volgens hen van een vrye gift geen sprake. De Roomsch katholieke aartsbisschop van Dublin schreef by v. in de Freeman’s Journal de volgende opmerking „Daargelaten alle beschouwing over het aandeel dat de lersche belastingbetaler te dra gen heeft voor iedere gift die wordt geschon ken uit de schatkist, hetzij voor lersche, Engelsche, Afrikaansche, koloniale of andere doeleinden is, waar wy op moeten aan houden. in de nn behandelde kwestie, dat de z.g. „gift” van 12.000.000 pond voor land aankoop in het geheel geen gift is. De onbillijkbeid om millioenen ponden, die uit de lersche uitgaven zullen betaald worden, te bespreken alsof zy aan Ierland „geschon ken” werden, woidt ongetwijfeld nog ver sterkt door die millioenen, welke men voor stelt als te zijn geschonken „door Engeland”, wat in geen geval kan zijn geschied”. Kenschetsend voor de houding van de Ieren en voor lerschen courantenstijl is ook de navolgende aanhaling uit een beschouwing van het Freeman’s Journal „Of de landheeren een toelage krijgen uit de lersche belastingen of niet, het cijfer van de lersche belasting zal blijven wat het is totdat wy het toezicht over onze eigen finan ciën hebben veroverd. Het landheer stelsel is een rots op dien weg, en totdatdeze verwij derd is zal do lersche economist zyn hand dienen af te houden van de fondsen van de opgeblazen lersche niets-doende ambtenaren. Om die baantjesdragers te doen betalen voor de uitgemergelde pachters is zoo dicht by rechtvaardigheid als wy naar allen schijn kun nen komen gedurende dit geslacht en het is goedkooper dan burgeroorlog.” De tweede lezing wordt verwacht in het einde van April of het begin van Mei. een ieder die zijn tend. Nadat de Fransche begrooting herhaalde- lük naar den Senaat was teruggezonden kwam zy ten slotte weder in de Kamer terug. De begrootings-commissie was van oordeel dat de wijzigingen door den Senaat gemaakt, konden worden goedgekeurd. Het geheele budget, sluitende met een bedrag van 3 528,486,845 francs werd vervolgens aan genomen met 362 tegon 74 stemmen. De zitting is daarna opgeheven. V De uitslag van de verkiezingen voor den Paryschen gemeenteraad is voor de nationa listen een ontzettende tegenslag. Zy hadden gehoopt in den laatsten tyd „het oor des volks” weder te hebben gewonnen door hun woest optreden tegen de Regeering voorna melijk naar aanleiding der congregatie-debat- ten. Drumont, Röchefort, Coppé en com pagnie, de allerzonderlingste combinatie d e men zich bedenken kan, wanneer men de geschiedenis dezer drie mannen naast elkan der zet, zyn diep terneergeslagenzij hadden het zoo anders verwacht. Zy geven nu de schuld aan de oneenigheid in hunne gelede ren, en aan de slechte opkomst der kiezers; maar er waren juist meer kiezers opgekomen dan by de vorige verkiezingen. De republikeinsche bladen juichen natuur lijk. De „Radical” zegt: „Zoo gaat het goed. Over een jaar zullen de Parijzenaars blozen by de gedachte, dat zy met dit plebs gemeene zaak hebben gemaakten vol af schuw zullen zy dan de gekozenen van 1900 van zich stooten. De nationalisten hebben dan voor altjjd afgedaan”. De „Petite Répnblique'’ verwacht, dat Zondag ook Maurice Barrès zyn afscheid krjjgen zal. Voor Drumont en Rochefort blyft dan niets anders meer over, dan hun lezers te vertellen, dat iedere stem die hun beschermeling onthouden werd, den Duit- schen Keizer een Thaler gekost heeft. Er zullen nog altoos wel een paar honderd idioten zyn die dit gelooven en hun stem op de nationalisten zullen blijven uitbrengen. Maar de nationalistische farce is nitgespeeld. Zoo iets kan ook niet langer duren”. V Omtrent het bezoek van den koning van Engeland aan Parys deelt de Echo de Paris het volgende mede: In het begin van de vorige week heeft koning Eduard den Franschen gezant te Londen, Cambon, by zich laten komen en hem zyn plan meegedeeld de plaatsen aan de ing, een diepe te- 'ilde zij zich zelve Gboot-Bbittannie. Uitgeleide gedaan door een gcoote schare, vertrok koning Edward eergistermiddag 3 uur 18 min. van het Victoriastation naar Portsmouth. De prins van Wales verge zelde hem. Reeds nu wordt over een tweede reis van den koning