I LIEFDE EN HAAT. UIS rkooping DA, Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. oriek, Zaterdag 4 April 1903. 42ste Jaargang. Aio. 9073 Buitenlandscb Overzicht uur lEUlLLEiOt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur ilw midd. Verspreide Berichten. IV. In 't levbnsondirhoud voorzien. incl. deoAnncht- J»ocl oor L«t”, Haarlem Zn. Gouda Wordt vervolgd.) j naast elkander 2N in de Boom- •k RR Nos. 98, e week Nos. 98 o. 96 voor f 1.50. izichtigen de 3 verkoopdag van dag van 9 tot jde opengesteld, en te allen tgde rft voornoemde )GLEEVER te ad f 450.— p. j. 157. 'chandelaar een indsche uitgave )e hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift lat uit de Be- •id ving eener 3 om de Aarde, de Heor E. T. istra K>jper in, acht der Ven- schap maakt, nummer is rijk 9lUuetreerd r eigen photo- phieche opna- Waterleiding en jorzien, bevat 4 Keuken en Zolder MIITNIIE COURANT Telefoon A«- 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, frantpo per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. i1 en GROND, in ouda, Wyk RR trlyk 1 Mei 1903. i ERF aan de et Veerstal) Wijk invaarden. Gas- en Water- GR0ND in de Gouda, Wijk P we school. Ver- 1.40. cht HUIS, ERF ^straat te Gouda, re 66 centiaren. gt per jaar on- t, die bem aan or hem op te sizigers worden te maal komen tsen in Arabiö, lië, Birma, Ma- Londenschen graafschapsraad om een tram lijn over de brug van Westminster en langs de Theems toe te staan. Tot nog toe had het Lagerhuis zich steeds verzet tegen het aan leggen van tramlijnen in het hart van de stad en hetzelfde voorstel was al drie of vier keer verworpen. De tegenstanders van het voorstel wilden de behandeling uitstellen tot de Koninklijke commissie voor het Londen- sche verkeerswezen haar verslag had uitge bracht. De Regeering vereenigde zich met dit laatste voorstel, dat ten slotte is aange nomen met 134 tegen 133 stemmen. Natuur lijk was de oppositie zeer verblijd met dit votum. Het bewijst in elk geval dat Cham berlain’s terngkeer uit Znid-Afrika niet ge holpen heeft. De Regeering, by wie de ver kiezingen van de laatste weken zwaar op de maag liggen, wordt hoe langer hoe zwakker en vele leden der meerderheid schijnen bij voorbaat al hun draai te nemen, voor het geval van algemeene verkiezingen. Tegen de volgende algemeene verkiezingen wordt een groote beweging opgezet van de zijde der trade-unions om een zoo groot mo gelijk getal werkliedon-afgevaardigden in het Lagerhuis te brengen. De bekende Keir Har die heeft in een artikel in de „Nineteenth Century” doen uitkomen, dat de unions bezig zijn een verkiezingsfonds te vormen, dat 50.000 pd. st. per jaar zal beloopen en waar mede om minstens 50 zetels kan worden gevochten. Ook in het Lagerhuis zelf wordt de zaak voorbereid. De werkman-afgevaar- digde Crooks heeft een resolutie aanhangig ge maakt, die voorloopig nog niet is afgedaan, om den leden van het Lagerhuis een salaris toe te kennen, wat de verkiezing van werk lieden zou kunnen bevorderen en om van Staatswege hun verkiezingskosten te betalen. De leider der liberalen, Campbell-Banner man, heeft dit voorstel ondersteund. Frankrijk. Volgens de nationalistisch-clericalo ,Li- berté” zou het toch nog mogelijk wezen, dat de Curie de door de regeering voorge stelde bisschopsbenoemingen aanneemt, ter vermijding van verdere moeieljjkheden. Ingevolge de nieuwe, in de begroo- ting ingelaschte bepaling, dat de senatoren, die tevens een ander staatsambt bekleeden, moeten kiezen tusschen beide inkomsten, verliezen de ministers Combes, Vallé, Rouvier en Chaumié, zoolang ze zestigduizend frs. trekken als minister, de toelage van negen duizend frs. als senator. De oud-minister van buitenlandsche zaken, Berthelot, een baantjes jager van bijzondere capaciteit, ondanks zijn kwaliteiten als scheikundige van wereld naam, wil er zijn professoraat aan geven om zijn negen duizend frs. als senator te behouden en klaagt steen en been over de bezuiniging. 58) Maar jou had hij wel gezien, als klein meisje, waarvan jij je natuurlijk niets meer herinneren kunt, en hij had het voornemen, zich met jou toekomst te belasten, zooals hij ook de mijne’ver zekeren wilde, toen de dood hem plotseling kwam overvallen, zonder hem zelfs de gelegenheid te vergunnen tot het maken van een testament in mijn voordeel, zooals hij dat beloofd of mis schien,* voegde zij er handenwringend en met kwalijk onderdrukte woede aan toe, «oi misschien bestond dat testament reeds lang en’heeft zijn naaste familie het verduisterdZie je, dat is ’t waarschijnlijkst, dat geloof ik stellig Die familie had voor mij een afschuw en wilde zelf den rijken buit alleen behouden. Ik zeifjzieltogend.ver van hem afik kon nergens over waken,mij zelf niet verdedigen.en niet redden, watjk zeer zeker gered zou hebben, als ik er bij ware ge weest I Om kort te gaan, toen hij dood was, heb ben zijn natuurlijke erfgenamen beslag gelegd op alles wat het zijne was en ik behield niets dan de weelde, waarmede hij mij tijdens zijn leven had omringd en waarvan men mij gelukkig niet de restitutie kon vragen, daar alles op mijn naam stond.* Duitschland. ’t Gaat met de keizerin zóó goed en er is zoo beslist niets nieuws te vertellen over baar toestand, dat or maar geen bulletins meer uitgegeven worden. By een duel op sabel te Altona, tus schen graaf Tsernadef en generaal Gladi- zachtheid, zeer vast klonk »’t Is goed, mama, dat u mij de waarheid van onzen toestand hebt onthuld! ’tWas noodig, dat ik omtrent dat plint werd ingelicht Nu moet ik tot eenig besluit komen en ik zal mijn plicht we ten te vervullen. Maar 't is laat geworden en ik 'gevoel behoefte tot nadenken.Morgen zal ik u zeggen, waartoe ik besloten ben.* En zij wendde zich reeds naar de deur om heen te gaan. «Krijg ik geen nachtkus van je?* vroeg me vrouw Vetti bezorgd. «O zeker, mama I Pardon I Haastig keerde Angelina naar hare moeder te rug en beroerde het voorhoefd, dat haar werd aangeboden, met twee zachte bleeke en koude lippen, die haar kus tot iets ijzigs maakten, en ging toen heen, zonder er een enkel woord te hebben bijgevoegd. hij evenmin We zouden samen Indiö hebben verlaten om terug te keeren naar Europa of beter nog om naar Amerika te gaan.Al bezit de luster ook vleu gels, zooals men zegt, die vleugels zouden toch niet krachtig genoeg zijn geweest om daarmede den Oceaan over te vliegen.. Maar die vervloekte epidemie heeft mij geruïneerd. dubbel geruï neerd 1 Dit zaggend sloeg mevrouw Vetti een wanho- pigen blik op den spiegel, die tegenover haar hing. «En nu weet je alles, kind I Sedert den dood van Lord Lovel heb ik geleefd van het overschot mijner vroegere weelde,Bijna alles is weg. Nog enkele maanden, en wat hebben we dan te wachten Armoede, ellendige armoede, broods- gebrek Nogmaals zag zij haar dochter aan met een zeer zonderlingen blik. „Neen, dat is hopeloos!* reide zij toen in zich zelf. Toen trad er een stilzwijgen in, dat van lan gen duur zou zijn Mevrouw Vetti, die was opgestaan, liep al door op en neer, telkens een snellen blik werpend op haar kind, wier stilzwijgen zij niet durfde ver breken. Nadenkend en gesloten, scheen Angelina geheel in zich zelf te zijn gekeerd. Of zij 't gehoorde ver werkte Of zich tusschen dat gehoorde in de waarheid had ontdekt Eindelijk wendde zij zich tot hare moeder en zeide haar met eene stem, die ondanks hare Rome exploiteren, zooals de „Petit Bleu” staande houdt, de* congregatiën zelfs hotels en herbergen. In een opmerkelijk artikel bespreekt het te Petersburg verschijnende „Novoje Vremja” het voortduren van den onbevredigenden toestand in Macedonië. Het blad wijt dit in de allereerste plaats aan de houding der Engelsche pers die ditmaal steun vindt bij de Franse he bladen ook serieuze als b.v. de Temps.” De „Petit Bleu” beweert, dat Paus Leo XIII den monniken- en nonnen-orde te Rome gevestigd, zal