gesproken en wel in de maand Juni a. s. Dan zal Eduard VII zich naar Ier land begeven en de opening van de inter nationale tentoonstelling te Cork bjjwonen althans van de tweede periode dezer ten/ toonstelling, daar de eerste periode, ten vorf gen jare zóó algemeene sympathie verwek" een zekere bekrompenheid sloop, eerst angstig en beschaamd, later duidelijker te voorschijn tredend en ten slotte aan alles merkbaar. Mevrouw Vetti begon met van woning te ver wisselen, met de fraaie villa, waar zij haar doch ter had ontvangen, te verlaten om haar intrek te gaan nemen in een veel bescheidener huis en in een verlaten buurt. Bij die gelegenheid verkocht zy haar paarden eti rytuigen en verminderde aanmerkelijk haar sleep van bedienden, die zelfs voor Oostersche begrippen zeer groot was geweest. Maar de nieuwe woning bleek op stuk van zaken nog te kostbaar, te zijn en werd verwisseld tegen eene, die nog nederiger was en nog meer afgelegen, en bij die gelegenheid liet mevrouw Vetti een groot gedeelte van haar rijken inboedel en van hare prachtige snuisterijen naar een ver- kooplocaal overbrengen en hield zij een nieuwe opruiming onder het overgebleven dienstpersoneel dat nu gereduceerd werd tot twee vrouwelijke bedienden, een voor de keuken en een voor het huis, die tevens optraden ais naais ter, linnenmeid en kamenier van moeder en dochter. Successie vel yk verdwenen op hun beurt de weelderige parures en de tallooze ju weden. Maar dat alles ging heel geleidelijk, zooals 1 uit een gebarsten bloemenvaas het water weg- sijpelt. idd. lekt heeft, en dat m zijn wonderbaar jkend is, en welke udie in het zoeken jm alle kwalen van ezen. Er is geen Jocters wanneer hij genezingen die hij rheid zijner woor- jke gronden geba- srkregen in de be- e vele jaren. Hqt^. h Levens Krach' en, want hij zend, noegzame hoeveel- nderbarende gene- waagt. Sommige zeer merkwaardig tuigenissen, zouden :nen hebben hunne 1 loopen nadat zij gebruikt hadden, en waren opgege- en vrienden terug lag hart-, lever- >n £ijn als op ma- ij», ruggepü», ze- rkoudheid, asthma, 3el ongesteldheden, j spoedig hersteld ider is. or ataxia, water en zijn spoedig en ganscjie lichaam, dsomloop en eene ig verkregen. Voor r en komen onder Levens Kracht*, ledicijnen. Het is larvan gij genezen 1 n dadelijk franco Alle bewoners werden gedood. De Turken leden eveneens hevige verliezen. Op de Europeesche dagorde blyft Macedo nië een van de meest onverkwikkelijke on derwerpen voor de Mogendheden en voor de Kabinetten. De toestand in het vilajet Mo- nastir wordt met den dag ernstiger. Volgens berichten uit de boste bron gegeven aan den „Times”-correspondent te Sofia zijn de re volutionaire comités in dit district nog nooit zoo actief opgetreden als thans. Talryke moor den hebben plaats gehad, deels op aanstoken «der comités, deels op aanstoker, der Muzel mannen, die steeds meer ontevreden worden. De geheimzinnige organisatie heeft een groo- ten invloed op de Bulgaarsche bevolking: Een groot aantal boeren zyn gewapend, voor het grootste deel met geweren uit Griekenlarfd afkomstig. De voornaamste leiders der bewe ging hebben reeds verklaard dat zy de op standelingen niet meer in bedwang kunnen honden. De krachtige waarschuwingen door en namens de Bulgaarsche Regeering gedaan, hebben niet den minsten invloed gehad. De revolutionaire beweging gevoelt zich los van alle banden en wenscht niet in te gaan op welke kalmoerende raadgevingen ook. Ook de consuls hebben allen invloed dien zij eertyds oefenden op de Slavische bevolking verlo ren, De bevolking gelooft niet meer aan de bevryding van het Ottomaansche juk door de Russische Regeering. De voorgestelde her vormingen worden als een doode letter be schouwd. De boeren in Macedonië, die ver trouwen hebben in hun eigen hoofden, zul len een onafhankelijke houding aannemen, wanneer het uur van opstand slaat. Zy geven weinig om politiek van Bulgarije, Servië of Griekenland. „Macedonië voor de Macodo- niërs” is hun leus. Zij verlangen de afschaf fing van het Turksche bewind en de vestiging van een eigen Regeering. Ten aanzien der plannen van de „binnenlandsche organisatie” wordt