verbieden zich met eenig koop- mans- of industrieel bedrijf op te houden, zooals zy ook in de onmiddeliijke nabijheid van het Vaticaan, evenals elders, maar al te dikwijls doen, tot groot nadeel der ne ringdoende leeken, die onmogelyk tegen de congreganisten kunnen concurreeren. In Spanje is dat een der voornaamste grieven tegen de geestelijken, en in België ducht men de toeneming der aldaar geves tigde kloosterorden om dezelfde reden, en misschien te meer, omdat zich aldaar een vereeniging gevormd moet hebben, doel heb bende het drijven van handel uitsluitend in producten van de kloosterindustrie. Te «Maar waarom had die familie een afschuw van u vroeg Angelina, nadenkend en niets tevreden gesteld door ’t verhaal van haar moeder, waarin ’t aandachtig luisterend oor iets onvoltooids, iets leugenachtigs meende te hebben gehoord, iets dat haar hinderde in hare kinderlijke genegenheid »u behoordet toch ook tot zijn familie, niet waar «Och, mijn arm kind," antwoordde mevrouw Vetti, die ‘t gelaat van haar dochter daarbij als het ware bestudeerde, die besefte, dat zij nu mis schien reeds iets te veel van de troebele werke lijkheid had laten doorschemeren en die nochtans een bepaalde behoefte er aan had om met iemand te spreken over hare bitter teleurgestelde ver wachtingen, «jij kent de wereld in *t geheel nog niet met al haar boosheid en al haar jaloezie Men waagde het eene zeer leelyke verklaring te geven aan de verhouding, die er tusschen lord Lovel en mij bestondmen wilde niet aannemen, dat die verhouding van zijn kant belangeloos en van mijn kant onschuldig was. Maar dat zijn din gen, waarby WM n*et verder behoeven stil te staan. Voor mij waren 't reden genoeg, u ver van mij te doen groot brengen Noch het kind, noch het jonge meisje ^jpocht iets van die lasterlijke geruchten tefrwoore komen, zoo verbeeldde ik mij. Volgens de vooruitzichten, die er bestonden, zou jij eenmaal zeer rijk wezen Ik had je schit terend uitgehuwelijkt. En het was wel zoo goed geweest, niet waar, voor ie zelf en voor je man. dat jij nooit van al die dingen iets hoordet.en De inkomsten der Britsche schatkist over het afgeloopen flnancieele jaar hebben 633,000 minder opgebracht dan was ge raamd. Een maand of wat geleden liet het zich aanzien alsof het verschil nog veel grooter zou zyri. Maar in den loop der jongste weken hebben sommige bronnen van inkomsten rykelyk gevloeid. De invoerrech ten brachten 767,000 minder op dan be rekend twas en de accijnzen 600,000 (dit laatste door vermindering van het verbruik van suiker), terwijl ook de posterijen teleur stelling brachten en 50,000 pd.st. onder de raming bleven, iets wat zelden voorkomt. De successierechten brachten 650,000 pd.st. meer op dan was berekendde dood van den schatrijken heer Mc Calmont was een buitenkans voor de schatkist. Verder gaf de inkomstenbelasting 38,800,000, pd.st. ter wijl slecht? 38,600,000 pd.st. verwacht werd. De begrooting van uitgaven over 1903— 04, die eerstdaags moet ingediend worden, zal vermoedeljjk een cijfer van 145 millioen pd.st. beloopen en daar de inkomsten, naar de belastingbasis van het vorig jaar bere kend, 151,500,000 pd.st. zouden bedragen, kan de belastingdruk, op het Engelsche volk rustende, met circa 7j millioen worden ver minderd. De partijen zijn onmiddellijk aan het twis ten gegaan over de vraag ten voordeele van wie de belastingvermindering zou dienen te gebeuren. De tories willen een verminde ring der inkomstenbelasting met 3 pence op het pd.st. en de liberalen zijn voor vermin dering van den suikeraccjjns en opheffing der graanrechten. Daar de tories het heft in handen hebben is het niet twyfelachtig wie het zal winnen. De „Westminster Gazette” berekent, dat aan de inkomstenbelasting in de kosten van den oorlog is bijgedragen voor 42 millioen pd.st. terwijl door de verhooging of invoe ring van de rechter, op thee, bier, spiritualiën, tabak, suiker, steenkool en granen, 35,450,000 pd.st. in de schatkist vloeide. De Britsche Regeering kan niet roemen op de volgzaamheid van haar meerderheid. Bijna geen zitting gaat voorbij of de een of andere stemming wijst uit, dat de Regeering ter rein verliest. En het is nu reeds zoover ge komen, dat Dinsdagavond een votum ten gunste der Regeering precies de enkele stem meerderheid verwierf die noodig was om het te doen aannemen. Het gebeurde by de stemming betreffende een voorstel van den Keizer Wilhelm is naar Kopenhagen ver trokken, om een bezoek te brengen aan den ouden koning Christiaan van Denemarken. Dit bezoek is de bezegeling van de nieuwe vriendschap tusschen Denemarken en het Duitsche Ryk. Uit Kopenhagen wordt aan de Vbss. Ztg. gemeld, „dat de Keizer in Denemarken hartelyk welkom is, zoowel by het volk als by den Koning”. En de Sozial- demokraten, een te Kopenhagen verschijnend blad schryft zelfs: „Als hoofd van onzen grooten buurstaat bezoekt keizer Wilhelm Kopenhagen, en als Deensche staatsburgers moeten wy hem een waardige en vriend schappelijke ontvangst bereiden. Alle ver standige Denen wenschen dat de beste betrekkingen bestaan zullen tusschen Dene marken en Duitschland. Wij zien slechts één gevaar voor ons land en dat is in ver denking te komen tegen Duitschland vyan- delyke gevoelens en plannen te koesteren. Keizer Wilhelm vertegenwoordigt het Duitsche volk, voor welke flinkheid, vlyt en wetenschap wy diepen eerbied hebben. En daar wy graag in goede buurschap wenschen te leven, als verstandige, vredelievende Denen, zoo wenschen wy, dat het staatshoofd van het Duitsche Rjjk een prachtige en vriendschap pelijke ontvangst genieten zal in de dagen dat hy de gast is van ons land en onze hoofdstad.” In de Ver. Staten schynt het bezoek van kei zer Wilhelm aan het Deensche hof aanleiding te geven tot zonderlinge denkbeelden. Ten minste in allen ernst bespreekt de Newyork Tribune de vraag: wat er met de bezittingen van Nederland en Denemarken in Amerika gebeuren zal, wanneer deze beide landen door Duitschland worden geannexeerd. Wy gelooven heusch, dat de ^Tribune zich wel een beetje heel vroeg bezorgd maakt over die quaestie. Van een annexatie van Ne derland en Denemarken door het Duitsche Ryk is voorloopig nog geen sprake. En van de verdeeling onzer Amerikaansche bezit tingen evenmin. De leiders der Afacedonische beweging, en misschien ook wel sommige Bulgaarsche ministers, hebben zich bitter bedrogen, toen zy dachten, dat Rusland zich zou laten af brengen van zyn traditioneele vredespolitiek. Vry kras klaagt het groote Russische orgaan zyn nood over de houding der Franscbe regeering, die zou hebben getracht, zich op te werpen tot de beschermster der Balkan- staten, iets waartoe zy in geenen deele ge roepen was. Niet onmogelyk wordt het door het „No voje Vremja” geacht, dat Frankrijk tot zyn inmenging in de Balkan-politiek werd ge bracht door de herinnering aan het gemak- keljjke succes, behaald met de vlootdemon- stratie voor Mytilene. Diep voelt Rusland zich gekrenkt door het herhaaldelyk in Frank rijk en Engeland uitgesproken wantrouwen inzake de oprechtheid van Ruslands Balkan- politiek. Deze en dergelyke uitlatingen van het ge* zagbebbende Russische orgaan en dat aan het adres der „bevriende en verbonden natie”, moeten niet weinig de aandacht trekken. Vjk O Nob. 566, Toot 13 Aren 27 1 Mei 1903. iden, gemakkeljjk •fsingel te Gouda, re 80 Centiaren. 1903 of zooveel mors zal worden taris 1OGLEEVER, PRIL 1903, fa n het Kofflehnia rkt, van JOUWEN, Tïfc de voormalige rüfcu Telefoon Vo. S3 A V E KT N T 1 E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. (Jroote letters worden berekend naar plaatsruimte'. Had Angelina begrepen Alles zeker niet, maar gedeeltelijk stellig en wat zij nu gehoord en gevoeld had, dat zette de kroon op alle teleurstellingen door haar sedert haar komst te Calcutta onder vonden.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1