het diepste geheim bewaard, toch schij nen de aanvoerders niet geneigd om een op stand reeds op dit oogenblik aan te moedigen, maar het is wel mogelyk dat zy zelf, bin nen kot teren of langoren tyd, door den volks wil worden meegesloept. Van lersche zyde wordt met zekere hef tigheid er tegen opgekomen, dat men de 12 millioen pond van de voorgestelde lersche landwet zou moeten beschouwen als een vrye gift van Engeland aan de Ieren geschon ken. Ze zyn er toch al niet op gesteld om zich dankbaar te toonen jegens Engeland voor ver betering van dingen die Engeland zelf bedor- verlies en had er een vaag vermoeden van, dat haar bijzijn en al haar lieftie slechts een schrale vergoeding waren voor die troosteloozo droefenis en die zelfzuchtige wanhoop Dat was een wreede verrassii leurstelling voor Ange’ina, al wi dat niet zoo terstond bekennen. Maar hiermede was de reeks van hare teleur stellingen, van hare ontgoochelingen pas ge opend. Ze zouden wel ernstiger worden, wel dieper en ook wel smartelijker. Bijna geen dag zou er omgaan, zonder dat zij een nieuwe en pijnlijke ontdekking moest doen, een half gedwongen bekentenis moest aanhooren van hare moeder, een bekentenis, die betrekking had op de materieele en moreele positie van me vrouw Vetti en die Angelina, ondanks de vlug heid van haar begrip, niet zoo dadelijk vermocht te vatten, al was zij ook genoodzaakt de waar heid daarvan met eigen oogen ra te gaan Dat mevrouw Vetti om zoo te zeggen niemand ontving en in bijna volslagen afzondering leefde, verklaarde Angelina in ’t eerst uit de omstandig heid, dat de vroeger zoo aantrekkelijke schoon heid had plaats gemaakt voor eene betrekkelijke leelijkheid Zij begreep wel, hoe haar moeder daaronder leed en nam maar aan, dat deze thans evenzeer de wereld vermeed als zij zich vroeger er door voelde aangetrokken. Maar het duurde niet lang, of Angelina moest wel ontdekken, hoe te midden van de weelde, die zij bij haar komat gevonden had, langzamerhand Telefoon No. 92 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De spoorwegbrug tusschen Adrianopel en Mustaphapaga is gistermorgen door middel van dynamiet in de lucht gesprongen, kort nadat de Orient-express-trein de brug was overgereden. Men gelooft dat het in de bedoeling gelegen heeft dezen trein te doen verongelukken. Deze aanslag wordt toege schreven aan een Macedonische bende. Het treinen verkeer op Konstantinopel is verstoord. Het Macedonische comité deelt mede dat Turksche troepen, met een afdeeling artillerie het dorp Abalitche, by Istib, omsingelden. In dit dorp bevonden zich dertig opstande- lingen. Na een wanhopig gevecht, dat tien uur duurde, was het dorp totaal platgeschoten en in brand gestoken. Ja, je hebt gelijk, kindwat moest er dan van jou geworden zijn zeide mevrouw Vetti op een droevigen toon haar na. Toen beschouwde zij het volwassen meisje met grooter aandacht dan zij misschien ooit te voren had gedaan. Ja,Jij bent mooi, heel mooi zelfs, zooals ik het ben geweestNu zie ik er uit om bang van te worden 1* »Ik zal er u des te meer om liefhebben en bo vendien. wie weet of ’t mij niet gelukt door u met liefde te omringen, dan u goed, heel goed te verzorgen, om u de vroegere schoonheid weer te geven r" „De hemel gave, dat zoo iets mogolijk was!« mompelde de moeder. „U is nog alleen maar aan de betere hand, mama 1 Die minder mooie trekken zullen wel ver dwijnen, als u weer heelemaal beter bent, als u je vroegere gezondheid weer terug krijgt.* Ja, daar komt misschien nog wel een beetje van terecht, maar het kan mij niets meer schelen. Wat heb ik aan zoo’n beetje Dit zeggende maakte zij weer een gebaar van drift en van trotsche minachting. Zoo was ongeveer de eerste ontmoeting van moeder en dochter, toen zij vereenigd waren om zich niet meer van elkander te scheiden. Mocht Angelina met recht en reden hebben verwacht, dat haar moeder gelukkig zou wezen, nu zij haar kind bij zich had, dat de moederlijke blijdschap haar- eene vertroosting zou schenken voor het verlies harer schoonheid, Angelina vond □iets dan wrevel en spijt over het onherstelbaar

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1